PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Haddad dreigt Unifil met militaire acties Reagan stuurt Russen ontwerp nul-optie Wijk Gouderak gebouwd op een enorme gifbelt I VREES VOOR ISRAËLISCHE AANVAL Rabo-auto overvallen EERSTE CAO MET VOL ZIEKTEGELD DE JAGER-TOLHOEK |*keukensi nyintaÉio BESLAG OP UNISERKOLEN MAASTRICHT VOORSTEL BREZJNEW VERWORPEN Zachter Droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur van 5 graden in het noor den tot 9 graden in het zuiden van het land. Matige wind, draaiend naar zuid. 225e jaargang no. 30 Vrijdag 5 februari 1982 montce GOES: Houtkade7. tel. 01100-21250* Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur I zaterdag van 10.00-12.00 uur. KEUKENS MIDDELBURG Korte Noordstraat 1. tel. 01180-28050 1001 bouwmaterialen onder één dak! PARAMARIBO (ANP) - De Surinaam se president Henk Chin A Sen is don derdag afgetreden op verzoek van het militair gezag. Dit heeft het ANP uit zeer bevoegde bron in Paramaribo ver nomen. De leiding van het land berust nu bij het militair gezag dat onder lei ding staat van luitenant-kolonel Desi Bouterse. Eerder gisteravond meldde het Suri naams Nieuwsagentschap dat de voor- Chin A Sen zitter van de Nationale Militaire Raad Iwan Graanoogst de regering had ge vraagd haar mandaat terug te geven. Het ontslag blijkt de voortzetting te zijn van een krachtmeting die sinds lang aan de gang is tussen president Chin A Sen en de militaire raad over de op te stellen grondwet. Zo speelde Chin A Sen eind oktober nog met aftreden toen hij zei „we zitten in een heel moei lijke fase Er is hoop dat de regering zegt. we hebben de basis gelegd voor de vernieuwing, nu moeten we de zaak overdragen". Medewerkers van Chin A Sen verklaarden eind oktober dat Chin A Sen eigenlijk in februari wilde aftre den als er tegen die tijd geen zicht zou zijn op een terugkeer naar de democra tie. Het voornaamste geschil over de grondwet is dat Chin A Sen voorstan der is van een rechtstreeks gekozen pre sident. terwijl de militaire raad een dik ke vinger in de pap wil houden. De rege- xing stond sinds geruime tijd onder zware druk van de militaire raad. (Van onze correspondent) BEIROET - Saad Haddad, de door Israël gesteunde militieleider in Zuid-Libanon, heeft donder dag tijdens een persconferentie een felle aanval gedaan op de Palestijnen. Haddad beweerde dat de Palestijnen het afgelopen half jaar tienduizenden stuks wapens uit de Arabische landen hadden ontvangen en dat er zich nu bijna duizend Palestijnse guerilla's bevinden binnen de Unifïl-sector in Zuid-Libanon. Indien Unifil de Palestijnen niet spoedig zou verwijderen, zou Haddad zelf militair tegen hen optreden in Zuid-Libanon, zo stelde hij in het vooruitzicht. In Libanon zelf wordt niet veel waarde gehecht aan de uitspraken van ex-ma joor Saad Haddad omdat hij hier wordt beschouwd als een willoos werktuig van Israël; een man die - zoals bij tallo ze gelegenheden is gebleken - niet zelf standig kan optreden en alleen maar herhaalt wat zijn Israëlische adviseurs hem influisteren. Israëls en nu ook Haddads bewering dat het aantal Palestijnse guerilla's binnen Unifil-gebied in Zuid-Libanon de laatste weken is toegenomen tot 900 man. wordt door Unifil-woordvoerders in Beiroet ten stelligste ontkend Vol gens Unifil zijn er gemiddeld slechts 250 Palestijnse en moslim-linkse Libanese 'gewapende elementen' in de Unifil-sec- tor - groepen die elkaar overigens voortdurend in de haren zitten. In antwoord op de Israëlische beschul digingen wordt er in Libanese rege ringskringen in Beiroet op gewezen dat inkrimping Volgens de directie van 'De Schelde' in Vlisslngen valt niet te ontkomen aan een inkrimping van het aantal ar beidsplaatsen bij de afdeling machine bouw Volgende week praten directie en ondernemingsraad over de voorge nomen reorganisatie De machine- bouw-afdeling draait al enkele jaren met gevoelige verliezen. PAGINA 3 jeugdwerkplan De organisaties van werkende Jonge ren hebben weinig vertrouwen in het Jeugdwerkplan van minister Den Uyl van sociale zaken. Ze menen dat het plan niet meer omvat dan opvang, scholing en tijdelijk werk voor werklo ze jongeren. 'Er is geen enkele garantie dat jongeren die tijdelijk werk verrich ten daarna een vaste baan aangebo den krijgen'. De drie organisaties vin den van hun eigen ideeën in hetjeugd- werkplan niets terug. PAGINA 9 kinderbijslag Bij de Raad van Arbeid in Middelburg verwacht men dat het nieuwe kinder bijslag-systeem - vanaf maart moet de vrouw de aanvraag doen - weinig pro blemen zal veroorzaken. 'Na de kinder ziekten zullen we de mensen net zo snel kunnen helpen als voorheen.' zo vertelde een woordvoerder. PAGINA 11 schulden Steeds meer mensen wenden zich in acute geldnood tot de Volkskrediet bank. Zowel de laagste als hogere in komens raken in de schulden De inko mensontwikkeling is er de grootste oorzaak van dat de mensen naar de Volkskredietbank stappen. Er zijn veel leningen afgesloten in de ver wachting dat er steeds meer verdiend zou worden. PAGINA 13 AMSTERDAM (ANP) - Een bestelauto van de Rabo-bank is donderdagochtend op de Haarlemmerweg in Amsterdam-West overvallen. Volgens een politie woordvoerder maakten twee overvallers een metalen koffer met 200.000 gulden buit. Zij zaten in een auto waarmee de bestelwagen werd klemgereden. De auto is later leeg in Amsterdam-Geuzenveld aangetroffen. De bestelauto was met twee inzittenden op weg van de Rabo-bank in Halfweg naar Amsterdam. Een inhalende wagen deed plotseling een poging de bestelauto klem te rijden tegen de vangrail. Dit mislukte doordat de wagen met de overvallers enkele malen om zijn as draaide. Korte tijd later slaagden de overvallers er wel in de bestelauto tot stoppen te dwingen. Er werd daarbij met een vuurwapen ge dreigd. Een van de bankemployés werd door rondvliegend glas licht gewond, toen de voor- en achterruit door de overvallers werden kapotgeschoten. Foto: de lege auto. Israël zélf in de Zuidlibanese Haddad- enclave - formeel gesproken óók Unifil- gebied - vele artillerie- en tankopstel lingen heeft staan en complete onder grondse vuurleidingssystemen heeft in gericht. Dit is door defensieminister Van Mierlo en parlementariërs per soonlijk gesignaleerd toen zij onlangs in Zuid-Libanon op bezoek waren Aanval Het feit nu dat Israël Haddad een alar merende persconferentie laat geven, wordt in Libanon gezien als extra aan wijzing - ook gelet op de voortdurende verbale dreigementen van Israël tegen de Palestijnen - dat het Israëlische le ger spoedig zijn lang verwachte aanval op Zuid-Libanon zal beginnen. Maar het zijn niet alleen de Israëlische dreigementen en propaganda die de spanning in Zuid-Libanon de laatste tijd sterk hebben doen stijgen. Een tweede verontrustende ontwikkeling is de halve oorlogstoestand tussen de Palestijnen in Zuid-Libanon en de Li banese sjiitische militie 'Amal'. Voor Unifil komt nu goed te pas dat Brian Urquart, de ondersecretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, juist op dit moment bij de hand is en bezoeken aflegt in Beiroet, de Syrische hoofdstad Damascus en in het Unifil-gebied in Zuid-Libanon zelf. Urquart heeft over- gens positief gereageerd op het verzoek van de Libanese regering om Unifil met duizend blauwhelmen uit te breiden. (Slot zie -pagina .8 kolom 1) ROTTERDAM - Ongeveer duizend werknemers van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij (RDM) op de Heyplaat hebben even na het middaguur hun werk onderbroken en een demonstratieve mars gehouden. Ook elders in het land werden werkonderbrekingen gehouden De mars was de eerste van een serie prikacties van de Industriebond FNV HIPPOLYTUSHOEF - De 155 man personeel van His Wilms Verenig de Groothandel in Hippolytushoef krijgt na 1 april tijdens ziekte ge woon zijn volledige salaris door betaald. De Dienstenbonden van FNV en CNV hebben met het be drijf een cao afgesloten waarin de nadelen van de maatregel die de minister van sociale zaken wil ne men, te niet worden gedaan. Doordat het personeel genoegen heeft genomen met een wat beperk ter prijscompensatie verwacht men binnen de grenzen te blijven die door minister Den Uyl aan de totale stijging van de loonkosten zijn gesteld. Het is overigens de vraag of de Ziektewet-maatregel, die werkne mers tijdens ziekte op 80 procent van hun loon zou terug drukken, op 1 april van kracht zal kunnen wor den De procedures die ervoor moe ten worden gevolgd lijken daarvoor te tijdrovend Het merendeel van de werkende Nederlanders (62 procent» «s niet eens met de door de regering voorgestelde korting op het zieken geld. Van deze opposanten zal in dien er stakingen en prikacties worden georganiseerd om dit plan tegen te houden 53 procent aan een oproep hiertoe geen gevolg geven. Dit blijkt uit een enquête van KRO's actualiteitenrubriek Brandpunt die deze week onder ruim 500 werkende Nederlanders tussen de 20 en 64 jaar is gehouden. Volgens de FNV-vakbondskrant werkt de PvdA-tweede-kamerfrac- tie momenteel aan een tussenvoor stel om uit de impasse rond de ziek tewetuitkeringen te komen, maar ook dit compromis kan geen gena de vinden m de ogen van de FNV, aldus de vakbondskrant. Volgens het voorstel blijft de uitke ring bij ziekte honderd procent, maar wordt er wel premie over ge heven Verder zouden de werkne mers 0.4 procent meer van de totale premie voor hun rekening moeten nemen. sprint ROTTERDAM/GOUDERAK/MAAS TRICHT (ANP) - In een inham van di Hollandse IJssel, dicht bij het 27800 in woners tellende Zuidhollandse plaats je Gouderak, blijken van 1956 tot 1960 illegaal zwaar giftige volgens sommi ge deskundigen in binnen- en buiten land. kankerverwekkende restproduk- ten van de chemische industrie te zijn gestort. 'Onze primaire taak is er voor te zor gen dat de ploeg bij het wk-spnnt in Alkmaar na drie afstanden bij de beste twintig staat om een plaats er b(] te krijgen' Gauke Nijholt, coach van de nationale sprintselectie, wil zijn werk zaamheden graag nog tot de Olympi sche Spelen voortzetten. 'Al krijg ik wel eens de indruk dat ik al ontslagen hen Mnar rip mpncpn riip rint. rnpnpn Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Kunst: 15. Financiën: 17. Op deze toenmalige officiële stort plaats van rijkswaterstaat en de ge meente Gouderak verrees in het begin van de jaren zestig een woonwijk van ongeveer tachtig eengezinshuizen, na dat het afval met een laag klei was be dekt. De regionale inspecteur van de volksge zondheid in Zuid-Holland, drs. W. Krul. spreekt in een donderdag openbaar ge maakte brief aan het gemeentebestuur van Gouderak over de vermoedelijke aanwezigheid van bestrijdingsmidde len onder de huizen, maar de Vereni ging Milieudefensie weet zeker dat het gaat om honderden kilo's zogenoemde 'drins' Dat zijn afvalprodukten die ont staan bi) de fabricage van landbouwbe- strijdingsmiddelen als Aldrin, Endnn, In Wenen is donderdagavond een kleine bom ontploft bij de woning van de Weense opperrabtjn. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Oppenabijn Bela Akiba Eisenberg en zijn vrouw waren wegens een vakantie niet thuis, zo deel de de politie mee. Dieldrin en DDT. Het gif moet volgens milieudefensie in het geheim zijn ge stort of zijn vermengd met Rotterdams huisvuil. Tijdbom „Er ligt daar 100 keer meer gif dan in heel Lekkerkerk-west heeft gezeten. De mensen in dat wijkje in Gouderak wo nen op een biologische tijdbom", zo meent de woordvoerder van Milieude fensie Hij zegt deze conclusie te hebben getrokken uit een eerste en nog niet openbaar gemaakte rapportage van het Rijksinstituut voor de Drinkwater voorziening (RID). Op basis van het eerste onderzoek door het RID heeft de inspecteur volksge zondheid het gemeentebestuur van Gouderak laten weten dat zich in de bodem onder de huizen aan de Zelling- weg en omgeving een olieachtige drij flaag bevindt, die aanzienlijke hoe- (Slot zie pagina 8 kolom 5) WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse president Reagan heeft de Sowjet- Unie een ontwerp-verdrag gestuurd waarin zijn plan om alle kemraketten voor de middellange afstand uit Europa weg te halen (nul-optie) gestalte heeft gekre gen. Dit heeft Reagan zelf donderdag in een verklaring meegedeeld. Tevens is in Washington officieel be kendgemaakt dat het voorstel van Sowjet-leider Brezjnev tot verminde ring met tweederde van de Amerikaan se en Sowjetrussische raketten in Euro pa. door de Amerikaanse regering is verworpen. Het ontwerpverdrag werd dinsdag, zo zei Reagan aan de Sowjet-delegatie op de onderhandelingen over de raketten op de middellange afstand in Geneve overhandigd. Reagan deed zijn voorstel voor een nul-optie op 18 november vo rig jaar: als Moskou de SS-4. SS-5 en SS-20 raketten die op West-Europa staan gericht zou weghalen zou Was hington afzien van plaatsing van de Pershing- en kruisraket. De kans dat de Sowjet-Unie met dit ont werpverdrag akkoord zal gaan is erg klein, want Brezjnev verwierf Reagans nul-optie woensdag opnieuw David Gergen, woordvoerder van het Witte Huis zei donderdag dat Washing ton op de hoogte was van de Sowjet- voorstellen tot gefaseerde verminde ring van de raketten in Europa, maar de VS kunnen hiermee niet akkoord gaan omdat er geen evenwicht is, aldus Ger gen. De Sowjet-getallen zijn gebaseerd op een selectief gebruik van gegevens en kunnen daarom geen basis zijn voor onderhandelingen. Het voorstel dat we deden is vérgaand, en biedt een solide basis voor onderhandelingen, zo zei Gergen. De VS verwerpen het Sowjet- standpunt dat er bij benadering tussen oost en west wapenevenwicht is. Mos kou vindt de nul-optie van Reagan on aanvaardbaar omdat in haar ogen al leen Sowjet-wapens zouden worden ontmanteld terwijl de NAVO slechts af ziet van de plannen voor nieuwe en met voordeel weg zou komen omdat de Brit se en Franse kernmacht alsmede de Amerikaanse raketten op onderzeeers en vliegtuigen buiten de onderhande lingen blijven. ALKMAAR - Yvonne van Gennip mag deelnemen aan hel wereldkam pioenschap sprint op de schaats in Alkmaar. De beslissing om haar te laten starten werd genomen door het voltallige bestuur van de internationale schaatsunie, sectie hardrijden, en ISU-voorzitter Poulsen. Dat het besluit pas gisteravond laat kon worden genomen, kwam. doordat eerst alle ISU-bestuursleden (Poulsen, Pettersson. Perucca, Kapitonov en Van Laer) geinformeerd moesten worden over de administratieve KNSB- blunder. die het starten van Van Gennip op de tocht had gezet. „Er waren", aldus Herman Van Laer, „enkele bestuursleden op reis. waardoor ze moei lijk te bereiken waren Met Pettersson had ik pas donderdagmiddag con tact. Daarna moest ik Kapitonov, de officiële ISU-gedelegeerde in Alkmaar, op de hoogte brengen van de gesprekken die ik met de anderen had gevoerd Daardoor duurde het allemaal wat lang". Relatie VS West-Europa ls gevolg van een bijna xi.permanent verschil van inzicht tussen de Westeuro- pese landen en de Verenigde Staten over de aanpak van de belangrijkste problemen in de wereld is het Atlantisch Bondge nootschap de laatste tijd onder zware druk komen te staan. De Oost-Westver- houding, de crisis in Polen, het structu rele geweld in Latijns-Amerika, het Midden-Oosten, de plaatsing van atoomraketten in West-Europa, het zijn evenzovele onderwerpen, waarover de Westelijke partners voortdurend met elkaar overhoop liggen. Juist in een pe riode, waarin de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in de benadering van elk aar de herinnering oproepen aan de Koude Oorlog, is ook de relatie tussen de Verenigde Staten en de landen van West-Europa tot een dieptepunt ge daald. In plaats van een duidelijk geza menlijk standpunt te formuleren op we reldkwesties. treedt de Atlantische ge meenschap meestal met twee volstrekt afwijkende visies naar buiten Een - bij uitzondering - eensgezind standpunt van de Navo-landen ten aanzien van Polen, zoals dat midden januari naar voren kwam, kan het breukvlak binnen de alliantie niet verhullen. Er schort iets wezenlijks aan de verhouding Ame- rika-Europa. Het agressieve optreden van de Sowjet-Unie in Afghanistan en de nimmer aflatende druk van dit land op Polen heeft het proces van ontbin ding binnen de Atlantische gemeen schap verhaast. Mèt de VS veroordelen de landen van West-Europa het Russi sche optreden in Afghanistan en de in tensieve bemoeienis - om het nog maar zacht uit te drukken - met Polen, maar waar de Amerikanen spreken van har de sancties en confrontatie, willen de Europeanen de communicatiekanalen richting Kremlin openhouden. Eens te meer blijkt, dat de Verenigde Staten toch een ander soort samen leving vormen dan die welke men aan deze kant van de Oceaan aantreft. De verschillen van opvatting over de bena dering van de Sowjet-Unie zijn illustra tief voor het verschil in denken. De Amerikanen denken langs strakke lij nen; ze hanteren de begrippen goed en slecht als absolute normen. Zwart ls zwart en wit is wit; de grijstinten in het overgangsgebied - waarnaar de West europeanen voortdurend op zoek zijn - zien zij niet, willen zij ook niet zien, want die vertroebelen slechts het beeld. WestrEuropa als 'buur' van het machti ge Rusland blijft voor de dialoog kie zen, tegen keiharde confrontatie, die fa tale gevolgen zou kunnen hebben Poli tiek en economisch mag de Sowjet- Unie niet worden geïsoleerd, zijn de meeste landen van West-Europa van mening. Een opvatting, die de Verenig de Staten niet delen. De Amerikanen hebben voor het optreden van de Sow jet-Unie tegenover Polen slechts één antwoord: een politiek van confronta tie. In de filosofie van Reagan en de zij nen moet macht met macht worden beantwoord. De Russen vooral duide lijk maken, dat zij tegenover een ge ducht tegenstander staan, is zoiets als een levenstaak voor de huidige Ameri kaanse president. Dat deze beide zó ver van elkaar verwijderde standpunten de geloofwaardigheid van een eensgezinde Atlantische gemeenschap aantasten blijkt vrijwel dagelijks. De irritatie over en weer is dan ook groot De laatste tijd is vooral duidelijk ge worden. dat elke verstoring van de relatie Washington-Moskou directe in vloed heeft op de verstandhouding met West-Europa. Tijdens de lange periode van ontspanning tussen Oost en West. zouden de V. S. nimmerproblemen heb ben gemaakt over levering van Sibe risch aardgas aan Europa. Het is de Amerikanen echt niet ontgaan, dat ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West gepaard is gegaan met uitbreiding van de wederzijdse handel. Alleen al de Europese gemeenschap heeft een tienmaal grotere im- en ex port met de landen achter het IJzeren Gordijn dan de V. S. Voor de Westeuro- pese landen betekent de aankoop van Siberisch aardgas spreiding van het energie-risico, de Russen halen er de broodnodige buitenlandse valuta mee binnen, die zij door vermindering van htm olie-exporten hard nodig hebben om hun economie te moderniseren. Voor beide partijen een faire en aan trekkelijke deal De V.S. zouden echter onder de huidige omstandigheden lie ver zien. dat West-Europa zich op geen enkele wijze bond aan de Sowjet-Unie. De levering van aardgas, zo redeneren de Amerikanen, kan straks als een poli tiek wapen worden gebruikt. Dat maakt de Westeuropese ontvangers kwetsbaar, hetgeen weer van invloed is op het totaal van de Atlantische ge meenschap. Als de gebeurtenissen van de laatste twee. drie jaar op het wereld toneel. iets hebben duidelijk gemaakt dan is het wel dat elk patroon van rela ties tussen landen onderling aan veran dering onderhevig is. Deze veranderin gen negeren en de oude. platgetreden paden blijven betreden kan even ge vaarlijk zijn als zonder duidelijk toe komstbeeld nieuwe wegen inslaan. De Westerse politiek ten aanzien van het Oostblok is niet in een enkele avond te formuleren. Het is een moeizaam pro ces. dat jaren in beslag zal nemen. Zo lang echter beide zijden van de Oceaan niet 'sporen' komt er geen oplossing in zicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1