PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bonden dreigen met langdurige staking Geen nucleaire munitie per trein vanuit de Eemshaven Forse salarisverhoging voor politie GROOT BIJ AANVAARDEN ZIEKTEGELDPLAN DE GROENE B.V. SER VERDEELD OVER ZIEKTEWET VAN AGT ZORGDE VOOR OPSCHUDDING Beleidsplan voor inrichting Oosterschelde vastgesteld Inval in vrouwenhuis Regenachtig Half tot zwaar bewolkt en enkele uren regen. Middagtemperatuur ongeveer ggraden. Krachtig, later vrij krachti- '-J ■'-aaiend van zuidoost tot 225e jaargang no. 37 Saterdag 13 februari 1982 Automobielbedr i j f -aZs l/bfyr-ofea&h 5-7 "90 AC GOCS T«t*loon 01I00-1U1O E»J HAAG - De Sociaal Economische aad(SER) is gisteren verdeeld geble- ;tn over een aan de regering uit te rtngen advies met betrekking tot de egeringsplannen met de ziektewet, lie partijen hielden vast aan hun ei- uiteenlopende standpunten, je FNV waarschuwde bij monde van jprman Bode de werkgevers voor een eer heet voorjaar als zij niet bereid zul len zijn bü ziekte honderd procent door te betalen. In het cao-overleg zal van de werkge vers een doorbetaling van honderd pro cent worden geëist als de regerings plannen toch door zullen gaan. Bode rekende de Sociaal-Economische Raad voor dat de modale werknemer bij een maand ziekte 275 gulden zal moeten inleveren. Elke ziektedag kost 12,50. Dat komt in de gezinnen hard aan, zei Bode, die opmerkte dat daar mee de tijden van de jaren twintig weer zullen terugkeren. Ad Molendijk zei namens het CNV dat de politici moeten beseffen dat beslui ten niet alleen een politiek maar ook een maatschappelijk draagvlak moe ten hebben. „Dat laatste ontbreekt. De zaak van de ziekengeldkortingen leeft onder de bevolking. Als de politiek daar niet naar luistert wordt het een chaos", zo waarschuwde hij. De werkgevers hielden vast aan hun eerder voorgestelde verdergaande maatregelen in het kader van de ziekte wet, zoals geen vakantiedagenopbouw bij ziekte, meer ziektewetpremie voor (Slot zie pagina 3 kolom 2) )EN H A AG - De vakbonden willen de acties tegen de plannen van het kabinet om i korten op de ziektegelden aanmerkelijk verharden. De Industriebond FNV leeft vrijdag gedreigd met langdurige stakingen, als de kabinetsplannen worden aanvaard en de werkgevers de verlaging niet compenseren. Ook de grafische sector heeft stakingen aangekondigd, wanneer de werkgevers niet bereid zijn in de cao het ziektegeld op honderd procent te garanderen. geldplannen en eventuele alternatie ven voor de FNV op geen enkele i bespreekbaar zijn. is de bonden is de actiebereid- leid bij de leden erg groot. De acties, Be de afgelopen dagen overal in het ^^jar.a zijn gehouden, hebben dat aange- ioond. Gisteren bijvoorbeeld legden ongeveer 10.000 werknemers in veertig 1 bedrijven het werk tijdelijk neer. De bonden willen volgende week opnieuw PAGINA 3 madrid Hoewel de Poolse kwestie nog fel om streden wordt. Is de veillgheidsconfe- rentle ln Madrid toch in wat rustiger vaarwater gekomen. Minister Van der Stoel wil de dialoog met het Oostblok voortzetten en blijven praten over een concreet slotdocument voor de bijeen komst in Madrid. PAGINA 7 prikacties houden en een begin maken met de voorbereidingen voor langduri ge stakingen. Tegen de kabinetsplannen zijn vrijdag in het hele land tal van protestacties georganiseerd. In de industriesector werden bij dertig bedrijven werkon derbrekingen gehouden. Daardoor kwam het werk in de Amsterdamse en Rotterdamse havens nagenoeg stil te liggen. Ook in de grafische sector wa ren protestacties belegd. Meer dan 7000 werknemers legden het werk neer om actievergaderingen in Rotterdam, Eindhoven, Zwolle en Haarlem te be zoeken. Zeventig procent van de werknemers in de Rotterdamse havenbedrijven leg den na de middagpauze het werk neer om een protestbijeenkomst bij te wo nen. Enkele honderden FNV-leden be zochten die vergadering. Ger Ros, voor zitter van de bedrijfsledengroep ha vens, verkondigde daar dat de ziekte- Prikacties „De maatregelen treffen vooral de ha venwerkers, die bij een gemiddeld ver zuim van 35 tot 43 dagen 500 tot 800 gulden netto per jaar zullen moeten in leveren", aldus Ros. Na afloop van de vergadering werd het werk niet meer hervat. Bovendien werden bij tal van havenbedrijven prikacties gehouden, waarbij ruim 3000 werknemers het werk tijdelijk neerlegden. De avondploegen zijn wel normaal aan het werk gegaan. Bij het havenbedrijf Vlaardingen-Oost (700 man) werd het werk onderbroken en hielden de werknemers een protest mars door de stad en langs andere be drijven. Bij de Rotterdamse meelfa briek Meneba werd het werk aan het begin van de middag neergelegd en niet meer hervat. De chauffeurs van dit be drijf hebben door heel Nederland hun wagens uit solidariteit met hun Rotter damse collega's een uur stilgezet. In Amsterdam werd het werk onderbro ken bij de scheepswerven ADM, NSM en Verschure. Ook in andere delen van het land wer den werkonderbrekingen gehouden. In Zoetermeer by Heineken legden 500 man het werk neer. in Delft vonden prikacties plaats bij de kabelfabriek NKF en Gist Brocades. Verder werd korte tijd gestaakt bij het Leidse me taalbedrijf HCG, bij de Groningse be drijven Centraal Staal en Suikerunie en by het metaalbedrijf Thomassen in De Steeg. Bij het metaalbedrijf Coq in Utrecht en bij Inventum is Bilthoven werden eveneens prikacties gehouden. In het zuiden en het zuidwesten van het land vonden werkonderbrekingen plaats bij Estel Buizen in Maastricht, bij Curver in Brunssum, bij de De Schelde en M T International in Vlis- singen, bij Van der Linden en AKF in Goes en bij de Zeeuws-Vlaamse bedrij ven CPC de glasfabriek in Sas van Gent en de Cokesfabriek in Sluiskil. Vandaag organiseren FNV en CNV in het hele land opnieuw protestbijeen komsten tegen de kabinetsplannen. (Zie ook pag. 2). bezinkvijver De officier van justitie ln Middelburg heeft opdracht gegeven voor een on derzoek naar eventuele strafbare fei ten begaan door de Suikerunie in Sas van Gent naar aanleiding van dijk doorbraken van de bezinkvijver van het bedrijf De brandweer ls gisteren de gehele dag bezig geweest met het leegpompen van het bassin. PAGINA 9 natuurterreinen - Een 'redelijk beheer' van de natuurter- I relnen ln Zeeland moet mogelijk blij ven. Deze gedachte komt tot uitdruk king in het voorstel van gedeputeerde j staten voor de provinciale bijdrage 1 voor de stichting Het Zeeuwse Land schap. I PAGINA 13 illegale baby's Nu blijkt dat de politie Illegale buiten landse baby's niet bij de pleegouders weghaalt, worden steeds meer 'buiten- landertjes' bij de autoriteiten gemeld. Eerder werd aangenomen dat het ln Nederland om ongeveer vijftig klnde- ren zou gaan. maar dat aantal is reeds aanzienlijk overschreden. I PAGINA 25 na het succes Het succes can de eredlvlsleploeg van AZ'67 in het voorgaande seizoen heeft niet de verwachte belangstelling van het publiek gebracht. De financiële si tuatie van de vereniging is allerminst I bemoedigend. Wellicht worden er en- kele waardevolle spelers verkocht. PAGINA 29 rentetarieven De ministers van financiën van de EG- landen gaan maandag proberen een oplossing te vinden voor de kwalijke gevolgen van het Amerikaans mone taire beleid. Vooral de hoge rente in de VS vervult dc EG met zorg. omdat ka- pltaalvlucht naar de VS het herstel van de economie in West-Europa geen goed doet j Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 i en 9. Binnen- en buitenland: 3, j 11 en 13. Sport: 23 en 25. I Radio en telvisie: 27. Financiën, economie 29. Zaterdagkrant: 17, 18, 19 en 21. De Federatie Druk en Papier, de Grafische bond van de FNV heefl vrijdag o.a in Rotterdam een protestvergadenng gehouden tegen de voorgenomen ziektewet-maatregelen van de regering. De belangstelling was zo groot, dat men van de aanvankelijk besproken zaal moest verhuizen naar de 'Doelen'. Hier marcheren de demonstranten naar de Doelen. DEN HAAG - Minister-president Van Agt heeft vrijdagavond bevestigd, dat het kabinet akkoord gaat met een tweede transport van Amerikaanse munitie per trein vanuit de Groninger Eemshaven naar West-Duitsland. De premier zorgde voor enige opschud ding door-na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad niet in te gaan op de vraag of de munitie treinen naast con ventionele ook nuclearie munitie zullen vervoeren. „Ik geef er de voorkeur aan te doen alsof ik het niet weet." aldus de minister-president. Bij het eerste trans port liet de regering weten, dat het toen alleen ging om het vervoer van conven tionele munitie. Een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst heeft later op de vijrdag- avond echter meegedeeld dat er geen sprake van is dat tijdens het tweede munitietransport uit dc Eemshaven nucleaire wapens worden vervoerd. De premier deelde ook mee. dat inmid dels nieuwe plannen zijn ontwikkeld ter voorkoming van nieuwe ongeregeldhe den rondom de transporten. LAGOS - Paus Johannes Paulus II is vrijdagmiddag in Lagos gearriveerd als eerste station van zijn nieuwe Afrikaanse reis, die hem naar Nigeria. Benin, Gabon en Equatoriaal Guinee brengt. Op de luchthaven van Lagos werd de katholieke kerkleider onthaald op de klanken van inlandse muziek en traditionele stammendansen. In zijn welkomstwoord zei de primaat onder meer dat hij gekomen was om kennis te maken met mensen van verschillende religieuze overtuiging. De moslems zijn in Nigeria met 30 miljoen aanhangers in de meerderheid. De paus zal onder meer een ontmoeting hebben met de islamitische leiders van het land. In Nigeria zijn naar schatting 16 miljoen christenen. Daarvan zijn er 5 tot 6 miljoen rooms-katholiek. Bij de welkomstplechtigheid op de luchthaven waren onder meer de islami tische president van Nigeria Shehoe Shagari en andere regeringsvertegen woordigers en hoogwaardigheidsbekleders aanwezig.Zie ook pagina 17) De vraag, of deze plannen werden op- Premier Van Agt er de voorkeur aan te gezet in samenwerking met de NAVO geven de inhoud van de plannen ge- bleef eveneens onbeantwoord. Ook zei heim te houden. MIDDELBURG - De stuurgroep Oos terschelde heeft vrijdag het beleids plan voor de inrichting van de Ooster schelde goedgekeurd en vastgesteld. Dat betekent dat men het erover eens is dat de natuurlijke waarden moeten worden versterkt en behouden in de Oosterschelde. Dat met inachtneming van andere belangen zoals die van de visserij, de recreatie, beroepsvaart en zandwinning. Wanneer binnen afzienbare tijd. naast het rijk, de provincie en de gemeenten, ook de waterschappen een intentie verklaring hebben ondertekend, zullen alle acties, die in het Oosterscheldege- bied worden ondernomen, gecoördi neerd worden. Bij de uitvoering van de in de beleidsno ta gestelde bepalingen zal rekening worden gehouden met bestaande wet- ROTTERDAM (ANP) - Het vrouwen huis in het Rotterdamse Scheepvaart kwartier is vrijdagavond naar zeggen van een woordvoerster van het vrou wenhuis binnengevallen door een vijf tiental mannen. De mannen verkeerden volgens de vrouwen onder invloed van drank en waren zeer agressief. Vijf vrouwen lie pen door het optreden van de mannen lichamelijk letsel op. De vrouwen over wegen aangifte wegens mishandeling te doen. Er waren op het moment van de inval zestig vrouwen in het huis. De mannen waren alweer vertrokken toen, na twintig minuten, de politie arriveer de, aldus een woordvoerster. ten. verordeningen en regelementen. De ontwerp- beleidsnota is hier en daar beijgesteld naar aanleiding van vragen en reacties van belanghebbenden. Die aanpassingen liggen voornamelijk op het vlak van de watersport en de spoft- visserij. (Zie pag. 5). Benzine dinsdag 2 cent goedkoper DEN HAAG (ANP) - De benzine wordt dinsdag twee cent goedko per. De maximumprijzen voor res pectievelijk normale benzine, su per en tweetakt komen dan te lig gen op 1,62 gulden, 1,67 gulden en 1,80 gulden. De prijs van LPG blijft ongewijzigd. Dat heeft het minis terie van economische zaken vrij dag meegedeeld. De maximumprijzen voor dieselo lie en petroleum zakken met 2.4 cent incl. btw Huisbrandolie wordt twee cent excl. btw goedkoper. Stookolie met een zwavelgehalte van één procent wordt 9,15 excl. btw per ton goedkoper. Stookolie met een zwavelgehalte van twee procent gaat 2,35 per ton in prijs omlaag, excl. btw. De prijsdalingen zijn een gevolg van de algemeen dalende marktno- teringen, die de stijging van de dol larkoers ruimschoots overtreffen. Bij de benzines en de huisbrandolie is de maximumstap van twee cent genomen. Voor de overige noterin gen is de marktprijs aangehouden. AMSTERDAM - De helft van de Nederlandse politiemensen zal naar het zich laat aanzien een salarisverhoging krijgen van tussen de 1700 en 2100 gul den per jaar. De Nederlandse Politie Bond is opti mistisch over de voorstellen die de mi nisters Van Thijn (binnenlandse zaken) en De Ruiter ijustitiet vrijdagavond hebben voorgelegd. De dreigende ac ties vuu net uiivcvicucii puuucpciau- neel lijken voorlopig dan ook van de baan. Het gaat hier om de grote groep politie mensen die het zogenaamde primaire politiewerk opknappen. Het vaak vuile en soms onaangename werk dat moet worden gedaan op de meest onregelma tige uren door de 'agent op straat" is al maanden een bron van ergernis voor de politiemensen. Vorige week werd ge dreigd met acties als er niet heel snel iets zou worden gedaan. Minimaal de helft van de 32.000 politie- uieiiscii "si van ueze piannen pionie ren. Het is nog niet bekend of ook ande re onderdelen van de politie een financi- Ie meevaller te wachten staat. In ieder geval is zeker dat het hier om „extra geld" gaat. De politie hoeft dus niet op andere posten te bezuinigen Als de voorstellen naar behoren zijn uitge werkt, zullen zij met terugwerkende kracht vanaf 1 januari worden uitbe taald. Leen van der Linden van de Nederland se Politie Bond was optimistisch ge stemd. „In deze tijd, waarin vrijwel geen enkele cao rond komt. hebben wij het toch maar voor elkaar gekregen", zei hij na afloop van de besprekingen. Of het behaalde resultaat ook de goed keuring van het Amsterdamse korps kan wegdragen, zal komende maandag moeten blijken tijdens een demonstra tieve bijeenkomst. De Amsterdamse afdeling van de politiebond had tast baar resultaat op uiterst korte termijn geist. Bovendien gaat het niet alleen om de salarifing, maar men vindt ook dal een constant personeelsgebrek het werk onmogelijk maakt. De waarschuwing van 'het spook' Het belooft een roerige week te worden, de week die voorafgaat aan het onge twijfeld nadere beraad bin nen het kabinet over de ziek- tegeld-maatregelen. Gisteren heeft het maatschappelijk verzet tegen de regeringsvoornemens om langs deze weg anderhalf miljard te bezuinigen op de sociale zekerheid, zich over de volle breedte geëtaleerd. De Sociaal Econo mische Raad (SER), een van de belang rijkste adviesorganen van de regering, bleek een volstrekt verdeeld huis. Een aanbeveling van die kant, waaraan ze enig houvast hebben, hoeven minister Den Uyl van sociale zaken en werkgele genheid en staatssecretaris Dales niet te verwachten. Op de stoep van het SER-gebouw sprak FNV-voorzitter Wim Kok over de hoofden van demon stranten scherpe waarschuwingen aan het adres van kabinet en werkgevers. En zijn woorden echoden later op de dag na op vele protestbijeenkomsten in het land. Daartoe waren werkonderbre kingen en prikacties georganiseerd in de haven van Rotterdam en bij tal van bedrijven. In Zeeland bijvoorbeeld leg den bij elkaar al zo'n 2500 man geduren de enige tijd het werk neer. In de grafi sche sector is het bovendien tot een re gelrechte confrontatie over de nieuwe CAO gekomen nadat een week eerder de onderhandelingen tussen vakbewe ging en werkgevers onder meer als ge volg van tegenstellingen over een garantie de ziektegeldaanvulling tot 100 procent in een nieuw contract op te nemen. Op druk bezochte vergaderin gen in het land werd besloten de werk gevers een ultimatum te stellen. Kort om, het protest was gisteren luid en dui delijk. het verzet begint zich te verhar den. Het is niet waarschijnlijk dat de aan vankelijke voornemens van het ka binet met de ziektegeld-kortingen zul len worden doorgezet Daarvoor is ook binnen een van de regeringspartijen, de PvdA, met name de afgelopen week al te veel beweging duidelijk geworden. De socialisten zijn met wijzigingsvoor stellen op tafel gekomen, vooral be doeld om de pijnlijkste angel uit de plannen van het duo Den Uyl/Dales te balen: een ingreep in tussen vakbonden en werkgevers gemaakte CAO-afspra- ken. In plaats van een korting op het ziektegeld zou een verhoging van de werknemerspremie voor de ziektewet moeten worden ingevoerd. Op diezelfde toer zaten gisteren ook de (onafhanke lijke) kroonleden in de SER. maar tot een aanzet voor een advies aan de rege ring heeft dat idee niet geleid. Volgens het gecijfer van de SER-adviseurs die heen en weer pendelden tussen de lijn recht tegenover elkaar staande partijen zouden de gevolgen van de premiehef fing in CAO-onderhandelingen moeten worden gezocht in de beschikbare loon ruimte Kortom, aldus zou de hele ziek tewetoperatie op het bord van werkge vers en vakbeweging terecht komen. Veel verder dan een poging om - zoals CNV-voorzitter Harm van der Meulen het noemde - 'het mes van tafel te halen' is het vrijdag niet gekomen. Het eerste gevecht over inlevering op de sociale zekerheid is in volle gang. Het verzet heeft zich gegroe peerd. En de oplossing is nog lang niet in zicht. In het regeerakkoord tussen CDA. PvdA en D'66 is vastgelegd dat nog in 1982 een bedrag van 1.4 miljard zou moeten worden bezuinigd in de sfeer van het ziektegeld en daarbove nop nog 1,9 miljard in het totaal van de sociale verzekering. Of deze doelstel lingen uiteindelijk zullen worden be reikt zal afhangen van vooral de inner lijke spankracht die het kabinet bezit om met minder omstreden, maar onver- mijdelyke voorstellen te komen, waar onder ook een maatschappelijk funda ment kan worden geheid. De verhou ding vakbeweging-kabinet is - de aan kondiging van hardere acties duiden daarop - bezig zich te verharden. In de komende week is de speerpunt gericht op het slotberaad over de ziektewet maatregelen. Maar ook van het banen plan van Den Uyl is in vakbondskrin gen niet veel overgebleven. En verder gloort er ook nog zoiets als de 'solidari- teits-heffing', de belastingverhoging, nodig om werkgelegenheidsbevorde- rende maatregelen te financieren. Die lastenverzwaring zal weer een aanslag doen op de koopkracht (van ook de laagstbetaalden i Het kabinet dat er nu zit is 'inge huurd' om impopulaire maatrege len te nemen. Vorig jaar. in de moeiza me formatie, is steeds aangevoerd dat het met het oog op de huidige crisis de enig denkbare coalitie was. Op het ogenblik is de vakbeweging aan het ra dicaliseren tegenover de eerste voor stellen. bedoeld om in te leveren op het stuk van de sociale zekerheid. Voorstel len die koud een maand geleden als 'de minst pijnlijke' werden gepresenteerd. Uit de krachtproef in een komend, mis schien wel 'heet' voorjaar zal duidelijk moeten worden waar de politiek klem loopt op het maatschappelijk verzet en waar mogelijk heel smalle ingangen zijn om pijnlijke beslissingen doorheen te sluizen. Voor vakbeweging, werkge vers en kabinet staat bovenaan het spook van de werkloosheid met in zijn hand een groot bord. waarop het cijfer '500 000' Het is te hopen dat van die aanduiding in ieder geval de waarschu wing uitgaat dat niets doen de slechtste oplossing is. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1