Rijdende broodboetiek wekt woede Vlissingse bakkers Zo snel mogelijk begin bouw nieuwe sluis Goes Voorlopig geen tweede wijkgezondheidscentrum Jaenine de Lijser met 500 vaccins naar India Gunstige ontwikkeling van Gent als binnenvaarthaven 'ZUSTER' JENNY EN HAAR ZORG VOOR DIEREN 'VENTEN BRENGT WERKGELEGENHEID IN GEVAAR DIENST REGELING BINNENVAART: B EN W IN BRIEF AAN MINISTER AD VIES AAN GEMEENTE MIDDELBURG NA OPROEP OM HULP DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 PZC/provincie VLISSINGEN - „Als niet onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan het broodventen in Vlissin- gen, dan loopt de werkgelegenheid voor vijftig mensen gevaar". Dat zei bakker S. W. Loeff woensdagmiddag tijdens een gesprek met burgemeester drs Th. J. Westerhout van Vlissingen. Aanleiding tot het gesprek, waarbij in totaal zeven Vlissingse bakkers aanwezig waren, vormden de activiteiten van Bakkerij Dominicus en Steketee uit Westkapelle. Sinds enige dagen rijdt een broodwagen van deze firma door enkele wijken van Vlissingen en de bakkers zien dat als een bedreiging voor hun afzet. Belangrijkste punt in het betoog van de heer Loeff vormde het feit dat geen vergunning is afgegeven voor het venten met brood. Burgemeester Westerhout had natele- broodventen binnen veertien dagen zijn. We hadden daar één wagen rijden, maar die kon de bezorging niet aan, vandaar de uitbreiding Om het renda bel te maken zijn de wijken iets uitge breid. We bezorgen alleen in het Fort. de Irislaan en de President Roosevelt- laan". aldus de heer Dominicus. Dumpprijzen fonisch contact met bakker Loeff eer der deze week, overleg gevoerd met de politie over de vraag of in dit geval een ventvergunning vereist is. Op grond van de Algemene Politie Verordening was men tot de conclusie gekomen dat dat inderdaad het geval was en omdat Bakkerij Dominicus en Steketee die niet heeft, werd gistermorgen proces verbaal opgemaakt. De heer Wester hout benadrukte dat de politie zal blij ven controleren en dat by herhaling van de overtreding strenger opgetreden zal worden. Volgens de burgemeester zullen de activiteiten van de Westkap- pelse firma stopgezet moeten worden tot het college van b en w beslist heeft over het al dan niet verlenen van een vergunning. Overigens ontving men pas gisteren een aanvraag hiervoor. De Vlissingse bakkers (bij het gesprek waren behalve de heer Loeff aanwezig de bakkers P. Daane, N. Grent, T. La- port, A. J. Somers, J. Stuurwold en een vertegenwoordiger van bakker H. L. Lippens) vrezen dat de grootbakkerij („Noem ons geen broodfabriek, wij zijn net zo goed warme bakkers", aldus de heer J. A. Dominicus, directeur van de Westkappelse firma) de warme bakkers van de markt zal verdringen. „De statis tieken wijzen uit dat de markt in Vlis singen verzadigd is. Wij zijn allemaal jonge ondernemers die veel geld heb ben geïnvesteerd, wij kunnen die markt niet missen", aldus de heer Loeff, „Bo vendien kunnen wij ons brood niet voor dezelfde lage prijs verkopen". Volgens deheer Loeff zullen de gevolgen van het merkbaar worden waar het de werkge legenheid betreft. Een andere grief van de warme bakkers is het feit dat Bakkerij Dominicus en Steketee gebruik heeft gemaakt van subsidies van het produktschap voor graan en graanprodukten om de bestel wagens om te bouwen tot rijdende broodboetiek. „Ze maken ons stuk met ons eigen geld" Burgemeester Wester hout merkte op dat de gemeente zich daarmee niet kan bemoeien en alleen kan oordelen over de aanvraag voor een ventvergunning. Overigens zei de bur gemeester te verwachten dat de ver gunning in dit geval geweigerd zal wor den „In dit geval zullen we bij de beoor deling van de aanvraag het economisch motief laten meetellen, maar u moet de Storm De actie van Loeff is een storm in een glas water", aldus de reactie van de heer Dominicus, „Het is helemaal niet de bedoeling om de collega's in de wie len te rijden. We venten alleen in wij ken waar andere bakkers niet bezor gen". Overigens bestaat er onderscheid tus sen brood bezorgen en brood uitventen: als een bakker een klantenkring heeft opgebouwd en die klanten van brood voorziet is er sprake van bezorgen. Gaat een bakker de straat op om zyn waar aan toevallige kopers te slijten, dan spreekt men van venten. Dat is ook de reden dat bakker Loeff zo snel in ac tie is gekomen: .Als ze een paar dagen door kunnen gaan hebben ze een vaste klantenkring en dan wordt het bezor gen, zodat ze geen vergunning nodig hebben". Volgens de heer Dominicus wil zijn fir ma de markt helemaal niet veroveren, maar zijn de activiteiten een gevolg van het feit dat andere bakkers de bezor ging hebben stopgezet en nu juist van uit het produktschap wordt aangedron gen op hervatting van de bezorging. „Wij hebben subsidie gekregen op grond van het feit dat we weer in oude wijken bezorgen. Het is onze eigen wijk. Dat dateert nog uit de tijd van de Coöp Zeeland, waarmee we in "68 gefuseerd De heer Dominicus bestrijdt dat zijn rijdende broodboetieken het brood te gen dumpprijzen aanbiedt, zoals in een door de heer Loefi' verspreide folder wordt gesuggereerd. Overigens ging de heer Loeff pas over tot verspreding nadat de grootbakkerij in de betreffende wijken eveneens fol ders had verspreid om de mensen op de 'bezorgbakker' opmerkzaam te maken. „De prijzen die wij hanteren zijn dezelf de als in de supermarkten waaraan wij ons brood leveren. Die prijs ligt altijd nog twintig cent boven de vastgestelde minimumprijs", besluit de heer Domi nicus, die zegt voorlopig door te zullen gaan met venten omdat hem uit telefo nisch contact met de gemeente zou zijn gebleken dat dat mag (Van onze correspondent) GENT - De afgelopen jaren kent Gent als binnenvaarthaven een gunstige ont wikkeling. Dat blijkt uit resultaten die werden vrijgegeven door de dienst rege ling binnenvaart, een onderdeel van het Belgische ministerie van verkeerswe zen. Het aandeel van Gent in het binnenvaarttransport naar Nederland neemt De boze bakkers bestuderen de folder van Bakkerij Dominicus enBteketee. Van links naar rechts: de heren Houweling van bakkerij Lippens. Grent, Laport, Daane, Stuurwold en Loeff. mlitf De aangeboden lading op de Gentse schippersbeurs voor transport naar Ne derland nam in de periode '78-'81 toe metruim 18 procent. Hiermee verdringt Gent Antwerpen van de eerste plaats. Het aantal transporten nam toe met bijna 11 procent, terwijl de aangeboden tonnenmaat per bevrachting steeg van gemiddeld 532 ton in '78 tot 570 ton in '81. Voor wat het binnenlands transport betreft wordt sinds '78 bijna een ver dubbeling genoteerd van het Gentse aandeel. De geladen tonnenmaat nam in deze periode toe met 80 procent, dit terwyl men op nationaal vlak slechts een groei van twee procent kent. Afge lopen jaar werd 1,7 miljoen ton op de beurs aangeboden. Het aantal bevrach tingen voor het binnenland steeg van 2875 in '78 tot ruim 3.900 in '81, of een stijging van 37 procent. In belangrijk heid komt Gent nu op de tweede plaats na Antwerpen. De gemiddelde geladen tonnenmaat per bevrachting bedroeg in '81 446 ton (339 ton in '78). Hiermee blijft Gent echter nog ver beneden het nationaal gemiddelde van 602 ton per bevrachting. Tenslotte wordt voor wat het transport naar Frankrijk betreft de schippers beurs van Antwerpen door die van Gent van de eerste plaats verdrongen. Het aandeel van Gent is inmiddels op gelopen tot 35 procent. Op het traject naar Frankrijk neemt de gemiddelde geladen tonnenmaat per bevrachting slechts licht toe. (gemiddeld 246 ton in '81). Schaalvergroting blijft beperkt zo lang kanalen en rivieren naar Frankrijk niet voor grotere schepen bevaarbaar worden gemaakt. Zoals bekend heeft Gent bij het ministerie van openbare werken herhaaldelijk aangedrongen spoed te zetten achter de werken die Schelde en Leie over de hele lengte be vaarbaar moeten maken voor schepen tot 1350 ton. De rijdende broodboetiek van Bakkerij Domincus Steketee uit Westkapelle. GOES - Het dagelijks bestuur van de gemeente Goes heeft geen behoefte om met het ministerie van verkeer en wa terstaat te praten over eventuele com pensatie voor uitstel van de bouw van een nieuwe sluis aan het Goes Sas. On verkort houdt het Goese college van burgemeester en wethouders vast aan zijn verlangen dat zo snel mogelijk een begin wordt gemaakt met de vervan ging van de huidige wrakke museum- sluis. Dit schrijven b en w in een brief aan minister mr H. J. Zeevalking van verkeer en waterstaat. Het Goese dagelijks bestuur wijst de minister erop dat de vervanging van de MIDDELBURG - Er komt voorlopig ?een tweede wijkgezondheidscentrum (WGC) in Middelburg. Dat blijkt uit bet advies dat het gemeentelijke bu reau Planning en Ontwikkeling heeft gegeven aan burgemeester en wethou ders van de Zeeuwse hoofdstad. B en w hadden het bureau namelijk verzocht de mogelijkheid van een tweede ge zondheidscentrum, bestemd voor de wijken De Griffioen, 't Zand en de Stro- menwijk, te onderzoeken. Daarbij werd het reilen en zeilen van het be- 'Haymanmarkt' in Middelburg-Zuid MIDDELBURG - Sociaal Kulturecl Werk 'de Hayman' houdt vanwege het feit dat men tien jaar werkzaam is in de Magistraatwijk en Dauwcndaele in Middelburg op zaterdag 6 februari een 'Kijk-, doe- en informatiemarkt' in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele. Deze 'Haymanmarkt' duurt van twee tot vier uur. Er wordt informatie ver strekt over het werk van 'De Hayman' en pver de 28 activiteits groepen die er draaien voor kinderen van vier tot twaalf jaar, jongeren van twaalf tot vijf tien en van zestien jaar en ouder en voor volwassenen staande centrum in de wijk Dauwen daele 'meegenomen'. Het bureau Planning en Ontwikkeling (P en O) verrichtte het onderzoek in sa menwerking met het bureau Algemene Zaken en het bestuur van het bestaan de wijkgezondheidscentrum. In Dau wendaele werken drie artsen die het grootste deel van hun patiënten heb ben in Middelburg-Zuid. De overige ne gen huisartsen in Middelburg hebben hun patièntenbestand verdeeld over de rest van de stad. P en O schrijft dan ook: „Het moet uiterst onwaarschijnlijk worden geacht dat het opzetten van een tweede WGC enige kans van slagen heeft, w ingedeeld zouden moeten wor den Een tweede WGC zou, volgens het ad vies aan b en w, alleen tot de mogelijk heden behoren als het wordt gesitueerd in een geheel nieuwe wijk. „In een WGC moeten twee a drie huisartsen werk zaam zijn. zodat die nieuwe wijk mini maal zesduizend inwoners moet tellen. De bouw van een dergelijke wijk staat voor Middelburg met op het program ma". aldus de samenstellers. Verder is gebleken dat geen van de ne gen huisartsen in Middelburg belang stelling heeft voor vestiging in een WGC. dat voor fyniotherapeuten en tandartsen dn zo'n centrum) de huur lasten veel te hoog zouden worden en dat een goed samenwerkingsverband onder de verschillende disciplines ook mogelijk is zonder WGC. Dit advies komt vandaag (donderdag) ter sprake in de vergadering van de Middelburgse commissie voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne, die om vier uur begint. De agenda vermeldt verder een verordening tot wijziging van de drank- en horccawct en de voortzetting van de behandeling van de milieunola van wethouder G. Schoenmakers. sluis aan te merken is als een aanpas- singswerk in de zin van de Deltawet. Die vervanging is, zo menen b en w, dan ook een wettelijk recht dat niet opzij gezet kan worden vanwege de financië le problemen die de Oosterscheldewer- ken thans met zich meebrengen. „In die zin is het al of niet uitvoeren van de vernieuwing van de sluis volstrekt geen keuze-mogelijkheid in de bezuinigings operatie van het totale Oosterschelde- project", aldus de woensdag verzonden brief. In Zeevalkings suggestie nog eens te onderzoeken in hoeverre een goedko per ontwerp van de sluis mogelijk is, zien b en w van Goes niets. „Bij de voor bereiding zijn de verschillende directies van uw ministerie dermate intensief en voortdurend betrokken geweest dat wij ons niet kunnen indenken dat zelfs maar op ondergeschikte details van him weloverwogen uitgangspunten en stellingen zal worden teruggekomen", schrijven ze. Het hernieuwde onder zoek zoals de minister dat voorstelt kost volgens het college alleen maar tyd en geld. Ontspanningsmiddag bij Vlissingse vrouwenraad geslaagd VLISSINGEN - De vrouwenraad Vlis singen hield een ontspanningsmiddag, die werd bezocht door ongeveer 450 bij de verschillende organisaties aangeslo ten leden Dat gebeurde in 'Het Schel- dekwartier' te Vlissingen, waar toneel, zang en dans de hoofdmoot vormde. Een collecte voor Polen bracht 516 gul den op Het bedrag is gestort op de reke ning van de Vlissingse hulpactie voor Polen 'Pools convooi' uit Terneuzen, IJzendijke gaat vrijdag op weg TERNEUZEN - Vrijdagmorgen ver trekt uit Terneuzen en IJzendijke een voedsel- en medicamententransport van drie vrachtwagens tiaar de Poolse stad Piotrkow Trybunalski. De goede ren zijn ingezameld door het 'Comité Terneuzen Helpt Polen' en de 'Neder landse Pool' Jan Blaszyk uit Biervliet en enkele Poolse vrienden. De wagens van een transportbedrijf uit Breda hebben ondermeer spek. meel. margarine, suiker, melkpoeder, rijst en medicamenten 'aan boord' Ze zijn gekocht van de circa 50.000.- die werd opgehaald tijdens een groot scheepse inzamelingsactie. Het 'Ter- neuzense convooi' wordt om 8 30 uur reisklaar gemaakt b\) de brandweerga rage aan de Industrieweg Complimenten hoor! U keeft Jaenine de Lijser uit Zuidzan- de niet met haar probleem laten zitten. Enkele weken geleden verscheen er in deze rubriek een oproep om Jaenine te helpen. Zij spant zich al geruime tijd in voor de adoptie van kinderen vanuit India. Vlak voor haar zoveelste reis naar India was haar ter ore gekomen, dat er een mazelenepidemie was uitgebroken en dat er een schreeuwend gebrek was aan vaccins. Kinderen werden met de dood bedreigd. Als u helpt kan ik vaccins meenemen en proberen kinderlevens te red den, zo liet Jaenine via deze rubriek weten. Het was niet tegen dovemansoren ge zegd. Een golf van reacties kwam los. En zo kon het gebeuren dat Jaenine met niet minder dan 500 mazalen- vaccins. stapels pakken zeep en vijf enzeventig rammelaars aangevuld met door meelevende Zeeuwse huis vrouwen gebreide kleertjes op weg kon naar India. Jaenine werd in de tehuizen storm achtig verwelkomd. Wanneer een kind hier in Nederland de mazelen krijgt is er niks loos. De medische we reld heeft daar een snel en afdoende antwoord op. Maar in India met een chronisch tekort aan medicamenten, kan dat leiden tot de dood. Vanuit India meldt mevrouw De Lij ser. „Vijf babies zijn inmiddels overleden en een heleboel anderen liggen nog steeds doodziek in het zie kenhuis. De babies moeten om het half uur drinken om niet uit te dro gen. Enkele babies zijn er erg aan toe. Ze zijn ongeveer een jaar oud en ze wegen nog maar twee en een halve kg. Wat een verschrikkelijk gezicht: al die lege wiegjes en al die koortstige kinderen". Voor een van de tehuizen kwamen de vaccinaties te laat want men durft het nu niet aan om de niet zieke kin deren in te enten, omdat men twijfelt of ze nog niet besmet zijn. „Wat ik in het ziekenhuis zie", zo be richt Jaenine, „is nog maar een klein deel van de enorme ellende want op straat liggen tientallen bundeltjes koorts in vodden gewikkeld en is de toestand dubbel zo slecht. Mazelen- vaccins zijn hier niet te koop. Alleen de rijken kunnen ze voor veel geld uit het buitenland laten komen. Oh, kon ik maar de mensen laten beseffen wat ze wel of niet betekenen voor een arm kind!" Inmiddels is er op het huisadres van Jaenine, die op het ogenblik nog steeds in zuid India verblijft, een ont roerende bedankbrief binnen geko men van het 'mother Josephine me morial hospitaal'. In de brief wordt ook opgeroepen vaccins toe te sturen ter bestrijding van cholera en polio. Er valt nog veel te helpen in India. Jaenine wil graag de tussenschakel zijn. Haar gironummer is 42.96.015 onder vermelding van 'Welcome group-hulp aan India'. De achttien jonge eendjes, die in de periode van de vrieskou in de dorps vijver van Borssele uit hun eierschaal kwamen gekropen en ongetwij feld het leven zouden hebben gelaten als er niet iemand was gekomen om zich liefdevol over het hulpeloze kroost te ontfermen, maken het uitstekend. Dank zij de 32-jarige Jenny Mulder uit Borssele. Zij haalde de eendjes in de warme huiskamer van haar woning aan de Westsingel. Daar verzorgde en voedde zij de eendjes, daar ook wijdde zij zich met zorg aan de verpleging van die kneusjes. Want zo is Jenny. Ze heeft een zwak voor alles wat dier is. „Dat had ik als klein kind al", meldt Jenny. „Ik nam het op voor die zwervertjes en dan leurde ik er net zolang mee langs de deuren, tot ik er een goed tehuis voor had gevonden". Die liefde voor die ren werd nog meer versterkt toen Jenny de grote overstap maakte van een baantje op de byouterie-afdeling van De Bijenkorf in Den Haag naar het dierenpark Wassenaar. Daar nam Jenny de zorg op zich voor de zeeleeuwen, allerlei soorten vogels en kleine roofdlertjes als rolstaart- en neusberen. Nu moet je je niet verkijken op zo'n job. In een dierenpark werken is, zo legt Jenny uit, geen kwestie van: hè leuk, allerlei beestjes knuffelen. Het voornaamste wat je doet is hokken schoonmaken en zware kruiwagens sjouwen. En zonder gevaar was het ook niet altijd, zo herinnert ze zich van die dag. toen ze ook het voederen van de olifanten tot taak kreeg. Er was er een bij, die het niet zinde. dat het brood zolang wegbleef. En voor dat Jenny er erg in had, had de olifant de slurf om haar nek gedraaid om vervolgens aanstalen te maken haar zo over de omheining naar zich toe te trekken. Gelukkig kwam er toen snel hulp opdagen Dezelfde olifant had ook eens in een balorige bui een krui wagen opgepakt, die binnen de om heining getrokken en vervolgens de wagen volledig geplet onder het log ge gewicht De laatste tijd houdt Jenny Mulder zich voornamelijk bezig met een klei ner formaat dieren. Dieren in nood voornamelijk, die ze ontdekt op haar wandeling in en rond het dorp. Zoals die meeuw, die met een gebroken vleugel op de zeedijk werd aangetrof fen. De meeuw ging mee naar huis. de vleugel werd gespalkt en dagelijks ging Jenny met een schepnetje naar de zeedijk om daar wat sprot te van gen. Het is wel een keer gebeurd, dat de mensen kwamen vragen of Jenny die visjes voor zichzelf ving. En toen ze uitlegde waar het voor was, kreeg ze te horen: waarom doe je zoveel moeite voor een meeuw. Daar zijn er toch genoeg van Daarop antwoord de Jenny er zijn ook genoeg mensen. Die draai je toch ook niet de nek om?" Na een verzorging van enkele maan den is de meeuw weer soepel klapwie kend uitgevlogen De jonge eendjes logeren nog steeds bij de familie Mulder. Nu in het fiet senhok. De drie kneusjes mogen nog in huis vertoeven. Er was ook een eendje bij met een gescheurde nek spier „Het kopje lag plat op z'n rug", vertelt Jenny. „Het eendje draaide alleen maar rondjes, het wist niet welke kant 't op moest. Uit een wc- rolletje heeft mijn man toen een ko kertje geknipt en dat is zo als een hamas om het nekje geschoven". Het eendje loopt nu weer met een fier op geheven nekje rond. En ook de gebro ken slagpen bij een ander eendje is na een periode van spalken weer zover geheeld. Een derde, wat in groei ach terblijvend eendje begint ook al aar dig bij te komen. In de verzorging van de eendjes gaat nogal wat wat tijd zitten. Dagelijks gaan ze onder een douche van regenwater. Dat gebeurt om dc vctklieren aan het werk tc zet ten. Straks kunnen de eendjes weer naar de dorpsvy ver terug. Voor Jenny zal er vast weer wel wat anders te verzor gen zijn. Een zwerfkatje, een olie- slachtoffer onder de vogels, noem maar op. Voor haar is het de normaal ste zaak van de wereld om zich in te zetten voor het dier. Ze zou willen dat ook meer andere mensen zich om het dier in nood ontfermen. „De mensen stappen er te gemakkelijk over heen". stelt Jenny gelaten vast. „Laat ze toch eerst even proberen of er iets aan te doen zijn. Breng des noods zo'n dier bij mij".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9