I I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan trekt 20 procent meer uit voor defensie Ontslag consul-generaal van El Salvador verlangd Gesprek over verdeling MDF-verliezen PvdA en D '66 tegen extra bezuinigingen Vrouw verkracht in Bijlmerbajes kleintjes ENORM BEGROTINGSTEKORT BELOOFT HOGE RENTE Achttien doden bij hotelbrand Prinses trouwt aartshertog REACTIE OP UITLATING VAN AGT VS WILLEN SANCTIES TEGEN CUBA DODE DOOR BLIK-ZALM Later opklaringen In de ochtend nog een enkele bui. in de middag ook opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 8 graden. Matige wind draaiend naar westelijke richtin- 225e jaargang no. 32 Maandag 8 februari 1982 kunt u telefonisch opgeven. Bel Vltósingcn 01184-15144 I Terneuzen 01150-94457 Middelburg 01180 27651 Hulst 01140 14058 Goes 01100-16140 I Zierikzee 01110- 5855 AMSTERDAM (ANP) - Fokker en de Nederlandse overheid gaan met elkaar rond de tafel zitten om de verdeling te bepraten van de verliezen op het MDF- 100 project, zo heeft een woordvoerder van Fokker meegedeeld. In de afgelopen vijfjaar is door Fokker en de overheid circa f 200 min gestoken In de ontwikkeling van een nieuw toe stel, dat eerst de F-28 Super, toen F-29 en in de laatste fase MDF-100 heette. Fokker heeft al enkele tientallen mil joenen guldens afgeschreven op dit pro ject. Dit geld kan als verloren worden beschouwd, nu de samenwerking tus sen Fokker en McDonnell-Douglas is opgezegd. Fokker heeft de bedragen af geboekt op de winsten in de afgelopen jaren onder onderzoek- en ontwikke lingskosten. Het in produktie nemen van de MDF- 100 zou twee miljard dollar gekost heb ben voordat het eerste toestel uit de hangar rolt. Een mislukking hierbij zou het voortbestaan van Fokker hebben geriskeerd. Door nu te stoppen kunnen we de verliezen nog behappen, aldus de woordvoerder van het bedrijf. Fokker kan zijn beperkte ontwerpteam nu gaan richten op de bestaande pro gramma's van F-27 en F-28. Fokker trekt zich nu terug op zijn eigen gezon de basis, aldus de woordvoerder. Toch denkt Fokker in de niet te verre toekomst aan een kleinere deelneming in een project als de MDF-100, een toe stel voor 150 passagiers. DAF-Trucks in Eindhoven is hevig te leurgesteld over het stopzetten van de samenwerking tussen Fokker en McDonnell Douglas. Die had moeten resulteren in de MDF 100. Daf-Trucks maakte een goede kans daarvoor de 1 andsgestellen te mogen maken. WASHINGTON (RTR/AFP) - De begroting voor de Amerikaanse defensie van 1983, die vandaag aan het congres wordt overhandigd en waarvan zaterdag details werden onthuld, beloopt onge veer 650 miljard gulden. Dat is circa 110 miljard gulden of 20 procent meer dan de begroting voor dit jaar. President Reagan verklaarde zaterdag dat de Verenigde Staten in staat moeten zijn de Russische uitdaging aan te nemen. De begroting voor de Amerikaanse defensie voor 1983 is geënt op Reagans voornemen de komende vijf jaar 3600 miljard gulden te besteden aan de verdediging. De Amerikaanse president had vorig jaar al gezegd dat de militaire kracht van de Verenigde Staten verhoogd moet worden, terwijl bijna alle andere departementen in him begrotingen moeten snoeien. „Aangezien de Sowjefc-Unie doorgaat haar militaire mogelijkheden te vergro ten, moeten de Amerikaanse legeron derdelen versterkt worden, zodat zij klaar en in staat zijn de Russische uit daging aan te nemen", aldus de presi dent Op de begroting staan onder meer de bouw van twee vliegdekschepen met kernenergie-aandrijving, de vervroeg de ontwikkeling van kruisraketten, de produktie van de MX-raket en de ont wikkeling van de BI-bommenwerper. Voorts wordt voorzien in de produktie van KC-10 tankvliegtuigen, van C-5A transportvliegtuigen voor de snel-in- zetbare troepenmacht en in vergrote voorraden aan boord van schepen die deze troepen ondersteunen. De twee vliegdekschepen kosten 17 miljard gul den, de BI-bommenwerper ongeveer 12 Andére belangrijke programma's op de begroting zijn: de aanschaf van 84 f-18 straaljagers, 120 f-16 jagers en van drie zeer moderne kruisers, de bouw van twee Trident kernonderzeeérs en de koop van 776 M-l tanks. In de Amerikaanse defensiebegroting is een bedrag van 80 miljoen gulden ingeruimd voor onderzoek en ontwik keling van chemische wapens. Die moeten volgens Weinberger een tegen- PAGINA 2 brand De bar-danclng "Bi) Jopie' in Sluis is door brand volledig verwoest. De eige naar en zjn echtgenote konden ter nauwernood vla de daken aan de vlammen ontkomen. De schade be draagt ongeveer een half miljoen gul den. stakingsverbod Volgens de Poolse minister van econo- misch herstel kan het stakingsverbod t in dit land nog wel tot 1983 duren De bewindsman zei dat het onwaarschi) n- U)k is dat het stakingsverbod 'ln het j Forse aanslag Christina Onassis ATHENE (UPI/DPA) - De Griekse regering heeft bij Christina Oans- sis, dochter van wijlen de scheeps- magnaat Ari Onassis, een rekening voor successierechten ingediend van 1,2 miljard gulden. Volgens een verklaring van het Griekse ministerie van financiën heeft de 32-jarige Christina, wier vader 15 maart 1975 overleed, nooit een formulier ter voldoening van de successierechten ingevuld. De erfster van de Onassis-miljoe- nen is in beroep gegaan omdat zij in Griekenland geen belasting zou hoeven te betalen Christina voer de aan dat de erfenis bestaat uit aandelen van bedrijven die in Pa nama gevestigd zijn. By zfjn overlijden werd het bezit van Onassis geschat op ongeveer 1.75 miljard gulden aan schepen, onroerend goed en bedrijven. wicht vormen voor wat hij noemde het bewijs dat de Sowjet-Unie het interna tionale verdrag tegen het gebruik van dergelijke wapens overtreedt. Minister Weinberger verklaarde zon dagavond in de Saoedische hoofdstad Riad dat de herbewapening van de Ver enigde Staten de hoogste prioriteit is van de regering-Reagan. Besnoeiingen op de defensiebegroting van ongeveer 650 miljard dollar voor volgend jaar zou een tragische vergis sing zijn aldus Weinberger Tekorten De totale begroting van ruim 1900 mil jard gulden voorziet in een tekort van 91.6 miljard dollar, dat is ruim 235 mil jard gulden. Dit belooft een hoge rente stand de komende jaren. Voor het lo pende fiscale jaar wordt een tekort van 98.6 miljard verwacht. Reagan gaf toe dat het tekort groot is maar weet dit dat aan de economische situatie en aan zijn voorgangers. Tass noemde gisteren de begroting van de VS een 'oorlogsbegro ting'. De republikein Robert Dole. voorzitter van de senaatscommissie van finan ciën. verwacht niet dat alle bezuini gingsvoorstellen die de president heeft aangekondigd aangenomen zullen wor den. Hij zei dat enkele republikeinse aanhangers bezwaar zouden kunnen hebben tegen de verhoging van het de fensiebudget met ongeveer 20 procent. De bezuinigingen betreffen met name sociale uitgaven voor onderwijs, ge zondheidszorg, voedselhulp, werklo- zenscholing, milieubeheer en huisves ting. In deze programma's werd afgelo pen jaar al door het congres gesneden, maar het verzet kan dit keer heviger zijn, omdat alle 435 leden van het huis van afgevaardigden en eenderde van de leden van de senaar in november verkiezingen ingaan. TOKIO (RTR) - Minstens 24 mensen zijn maandagochtend vroeg in Tokio om het leven gekomen toen er brand uitbrak in een hotel van tien verdie pingen. Dit heeft de brandweer be kendgemaakt. Zesenzestig andere ho telgasten zijn gered. LUXEMBURG (DPA1 - De Luxemburgse prinses Marie-Astrid is zaterdag in het huwelijk getreden met de Oostenrijkse aartshertog Christian von Habs- burg-Lothiaringen. Bij de plechtigheid waren vier koningen, 22 prinsen, prinsessen en andere Europese edelen aanwezig. Marie-Astrid wordt over enkele dagen 28 jaar. Zij is het oudste kind van groothertog Jean en groothertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg. Haar man. derde nakomeling van aartshertog Karl Ludwig von Oester- reich en aartshertogin Yolande, prinses van Linge, is eveneens 28 jaar. De Britse koningin, Elizabeth de tweede, heeft zaterdag zonder officiële feestelijkheden in familiekring haar dertigjarig 'dienstjubileum'gevierd. Zij staat sinds 6 januari 1952 aan het hoofd van het Verenigd Koninkrijk. 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De fractieleiders Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) hebben zich dit weekeinde ondubbelzinnig uitgesproken tegen verdere bezuini- syndroom Bettine Vriesekoop heeft zondag ln Nantes met haar Jlll Hammersley-syn- droom afgerekend. In een adembene mende finale van het Europese top twaalf-toernooi dwong ze haar Britse rivale tot overgave. Vriesekoop pakte de slopende derde game (22-20) en werd daarmee de eerste Nederlandse speelster die de tafel te nnls tw a alf- kamp van Europa's sterkste dames op haar naam bracht PAGINA 13 mazzel VUsslngen heeft de thuiswedstrijd te gen Berkdijk met forse 4-0 cijfers ge wonnen. Deze positieve score was ove rigens meer te danken aan 'mazzel' dan aan hpt. goede spel van de formatie van trainer Jo de Waal Twee doelpun ten kwamen tot stand uit strafschop, een derde na een blunder van de Berk dijk-doelman Middelburg ging uit te gen Virtus met 3-0 ten onder. PAGINA 14 schaatsen Yvonne van Gennip is op het WK- sprint voor dames ln Alkmaar op een verdienstelijke vierde plaats geëin digd. De 17-jarlge Haarlemse hield de nationale kampioene Alle Boorsma net achter zich Tegen het geweld van de Russin Natalja Petroesjova was ook deze keer geen kruid gewassen. Ze won de vier afstanden en voegde daar mee de sprinttltel toe aan haar prijzen- collectie PAGINA 18 marathon Meer dan 1100 atleten gingen zaterdag ln het bos- en heidegebied bij Apel doorn van start voor de Midwinterma rathon. Snelste Zeeuw in dit 'pakket' werd Kees van SluiJs hij finishte als 23ste. De krachtenslopende race ging hem niet ln de kouwe kleren zitten' 'Ik ben versleten tot op de draad Ik kon bijna de trap niet opkomen toen lk> naar deze kantine ging', verzuchtte hij na afioop. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 11, 12, 13, 14, 15. 17 en 18. PUTTEN, SAN SALVADOR (ANP, RTR) - Het El Salvador-comité wil dat de honorair consul-generaal van El Salvador in Nederland, P. van Eek in Putten, met onmiddellijke ingang zijn functie neerlegt. Het comité heeft dat zaterdagmorgen laten weten door mid del van een door ongeveer twintig co mitéleden overhandigde petitie. Vol gens het comité vertegenwoordigt Van Eek een regering die zich schuldig maakt aan massale moordpartijen on der de burgerbevolking en grove schending van de mensenrechten. Van Eek zei zaterdag desgevraagd dat hy zijn functie pas zal neerleggen wan neer de Nederlandse regering haar am bassadeur ln El Salvador terugroept en de Nederlandse consulaire vertegen woordigers in dat land van hun functies ontheft. „Het handhaven van de diplomatieke en consulaire betrekkingen tussen bei de landen is de politieke verantwoorde lijkheid van de Nederlandse regering", aldus Van Eek. Hij zei dat hij en zijn collega-consuls in Amsterdam en Rotterdam de 'escalatie van gewelddadigheden van alle betrok ken partyen ten zeerste betreuren' „Maar laten we ons geen illusies maken, de guerrillastrijders zyn geen engelen van de vrede. Ook zij strijden met de wapenen der barbaren", zo zei Van Eek. Sancties De Amerikaanse president, Ronald Reagan, is van plan economische straf maatregelen te nemen tegen Cuba, dat hij er van beschuldigd linkse guerrilla strijders in El Salvador van wapens te voorzien. Dit hebben Amerikaanse functionarissen verklaard. In het oosten van El Salvador gingen zondag de hevige gevechten door waar bij in de afgelopen week een groot aan tal militairen en guerrillastrijders is omgekomen. Dit is zondag vernomen uit militaire bronnen ln San Salvador. De voortdurende strijd, die is doorge drongen tot in de oostelijke provincie stad Usulutan, begon zes dagen gele den. Volgens de bronnen is een groot aantal soldaten gesneuveld en is het aantal doden onder de guerrillastrij ders ook hoog. Journalisten en reizigers die de stad trachtten te bereiken zijn herhaalde malen tegengehouden door leden van het verzet die delen van de twee belang rijkste doorgaanswegen in het land in handen hebben. De Verenigde Staten, bezorgd over de opmars van de guerrillastrijders in de afgelopen tijd, brachten dit weekeinde met spoed zes helikopters over naar San Salvador om toestellen te vervan gen die vorige maand werden vernield bij een aanval van het verzet op een luchtmachtbasis. gingen dit jaar van 4,5 tot 5 miljard gulden. Minister-president Van Agt verklaarde vrijdag dat „puur reken kundig gezien" ombuigingen van die omvang nodig zijn om het financie ringstekort van het rijk terug te bren gen tot 6,5 procent, zoals is afgespro ken. Zowel Meijer als Brinkhorst zeiden ech ter dat zulke forse extra ombuigingen niet mogelijk zijn. Zy keerden zich daarmee tegen hun CDA-collega Lub bers, die de afgelopen weken bij herha ling voor nieuwe, drastische bezuinigin gen heeft gepleit. In een interview in De Volkskrant zei dat met de PvdA alleen te praten valt over verdere ombuigingen ais ze wor den uitgesmeerd over een langere pe riode, aldus Meijer. Daarbij wil hij niet verder gaan dan 9 miljard in twee jaar, tenzij tegelijkertijd de winsten van ban ken, verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen worden aangepakt. D'66-fractievoorzitter Brinkhorst zei zondagmiddag voor de AVRO-radio „Ik spreek het CDA duidelijk toe: 4,5 tot 5 miljard ombuigen, dat kan natuur lijk absoluut niet". Brinkhorst vindt de komende weken van doorslaggevend belang voor het voortbestaan van het kabinet De coali tie zal moeten laten zien dat ze een een heid vormt. Daaraan ontbreekt het tot op heden, meent Brinkhorst. In het interview met De Volkskrant noemde ook Meijer de noodzaak van meer eenheid in het kabinet BRUSSEL (BELGA) - Van de twee mensen die vrijdag in België als gevolg van het eten van zalm uit blik in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. is er zaterdagavond een overle den. Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaken, Firmin Aerts, zondag middag bekendgemaakt. Hij raadde de bevolking af zalm van het bewuste merk (John West) te gebrui ken. De twee vergiftigingsgevallen de den zich voor in een gezin in Messancy in de Belgische provincie Luxemburg. Daar had een warenhuis blikken zalm als aanbieding verkocht. KL A CHT TEGEN PARKET WA CHT USULUTAN <El Salvadort - Juan Ramone Medrano tl) commandant van het Nationaal Bevnjdingsfront Farabundo Marti (FMLN) van de zuidelijke zone van het oostelijk front spreekt met zijn troepen in een kamp in de buitenwijken van Usulutan AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Vrijwillige Hulpverlening aan (ex)-Ge- detineerden in Amsterdam heeft een klacht ingediend bij de officier van justitie naar aanleiding van de ver krachting van een 25-jarige gedeti neerde vrouw door een parketwacht in de Bijlmerbajes in de hoofdstad. John van Tilborg stafmedewerker van de stichting, vertelde zaterdag dat de vrouw vorige week na een bezoek aan het spreekuur van het bureau voor rechtshulp in de gevangenis niet was teruggegaan naar de vrouwenafdeling, maar door het gebouw was gaan dwa len. Uiteindelijk was zij terechtgeko men op de afdeling van de rechter-com- missaris, waar twee parketwachten wa ren. De mannen zouden opmerkingen tegen haar gemaakt hebben, waar zij „in de grappige sfeer" op had geant woord Op een gegeven moment was een van de parketwachten echter tot daden overgegaan, waartegen de vrouw zich had verzet. De man verkrachtte haar. terwijl de ander op de uitkijk stond Volgens Van Tilborg wendde de vrouw zich na de gebeurtenissen tot de gevan genispsychiater, die haar echter afge raden zou hebben er een zaak van te maken. Ook de directrice van de vrou wenafdeling zou geweigerd hebben haar te helpen. Daarop riep de vrouw de hulp van de stichting in. die op haar beurt een advocaat inschakelde. Zij hebben geprobeerd de directie van de Bijlmerbajes te spreken te krijgen, wat niet gelukt is. Van Tilborg verklaarde dat er al vaker klachten binnengekomen zyn over de behandeling van vrouwen in de Bijl merbajes, en vooral over de parket wachten Die klachten worden volgens Van Tilborg echter nooit serieus behan deld Behalve de klacht bij de officier over weegt de stichting contact op te nemen met de reclassering en de advocatuur om actie te ondernemen en een briefte schrijven naar de minister van justi tie. Het tweede-kamerlid Peter Lank- horst (ppr) heeft toegezegd over deze kwestie vragen te zullen stellen in de kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1