PR bepleit ombouw PZEM Slot een provinciale dienst Schapenstamboek bevorderde kwaliteit Drie aanhoudingen wegens oplichten verzekeringen Pleidooi voor steun kinderdagverblijf POELENDAELESINGEL IN MIDDELBURG VERBREED PZC/ provincie WGRAMMA VOOR STATENVERKIEZINGEN J. NIEUWENHUYSE STOPT NA 20 JAAR VOORZITTERSCHAP: 99 VOOR f 70.000 VALSE SCHADECLAIMS SGeen statenleden meer in Zeeuwse culturele raad (IDDELBURG - Leden van provincïa- t staten of van het dagelijks bestuur an de provincie moeten in de toe- :omst geen lid meer kunnen zijn van Ie Zeeuwse culturtle raad. Dat is een ^tande voorstellen, die een commissie ut de culturele raad heeft gedaan in een notitie over de samenstelling en de Banier van werken van de raad. Dit ttuk komt aan de orde in de vergade- ing op 18 februari. Ie commissie vindt het principieel on- ast dat leden van de staten of gs deel Iitmaken van de culturele raadzij heb- ten daardoor invloed op de adviezen, fe door de raad aan het provinciaal stuur worden uitgebracht en advise- a daardoor eigenlijk zichzelf," aldus commissie. De bedoeling is dat in ferleg met het provinciaal bestuur een pging van het regelement voor de duirele raad wordt voorbereid. Om och goede contacten tussen raad en lovincie te houden, introduceert men mensa 1 mogelijkheid van een provinciaal etlgto laamemer in de vergaderingen van de ulturele raad, en het informeren van (j U) statencommissie voor onderwijs en j02CTj ultuur. yiftm >ecommissie vindt dat de plaatselijke ulturele raden in Zeeland niet in de Zffuwse culturele raad vertegenwoor- Ègd hoeven te zijn. i )'66-statenlid De Schipper wil iociaal-economisch beleidsplan iateÜ DERIKZEE - .,Er zal met spoed een is da jmö sociaal-economisch beleidsplan us®: roor de provincie Zeeland moeten traüs worden uitgewerkt. Andere provin- :nsta cies deden dit wel in de afgelopen pe riode. Maar op dit punt is de presenta tie van Zeeland niet sterk geweest". DrsC.de Schipper, lid van provinciale «aten voor D'66 stelde een en ander te Zierikzee in een ledenvergadering van D'66 Schouwen-Duiveland. - 156111 van zÜn betoog was dat in de komende jaren slechts nieuw beleid ban worden gevoerd door inlevering tan bestandbeleid. „Geldt dit voor de overheid, dit zal eveneens gelden voor Provincie en gemeente", aldus drs De Schipper. Hij benadrukte dat de groei soit is. En volgens het D'66-statenhd «tekent dit dat begrotingen kritisch tóen moeten worden. „Zowel in pro vinciaal beleid als op gemeentelijk ni veau zullen heroverwegingen moeten plaatsvinden". De Schipper bracht verder naar voren •lot op nationaal niveau benodigde be leidsaanpassingen niet tijdig genomen tijn, waardoor de neiging bestaat de ontstane tekorten mede naar de lagere overheden door te schuiven. De ruimte voor nieuw beleid wordt daardoor ook Slinger of valt spoedig geheel weg. zo wi Wj verder. De Schipper meende dat °66 een moeilijke start te wachten staat in de gemeenten waar de demo craten voor het eerst aan de raadsver- gaan deelnemen. Want er is grote druk te verwachten van aller lei belangengroepen om te behouden men heeft, aldus het statenlid IONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - Aan de Poelendaelesingel en de Vlis- singse Singel in Middelburg zijn ingrijpende verbete ringswerkzaamheden gestart. Het project vergt onge veer 1,1 miljoen gulden. Onder meer ten gevolge van de vorstperioden van afgelopen maanden zal het karwei pas in augustus geklaard zijn. Eerder was de maand juni gepland. De werkzaamheden zijn vooral bedoeld om de doorstro ming van het verkeer vanaf de Nieuwe Vlissingse Weg via de Poelendaeleweg naar de Tangent te bevorderen. Tegelijkertijd wordt getracht het verkeer via de Vlis singse Singel af te doen nemen. Het is de bedoeling dat de Poelendaelesingel en de brug vier rijstroken krijgen. De brug zal daarvoor ongeveer zes meter breder móeten worden waarbij ook de fiets stroken gescheiden worden van de rijbaan. Van de vier stroken op de Nieuwe Vlissingse Weg (gezien vanuit de richting Vlissingen) wordt er nog slechts één vrij gehou den voor verkeer in de richtingen Poelendaeleweg en Vlissingse Singel. Tenslotte wordt het klinkerplaveisel op de Vlissingse Singel vervangen door asfalt. Tegelij kertijd worden de damwanden bij de vesten langs de singels versterkt door een damwand. Door te pogen het verkeer via de Poelendaelesingel af te leiden naar de Tangent hoopt het gemeentebestuur de singels te ontlasten rond de rest van het centrum. De raad stemde reeds tijdens de vergadering van 24 novem ber 1980inmetde verbeteringsplannen. Door het project zullen enkele meters van de vest komen te vervallen. Dit gebeurt echter alleen bij de Poelendaelekruising. In eer dere plannen werden tientallen meters vest opgeofferd. Zoals gezegd duren de werkzaamheden ongeveer tot augustus. De Poelendaelesingel zal door het werk tijde lijk versmald worden. Gemeentewerken Middelburg is echter niet van plan om de Poelendaelesingel tijdelijk van één kant af te sluiten voor het verkeer. 'MIDDELBURG - De PPR in Zeeland vindt, dat de Zeeuwse energiemaatschappij (PZEM) moet partij onv worden omgevormd tot een provinciale dienst. De bestaande NV-vorm van dit bedrijf moet vervallen om aldus een grotere invloed van gekozen statenleden op het beleid van de PZEM te lereiken: als provinciale dienst is de PZEM directe verantwoording schuldig aan de provinciale laten. Zo zal ook de besluitvorming in het landelijke verband van de Samenwerkende Energie Verctl joducenten rechtstreeks goedkeuring horen te krijgen van provinciale staten, zodat „volksver- egenwoordigers zeggenschap hebben over de inzet en tarieven van de energiebedrijven". onvoldoende soelaas voor de zoetwatervoorziening van de land bouw. Er komt bij - zegt men - dat de Rijn niet alleen zoet water, maar ook vuil water zou leveren. K ppR Zeeland stelt dat in het pro- [jjnma waarmee men - samen met de fangelische Volks Partij - de verkie zen voor provinciale staten ingaat, idatprogramma wordt ook bepleit de smcentrale te Borssele op „de kortst Dgelijkt termijn" te sluiten. Er moet - jüdt de PPR - worden gestreefd naar >t opstellen van windvermogen om ■t huishoudelijk en klein industrieel jetriciteitsgebruik te dekken; als de fecten op het milieu het toelaten kan laarbij ook aan de omgeving van de iljlerdain worden gedacht. Voorts kun- K windmolens worden geplaatst bij skleine dorpen in de provincie, in gro- seplaatsen kan dat „wijksgewys" ge- [uren, zo meent men. Kolenvergas- ng vindt men uit milieu-oogpunt een ear alternatief dan een conventionele olencentrale; als die er komt moet er irantie zijn dat een vliegasverwerken- e betonindustrie het vrijkomende iegas opneemt. Isargumenten voor de sluiting van de jncentrale Borssele geeft de PPR ■eland aan. dat de „gevolgen voor ens en milieu rampzalig kunnen zijn seriets misgaat waardoor radio-acti- leit vrijkomt". Ooksteltmen vast dat nog steeds niet „maar een begin van ai afdoende oplossing is gevonden mor het bij opwekking van kernenergie njjkomende zeer gevaarlijke radio-ac- Eve afval". Daarnaast signaleert men itbet vrihkomende plutonium een be- ogrijke grondstof is voor de produktie sn kernwapens en dat er veiliger, ledkoper en meer voor de hand liggen- oplossingen voor het energiepro- eem zijn. als windmolens, zonnekol- ctoren en het benutten van afval- armte van conventionele centrales. PPR bepleit voorts blijvende voor- tiiiing over besparing van het energie- erbruik. lp het terrein van de werkgelegenheid wrt een werkgelegenheidsfonds vol- Bsde PPR vergezeld te gaan van een daal economisch beleidsplan van de ravincie. In dat geheel moet bijzonde re aandacht zijn voor de vestigingskan sen van arbeidsrijke, kleinschalige be drijven, voor de werkgelegenheid als kleine zelfstandige of kleinlandbouwer en voor de bestrijding van de werkloos heid onder vrouwen en jongeren. Alléén als rijk niet uitsluitend bevoegdheden maar ook geld aan de provincie over draagt voor een werkgelegenheidsbe leid is een beleidsplan zinnig Nieuwe vestigingen van basisindus trieën, die arbeidsarm en energievre- tend zijn moeten worden geweerd, al dus de PPR. Evenmin moeten er bedrij ven naar Zeeland worden gehaald, die voor de samenleving schadelijke pro- dukten - als (kern)bewapening maken. De provincie moet bij .vestiging van be drijven een sociaal-statuut bevorderen, waarin bedrijfsleven, vakbeweging en overheid afspraken vastleggen. Als landbouwers steun nodig hebben bij bedrijfsaanpassingen moet - zegt de PPR - niet gekeken worden naar de mi nimum-grootte van het bedrijf maar wordt aan alle zelfstandigen met land bouw als hoofdberoep gelijke kansen gegeven. Alternatieve landbouwme thoden moeten worden gestimuleerd. Gelet op de grote aanslag die de Delta werken toch al doen op het schone zou te milieu in Zeeland kiest de PPR voor een zoutblijvende Grevelingen: een zoete Grevelingen biedt volgens deie WETHOUDER ONDERWIJS TERNEUZEN: TERNEUZEN - Wethouder van onderwijs drs. A. J. Rekveld van Terneuzen wil wél subsidie geven aan het kinderdagverblijf 'De Wipwap' van de 'Stichting Kindercentra'. Hij neemt een minderheidsstandpunt in binnen het college van b en w dat van oordeel is dat de aanmelding van de stichting voor een rijksbijdrageregeling moet worden ingetrokken en Terneuzen zich dient te onthouden van financiële steun. Rekveld - die zijn standpunt heeft neergelegd in een nota - zou graag zien dat Terneuzen over '81 een garantiesubsidie verleent van maximaal 10.000.- in het exploitatietekort en de grootte van het tekort van dat jaar ook bijpast in '82 en '83. Voorwaarde is, dat het dagverblijf voorrang geeft aan kinderen uit 'probleemge zinnen' (dus met een 'sociale indicatie') en er een commissie komt. die de aange melde jongens en meisjes en hun omstandigheden beoordeelt. Daarnaast wil hij dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de omvang van de 'bedreigde' groep kinderen in Terneuzen, de aard van hun problemen en de vraag, in hoever die tot een 'sociale indicatie' leiden. Het voorstel van b en w en Rek veld's visie komen vanavond (donderdag) aan de orde in een gecombineerde vergadering van de raadscommissies voor sociale zaken en onderwijs, die om 19 uur begint. De PPR vindt dat de vaste oeverver binding Westerschelde niet aangelegd moet worden, maar dat de mogelijkhe den van de veerdiensten uitgebreid moeten worden. De provincie - „die door het blijven aandringen op die vas te oeververbinding verantwoordelijk is voor de steeds grotere stagnatie bij de veerdiensten" - zorgt voor de bouw van tenminste één nieuwe dubbeldek ker voor Vlissingen-Breskens. De veer dienst moet worden uitgebreid met een vaart, die aansluit op de laatste trein in Vlissingen, men bepleit onder zoek naar een latere nachtboot. Op het terrein van de ruimtelijke orde ning bepleit men streekplannen, waar in ook een milieubeleidsplan verwerkt is. „Het dient onmogelijk te worden ge maakt. dat kerncentrales in bestem mingsplannen worden opgenomen," al dus het PPR-programma, dat wél plaatsen voor windmolens in die plan nen aangeduid wil zien. De provincie moet ook haar grondgebied .atoomvrij' verklaren, zodat opslag vanx en trans port van kernwapens en kernafval ver boden worden. Langs de Oosterschelde mogen geen grootschalige recreatieve ontwikkelingen meer in gang worden gezet, een verdere aantasting van het Oosterschelde-milieu vindt de PPR on aanvaardbaar Nu er voor een geheel open Oosterschelde geen parlementai re meerderheid bleek te vinden, dienen de doorlaatopeningen zo groot moge lijk te worden. Op het Oosterschelde- milieu mag niet bezuinigd worden. De PPR wijst nieuwe ruilverkavelin gen in de komende periode af. Waar de landbouw die verlangens uitspraakt moet worden gestudeerd onder meer op herinrichting en vrijwillige kavel ruil. Grootste terughoudendheid be pleit de PPR bij de aanleg van nieuwe wegen. Een doorgaande weg over de Oosterscheldedam mag slechts .lo kaal' van betekenis zijn, er hoort geen üammenweg op Walcheren te komen, vindt men. De PPR staat uitbreiding van fietspaden voor. en wil in het wo ningbouwbeleid extra aandacht aan woonwensen van minderheidsgroe pen. LEWEDORP - Er moeten in Zeeland volgens de tellingen zo'n dertigdui zend schapen rondlopen, ruim drie procent van het schapenbestand in Ne derland. Voor de boeren zijn het ge makkelijke dieren, die ze kwijt kunnen op de lapjes onrendabele grond en langs de dijken. Het merendeel van de schapenhouders laat het daarbij. Een minderheid is echter pas tevreden wanneer er minstens éen ster-ooi of ster-ram in de kudde loopt. Deze eige naren zijn dan ook allemaal aangeslo ten bij het Zeeuwse Schapenstam boek, een vereniging die streeft naar een verbetering van de schapenhoude rij. Een man die daar praktisch alles van afweet is J. Nieuwenhuyse uit het Zuidbevelandse Lewedorp. Hij was vanaf 1962 het voorzitter van het Scha penstamboek in Zeeland. Een functie die de heer Nieuwenhuyse na twintig jaar neerlegt. Onder zijn hoede ver dubbelde het ledenbestand van de ver eniging en ging de kwaliteit van het schapenbestand in de provincie gelei delijk omhoog. „Het gaat niet alleen om de schapen van onze leden. Het Schapenstamboek heeft een uitstra lingseffect over heel de provincie", meent de scheidende voorzitter. De heer Nieuwenhuyse treedt vandaag (donderdag! voor het laatst aan als voorzitter van het Schapenstamboek in Zeeland „Methetschapenhoudengaik natuurlijk door, 't is gewoon een leuke bezigheid", vertelt hij. De combinatie landbouwer en voorzitter van het Scha penstamboek. wordt, naar zijn zeggen, wat teveel van het goede. De vereniging telt momenteel zo'n 230 leden. In de tijd dat Nieuwenhuyse zich bfj het Schapenstamboek aansloot wa ren dat er ongeveer honderd. De laatste jaren sluiten zich steeds meer hobbyis ten zich bij de vereniging aan „Dat zijn de leden die wat schapen houden en daarmee doelgericht mee bezig zijn. Het belangrijkste deel van ons ledenbe stand bestaat echter uit boeren. Het schapen fokken vormt dan een soort onderdeel van hun bedrijf. Onder hen vind je enkele topfokkers'' legt Nieu wenhuyse uit De leden van het Zeeuwse Schapen stamboek houden er gemiddeld per lid zo'n tien schapen op na Dat betekent dat nog geen acht procent van het pro vinciale schapenbestand met wat extra zorg wordt omringd. In georganiseerd verband streven de leden naar het ver beteren van de kwaliteit. „Het kan natuurlijk nog beter De kwa liteit van de schapen, de ziektebestrij ding en de verhoging van de vrucht baarheid zijn dan wel vooruitgegaan, maar je bent met een proces bezig dat niet stil staat", aldus de scheidende voorzitter. De schapen die langs de dijken en in de polders grazen behoren praktisch alle maal tot het Texelse ras. Andere soor ten. zoals het Zeeuwse melkschaap, vormen een duidelijke minderheids groepering. Het melkschaap (Fries of Zeeuws) valt in Zeeland nog wel onder een apparte afdeling van het Schapen stamboek. „Het blijven echter nog al tijd uitzonderingen'zegt Nieuwenhuy- In de periode dat Nieuwehuyse de voor zittershamer van het Schapenstam boek hanteerde onderging de vereni ging een belangrijke bestuurlijke reor ganisatie. De provinciale stamboeken in Neder land gingen allemaal, op Noord-Hol land na, onder dezelfde vlag verder. Twee jaar gelden kreeg deze overkoepe ling gestalte. Voor de provinciale afde lingen had dat wel wat voeten in de aar de. De inspecteurs werden bijvoorbeeld op een andere manier toegewezen, maar ook de contributie ging wat omhoog Voor de scheidende voorzitter zit in dat laatste een belangrijke oorzaak voor de geringe daling van het ledenbestand die de laatste tijd is ingezet. een bloedproef DEN HAAG - Het Haagse gerechts hof heeft in hoger beroep de 44-ja- rige T. V. uit Goes veroordeeld tot 500 gulden boete, tien dagen ge vangenisstraf en vier maanden in trekking van het rijbewijs, beide laatstgenoemden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens weigeren van de bloed proef. In eerste instantie was verdachte door de politierechter te Middel burg veroordeeld tot duizend gul den boete en negen maanden in trekking van hetrijbewijs, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar De poli tie constateerde dat verdachte In de Thorbeckelaan in zijn woon plaats met de door hem bestuurde auto slingerend reed en hield hem aan Verdachte weigerde toen de bloedproef te ondergaan. Hij be klaagde zich er over dat voor het nemen van de bloedproef door de politie zijn huisarts was ingescha keld. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëist VLISSINGEN - De Vlissingse gemeen tepolitie heeft in de loop van vorige week de 29-jarige R. J. O uit Vlissingen aangehouden op verdenking van op lichting van verschillende verzeke ringsmaatschappijen. Maandag hield de politie de 35-jarige C. M. V. uit Goes aan. die ervan wordt verdacht even eens bij deze zaak betrokken te zijn. Het duo diende volgens de politie valse schadeclaims in bij verzekeringsmaat schappijen tot een totaal bedrag van 70.000 gulden. O. deed in mei van het vorig jaar aangif- Haags hof bevestigt vonnis voor rijden onder invloed DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft het vonnis bevestigd waartoe de politierechter in Middelburg de 42-ja- rige automobilist C. S. uit Burgerhout (B) had veroordeeld wegens het rijden onder invloed van alcohol: 1200 gulden boete en negen maanden onvoorwaar delijke intrekking van het rijbewijs. De man was op de Sloeweg in Vlissin gen door de politie aangehouden. De bloedproef gaf een alcoholpromillage te zien van 1,94. S. verklaarde dét hij 'on gemerkt' een grote hoeveelheid bier had gedronken De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geeist. te van diefstal van een personenauto, met daarin enkele goederen. Hij diende een schadeclaim van 3000 gulden in bij de verzekeringsmaatschappij, die hem ook uitbetaalde. De diefstal was. zo bleek later, gefingeerd en V had op zich genomen de auto van O. te doen ver dwijnen. Hij reed de wagen in een sloot en vernielde hem zodanig dat de auto onherstelbaar beschadigd was. Het wrak werd later overgeschreven op naam van V. en bij de verzekering inge schreven als onbeschadigde auto. Ver volgens deed V. bij de Rotterdamse po litie aangifte van diefstal van de auto, waarna opnieuw een fors bedrag van de verzekering werd geëist. Dezelfde me thode pasten O en V. in juli 1981 toe met een als sloopwagen verkochte au to. Ook deze (uitgebrande) wagen werd als nieuw verzekerd en na enige tijd ont ving de verzekering het verzoek de schade aan de auto te vergoeden. In no vember dienden O. en V. bij de verzeke ring formulieren in voor de schadeaf wikkeling van een aanrijding in Middel burg die echter nooit had plaatsgevon den. In januari van dit jaar herhaalden de twee deze activiteit, nu met als plaats van handelmg Goes. Tenslotte kocht O. dit jaar een vry nieuwe auto. die ten gevolge van zware schade bij de sloop was terecht gekomen, Ook hier mee zou O. zogenaamd een aanrijding hebben gehad en hij diende een schade claim in van 25.000 gulden. Dat bedrag werd echter nooit uitgekeerd omdat de politie inmiddels op het spoor van O's activiteiten was gekomen. Gisteren, woensdag, hield de politie de in Middelburg verblijvende I. M. E. aan. Hij wordt ervan verdacht in één geval de auto te hebben verkocht die O. en V. werden gebruikt om de verzekering op te lichten. Volgens de politie was E. op de hoogte van het doel waarvoor de au to moest dienen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt kon hij weer naar huis. O is inmiddels voorgeleid aan de offi cier van justitie en blijft in voorarrest. V. werd. nadat hij een bekentenis had afgelegd, op vrije voeten gesteld. Kamerlid Aad Nuis spreekt bij D'66 in Zierikzee ZIERIKZEE - D'66 Schouwen-Duive- land houdt dinsdag 2 maart een open bare bijeenkomst te Zierikzee, Als spre kers treden op het tweede-kamerlid Aad Nuis en voorzitster Jopie Boogerd- Quaak van de Zeeuwse statenfractie. De verkiezingsbijeenkomst vindt plaats in de Zeeuwse Herbei ghe te Zie rikzee. De aanvang is 20.00 uur Gevangenisstraf en boete wegens weigeren van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 15