PZCfi Betoging in Warschau Kamer: geen chemische wapens Banken: VUT van 62 naar 63 jaar Twee arrestaties in schilderijenzwendel Salarissen onderwijs minder gekort het weer Van Eeden op het witte doek Wissel Zeeuws- Vlaanderen Den Uyl weg als jeugd werkloosheid niet afneemt NA VEROORDELING VAN STAKER EBS2BBH Chevron verlaagt benzineprijs Kissinger doorstaat hartoperatie bonden verbijsterd over cao-pakket Rl 195 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 PZC/binnen -buitenland DEN HAAG (ANP) - Minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen gaat naar de ministerraad met een voor stel om dit jaar 4,5 miljoen gul den minder dan hij van plan was te bezuinigen op salaris sen in het onderwijs. Hij heeft dit woensdag de ambtenaren- centrales in het georganiseerd overleg meegedeeld. Het betreft drie maatregelen uit de reeks van negen, die hij half december voorstelde. Ze moesten gezamenlijk 13,5 miljoen gulden opleveren in 1982 en uiteindelijk in 1986 de som van 191,6 miljoen gulden. Het drietal wordt ge vormd door de maatregelen die niet zouden gelden voor reeds aangestelde leerkrachten. Met ingang van 1 augustus wilde Van Kemenade eerstegraads leraren alleen vol betalen voor de lessen die zij in de eerstegraads sector geven. In het voort gezet onderwijs kent men een systeem waarbij men wordt betaald naar het di ploma dat men bezit, ongeacht of daar van gebruik wordt gemaakt. Daar wilde Van Kemenade van af. Voor dit jaar zouden ze achtereenvolgens twee en twee en een half miljoen gulden opleveren. Voor 1983 was hiervoor m het geheel 15 miljoen gulden berekend en voor 1986 47,5 miljoen. Het ministerie heeft meegedeeld, dat de minister is overtuigd door het argu ment van de centrales, dat met deze maatregelen vooruit wordt gelopen op een nadere herziening van de salaris systemen in het onderwijs. Van Keme nade kondigde nu aan dat de nota hier over over enkele maanden op tafel zal liggen. Veronica weert motorsportgala wegens reclame HILVERSUM - De tv-uitzending die Veronica gisteravond op het program ma had staan van het motorsportgala dat op 5,6 en 7 februari in het sportpa leis Ahoy in Rotterdam plaatsvond, is op het allerlaatste moment niet door gegaan. De programmaleiding van Veronica was er niet geheel zeker van of men door het uitzenden van het pro gramma in conflict zou komen met de CRM-regeling voor sluikreclame we gens de hoeveelheid reclameborden in het sportpaleis te Rotterdam. Om geen enkel risico te lopen, besloot men het programma niet uit te zenden en laste daarvoor in de plaats een uit zending van de serie „Magnum" in. De uitzending van het motorsportgala is voorlopig vier weken uitgesteld. In die periode zullen de beelden van het pro gramma ter beoordeling aan het minis terie van CRM worden voorgelegd. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen - Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: <011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie |01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30; franco per post f 68,-; per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. sprek dat verhoging van de VUT-leef- tijdsgrens van 62 naar 63 jaar de banken 0.7 procent in de loonsom scheelt. Met deze besparing ontstaat ruimte voor toepassing van salarissschalen die aan sluit bij de systematiek van het mini- munyeugdloon, aldus de heer Crijns. Spiraal Met de bonden valt absoluut niet te praten over een verhoging van de VUT- Ieeftijd of een verlaging van de jeugd- AMSTERD AM - De banken willen de leeftijdsgrens voor de VUT verhogen van 62 tot 63 jaar en de uitkering met 10 procent ver minderen. Dit voorstel hebben werkgevers in het bankbedrijf woensdag op tafel gelegd tijdens de eerste gespreksronde met de vakbonden over de nieuwe bank-cao. De bonden vinden het cao-pakket, dat de bankwerkgevers tijdens de eerste onderhandelingsronde voor de cao- 1982 op tafel hebben gelegd, volstrekt onaanvaardbaar. „Het is verbijsterend, het lijkt wel alsof we weer in de tijd van Colijn zijn beland," aldus bestuurder Hans Hofstee van de Dienstenbond FNV. Als de voorstellen van de werkge vers niet worden teruggenomen dan allien de bonden de onderhandelingen opschorten en met de leden over de ont stane situatie gaan praten, waarbij ook acties ter sprake zullen komen. Tot grote verrassing van de vakbonds delegatie legden de werkgeversonder handelaars een plaatje op tafel dat to taal verschilde met wat de bonden had den voorgesteld. Essentie van de voor- stellen van de bonden was: invoering van een 36-urige werkweek, onverkorte handhaving van de prijscompensatie met een minimum van 280 gulden per procent prijsstijging, uitbreiding van de regeling voor vervroegd uittreden van 62 tot 60 jaar, meer deeltijdarbeid en vermindering van overwerk. De werkgevers willen de loonkosten stijging binnen de 8 procent houden en zeggen dat verlaging van de leeftijds pens voor de VUT onbetaalbaar is. ferkgeversonderhandelaar dr. J. H. J. Crijns vertelde na afloop van het ge- Kolken vel den en in het westen van het |l land mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra- DEN HAAG - Als dit jaar het aantal werkloze jongeren niet met 30.000 zakt „ben ik geen minister van sociale za ken en werkgelegenheid meer". Deze uitspraak heeft minister Den Uyl ge daan in een gesprek met het dagblad Het Parool. Bestrijding van de jeugdwerkloosheid vormt de kern van het jeugdwerkplan waarover de minister eind vorige week een gesprek heeft gevoerd met de orga nisaties van werkende jongeren. Het plan maakt onderdeel uit van het grote werkgelegenheidsplan dat de minister vanavond in de Stichting van de Arbeid bespreekt met de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. De jongerenorganisaties zeiden na hun gesprek met Den Uyl dat ze niet erg veel op hebben met het plan van de minis ter. Weliswaar wil het plan veel jongeren aan tijdelijk werk helpen, maar ze kun nen daar allerminst enige hoop uit put ten dat zij na die periode (van een a twee jaar) ook vast werk kunnen verwach ten. Dat vinden de organisaties geen oplossing. cao-lonen tot het wettelijk verplichte minimum, aldus Hofstee. Met dergelij ke voorstellen komen de banken in de zelfde neerwaartse spiraal terecht waar zij zelf over klagen, aldus Hof stee. De bonden hebben namelyk gesteld dat er by de banken voldoende finan ciële ruimte is. onder meer door de hon derd miljoen gulden die de bankwerk gevers op de lonen hebben bespaard maar weer tenietgedaan door een da lende 'omzet' van de banken die onge veer even groot is. Dit als gevolg van de slechte economische situatie bij vele klanten van het bankbedrijf. De banken hebben in het eerste cao- gesprek nog geen hard 'nee' laten horen tegen de arbeidstijdverkoring die de bonden willen, maar volgens Hofstee is wel duidelijk dat zij er niets voor voelen als het geld gaat kosten. Een kortere werkweek en uitbreiding van de VUT-regeling moeten volgens de bonden voor rekening van de bank werkgevers komen, omdat het de banksector redelijk voor de wind gaat, al is het minder dan in voorgaande ja- Bom onschadelijk gemaakt in Nijmegen NIJMEGEN - Een organisatie die zich de Anonieme Terroristen Amsterdam noemt, heeft woensdag in Nijmegen een bom geplaatst onder een graafma chine die eerder deze week betrokken was bij de sloop van de gekraakte eti- kettenfabriek. Als het ontstekingsmechanisme niet defect was geweest, had de bom een flinke ravage kunnen veroorzaken. De Explosieven Opruimings Dienst uitCu- lemborg ontmantelde de bom, nadat politie. GG en GD en brandweer twee uur lang standby waren geweest om op te treden bij eventuele calamiteiten. Een woordvoerder van de politie ver klaarde dat het hier om een zeer profes sioneel uitziende bom ging By de ont manteling. die geschiedde met een spe ciaal daartoe vervaardigd voertuig, de Wheel-barrow (een op afstand bestuur baar rupsvoertuigje), moesten wegen worden afgezet en de spanning van en kele hoogspanningskabels, die net bo ven de graafmachine hingen, worden gehaald. De Anonieme Terroristen Amsterdam is by de politie onbekend. Hans van Tongeren 'li. Renee Soutendijk imien Derek de Lint als hoofdrolspelers Johan, Hedtvig en Ritsaert in de film 'De koele meren des doods'. Deze roman van Frederik van Eeden wordt dit voorjaar onder regie van Nouchka van Brakel verfilmd. De premiere is in september WARSCHAU (AFP-DPA-RTR) - In het gerechtsgebouw in Warschau hebben woensdag ongeveer 200 mensen een betoging gehouden. Zij deden dit uit misnoe gen over het vonnis tegen een arbeider van de tractorenfabriek Ursus, die op beschuldiging van het aanzetten tot staking en het verspreiden van pamfletten tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. In een andere zaal van het gebouw be gon woensdag een proces tegen acht medewerkers van het instituut voor staatvanbèleg geologie, die op 14 en 15 december tot staking zouden hebben kort Solidariteit en de denkbeelden van deze inmiddels verboden onafhankelij ke vakbeweging blijven steunen. Vol gens functionarissen zou de toestand zich daar echter stabiliseren. Gdansk is de plaats waar Solidariteit is ontstaan. Op 30 januari deden zich daar ongere geldheden voor bij protesten tegen de Deltagebied Het grote Europese hogedrukgebied dat gisteren nog boven Zuidduitsland lag is weggetrokken naar Rusland. De hiehtdruk in het centrum is gestegen tot iets boven 1040 milibar. De invloed van Ut hogedrukgebied op ons weer is ech ter nog steeds merkbaar. Oceaanfron ten met bewolking en regen dringen wel op tot halverwege de Britse eilanden naar worden daarna in hun opmars geremd. Voorts neemt de activiteit er- nn af. Vandaag treedt er daarom geen toemenswaardige weersverandering op. De wind is matig en later op de dag trij krachtig uit zuidelijke richtingen. Haast enkele wolkenvelden breekt aj tn toe de zon door en het kwik komt wnmiddag opnieuw op bijna 10 graden Celsius. Vooruitzichten voor vrijdag: de bewol king neemt verder toe en er is een kleine kans op kortstondige regen. Overigens ij er geen verandering van tempera tuur. Nou ja, het is bij de buren maar één keer zo'n feest Kalmte alleen kan je redden: Valdispert." Nog voordat de president van het tribu naal het vonnis geheel had voorgelezen, verliet het publiek de zaal om luidruch tig uiting te geven aan zijn verontwaar diging. Onder de betogers bevonden zich collega's van de veroordeelde Woj- ciech Lasocki en intellectuelen. Bewa kers die Lasocki wegvoerden, werden uitgejouwd Ook werd het volkslied ge zongen. Daarna verspreidden de de monstranten zich zonder incidenten. DEN HAAG - Ook Chevron heeft zich in de benzine-oorlog. die nu al vanaf december vorig jaar woedt, gemengd. van Shell gevolgd en de benzineprijs GROOT AANTAL VERVALSINGEN met zes cent verlaagd. De verlaging geldt voor zowel super als normale be- zine en wordt bij vrijwel alle zei fbedie- ningsstations, ook langs de rijkswe gen, gehanteerd. De hoogste straffen die tot dusver krachtens de bepalingen van de op 13 december afgekondigde staat van be leg werden opgelegd, zijn begin deze maand uitgesproken door de krijgsraad van de marine in Gdynia. Daar kreeg, volgens regionale bladen, een docente aan de zeevaartschool, Ewa Kubasie- wicz, voor het organiseren van een sta king 10 jaar, terwijl haar collega Jerzy Kowalczyk tot negen jaar werd veroor deeld. Westelijke verslaggevers die dinsdag een bezoek brachten aan Gdansk, ver klaarden dat de arbeiders daar onver- In Vaticaanstad zei paus Johannes Paulus n tot zijn Poolse landgenoten dat zij zich wegens hun rooms-katholie- ke geloof niet in slavernij mogen laten brengen. Hij sprak van „de waardigheid van de mens die nooit en nergens kan worden weggenomen." Inmiddels hebben de r.-k. primaat van Polen, aartsbisschop Jozef Glemp, en zijn collega's van Krakow en Wroclaw, kardinaal Franciszek Macharski en Henryk Gulbinowicz. hun overleg met de paus afgesloten. Vandaag keren zij na een verblijf van een week in Rome naar hun land terug. Wind; zuidelijk 4, later 5 Beaufort; ticht: matig tot goed; temperatuur kustwater: ruim 3 graden; afwijking waterstanden: een geringe verlaging; maximale golfhoogte monding Schei- des: tijdens het hoogwater in de namid dag ongeveer een halve meter zeegang. ZON EN MAAN 12 februari zon op 08.02 onder 17.47 maan op 22.53 onder 10.07 Hoog water 11 februari uur cm uur cm Vlissingen 3.43 250 16 12 240 Terneuzen 4.10 272 16 36 260 Zlerikzee 4.32 175 17.59 172 Hansweert 4.59 282 17.28 273 Wemeldinge 5.40 202 18.03 205 Kreekrak 5.39 240 1801 240 Bralnisse 6.11 209 18.32 210 '1 februari uur cm cm Vlissingen 4.21 238 16.49 223 Terneuzen 4.50 261 17.14 243 Zierlkzee 522 171 18.30 162 Hansweert 539 271 1804 256 Wemeldinge 6.17 196 18.39 194 Kreekrak 6.17 232 18.38 227 Bniinisse 6.44 201 19.08 198 De voormalige minister van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, dr. Henry Kissinger, heeft woensdag in het Massachusetts General Hospital in Boston een open-hart-operatie van vijf uur on dergaan. De woordvoerder van het zieken huis, Martin Bander, zei dat ge blokkeerde of vernauwde harta ders waren gerepareerd en dat de toestand van de patiënt 'stabiel' was. De 58-jarige dr. Kissinger had voor de operatie gegrapt „In tegenstel ling tot wat hier en daar beweerd wordt, heb ik wel degelijk een hart en het is aan reparatie toe". Kissinger was vorige week voor on derzoek in een ziekenhuis opgeno men met klachten over een pijnlij ke schouder. Kissinger en zijn vrouw Nancy in het ziekenhuis kort voor zijn opna- AMSTERDAM (ANP) - In verband met een omvangrijke handel in valse schilde rijen zijn de 38-jarige G. J. J. uit Edam en de 44-jarige galeriehouder M. A. H. uit Venlo aangehouden. Zowel in de woning en een opslagplaats van de Edammer als in de galerie van de man uit Venlo werd een groot aantal valse schilderijen en andere kunstwerken aangetroffen. De arrestaties zijn vorige week verricht, maar in het belang van het onderzoek pas woensdag bekendgemaakt door de Amsterdamse politie, die de zaak rond de valse schilderyen coördineert. De politie vond onder meer 22 litho's en schilderyen, gesigneerd met 'Appel', vijf gouaches met de ondertekening Bart van der Lek, een schilderij toege schreven aan A. Many, vier tekeningen zogenaamd van Miro, drie schilderijen van 'PoliakofT, 33 gouaches van 'Louis Nelamney', ontwerpen van zeefdruk ken van 'J. du Buffet' en 'Calder' en di verse litho's van 'Rooskens'. aldus een woordvoerder van de Amsterdamse po litie. De Amsterdamse politie kreeg er enige tyd geleden lucht van dat er iets mis was in de schilderijenhandeL nadat ze een melding had gekregen dat er in een Amsterdamse galerie een vals schilde rij hing. Vorige week begon de zaak verder te rollen toen ontdekt werd dat er in de galerie van M. A. H. in Venlo valse schil derijen hingen. H. vertelde niet te weten dat de schilderijen vals waren. Hij zou ze voor echt gekocht hebben van J. in Edam. Bij deze man werd ook een groot aantal valse schilderijen aangetroffen. De Edammer verklaarde evenwel dat ook hij ze als echte kunstwerken had gekocht van een zekere John McKay uit Zwitserland die bij 'Trans World Art' zou werken. De politie vond echter bij J. behalve de valse schiideryen ook papieren waarop was geoefend met het namaken van de handtekeningen van onder anderen Bart van der Lek. May en Van Dongen. Hoewel geen stukken waren aange troffen van de Deense schilder Asger Jorn. werd een aantal stempels gevon den met de handtekening van deze kunstenaar, waardoor de politie de in druk kreeg dat de stempels zijn ge bruikt om certificaten van echtheid mee te signeren. Laag water VAN der stoel wil dialoog met oosten handha ven 11 februari Vlissingen Terneuzen 'Zlerikzee Bansweert Wemeldinge Breekrak Brulnlsse U februari Wissingen Terneuzen Zlerikzee Wemeldinge Breekrak Brulnlsse uur cm 22 35 191 23.13 203 23.20 143 23.38 221 23.40 164 23.58 188 23.55 160 uur cm 23.07 180 2346 192 23.57 137 DEN HAAG (ANP/GfD) - Het voornemen van de Amerikaan se regering om volgend jaar ruim 1,7 miljard gulden uit te trekken voor de ontwikkeling van chemische wapens waar onder zenuwgas, heeft bij een meerderheid van de tweede ka mer grote ongerustheid ge wekt. De eerste die hierover met een motie kwam was Fred van der Spek i PSP i. Hy werd woensdagochtend gevolgd door Herman Schaper (D'66). die namens de drie regeringspartijen minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) en minister Van Mierlo (defensie) vroeg, al het mo gelijke te doen voor de totstandkoming van een verdrag dat de ontwikkeling en produktie van chemische wapens ver biedt en voorziet in de vernietiging van bestaande voorraden. Nu president Reagan heeft meegedeeld de Westeuropese landen te willen pol sen. is, aldus Schaper, 'een duidelijk signaal' nodig Reeds eerder had Klaas de Vries (PvdA) verklaard dat chemi sche wapens 'geen rol mogen spelen' in de westerse defensie. Het streven van de regering-Reagan naar een voor sprong op de Sowjet-Unie op het gebied van chemische wapens is 'dodelnk voor het. wapenbeheersingsoverleg, zo meende hij. Dialoog „In een crisissituatie tussen Oost en West, zoals op het ogenblik, is het nog belangrijker de dialoog met het Oosten te handhaven dan voorheen". Dit zei minister Van der Stoel woensdag in de Tweede Kamer bij het debat over zijn begroting. Wel is de Nederlandse regering „terug houdend in de contacten met de Sow jet-Unie op ambtelijk, cultureel en an der niveau Ook op het gebied van han del en betalingen worden, samen met de bondgenoten, maatregelen tegen Moskou overwogen De Nederlandse regering vindt dat er verder gepraat moet worden met de Sowjet-Unie en de andere Warschau- pactlanden. Ook. moeten de onderhan delingen over wapenreductie onver minderd worden voortgezet Het op schorten van de onderhandelingen over middellange-afstandswapens in Gene ve, zoals de Amerikaanse regering over weegt, keurt Van der Stoel volledig af. „Wapenvermindering is zowel in ons belang als in dat van de Sowjet-Unie en kan dan ook met als straf voor Moskou worden gezien". Een dag eerder hadden de regeringsfracties zich sterk gemaakt voor deze gedachte De Rusische verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in Polen staat volgens Van der Stoel vast. Volgens de minister heeft de Sowjet-Unie zich bij voortduring gemengd in de Poolse aan gelegenheden en komt men daar in Moskou ook eerlijk voor uit. In verschil lende uitspraken zeggen de Russen dat de situatie in Polen niet alleen de Polen, maar de hele socialistische gemeen schap aangaan", aldus de minister. Volgens de Nederlandse bewindsman is er de laatste weken „geen enkel lichtpunt te ontdekken in de situatie in Polen zelf. en is er geen enkele aanlei ding om aan te nemen dat het militaire bewind streeft naar een terugkeer van de situatie voor de machtsgreep op 13 december". Volgens de minister „zal de vrije vakbond Solidariteit nooit meer dezelfde zijn als voor die tijd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 25