PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fokker is niet in gevaar door MDF-100-debacle Benzine goedkoper door nieuwe ronde prijsoorlog Ambtenaren werken aan lijst mogelijke bezuinigingen KLAP VOOR UITBREIDING WERKGELEGENHEID IJZIG BLUSWERK CONFRONTATIE GROTE MAATSCHAPPIJEN VAN AGT: NOG DIT JAAR 4,5 MILJARD MOSKOU WIJST VOORSTEL VS NULOPTIE AF H Vrij zacht Wolkenvelden en in de ochtend moge lijk wat regen. In de middag vooral in het westen enkele opklaringen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden, op de Wadden enkele graden lager. Matige zuidwestenwind. 225e jaargang no. 31 Zaterdag 6 februari 1982 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 ivan onze correspondent BONN - De regeringsfracties SPD en FDP hebben hun volle vertrouwen uit gesproken in bondskanselier Helmut Schmidt, en daarmee in de voortzet ting van de politiek van de sociaal-li berale bondsregering. De door Schmidt volgens artikel 68 van SCHIPHOL - Het mislukken van het MDF-100-project heeft tot gevolg dat de voorgenomen uitbreiding van werkgelegenheid bij Fokker met 3500 arbeidsplaatsen niet doorgaat. De positie van het huidige personeel en het voortbestaan van het bedrijf komen door het eindigen van de samenwerking tussen Fokker en het Amerikaanse bedrijf McDonnell Douglas niet in gevaar. Dat is vrijdag meegedeeld door een woordvoerder van Fokker na het bekend worden van het besluit dat beide vliegtuigfabrikanten niet langer zullen werken aan de ontwikkeling van een nieuw verkeersvliegtuig voor de korte en middellange afstand. De reden voor het besluit is het uitblijven van orders van luchtvaartmaatschappijen. De ontwerpers van de MDF-100 gaan zich nu richten op verbetering van de bestaande Fokker-toestellen, de F-27 en F-28. De samenwerking tussen Fokker en den in het project gestoken. Voor de pe- kabinet zal zich gaan buigen over de riode tot en met 1990 was reeds 1,7 mil jard gulden toegezegd aan krediet garanties en projectfinanciering. Het McDonnell Douglas heeft negen maan den geduurd. Door de Nederlandse overheid is tot nu toe 160 miljoen gul- Onderzoek van de bodem op plaatsen waar vroeger gasfabrieken hebben ge staan wijst uit dat er in de bovenlaag hier en daar een lichte hoeveelheid cyanide aanwezig is. Gedeputeerde Don deelde dat mee in de statencom missie voor het milieubeheer Overi gens geven de tot nu toe bekende re sultaten van het bodemonderzoek naar giftige stoffen geen aanleiding tot paniek Voor alle zekerheid zal de pro vincie op sommige plaatsen op pre ventieve maatregelen aandringen. PAGINA 3 slachtoffer VN-VERGADERING VRAAGT SANCTIES TEGEN ISRAEL NEW YORK (RTR) - De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft tijdens een spoedzitting de leden opgeroepen alle betrekkingen met Is raël te verbreken om'het te isoleren als straf voor de Israëlische annexatie van de Syrische Golan-hoogvlakte. De algemene vergadering, die in spoed zitting bijeen werd geroepen na het Amerikaanse veto op een voorstel in de Veiligheidsraad economische straf maatregelen tegen de joodse staat te nemen, nam de resolutie aan met 86 stemmen voor. 21 tegen en 34 onthou dingen. vraag wat er nu met het geld zal gebeu- ren. Aldus premier Van Agt vrijdag avond na afloop van de ministerraad. De premier noemde het besluit van Fokker en McDonnell Douglas voor de lange termijn bedroevend. Op korte en middellange termijn verwacht hij ech ter geen negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid. Bestuurders van de vakbond zeiden geschokt te zijn door het uiteenvallen De Verenigde Staten hebben de eer ste militaire attaché van de Russische ambassade in de Amerikaanse hoofd stad, generaal-majoor Vasüiy Chiton, uitgewezen. Chitov werd het afgelopen weekeinde gearresteerd, na een adem benemende achtervolging in een bui tenwijk van de Washingtonse agglome ratie. die volgens een FBI-agent veel weg had van een filmscène. Chitov zou bij zijn aanhouding in het bezit zijn ge weest van geheime documenten. van de samenwerking hoewel bekend was dat er problemen waren. Bij de vakbondsvertegenwoordigers be stond de indruk dat het meer ging ona moeilijkheden op technisch gebied. De bonden hebben er bij Fokker op aange drongen op korte termijn nieuwe pro jecten te ontwikkelen om de werkgele genheid bij het bedrijf ook op langere termijn veilig te stellen. Zowel Fokker als het Amerikaanse be drijf houdt de mogelijkheid open om alsnog met een nieuw toestel te komen als de markt aantrekt, eventueel weer met elkaar. Van de kant van Fokker is steeds gezegd dat produktie van drie typen vliegtuigen nodig is om als zelf standige vliegtuigindustrie te kunnen blfiven bestaan In Washington wordt ontkend dat het besluit van McDonnell Douglas mede steunt op politieke motieven. In het verleden echter is, toen behalve Eas tern Airlines ook Western Airlines over woog de Airbus 300 aan te schaffen, wel degelijk met zulke invloed gewerkt. Western kreeg te verstaan, dat de rou tes waarvoor het de Airbus zou willen gebruiken gevaar zouden lopen als zij buitenlands materieel zouden gaan in zetten. Die dreiging is, sedert de lucht vaartindustrie onder president Carter van veel regulering werd ontdaan, weg gevallen. Het is echter zeker dat gege ven de benarde Amerikaanse economie (Slot zie pagina 6 kolom 5) de Grondwet ingediende motie van ver trouwen kreeg 269 ja-stemmen Dat be tekent dat alle SPD- en FDP-afgevaar- digden vóór hebben gestemd. De CDU- CSU-oppositie stemde, eveneens geslo ten, tegen de motie van vertrouwen. Na afloop van de niet geheime stemming kreeg Helmut Schmidt een staande ovatie van SPD en FDP. De sociaal-de mocratische fractieleider Herbert Weh- ner overhandigde hem een bos rode an jers. Schmidt heeft de vertrouwensvraag ge steld in samenhang met het afgelopen woensdag door de regering bekendge maakte werkgelegenheidsprogramma. Hij weigerde echter uitdrukkelijk de vertrouwenskwestie alleen maar met dit na veel strijd tussen SPD en FDP bereikte compromis te verbinden. De kanselier wilde dat zijn hele politiek in zet van de vrijdag gehouden stemming zou zijn. Die wens is in vervulling ge gaan. Helmut Schmidt deed een hartstochte lijk beroep op alle politieke en maat schappelijke groeperingen in de Bonds republiek om de regering te helpen de zo moeilijke problemen van de huidige tijd op te lossen. Hij appelleerde vooral ook aan de door de CDU en CSU gere geerde deelstaten om de financiering van het banenplan door een verhoging van de btw niet te blokkeren. Deze had den dit donderdag aangekondigd, maar volgens Schmidt mag dat „in het lands belang" niet hun laatste woord zijn. De blanke Zuldafrikaanse vakbonds secretaris dr Neil Aggett is dood aan getroffen in zijn cel. Dr Aggett heeft 70 dagen in hechtenis gezeten, opgepakt na het aannemen van de wet op het terrorisme. Volgens politle-generaal Mike Geldenhufjs heeft hi) zichzelf op gehangen. Er is autopsie uitgevoerd op het stoffelijk overschot. PAGINA 11 aan de grond dat hi) de toekomst vol vertrouwen te gemoet zag. Volgens Sir Freddie heeft zijn maatschappij verleden Jaar zwaar verlies geleden in de tarievenoorlog op de Noordatlantische routes. PAGINA 22 sancties Het Budget Bewakings Instituut zal de clubs in het betaalde voetbal voor het nieuwe seizoen geen grotere uitga ven toestaan dan in het lopende jaar via de goedgekeurde begroting is toe gestaan. Het BBI heeft een aantal 'strafmaatregelen' opgesteld, om zijn plannen voor de gezondmaking van het betaald voetbal te kunnen afdwin gen. Die sancties zijn onder meer: het inhouden van de exploitaUeflnancie- ringsgelden en het opleggen van boe tes door de KNVB ordening Staatssecretaris Van der Doef van ver keer en waterstaat heeft in een toe spraak in Rotterdam gepleit voor in ternationale ordeningsmaatregelen voor de binnenvaart. Marktordening, die bijdraagt aan een goed functione rende binnenvaart, is in het belang van zowel verladers als vervoerders. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 22 en 23. Radio en televisie: 25. Financiën: 27. Zaterdagkrant: 17, 18, 19, 20 en 21 DENVER - Het blijft koud in de Verenigde Staten. Dat ondervond ook deze brandweerman in Denver die na het blussen geheel bepegeld bij de auto terugkeerde. (Van onze redactie economie DEN HAAG- De kosten van levensonderhoud zijn tussen half december 1981 en half januari 1982 met een half procent gestegen. voornaamste oorzaak: de verhoging van de gaspnjs per 1 januari, die bijdroeg voor 0,7 procent tot de stijging van het prijsindexcijfer. Anders zou er zelfs een daling zijn geweest. Ook het inflatietempo steeg weer licht: van 6.7 tot 6.8 procent. Begin vorig jaar steeg het prijsindexcijfer met 0.7 procent, zodat het ministerie van economische zaken vindt „dat het nu nogal meevalt". In punten uitgedrukt nam het totaal toe van 146.8 tot 147.5. Prijsstijgingen werden verder genoteerd voor alcoholvrije dranken, bier, elektriciteit en water, kranten en tijdschriften, medi sche verzorging in de instellingen, verse groenten en brood. Dalingen waren er voor kleding en schoeisel (als gevolg van ..uitverkoopeffecten", zelfs voor de officiële uitverkoop was begonnen.i. woonkamermeubelen, autover zekeringen en aardappelen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De oorlog om de benzine prijzen is een directe confrontatie ge worden tussen de grote maatschappij en. Ze heeft inmiddels aan zelfbedie- ningspompen geleid tot een verlaging van de prijs van een liter benzine met 2 cent. Shell opende gisteren de nieuwe slag. Om haar „marktaandeel tegen afbrok keling te beschermen" kondigde de maatschappij aan dat zij met onmid dellijke ingang de benzineprijs aan haar grote zelfbedieningspompen bui ten de autosnelwegen 2 cent goedkoper zou gaan verkopen Esso. Mobil Oil en BP volgden minder dan een uur later. Langs de autosnelwegen kan de verla ging (nog) niet worden doorgevoerd, omdat men daar te maken heeft met beperkingen die Rijkswaterstaat de benzinestations oplegt Shell heeft al aangekondigd dat zij met Rijkswater staat op korte termijn wil praten om ook langs de autosnelwegen de extra korting te mogen doorvoeren. Witte pomp plaatsen ging de prijs drastisch omlaag. Elders echter bleef de prijs van een liter benzine op het niveau van de maxi mumprijzen die het ministerie van eco nomische zaken elke veertien dagen vaststelt. Aan zelfbedieningspompen wordt daarop een korting van 4 cent per liter verleend. Shell wil met de extra verlaging in de slag tegen tankstations die 6 cent of meer korting geven. Het gaat daarbij met name om pompen van Esso. Deze naatschappij ontketende ruim een maand geleden de benzine-oorlog in sen poging om terrein dat zij aan witte pompen had verloren, terug te winnen. Esso kondigde toen prijsverlagingen tot 10 cent per liter aan op die plaatsen waar zy felle concurrentie te duchten had van witte pompen. Andere benzine maatschappijen volgden. Op tientallen Bovag iVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Ambtenaren van diverse departementen gaan de komende maanden op zoek naar mogelijkheden om in totaal 10 tot 20 miljard gulden op de overheidsuitgaven te bezuinigen, vrijdag békend na het wekelijkse kabi- Een twintigtal terreinen van o heidsbeleid zal daarbij grondig den doorgelicht. netsberaad Deze tweede ..heroverwe gingsoperatie" - de eerste werd vorig jaar gehouden - betekent niet dat ook zoveel bezuinigd moet worden Indien Minister-president Van Agt maakte dat het echter tot bezuinigingen komt, wil het kabinet wel uit een totaalpakket Slot zie pagina 6 kolom 4l van die omvang een keuze kunnen ma ken. Dat dit jaar nog fors bezuinigd zal moe ten worden is zeker. Wil het kabinet de Shell heeft de kat nu echter een nieuwe bel aan gebonden door aan al haar zelf bedieningspompen de korting op een liter benzine van 4 cent te brengen op 6 cent. Voor de bond van garagehouders, de Bovag. is de nieuwe prijsoorlog aan- Slot zie pagina 6 kolom 6) MOSKOU (DPA) - De Sowjet-Unie heeft vrijdag het Amerikaanse ont- werp-verdrag vooreen 'nul-optie' inza ke de middellange-afstandsraketten van de hand gewezen. De Amerikaanse regering wil het be staande militaire evenwicht verbreken en eenzijdige militaire voordelen beha len. aldus Tass. Nederland heeft het aanbod van presi dent Reagan aan de Sowjet-Unie 'een voor de hand liggende stap' genoemd, en tevens opnieuw duidelijk gemaakt weinig ingenomen te zijn met de weige ring van de Amerikaanse regering, met de Sowjet-Unie een datum af te spreken over hervatting van de Start (de onder handelingen over beperking van strate gische bewapening» Democratie op de tocht in Suriname vliiy yn Suriname staat de demo- XMJ. J. era tie opnieuw op de tocht. Zoveel is wel duidelijk gewor- pggaj den uit het plotseling openge- barsten conflict tussen de (nu afgetredenpresident en rege ringsleider Chin A Sen en de Nationale Militaire Raad (NMR). Bijna twee jaar geleden, 25 februari 1980, grepen in Pa ramaribo de 'sergeanten' naar de macht en riepen de revolutie uit. Sinds dien is er bij voortduring aan de bevol king van het voormalige Nederlandse rijksdeel beloofd dat het land op weg was naar herstel van de democratie Maar de praktijk van de afgelopen da gen wijst uit dat de militairen het heft in handen willen blijven houden. Legerbe velhebber Desi Bouterse staat voor de beantwoording van een vraag die hij tot nu toe stelselmatig uit de weg is ge gaan. Moet hij naar buiten toe nog lan ger de schijn ophouden dat Suriname een burgerbewind heeft? Of kan hij maar beter het militaire leiderschap ook op de hoogste staatsposten forma liseren? De voormalige arts Henk Chin A Sen heeft de afgelopen twee jaar als leider van het burgerkabinet en als staatshoofd onkreukbaarheid getoond en doelbewust geijverd voor de invoe ring van een nieuwe grondwet. Voor het land zelf en internationaal gold hij als de verpersoonlijking van een stuk ver trouwen in een toekomstig Suriname met democratische verhoudingen. Chin A Sen durfde het militaire gezag partij te geven. Alleen is hfj er wel op stuk gelopen. Het sprookje van de 'revolutie' in Su riname begint te verbleken. Niet ln het minst omdat de makers ervan, de militairen met de stengun achter het regeringsapparaat, weinig blijk geven van grootschalig eigen geloof erin. Twee jaar geleden verkeerde de bevol king van Suriname na een eerste perio de van failliete onafhankelijkheidsbele ving in de roes van het vernieuwings proces. De militaire architecten van de revolutie voerden hoge waarden in het vaandel, die korte metten zouden ma ken met corruptie, wanbeleid en be voorrechting, verschijnselen die de Su rinaamse samenleving in vrijwel alle geledingen hadden doordrenkt. Recht schapenheid. dadendrang en een ge voel van bewustwording van de eigen inbreng in de toekomst van het land zouden bepalend worden voor verbete ringen in de woon-, leef- en werkom standigheden van de bevolking. Er ont stond zoiets als een geloof in wonderen. De Surinamer was bereid de militaire waaghalzen een faire kans te geven. Daarbij realiseerde hij zich dat er 'in het belang van de revolutie' eerst stevig in geleverd moest worden. Afrekenen met een vaak verfoeid stelsel aan de top van de politieke, economische, sociale en culturele machtsstructuren betekende dat er maandaat moest worden ver leend voor overwicht op de oude tegen krachten. De Surinamer had het er voor over en gaf het, ook toen de militairen het nodig vonden de normale dagelijk se gang van zaken ernstig aan banden te leggen. Het parlement werd buiten werking gesteld, politieke partijen wer den verboden, de noodtoestand werd afgekondigd, de grondwet kwam bui ten werking, een avondklok werd inge voerd, per decreet werd een bijzondere rechtspleging van kracht verklaard, de pers werd scherp gecensureerd. Het re volutionaire proces stelde eisen: in het belang van een wenkend resultaat wer den ze Ingewilligd, de militairen kon den op steun rekenen. Alleen is na anderhalf jaar de werkelijkheid in Suriname een to taal andere. Van de ambitieuze voorne mens is nog maar mondjesmaat iets ge realiseerd, doodeenvoudig omdat een duidelijke politieke visie en een pro gram van ver reikende maatregelen tot verbetering van de levensomstandighe den ontbraken. Teleurstelling over de werkelijke verandering die uitbleef en wegebbend vertrouwen grijpen in Suri name om zich heen. Naar het zich laat aanzien heeft de interne machtsstrijd opnieuw voorrang nummer een gekre gen Voor Chin A Sen was het duidelijk dat in Suriname weinig kan worden op gebouwd zonder dat het beschikbare kader van de samenleving daarbij op een of andere manier wordt ingescha keld. Hij stuurde aan op een grondwet, waarin de democratische basisrechten van de burger zouden worden vastge legd en waarmee de vergaande be voegdheden van de militairen zouden worden teruggedrongen. Hoewel opper bevelhebber Bouterse hetzelfde beloof de accepteerden hij en zijn NMR dat democratiseringsproces binnen 'de re volutie' niet Vandaar dat Chin A Sen het veld moest ruimen. Er is voor Nederland alle reden om de gang van zaken in Paramaribo met belangstelling - en misschien ook wel met toenemende zorg - te volgen. Om te beginnen zijn er de oude wederzijdse banden met het voormalige rijksdeel, verder woont een niet gering deel van de Surinaamse bevolking binnen onze grenzen en ten derde zijn wij via een grootscheepse bijdrage in de vorm van ontwikkelingssamenwerking nauw bij de opbouw van het land betrokken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteren een terughou dende verklaring uitgegeven: 'De Ne derlandse regering is geïnteresseerd in de democratie in Suriname en hoopt dat er geen afbreuk zal worden gedaan aan de rechten van de mensDesi Bou terse heeft al aangekondigd dat er voor lopig geen nieuwe president komt. Suri- names militaire revolutie ïS terug bij 'af. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1