Huis van Bewaring Middelburg gaat weer open Vlissingse speeltuin weer geheel geopend Gemeenten krijgen hulp bij energiebeleid Vliegend opsporingstoestel voor redden mensen uit zee PZC/ provincie ZWEEFVLIEGTUIG MET EEN ZEER LICHTE MOTOR Nieuw geval varkenspest in Eede DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 MIDDELBURG - Het Huis van Bewa ring aan de Kousteensedijk in Middel burg wordt binnen maximaal twee jaar weer heropend. Hetzelfde gebeurt met eerder gesloten voorzieningen in Roermond en Zwolle. Dit blijkt uit een mededeling die het ministerie van jus titie woensdag heeft gedaan. Het Middelburgse Huis van Bewaring is in 1974 gesloten. Vanaf dat tijdstip moesten gedetineerden uit het arrondi- sement Middelburg in inrichtingen el ders in het land worden ondergebracht. Het ministerie noemt als aanleiding voor de beslissing tot heropening in Middelburg, Roermond en Zwolle het gebrek aan ruimte in de Randstad Door de heropening komen er weer 700 plaatsen bij. De Huizen van Bewaring in het hele land bieden dan plaats aan 4500 gedetineerden. Op korte termijn zullen ook gesloten vleugels van de in richtingen in Scneveningen. Rotter dam. Utrecht en Groningen weer open worden gesteld. Het ministerie van justitie noemde de maatregelen woensdag overigens nog 'lapmiddelen'. Voor de problemen op langere termijn is nog geen oplossing gevonden. Wel is voorlopig vastgesteld dat de te heropenen gevangenissen twintig jaar in functie blijven. De maatregelen brengen in ieder geval een uitbreiding van de werkgelegen heid mee. De omvang daarvan is nog niet bekend. Niet alleen door de uitbrei ding van het aantal gevangenisplaat sen zijn er meer mensen nodig, een oor zaak is ook dat de te heropenen Huizen van Bewaring oude gebouwen zijn die veel bewerkelijker zijn dan nieuwere in richtingen. Sinds begin vorig jaar hebben de gelui den over een te verwachten heropening van de gevangenis in Middelburg al de ronde gedaan. Het heeft echter geruime tijd geduurd voordat het ministerie de knoop heeft doorgehakt. Moeilijkheden Het gebouw aan de Kousteensedijk heeft intussen wel dienst gedaan als daghuis van bewaring. De justitie in Middelburg drong het afgelopen jaar echter reeds enkele malen aan op hero pening. Het aan- en afvoeren van gede tineerden voor hun berechting in Mid delburg neemt veel tijd in beslag en geeft ook procedurele moeilijkheden. Steeds komt het voor dat rechtbankzit tingen lang uitlopen doordat ze ge schorst moeten worden omdat ver dachten nog niet gearriveerd zijn. Het transport van gedetineerden uit Huizen van Bewaring in alle delen van het land is daar debet aan. Van de zijde van de Arrondisementt rechtbank in Middelburg kon me woensdag nog geen commentaar Woordvoerder officier van justitie nu A. P. Besier meldde dat de rechtbank 'voorshands nog niet op de hoogten gesteld'. Hij voegde eraan toe dat ie dereen zal juichen wanneer het bericht juist blijkt te zijn. GEMEENTE PLAATST SCHUTTING TEGEN MUUR VLISSINGEN - De Vlissingse speeltuin 'De Oude Stad' aan de Paardenstraat is weer geheel geopend. Het college van b en w van Vlissingen heeft het bestuur van de speeltuinvereniging hiertoe dinsdag toestemming gegeven, na overleg met de provin ciale waterstaat en de inspectie voor de volksgezondheid van het milieu. Eerst moest woensdag echter nog een houten schutting worden geplaatst te gen de muur van het voormalige maga zijn naast de speeltuin. Daarop zijn na melijk de enige sporen van de giftige stof cyanide gevonden, die vorige week vrijdag aanleiding vormden voor b en w van Vlissingen, tot sluiting van de speeltuin over te gaan. De activiteiten in het gebouw konden echter normaal worden voortgezet. Op het terrein waar nu de speeltuin is ingericht was vroeger een gasfabriek gevestigd. Een provinciaal bodemon derzoek heeft aangetoond, dat op som mige plaatsen in Zeeland waar gasfa brieken hebben gestaan, hier en daar aan de oppervlakte van de bodem een lichte hoeveelheid cyanide is aangetrof fen. Aan de betreffende gemeenten is verzocht die stukjes terrein te laten af zetten of te bedekken, waardoor spelen de kinderen geen gevaar meer zouden lopen. De gemeente Vlissingen heeft dit woensdag gedaan door een houten schutting te laten plaatsen tegen de Inbraken in zwembad en kantine Zeeland Sport in Vlissingen VLISSINGEN - In de nacht van dins dag op woensdag is op twee plaatsen aan het Baskenburgplein in Vlissingen ingebroken. Onbekenden verschaften zich toegang tot het clubgebouw van Zeeland Sport en verdwenen met voor een onbekend bedrag aan goederen. In het zwembad werd een bureau ver nield en de kantoren doorzocht. Hier wordt, behalve een draagbare radio en wat kleingeld, niets vermist. In het clubgebouw van Zeeland Sport richtten de daders een ware ravage aan. Zo werd onder meer een versterker ver nield en ijs en snoepwaren door de zaak gegooid. Bovendien moesten enkele flessen drank het ontgelden. De daders verdwenen uiteindelijk met een caset- terecorder, snoep, sigaretten en shag, casettebanden en diepvriesprodukten (fricadellen. kroketten, frites en derge lijke). De waarde van de gestolen goed- ren is, evenals de aangerichte schade, nog niet bekend. Metselbedrijfje Westdorpe failliet WESTDORPE - De arrondissements rechtbank in Middelburg heeft woens dag het metselbedrijf Marossi in West dorpe failliet verklaard. Het bedrijfje ligt al enkele maanden stil. De twee per soneelsleden werden in oktobei'ontsla gen. Tot curator is benoemd mr H. J. Q. Tichelman. Het bedrijfje geeft geen werk als oorzaak op van het faillisse ment. muur van het voormalig legermagazijn. Volgens een woordvoerder van de ge meente is er verder geen enkele aanlei ding om de grond af te graven, omdat de bovengrond nooit in aanraking is ge weest met gevaarlijke stoffen. De grond is na de sluiting van de gasfabriek al afgegraven, waarna een schone boven laag is aangebracht. Op andere plaat sen op het terrein, waar ook bodemon derzoekingen zijn verricht, zijn geen sporen gevonden van cyanide, zoals op de muur. In het verleden heeft tegen die muur een berg met ijzeraarde gelegen, die werd gebruikt om giftige stoffen uit de kolen te halen. De muur is dan ook alleen aangetast aan de kant van de Kamerlid bezoekt vismijn Vlissingen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het CDA-Tweede-Ka- merlid drs. H. Eversdijk brengt morgen een werkbezoek aan de vismijn in Vlis singen. Eversdyk zal daar met de Vlis singse wethouder G. Adan voorname lijk praten over het ruimtegebrek waar mee de vismijn te kampen heeft. Het kamerlid is overigens voorzitter van de kamercommissie voor de visserij, maar komt morgen niet in naam van z'n com missie. Eten Naar de bakker moest die man in Terneuzen van de week. Normaal zorgt zijn vrouw voor de mondvoorraad, of zorgt ze er in ie der geval voor dat het bezorgd wordt. Maar van de week waren ze allebei ziek. Vrouw èn bezorger. Dus stond de man in de bakkers winkel en zag op de boorden een rijke uitstalling, die hem onzeker maakte. „Wafer zoal?" opende hij. ,,'s Kijken," zei de mevrouw achter de toonbank. „Volkswit, wit, mel kwit, Zeeuws tarwe, bruin, volko ren, moutbrood, rogge, krenten, ro- zijnen - en in volkoren hebben we nog een eigen specialiteit. Alles ge sneden of ongesneden, sommige soorten ook zoutloos of zoutarm. Waar is het voor?" „Ach,"zei die man met een wegwer pend handgebaar. „Geef maar wat. 't Is om te eten". speeltuin. Aan de binnenkant is niets aangetroffen. Het plaatsen van de schutting is vol gens de gemeentewoordvoerder een definitieve maatregel en gebeurt op kosten van de gemeente. De buiten kant van de muur zal voorlopig niet worden verwijderd. Het monumentale gebouw is particulier eigendom en wordt momenteel gebruikt als maga zijn van de Hema. Als de restauratie van het vervallen pand aan de orde komt zal de gemeente Vlissingen vol gens de woordvoerder er extra op let ten, dat de buitenlaag wordt wegge- bikt en vervangen. TE WEINIG BESPARINGSACTIVITEITEN MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten zullen de komende maanden bijstand krijgen bij de samenstellingn een gemeentelijke nota, die gewijd is aan het beleid rond energiebesparing. De bedoeling is, dat voorlopig op technisch ni. veau gemeentelijke energie-coordinatoren samen met Zeeuwse en landelijke deskundigheid een aantal zaken op een rijtje zetten, die kunnen bijdragen au een gemeentelijk besparingsbeleid. Voor Zeeland wordt daarbij gedacht aan gemeentelijke samenwerking bij de voorbereiding in vier regio's: Schouwen- Duiveland6Tholen, Zuid-Beveland, Walcheren-St. Philipsland en Noord-Beve- land (zelfde centrale dienst in de plattelandsgemeenten) en Zeeuwsch-Vlaande- in opdracht van de gemeente Vlissingen werd woensdagochtend onmiddellijk begonnen met het plaatsen van een houten schutting tegen de muur van het voormalige magazijn aan de Paardenstraat, waar in het verleden ijzeraarde heeft gelegen van de voormalige gasfabriek. Dat bleek woensdagmiddag, toen de Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland met bestuurlijke en technische vertegenwoordigers van de Zeeuwse ge- VLISSINGEN - „De kinderen stonden vanmorgen te juichen toen zij hoorden, dat de speeltuin weer zou opengaan. Zij hebben zich wonderwel gehouden aan de regel, dat zij sinds zaterdag al leen nog maar in het gebouw mochten komen en niet meer konden spelen op het terrein. Er was wel even protest, toen wij hen dat vrijdagmiddag vertel den, maar dat is logisch. De kinderen zagen het helemaal niet zitten en wij eerlijk gezegd eigenlijk ook niet. Het is allemaal erg overdreven". Mevrouw A. Weijermans uit Vlissingen, een van de buurtbewoonsters die elke woensdag een spelmiddag voor de kin deren uit de omgeving organiseren, haalt even haar schouders op bij het uitspreken van deze laatste woorden. Zij meent, evenals vele andere buurtbe woners, dat de bodemverontreiniging in de speeltuin enorm is 'opgeblazen' in de publiciteit. Bij de ouders bestond volgens haar en vele anderen geen en kele onrust over de gezondheid van hun kinderen. „Mensen die haast nooit op het terrein van de speeltuin komen begonnen wel een beetje in paniek te geraken. Maar dat kwam door alles, wat hierover werd geschreven. In een krant stond zelfs op de voorpagina, dat de kinderen in de buurt medisch onderzocht zouden moe ten worden. Daarvoor bestaat echter geen enkele aanleiding, hebben wij achteraf begrepen", zegt mevrouw Weijermans. De kinderen zijn vrijdag ook op de hoogte gebracht van de oorzaak van de sluiting. „Wij waren met ongeveer acht jongens aan het voetballen op het veld. toen wij hoorden van de sluiting", ver telt Fons Verbunt ill), evenals zijn vriend Richard Weijermans (9) een trouw en bijna dagelijks bezoeker van de speeltuin. „Wij mochten toen nog ge woon doorgaan met voetballen, maar zaterdag konden wij alleen in het ge bouw. Toen hebben wij daar maar ver schillende spelletjes gedaan, zoals ta felvoetbal". vertelt hij. Wat hij dacht van de sluiting? „Nou ei genlijk niets. Dat het niet lang zou du ren. De geiten grazen hier ook en leven nog steeds", is zijn redenering, maar ook die van vele ouders, zoals zijn va der, de heer J. Verbunt, die voorzitter is van de speeltuinvereniging en de nieu we beheerder C. Brouwer. „Dat het vol rommel lag wisten wij al lemaal", vertelt mevrouw Weijer mans. „Als je ging spitten rook het ROTTERDAM - De Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot het Redden van Schipbreukelingen, de KZHMRS, hoopt binnenkort een nieuw vliegend hulpmiddel bij het redden van mensen uit zee te intro duceren. Het gaat hier om een zoge naamde 'Ultra light motorised hangglider', bij afkorting 'ULM' ge naamd. De ULM is een van een lichte motor voorzien zweefvliegtuig, dat gaat dienst doen bij zoekacties naar schipbreukelingen, samen met de snelle reddingsboten. Het vliegtuigje zal vermoedelijk gestationeerd wor den op het vliegveld van Oudorp op Goeree of op het vliegveld van het Schouwense Haamse. Het vliegtuigje bestaat voornamelijk uit een grote vleugel, een kleine mo tor met propellor, en een onderstel, waarop de'zitplaats-van de piloot is geconstrueerd. Het wordt samenge steld door de Vlissingse constructeur J. P. Beukers, een expert op dit ge bied. „De ULM is bijna klaar. Hij moet nog worden gekeurd door de Rijkslucht vaartdienst". verklaarde inspecteur B. R. de Jong van de KZHMRS des gevraagd. De heer De Jong 'ontdek te' een ULM enkele jaren geleden op een tentoonstelling, waarna bij hem het denkbeeld opkwam een dergelijk toestel in te zetten bij de acties van de KZHMRS. die reddingsstations heeft langs de Zuidhollandse en Zeeuwse kust. „Het is de bedoeling dat de ULM het ooghoogtebereik van de reddingbo ten gaat vergroten. Het toestel zal worden ingezet bij zoekacties, en wel in een orizekerheidsfase. Die doet vooral voor als een uurtje vóór het' invallen van de duisternis een geval voor redding wordt gemeld. De red dingboten kunnen dan maar een vrij beperkte afstand overzien, n aar de ULM in combinatie met een snelle reddingboot, die 30 mijl per uur kan lopen kan dan goed werk doen", al dus inspecteur De Jong. De KZHMRS hoopt het nieuwe toe stel binnen anderhalve maand te kunnen gaan gebruiken. Het zal een jaar op proef dienst doen. De red dingmaatschappij heeft overleg ge pleegd met de eveneens bij het red den van schepelingen betrokken Ma rine Luchtvaartdienst, „want we wil len elkaar niet in de weg lopen, maar helpen", zegt de heer De Jong. Het vliegtuige kost ongeveer 18.000 en is beduidend goedkoper dan bij voorbeeld een helicopter of een snelle boot, die een ton kost. Zoals gezegd wordt het in Nederland gecon strueerd door de heer Beykers. Eén van de vaste bemanningsleden van de reddingsstations van de KZHMRS is in opleiding voor het vereiste vliegbrevet. De KZHMRS heeft reddingsboten gestationeerd in Cadzand, Breskens, Brughsluis, Oudorp, Stellendam, Hoek van Holland en Ter Heijde. Snelle reddingboten met een snel heid van 30 mijl per uur liggen 'op station' in Cadzand, Brughsluis, Ou dorp en Ter Heijde. naar gas. Maar oude mensen zeggen nog wel eens. dat die blauwe troep zelfs hier door de Paardenstraat liep als het regende. Toen ging je daar ook niet aan dood. Het wordt allemaal sterk overdreven", meent mevrouw Weijermans. De vroegere gasfabriek is ongeveer twintig jaar geleden opgeruimd. Er zijn volgens de bewoners kinderen, die meer dan tien jaar op het terrein hebben ge speeld en zich regelmatig lieten contro leren bij de schooldokter, zonder met klachten te komen die zouden kunnen wijzen op vergiftiging. „Sommigen zijn inmiddels al achttien jaar, maar zij mankeren niets. Mijn dochter Petra van veertien heeft hier ook al tien jaar gespeeld. Die daar is hier zelfs bijna ge boren", zegt mevrouw Weijermans, wij zend naar een peuter van enkele jaren. „De kinderen uit de omgeving zitten nu eenmaal altijd hier in de speeltuin en nooit op straat. Die speeltuin heeft een enorme buurtfunctie en niet alleen voor de kinderen. Bovendien is er altijd toe zicht van een beheerder", vertelt zij. „Wij hebben vroeger nooit last gehad van gas. Alleen in het voortuintje. Maar de struiken en andere gewassen groei den er als kool", vertelt J. Schroevers (80), bij de buurtbewoners beter bekend als ome Jaap, die 16 jaar beheerder is geweest van de speeltuin, tot hij vorig jaar deze taak overdroeg aan de heer Brouwer. „Ik heb nog eens zelf een zandbak ge graven van wel 2,5 meter diep, maar ook toen heb ik niets geroken. Toen ik van de sluiting hoorde dacht ik: Hoe meer je in de stront roert, hoe meer het gaat stinken. Hoe dieper je graaft, des te meer zul je naar boven halen. Maar als de grond echt vergiftigd zou zijn, dan zouden er geen wormen meer in zitten", zegt de voormalige beheerder. De telefoon heeft de afgelopen dagen volgens voorzitter Verbunt roodgloeiend gestaan van mensen, die zich bezorgd afvroegen of de activitei ten in het gebouw van de speeltuin wel konden doorgaan, in verband met de sluiting. Het gebouw wordt namelijk ook nog gebruikt door verschillende andere verenigingen. „Aan een even tuele sluiting van het gebouw zelf heb ben wij gewoon niet willen denken", •zegt mevrouw Weijermans desge vraagd. meeriten sprak over de mogelijkheda om in gemeentelijk verband aan ener giebesparing te doen. Coördinator C.J Rozemond liet de drukbezochte verg} dering weten, dat Zeeland de eerst* provincie is waar wordt gepoogd het ge meentelijke beleid rond energiebesj» ring gezamenlijk aan te pakken. Aanleiding daartoe is - zo bleek uit op merkingen van ir E. J. Kool en de VI)} singse directeur gemeentewerken W. k van Bockhove, beiden lid van de coörd- natiegroep Zeeland - de achterstand c besparingsactiviteiten die in de Zeeut se gemeenten is geconstateerd in vergt lijking tot particulieren. Vorig jaar- zei ir. Kool - is slechts voor 30 openbar: gemeentelijke gebouwen in Zeelam subsidie aangevraagd voor energiebc sparende maatregelen, één gebouw per gemeente. „Het is moeilijk te begrijper. dat de energiebesparing in deze sector zo slecht van de grond komt," vonden verschillende inleiders woensdag. Subsidieregelingen leiders woensdag. „De meeste investe ringen betalen zichzelf in enkele jaren terug, bovendien bestaan er veel subsi dieregelingen". Over 1980 - zo schat - werd maar 10 pet van de (se- milopenbare gebouwen extra isolatie aangebracht in Zeeland. De heer Van Bockhove wees erop, dat het afgelopen najaar in de vergadertn( van Zeeuwse directeuren gemeente werken besloten is extra aandacht te geven aan het beleid rond de gemeente lijke energiebesparing. Het gaat bij zowel om besparing in gebouwenen openbare verlichting. De met assisten tie samengestelde gemeentelijke ergie nota's moeten - zo is de bedoeling - lel den tot raadsbesluiten, waarna daad werkelijk een besparingsbeleid in de Zeeuwse gemeenten kan worden ge voerd. Ir. Kool wees erop, dat de gemeenten ook op allerlei andere terreinen aan dacht aan energiebesparing kan geven Zo noemde hij de mogelijkheid om it bouwplannen blokken woningen stig - de - grote ramen op het zuiden tt situeren; energiebesparende schriften opnemen in bouwverorde ningen, wat in de Zeeuwse gemeentes volgens hem nog lang niet overal uil- puttendis gebeurd; bouwplannen toet sen op energie-aspecten; energiever bruik te beïnvloeden door de situering van bestemmingsplannen en de bevor dering van fietsroutes van nieuwe wi> ken naar het centrum van dorp of stad PERKPOLDER - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak Internationale is woensdagmiddag tegen 18 uur begonnen met de berging van het baggerschip 'James Ensor', dat dinsdagmiddag in de Westerschelde tussen Kruiningen en Perkpolder is gezonken. Aan de toekennig van het contract gingen woensdagmiddag urenlange besprekin gen voorafin Kruiningen. Enkele bergingsbedrijven waren uitgenodigd om met de eigenaar van het baggervaartuig, het Belgische aannemingsbedrijf J. de Nul uit Aalst, te onderhandelen over de prijs. Rond half zes werd het karwei aan Smit-Tak gegund. Het bergingsbedrijf ging meteen aan de slag. Twee hijsbokken, de Taklift 1 en 4, waren al in de buurt van het baggerschip dat met vier sleepboten op de plaats werd gehouden. Het ligt met het voorsteven op een plaat. Het achtersteven is grtendeels onder water verdwenen, zakte steeds verder van de zandplaat af. In de loop van de dag groeide de kans op kapseizen en maakte het schip slagzij. Het wegzakkende schip dreigde in de vaargeul terecht te komen. Met de bokken, die een gezamenlijke capaciteit hebben van 4000 ton, zal worden geprobeerd het schip te lichten. Smit-Tak wordt geassisteerd door het bergingsbedrijf Van den Akker lót Vlissingen, dat twee bergingsvaartuigen ter beschikking stelt. De Ter- neuzense sleepdienst Willem Muller, hielp dinsdag met drie sleepboten het bag gerschip op de zandplaat te houden, bijgestaan door de 'Bombshell' van de firma Polderman. Volgens een woordvoerder van Smit-Tak zal het karwei ongeveer tien dagen in beslag nemen, „als alles goed gaat". Het contract bedraagt enkele miljoenen guldens. Het werk staat onder leiding van bergingsinspecteur W van Balen. Smit- Tak zet ongeveer dertig man personeel in. De 'James Ensor' zonk dinsdagmiddag in enkele minuten. De acttien beman ningsleden konden ternauwenood worden gered. Ze werden in Hansweert aan wal gezet. De 'James Ensor' bij Perkpolder Brand in centraal ketelhuis van fabriek Biezelinge BIEZELINGE - De vrijwillige brand weerkorpsen van Kapel le en Wemd- dinge zijn woensdagochtend uitgerukt voor een brand in het centrale ketel huis van de conservenfabriek van 0» trom aan de Middenweg te Biezelinp De brand ontstond doordat door «3 olieklep de toevoer geheel afsloot Daardoor raakte een machine overver hit. De brandweer wist het vuur met poeder en water te beperken. De schade was aanzienlijk. EEDE - Het vervoersverbod voor varkens in een deel van West Zeeuwsch-Vlaanderen zal nog ze ker vijftien dagen duren, nadal dinsdag opnieuw een geval van varkenspest werd ontdekt bij een bedrijf in Eede. Negentien varkens -waaronder zes biggen van de heer W Staelens- moesten worden afgevoerd. De be smetting is waarschijnlijk afkom stig van het bedrijf van landbouwer R. Focke in Heille. waar vorige week pest werd geconstateerd Staelens heeft onlangs bij Focke enkele biggen gekocht, waarmee hij onbewust de besmetting in huls heeft gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2