arnavals-epidemie maakt steeds meer 'slachtoffers' lifgrond bij woningen loet snel weggehaald D'66 maakt zich sterk voor derde dubbeldekker Wilde echte verdachte opstaan? n PZC/i Gedichten tegen de vivisectie ]JRGEMEESTER VAN MALDEGEM WESTKAPELLE VERBETERING VEREN ZONDER TARIEFSVERHOGING JA« IDERDAG 11 FEBRUARI 1982 provincie I %rou moeten die 'Maneblussers' van Middelburg-zuid toch vooral niet denken dat zij het zijn, die PI het carnavalsgebeuren in Zeelands hoofdstad ivortel hebben laten schieten. Al in 1365 - en 10en bestond er nog geen Middelburg-zuid - werd er in oude Middelburgse rekeningen gesproken I or er'Cleene vastenavent' en 'Groote vastenavent'. Zo staat het tenminste genoteerd in het juist in I ie% dagen - goed gedaan jochie - verschenen boek 'Carnaval ontmaskerd?van de als 'camava- Itoojf bekend staande drs. Theo Fransen uit het Limburgse Venlo, één van die zuidelijke epidemi- |jcheleuthaarden. I get carnavalsgebeuren begint steeds ■minder een volksfeest te worden dat itsluitend ls voorbehouden aan de 'ederlanders van 'beneden de grote ri- I deren' zoals dat vroeger heette. Vol- I jaisdoor Fransen ingewonnen inlich- I jagen bedroeg het aantal carnavals- Ijrenigingen elders in het land eind 1 1.980 al zeker zeshonderd. Zeeland her- I tieilt er bij elkaar tussen de vijftien en I tnntig, dus we doen hier ook al aardig mee. De sprong over de grote rivieren laat ach volgens Fransen door een reeks vsn factoren nader verklaren: de ver schillen tussen katholieken en protes- unten hebben aan scherpte verloren o dit ging gepaard met afbraak van de sterk verzuilende structuren. De toenemende mobiliteit van de mensen leidde er verder toe dat grote aantallen suiderlingen zich benoorden de rivie ren vestigden, vooral in de grote ste den. En keerden velen in de eerste ja ren na die verhuizing nog terug naar de geboortegrond om er de carnavalvie ring mee te maken, allengs ging men ertoe over dit feest in de nieuwe woon plaats te vieren met gelijkgestemden. Diezelfde toenemende mobiliteit leid de er. aldus Fransen, eveneens toe dat vele mensen uit het westen en noorden van het land zich in het zuiden vestig den en daar tot de ontdekking kwa men, dat de verhalen waarin de scha duwzijden van dit volksfeest breed werden uitgemeten, bijna steeds over trokken waren. Tenslotte bracht de televisie het feest, zoals nu ook bijna avond aan avond valt te signaleren met optredens van Joep Meloenen en tandartsen die ook gekke bekken trekken, tot in alle hoe ken van het land binnen de huiska mers, niet tot grote vreugde van de zuiderlingen overigens, want die heb ben er weinig behoefte aan van het car navalsfeest een export-produkt te ma ken. noch om via de tv grote bezoe kersstromen te lokken. Fransen: Car naval geldt immers bij uitstek als het feest dat men slechts onder elkaar kan vieren. Een carnaval dat niet het loka le eigene als uitgangspunt en doelstel ling heeft, verdient die naam niet. Vanwaar die toenemende lust in Ne derland het carnavalsgebeuren aan te grijpen om eens even de boel de boel te laten? Zou het iets te maken kunnen hebben met het tot weinig opgewekt heid bijdragende reilen en zeilen van de samenleving op dit moment, is er een drang om de gevoelens van onvre de heel even weg te stoppen, is die steeds massaler wordende onderdom peling in het camavalsgewoel ook uit te leggen als een tijdelijke vlucht voor de gevaren die ons bedreigen? 'Carnavaloog' Fransen komt wel een heel eind in die richting, wanneer hij dit vaststelt: 'De carnavalsviering is één grote aanwijzing voor het ontdek- De hondepoep is weer krante- nieuws. Dinsdag een melding van ergernis over een verregaande bevui- ling in het Vlissingse, vandaag start o in Middelburg een actie rond die kond. Est blijkt nodig te wezen om weer eens an de bel te trekken. Henri Dane, een jséimgreerde Vlissinger, die na zoveel een verblijf in Canada weer eens in (ederland was, vond die smerige stoe ien met hondevuil behoren tot de neest in het oog springende beelden «an veranderingen die zich tijdens zijn bezigheid hadden voltrokken. Op deze foto staat zo'n 'verdachte', op he- iedaad betrapt. Maar de echte schul deis de hondebezitter. Velen blijken de behoefte van hun hond geen bxidschap te hebben. Onbekommerd bjken ze de andere kant op. Inderdaad: dit is geen kattedrek. Maar het kan ml een middel zijn, dat het publiek betert. De hond doet wat hij moet. Nu de mens nog... ken van datgene waarin de mens zich bewust of onbewust tekort gedaan voelt. Men geeft uiting aan een ver langen naar een gemeenschapsvorm, die al het negatieve mist wat de he dendaagse maatschappij aankleeft'. Zo hoort u het dus ook eens van een ander. Carnaval bewerkstelligt, dat je Je even een ander mens voelt, zo lees ik in het bij "De Lijster' in Maasbree uitgege ven. boeKje van Fransen. De carna- valsgast wordt een primitief. Meer dan anders wordt er dialect gesproken, meer dan anders streeft men naar een ongecompliceerdheid, de tolerantie wordt groter en ineens blijkt er con tact mogelijk te zijn tussen sociale groeperingen, die elkaar anders nooit of alleen maar binnen ambtelijke of be roepsmatige kaders ontmoeten. Of zo als Fransen het als deskundige 'loog' een beetje chic omschrijft: het con tactprofiel wordt breder: een arbeider kan een biertje drinken met zijn burge meester zonder dat het een precedent schept voor het contact in het normale dagelijkse leven en voor de daarin gel dende rolverhoudingen en spelregels. De contactname is minder verfijnd, minder gecompliceerd, meer op de man af, minder conventioneel zonder direct familiair te worden'. Andere huid Bij carnaval horen ook verkleedpartij en Waar dat goed voor is. legt Fransen ook uit. Om tijdelijk de zorgen en be slommeringen van het dagelijkse le ven van zich af te kunnen zetten kruipt men in een andere huid. Men heeft de kleren wel eens 's mensen sociale op perhuid genoemd en deze opperhuid verwisselt hij nu. Dat daarmee ook een geestelijke metamorfose gepaard gaat is duidelijk: in een doodgewoon pak gedraag je je anders dan in een boeren kiel. Voor wie er gevoelig voor is kan mee doen aan de carnavalviering de uit werking hebben van een heilzaam me dicijn als we tenminste afgaan op die stelling van de carnavaloog uit Venlo. Het is een stelling die hierop neer komt: 'carnaval is een collectieve nier en hersenspoeling, een voortreffelijke therapie tegen de snel om zich heen grijpende managerziekte en de al even welig tierende pseudo-sociale veinze rij. Carnaval schudt de mensen wak ker uit een verdoving die wordt veroor zaakt door een overdaad aan sociale regels Op zulke uitspraken past maar én juis te reactie: driewerf alaaf! Of om met een deftige Haagse carna valsvierder te spreken: 'Olijfi Olijf! Olijf! Een tanker is gestrand En olie in de zee beland Het water is bedorven De vissen zijn gestorven Dit is een bijdrage uit de gedichten bundel. die is uitgegeven door de stich ting 'schoonheid zonder wreedheid'. Deze stichting heeft als doelstelling de bestrijding van de vivisectie in de ruimste zin van het woord. De gedicht jes zijn van de Vlissingse amateur- schnjfster Carla Coppoolse-Aerssens. De illustraties zijn van Bep Thijsse. De opbrengst van de boekjes komt ten goede aan de stichting 'Schoonheid zonder wreedheid', die er onder meer een alternatief onderzoek mee stimu leert. De kosten van het boekje bedra gen 3,95 Nieuwjaarswens voor 1978 kwam wat later Prettige kerstdagen en gelukkig nieuwjaar' stond er op die kaart, die dezer dagen bij de Middelburgse mevrouw De Boer binnen kwam Wat laat misschien, maar niettemin harte lijk gemeend. Alleen vond die me vrouw De Boer het toch wel een beetje vreemd. Met de afzenders had ze al geen jaren contact meer. Sterker nog: de afzenders waren al een poos van el kaar. Bestudering van de datum van afstempeling bracht duidelijkheid. De kaart bleek te zijn verstuurd op tien december 1977 Dan moet die kaart wel van heel erg ver gekomen zijn, denk je op zo'n moment. Wat heet ver: de kaart was afkomstig van stadgeno ten van mevrouw De Boer... >kort gefknfeb< Vanuit Oostkapelle wordt gemeld, dat daar deze week, op een moment dat de eerste paaseieren al in de etala ges beginnen te verschijnen, eindelijk ook de kerstboom uit een huiskamer is verwijderd. Een record, dat rijp is te worden vermeld in het Guiness- boek. 'Alle naalden zaten er nog aanzo luid de een nadere toelichting Tdaar de ballen begonnen uit te vallen....' U heeft het kunnen lezen: de ge meentepolitie van Vlisslngen reikt bij het uitvoeren van een gerichte actie aan Duitse automobilisten een papier tje uit met een tekst, die spreekt van het afnemen van een 'Blaseprobe' daarmee suggererend dat de automo bilist een blaasonderzoek te wachten staat in plaats van een alcoholtest. Met weinig fantasie over het gehan teerde kromme Duits, kan men zich ook wel voorstellen hoe een Duitse wielrijder, die zonder brandend ach terlicht rijdt, wordt staande gehou den: "Wollen Sle bitte abstapfen. Sie sind dabei. Das hlhterlicht tut es nicht Sie kónnen schiken oder voorkommen. Aber wart mal, dasz 1st doch mein Fahrrad'? Gelezen dat er plannen zijn voor een drijvend hotel voor de kust van Scheveningen. En dan zeker wakker worden bij de krijtrotsen van Engeland! PELLE - „Als tijdens het gesprek met gedeputeerde Don, de milieu- en provinciale waterstaat vrijdag blijkt dat de gemeente Westkapelle Zelfstandig afvoeren van de vergiftigde grond aan de Beatrixslraat niet de loopt het recht op rijkssubsidie te verspelen dan ligt er bij de volgende iteraadsvergadering een voorstel om de grond af te voeren. Binnen het b en w leeft de wens zo snel mogelijk tot een goede oplossing van deze te komen. En dat is het terrein afgraven en de grond afvoeren". leesterH. A. van Maldegem van Het onderzoek dat ingenieursbureau DHV uit Amersfoortin november in Westkapelle uitvoerde heeft aange toond dat per kilogram grond nog vijf ipelle benadrukt dat de gemeen- :t eerder op de hoogte was van de ïtreiniging van het perceel, zoals leid veroorzaakt doordat men tanks landbouwgif van een vastgelopen ir liet leeglopen, dan op het mo- dat de bewoners schriftelijk mei- maakten van het gebeurde. Dat rolgens de burgemeester in juni terwijl het landbouwgif (simazine, ie en paraquat, in totaal onge- zestig kilogram, opgelost in 1000 rwater) in mei 1979 is geloosd. „Voor valt na te gaan was niemand van kollege of de raad op de hoogte van De grond die is ingebracht tóe voor het egaliseren van de spo- van de vastgelopen tractor. Dat sr zaken wordt door gemeentewer- op eigen initiatief geregeld, daar thetcollege niet aan te pas", aldus burgemeester, die daaraan toevoegt stde indruk te willen wekken dat per- meel van gemeentewerken iets ver- Kzelt: „De conclusie moet zijn dat, indat de zaak niet is aangemeld, men Hals niet gevaarlijk heeft ingeschat". de lozing van de onkruidbestrij- ■jsmiddelen in '81 bij de gemeente dend werd heeft men volgens de bur- meester getracht zo snel mogelijk oplossing te vinden. In augustus «ndat jaar nam de raad van Westka- tlle de beslissing de grond af te gra in cn af te voeren. Daar is toen echter litis van terecht gekomen omdat één node bewoners, de heer IC. Klooster- naar zijn huisarts was gegaan *1 hoofdpijnklachten. Dat was aan- Minjtot verschillende onderzoeken, loordoor de uitvoering van de beslis- van de raad werd opgeschort. K0] J mtl ibur Ds Hage nam beroep aan naar Neede MIDDELBURG - Ds W. A. Hage te Mid delburg heeft een beroep aamgenomen naar de hervormde gemeente te Neede (Gelderland). Ds Hage stond sinds 1975 in Middelburg en was voordien predi kant in de streekgemeente Marne- Ambt. Nieuw-Nickérie (Suriname) en Lippenhuizen en Hemrik (Friesland). Jeugddienst Vlissingen VLISSINGEN - Zondag 14 februari wordt in het Open Hof in Vlissingen een jeugddienst gehouden met als thema: 'Wie ben ik? Wie ben jij?' De aanvang is 9.30 uur. Voorganger is ds C. M. Krijger. Muzikale medewerking wordt verleend door het jongerenkoor 'Nova Melodica' uit Kapelle-Biezelinge. milligram simazine en atrazine aanwe zig is. Volgens DHV is deze concentratie zodanig dat de grond niet onder de wet chemische afvalstoffen valt. Dat houdt in dat de afgegraven grond zonder meer naar een storplaats kan worden ge bracht, of, zoals de heer Van Maldegem zegt. „mogelijk is er een praktische op lossing te vinden". Hij zegt daarbij bij voorbeeld te denken aan het versprei den van de grond over een grote opper vlakte 'want daar was het spul voor be doeld'. Een dergelijke oplossing betekent vol gens de burgemeester een aanzienlijke besparing. „Het onderzoek heeft al on geveer 12.000 gulden gekost en met het afgraven en afvoeren van de grond is zeker nog eenzelfde bedrag gemoeid". Om zich tegen de hoge kosten in te dek ken heeft de gemeente Westkapelle het betrokken sproeibedrijf aansprakelijk gesteld voor 'geleden en nog te lijden schade'. Daarnaast hoopt de burge meester vrijdag garanties te kunnen krijgen van gedeputeerde staten over de financiële afwikkeling zodat het gif spoedig kan worden weggehaald. Tot slot benadrukt de burgemeester dat van de zijde van de gemeente niet is aangedrongen op nader onderzoek naar de mogelijke medische gevolgen van de lozing omdat alle betreffende in stanties op de hoogte waren van de uit slag van het onderzoek van DHV. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De D'66-Tweede-Kamerfractie wil zich voorlopig sterk maken voor de bouw van een derde dubbeldekker voor de Zeeuwse veerdiensten. Zij wil ook vasthouden aan de 70:30 verhouding voor wat betreft de verdeling van de exploitatietekorten tussen rijk en provincie, die waterstaatsminister Zeeval- king op termijn in een 60:40 verhouding wil veranderen. Burgemeester H. A. van Maldegem De Democraten -zien dat vooralsnog niet zitten. „De bewijslast ligt in ieder geval bij de ministerzei het D'66- Tweede-Kamerlid Dick Tommei woensdagmiddag nadat hij en collega Ernst Bakker een gesprek hadden ge had met D'66-lijsttrekker bij de staten verkiezingen Jopie Bo'ogerd-Quaak en statenkandidaat Alex Dijkwel. De Cursus Vrije School in Middelburg MIDDELBURG - De Vrije School Zee land houdt op de woensdagen 10.17 en 24 februari een cursus over de grondbe ginselen van de voeding en de biolo- gisch-dynamische landbouw, geba- j,, seerd op de anthroposofie. Cursusleider Dia-sene over isD. Dobson, voorlichter van de Consu- mentenvereniging Middelburg. De Teroöl in yOC avonden beginnen om acht uur en wor- den gehouden in het schoolgebouw aan de Willem Arondeusstraat. Actie 'Hond in de goot' van start MIDDELBURG - De Middelburgse wethouder G. B. Schoenmakers van Volksgezondheid en milieu opent don derdag (vandaag) om 14 uur de plaatse lijke actie 'Hond in de Goot' Hij doet dit door het plakken van een thema affiche op een vuilnisauto die op dat moment voor het stadhuis opgesteld zal staan VLISSINGEN - Het Vlissings Ontspan- nings Centrum (VOC) organiseert vrij dag een dia-avond over Israël. De dia serie, die om 20.00 uur begint, toont ook hoe het werken in een kibboets is. De dia-serie is al eerder vertoond in het Vormingscentrum Jong Volwassenen (VJV) en het Middelburgse jongeren centrum Midgard. De serie wil de men taliteit van de Joden belichten en de gevolgen van het werken uit een ander oogpunt dan persoonlijk gewin. Daar om is het de bedoeling, dat na afloop wordt gediscusieerd over een loskoppe ling van loon en arbeid. Zeeuwen hebben oy hun tracue, in na volging van collega's van andere partij en, sterk gepleit voor verbeteringen van de veerdiensten en tégen extra tariefs verhogingen en een andere exploitatie- verdeling. Volgende week maandag wordt in de Kamer gedebatteerd over de nota Zoute Veren, van belang voor de Zeeuwse veerdiensten. De veerdiensten zijn. zei mevrouw Boogerd gisteren, „de slagader van Zee land". Het economisch belang van de veerdiensten is in haar ogen en in die van Dijkwel overduidelijk. Zij vindt het aantasten van het peil van de veerdien sten dan ook onacceptabel. Daar komt bij, zegt zij, dat over bezuinigingen op de veerdiensten in Zeeland essentieel anders wordt gedacht dat over bezuini gingen op bijvoorbeeld de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland. Die worden met ais plezierig ervaren, maar 't functioneren van de diensten wordt als iets essentieels gezien. Jopie Boogerd acht de door partijge noot Zeevalking aangekondigde 60:40 verhouding voor wat de exploitatiekos ten betreft volstrekt onaanvaardbaar. Daar kan alleen sprake van zijn, zegt zij, wanneer de Vaste Oeververbinding fordrockgroep w bar Middelburg JpDELBURG - De hardrockgroep "Sin'uitDen Bosch treedt vrijdag 12 «ruari op in Bar American in Middel- De gr oep die ontstond in 1976, v"'1 eigen nummers en werk van wiflbow, Van Halen, Ted Nugent, Ju- Priest en UFO. 'Virgin' bestaat uit «n van de Berg (zang), Leo van Bree- •®en (sologitaar en zang), Theo van winschot (drums), Mano van Galen (basgitaar) en Bart van Gerven (slag- pologitaar en orgel). Het optreden be- MIDDELBURG - De Stichting Euro pa Kinderhulp, regio Zeeland, zit dringend verlegen om gastgezinnen, bij wie kinderen uit bijvoorbeeld kansarme milieus de komende zo mer hun vakantie kunnen doorbren gen. Het gaat doorgaans om kinde ren die geen vader of moeder heb ben. van wie de ouders langdurig ziek zijn, kinderen uit tehuizen of kinderen die thuis veel te weinig aandacht krijgen. De Stichting Europa Kinderhulp, or ganiseert jaarlijks deze vakantie-uit stappen, die gemiddeld drie weken duren. De regio Zeeland, inclusief Goeree-Overflakkee, wil deze zomer tweehonderd kinderen onderbren gen by gastgezinnen, De leeftijden van dé kinderen lopen van zes tot veertien jaar en ze komen uit Neder land, Duitsland. Frankrijk en Enge land. Cor Groot, penningmeester van het regiobestuur Zeeland, legt uit wat er van de gastgezinnen wordt ver wacht „Het belangrijkste is dat de kinderen echt meedraaien in het ge zin. Dus gezellig met z'n alien ontbij ten. het gras maaien, helpen bij het ophangen van de was en bijvoor beeld zelfstandig boodschappen doen. Het is verder de bedoeling dat de gastouders ze aandacht geven, maar vooral een brok genegenheid" Medewerkster van de Stichting Mar jan van Amerongen Het is ook van groot belang dat de gastouders toch wel een beetje de taal spreken van het land waar het kind vandaan komt. Daarom is het. in ieder geval dit jaar nog niet mogelyk om Poolse kinderen hierheen te laten komen Eerst moet dan worden uitgezocht of er genoeg mensen te vinden zyn die redelijk Pools spreken". Wanneer gastgezinnen zich hebben opgegeven, treedt de volgende proce dure in werking: de gastouders krij gen bericht van de Stichting dat een of twee medewerkers op bezoek ko men om te bekijken of het desbetref fende gezin inderdaad 'geschikt is. De gastouders worden verder inge licht over de kosten die het opnemen van een kind met zich meebrengt Dat zijn niet de reiskosten (die wor den betaald door de Stichting), maar met name de verblijfskosten Verder moeten de gastouders een 'bewijs van goed gedrag' halen bij het ge meentehuis in hun woonplaats. Ze krijgen daarvoor een standaardbrief mee van ae Stichting waarin uitge legd wordt waarvoor het bewijs no dig is. Wensen De gastgezinnen kunnen hun voor keur uitspreken voor het soort kind dat ze gedurende drie weken willen opnemen: nationaliteit, jongen of meisje en de leeftijd. Marjan van Amerongen: „Wij proberen dan zo goed mogelijk aan hun wensen te voldoen". Cor Groot vertelt waarom dat 'bewijs van goed gedrag' nodig is: „Kijk wij zijn min of meer verant woordelijk voor de kinderen, in ie der geval tegenover hun eigen ou ders of de instantie waar ze zijn on dergebracht. Er zijn namelijk in het verleden weieens moeilijkheden ge weest". Over verzekeringen hoeven de gas touders zich niet druk te maken Ook die worden door de Stichting afgeslo ten. Verder worden de kinderen voor hun vertrek zoveel mogelijk medisch gekeurd. Mensen die zich willen op geven als gastouders (ook alleen staanden komen in aanmerking kun nen dat, vóór 25 februari, doen bij me vrouw E. Lossie, Cort van der Linden- straat 59 In Goes. Telefoonnummer: 01100-15687. over de Westerschelde zal zijn voltooid. De veerdiensten hebben inmiddels wél geleden onder het VOW-project. in die zin dat verbeteringen niet zijn doorge voerd met als excuus dat de oeverver binding er binnenkort toch zou komen. D'66 spreekt dan ook niet van een actie die gericht is tegen minister Zeeval king, maar die is ontstaan door uit schuifoperaties van diverse kabinetten. Goedkoper Dick Tommei schaarde zich achter z'n Zeeuwse partijgenoten. Dat geldt ze ker voor de bouw van de derde dubbel dekker: Tommei vindt het onzin om te doen alsof de kosten voor zo'n boot op geteld zouden moeten worden bij de huidige exploitatiekosten. Een dub beldekker echter maakt 't vervoer goedkoper, zei hij, simpel vanwege z'n grotere capaciteit en wellicht zuiniger brandstofgebruik. Daar komt bij dat de komst van een dubbeldekker nu be tekent dat er op termijn minder onder houd aan oudere schepen zal moeten worden gepleegd. Tommei houdt zich ook aan de 70:30 verhouding. Slechts wanneer de minis ter met erg sterke argumenten zal ko men, is daar eventueel verandering in aan te brengen. Dat lijkt echter voorlo pig niet voor de hand liggend- De D'66'ers hopen op een snel besluit van Zeevalking over een derde dubbel dekker. De bewindsman heeft toege zegd dat hU dat besluit voor 1 april wil nemen. Maandag debatteert de waterstaats commissie uit de Kamer, zoals gezegd, over de nota Zoute Veren. Daarbij zal ook gedeputeerde Hoekstra en de vol tallige veerdienstencommissie uit de staten aanwezig zijn. Lezing Zeeuwse kynologenclub KAPELLE - De kynologenclub Zee land houdt donderdag 18 februari haar maandelijkse kontaktavond in de Vroone te Kapelle. Op deze avond houdt mevrouw Brooymans, een lezing over heypdysplasie by de hond, Heup dysplasie, is een gevreesde heupafwij king. die by tal van rashonden voor komt, vooral by rassen die populair zyn. en waar onverantwoord mee wordt gefokt. De avond begint 20 00 uur. Nieuwe organist kerk Heinkenszand HEINKENSZAND - Tot organist in de Nederlands hervormde kerk te Hein kenszand is benoemd dhr. Ab. Faasse uit Goes. Tot ouderling kerkvoogd is gekozen in de Ned. herv. kerk dhr J. C. Noordhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9