PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ziektegeldyoorstellen kunnen nog gewijzigd Nederlandse voorzitter weg bij mensenrechtencommissie Sancties Zuid-Afrika op vrijwillige basis DIT JAAR 4,5 MILJARD AAN TEGENVALLERS Windmolens in grote delen Zeeland toepasbaar kleintjes VAN AGT: DAN ANDERS BEZUINIGEN VOORSTEL VAN DER STOEL: PROTEST TWEEDE KAMER TEGEN ONTSLAG THEO VANBOVEN VS verwerpen raketvoorstel van Moskou Demonstranten vragen VS wapenembargo Zuid-Afrika GEVECHTEN IN SYRIË ARI ij Wolkenvelden Wolkenvelden en in het westen van het land mogelijk wat regen. Uiddagtemperaluur ongeveer 10 gro llen. maar op de Waddeneilanden en kele graden lager. Matige zuiden wind. 225e jaargang no. 35 Ponderdag 11 februari 1982 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet staat in principe niet afwijzend tegenover wijzigingen het voorstel om het ziekengeld te beperken. Voorwaarde is echter dat de omvang van de bezuinigingen in deze sector 1,4 miljard gulden blijft, zoals in de Miljoenennota is vastgelegd. Degenen die wijzigingen voorstellen - zoals vakbeweging, werkgevers en PvdA - zullen dus moeten aangeven hoe een eventueel mindere opbrengst gedekt moet worden. Van Agt zei in een televisieprogramma niet uit te sluiten dat de ziekengeldmaatregel niet op 1 april zal kunnen worden ingevoerd, maar pas per 1 juli. In dat geval zal de bezuiniging dit jaar 400 a 550 miljoen !2ger uitvallen. De premier benadrukte dat een dergelijk gat dan gedekt zal moeten worden door aanvullende, nieu- bezuinigingen op de sociale zeker heid, dus op de begroting van minister Den Uyl van sociale zaken. Agt verzette zich tegen de kritiek at de PvdA, dat CDA en D'66 de socia- Ssten in het kabinet het vuile werk la in opknappen, met name door de be- minigingen op de post van minister Den Uyl. „Hoe hebben we het nou! De PvdA heeft in de formatie met vuur en verve gepleit voor de post van sociale zaken. Die hebben zij gekregen met al wat daarbij hoort". De premier stelde dat het ziekengeldvoorstel weliswaar door minister Den Uyl is gedaan, „maar met onze Instemming". De werkgevers zullen vrijdag in de vergadering van de Sociaal-Economi- huis van bewaring door gebrek aan ruimte in de Rand stad zal het nodig zyn het Huis van Bewaring in Middelburg weer te ope nen. Volgens het ministerie van justi tie zal dat binnen maximaal twee Jaar gebeuren. PAGINA 3 vut De vakbonden zijn verbijsterd over de werkgeversvoorstellen voor de cao voor bankpersoneel. Een onderdeel van die plannen vormt het verhoging van de leeftijd voor vervroegd uittre den van 62 naar 63 Jaar. PAGINA 7 jachthaven kats Het beleidsplan voor de Oosterschelde laat ruimte voor de aanleg van een jachthaven bi) de dorpskern van Kats. Het dagelijks bestuur van Kortgene gaat onderzoeken of in de voormalige veerhaven bij Kats een klein aantal ligplaatsen kan worden gemaakt. PAGINA 13 sekten De meeste nieuwe religieuze bewegin gen en sekten in Nederland zijn klein tot zeer klein en vormen geen gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. Tot deze conclusie komt de Utrechtse socioloog Paul SchnabeL PAGINA 15 pzem Met het doel om een grotere Invloed van gekozen statenleden op het beleid van de PZEM te bereiken, moet de be staande NV-vorm van het bedrijf wor den veranderd in een 'provinciale dienst'. Deze gedachte uit de Politieke Party Radicalen ln het programma waarmee de party samen met de Evan gelische Volks Party de verkiezingen Ingaat. PAGINA 17 record Marjan Olyslager heeft een Neder lands record op de zestig meter horden gelopen. Tydens de indooratletiekln- terland Engeland-Nederland haalde Al een tyd van 8,70 seconde. PAGINA 21 recessie De raad van economische adviseurs van de Amerikaanse president Ronald Reagan verwacht in de komende maanden een einde van de economi sche recessie. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 15. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 17. Radio en televisie: 20. Financiën, economie: 21. Varia: 19. sche Raad (SER) over de ziektewet- ten opzichte van de vakbeweging in de voorsteilen met amandementen ko- cao-onderhandelingen, men die tot doel hebben de bedrijven De werkgeversorganisaties en een aan- te behoeden voor kostenverhogingen tal Kroonleden in de Sociaal-Economi- en voor een ongeloofwaardige positie sche Raad vinden dat de ziektewetope- DEN HAAG - Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) blijft streven naar bet zo spoedig mogelijk instellen van economische sancties tegen Zuid-Afrika, waaronder een olieboycot. ra tie van minister Den Uyl moet wor den uitgesteld tot 1 januari 1983. De centrale werkgeversorganisaties zijn tot de ontdekking gekomen dat de operatie zoals die nu wordt voorgesteld, bedrijven wel eens twee procent van de loonsom extra kan gaan kosten. In ie der geval zal het voornemen van Den Uyl niet tot een lastenverlichting voor het bedrijfsleven leiden. De werkgevers willen de tijd hebben om dit grondig te bestuderen. Een aantal Kroonleden wil dat de bovenwettelijke ziektegelduitkering in mindering ge bracht kan worden op de door het kabi net toegestane loonstijging van 6 pro cent dit jaar. Dat zou kunnen beteke nen dat de werknemers volgens de Kroonleden een bijdrage kan worden gevraagd via een inlevering op de prijs compensatie. De centrale werkgeversorganisaties hebben woensdagavond met elkaar vergaderd over de reacties vanuit de achterban, die de ziektewetplannen (Slot zie pagina 6 kolom 6) Pieter van Vollenhoven (ri, de man van prinses Margriet, hielp woensdagmiddag in Leiden met het blussen van een autobrand. Het gebeuren vond plaats in het kader van de opening van een nieuwe brandweerkazerne in Leiden Volgens Van der Stoel kan het echter „zeer geruime tijd" duren, voordat alle volkenrechtelijke problemen zijn over wonnen. Daarom zal de regering op kor te termijn in contact treden met het Ne derlandse bedrijfsleven om te onder zoeken of er, in afwachting van wetge ving. bereidheid bestaat vrijwillig deze sancties uit te voeren. De minister kan hierbij op de volledige steun rekenen van de drie regeringspartijen PvdA, CDA en D'66. Behalve om een olieboycot gaat het de regering om een investeringsstop voor Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika en een importbeperking van Zuidafri- kaanse goederen in Nederland. De rege ring is echter gebonden aan een aantal internationale verplichtingen, die een directe afkondiging van deze maatrege len belemmeren, aldus de minister woensdag in een parlementair debat over het buitenlands beleid Woordvoerder van het CDA Jan Nico Seholten, die de vorige regering Van Agt bijna heeft laten struikelen over de olieboycot, bedankte Van der Stoel voor zijn toezeggingen. „Geen ultima tum aan deze minister, die wil uitvoe ren wat afgesproken is in het regeerak koord. De vorige minister (Van der Klaauw - red.) ontbrak het duidelijk aan deze politieke wil", aldus Scholten. Ook de PvdA, bij monde van Relus ter Beek, toonde zich ingenomen met de aangekondigde stappen van Van der StoeL Hij gaf de minister echter in over weging om behalve de uitvoer van olie naar Zuid-Afrika ook het vervoer naar dat land bij het embargo te betrekken. Woordvoerder van de oppositie Van Eekelen (WD) herhaalde zijn argu ment dat de minister de verantwoor delijkheid voor zijn politiek op het be drijfsleven wil afschuiven. DEN HAAG, GENEVE - De Tweede Kamer heeft ln een door alle partijen ondertekende motie de regering gevraagd protest aan te tekenen bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties tegen het ontslag van Theo van Boven als voorzitter van de VN-commissie voor de mensenrechten. door Nederland, en dat er verder geen poging zou worden ondernomen om het besluit van het VN-hoofdkwartier onge daan te maken. Verscheidene afgevaardigden prezen Van Boven gisteren tijdens de pleniare vergadering van de VN-commissie in Genève voor ide „moedige wijze" waar op hij leiding had gegeven aan de com missie. Alleen de Sowjet-vertegenwoor- diger Zorin deed niet mee aan de lof zang- hij verweet Van Boven een te per soonlijke invulling van zijn functie. Van Boven, die deze functie sinds vijf jaar bekleedt, maakte zijn vertrek gis teren in Genève bekend voor een ver raste vergadering van de commissie De voorzitter van de Nederlandse delega tie, prof H.P. Kooljmans, noemde het heengaan van Van Boven een groot ver lies voor de Verenigde Naties. De VN-commissie voor de rechten van de mens bestaat uit 43 landen (waaron der Nederland) en komt jaarlijks voor zes weken bijeen in Genève De afdeling waarvan Van Boven directeur is, fun geert als het secretariaat. In de door het CDA-kamerlid Scholten ingediende motie wordt grote waarde ring uitgesproken voor de wijze waar op Van Boven zijn functie heeft be kleed. Dat gebeurde tijdens de kamerbehan deling van de begroting van buiten landse zaken. Gisteravond was nog niet bekend hoe minister Van der Stoel van buitenlandse zaken op de motie zal rea geren. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ln Den Haag zei eerder op de dag tegenover ons dat er niet geprotesteerd zou worden WASHINGTON (UPI/REUTER/AFP) - De Verenigde Staten hebben woensdag een Russisch voorstel voor de vermin dering van het aantal middellange-af- standraketten van de hand gewezen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde dat het voorstel geen aanvaardbare basis kon zijn voor een overeenkomst over wa penbeheersing. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Javier Perez de Cuellar uit Peru, heeft woensdag laten weten dat het mandaat van Van Boven niet is ver lengd. omdat hij verklaringen aflegde, die niet te rymen waren met zijn status als internationaal ambtenaar. Een woordvoerder van de secretaris-gene raal zei dat het mandaat, dat eind april afloopt, niet verlengd zal worden. „Dat Is iets heel anders dan ontslag geven," zo zei hij. Van Boven is ontegenzeggelijk een zeer integer man. aldus de woordvoerder. En hij is de rechten van de mens zeer toegedaan. Maar ongelukkigerwijze heeft hij meer dan eens in het openbaar verklaaringen afgelegd, die niet over eenstemden met zijn positie als inter nationale functionaris. Minister Van der Stoel heeft woensdag in de Tweede Kamer laten blijken dat de Latijnsamerikaanse landen waar op grote schaal de rechten van de mens worden geschonden, de hand hebben gehad in het vertrek van de heer Van Boven. Het feit dat dr. Van Boven schendingen (Slot zie pagina 6 kolom 7) Peter Sluiter tl), medewerker van het Komitee Zuidelijke Afrika, bieat woensdag middag in de hal van de Amerikaanse ambassade in Den Haag aan ambassadelid Hollenbeck een manifest met handtekeningen aan. DEN HAAG (ANP) - Ruim veertig demonstranten van het Komitee Zuidelijk Afrika hebben woensdagmiddag voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag een korte bijeenkomst geouden. Een personeelslid van de ambassade werd een manifest overhandigd, waarin het comité haar grote verontrusting uitspreekt over het gewijzigde beleid tegenover Zuidelijk Afrika onder de regering Reagan. In het manifest wordt de VS gevraagd om een strikte naleving van het door de Veiligheidsraad ingestelde wapenembargo en het niet langer blokkeren van ver dere sancties tegen het apartheidsregime Aan de Nederlandse regering vraagt het comité zich te distantiëren van de toena deringspolitiek van de regering-Reagan tot het apartheidsregime. Het manifest was ondertekend door 59 landelijke en 130 plaatselijke organisaties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De aardgas opbrengst zal dit jaar on geveer 2,1 miljard gulden tegenvallen, 800 miljoen meer dan in de miljoenen nota voor dit jaar is ge raamd. Het wergwerken van deze tegenvaller bete kent ongeveer de helft van de bezuinigingen die nodig zijn om het financierings tekort tot 6,5 procent terug te dringen. Samen met andere tegen vallers leidt dit tot de nood zakelijke bezuiniging van 4,5 miljard gulden. Ruim 850 miljoen daarvan komt ook de algemene verslech tering van de economie. 1 miljard door de lagere be lastingopbrengsten en 300 miljoen door het afgeno men aardgasverbruik door de Nederlandse Energie Centrales. Dit lijstje staat in een ver trouwelijk rapport dat de Centrale Economische Commissie <CEC> - een groep van topambtenaren en de directeuren van het Centraal Plan Bureau en de Nederlandsche Bank - hebben opgesteld voor het kabinet ten behoeve van de discussies over de voor jaarsnota. Elseviers Maga zine publiceert deze week uittreksels uit dit rapport, dat voor het grootste ge deelte overigens geen nieu we cijfers bevat. Het stuk bevat hoofdzakelijk een sombere analyse van de economische situatie van dit moment. Volgens de deskundigen is optimisme over het finan cieringstekort niet op zijn plaats. Ook voor 1983 zal - ln de miljoenennota die in september verschijnt - weer vier miljard aan be zuinigingen moeten wor den aangegeven Gver dit en volgend jaar betekent dat dus tezamen bijna 9 miljard gulden aan bezui nigingen. De CEC rekent voor dat het financieringstekort 14,4 procent zou zijn wan neer we de aardgasop brengsten buiten beschou wing zouden laten. Alleen die opbrengsten drukken het tekort tot iets boven acht procent. Theo van Boven MIDDELBURG - De bouw van wind molens is in grote delen van Zeeland mogelijk, zonder dat er ruimtelijk en landschappelijk veel schade wordt toegebracht. Een aantal plaatsen is er niet geschikt voor. Zo maakt de slechte ondergrond van de polder Schouwen, De Poe!, de Yerseke Moer en sommige stukken van Walcheren deplaatsing van grote molens „ongewenst". Ook stiltegebieden, beschermde stads- en dorpsgezichten, binnensteden en ge- bicden in vogelroutes zijn niet ge schikt om windturbines in op te rich ten; voor de Ooster- en Westerschelde waar vogels fourageren en waar tre- kroutes liggen moeten voorschriften over hoogte en omvang van windmo lens worden uitgevaardigd. Die aanduidingen staan in een rapport, dat de Grontmij in opdracht van de PZEM heeft gemaakt over de toepas sing van (kleinschalige) windenergie in de provincie. De samenvattende bro chure over dit stuk is woensdagmiddag gepresenteerd tijdens een bijeenkomst over energiebesparing en windenergie met gemeentelijke vertegenwoordi gers. „Met behulp van een vergunnin genbeleid isn harmonische invoering van windenergie mogelijk." aldus de brochure, waarin onder de titel .De goe de plek?' met name ook de gemeenten enige richtlijnen worden geboden voor het ruimtelijk beleid inzake windmo lens. Ais samenvattende conclusies liet ir. D. N Vlugt van de PZEM woensdag we ten: dat in een landelijk, overwegend agrarisch gebied als hoogte van een windmolen maximaal 30 tot 35 meter kan worden aangehouden; in grootschalige woon- en industrie gebieden zou volgens hem een voorlo pige hoogte tot 50 meter kunnen wor den aangehouden, en in sommige ge vallen zelfs een bovengrens tot 75 of 100 meter; in kleinschalige woon- en industrie gebieden zou men kunnen denken aan windenergiemolens hoogte '40 meter. In de brochure wordt gepleit voor „een vergunningenstelsel, dat de bestuur ders in staat stelt om wildgroei van rare bouwsels te voorkomen en de ontwik keling van goede windturbines te bege leiden." Bepleit wordt windmolens te laten aansluiten bij bestaande bodem en bebouwingselementen. Met name binnen woongebieden moeten aan mo lens „strenge veiligheidseisen" worden gesteld, evenals aandacht voor de ge- luidsproduktie van zo'n molen. AMMAN (AP) - In Hama. in ccntraal- Syriè, zijn hevige gevechten uitgebro ken tussen soldaten en opstandelin gen. zo is woensdag in westerse diplo matieke kringen in Amman vernomen. Volgens de diplomaten liggen de zie kenhuizen in Damascus en in de noor delijke stad Lattakia vol gewonden. De omvang van de opstand is echter niet 'bekend Verslagen van ooggetuigen ontbreken en Hama. 193 km ten noor den van Damascus, is door militairen van de buitenwereld afgesloten. Een functionaris van de regering van Jordaniè. dat op gespannen voet leeft met Syriè sinds de twee landen ln 1980 op de rand van een oorlog kwamen, zei dat de gevechten al bijna een week aan de gang waren en dat hierbij tenminste 500 mensen werden gedood of gewond. Over dit cijfer kon uit onafhankelijke bron nog geen bevestiging worden ver kregen Volgens Jordaanse functionarissen ma ken de anti-regeringsgezinde opstande lingen in hun strijd tegen de soldaten van president Assad, gebruik van gra naten Eenheden regeringssoldaten zouden zich bij de rebellen hebben aangeslo- tea

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1