vrouwenleed 'DE RAADSLEDEN VERGETEN DAT HET OM MENSEN GAAT.. Redactie en administratie Terneuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst, Steenstraat 6. tel. 01140-4058. Zeeuwsch-Vlaaiidereii Extra VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 bepaalde activiteiten doen we uit eige ner beweging, op eigen houtje- Die groe pen doen dan ook slechts af en toe een beroep op de overheid" Barbé over emancipatie: ..Datmoeteen jezelf ontplooien zijn, het jezelf kunnen zijn onder alle omstandighedenfe minisme is veel meer gericht op het creëren van een anti-mannenmaat schappij. Hij vindt overigens dat vooral het 'tweede kans-onderwijs' erg belangrijk is als wordt gepraat over emancipatie-activiteiten. Roomser J anny den Hartigh-Leunis houdtzichal jaren bezig met emancipatie. Als 'Rooie Vrouw' zit ze sinds vorig jaar in de raad. Ze was de aangewezen persoon om na mens de PvdA het 'lijstenvoorstel' van CDA en WD te kraken. .Ik heb de in druk dat het CDA hier roomser dan de paus wil zijn. En ik vind het heel vreemd dat de WD die fractie daarin steunt', viel zij 'haar" wethouder drs. A. J Rek- veld (emancipatiezaken) tijdens de raadsvergadering bij. Toen. tijdens de gedenkwaardige dinsdagmiddag in het stadhuis, Dieneke Hol en Corrie de Zeeuw in het keukentje van de burger zaal van het stadhuis telefoneerden met burgemeester Ockeloen riep ze woedend uit: 'Juist, daar horen de vrou wen... in de keuken'. Ze nam de afgelopen dagen nadrukke lijk stelling tegen de handelwijze van de burgemeester. 'Ik zal vanavond de hele fractie wel over me heen krijgen', voor spelde ze maandagmiddag: 's avonds vergaderden de PvdA-raadsleden). 'Als het woord emancipatie valt. reageren de meeste raadsleden heel raar', vindt ze. 'Ik krijg de indruk dat met name het CDA en de WD in Temeuzen veel con servatiever zijn dan elders in den lande. Want is die hele rijksbijdrageregeling niet tot stand gekomen toen CDA en WD ons land regeerden?' Eén ding begrijpt Janny den Hartigh nog steeds niet: hoe de meerderheid van b. en w. vóór dat 'lijstenvoorstel' kon stemmen, terwijl het college kort daarvoor nog in een toelichting op het raadsvoorstel had geschreven: 'zijn wij van mening dat met het verstrek ken van namenlijsten door emancipa tiegroeperingen in zijn algemeenheid geen redelijk doel wordt gediend en dat dit derhalve niet als subsidievoor waarden kan worden opgelegd'. Het PvdA-raadslid: 'Dat zijn toch de woor den van dat college? Hoe valt dat te rijmen met het stemgedrag van de wet- Camera loopt: 'Rooie Vrouwen' op weg naar het stadhuis. houders, André Rekveld uitgezon derd?' Dat CDA-voorstel over die namenlij sten haalde het, mede dankzij de steun van de WD-fractie. WD-fractievoor- zitter W. de Zeeuw: 'De landelijke over heid moet zorgvuldigheid betrachten bij het beschikbaarstellen van subsi dies. Je ziet dat kleine clubjes gaan stnjken met het grootste deel van het beschikbare geld. Je kunt ze dat na tuurlijk niet verwijten, maar het strookt niet met onze opvatting dat zo veel mogelijk mensen gebruik moeten kunnen maken van de mogelijkheden' De Zeeuw loopt niet zo weg met de 'emancipatie-beweging'. 'Die dramme righeid, dat gebrek aan verdraagzaam heid, ze steken me. Zo'n Ockeloen, die dan maar even voor het front moet ver schijnen. daar heb ik moeite mee'. 'Ik weet ook niet precies wat het met die raad is', zegt Genie Kolijn van de niet- gebonden vrouwen. 'Het lijkt we! of het CDA en de WD bang zijn voor bepaal de ontwikkelingen. Maar het blijft gis sen. want een echte visie, laat staan een beleid, hebben wij tot nu toen niet kun nen ontdekken. Je stuit altijd maar weer op die weerstanden, allerlei voor oordelen. Maar gewoon eens met ons praten is er niet bij'. Helemaal mis Even leek het tij te keren, toen alle mo gelijke vrouwengroepen en organisa ties elkaar troffen op de Vrouwendag in het oude 'Pro Rege', vlakbij de Markt. Een zonnige dag, vorig jaar De burger vader trok een schort aan ('als ik dat had geweten had ik die van thuis mee genomen'). brandde z'n vingers aan het veel te hete water, vertrok geen spier en sponsde in een mum van tijd drie raampjes schoon, daarmee de opening verrichtend, Gerrie Kolijn nu: 'We had den toen nog goede moed. De scherpe kantjes leken er een beetje af, maar nu is het toch weer helemaal mis. Ik vraag me af waarom alles steeds maar weer in het politieke wordt getrokken. Bemoei je je met emancipatie dan ben je auto matisch links. Gek natuurlijk'. De vrouwengroepen in Temeuzen, de 'Rooie Vrouwen" voorop, zijn teleurge steld in de houding van 'hun' gemeente bestuur, teleurgesteld en ook 'best wel verontwaardigd'. Of zoals die ene 'Rooie Vrouw' op de vraag van die ande re hoe ze zich voelde, antwoordde: 'Beetje boos!' Wout Bareman. Dieneke Hol met de 'bewuste' rol. Burgemeester Ockeloen bij de opening van de Vrouwendag, vorig jaar 'Als ik had geweten, had ik die schort van "wis meegenomen'. Ruim een week na 'het incident' zijn de rode konen er nog steeds, de gemoederen nog steeds verhit. Veel getelefoneer, inderhaast belegde vergaderingetjes en discussie over mogelijk nieuwe acties. Want de woede is nog altijd groot. Diene Hol, de woordvoerster vap de 'Rooie Vrouwen' in Terneuzen, moet nog altijd even tot tien tellen als ze wordt herinnerd aan de inhoud van die brief, die burgemeester C. Ockeloen daags na 'het gebeuren' aan de gemeenteraad verzond. „Hij voelde er niets voor om voor de VARA-tv als onbezoldigd acteur op te treden, omdat hij destijds eens door Frits Bom als leugenaar werd weggezet. Maar in die brief noemt hij mij toch ook maar even tot twee keer toe een leugenaar. Ik vind het allemaal maar dom". Intussen herneemt het leven in het stadhuis z'n normale gang. De koffie wordt er nog steeds rondgebracht door een wat oudere man. En 's avonds komen de werksters Binnenkort treffen ze elkaar eens hele- tiebeleid nadat hen tijdens de raadsver gadering van eind april was gebleken dat de raad eigenlijk niet wist waarover werd gepraat. Anneke Coomans, toen een van de woordvoersters: „Die hele discussie had toch geen enkele diep gang. Wat wil de raad nu eigenlijk met die emancipatie. Ja, ze willen er wel over praten als er geld van het rijk te verdelen valt. maar andersDe wijze waarop de raad deze zaak heeft behan deld, geeft weinig hoop voor de toekom- titeit als het erom gaat subsidie aan te vragen. Gevoegd bij het voorstel van de CDA- fractie in de raad om subsidiëring van emancipatie-activiteiten te koppelen aan het inleveren van deelnemerslij sten, werd dat alles de vrouwengroepen te gortig. En de raad nam dat voorstel, gesteund door de WD, nog over ook De loopgraven werden alvast maar aan- Verbazing echt: de vrouwen én de raadsle den. Dat is het gevolg van die bezwaar schriften, die de 'Rooie Vrouwen', de mensen achter de VOS- en de Schakel cursus, het Vrouwencafé en de Vrou wenkrant vorige week in de brievenbus van het stadhuis mikten. Bezwaren te- p de beslissing van de raad om in ruil voor subsidie voor emancipatie-activi teiten een lijst met namen van deelne mers te eisen. Die bezwaarschriften worden behandeld in de 'commissie be en beroepschriften' van de ge meenteraad, een kleine commissie, die in het kader van de behandeling ook met de indieners praat. Een confronta tie dus. „Je hoort nooit iets van die mensen", zegt Gerrie Kolijn van het niet-gebonden vrouwenwerk. „Wij zijn in onze jaarverslagen altijd erg open, verdoezelen niets. Maar er wordt nooit op gereageerd. Die hele raadhet zijn in meerderheid mannen, die zich vol gens mij niet voor kunnen stellen wat emancipatie nu écht is. Ze kijken maar die cijfertjes, naar getalletjes, maar vergeten dat het om mensen gaat. i heb nooit een van die raadsleden in et vrouwencafé gezien Het zit goed fout met de relatie tussen het gemeentebestuur en de vrouwenor ganisaties, die zich bezighouden met ïmancipatie. Misverstanden, verwij ten, kronkels, in ieder geval weinig be grip voor de verschillende standpun ten. En dat is eigenlijk al jaren zo. Uitde trant van vrijdag 25 april 1980: „Vrou wengroepen dringen aan op emancipa tiebeleid in TerneuzenDe 'Rooie Vrouwen' en het 'Niet Gebonden Vrou wenwerk' in Terneuzen vinden dat de gemeente nu eindelijk eens een emanci patiebeleid moet ontwikkelen. En daar in past, volgens beide vrouwengroepen, de aanstelling van een ambtenaresse, die zich speciaal gaat bezighouden met emancipatorische activiteiten". Geen diepgang De vrouwen vroegen om een emancipa- st. In december kon er opnieuw geld wor den verdeeld, en weer ging het om een bedrag, welwillend ter beschikking gesteld door het ministerie van CRM. 18.000 gulden kreeg Terneuzen ditmal toegeschoven. Het belangrijkste deel ging naar de 'Rooie Vrouwen', naar de VOS-vervolgcursussen, naar het Vrou wencafé, de Praatgroep, de Schakel- cursus en de Plattelandsvrouwen. Een van wat overbleef, zou een onderzoek je worden ingesteld naar de behoefte aan emancipatiewerk in Terneuzen. Voordat de gemeenteraad zich met de verdeling van het CRM-geld bemoeide, was er al heel veel gebeurd. Burgemees ter Ockeloen had tijdens een bijeen komst in Sluiskil in zijn onschuld een opmerking gemaakt, die de vrouwen in het verkeerde keelgat schoot. De redac trice van 'De Sluiskillenaar', het kran tje van het buurthuis, luisterde aan dachtig en noteerde zyn woorden met vlijtige pen. Op woensdag 11 maart schoof de burgervader in koffiehuis 'Ar- ti-kof aan bij de 'Rooie Vrouwen', in vergadering bijeen. Hij vertelde iets over z'n werk en dat van de wethouders. 'Interessant', vonden de vrouwen. Maar ze hadden toch nog even een klein vraagje. Hoe zat dat met die uitlating in Sluiskil? Had hij toen niet zo ongeveer gezegd: „Ik vind emancipatie een goeie zaak, maar het is jammer dat sommige vrouwen er als een vaatdoek bijlopen en zich zo nadrukkelijk afzetten tegen mannen". Ockeloen verduidelijkte di rect: „Het is toch zo dat emancipatie er niet toe hoeft te leiden dat vrouwen er gaan uitzien als slecht geklede mannen. Je kimt toch best geëmancipeerd zijn en tóch goed gekleed door het leven gaan. Ga je als een vaatdoek, dan breng je de emancipatie, in mijn ogen, ver keerd". De vrouwen hielden zich in Maar toen kwam die opmerking van CDA-wethouder drs. R. C. E. Barbé. Die zei tijdens een 'thuiswedstrijd' (een ver gadering van de CDA-afdeling Terneu zen): „Linkse groepen zijn vrij goed thuis in het camoufleren van hun iden De samenstellers van het VARA-tv- programma 'Kijk Haar" hadden de ont wikkelingen in Terneuzen met stijgen de verbazing gevolgd. De eerste de bes te actie van de boze vrouwengroepen zou dan ook worden aangegrepen om de kwestie aan de kaak te stellen. Die actie: het aanbieden van een rol met namen van bezoekers van het toneel stuk 'De Toppen van Geluk', naar Ter neuzen gehaald door de 'Rooie Vrou wen'. Dinsdagsmiddags zou het gebeuren. De camera liep, het geluid liep mee en de 'Rooie Vrouwen' wachtten in de burger zaal gelaten op de komst van de burge meester. Ook wethouder Barbé zou meekomen, en dat vonden de vrouwen minstens zo belangrijk. Maar. zoals be kend. de beide heren kwamen niet. Ze voelden niets voor een optreden voor de VARA-tv, voorspelden dat het raadsbe sluit belachelijk zou worden gemaakt en gingen naar huis. Ockeloen en Barbé hebben het ver bruid bij de vrouwen. De CDA-wethou der: „Tja, ik heb toen, tijdens die CDA- bijeenkomst, gezegd dat ik de indruk had dat een beperkte groep uit die emancipatie-pot putte. Waarom ik dat zei? Omdat ik dat wilde plaatsen in het totale financiële kader, waarin we zit ten. Op alle fronten moeten stapjes worden teruggedaan. Ik heb me enkele afgevraagd of het wel zo juist is dat zo'n beperkte groep zo'n beslag op de middelen moet doen. Kijk, volgens mij is er een aanbod en wordt er vervol gens kunstmatig vraag gecreëerd. Het zou net andersom moeten zijn: eerst die vraag en dan pas dat aanbod". Barbé over de activiteiten van de vrou wen 'uit eigen hoek': Ik heb de indruk dat in de confessionele hoek tot nu toe altijd is gezefH- het ontwikkelen van De hoofdbode meldt de vrouwen dat de burgemeester en de wethouder niet boven komen. Barbé tapt een bakje koffie, terwijl de 'koffieheer' van het stadhuis hem kritisch op de vingers kijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 29