lover banenplan ABP: goedkope huurhuizen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twijfels blijven Vechtpartijen bij betoging staalarbeiders in Brussel VS: weer Syrische stad afgegrendeld kleintjes Nieuwe doorbraak bassin Suikerunie nog net verhinderd Van dorst omgekomen BINNENKORT NAAR KAMER Harde acties tegen ziektegeldplan in havens Rotterdam en Amsterdam d heejit efd wan dging namngt 'land a den elatent anwotf 'lgens emersoi men q Ie werla en mta vordenj datdelj ujj ML Van onze redactie economie DEN HAAG - Er is bij de organisaties van werkgevers en werknemers volop twijfel blijven bestaan over de effecten van het werkgelegenheidsplan. De minister heeft het plan, waarvan hij onlangs een eerste versie voltooide, gisteravond met de vakbeweging en de werkgeverscentrales besproken. In het plan mikt Den üyl erop dat er dit jaar door speciale maatregelen voor (0 000 mensen een baan kan worden ge- Khapen. In de zittingsperiode van het oosterschelde werken Minister Zeevalklng vraagt de Raad van de Waterstaat haast te maken met de adviezen over de bezuinigingen op de Ooaterscheldewerken. De minister stelt dat alleen door een snel besluit met reële bedragen gerekend kan wor den. munitietransport De regering zal ook toestemming ver lenen voor het tweede munitietrans port vanuit Delfidjl- Op 19 februari wordt weer een Amerikaans schip met munitie voor de troepen ln West- Dultsland verwacht De spoorwegen houden de aanvraag voor transport nog in beraad. verpleeghuizen De gedeputeerde staten van Noord- Brabant en Zeeland adviseren de mi nister van volksgezondheid en milieu hygiëne te besluiten tot de bouw van kleine verpleeghuizen met elk negen tig bedden voor somatisch zieken en psycho-geriatrische patiënten op Tho- len en ln noordwest Brabant. PAGINA 9 wildschade Vorig jaar is de omvang van wildscha- de voor agrariërs verdubbeld ten op zichte van 1980. Veel boeren blijken te vlug en te onzorgvuldig aanspraken te maken op een vergoeding. energieverbruik Het energieverbruik van huishoudens ls vorig Jaar ln de eerste helft met 7,2 procent gedaald. De totale energieba lans van Nederland blijft positief. kanker Artsen in de Verenigde Staten willen onderzoek naar de radioactiviteit in si garettenrook als mogelijke oorzaak van kanker. De straling in de tabaks rook zou van Invloed zijn op 'kanker- gevoelige' cellen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 14 en 15. Kunst en cultuur: 18. Radio en televisie: 21. Financiën, economie: 21. Varia: 17. huidige kabinet hoopt de minister in totaal 175.000 tot 200.000 arbeidsplaat sen te scheppen; bovendien wil hij 175.000 meer mensen aan werk helpen via onder meer deeltijdbanen. Vanuit werknemerskring kwamen niet malse verwijten van de FNV. „De beti teling werkgelegenheidsplan is onte recht, als geen instrumenten worden aangedragen die daadwerkelijk bijdra gen tot het scheppen van arbeidsplaat sen in het bedrijfsleven", zo hield FNV- voorzitter Wim Kok de minister voor. En hij voegde er meteen aan toe dat hij die instrumenten inderdaad niet heeft aangetroffen. „Daardoor valt het aangekondigde structuurbeleid bijzonder mager uit, een verwijt dat m de ogen van de FNV vooral gericht kan worden aan de mi nister van economische zaken". Kok zei na afloop het plan nog steeds te vaag te vinden („een betreurenswaar dig gebrek aan gegevens") en te mager („er is bij de scherpe stijging van de werkloosheid in de laatste maanden alle aanleiding om te doelstellingen te verscherpen, er een schepje boven op te doen"). De FNV houdt de minister er in elk geval aan dat het plan dit jaar 60.000 banen zal opleveren. Er is volgens Kok trouwens alle reden voor de vrees dat een nieuwe bezuini gingsoperatie in de orde van grootte van enkele miljarden guldens zal zor gen voor nieuwe drastische stijging van het aantal werklozen escalatie in de ontwikkeling van de werkloosheid. Met nadruk vroeg de FNV-voorzitter de bewindslieden nog eens maatregelen te nemen die ertoe leiden dat van de win sten die Shell en Esso maken met hun aandeel ln de verkoop van het Neder landse aardgas, worden beperkt, zodat het geld via de staatskas kan worden gebruikt op die plaatsen waar er ar beidsplaatsen voor kunnen worden ge maakt. In werkgeverskring heeft Den Uyls plan ook nog weinig vertrouwen ge vonden. De gezamenlijke werkgevers organisaties menen dat een daadwer kelijke keuze ten gunste van het be drijfsleven, met als consequentie ver dergaande bezuinigingen op de uitga ven van de overheid en de sociale fond sen, niet wordt gemaakt. Van Veen zei allerminst gerust te zijn op positieve uitwerking van het nu voor liggende plan. „Het werkt voor het be drijfsleven kostenverhogend en belem merend in het vinden van nieuwe we gen." Volgens hem komt er langs de weg van het werkgelegenheidsplan niets terecht van een herstel van de ren dementen in het bedrijfsleven." Den Uyl zal zijn eerste versie van het werkgelegenheid nu spoedig aan de Tweede Kamer presenteren. De solida- riteitsheffing (in de vorm van een be lastingsverhoging gedurende twee achtereenvolgende jaren met telkens een half procent) zal er deel van uit maken als een van de middelen tot fi nanciering van de maatregelen die de werkgelegenheid moeten bevorderen. De voorbereidingen voor de invoering zijn al zo ver gevorderd dat de heffing op 1 april kan ingaan. BRUSSEL (BELGA/AFP/DPA) - Tij dens een betoging van metaalarbei ders in Brussel is het donderdag tot vechtpartijen gekomen tussen beto gers en politie. Ongeveer 7.000 beto gers uit de Waalse staalindustrie verzamelden zich voor het gebouw van de Europese commissie, die vol gens de vakbonden onvoldoende medewerking geeft aan de plannen voor herstructurering van de Waal se staalsector. Hoewel er een aanzienlijke politie macht op de been was, slaagden en kele honderden betogers er toch m het gebouw van ae Europese Com missie binnen te dringen. Een delegatie van de metaalarbei ders werd in het EG-gebouw ontvan gen door de voorzitter van de Euro pese commissie, de Luxemburger Gaston Thorn, en de Nederlandse commissaris voor concurrentie- vraagstukken, Frans Andriessen. Van de commissieleden kregen ze de toezegging dat binnen enkele weken een besluit zal vallen over het plan voor de Waalse staalindustrie. Intus sen kwam het elders in de stad tot botsingen tussen betogers en politie te paard in gevechtsuitrusting. De politie gebruikte traangas. De mees te incidenten deden zich voor op de hoek van de Kunstlaan en de West straat, waar betogers de banden leeg lieten lopen van auto's die tussen de demonstratie terecht waren geko men. Bij een charge van de rijks wacht te paard vielen enkele paar den over de stilstaande auto's, waar door de rijkswachters op het wegdek terecht kwamen (foto) Volgens mededelingen van de rijks wacht zijn bij nabotsingen twee rijks wachters zwaar gewond ln het zie kenhuis opgenomen. SAS VAN GENT - De kring Zeeuwsch- Vlaanderen van de Bescherming Be volking (BB) is vanochtend vroeg, om streeks 01.00 uur, in samenwerking met de voltalige brandweer van Sas van Gent begonnen met het leegpom pen van de bezinkvijver van de Sui kerunie. Aanvankelijk werd een pompinstallatie van de BB ingezet om de zeer hoge waterstand in het bassin sneller te verminderen. De afvoercapa- citeit van de suikerfabriek was daar voor niet toereikend. Omdat het ge vaar van een doorbraak te groot werd (Slot zie pagina 5 kolom 1) AMMAN/DAMASCUS (REUTER/UPI/AFP) - Syrische regerings troepen hebben nog een plaats van de buitenwereld afgesneden vanwege 'flinke onrust', namelijk de havenstad Latakia aan de Middellandse Zee. Minister van financiën v. d. Stee in druk gesprek gewikkeld met minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl voor het gesprek. Dit werd donderdagavond vernomen van Amerikaanse functionarissen in Amman, die niet met name genoemd wilden worden. Latakia ligt 80 kilome ter ten noordwesten van Haraa. Deze plaats, zo had de Syrische minister van voorlichting Ahmad Iskander, kort voor het nieuws uit Amman toegegeven werd tot dan toe nog steeds door rege ringstroepen afgesneden gehouden van AMSTERDAM (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (abp) gaat de komende drie jaar een bedrag van 350 miljoen gulden investeren in de bouw van drieduizend woningen in Amsterdam, waarvan de huur lager zal zijn dan die won woningwetwoningen. De woningen maken deel uit van de in totaal 22.000 huizen, die Amsterdam tot en met 1984 in planning heeft. Het ABP neemt bij de financiering ervan genoegen met een lager rendement. Het is hiertoe na overleg met de Am sterdamse wethouder voor de volks huisvesting, Jan Schaefer, bereid ge vonden omdat voor alle risico's zonda nige voorzieningen zijn getroffen, dat daaruit voor het ABP geen extra ver plichtingen meer voort zullen vloeien. De vraaghuur van de drieduizend wo ningen zal ongeveer 0,7 procent lager liggen dan volgens de tabel geldt Dat betekent dat de huur van een gemiddel de woning ongeveer 05 gulden per maand lager zal zijn dan die van wo ningwetwoningen. De woningen zullen gebouwd worden door een woningcor poratie of de gemeente, maar het ABP financiert ze en zal gedurende vijftig jaar juridisch eigenaar blijven. De cor poratie of de gemeente neemt nei on derhoud en het beheer, de belastingen, assuranties en huurderving voor haar rekening. Tevens staat de corporatie of Onderhoud Voor het buitengewoon onderhoud aan de woningen na ongeveer 25 jaar zullen het ABP en de corporatie of de gemeen te een fonds vormen. Het ABP is daar mee gevrijwaard van mogelijk buiten gewoon onderhoud, maar zal als eige naar te allen tijde medewerking verle nen aan het verkrijgen van eventuele subsidies daarvoor Voor de huurstij- ging wordt de wettelijke huurverhoging aangehouden. Na 50 jaar kunnen de woningen aan de gemeente of een corporatie verkocht worden tegen exD'"-" ^wa-rde. Ook kan het ABP eigenaar blijven. Voor het beheer zal tussen het ABP en de ge meente of corporatie een overeenkomst moeten worden gesloten Als 'tegen prestatie' wenst het ABP een redelijk aantal woningen te bouwen in de pre miehuursector in Amsterdam. De FNV en de bij deze centrale aange sloten ambtenarenbond ABVAKABO zeiden in een reactie verheugd te zijn over de overeenkomst, en die te be schouwen als een doorbraak in de tot dusverre aanwezige weerstand in de fi nanciële wereld tegen een dergelijke kapitaalverschafïing om de economie en met name de werkgelegenheid te sti muleren. de buitenwereld. De Syriérs traden in Hama volgens de Amerikaanse functio narissen in Amman, die anoniem wil den blijven, 'meedogenloos' op en er 'zouden veel mensen omkomen'. Htm uitspraken over de afgrendeling van Latakia waren in strijd met die van offi ciële Amerikaanse zegslieden in Am man in het gezelschap van de Ameri kaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, aldaar, dat de onlusten in Syrië beperkt schenen te blijven tot Ha- ma. In elk geval wees volgens hen niets op een opstand, die de regering van pre sident Assad ten val zou kunnen bren gen. Syrië reageerde officieel door het be richt van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over onlusten in Hama een leugen te noemen en Was hington te beschuldigen van inmen ging in interne Syrische aangelegenhe den. Een woordvoerder zei dat alles dat was gebeurd in Hama een actie was geweest tegen schuilplaatsen en wapenvoorra- den van Moslem Broederschap, welke Damascus steeds als de schuldige aan wijst van een hele serie van moorden en tegen de regering gerichte bomaansla gen in de afgelopen jaren. Washington zou volgens de Syrische woordvoerder in verband staan met 'de misdaden door de bende van de Moslem Broederschap tegen het Syri sche volk'. (Zie ook pagina 4) kunt u telefonisch opgeven. Bel t'lis-sineen 01184 15144 I Teme ADELAIDE (DPA) - In de woen- stijn van Australië zijn een 35-jari ge vrouw en een meisje van vijf jaar van dorst omgekomen. Een andere vrouw en haar kind van twaalf jaar konden donderdag nog op tijd bereikt worden en per vliegtuig overgebracht naar een ziekenhuis. De vier 'aborigines' (oorspronkelijke inwoners) waren door een ruiter aangetroffen. De vrouwen uit het 1 100 kilometer noordwaarts van Adelaide gelegen woestijndorp Oodnadatta hadden in het weekeinde met hun kinderen hun als veehoeder werkende echt genote op een 80 km ver gelegen veekraal bezocht. Op de terugweg waren zij van de weg geraakt en met hun wagen blij ven steken in een opgedroogde ri vierbedding. In de Australische woestijn stijgt de temperatuur overdag tot maximaal 45 graden Celsius. Krachtmeting in Madrid §T~ve totale verlamming die ±Jdeze week is gedaald over de Europese veiligheidscon ferentie in Madrid CVSE) ty peert - na een reeks andere ge- beurtenissen - de koude oor- Ibgsfeer tussen Oost en West als gevolg van vooral de gebeurtenissen in Polen. Het toeval wilde dat juist een Poolse voorzitter heeft verhinderd dat de con ferentie van 35 landen uit Oost-Europa, West-Europa en Noord-Amerika afgelo pen dinsdag op een normale manier van start kon gaan. Ministers uit het westen en uit de zogeheten neutrale landen kregen niet de kans om op het sprekers- gestoelte de staat van de beleg en de afbraak van moeizaam bevochten de mocratische en vakbondsrechten in het Polen van Jaruzelski te veroordelen. En dat heeft er dan toe geleid dat deze toch al zo broze dialoog in de Spaanse hoofd stad na een valse start de kans loopt voortijdig te worden afgebroken. Na zoiets als een 'afkoelingsperiode' zou de ontmoeting dan mogelijk in het ngjaar kunnen worden hervat Alleen is in dit geval het gevaar groot dat een dergelij ke opschorting tot een totale misluk king leidt. En dat zou dan weer beteke nen dat het eind van de naoorlogse ont- spanningspolitiek tussen Oost en West in zicht is en de wereld een nieuwe pe riode van wapengekletter en toenemen de oorlogsdreiging induikt. Een aantal landen - waaronder West- Duitsland en Nederland - zet zich temidden van het diplomatieke en pro cedurele pokerspel dat zich de laatste dagen aan de Madrileense conferentie- tafel heeft afgespeeld tot het uiterste in om deze 'toetsingsconferentie' tegelijk zinvol en gaande te houden. In de Spaanse hoofdstad immers worden de Slotakkoorden van Helsinki getoetst op hun naleving. In 1975 maakten de hierboven genoemde 35 landen afspra ken over veiligheid en samenwerking in Europa, afspraken ook over de eerbiedi ging van de mensenrechten Dat confe rentieresultaat in Helsinki was in we zen een unieke zaak. Tien jaar onder handelen was voorafgegaan aan de on dertekening van die Slotakkoorden. In grote trekken kwam het erop neer dat de Warschaupact-landen zich van vei ligheidsgaranties in Europa verzeker den met als wisselgeld de erkenning dat het westen gerechtigd was een zeker toezicht te houden op'de handhaving van de mensenrechten (zeg de meest elementaire burgerlijke vrijheden i in het Oostblok Afgesproken werd bij die gelegenheid dat om de twee jaar een conferentie zou worden besteed aan de vraag hoe in de afgelopen periode met de Slotakkoorden van Helsinki was om gesprongen. Al snel werd duidelijk dat een dergelijke toetsing in feite de be reikte resultaten steeds opnieuw op scherp zou stellen. De eerste keer dat dit dan ook gebeurde liep op een com plete mislukking uit. De voorganger van de huidige Amerikaanse president, Jimmy Carter, beschuldigde in 1977 de Russen zo ernstig van de schending van de mensenrechten dat er van voort gaand overleg weinig of niets meer te recht kwam. Het enige, waarover men het eens werd was de datum van de vol gende conferentie Daarmee werd op 11 november 1980 in Madrid een begin ge maakt. En sindsdien heeft de CVSE in Madrid zich van crisis naar crisis voort- geleepL Slechts af en toe is het grauwe confe- rentiegebeuren in het grote marme ren corigrespaleis van de Spaanse hoofdstad het afgelopen jaar opvallend ln het nieuws geweest Deze week was het opeens goed raak. De Europese Vei ligheidsconferentie werd de arena voor de opvoering van een politieke en diplo matieke krachtmeting tussen Oost en West van de eerste orde met als inzet Polen. Van westerse kant was er het vaste voornemen om de militaire staatsgreep van 13 december in War schau aan de kaak te stellen. De oost- bloklanden op hun beurt beschouwden deze kritiek als inmenging in interne Poolse aangelegenheden en ze pasten - via de hamer van de voorzitter - de tac tiek van dwarsliggen en obstructie toe. De dialoog sinds Helsinki, hoe moeilijk ook zeven jaar op gang gehouden, dreigt te verstommen Toetsing van de akkoorden over veiligheid, samenwer king en eerbiediging van mensenrech ten is verder weg dan ooit vdM Opklaringen Opklaringen, maar in het oosten van hd land mogelijk eerst nog wat regen. lUddagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Matige zuidwestenwind. 'Hm 125e jaargang no. 36 *'S iMa9 12 februari 1982 Uige kt ds im dreigde FNV-voorzitter Wim Kok de regering met harde acties als de wijzigingen van de Ziektew et zullen doorgaan. „De stakingskassen gaan dan open", aldus Kok tegen de 2500 werknemers van de werf. De FNV-voorzitter haalde fel uit naar minister Den Uyl en staatssecretaris mevr. Dales van werkgelegenheid. De verla ging van het ziekengeld noemde Kok een „principiële aan tasting van onze rechtszekerheid Ook verweet Kok de mi nister en de staatssecretaris geen „echte" plannen te hebben voor de bestrijding van de werkloosheid. Na zijn toespraak werd Wim Kok door enkele Wilton Feij- enoord-werknemers op de schouders genomen aan het hoofd van een kleine protestoptocht door Schiedam (foto). De op tocht werd besloten met een korte zit-actie op het drukke Rubensplein. Het verkeer werd hierdoor geruime tijd opge houden. (Zie ook pag. 3). ROTTERDAM - Massale protestacties tegen de plannen van de regering om te korten op de ziektegelden zullen het werk in de Amsterdamse en Rotterdamse havens vandaag nagenoeg stilleggen. Daartoe hebben de vakbonden donderdagavond laat beslo ten. Deze ochtend zullen leden en kaderleden van de Ver- voersbonden FNV pamfletten bij alle havenbedrijven in Rot terdam en Amsterdam verspreiden. In die pamfletten wor den de havenwerkers opgeroepen om na de lunch van van middag niet meer aan het werk te gaan. Volgens FNV-woordvoerder Bert Duljn doen in Amsterdam alle havenbedrijven op één na mee. In Rotterdam wordt in ongeveer 80 procent van alle havenbedrijven gestaakt. De overige twintig procent is nog onzeker Tijdens prikacties op de Schiedamse werf Wilton Fi jenoord

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1