Deco Vlissingen BV (twee supermarkten) failliet Verzanding alleen in havens nabij de werken in de Oostersch almanak Sasse invalide lokt proces uit over zelfgebouwd wagentje PZC/ provincie EEN WINKEL DICHT, ANDERE OVERGENOMEN 'Onderzoek stortplaats en wijk op gif Cruson nodig' GEZELLIG SAMEN PRUTTELEN Hotel Café Restaurant BAGGEREN IN COLIJNSPLAAT BEGONNEN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 - »«esMSHGaiw*> VLISSINGEN - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag het faillissement uitgesproken van de firma Deco Vlissingen BV. De firma had twee supermarkten in Vlissingen, waar in totaal 33 mensen werkten. Het filiaal in de wijk Papegaaienburg, Végé Voordeelmarkt, werd gisteren gesloten en het personeel werd naar huis gestuurd. De vestiging in de wijk Paauwenburg is inmiddels overgenomen door Kok BV uit Kapelle. Vandaag, donderdag, volgt een bespreking met het personeel en dan pas zal bekend worden of het personeelsbestand op het huidige peil (27 personen, onder wie acht met een deeltijdbaan) gehandhaafd kan blijven. De vestiging in Papegaaienburg was volgens de curator niet rendabel. „Het pand was eigendom van Deco en er Het faillissement van Deco is aange vraagd door mr E. H. A. Schute, in zijn hoedanigheid van curator van de faillie te boedel van Maljers BV uit Middel burg. Mr Schute is tevens benoemd tot curator van Deco. Maljers BV was de 'moeder BV' van de exploitatie en beleggingsmaatschappij Maljers, waarvan Deco BV een dochter onderneming was. De aandelen van De co waren ondergebracht in de beleg gingsmaatschappij. zodat met het fail- lisement van Maljers BV Deco automa tisch onder het beheer van de heer Schute kwam. Het Vlissingse bedrijf werd gefinancierd door de Rabo-bank die in verband met de moeilijkheden bij Maljers het krediet stopzette. De schul denlast van Deco bij de Rabo-bank is 1.6 miljoen gulden. Daarbij komen nog Grote zorg over werkgelegenheid welzijnswerk bij de ABVBA/KABO VLISSINGEN - De ABVA7KABO maakt zich ernstige zorgen over de ont wikkeling van de werkgelegenheid in het welzijnswerk. In een brief aan der- tige grotere gemeenten in ons land, waaronder Goes en Middelburg, heeft de ABVA/KABO uiting gegeven aan haar verontrusting. Volgens de bond kan de decentralisatie van het welzijnswerk vergaande conse quenties hebben voor de werkgelegen heid van de welzijnswerkers. Om een 'afkalving' van het welzijnswerk en het verhes van arbeidsplaatsen tegen te gaan, heeft de ABVAKABO de ge meenten gevraagd een inventarisatie te maken van het aantal arbeidsplaatsen in sectoren als het sociaal-cultureel werk, de maatschappelijke dienstverle ning, het gecoördineerd bejaarden- werk, kinderopvang en de maatschap pelijke hulp en dienstverlening aan jon geren en jongvolwassenen. Op basis van die inventarisatie wil de ABVA KABO met de gemeenten een garantie overeenkomst sluiten, dat het geïnven tariseerde aantal arbeidsplaatsen ge durende drie kalenderjaren niet zal worden verminderd. Jongen (17) wierp mes naar man na woordenstrijd in tunnel Vlissingen VLISSINGEN - Een verzoek om ruimte te maken in de fietserstunnel bij Wes- terzicht in Vlissingen is de 30-jarige J. O uit Vlissingen woensdagmiddag bij na noodlottig geworden. De 17-jarige E. E. G. uit Oost-Souburg versperde O. de doorgang in de tunnel en toen de laatste er iets van zei ontstond een woordenstrijd die er uiteindelijk toe leidde dat G. een mes pakte en dat in de richting van O. gooide. O. kwam. vergezeld van zijn vrouw en kinderen op de fiets aanrijden. In de tunnel stond G. met enkele meisjes te praten en bemoeilijkte op die manier de doorgang. Volgens de politie verzocht O plaats te maken, een verzoek dat door G. werd geweigerd. Hierop volgde een woordenstrijd en, zoals de politie zei, een schermutseling. Vervolgens pakte G een mes van ongeveer twintig centimeter lengte en wierp dat in de richting van O., die rakelings werd ge mist Voor O. het mes op kon rapen had G. het weer te pakken en sneed beide banden van de fiets van O. door. De in middels gearriveerde politie nam het mes in beslag en nam G. voor verhoor mee naar het bureau. Nadat proces-ver baal was opgemaakt werd G. weer op vriie voeten gesteld. Ruit vernield aan Nieuwendijk Vlissingen VLISSINGEN - In de nacht van dins dag op woensdag vernielde de 28-jarige Vlissinger J. K. aan de Nieuwendijk in zijn woonplaats een ruit van 1.80 meter bij 1.50 meter. De man werd enige tijd later in de binnenstad aangetroffen door de politie. Na verhoor en bekente nis op het politiebureau werd hij heen gezonden. de schulden aan leveranciers, maar die zijn, zoals de heer Schute zei. niet ex treem. ZEEUWSE Verrassing Je mag morgenochtend niet met een uitje bed komen, hoor," sprak het zesjarige zoontje van die Goese familie geheimzinnig, toen hij - aan de vooravond van pa's verjaardag doorzijn vaderm bedwerdgestopt. ..Want we moeten eerst nog iets leuks doen aan het plafond". En zijn tweede order luidde: Je mag vanavond ook niet onder de keukentafel kijken. Want daar ligt een pakje voor jou" Je wilt me zeker niet vertellen wat er inzit?", probeerde zijn vader. ..Nee, natuurlijk niet," antwoordde zijn zoontje. „Want anders rook je het toch maar op". OOSTBURGSE PvdA-RAADSLEDEN: OOSTBURG - De Oostburgse PvdA- raadsleden mevrouw J. C. van de Rec- Slabbekoorn en mevrouw B. van Gel der willen dat de provincie ook de ge meentelijke stortplaats van Oostburg in Groede en een aantal woningen in Breskens laten onderzoeken op de aan wezigheid van giftige afvalstoffen van het Breskense metaalveredeiingsbe- drijf Cruson. Volgens mevrouw Van de Ree heeft de firma in het verleden her haaldelijk afval naar de belt in Groede gebracht en maakt een aantal omwo nenden zich ernstig bezorgd over re cente berichten over gifvondsten op het fabrieksterrein. Ze zei dat woensdagmiddag in een ver gadering van de Oostburgse raadscom missie voor openbare werken, waar wethouder G. A. Claeys - summier - opening van zaken gaf over de 'affaire Cruson'. Hij bevestigde kranteberichten dat er bij boringen op het bedrijfsterrein op minstens drie plaatsen giftig afval is aangetroffen Het gaat om zware meta len. oplosmiddelen en aromaten zoals tolueen, xyleen, ethylbenzeen en sti- reen. Het onderzoek werd uitgevoerd door het Amersfoortse ingenieursbureau D.H.V. in opdracht van provinciale wa terstaat. De gemeente Oostburg vo teerde daarvoor vorig jaar al een kre diet van 2600,-. De wethouder ontkende met nadruk dat Cruson zou werken zonder hinder wetvergunning. Die is wel degelijk ver leend, al bestaan er gerede twijfels over in hoeverre het bedrijf de bepalingen ook naleefde. De gemeente Oostburg heeft die zaak in onderzoek. Het speet mevrouw Van de Ree dat de commissieleden het nog steeds moeten stellen zonder deugdelijke rapporten. Die zijn wél toegezegd. Claeys beloofde dat de commissie binnenkort volledig opening van zaken krijgt. Vooraf pra ten b. en w. met gedeputeerde van mi lieuzaken W. Don. Dat komt waar schijnlijk ook de vraag aan de orde in hoeverre de stortplaats in Groede en de wijk rond Cruson moeten worden onderzocht. rustte een torse hypotheek op. De las ten waren zodanig dat een sluitende ex ploitatie niet mogelijk was. Zolang Mal jers BV echter nog bestond vormde dat geen probleem, maar door het faillisse ment is voortzetting van het bedrijf niet langer mogelijk". Volgens mr Schute zijn inmiddels wel, wat hij noemde, voorzichtige onderhandelingen gaande over een eventuele overname van het bedrijf in Papegaaienburg. Voorlopig is de zaak echter gesloten en zijn de veer tien personeelsleden, van wie zes met een deeltijdbaan, naar huis gestuurd. Voor het filiaal in Paauwenburg liggen de zaken evenwel anders. Omdat mr Schute de hele gang van zaken had zien aankomen en het om een goedlopende supermarkt gaat werd al enige tijd on derhandeld met Kok BV over overna me. Gisteren werden de contracten ge tekend en de winkel zal vermoedelijk vandaag weer open gaan. Of alle perso neelsleden in dienst kunnen blijven was gisteravond nog niet bekend. Voor de personeelsleden van het filiaal in Papegaaienburg wordt vandaag een ontslagaanvraag ingediend. Bromfietshelmen op feest gestolen AARDENBURG - Tijdens een schuur- feest zaterdagavond zijn uit een loods, eigendom van de heer Van O. uit Aar denburg vier bromfietshelmen ont vreemd. De helmen zijn eigendom van Van de H, Van de V., Van B„ allen uit Aardenburg en van T. uit Eede. De jon gelui hadden de helmen niet in de daar voor bestemde garderobe gelegd. De waarde van de helmen bedraagt 800 gulden. Het onderzoek is nog gaande. iADVERTENTIE Zomervakanties 1983 in Zeeland in zelfde periode MIDDELBURG - De zomervakan tie voor alle vormen van onder wijs in Zeeland is volgend jaar vastgesteld op de periode van 4 ju li tot en met 12 augustus 1983. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft dit advies van dé provinciale onderwijsraad overgenomen. Door de vakanties voor zowel het kleuter- lagerals voortgezet onder wijs in dezelfde periode vast te leg gen. worden problemen voorko men in gezinnen, waar kinderen op verschillende schooltypen zitten. De rijksregeling ging uit van ver schillende begin- en einddata van de zomervakantie. De kerstvakantie valt voor kleuter- lager- en voortgezet onderwijs in 1982 in de periode van 20 tot en met 31 december. Een vleesfondue 'Bourguignonne' in de Huifkar voor gezelschappen van 2-50 personen. Ter gelegenheid van bijvoorbeeld een verjaardag bruiloft familie-bijeenkomst personeelsfeest of zo maar eens Een fondue Bourguignonne kost 25,75 en bestaat uit diverse soorten vlees, verschillende overheerlijke sausen, meerdere salades, stokbrood en frites. Om te smullen dus... Naast de fondue hebben wij nog keuze uit allerlei gerechten in verschillende prijsklassen. Graag verstrekken wij nog meer inlichtingen, of re serveren wij op de door u gewenste dag. (Alle dagen van de week geopend) ,jtt .jUaftfet 19 uUiddeQbukg <zfede{loon 01180-12998 Van Kerkvoorde wordt aangehouden SAS VAN GENT - De 64-jarige P. L. van Kerkvoorde uit Sas van Gent is zijn invalidenwagentje weer kwijt. De rijkspolitie in Sas van Gent pluk te de 'Itax', zoals de Sassenaar zijn zelfgebouwde vervoermiddel pleegt te noemen, woensdagmiddag van de weg. In tegenstelling tot begin vorig jaar liet Van Kerkvoorde zijn wagentje deze keer met voorbedach te rade in beslag nemen. De Sasse naar wil, daarin bijgestaan door zijn raadsman mr. A. H. Rijkse uit Hulst, met het uitlokken van een proefpro ces voor eens en altijd duidelijk heid: mag hij met de 'Itax' de weg op of niet? De inbeslagname van het wagentje verliep gistermiddag geheel en al vol gens het draaiboek. Van Kerkvoorde stapte even na half vier in zijn 'Itax' (afkorting voor invaliden-taxistart te en tufte met een kalm gangetje naar de Beneluxlaan. Na enkele hon derden meters al passeerde een sur veillancewagen van de politie. De aanhouding verliep eveneens vol gens de regels. Agent: „Dag meneer Van Kerkvoorde, ik zie dat u weer rijdt. Heeft u nog het een en ander opgeknapt sinds de vorige keer? We gaan dit wagentje technisch onder zoeken en meenemen naar het bu reau om daar te kijken of alles in orde is. Deze wagen wordt dus uit het ver keer genomen". Geduwd Van Kerkvoorde stapte daarop één en al bereidwilligheid in de surveil lancewagen om op het politiebureau een verklaring af te leggen. De poli tie zelf had meer werk aan de inbe slagname: de 'Itax' moest vanaf de Beneluxlaan naar het bureau ruim een kilometer verder worden ge duwd. Twee jaar geleden bouwde de bejaar de Sassenaar zijn karretje met wat hulp van een buurman. De invalide Van Kerkvoorde wilde droog zitten bij regen en warm bij koude. Veel ple zier had hij echter niet van zijn wagentje, want de rijkspolitie in Sas van Gent nam het begin '81 in beslag. Het voertuigje voldeed niet aan de wettelijke eisen: de stuurinrichting liet te wensen over. de bel kon maar amper worden bediend en de voor- rem was bepaald niet in orde. De Terneuzense kantonrechter mr. C. van Hees streek vier maanden na de inbeslagname met de hand over het hart: Van Kerkvoorde kreeg zijn driewieler terug mits hij het binnen vier maanden in technisch goede staat zou brengen. In de afgelopen maanden knutselde en repareerde de Sassenaar waar en wat hij kon. Woensdagmiddag was het dan zover. In de morgenuren repareerde Van Kerkvoorde nog fluks een kapot lampje van de richtingaanwijzer en 's middags stapte hij, na eerst met zijn raadsman mr. Rijkse nog eens het draaiboek te hebben doorgeno men, achter het stuur. Een enorme rookwolk achter zich latend reed hij weg. De raadsman zal nu bij de officier van justitie een verzoek indienen de 'Itax' aan Van Kerkvoorde terug te geven. Weigert die aan dat verzoek te voldoen, dan is de uiteindelijke be slissing aan de raadkamer van de rechtbank. Overigens kan er eventu eel ook een vervolging worden inge steld tegen de Sassenaar zelf. De politiemannen controleren de papieren van het voertuig. DAVUir.iVL,n ui c/vrvi ur,uuiinjL,n GOES - Het valt wel mee met de ver zanding van havens en geulen in de Oosterschelde. Alleen vlak bij de werken in de monding van de Ooster schelde treedt overlast op. De haven van Colijnsplaat en in mindere mate de haven de Val nabij Zierikzee heb ben wel duidelijk te maken met ver zanding. Wat verderop in de Ooster schelde valt dat wel mee. Temeer daar er in een getijdegebied altijd sprake is van een zekere aanzanding. Over de oorzaak van dat verschijnsel lijken al leen maar vermoedens te bestaan. Geen van de betrokkenen zegt precies te weten waar het zand vandaan komt, al wordt gesuggereerd dat de werken in de Oosterscheldemonding er veel mee te maken hebben. Een beschuldigende vinger in de rich ting van Rijkswaterstaat moet goed met argumenten onderbouwd worden, omdat dat in geval het Rijk aansprake lijk gesteld kan worden voor eventuele bijkomende kosten. Vandaar dat de verschillende betrokkenen zich tot ver moedens beperken. De aanzanding in de haven van Colijns plaat is het ergst De nieuwe haven die nog geen jaar geleden in gebruik werd genomen is in diepte teruggelopen van 4,5 meter beneden NAP tot plaatselijk 1 meter beneden NAP Om die reden wordt er momenteel al weer gewerkt aan het op diepte brengen van de ha ven, met behulp van een drijvende hijs kraan Dat werk was eigenlijk pas over twee maanden voorzien, maar in ver band met de problemen die door de ver zanding ontstonden kon de watersport vereniging Colijnsplaat (die verant woordelijk is voor het onderhoud van de haven) niet langer wachten. Ook in 1981 is de haven vijf keer op diepte ge bracht. De problemen in de haven de Val te Zie rikzee zijn wat minder ernstig, toch is daar ook van lieverlee steeds meer aan geslibd, zo maakt een medewerker van de gemeente Zierikzee duidelijk. De ha ven wordt niet meer intensief gebruikt. maar heeft een functie als vluchthaven. Ook ligt er regelmatig een rondvaart boot. De burgemeester van Zierikzee, T. H. de Meester, over de oorzaak: „Ik heb geen ander idee, dan wat veronder steld wordt over de oorzaak van de ver zanding. Er is de laatste jaren toch wel wat veranderd in de Oosterschelde. er is een behoorlijke hoeveelheid zand ver plaatst. Gelukkig zijn bij ons de proble men niet zo dramatisch als in Colijns plaat." Hij voegt er aan toe dat de ver zanding in de jachthaven van Zierikzee erg meevalt. Weliswaar moet daar bin nenkort weer gebaggerd worden, maar dat gebeurt in het kader van het twee- In de haven van Colijnsplaat wordt moment eel al weer gewerkt aan het op diepte brengen jaarlijks op diepte brengen van de jachthaven. Volgens een van de haven meesters verzandt de jachthaven onge veer 1 centimeter per week, maar dat is al een hele reeks van jaren zo. Indien duidelijk aantoonbaar wordt dat het zand inderdaad afkomstig is van de werken dan zal De Meester niet schro men aan te kloppen bij het Rijk in het kader van de Deltaschadewet. „We houden dat wel in de gaten." Oesterpercelen Wat meer oostwaarts de Oosterschelde op, heeft men aanmerkelijk minder last van verzanding. De Goese haven meester verklaart dat zich geen pro blemen voordoen bij de sluis aan het Goese Sas. Ook de havenmeester van Yerseke laat dergelijke geluiden ho ren. Wel is er sprake van sterke verzan ding van verschillende oesterpercelen in de Oosterschelde. maar de verant woordelijke wethouder van Reimers- waal, H. Cornelisse, heeft desgevraagd geen redenen om de stormvloedkering als schuldige aan te wijzen. De verzan ding is volgens hem al jaren aan de gang en dat kan best een gevolg zijn van niet-natuurlijke oorzaken, aldus Cornelisse. Hij verkeert wel in de ver onderstelling dat de verzanding van de oesterpercelen minder zou zijn, wan neer ze intensiever dan de laatste jaren het geval is, schoongemaakt zouden worden. Bij de sluizen en de jachthaven van We- meldinge kan verder geen opmerkelijke verzanding gemeld worden, laat een van de betrokkenen weten. Dat geldt eveneens voor de Kreekraksluizen. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap Noord- en Zuid-Beve land, P. van der Maas, merkt wel wat van de werken die in de Oosterschelde- monding worden uitgevoerd. Vooral dicht bij de werken ontstaat wel schade aan dijken door bijvoorbeeld sterke stroming. Het waterschap heeft daar vrij recent nog werkzaamheden uitge voerd. Van der Maas: „Als we met ge gronde redenen zouden kunnen aanto nen dat een aantal schadegevallen door die werken ontstaan, dan zouden we erg sterk staan met bepaalde schade claims. Het is echter moeilijk aan te ge ven door de sterke wisseling van de stroming in de Oosterschelde". Ook hij blijft voorzichtig: „Je kunt wel bepaal de theoneen opbouwen, maar die kun nen door andere theorieën weer omver geworpen worden." Ook bij Rijkswaterstaat kan geen dui delijkheid over de verzanding worden verschaft. A J. Bliek is bij Rijkswater staat een van de mensen die iet-s afwe ten van het verloop van stromingen en de verplaatsingen van zand in de Oos terschelde. Hij kan bevestigen noch ontkennen dat de verzanding van de Oosterscheldewerken afkomt. „Ik kan me dat slecht voorstellen." Hij wijst er daarbij op dat ook vroeger al havens plotsklaps verzandden en niet meer ge bruikt konden worden. Dat heeft te ma ken, zo laat hij weten, met het grillig karakter van de Oosterschelde. „Als we ons realiseren welke hoeveelheden zand er door de getijdebeweging door de Oosterschelde stromen dan sta je daar van te kijken. Ook bij ons werk hebben we soms te maken met verzan dingen die we niet voorzien hadden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2