WERKLOOSHEID IN BOUW IS BLIJVEND Belgische regering niet gevoelig voor staking Kok wil tekorten opvangen met behulp van bankbiljettenpers Politie arresteert slopers kraakpand Japanse DC-8 stort in zee Minister Van Dam wil overleg met partners A CTIES IN VLAANDEREN NIET ALGEMEEN NA MEEVALLER OP DE BETALINGSBALANS Kantoor van postdistrict weg uit Middelburg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De hoge werkloosheid in de bouw zal niet helemaal teruggedrongen kunnen worden. Als belangrijkste oorzaak daarvan ziet minister van Dam (volkshuisvesting) dat de behoefte aan nieuwbouwwoningen de komende jaren afneemt terwijl de groei in het onderhoud van bestaande woningen daar niet voldoende tegenop weegt. Datzelfde geldt volgens hem voor de grond-, weg en waterbouw waar het accent ook steeds meer naar onderhoud in plaats van aanleg van nieuwe wegen wordt verlegd. Van Dam rekening met een permanen- Werkgeversorganisaties lieten eerder te inkrimping van de bedrijfstak bouw. blijken de sombere verwachtingen De bewindsman schat dat tot het jaar 2000 zes miljoen woningen nodig zijn. Er zijn op dit moment vijf miljoen wo ningen. Volgens het regeerakkoord moet de helft van het benodigde mil joen woningen al de komende vier jaar gebouwd worden. Omdat er ook steeds efficiënter en goedkoper (dus met min der mensen) gebouwd wordt, houdt Reagan: hervatting produktie van chemische wapens WASHINGTON (AFP)- President Rea gan heeft het congres er maandag van op de hoogte gesteld dat hij de hervat ting wil van de dertien jaar geleden stopgezette produktie van chemische wapens. Reagan baseert zyn voorstel op het feit dat er geen verifieerbaar internationaal verdrag tegen de produktie en het op slaan van chemische wapens is en de Verenigde Staten al het mogelijke moe ten doen om andere landen van het ge bruik van chemische wapens af te hou den door op het terrein zelf een voor sprong te hebben. de Vlisslngse afdeling van Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond ziet het venten met brood als een ver storing van de belangen van de Vlis slngse bakkers. De afdeling vraagt b w van Vlisslngen geen vergunning te verlenen aan een Westkapelse bak ker. die meteen rijdende broodboetiek door de straten van Vllssingen trekt. PAGINA 3 zalm Ruim vijfduizend blikjes van de partij zalm. waaruit in Bellgié botulisme-be smetting voortkwam, zijn in Neder land terecht gekomen. De importeur van de zalm maakte gisteren het num mer bekend waaraan de 'dubieuze' blikjes herkend kunnen worden. PAGINA 9 straf De gang van zaken rond de demon straties tegen de munitietransporten vanuit Delfzijl heeft de Enschedese po litie in hoge mate geërgerd. In een brief aan de betrokken bewindslieden en de politieke partijen zegt een deel van het Enschedese korps het niet gepast te vinden dat een gewone burger voor een kleine overtreding al een forse boe te krijgt, terwijl actiegroepen die een spoorlijn blokkeren vrijuit gaan. PAGINA 13 hoge verwachtingen Bert Pentury zal met Ingang van het volgend seizoen de eerste selectie van de voetbalclub Vlisslngen trainen. Pentury heeft hoge verwachtingen van de mogelijkheden die de voetbalver eniging hem biedt Hij zou het als een blamage zien als hij met de spelers van Vlisslngen geen goede resultaten zou bereiken. PAGINA 14 omzetbelasting Staatssecretaris Kombrink van finan ciën heeft besloten de regeling, die zelf standig werkende arUesten en musici verplicht omzetbelasting te betalen, te laten Ingaan op 1 april. PAGINA 15 automatisering Het Nederlandse bedrijfsleven wil sa men met de overheid extra aandacht gaan geven aan de toepassing van fle xibele automatisering en industriële robots. Een onderzoek verricht In op dracht van de regering en het bedrijfs leven loont aan dat de Nederlandse In dustrie een achterstand heeft op het gebied van de automatisering Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 11. Binnen en buitenland: 3 en Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën en economie: 15. Hij wil, om te voorkomen dat het e snelle, „koude" sanering wordt, over leggen met werkgevers en werknemers. van de regering op dit punt te delen. Ook de Bouw en Houtbonden FNV, die gisteren 70.000 handtekeningen aan de Voorafgaande aan de vergadering van de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting gisteren bood de voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV Bram Buys (midden met brilde vice-voorzitter van de kamercommis sie Stef Dijkman (rechts met peteen petitie met 70.000 handtekeningen onder het motto 'Red de bouw' aan. kamerleden overhandigden met het verzoek aanvullende werken te orga niseren, vrezen dat een deel van de bij na 100.000 werkloze bouwvakkers niet meer in de eigen bedrijfstak aan de slag komt De bewindsman zei gisteren in een com missievergadering van de Tweede Ka mer dat hy niet nog eens extra geld uit kan trekken om de bouwnijverheid ex tra impulsen te geven. Hij heeft zijn be groting al zodanig gewijzigd dat er ruimte is voor 5000 extra woningen in het programma voor dit jaar (totaal nu 120.000 woningen), terwijl daarnaast bijna ruim half miljard voor stadsver nieuwing en andere bouwactiviteiten is bijgekomen. Gisteren voegde hij daar noè aan toe dat hij extra geld wil uittrekken om méér leerlingbouwvakkers in te scha kelen bij de bouw van woningwetwo ningen. Hij wil dat betalen met geld dat anders aan de werkloze jongeren zou zijn uitgekeerd. Hoeveel arbeidsplaat sen dat voor de leerlingen oplevert, kon hij niet zeggen. Het overleg binnen het kabinet daarover loopt nog. Voor nog meer aanvullende werken in bijvoor beeld de monumentenzorg, milieu of vervoer, is geen geld over De regeringsfracties CDA en PvdA uit ten gisteren weinig kritiek op het kabi netsbeleid zoals de minister dat tot dus ver gepresenteerd heeft. Het streven om woningwetwoningen minstens 5 procent goedkoper te bouwen en meer geld uit te geven aan onderhoud, vond instemming. CDA-woordvoerder Wol- ters zei echter te vrezen dat de extra aandacht voor woningbouw en -verbe tering in de steden in de Randstad de werkloosheid in de regio's daarbuiten structureel verslechterde. PvdA- woordvoerder Toussaint wees erop dat 30 tot 40 procent van de bouwvakwerk lozen in het noorden, oosten en zuiden (Slot zie pagina 6 kolom 4) Ter ondersteuning van hun staking demonstreerden duizenden leden van de socialistische bond van ABVV in Brussel. (Van onze correspondent) BRUSSEL-De Belgische rege ring is niet van plan zich iets aan te trekken van de gisteren op initiatief van de socialisti sche vakbond ABW gehouden nationale staking tegen zijn fi- nancieel-economische beleid. De stakingsoproep werd in Wallonië AMSTERDAM - FNV-voorzit- ter Wim Kok wil de bankbiljet tenpers laten draaien om het financieringstekort van de overheid op te vangen. Dat is volgens hem best mogelijk ge zien de extra meevaller op de betalingsbalans van vijf mil jard gulden. „Topambtenaren hebben alweer bere kend, dat we dit jaar nog eens zo'n vier tot vijf miljard extra moeten bezuini gen. Gegarandeerd dat de werkloos heid dan nog verder gaat oplopen en dan moet volgend jaar het mes weer in andere uitkeringen worden gezet", zei hij na afloop van de federatieraadsver gadering. Kok zei dat hij donderdag in de Stich ting van de Arbeid zal meedelen het ba nenplan van Den Uyl niet cijfermatig onderbouwd te vinden. „We komen dus zelf maar met wat initiatieven, plannen en ideeën, ook voor wat betreft de finan ciering van een banenplan". De FNV denkt voor wat betreft de financiering aan de mfljardeninvesteringen van de oliemaatschappijen Shell en Esso en aan een herschikking van de Wet op de Investeringsrekening. Volgens Kok ontbreekt aan de brief van Den Uyl over het banenplan een beleid dat moet leiden tot economisch herstel vla meer investeringen. „Den Uyl kan dan wel coördinerend minister zijn voor de werkgelegenheid, maar het onder bouwend beleid moet komen van de mi nister van economische zaken Jan Ter louw". Volgens Kok heeft Terlouw nog niets waar gemaakt van wat hij in de verkiezingsstrijd heeft toegezegd. Kok erkende, dat invoering van deel tijdarbeid voor zeer velen een luxe zal betekenen. „Inkomens van zo'n f 40.000 waarvan een heel gezin moet leven, kim je niet halveren door de invoering van deeltijdarbeid. Bovendien heeft Den Uyl laten weten, dat het niet zo erg ge makkelijk is deeltijdwerkers gelijke rechten te geven als volle-tijdwerkers. Dan moet je oppassen, dat de werkge vers geen misbruik gaan maken van deeltijdarbeid", zei hij. Ziektewet Dc FNV zal acties blijven voeren tegen de plannen om op de ziektewetuitke ringen te korten, totdat die van tafel zijn verdwenen. Volgens Kok zijn de acties nu bedoeld om de politiek onder druk te zetten. Mocht het parlement toch positief be sluiten op het wetsvoorstel van de rege ring, dan zullen de stakingen zich rich ten tegen de werkgevers die weigeren in de cao's de ziektewetuitkeringen tot 100 procent te herstellen. „Dit is beslist geen politieke staking. De opstelling van de werkgeversorgani saties sporen het parlement juist aan die maatregelen te nemen die een in breuk z(jn op overeengekomen arbeids contracten. Daarom richt de FNV een felle waarschuwing aan het adres van de werkgevers om vrydag niet achter het ontwerp SER-advies te gaan staan", zei Kok. Onzeker is hoe de onafhankelijke Kroonleden zich in de SER zullen op- (Slot zie pagina 6 kolom 6) door de socialistische en christelijke vakbondsleden vrijwel algemeen opge volgd: in Vlaanderen was het beeld veel gemengder. Vakbondsleider Debunne noemde gisteravond de staking echter een succes. „De arbeiders staan achter ons. ik hoop dat dat een zekere indruk zal maken", zei hij. Premier Martens bleek daar echter wei nig toe bereid „Deze stakingiaat geen politjeke conclusies toe. We weten dat ons beleid op bepaalde punten niet po pulair zal zijn. We begrijpen dat er pro test wordt aangetekend De regering is er echter meer dan ooit van overtuigd dat het herstelbeleid moet worden doorgezet We zullen dat beleid doorzet ten met alle democratische middelen", aldus Martens. De regering-Martens heeft sinds vorige week speciale bevoegdheden om in grijpende maatregelen voor het her stel van de Belgische economie snel door te voeren. Een eerste serie maatregelen om de eco nomie wat te stimuleren, met name door verlichting van de belastingdruk, is al genomen en verdere, dieper insnij dende beslissingen worden binnenkort verwacht. Volgens premier Martens be horen de vakbonden niet tegen deze speciale volmachten van de regering te staken, omdat alleen het parlement de bevoegdheid heeft hierover te beslis sen. Vakbondsleider Debunne bestreed dat echter. „Als regering en parlement alleen kunnen beslissen over het inleve ren van koopkracht, dan is het gedaan met de syndicale vrijheden", zei Debun ne. De nationale staking leverde gisteren een nogal wisselend beeld op. In Wallo nië lagen grote en kleine bedrijven vol ledig plat. alsmede overheidsdiensten als het openbaar vervoer. In Vlaanderen werd gisteren voorna melijk door socialistische vakbondsle den gestaakt in een aantal bedrijven, maar vele anderen en met name ook christelijke vakbondsleden werkten gewoon door. De opkomst in de Lim burgse mijnen was overigens rond vijf tig procent. Treinen in Vlaanderen re den wel, maar met vertragingen. Het openbaar vervoer in Brussel en meer nog in Antwerpen ondervond grote problemen. NIJMEGEN (ANP) - De politie van Nijmegen heeft maandagoch tend twee werknemers en de directeur van een sloopbedrijf aan gehouden, terwijl zij bezig waren een kraakpand aan de Sterre- schansweg met de grond gelijk te maken. Ondanks het dreigende verlies van hun baan konden deze Laker-meisjes gisteren tijdens de manifestatie bij het Lagerhuis nog lachen. Hoe de Londense politieman, die met stickers beplakt werd. erover dacht is niet bekend. De slopers maakten gebruik van een bulldozer, een laadschop en een gierwa- gen. De politie, die om zeven uur 's och- tens met dertien man ten tonele ver scheen. voerde een charge uit om woe dende krakers en slopers met hun knokploeg uiteen te drijven. De krakers keerden zich aanvankelijk tegen de po litie en gooiden met stenen, maar hiel den daar al snel mee op toen de politie de 19-jarige chauffeur van de laadschop arresteerde. Het pand. een voormalige etikettenfa- briek, is volgens de politie door de slo persactiviteiten aan de voorzijde inge stort. De politie heeft nog samen met de brandweer een zoekactie gehouden om dat werd gevreesd dat enkele van de zeven krakers die er woonden onder het puin waren bedolven. De krakers heb ben al tweemaal een kort geding van eigenaar, projectontwikkelaar Hessier Esch uit Hengelo, gewonnen. In decem ber vorig jaar verstrekte de gemeente Nijmegen uiteindelijk een sloopvergun ning, maar dat hield niet in dat dat complex nu al onder de slopershamer kan vallen. De vereiste procedures zijn volgens de gemeente niet in acht genomen. (Van onze correspondent! LONDEN - Een poging van een Londense bank om het reis- en vakantieconcern van Sir Freddy Laker te red den. is maandagavond gestrand Het staat nu vast dat het Laker-concern in onderdelen wordt gesplistst en zal w orden verkocht. De Orion Royal Bank startte vrijdag de reddingspoging, niet lang nadat bekend was gemaakt dat Laker op het punt stond failliet te gaan. Koortsachtig werd in het weekeinde en maandag naar financiers gezocht die het Laker-concern zouden willen steunen Hoewel de bank erin slaagde, voor vele miljoenen aan toezeggingen te Mijgen. werd het benodigde bedrag, 175 miljoen gulden, niet gehaald Met het stranden van de poging van de Orion Royal Bank om het Laker-concern alsnog te redden, is de laat ste hoop voor de 2500 werknemers van Laker de bodem ingeslagen Een groot deel van deze personeelsleden heeft maandag meegedaan aan een demonstratieve optocht naar het Britse Lagerhuis. Daar kregen ze van regeringswoord voerders andermaal te horen dat de regering er niet aan denkt geld in het Laker-concern te stoppen. De 30 000 handtekeningen die her personeel in twee dagen heeft verzameld, doen daar niets aan af. VLISSINGEN - Het postkantoor Mid delburg verliest zijn status van dis trictskantoor. Het zwaartepunt van bet nit te breiden postdistrict Middel burg zal komen te liggen in Roosen daal, waar thans een van de twaalf expeditieknooppunten (EKP's) van PTT-post wordt gebouwd. Daar zullen enkele tientallen mensen komen te werken, hangen samen met de beslissing van de centrale directie in Den Haag van vorige week om ook Et- ten-Leur, Breda en Oosterhout te bren gen onder de bestuurlijke verantwoor delijkheid van het huidige postdistrict dat Zeeland en West-Brabant omvat. Het overleg met alle betrokken instan ties over de vorming van het nieuwe postdistrict Roosendaal begint nog de ze maand. Het nieuwe beleid van de PTT voor Zuidwest-Nederland is afge stemd op de invoering van automati sche sorteerapparatuur in het EKP in Roosendaal. Deze apparatuur laat ove- (Slot zie pagina 5 kolom 3) TOKIO (AP) - Een DC-8 van Japan Air Lines is dinsdagochtend vroeg (00.45 uur Ned. tijd) tijdens de landing op het vliegveld van Tokio in zee gestort. Aan boord van het toestel, dat een binnen landse vlucht uitvoerde van Fukuoka, Zuid-Japan naar Haneda, bevonden zich 166 passagiers en 8 bemanningsle den. Een woordvoerder van de JAL ver klaarde vanmorgen vroeg, dat het toe stel op het water dreef en dat het red dingswerk in volle gang was. Over even tuele slachtoffers was nog niets bekend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1