IdKunstenaar Terneuzen wil [een bontjassenpubliek Zo snel mogelijk begin bouw nieuwe sluis Goes mm Jaenine de Lijser met 500 vaccins naar India mwi Vrouwenraad schonk dagverblijf geeselijk gehandicapten f450,- 'ZUSTER' JENNY EN HAAR ZORG VOOR DIEREN Wissel Zeeuws- Vlaanderen NA OPROEP OM HULP JOHN VERSCHUREN UIT KUNSTMANIFEST GESTAPT DIENST REGELING BINNENVAART: Gunstige ontwikkeling van Gent als binnenvaarthaven B EN W IN BRIEF AAN MINISTER :kenstein' in sint-jansteen JONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 PZC/provincie Complimenten hoor! U heeft Jaenine de Lijser uit Zuidzan- de niet met haar probleem laten zitten. Enkele weken geleden verscheen er in deze rubriek een oproep om Jaenine te helpen. Zij spant zich al geruime tijd in voor de adoptie van kinderen vanuit India. Vlak voor haar zoveelste reis naar India was haar ter ore gekomen, dat er een mazelenepidemie was uitgebroken en dat er een schreeuwend gebrek was aan vaccins. Kinderen werden met de dood bedreigd. Als u helpt kan ik vaccins meenemen en proberen kinderlevens te red den, zo liet Jaenine via deze rubriek weten. Het was niet tegen dovemansoren ge zegd. Een golf van reacties kwam los. En zo kon het gebeuren dat Jaenine met niet minder dan 500 mazalen- vaccins. stapels pakken zeep en vijf enzeventig rammelaars aangevuld met door meelevende Zeeuwse huis vrouwen gebreide kleertjes op weg kon naar India. Jaenine werd in de tehuizen storm achtig verwelkomd. Wanneer een kind hier in Nederland de mazelen krijgt is er niks loos. De medische we reld heeft daar een snel en afdoende antwoord op. Maar in India met een chronisch tekort aan medicamenten, kan dat leiden tot de dood. Vanuit India meldt mevrouw De Lij ser: „Vijf babies zijn inmiddels overleden en een heleboel anderen liggen nog steeds doodziek in het zie kenhuis. De babies moeten om het half uur drinken om niet uit te dro gen. Enkele babies zijn er erg aan toe. Ze zijn ongeveer een jaar oud en ze wegen nog maar twee en een halve kg. Wat een verschrikkelijk gezicht: al die lege wiegjes en al die koortstige kinderen" Voor een van de tehuizen kwamen de vaccinaties te laat want men durft het nu niet aan om de niet zieke kin deren in te enten, omdat men twijfelt of ze nog niet besmet zijn. „Wat ik in het ziekenhuis zie", zo be richt Jaenine, „is nog maar een klein deel van de enorme ellende want op straat liggen tientallen bundeltjes koorts in vodden gewikkeld en is de toestand dubbel zo slecht. Mazelen- vaccins zijn hier niet te koop. Alleen de rijken kunnen ze voor veel geld uit het buitenland laten komen. Oh, kon ik maar de mensen laten beseffen wat ze wel of niet betekenen voor een arm kind!" Inmiddels is er op het huisadres van Jaenine, die op het ogenblik nog steeds in zuid India verblijft, een ont roerende bedankbrief binnen geko men van het 'mother Josephine me morial hospitaal'. In de brief wordt ook opgeroepen vaccins toe te sturen ter bestrijding van cholera en polio. Er valt nog veel te helpen in India. Jaenine wil graag de tussenschakel zijn. Haar gironummer is 42.96.015 onder vermelding van "Welcome group-hulp aan India'. 'g wotfERNEUZEN - ,Jk wilde altijd de ponal^jjindere lagen van de bevolking berei- Klebefcen, iets doen voor iedereen. Wat ze nu 'en gfyan plan zijn is bestemd voor een man et Pr&of tien, vijftien. Bontjassenpubliek." aantijjunstschilder John Verschuren uit is begin deze week boos op- 3X1 w3restapt als bestuurslid van de Stich- Kunstmanifest. Daarmee keerde tij zijn eigen geesteskind, een jaarlijk se kunstmarkt in de smalle Zandstraat jchter de Terneuzense markt, de rug toe. jp Reden: de Stichting beraadt zich, geas- sisteerd door drie docenten van het 3etiti(j5eeuws Instituut voor Kunstzinnige :iding|orming, op een nieuwe opzet. Dat is etingehard nodig, wil het Kunstmanifest in de ikomst in aanmerking komen voor ibsldie van de provincie. John Ver- ïuren, in '78 samen met zijn inmid- ook vertrokken 'vakbroeder' Cees Langevelde initiatiefnemer van het '^kunstzinnige gebeuren, wachtte de Sp 14tieuwe wind niet af. „Ik ben het volko- Katfen oneens met de principes, die nu 14-10kennelijk gaan gelden. Dat de provincie tweefcor vernieuwing voelt begrijp ik best. 13-21|iaar ik denk, dat op die manier het FWn karakter van Kunstmanifest vol- B-J I-raadsleden i||in Oostburg stoppen ermee pOSTBURG - De Oostburgse WD- raadsleden C. J. Bron uit Waterland- kerkje en J. van de Plassche uit Groede, 1 sullen na de gemeenteraadsverkiezin- jen in juni niet meer terugkeren in de raad van Oostburg. Ze stoppen er mee jvegens drukke werkzaamheden. heer Bron is sinds 1978 raadslid. Zijn J. van de Plassche volgde in d(1980 zijn voorganger Th. Cambier op, zijn benoeming als dijkgraaf van het 'Het Vrije van Sluis'. De vor-ffest-Zeeuws-Vlaamse afdelingen van WD houden in de komende weken ledenvergaderingen voor de el daiandidaatstelling Voor de gemeentera- komen verloren gaat en we dingen moe ten doen zoals 'Forum' m Middelburg Nou, dat is voor een heel klein publiek en druist volkomen in tegen wat ik al tijd wilde. Maar misschien dat er wél ƒ10.000,- of 15.000,- subsidie voor wordt gegeven". Zijn bruuske vertrek heeft in Terneu zense kunstkringen wat verbazing ge wekt. Ambtenaar culturele zaken Kees de Vos, óók betrokken bij de 'brain storm' over Kunstmanifest: „Ik vind het jammer en het komt ook wat onver wachts, want hij heeft de hele vergade ring gewoon bijgewoond. Feitelijk is er nog niet zoveel aan de hand. We denken na over wat mogelijkheden en willen die over 14 dagen bespreken." Vernieuwing Dat Kunstmanifest-oude-stijl, een kraampjesmarkt met een gezellig heidskarakter. volledig opgetrokken m djDe Aardenburgse afdeling vergadert est€rjnaandag 15 februari in hotel 'De Rode p Qpieeuw' die plaats. De afdeling Oost en di^HTg vergadert en stemt donderdag 11 :el be^hnian over de kandidaatstelling van bet^de raadsleden. Dat gebeurt in hotel n oob'Noordzee' Cadzand-Bad. afdeling Sluis van de WD doet het- aanigjfjjg op woensdag 17 februari in res- 'Bon Appetit'. Alle kandidaat- beginnen om 20 Ze alleen toegankelijk voor partijleden, offeir ^Verhuurkantoor ::|VAZV in Cadzand ^failliet verklaard IADZAND - De rechtbank in Middel- irg heeft woensdag het woningenver- "jiuurkantoor VAZV in Cadzand-Bad °*billiet verklaard. Curator is mr A. A. J. 'n J'Haat in Oostburg. De activiteiten van riet bureau - verhuur van tweede wo- aan vakantiegangers - zijn eni- ïe tijd geleden al overgenomen door vften nieuwe bv, 'WOD Cadzand'. die net "^ils VAZV wordt geleid door mevrouw Wielakker. 'jïen groot deel van de huiseigenaren die deden met de VAZV, is mee over- zrgestapt. Bij het faillissement is een P; ^fchuld achtergebleven van omstreeks ton. Een groot deel van die achter- ftallige betalingen aan woningeigena ren werd gevormd in de laatste maan den dat VAZV nog deel uitmaakte van hetRouw-concem. Vlak voor het faillis- ;ment van Rouw Holding ging VAZV "lfstandig verder. Behalve mevrouw Ifflelakker heeft het nieuwe verhuur- r" Ikantoor geen personeelsleden in dienst. John Verschuren en Cees van Langevelde met een spandoek van het kunstmani fest. Van ome correspondent) GENT - De afgelopen jaren kent Gent als binnenvaarthaven een gunstige ont wikkeling. Dat blijkt uit resultaten die werden vrijgegeven door de dienst rege ling binnenvaart, een onderdeel van het Belgische ministerie van verkeerswe zen. Het aandeel van Gent in het binnenvaarttransport naar Nederland neemt toe. De aangeboden lading op de Gentse schippersbeurs voor transport naar Ne derland nam in de periode '78-'81 toe met ruim 18 procent. Hiermee verdringt Gent Antwerpen van de eerste plaats. Het aantal transporten nam toe met bijna 11 procent, terwijl de aangeboden tonnenmaat per bevrachting steeg van gemiddeld 532 ton in '78 tot 570 ton in '81. Voor wat het binnenlands transport betreft wordt sinds '78 bijna een ver dubbeling genoteerd van het Gentse aandeel. De geladen tonnenmaat nam in deze periode toe met 80 procent, dit terwijl men op nationaal vlak slechts een groei van twee procent kent. Afge lopen jaar werd 1,7 miljoen ton op de beurs aangeboden. Het aantal bevrach tingen voor het binnenland steeg van 2.875 in '78 tot ruim 3.900 in '81, of een stijging van 37 procent. In belangrijk heid komt Gent nu op de tweede plaats na Antwerpen. De gemiddelde geladen tonnenmaat oer bevrachting bedroee rond het motto „hoe meer zielen, hoe meer vreugd", de jaren '80 niet gesubsi dieerd zou overleven, was al langer duidelijk. De organisatoren konden de kas steeds op het nippertje kloppend krijgen met 1500,- steun van gemeente en provin cie en een gulle greep in de beurs van de Terneuzense middenstand. Omdat het beleid van het provinciaal bestuur zich in toenemende mate richt op cul turele activiteiten, die een kwaliteits verbetering beogen en een vernieu wend, experimenteel karakter dragen, dreigde Kunstmanifest dit jaar bij 'Middelburg' uit de boot te vallen. Dat ging niet alleen een meerderheid van de Stichting maar ook b en w van Terneuzen aan het hart. De volgende stap was een geïmproviseerd overlegje met mensen van de Zeeuwse Culturele Raad en het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige vorming. Die vonden dat er een soort 'integraal' kunstproject van de grond moest komen, uitge smeerd over een jaar. Omdat dat idee voor '82 (Kunstmani fest is al mjuni of juli) niet meer gereali seerd kon worden én om te voorkomen dat het 'oude' publieke bij drommen zou vertrekken, sleutelt een uitgebreid stichtingsbestuur (Annelies Soet, Er- nest Joachim en Jaap Clement, docen ten aan het Zeeuws Instituut kwamen erbij) op dit moment aan een tussen vorm. Kees de Vos: „Je kunt denken aan het oude kunstmarktidee met daarnaast iets nieuws. Daarbij is het woord 'Fo rum' gevallen, zoals dat in Middelburg al een aantal jaren wordt gehouden. Het gaat om een programma van lezin gen en workshops. Misschien oudbak ken voor Midden-Zeeland maar nieuw voor Terneuzen. In ieder geval willen we dit eerste jaar oppassen voor al te gekke dingen". John Verschuren zal er - hoe dan ook - niet meer bij zijn. „Ik hoef geen bontjas senpubliek", zegt hij, de handen diep in de zakken van zijn kunstmani-vest. in '81 446 ton (339 ton in '78). Hiermee blijft Gent echter nog ver beneden het nationaal gemiddelde van 602 ton per bevrachting. Tenslotte wordt voor wat het transport naar Frankrijk betreft de schippers beurs van Antwerpen door die van Gent van de eerste plaats verdrongen. Het aandeel van Gent is inmiddels op gelopen tot 35 procent. Op het traject naar Frankrijk neemt de gemiddelde geladen tonnenmaat per bevrachting slechts licht toe. (gemiddeld 246 ton in '81). Schaalvergroting blijft beperkt zo lang kanalen en rivieren naar Frankrijk niet voor grotere schepen bevaarbaar worden gemaakt. Zoals bekend heeft Gent bij het ministerie van openbare werken herhaaldelijk aangedrongen spoed te zetten achter de werken die Schelde en Leie over de hele lengte be vaarbaar moeten maken voor schepen tot 1350 ton. Weer varkenspest in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen HEILLE - Opnieuw heeft de varkens pest de kop opgestoken in het weste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, zodat de veterinaire dienst woensdag avond rond acht uur bekend maakte, dat er een vervoersverbod van varkens van kracht is. Dit verbod geldt voor een gebied binnen een straal van acht kilometer rond het plaatsje Heille. De varkenspest werd ontdekt bij een dier van F. in Heille. Hoeveel varkens er besmet zijn, was woensdagavond nog niet bekend. Het vervoersverbod is van kracht voor onbepaalde tijd. Het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen wordt de laatste tijd regel matig geplaagd door de varkenspest. Nog niet zo lang geleden spraken var- kensmesters uit dit gebied de vrees uit dat ze geïsoleerd zouden worden. Een maatregel in die zin zal evenwel pas in het uiterste geval gehanteerd worden. GOES - Het dagelijks bestuur van de gemeente Goes heeft geen behoefte om met het ministerie van verkeer en wa terstaat te praten over eventuele com pensatie voor uitstel van de bouw van een nieuwe sluis aan het Goes Sas. On verkort houdt het Goese college van burgemeester en wethouders vast aan zijn verlangen dat zo snel mogelijk een begin wordt gemaakt met de vervan ging van de huidige wrakke museum- sluis. Dit schrijven b en w in een brief aan minister mr H. J. Zeevalking van verkeer en waterstaat. Het Goese dagelijks bestuur wijst de minister erop dat de vervanging van de ,SIN'T-JANSTEEN - De Vrouwenraad dere geestelijk gehandicapten 'Eec- it-Zeeuwsch-V!aanderen heeft kenstein' in Sint-Jansteen. Mevrouw Bensdag een bedrag geschonken van G. Aronson-Gobitz, de voorzitster van SO gulden aan hetdagverblijf voor ou- de Vrouwenraad, overhandigde de en veloppe met het geld aan Corrie Buyze, één van de negentien geestelijk gehan dicapten, die onderdak in het dagver blijf vinden. De schenking is een deel van de op brengst van de Zeeuwse Collecte, die enkele maanden geleden werd gehou den. De deelnemers aan het dagverblijf boden mevrouw Aronson een zelf ge maakt wandtableau met een voorstel ling in kurk aan. Dat gebeurde door Tannie de Bockx. Groepsleider Frans van Lokven zei zeer blij te zijn met de bijdrage. „We hebben chronisch geldgebrek", zei hij. Wat er met het geld gaat gebeuren is nog niet beslist. „We hebben eigenlijk een nieu we kleioven nodig en we zouden graag wat van die Polaroidcameraatjes, voor elke groep één, willen hebben". In het dagverblijf kunnen geestelijk ge handicapten van 16 jaar en ouder te recht. die niet in het bedrijfsleven of een sociale arbeidsvoorziening kunnen worden opgenomen. De dagopvang be staat uit een programma, waarin onder meer wordt geprobeerd de geestelijk gehandicapte zo goed mogelijk te inte greren in de maatschappij. Mevrouw G Aronson-Gobitz ilinks overhandigde de cheque aan Corrie Buyze. één van de gehandicapten in het dagverblijf 'Eeckenstein' in Sint-Jan steen. sluis aan te merken is als een aanpas- singswerk in de zin van de Deltawet. Die vervanging is, zo menen b en w. dan ook een wettelijk recht dat niet opzij gezet kan worden vanwege de financië le problemen die de Oosterscheldewer- ken thans met zich meebrengen. „In die zin is het al of niet uitvoeren van de vernieuwing van de sluis volstrekt geen keuze-mogelijkheid in de bezuinigings operatie van het totale Oosterschelde- project", aldus de woensdag verzonden brief. In Zeevalkings suggestie nog eens te onderzoeken in hoeverre een goedko per ontwerp van de sluis mogelijk is. zien b en w van Goes niets. „Bij de voor bereiding zijn de verschillende directies van uw ministerie dermate intensief en voortdurend betrokken geweest dat wij ons niet kunnen indenken dat zelfs maar op ondergeschikte details van hun weloverwogen uitgangspunten en stellingen zal worden teruggekomen", schrijven ze Het hernieuwde onder zoek zoals de minister dat voorstelt kost volgens het college alleen maar tijd en geld. 'Pools convooi' uit Terneuzen, IJzendijke gaat vrijdag op weg TERNEUZEN - Vrijdagmorgen ver trekt uit Terneuzen en IJzendijke een voedsel- en medicamententransport van drie vrachtwagens naar de Poolse stad Piotrkow Trybunalski. De goede ren zijn ingezameld door het 'Comité Terneuzen Helpt Polen' en de 'Neder landse Pool' Jan Blaszyk uit Biervliet en enkele Poolse vrienden De wagens van een transportbedrijf uit Breda hebben ondermeer spek. meel. margarine, suiker, melkpoeder, rijst en medicamenten aan boord' Ze zijn gekocht van de circa 50.000,- die werd opgehaald tijdens een groot scheepse inzamelingsactie. Het 'Ter neuzense convooi' wordt om 8.30 uur reisklaar gemaakt by de brandweerga rage aan de Industrieweg. De achttien jonge eendjes, die in de periode van de vrieskou in de dorps vijver van Borssele uit hun eierschaal kwamen gekropen en ongetwij feld het leven zouden hebben gelaten als er niet iemand was gekomen om zich liefdevol over het hulpeloze kroost te ontfermen, maken het uitstekend. Dank zij de 32-jarige Jenny Mulder uit Borssele. Zij haalde de eendjes jn de warme huiskamer van haar woning aan de Westsingel. Daar verzorgde en voedde zij de eendjes, daar ook wijdde zij zich met zorg aan de verpleging van die kneusjes. Want zo is Jenny. Ze heeft een zwak voor alles wat dier is. „Dat had ik als klein kind al", meldt Jenny. „Ik nam het op voor die zwervertjes en dan leurde ik er net zolang mee langs de deuren, tot ik er een goed tehuis voor had gevonden". Die liefde voor die ren werd nog meer versterkt toen Jenny de grote overstap maakte van een baantje op de byouterie-afdeling van De Bijenkorf in Den Haag naar het dierenpark Wassenaar. Daar nam Jenny de zorg op zich voor de zeeleeuwen, allerlei soorten vogels en kleine roofdiertjes als rolstaart- en neusberen. Nu moet je je niet verkijken op zo'n job. In een dierenpark werken is, zo legt Jenny uit, geen kwestie van: hè leuk, allerlei beestjes knuffelen. Het voornaamste wat je doet is hokken schoonmaken en zware kruiwagens sjouwen. En zonder gevaar was het ook niet altijd, zo herinnert ze zich van die dag. toen ze ook het voederen van de olifanten tot taak kreeg. Er was er een bij, die het niet zinde, dat het brood zolang wegbleef. En voor dat Jenny er erg in had, had de olifant de slurf om haar nek gedraaid om vervolgens aanstalen te maken haar zo over de omheining naar zich toe te trekken. Gelukkig kwam er toen snel hulp opdagen. Dezelfde olifani had ook eens in een balorige bui een krui wagen opgepakt, die binnen de om heining getrokken en vervolgens de wagen volledig geplet onder het log ge gewicht. De laatste tijd houdt Jenny Mulder zich voornamelijk bezig met een klei ner formaat dieren. Dieren in nood voornamelijk, die ze ontdekt op haar wandeling in en rond het dorp. Zoals die meeuw, die met een gebroken vleugel op de zeedijk werd aangetrof fen. De meeuw ging mee naar huis, de vleugel werd gespalkt en dagelijks ging Jenny met een schepnetje naar de zeedijk om daar wat sprot te van gen Het is wel een keer gebeurd, dat de mensen kwamen vragen of Jenny die visjes voor zichzelf ving. En toen ze uitlegde waar het voor was, kreeg ze te horen: waarom doe je zoveel moeite voor een meeuw. Daar zijn er toch genoeg van. Daarop antwoord de Jenny er zijn ook genoeg mensen. Die draai je toch ook niet de nek om?" alleen maar rondjes, het wist niet welke kant 't op moest. Uit een wc- rolletje heeft mijn man toen een ko kertje geknipt en dat is zo als een hamas om hetnekje geschoven". Het eendje loopt nu weer met een fier op geheven nekje rond. En ook de gebro ken slagpen bij een ander eendje is na een periode van spalken weer zover geheeld. Een derde, wat in groei ach terblijvend eendje begint ook al aar dig bij te komen. In de verzorging van Na een verzorging van enkele maan den is de meeuw weer soepel klapwie kend uitgevlogen. De jonge eendjes logeren nog steeds bij de familie Mulder. Nu in het fiet senhok. De drie kneusjes mogen nog m huis vertoeven Er was ook een eendje bij met een gescheurde nek spier. „Het kopje lag plat op z'n rug", vertelt Jenny. „Het eendje draaide de eendjes gaat nogal wat wat tijd zitten. Dagelijks gaan ze onder een douche van regenwater. Dat gebeurt om de vetklieren aan het werk te zet ten. Straks kunnen de eendjes weer naar de dorpsvijver terug. Voor Jenny zal er vast weer wel wat anders te verzor gen zijn. Een zwerfkatje, een olie slachtoffer onder de vogels, noem maar op. Vóórhaar is het de normaal ste zaak van de wereld om zich in te zetten voor het dier. Ze zou willen dat ook meer andere mensen zich om het dier in nood ontfermen. „De mensen stappen er te gemakkelijk over heen", stelt Jenny gelaten vast. „Laat ze toch eerst even proberen of er iets aan te doen zfjn. Breng des noods zo'n dier bij mij".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 31