iezwaar tegen wetsontwerp ilieugevaarlijke stoffen Ministers willen slechts beperkte leegstandwet INVLOED VAN SEKTEN VALT MEE Van Agt tegen al te bruuske verlaging financieringstekort CONTROLE OP TARIEVEN IN GEZONDHEIDSZORG IHalfVolle Koffiemelk sl-— PZC/i RSLECHTERING CONCURRENTIEPOSITIE an Agt: laat dement een irmateur irdragen Particuliere ruimtevaart? GEEN GELD VOOR VOLLEDIGE INVOERING Geëmancipeerd rijbewijs Proefschrift: problemen bij gedwongen uittreding Tas met 15 kilo zuivere heroïne onderschept JA'i DERDAG 11 FEBRUARI 1982 binnen-buitenland 13 AMARïBO (ANP) - Op 15 maart wordt in Suriname een nieuwe regering Dat is precies twee jaar ua de totstandkoming van de vorige week jeden regering-Chin a Sen. Dit heeft legerbevelhebber Desi Bouterse dins- nmd meegedeeld in een toespraak op de televisie. gx maakte de Instelling bekend van een commissie die vóór 23 februari (jsuitgangspunten en een regeringsprogramma moet formuleren. ..uitgaande ije doelstellingen van de revolutie Op basis daarvan zal de regeerploeg en samengesteld, aldus Bouterse. Onbekend is wie in de programcommissie ie hebben. his Bouterse kwam het conflict met de regerlng-Chm a Sen, dat aanleiding [ot diens aftreden, voort uit „fundamentele verschillen van inzicht over de ting waarin het land zich moet ontwikkelen". De legerbevelhebber gaf geen K bijzonderheden. Politieke kringen in Paramaribo bevestigen echter dat verschillen vooral te maken hebben met inhoud en tijdstip van invoering van ruwe grondwet Bouterse onderstreepte dat de fundamentele verschillen zijn terug te voeren op de wijze waarop de regering-Chin a Sen tot stand kwam. De ministersploeg was. aldus Bouterse, zonder voorafgaande overeenstemming met het militair gezag samengesteld op bais van raciale, religieuze en politieke representativiteit en met op basis van opvattingen Het op te stellen regeerprogramma zal gedurende twee jaar geldig zijn. Waarne mers leiden hieruit af, dat er vóOr 1984 geen sprake zal zijn van een nieuwe Surinaamse grondwet. Over namen van mogelijke ministers is nog niets bekend. In Paramaribo ver luidt dat zij vooral voort zullen komen uit het zogebeten revolutionaire front Dit is een bundeling van elf progressieve groepen, waaronder de vakbonden, een boerenbond, studentenorganisaties en drie kleine politieke partijen. pHAAG (ANP) - Er heerst enige verdeeldheid in de centrale raad voor de milieuhygiëne over ntwerp wet milieugevaarlijke stoffen, die de voormalige minister van volksgezondheid en lygiëne in mei vorig jaar aan de tweede kamer heeft aangeboden. De meerderheid begroet wetsontwerp weliswaar met instemming, maar verschillende afgevaardigden zijn van me- r dat het ontwerp op sommige punten te ver gaat. minderheid van de raad vindt het ilechte zaak dat in het wetsontwerp wordt gegaan dan in EG-ver- ekhox tot stand is gekomen. De verre- je maatregelen tast de concurren- itie van het Nederlandse bedrijfs- i ernstig aan. Men maakt onder- emstig bezwaar tegen de te ver- kennisgeving bij de produktie nieuwe chemische stoffen, de lang den openbare beoordelingsproce- de verregaande maatregelen met üong tot bestaande stoffen en iraten, de regels voor stoffen die in onze parlementaire redactie) IN HAAG - De verantwoordelijk- tevanhet parlement voor de kabi- HOtmatie kan duidelijker tot uit- jnkkiqg komen wanneer het parle- ihich de plicht oplegt na Twcede- trverkiezingen een kabinetsfor- ïr bij bet staatshoofd voor te dra- iLukt dat niet bij meerderheid, dan bij de grootst mogelijke minder- zei minister-president Van Agt sdag tijdens de algemene be- ïwingen in de Eerste Kamer. Vol- iVan Agt zijn blijvende maatrege- todig ter verbetering van het forma- loces, teneinde het afnemende ver wen in de parlementaire democra- iter te vergroten. ..De kiezers moe Sch kunnen herkennen in het kabi- ook in de totstandkoming voordragen van de formateur door arlement vond Van Agt een betere dan het vaststellen van een jn waarbinnen de formatie moet Én afgerond, zoals uit de Senaat voorgesteld. is volgens Van Agt alleen zinvol rook een straf staat op het overtre- die regel. Zulke sancties zou- kunnen zijn het weer in volle be id herstellen van het dan de- sonaire kabinet of het opnieuw ontr 'üM ten van de Tweede Kamer (verkie- WASHINGTON DP A- Een parti- uliere Amerikaanse onderneming de NASA een ruimteveer open, zo heeft NAS A-chef James lepps dinsdag in Washington me- tieeld. Hij heeft van de in Prince- Jn in New Jersey gevestigde 'Spa- tTransportation co ine.' een aan- vd ontvangen. k directeur van de firma. Klaus Heiss, heeft als mogelijke prijs voor kt! ruimteveer een miljard dollar IenoemcL Hij wil er particuliere ndmtevaart mee gaan verzorgen. Beggs verklaarde voor de commis- lie voor de ruimtevaart van het tos van afgevaardigden dat de USA er nog niet op is ingegaan near het aanbod 'serieus' zal be rderen. De NASA beschikt mo menteel over slechts één ruimte- v-c.de 'Columbia', die twee proef vluchten achter de rug heeft en find maart voor de derde maal zal Borden gelanceerd. In juni verwacht de NASA opleve- hng van het tiveede ruimteveer, de "Challenger'. Aan nog eens twee wmteveren wordt at gewerkt De KASA zou nog wel een vijfde willen vwchaffen, maar daarvoor is in de Amerikaanse begroting voorlo pig nog geen geld. De Space Trans portation Co. wil het aanbod zes tot nepen maanden handhaven. Bij hoger wachten bestaat het gevaar de kosten aanmerkelijk zullen '%en. Als men het eens wordt wil Heus met het ruimteveer ook transporten verzorgen voor han delsdoeleinden, ook voor buiten landse klanten. Hij denkt al aan 801 vloot van vier of vijf ruimteve ren die over vijf jaren jaarlijks 24 vluchten zullen uitvoeren. Heiss over het benodigde geld te kunnen beschikken. naar landen buiten de EG worden geëx porteerd en de mogelijkheid van heffin gen. Dit alles werkt sterk kostenverhogend voor het Nederlandse bedrijfsleven. De verkoopprijzen zouden dan ten minste met tien 25 procent moeten worden verhoogd om kostendekkend te zijn. Een ander gevolg zal volgens deze min derheid kunnen zijn dat een bedrijf zich wel twee keer bedenkt alvorens Neder land uit te kiezen voor de produktie van DEN HAAG (ANP) - Het is niet verstandig als het kabinet een al te bruuske verlaging van het financieringstekort zou nastreven, want zo'n directe verlaging beeft op zichzelf grote nadelige gevolgen voor de economie. Kritiek van de zijde van WD-senator nieuwe stoffen. Hierdoor verliest ons land een stuk bedrijvigheid en werkge legenheid. Tevens loopt men het risico dat ons land op een aantal terreinen vervalt tot een tweederangs natie op het gebied van de chemie. Het wetsontwerp houdt ondermeer in dat nieuwe stoffen voortaan van tevo ren op mogelijke gevaren voor mens en milieu onderzocht moeten worden. Daarnaast zullen de vele bestaande stoffen systematisch onderzocht gaan worden op hun mogelijke gevaren. Pro ducenten en importeurs van nieuwe chemische stoffen worden verplicht de introductie van die stoffen aan de over heid kenbaar te maken. Prins Claus woonde gistermorgen in het Kurhaus te Scheveningen de officiële opening bij van de fototentoonstelling China Nu. Voordat de prins zijn rondgang langs de expositie begon werd hij begroet door de oudste in Nederland wonende Chinees, K. S. Cheung (92) en twee Chinese kinderen. De heer Cheung is erevoorzitter en mentor van de Vereniging van in Nederland woonachtige Chinesen. Op de foto wordt prins Claus begroet door van links naar rechts Sisi (7), Chou (9) en de heer Cheung (92). Milieubeleid Dit zei premier Van Agt woensdag bij de voortzetting van de algemene poli tieke beschouwingen in de Eerste Ka mer. Het financieringstekort bedroeg vorig jaar ongeveer acht procent van het nationaal inkomen en in de komen de voorjaarsnota zal het kabinet aange ven tot welk percentage het financie ringstekort wil terugdringen. Premier Van Agt schetste nog eens dat de oorzaken van de economische pro blemen in Nederland met alleen in het buitenland gezocht moeten worden Ook Intern zijn er diverse ongunstige ontwikkelingen geweest, waarbij Van Agt wees op de sterke stijging van de collectieve lastendruk - in tien jaar tijd met bijna tien procent - en het feit dat in de jaren zeventig de loonkosten ster ker stegen dan de arbeidsproduktivi- teit. Van Agt zei dat een herhaald ingry- pen in de loonontwikkeling, zoals de overheid de afgelopen jaren verschil lende malen gedaan heeft, zoveel moge lijk vermeden moet worden. Maar er is momenteel geen goed alternatief en een goede loonvorming blijft een zeer moei lijke zaak zolang er nog geen goede re gulering is, aldus Van Agt. Zoutendijk dat het kabinet opnieuw tot een heroverweging van de overheids uitgaven heeft besloten wees Van Agt van de hand. Heroverweging voorkomt grovere methoden van bezuiniging, ai- dus Van Agt. Wat betreft het energiebe leid zei Van Agt bet wenselijk te achten dat de rijksoverheid en het parlement een grotere invloed krijgen op het be leid dat gevoerd wordt bij de elektrici teitsvoorziening van Nederland. Voorbarig Dc kritiek die CDA-fractievoorzitter Christiaanse dinsdag iu de Eerste Ka mer heeft geuit naar aanleiding van de plannen van het kabinet voor het voortgezet onderwijs Is volgens pre mier Van Agt nogal voorbarig. Bij de voortzetting van de algemene po litieke beschouwingen zei Van Agt dat het hele proces van besluitvorming nog moet worden afgerond en dat voor de discussie die de meest betrokkenen daarover gaan voeren de recente nota als leidraad is gepubliceerd. De ministerraad wil meer samenhang brengen in het verbrokkelde milieube leid van de overheid. Hij heeft staats secretaris mevrouw Labers-Hacque- bard van volksgezondheid en milieu hygiëne aangewezen als 'project staatssecretaris' voor het opstellen van een plan tot integratie van een mi lieubeleid. Mevrouw Lambers streeft ernaar het plan voor 1 oktober aanstaande aan de ministerraad aan te bieden. Het ligt in de bedoeling dat nog voor het einde van dit jaar en politiek besluit wordt geno men. De staatssecretaris heeft een project groep ingesteld, die het plan nader gaat uitwerken. In de afgelopen tien jaar van het be staan van het ministerie van milieugy- giëne is een omvangrijke wetgeving tot stand gekomen. Door omstandigheden zijn tal van milieutaken bij verschillen de ministerie onder gebracht. Daar naast hebben allerlei activiteiten van andere departementen gevolgen voor het milieu, waarmee rekening gehou den dient te worden. Voor de burger, het bedrijfsleven en de overheid is een milieubeleid een on overzichtelijke zaak geworden. Er zijn aangelegenheiden waarvoor men met verschillende instanties tegelijk te maken krijgt. DEN' HAAG - De Leegstandwet kan voorlopig slechts voor een klein ge deelte in werking treden. De ministers Van Dam (volkshuisvesting) en De Rui ter (justitie) stellen dat de Kamer voor, omdat zij geen 50 tot 60 miljoen gulden beschikbaar willen stellen die volgens hen nodig zijn om in elke Nederlandse gemeente een register van leegstaande woningen aan te leggen. Met een nieuw wetsontwerp willen bei de bewindslieden de leegstand voorlo pig met beperktere middelen bestrij den. Drie onderdelen van de wet blijven daarom in het nieuwe ontwerp gehand haafd: de snelle vorderingsmogelijk heid van panden door gemeenten, het anoniem dagvaarden van krakers en tijdelijke verhuur van panden zonder dat normale huurwetgeving van kracht is. In deze nieuwe opzet wordt kraken niet strafbaar gesteld. De strafbaarheids be palingen zijn in de Leegstandwet ver bonden aan het bijhouden van een re gister. Nu dat register voorlopig niet wordt ingevoerd, blijft ook het kraken vrij. Minister Van Dam zei gisteren in een commissievergadering waar hij het plan presenteerde, dat de nieuwe opzet nog dit jaar in werking kan treden als ze snel door de Tweede kamer wordt aan vaard. De kosten begroot hij op 1.5 tot 2 miljoen gulden, aanzienlijk minder dan de 50 tot 60 miljoen die hij denkt te moe ten betalen als de oorspronkelijke wet van kracht wordt. De nationale vergadering in Kam puchea Cambodjaheeft vice-premier Chan Si tot premier gekozen, aldus het Vietnamese j>ersbureau. Chan Si trad al op als vice-premier kort nadat Pen Sovan in december, 'om gezondheidsre denen'als premier was afgezet. Hij is lid i>an het centrale comité, het Politburo en het secretariaat van de revolutionai re volkspartij van Kampucha. HAARLEM (ANP) - De emancipatie van de Nederlandse vrouw heeft weer een schrede voorwaarts gemaakt: sedert begin deze maand zijn er nieuwe rijbewij zen üi omloop die geen onderscheid meer maken tussen gehuwden en ongehuw- den. De zinsnede „voor gehuwde vrouw of weduwe naam van echtgenoot plus eigen naam invullen" is althans uit het nieuwe model verdwenen. Hetzelfde geldt voor de aanvraagformulieren. De wijziging werd in 1974 voor het eerst bepleit door de toenmalige commissaris van de koningin te Noord-Holand. als tegemoetkoming aan de reeds toen „bij veel vrouwen levende wensen op dat punt". In augustus 1981, zeven jaar later dus, kwam het ministerie van verkeer over de brug met een wijzigingsbesluit. Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben intussen aangekondigd dat de vraag naar burgerlijke staat, voor zover irrelevant, ook uit andere formulieren zal worden verwijderd, omdat deze.niet past in een provinicaal emancipatiebeleid". DEN HAAG (ANP) - Alle tarieven in de gezondheids zorg vallen vanaf deze week onder de controle van het centraal orgaan tarieven gezondheidszorg (COTG). De wet tarieven gezondheidszorg is officieel in werking getreden, waardoor de overheid nu een instrument in handen heeft om de kosten van de gezondheidszorg (dit jaar 32 miljard) in de gaten te houden en te sturen. Het COTG is vorig jaar al ingesteld en is in feite een voortzetting van het vroegere centraal orgaan zieken huistarieven (COZ). Voortaan moeien alle tarieven, niet alleen die van ziekenhuizen en andere instellingen, maar ook die van onder anderen huisartsen en specialisten, de goedkeuring van dit onafhankelijke orgaan hebben Daarbij wordt het COTG geadviseerd door zes speciale kamers, waarin aan de ene kant vertegenwoordigers van instellingen beroepsbeoefenaren zitting hebben en aan de andere kant de ziektekostenverzekeraars. Bovendien kunnen de ministers van volksgezondheid. economische zaken en financiële zaken het COTG aan wijzingen geven over de tariefstellingen, na overleg met de belanghebbenden. Zo kan de regering via een ver schuiving in de geldstroom beleid voeren in de gezond- heiszorg, bijvoorbeeld met betrekking tot het aantal ar beidsplaatsen in de instellingen. Door de wet kan een betere afstemming plaatsvinden van het particuliere tarieven en de ziekenfondstarieven. Particuliere tarieven zijn soms drie maal zo hoog als de ziekenfondstarieven. Op de lange termijn kunnen deze door het COTG gelijk worden getrokken. De wet geeft ook de mogelijkheid tot lagere tariefstel ling, zodat hij van belang is bij het geleidelijk aan inle veren van het zogenaamde 'restpost' bij specialistenin komens. Dat is het bedrag dat veel specialisten verdie nen boven bet norminkomen, het salaris van een top ambtenaar. Het PvdA-kamerlid Nora Salomons, destijds mede-opsteller van de Leeg standwet. verklaarde zich ..bepaald niet rouwig" om het plan van de minis ter. omdat de strafbaarstelling van kra kers voorlopig van de baan is. Voor haar is het belangrijkste dat de gemeenten ook in de simpele opzet betere moge lijkheden krijgen tot vordering van leegstaande panden. Zij was met Grace Cotterell (D'66) van mening dat ge meenten daartoe ook financieel betere mogelijkheden moeten krijgen. WD'er Pol de Beer houdt vast aan de volledige Leegstandwet mét strafbaar stelling van het kraken. Hij vindt an ders de positie van de eigenaar-bewo ners en eigenaren van panden in het algemeen te weinig beschermd. De Beer denkt dat gemeenten zelf een deel van de kosten van het bijhouden van meer eenvoudige registers kunnen dra gen. CDA'er Brokx wil ook niet zonder meer af van de strafbaarstelling van krakers. Hij uitte daarbij voorzichtige twijfels aan de problemen waarmee gemeenten zouden kampen bij het aanleggen van de registers. De Vereniging Nederlandse Gemeen ten is gelukkig met de beeperkte invoe ring van de leegstandwet zoals de mi nisters Van Dam en De Ruiter die gis termiddag presenteerden. „De pijn en de hoge kosten die aan invoering van het leegstandsregister waren verbon den, zijn daarmee weggenomen", aldus P. Dordregter van de VNG. „We krijgen nu tenminste lucht de pro blemen die er nog zijn goed uit te werken". Dordregter was als directeur van de VNG betrokken bij het overleg tussen gemeenten en het departement van volkshuisvesting over de wet. ROTTERDAM (ANP) - Nieuwe reli gieuze bewegingen en sekten vormen in Nederland geen gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. Er be staan evenmin aanwijzingen dat ze een grote of boeiende aantrekkingskracht op jongeren hebben. Integendeel, ver schillende zijn zelfs op hun retour. De meeste religieuze bewegingen in Ne derland zijn klein tot zeer klein. Hare Krishna. Moon's verenigingskerk. Children of God. en Divine Light Mis sion tellen slechts enkele tientallen le den Groter zijn Bhagwan. Transceden- te Meditatie en Scientology .Christelij ke evangelisatiebewegingen als Youth for Christ lijken de meeste toekomst te hebben. Dit staat in het proefschrift 'Tussen stigma en charisma' van de Utrechtse socioloog Paul Schnabel. Hij promo veerde woensdag aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam bij de faculteit der sociale psychiatrie tot doctor in de geneeskunde. Schnabel heeft studie verricht naar het gevaar van nieuwe re ligieuze stromingen voor de geestelijke gezondheid van hun eigen volgelingen en de maatschappij in het algemeen. Ongerustheid Hij constateert dat bij het publiek nog al wat ongerustheid bestaat over deze nieuwe - veelal uit Hmdielstisch India en Christelijke Amerika afkomstige - stromingen De geruchtmakende mas sazelfmoord van enkele Jaren terug van ongeveer 1000 leden van de People's Temple heeft die bezorgdheid ver sterkt Nieuwe religieuze bewegingen genieten volgens een opinieonderzoek van Schnabel weliswaar grote bekendheid, maar slechts weinig sympathie De pu blieke opinie associeert de sekten met hersenspoeling, identiteitsverande ring, afhankelijkheid en uitbuiting. Toch gelooft Schnabel niet dat het lid maatschap van een sekte op zich grote psychische schade veroorzaakt Uit een onderzoek onder aanhangers is gebleken dat zij voor de bekering onge lukkig waren en dat hun geestelijk wel zijn erna duidelijk verbeterde De programmering Schnabel heeft de Indruk dat er pas problemen komen als iemand niet vrij willig. maar bijvoorbeeld door toe doen van de ouders een beweging ver laat. Als daarna nog een zogenaamd deprogrammeringsprogramma volgt dan is de kans groot dat het ex-lid in een crisissituatie terecht komt. Bij zo'n programma wordt het ex-lid ge dwongen de aanvankelijk met hart en ziel beleden geloofsovertuiging af te zweren. Schnabel vindt dat deze werkwijze trekken vertoont van duiveluitdrij ving en inquisitieachtige procesvoe ring Zyn stelling luidt dan ook dat niet de nieuwe religieuze bewegingen maar de reacties er op een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid zijn Schnabel zegt in zijn proefschrift dat de nieuwe religieuze bewegingen niet als een alternatief voor de gevestigde ker ken beschouwd kunnen worden De be langrijkste ontwikkeling in godsdien stig Nederland is volgens hem een nog steeds voortdurende ontkerking. In 1979 was al bijna tweederde van de be volking niet-kerks. Vooral de Katholie ke en Hervormde kerken zyn hiervan het slachtoffer. GILZE-RIJEN (ANP>— De rijkspolitie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag ten zuiden van Gilze-Rijen een tas met vijftien kilogram zuivere heroine onderschept. De marktwaarde ervan is circa twaalf miljoen gulden, aldus de woordvoerder van de rijkspo litie in het district Breda. De vondst is te danken aan de oplet tendheid van een automobilist. Deze zag tegen kwart voor vier twee mannen zich vreemd gedragen rond een vracht auto op een parkeerterrein langs de Rijksweg 58. De mannen kropen onder de wagen en liepen er om heen. De auto mobilist meldde dit bij de meldkamer van de rijkspolitie in Breda, die ging kijken. Bij aankomst vluchtte een per soon. De politie kon de andere over meesteren. Bij hem. de 28-jarige S. E. uit Is tan boel in Turkije, werd de tas met heroine aangetroffen. De politie stelt nu een uitgebreid onderzoek in naar de herkomst van het spul. Zij gaat ervan uit dat het bedoeld was voor de Nederlandse markt. ADVERTENTIE Opkomst Opvallend is daarnaast de opkomst van de immigrantengodsdiensten (Is lam is de vierde godsdienst in Neder land l en de importkerken als de Pink stergemeente. Importkerken hebben vooral een grote aantrekkingskracht als ze een conservatief-christelijk stempel dragen en als ze een intensief sociaal contact nastreven, zo meent Schnabel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13