PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Poolse kwestie: crisis in Madrid WERKLOOSHEID NADERT HALF MILJOEN Energiediscussie wordt wat minder omvattend Melk vier cent duurder COCKERILL FAILLIET kleintjes Concurrent voor kubus ïr ch VEILIGHEIDSCONFERENTIE VERDAAGD AKKOORD OVER FINANCIERING enk ft 'oort ,rW*. iderepi datiejj nog een vu se. „In recht' iJhC'f! se Is techtt Zacht Half tot zwaar bewolkt en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige zuiden wind. 225e jaargang no. 34 Hoensdag 10 februari 1982 (Van onze redactie economie DEN HAAG - De werkloosheid is in januari nog onder het half i^vaj 0iIj°en mensen &ebIeven. Er tgedee kwamen er in die maand 14.700 bij. Eind januari hadden de ar- ïastttj beidsbureaus 488.300 werklo- zen geregistreerd, zo blijkt uit voorlopige tellingen die het 'edsti cheids ee dat d gé v\- Si n.Dei ig)ks-, ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren heeft gepubliceerd. De stijging van de werkloosheidscijfers was overigens belang-ijk minder sterk dan in december. In die maand lieten zich 30.000 mensen meer inschrijven in de werklozenregisters van de arbeids bureaus dan er konden worden uitge schreven. Ze brachten het aantal werk lozen op 31 december op 473.620. Minister van sociale zaken Den Uyl vreest dat nog dit eerste kwartaal van 1982 het half miljoen zal worden over schreden. Gezien de lagere stijging van januari is het onzeker of het half mil joen al deze maand februari wordt be reikt, zoals hier en daar werd ver wacht. In januari steeg het aantal mannen dat zich als werkloos heeft laten inschrijven met 13.700 (in december 29.870), en het aantal vrouwen met 1000 (in december 530). In de cijfers zijn overigens niet de mensen meegeteld die een baan voor minder dan 25 uur per week zoeken. De ze groep is nog eens enige tienduizen den mensen groot In het totaal van de ingeschreven werk lozen zijn in januari 15.000 jongeren op genomen. die. als schoolverlater, eerst een wachttijd van een half jaar door moesten om officieel als werkzoekend in de registers te kunnen worden opge nomen. Een klein lichtpuntje wordt gevonden in de zogenoemde gecorrigeerde werk loosheidscijfers. die statistici hanteren om de totalen van elke maand met el kaar te kunnen vergelijken. Uit die cij fers zijn invloeden weggerekend die de verschillende seizoenen hebben op het al dan niet in ruimere mate voorhanden zijn van banen. Ervaringsfeit blijft dat er in de zomermaanden verhoudingsge wijs meer werk is dan in de wintermaan den. Na het aanbrengen van deze correcties blijkt het werkloosheidscijfer van ja nuari voor wat de mannen betreft ge daald met 600 Daar staat echter een veelvoud aan stijging bij de vrouwen (plus 3400) tegenover. Het aantal dat via de arbeidsbureaus werd aangeboden, daalde in januari opnieuw: van 13.600 naar 12.600. MADRID (ANP/AFP/DPA) - De conferentie voor vei ligheid en samenwerking in Europa, die dinsdag in Madrid is hervat, is in grote moeilijkheden geraakt door het onderwerp Polen. De openingszitting van de nieuwe ronde is gister avond verdaagd tot vrijdagochtend. Na een procedu redebat van uren werd een Belgisch voorstel daartoe met algemene stemmen aangenomen door de uitge putte delegaties van de 35 deelnemende landen. date: vena: aar va 'as ec Tas s zate latse: Vanaf het begin van de zitting was felle kritiek door de westelijke vertegen woordigers onder aanvoering van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Alexander Haig, op de ont wikkeling in Polen totdat de Sowjet- bewapening Tijdens de vergadering van de interna tionale ontwapeningscommissie die in Genëve zetelt, heeft China de Verenig de Staten en de Scwj et-Unie verant woorden) k gesteld voor de bewape- natuurbescherming Het dagelijks bestuur van de provincie stelt voor de subsidiestop voor de aan koop van natuurterreinen op te heffen. Gs willen elk jaar 1,3 miljoen gulden besteden aan de bescherming van na tuur en landschap in Zeeland. belastingverlaging Een meerderheid van de eerste kamer vindt belastingverlaging het middel om uit de financiële problemen te ko men. CDA en WD zetten vooral vraagtekens bij de hoogte van de sub sidies die het rijk verleent. schaaksucces John van der Wiel blijft sterk schaken In de tweede ronde van het zone schaaktoernooi in Marbella versloeg hij de Ier Anthony Doyle. Unie en de andere Oosteuropese landen 's middags weigerden verder te gaan met de lijst van sprekers. De Poolse voorzitter van de zitting, onderminister van buitenlandse zaken, Josef Wiejacz, beriep zich daarbij op afspraken, dat plenaire zittingen alleen op de ochten den van dinsdag en vrijdag worden ge houden. Nu zullen vrijdag de ministers van bui tenlandse zaken en delegatieleiders kunnen spreken van de 14 ladnen die dinsdag niet aan het woord kwamen. De vergadering zal vrijdag onder voor zitterschap van Portugal staan. Eerste Doden bij explosie in Westduitse cosmeticafabriek BRUCHKOEBEL (Reuter) - Door een ontploffing in een cosmeticafabriek te Bruchkoebel. bij Hanau in de staat Hessen, zijn dinsdag drie doden en 29 gewonden gevallen, zo heeft de politie bekendgemaakt. Het fabrieksgebouw werd geheel ver nield, terwijl ruim 50 omliggende hui zen werden beschadigd. De schade wordt geraamd op meer dan 15 miljoen mark 16,5 muljoen). Van de gewonden moesten er elf in een ziekenhuis worden opgenomen De ex plosie deed zich voor kort voordat de ochtendploeg aan het werk zou gaan. De oorzaak van het ongeluk was nog niet bekend. spreker wordt de Franse minister van buitenlandse zaken, Cheysson, die maandagavond onder krachtige protesten de vergadering had verlaten, maar zwoer in ieder geval vrijdag terug te komen om zijn rede uit te spreken. Voortzetting gered De verdaging tot vrijdag betekent dat voorlopig de voortzetting is gered van deze nieuwe ronde van de conferentie over veiligheid en samenwerking in Eu ropa in Madrid, die na Belgrado de tweede is ter toetsing van de naleving van de akkoorden van Helsinki. Van de kant van de Sowjet-Unie werden de V.S. en andere NAVO-landen er dins dagavond op een persconferentie van beschuldigd met hun kritiek op de ont wikkeling in Polen op de conferentie een 'crisissituatie' te hebben doen ont staan. Zij mengden zich daarmee volgens de Sowjet-Unie mede in de interne aange legenheden van Polen. Ook Wiejacz wees de westelijke kritiek als inmen ging af. Naar hij zei, zou er ook in de toekomst in Polen sprake zijn van her vormingen en van een vrije, doch niet- politieke vakbond. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, sprak dinsdag een waar requisitoir uit tegen de leiders van Polen en van de Sowjet- Unie. Haig vroeg zich af of door de situa tie in Polen de ontspanning in Europa wellicht onherstelbaar beschadigd is. De Amerikaanse bewindsman zei dat „de Poolse en de Sowjetrussische regi mes zeer goed weten dat zij de slotakte van Helsinki hebben geschonden en dat zij een onvriendelijke weg zijn inge slagen wat betreft de veiligheid en de samenwerking in Europa. Het is nu aan hen te tonen dat zij de verplichtingen serieus nemen die zij zijn aangegaan," aldus Haig. Namens de Sowjet-Unie sprak delega tieleider, Leonid DJitsjov, een als „ui terst hard" gekenschetste rede uit die meer dan een half uur duurde. Westelij ke beschuldigingen over Russische in terventie in Polen noemde Ejitsjov „complete leugens". Hij sprak daaren tegen van .inmenging in de binnen- (Slot zie pagina 8 kolom 7) BRUSSEL - De Belgische scheepswerf Cockerili Yards in Hoboken is door de rechtbank in Antwerpen failliet verklaard. Zevenentwintighonderd werknemers staan daardoor op straat. Pogingen van regering en vakbon den om op het laatste moment nog een vergelijk te treffen over staatssteun aan het bedrijf, mislukten afge lopen maandag. De regering-Martens eiste dat de werknemers van de werf zelf samen zo'n 6,3 miljoen gulden per jaar op hun loon zouden inleveren. Tweemaal hebben de werkne mers bij stemming voorstellen daartoe afgewezen. Coc kerili Yards kreeg overheidssteun toen eind vorig jaar bleek dat er een schuld aan belastingen en sociale pre mies was gegroeid van 60 miljoen gulden. De totale schuld van het bedrijf bij de nu komende liquidatie zou zo'n 600 miljoen gulden bedragen. kunsten wet Een grote meerderheid van de tweede kamer wil een onderzoek naar de mo gelijkheden van een speciale wet voor de kunsten. Minister Van der Louw van erm heeft ernstige bedenkingen tegen een dergelijke wet. Bi) de behan deling van de begroting van erm ging de kamer gisteren met algemene stem men akkoord met handhaving van de collectieve prijsbinding voor het Ne derlandse boek. PAGINA 19 onroerend goed Volgens de Rotterdamse beleggings maatschappij AmNedVast is het voor beleggers nog steeds aantrekkelijk om geld te steken in onroerend goed in de Verenigde Staten In samenwerking met een aantal Nederlandse banken stelt AmNed Finance beleggers ln de gelegenheid tegen een beperkt risico deel te nemen in de waardegroei van onroerend goed in de VS. Een en ander geschiedt door hypotheekverstrek king via Cura?ao. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 18. Financiën, economie: 19. Varia: 17, De Poolse onderminister van buitenlandse zaken, Josef Wiejacz, (links) die giste ren de zitting van de veiligheidsconferentie in Madrid leidde. DEN HAAG - De maatschappe lijke discussie over het (kerne nergiebeleid in ons land wordt iets minder omvattend dan Vier doden door verkeersongeval bij Harderwijk HARDERWIJK (ANP) - Een ernstig verkeersongeval op rijksweg 28 ter hoogte van Harderwijk heeft dinsdag avond vier personen het leven gekost. De politie van Harderwijk heeft dit meegedeeld. Het ongeluk is gebeurd doordat een personenauto met zeer grote snelheid op een voor hem rijdende kleinere auto is gebotst. Deze werd na de klap nog zo'n 200 meter voortgeduwd, aldus de brandweer van Harderwijk, waarop hij vrijwel onmiddellijk in brand is gevlo gen. In dit voertuig bevonden zich de vier slachtoffers. De bestuurder van het andere voertuig is ongedeerd gebleven. De slachtoffers zijn vermoedelijk twee bejaarde echtparen. Van één staat vast dat het uit Rotterdam afkomstig is, al dus de politie van Harderwijk, maar de identiteit van de slachtoffers was gis teravond laat nog niet bekend. De aanrijding, die werd veroorzaakt door een automobilist uit Blaricum. veroorzaakte een dermate vervorming van de carrosserie, dat ae portieren van het voertuig van de slachtoffers niet meer open konden. Daardoor hebben zü geen kans gezien zich te bevrijden toen beide auto's geheel uitbrandden, aldus de politie. de bedoeling oorspronkelijk was. De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid,onder voorzit terschap van jhr M. L. de Brauw. die aanvankelijk dreigde met- aftreden als het kabinet niet 35 ln plaats van 25 mil joen gulden beschikbaar zou stellen is met minister van economische zaken Terlouw toch tot een akkoord over deze opzet gekomen en zal haar werk daar om voortzetten. De hele discussie zal ln elk geval wor den gevoerd in de twee fasen waarvan men in de eerste plannen was uitge gaan. In de eerste fase gaat het om in formatie. Eind 1982 wordt die afgeslo ten. Daarna vangt de feitelijke discus sie aan, waaraan alle mogelijke men sen. instellingen en groepen zullen deel nemen Dat zal zich afspelen tussen ja nuari en de zomer van 1983. Zo spoedig mogelijk daarna zal de stuurgroep het eindrapport aan regering en parlement aanbieden. In de discussie gaat het erom hoe Ne derland in de toekomst in zijn energie behoefte zal moeten voorzien. Voor naamste vraag is daarbij of er in ons land (nog meer) plaats is voor elektri citeitscentrales die werken op kern energie. Het akkoord tussen Terlouw en de stuurgroep maakt een wijziging nodig in het Koninklijk Besluit waarbij de Stuurgroep Maatschappelijke Discus sie Energiebeleid werd ingesteld. De be langrijkste strekking van de wijziging zal zijn „dat de opdracht om de Neder landse bevolking te bereiken, iets min der alomvattend kan worden uitge voerd", zoals Terlouw ln een brief aan de Tweede Kamer heeft geschreven. De Kamer had zich eerder achter het standpunt van het kabinet gesteld dat de stuurgroep het voor 25 miljoen gul den maar moest zien te doen. De stuur groep meende er echter fors aan te kort te zullen komen en dreigde daarom de opdracht dus terug te geven. Niettemin is er nu een concept opgesteld waarin de personele lasten, de onderzoekkos- ten en de subsidiebedragen lager zijn dan in de oorspronkelijke opzet Alternatief Bovenop de 25 miljoen wil de minister van economische zaken nog wel 1.8 mil joen uittrekken voor de financiering van het zogenoemde alternatieve sce nario. Dat is al grotendeels klaar. Het scenario is opgesteld op wens van de Tweede Kamer en gaat voornamelijk (Slot zie pagina 8 kolom 5) Frustraties bij politiemensen \l\Jj TTanuit het Enschedese po- yyfljf V litiekorps is een stuk on- RÖS® vrede geventileerd over de k§Sgu gang van zaken onlangs bij de blokkades die actievoerders opwierpen tegen muni tietransporten van Groningen via het noorden en oosten van het land naar West-Duitsland. Agenten hebben zich achter een collega geschaard, die zijn ergernis daarover in een brief heeft ver woord aan de ministers van binnen landse zaken en justitie, de commissa ris der koningin in Overijssel en de poli tieke partijen. De Enschedese politie mensen beklagen zich over een naar hun oordeel zeer opvallend verschil in behandeling van wetsovertreders. Een gewone burger die zijn auto fout par keert en dus een kleine overtreding be gaat krijgt al snel een forse boete; actie voerders die een spoorlijn blokkeren - een daad die tot de misdrijven zou moe ten worden gerekend - gaan vrijuit en worden verder ongemoeid gelaten. Uit de bewuste brief spreekt een groot ge voel van onbehagen over dit soort te genstellingen en de schrijver aarzelt niet de term 'rechtsongelijkheid' te ge bruiken. Waar zijn we eigenlijk mee be zig? Politie en burgerij begrijpen niets meer van iets dergelijks. Het geheel leidt bij de politie alleen tot frustraties. De Enschedese brief is te beschou wen als een openlijk signaal van een zich verbredend gevoel van onbe hagen over de 'bewaking' van de gren zen tussen wat volgens de wet wel en niet kan worden getolereerd. De gang van zaken rond de demonstraties tegen de Amerikaanse munitietreinen heeft dat gevoel nog eens duidelijk aange scherpt. Politiemensen, ingezet als on derdeel van de mobiele eenheid die geacht werd de treinen ongehinderd doorgang te verlenen, hebben het er achteraf moeilijk mee gekregen. Zij brengen het naar hun mening 'onmach tige' optreden tegen demonstranten die zich niet ontzagen grote risico's voor de veiligheid te nemen in verband met de 'harde hand' tegen verkeersovertredin gen en dergelijke van alledag. En ze ko men er vervolgens niet meer uit. Daar bij betrekken ze ook de beeldvorming die er bij de burgerij uitgaat van derge lijke verschillen in optreden en vervol ging. En ze voelen zich er bij de uitoefe ning van hun functie publiekelijk op aangekeken zonder dat ze verweer heb ben dat ze ook persoonlijk kunnen on derschrijven. Het dagblad Tubantia' heeft de brief van de Enschedese poli tieman, die nogal de aandacht heeft ge trokken, volledig afgedrukt. Aan het eind ervan typeert hij zichzelf aldus: „Hij (de politieman) wil met iemand praten. Met wie zou dat kunnen? Hij gaat in de wacht zitten en staart voor zich uit. Wie kan hem duidelijk maken hoe dat nu allemaal zit?" Eerder heeft hij namelijk vastgesteld niet meer te weten op wie ln Nederland wetboeken nu wel en op wie ze niet van toepassing 2^jn. Uit een reactie van de Enschedese po litieleiding blijkt dat men daar de zaak liever binnenskamers had willen afhandelen. Het wordt er minder juist geacht dat politiemensen hun opvat tingen via dit soort brieven naar buiten brengen. Aan de andere kant bestaat er wel begrip voor deze methode om stoom van de ketel te blazen. Er zal een poging worden ondernomen om een ge sprek op gang te brengen over het poli- tie-optreden bij (grootschalige) demon straties zoals zich rondom de munitie- treinen hebben voorgedaan en andere incidenten van deze aard. De vraag is of problemen als deze met een gesprekje binnen het korps zijn weg te masseren. De brief vanuit het Enschedese politie korps is moeilijk als een toevallige uit laatklep te beschouwen. Ze lijkt een veel bredere achtergrond te hebben, die de eerst verantwoordelijke bewindslie den van binnenlandse zaken en justitie maar beter niet onderbelicht kunnen laten. Het persoonlijk rechtsgevoel van politiemensen komt in conflict met hun taakopvatting. En dat is geen zaak om luchtig overheen te wandelen. vdM Een van de nauwe medeioerkers van Tito tijdens de vorming van het Joego slavische bevrijdingsfront in 1941. Jo- van Veselinov, is dinsdag op 76-jarige leeftijd in Belgrado overleden, aldus het persbureau Tanjoeg. RIJSWIJK (ANP) - Een liter melk wordt vanaf dinsdag 23 februari vier cent duurder. De minimumprijs in de winkel komt dan op 1,22 gulden. Een woordvoerster van het produkt- schap voor zuivel in Rijswijk heeft, dins dag verklaard dat het bestuur van het schap op woensdag 17 februari nog wel zyn goeaxeunng moet hechten aan de prijsverhoging Zij kon nog niet zeggen welke gevolgen de prijsverhoging zal hebben voor pro- dukten als vla, yoghurt en boter. De vo rige prijsverhoging dateert van 29 sep tember vorig jaar Bezorgende melkboeren mogen een cent extra op de prijsverhoging leggen. De tarieven voor particuliere verhuizin gen mogen met ingang van vandaag met gemiddeld 5.8 procent omhoog. Mi nister Terlouw (economische zakeni en staatssecretaris Van der Doef (verkeer en waterstaat) hebben hiertoe besloten De tariefsverhoging hangt vooral sa men met de stijging van de loonkosten en van de autokosten. De bewindslie den hebben overleg gepleegd met de sa menwerkende vakafdelingen verhui zingen en meubeltransport (SAVAM). De magische kubus van de Hongaarse ontwerper Rubick heeft zijn zoveelste concurrent: de magi sche bal. Het gaat om een bal met ten opzichte van elkaar draaibare helften waarop een snoer van verschillend gekleurde glazen kralen is geplaatst. De bedoeling is natuurlijk weer de kleuren in de goede volgorde te krijgen. De breinbreker die is te zien op de speelgoedbeurs in Neurenberg heeft een astrologisch aantal oplossingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1