Meidsplan laat ruimte oor jachthaven bij Kats B en w behoud Axel hopen op school Overslag Dow overweegt flinke uitbreiding research Wissel Zeeuws- Vlaanderen EN WKORTGENE' ONGEVEER 100 LIGPLAATSEN Wkacties egen plan iektegeld FNV-pamfletten tegen verlaging ziektegeld Kerncentrale Borssele acht weken dicht Burgemeester bekeek noodcentrum van Dow WELLICHT 200 TOT 400 NIEUWE ARBEIDSPLAATSEN ihaps- (IDERDAG 11 FEBRUARI 1982 rTGENE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Kortgene gaat bekijken op welke wijze het te een legale jachthaven bij de dorpskern Kats tot stand kan komen. Dat is mogelijk geworden in het beleidsplan voor de toekomstige inrichting van de Oosterschelde, ruimte voor zo'n iniening lijkt te komen. Nadat in de plannen aanvankelijk géén rekening was gehouden met de stoele aanleg van een jachthaven in de voormalige vverhaven bij Kats, is die visie na bestude- jvan de inspraakreacties herzien. lot genoegen van het gemeente De- rvan Kortgene, zo blijkt desge- pj uit een reactie van burgemees- L D.van der Linde. „We zijn er erg mee dat alsnog een mogelijkheid [Kats is geopend. Zowel het college de gemeenteraad hebben daar ,di op gehamerd. Zo'n voorziening er het dorp Kats erg belangrijk en het behoud van de werkgelegen- ir.dehuidige havenbedrijven is er- gebaat". aldus Van der Linde. Hij eatoont dat het gaat om een voor- hgvan geringe omvang, met circa ligplaatsen in mindering behoeven te worden gebracht". In dit verband wijst Van der Linde erop dat Kats mid den in de driehoek Zierikzee - Goese Sas - Colijnsplaat ligt: hét Ooster- schelde-deel waar ontwikkeling van de watersport het minste schade toe brengt aan de natuurwaarden. Het provinciaal bestuur van Zeeland is momenteel in een juridische procedure verwikkeld met de eigenaar van een jachtwerf, die in strijd met de contrac tuele afspraken in de Katse veerhaven aan pleziervaartuigen een ligplaats bood. Burgemeester Van der Linde zegt dat het gemeentebestuur eerst de af- itf ontwerp-beleidsplan voor de laschelde-inrichting was een höaven bij Kats niet opgenomen, 1st het huidige gebruik van de be- ade oude veerhaven dat onmoge- jou maken (er zijn onder meer een jttrf, zeilmakerij en betonfabriek aagdi. Het Kortgeense gemeente- jar heeft tegen die argumentatie bezwaar gemaakt, omdat het ge lach in de toekomst zeker zal wij lt Burgemeester Van der Linde: (bestaande contract tussen de pro- je als eigenaar van de veerhaven en diverse gebruikers, staat ontwikke- Tan een jachthaven niet toe. Die aue kan zich veranderen en daarom [ir,het planologisch beleid ten aan- mde Oosterschelde een jachtha- 2 Kats niet worden weggelaten", fcintwoord-nota op de inspraak- dies is aan de wensen van Kortge- tjtmoet gekomen. „Wanneer te zij- lijd zou blijken dat de haven van iBdoor wijziging van het huidig ge- iltn de juridische situatie toch als jthaven beschikbaar komt, bestaat 1 a! «•lelijkheid over te gaan tot opna- 30r® mi de jachthaven in het beleids- tVoorzover de capaciteit hiervan uitgaat boven de 100 plaatsen die d illegaal worden ingenomen, K dit niet tot een extra druk op het (nscheldegebied, zodat deze plaat- Diet op het aantal van 1000 nieuwe RECHT (ANP) - De Industriebond I' heeft zijn prikacties tegen de rtenomen verlaging van de zieken- iïitkeringen woensdag voortgezet Ivtrkonderbrekingen in twaalf be- ijren, onder meer inde grafische sec- ilndustriebond meldde werkonder- Ungen en 'kantine-acties' bij Tho- icn en Drijver Verblifa in Leeuwar- 1(200 van de 425 werknemers) en jeveen (450 van de 850 werkne- t terwijl ook de avondploeg van Bis het werk anderhalf uur neer te gm), Theodorus Niemeijer in Gro ten 1300 van 800 werknemers), het aalbedrijf P7nter in Winschoten (60 :de 100 werknemers), het metaalbe- f Lindner m Soest (140 van de 160 rtnemers), de glasfabriek Maas in 1(200 van de 350), het garagebedrijf in Tol in Rotterdam (60 werknemers), broodfabriek Meneba in Rotterdam «werknemers), CHV (Mengvoeders) Veghel (30 man). Bij de trijperij Leo Mens in Eindhoven deden 50 van '5 personeelsleden mee met een ac- •blj de poort. ie grafische sector zijn woensdag trtonderbrekingen geweest bij het tblad Tubantia in Enschede, de Ne- rlindse Diepdrukinrichting in De nier en de Hollandse Metaaldrukke- in Soest. De Grafische Bond FNV #11 woensdag in een aantal grafische ürijven informatiemateriaal ver- ireld over de cao-problemen, die vrij- tmiddag tot vier landelijke leden- f'Hderingen zullen leiden, ügens secretaris Van Bull van Druk Papier is te verwachten dat het werk e middag in grote delen van de gra- Khbedrijfstak zal worden neergelegd, «der verklaarde Van Buul al, dat het nor een aantal krantenbedrijven erg »«ll()k zal worden zaterdag een vol- waardige krant te laten verschijnen, k Nederlandse Vereniging van Jour aten heeft woensdag op een lande- (4e kadervergadering in Utrecht be llen dat de acties van Druk en Papier i bet kader van de vastgelopen cao- oderhandelingen gezien de grote ge meenschappelijke belangen van jour aten en grafici op geen enkele wijze ®o?en worden doorkruisd of belem merd, Rijkspolitiegroep hield wkeerscontrole KAPELLE - De rijkspolitie-groep Ka- Pebe heeft woensdagmiddag tussen M drie en half zes een verkeerscontro- [egehouden in de Noordstraat te Bieze- llnge, Sulm 200 auto's werden gecontroleerd. Daarvan waren er 37 niet in orde of hun "Gluurders waren ln overtreding. De processen-verbaal werden uit- CWeeld wegens het niet kunnen tonen bet rij- of kentekenbewijs of voor Wen zonder Vastgemaakte auto- Kapell e VLISSINGEN - De Industriebond FNV in Zeeland heeft woensdagmor gen bij het bedrijf M en T in Vlissingen-oost een poortactie gehouden als protest tegen een mogelijke verlaging van de uitkering bij ziekte. In de nacht van dinsdag op woensdag hadden enkele werknemers van het bedrijf de fabriekspoort 'behangen' met een spandoek, waarop zij hun afkeer uitspraken over de plannen om het ziektegeld terug te brengen tot tachtig procent. Woensdagmorgen kregen alle hon derdzestig werknemers van M en T bij de fabriekspoort door vak bondsvertegenwoordigers een pamflet in de handen geduwd. Daarin wordt gemeld, dat de Indus triebond FNV de directie van M en T heeft gevraagd afstand te nemen van de voorgenomen korting op het ziektegeld. „Maar zoals het er nu uitziet stuurt uw werkgever, net als de werkgeversorganisaties, op een regelrechte confrontatie aan". Vol gens de Industriebond FNV kan niemand nog volhouden 'dat alleen de regering de boosdoener is'. „Nee, het is veel schandaliger, de werkge vers gooien er nog een schepje bo venop. Zij vinden dat de regering nog meer moet snoeien in het zie kengeld". Vrijdag - morgen - zullen bij diverse Zeeuwse bedrijven ac ties worden gehouden. Naar ver wachting zal by een aantal bedrij ven het werk voor enige tijd worden stil gelegd. De FNV heeft woensdag in Terneu- zen op grote schaal pamfletten ver spreid. Vandaag, donderdag, ge beurt dat in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren. Middelburg en Goes en vrij dag worden soortgelijke "acties ge houden in Vlissingen en West- Zeeuwsch-Vlaanderen Zaterdag organiseert de FNV-Zeeland twee protestbijeenkomsten in Goes (De Prins van Oranje) en Terneuzen (Hotel Rotterdam). Beide bijeen komsten beginnen zaterdagmor gen om 10 00 uur In Goes zal het woord gevoerd worden door voorzitter Opmeer van de federatie van werknemers in de zeevaart (FWZ) en door ABOP-voorzitter J. van de Bos. In Terneuzen worden toespraken ge houden door secretaris H. van Ee- kert van de landelijke FNV en A. Janmaat, vice-voorzitter van de bouw- en houtbond FNV. Ton van Rijswijk, voorzitter van de ondernemingsraad rechtsen de heer Vegting van het bedrijf M en T in Vlissingen-öost delen pamfletten uit tegen de verlaging van de ziektegelduitkeringen loop van dit juridische gevecht af wacht, alvorens nadere stappen te ne men om in Kats een legale jachthaven te krijgen. Van der Linde legt er de na druk op dat de gemeente bij opzet en exploitatie van een erkende jachthaven in elk geval een dikke vinger in de pap wil hebben In hoeverre de Katse plannen gevolgen hebben voor jachthavenontwikkelin gen bij het Goese Sas en in Wemeldin- ge, durft burgemeester Van der Linde niet te zeggen. Hij vindt dat elke situa tie apart bekeken moet worden. Het ge meentebestuur van Kortgene heeft wel herhaalde malen gevraagd om een alles omvattend behoefte-onderzoek, omdat tot nu toe de behoefte aan ligplaatsen voor de watersport schromelijk is over dreven. Het feit dat de gemeente Kortgene in Colijnsplaat pas een nieuwe jachtha ven in gebruik kon nemen, staat naar de mening van burgemeester Van der Linde volstrekt los van de mogelijkhe den bij Kats: „Dat wij toevallig als ge meente Kortgene met onze grenzen precies in het minst kwetsbare mid dendeel van de Oosterschelde liggen, is een omstandigheid waar we gebruik van moeten maken. Het zou niet lo gisch zijn, als we niets meer deden. Een jachthaven in Kats. van kleine om vang. is volstrekt verdedigbaar". De huidige illegale jachthaven in de veerhaven bij Kats ONDANKS VERZOEK TOT SLUITING IN 1975 Cursus Nederlands voor vrouwen uit Joegoslavië VLISSINGEN - Het Regionaal Educa tief Centrum Walcheren organiseert in samenwerking met de Joegoslavische Vereniging een cursus 'praktisch Ne derlands' voor Joegoslavische vrou wen. Aan de hand van alledaagse situaties en thema's zal aandacht geschonken worden aan het leren verstaan en spre ken. lezen en schrijven van de Neder landse taal. waarbij tegelijkertijd het aspect 'bekend raken met de Neder landse maatschappij' om de hoek komt kijken. Zaterdag 13 februari zal van 10.00totll.30uur een informatiebijeen komst over deze cursus gehouden wor den. De bijeenkomst is in de zaal van de Stichting Welzijn Buitenlandse Werk nemers, Palingstraat 25 te Vlissingen. Kandidatenlijst VVD Vlissingen VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van de VVD heeft woensdagavond tij dens de algemene ledenvergadering de kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen vastgesteld. Als lijsttrekker staat genoteerd de heer J. Verkerk, J. Lust staat tweede en me vrouw E.A.L. van Tongeren-van Kaalte derde. De vierde plaats wordt ingeno men door T.R. K. Meijers, de vijfde door J. Marcks en op nummer zes prijkt P. Plas. Voorts vermeldt de lijst op de ze vende plaats V. J. A. Wilkens, 8. M. H. C Simons; 9. W Janssen, M. W. de Voogd van Strien. 11. E. T. Oosterhuis: 12. H. J. Stegink-de Haan. BORSSELE - De kerncentrale in Bors sele gaat vandaag (donderdag) voor minstens acht weken dicht. Zoals ge meld gaat de PZEM in de periode dat er toch een splijtstofwisseling plaats vindt, een aantal condensors vervan gen. Elfhonderd mensen zullen acht weken bezig zijn met het karwei. Verwacht wordt dat eind maart de centrale weer kan worden opgestart Rond pasen moet hij weer op volle toeren draaien AXEL-B en w van Axel hebben in 1975 een brief geschreven naar het ministe rie van onderwijs en wetenschappen met het dringende verzoek de lagere rooms-katholieke Onze Lieve Vrouwe van Lourdesscbool in Overslag te slui ten. Het ministerie wees dat verzoek destijds af, maar is nu op haar schre den teruggekeerd en wil het schooltje (waar nu nog zeven leerlingen les krij gen) per 1 augustus sluiten. Het Axelse college is door die brief, deze week uit de archieven opgediept, in een moeilij ke positie gemanoevreerd. In de raadsvergadering van eind janua ri deelde burgemeester A. Hack de raad mee. dat de staatssecretaris van onder wijs had besloten de school met ingang van volgend schooljaar geen ontheffing meer te verlenen. De staatssecretaris wees in zijn beschikking aan b en w van Axel op het te geringe leerlingenaantal. TERNEUZEN - Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen, loco-burge meester drs. R. C. E. Barbé en een aantal vertegenwoordigers van gemeen tepolitie, BB, brandweer en dienst openbare werken hebben woensdag morgen het nieuwe noodcentrum van Dow Chemical bezocht. Vanuit deze kamer kan het bedrijf zowel op als buiten het terrein alarm slaan bij ongelukken en rampen. De professionele meldtafel is nieuw. Het centrum kost circa 500.000,- en werd vorig jaar oktober 'ingewijd' met een grootscheepse rampenoefening, waarbij Do w en een aantal gemeentelij - ke diensten waren betrokken. Woensdag werd deze acne 'doorgesproken Bestuurders en ambtenaren maakten van die kans gebruik om het centrum en twee nieuwe ambulances te bewonderen Burgemeester Ockeloen rechts i en loco-burgemeester Barbé in het nood centrum van Dow. Hij vond dat de zeven leerlingen, waar van er straks weer één afvalt, best naar de lagere school in Zuiddorpe op ruim vijf kilometer afstand kunnen gaan De dreigende sluiting van de school in Overslag, een woonkern met nauwe lijks tweehonderd inwoners, sloeg bij de gemeenteraad in als een bom De raad reageerde zeer verontwaardigd en op voorstel van burgemeester Hack werd gelijk besloten bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beslissing van de staats secretaris. Achtergrond daarvan was onder meer, dat Overslag naast de school geen enkele voorziening heeft. Na dat besluit van de raad doken b en w de archieven in. Daar kwam een brief uit van het toenmalige college aan het ministerie van onderwijs om de lagere school m Overslag te sluiten. Van dat toenmalige college zitten er nu nog twee wethouders P. T A M. R Apers. die destijds en ook nu onderwijs in zijn portefeuille heeft en M. L. M. LJsebaert De brief werd geschreven naar aanlei ding van het - ook toen al - teurglopen- de leerlingenaantal en de daaruit voort vloeiende financiële gevolgen De ge meenteraad is van het schrijven overi gens nooit m kennis gesteld B en w kwamen door die brief in een moeilijke positie te staan Hoe konden zij zonder gezichtsverlies het besluit van de raad om bij de Kroon in beroep te gaan uitvoeren? Burgemeester A. Hack: „Wij tillen niet zo zwaar aan die brief We zijn inmiddels zeven jaar later. Je kimt zeggen dat we in een moeilijke positie zijn gemanoeuvreerd, maar aan de andere kant zijn de gedachten en ideeën over scholen m kleine kernen volledig geëvolueerd. De kleine kemen hebben, en dat is ook in Overslag het geval, vaak niets anders dan een schooltje. Ook door de vereniging tot behoud van kleine kernen en het onder wijs wordt dat aspect benadrukt Wij hopen in elk geval de school in Overslag te behouden." B en w zullen overigens niet meer via de directe weg bij de Kroon tegen de beslissingen van de staatssecretaris in beroep gaan. Dat beroep wordt nu in gediend door het schoolbestuur: de ge meente Axel zal daar dan adhesie aan betuigen. TERNEUZEN - Dow Chemical in Ter neuzen krijgt er de komende tien jaar 200 tot 400 hoogwaardige arbeids plaatsen bij in dc researchsector. Af hankelijk van wat de markt doet, wil het concern in diezelfde periode 30 tot 50 miljoen gulden investeren in projec ten op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. Die moeten niet alleen antwoord geven op nieuwe uitdagin gen van de chemie maar ook een stuk technologie van de Verenigde Staten naar West-Europa halen. „Terneuzen heeft een sterke uitgangs positie voor verdere groei. De Neder landse samenleving neemt makkelijk vreemdelingen op, de verbindingen zijn uitstekend en we hebben goede onder wijsvoorzieningen Maar veel belangrij ker vind ik. dat de mensen in de fabriek bereid zijn om wat er in het laborato rium wordt uitgevlooid toe te passen. Er heerst in Terneuzen echt een sfeer van: wij willen experimenteren," zegt ir. Frans Vreugdenhil (49), sinds 1 januari directeur research development (on derzoek en ontwikkeling) van Dow Che mical Nederland. Hij kwam in 1963 bij het bedrijf, kort nadat een groep Amerikanen, bouwte keningen in de hand. in Terneuzen was neergestreken en klom op tot lid van de raad van bestuur Niet alleen een erkenning van zijn capa citeiten. óók van het belang dat Dow aan research en ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen - waar de op één na grootste produktielokatie staat - toekent. Kort voor Vreugdenhils benoeming af- lr F Vreugdenhil kwam. zong algemeen directeur Bob Bumb tegenover twee topambtenaren van economisdhe zaken de lof van de „man in de witte jas". „Ik weet dat het ambitieus klinkt, maar gezien de groot te van de Terneuzense vestiging en de vooraanstaande plaats die deze binnen het concern op het gebied van produk- tie inneemt, is een sterke concentratie van research, ontwikkeling en techni sche services binnen deze lokatie niet alleen gerechtvaardigd, maar ook alles zins zinvol en vruchtbaar. Research, ontwikkeling en produktie kunnen el kaar op die manier op een constante en intensieve wijze inspireren en stimule ren," zei hij bij die gelegenheid met Amerikaanse optimisme in één adem 500 tot 1000 nieuwe arbeidsplaatsen tussen nu en 1990. Vreugdenhil toont zich, in een sober kantoortje op het fabrieksterrein, te rughoudender. „We zijn nu zo'n 15 jaar met researchactiviteiten bezig. De noodzaak tot experimenteren heeft er voor gezorgd, dat we een aantal kleine fabrieken bouwden, pilotplants of mini- plants. De eerste tien jaar werkten er in die sector pakweg 100 mensen De afge lopen vijf jaar kregen we er 100 bij In het komende decennium zou je kunnen uitgaan van een verdubbeling of een verdrievoudiging. Ik denk dat de groei op dezelfde manier voortgaat, het ene jaar een beetje feller, het andere iets tra ger. We hebben in de loop der jaren een groep mensen bij elkaar gekregen, waar we bijzonder trots op zijn en die een geweldige creativiteit heeft Vroeger kwam de technologie altijd vanuit Amerika naar hier. maar nu zijn er pro jecten ontwikkeld waarvan we zeggen: hé. we sturen technologie terug." Op de klant zitten Onderzoek en ontwikkeling: verzamel naam voor een breed werkterrein vol 'jargon' en ander onkruid. Wat er ge beurt, houdt sterk verband met wat Dow produceert: ethyleen, propyleen en benzeen. Kan dat goedkoper, aan trekkelijker? Hoe verhoog je het ren dement? En verder moet het concern inspelen op wat de klant vraagt. „De Europese plasticsmarkt bijvoor beeld is anders dan de Amerikaanse, vraagt ook een ander type produkt," stelt Vreugdenhil vast „De chemische industrie is weliswaar sterk geïnterna tionaliseerd maar de plasticverwerken- de bedrijven zijn nog erg lokaal Van daar dat die markten zich verschillend gedragen. Daar zit natuurlijk ook een soort modem De mode in de Verenigde Staten is anders dan de mode hier Als ze daar een glanzende plastic willen hebben, moeten ze hier plastic met een mat oppervlak. Je moet vrij dich op die klant zitten, met die klant kunnen pra ten om te begrijpen hoe je verder moet ontwikkelen." De nieuwe arbeidsplaatsen komen bij de produktgroepen, die Dow op dit mo ment kent („daar zit nog vrij veel uit- breidingsmogelijkheid in"i en bij een nieuwe, in toxicologisch werk gespecia liseerde afdeling Dat onderzoek is nodig, vóór nieuwe produkten officieel kunnen worden aangemeld en concentreert zich op dit moment volledig in de Verenigde Sta ten. Op de vraag of ook de Zeeuws-Vlaamse arbeidsmarkt rechtstreeks van de nieu we banen kan profiteren antwoordt Vreugdenhil positief. „In wezen trek je alleen je universitair geschoold perso neel internationaal aan Ook onze mensen gaan naar de labora toria die we in Duitsland en Zwitser land hebben. Maar het niet-universi- tair gevormde personeel komt in het algemeen uit de regio. Daar zijn ook mensen bij uit de fabrieken, die hun sporen verdiend hebben en bijvoor beeld uit de ploegendienst naar een dagdienstfunctie willen. Zij hebben de ervaring en de kennis. Ik denk dat die doorstroming in de toekomst zal wor den doorgezet." VVD in senaat: geen behoefte aan commissie-Beek i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De Eerste-Kamerfractie van de VVD heeft geen enkele behoefte aan de nog te vormen commissie-Beek, die de gevolgen van eventuele sluiting' van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard moet gaan bestuderen. Fractielieder prof. Zoutendijk zei dinsdag bij de algemene beschouwin gen in de Senaat: „Het sluiten van Do dewaard en Borssele zal leiden tot aan zienlijke kapitaalvernietiging, hoge kosten en extra werkloosheid. Er is geen commissie-Beek voor nodig om dit te constateren". De commissie-Beek is aangekondigd in de regeringsverklaring van het huidige kabinet, en functioneert als compromis tussen de drie verschillende standpun ten van CDA, PvdA en D'66 over het gebruik van kernenergie De groep on der leiding van D'66-voorman Terlouws partijgenoot Beek moet binnen zes maanden rapporteren over de conse quenties die verbonden zijn aan het doorgaan met de twee kerncentrales, het sluiten ervan, dan wel het tijdelijk stilleggen van Borssele en Dodewaard Zoutendijk pleitte ervoor om de elektri citeitsvoorziening niet al te afhankelijk te maken van slechts enkele energie bronnen. „Ons land kan het zonder kernenergie stellen, maar dat is niet waar het om gaat", zei hij. Kernenergie is in zijn ogen nodig om de elektrici teitsprijs ten opzichte van andere lan den op een aanvaardbaar peil te hou den. Volgens hem zou elektriciteit in z'n totaliteit 2 miljard goedkoper zijn wan neer 30 procent via kernenergie zou worden opgewekt. Instructiedag WESTKAPELLE - Op zaterdag 13 fe bruari wordt in manege 'de Zandbooi' te Westkapelle een open instructiedag springen gehouden Op de mstruktie- dag die om 9.30 uur begint zal springin- strukteur Jos van Lier uit Huybergen instruktle geven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 27