PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Helmut Schmidt stelt portefeuillekwestie NA VO wil druk op oostblok opvoeren Bij nieuwe dubbeldekker extra tariefsverhoging Crm verzacht bezuiniging buurt- en clubhuiswerk De Koning proeft... kleintjes BTW OMHOOG VOOR WESTDUITS BANENPLAN vandaag MEDEDELING MINISTER ZEEVALKING: TEGEMOETKOMING VAN 5 MILJOEN Onderzoek brand Rijksdag mag worden heropend ONEENS OVER CONFERENTIE MADRID Zonnig en schraal Droog, zonnig en schraal weer. Mid- dagtemperatuur van 3 graden in Gro ningen tot 7 graden in Brabant en Zee land. Vrij krachtige zuidoostenwind. 225e jaargang no. 29 Donderdag 4 februari 1982 kunt u Ir Ir fonisch opgeven. BH Vlissingen 01184-15144 I Terneuwn 01150-9445' Middelburg 01180-27651 Hulst 01140-1405! Goes 01100-16140 I Zierlkzee 01110- 585! DEN HAAG - Minister van Mierlo (de fensie) is van plan om veel vrouwelijke militairen naar de Sinai te sturen, waar Nederland deelneemt in de inter nationale vredesmacht die de over dracht van de woestijn door Israël aan Egypte begeleidt Er hebben zich veel vrouwelijke vrijwil ligers aangemeld voor uitzending naar de woestijn, zei Van Mierlo woensdag avond tijdens het debat over zijn begro ting in de tweede kamer. Het was niet mogelijk bij de eerste lichting van tach tig militairen, die komende maand af reist, al vrouwen in te delen. Daarvoor ontbreken nu nog de noodzakelijke voorzieningen ter plaatse. Maar ko mende lichtingen zullen veel vrouwen tellen, aldus de minister. BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt (rechtsen minister van buitenlandse zaken Dietrich Genscher woensdag tijdens de vergadering van het Westduitse kabinet. Van onze correspondent BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft de toekomst van de Westduitse sociaal-liberale regering demonstratief afhankelijk gemaakt van de toestemming van het parlement over het zogenaamde banenplan. Op een persconferentie naar aanleiding van het bekend maken van dit plan, zei Schmidt dat hij bij de president van de Bondsdag de portefeuillekwestie had gesteld overeenkomstig art. 68 van de grondwet. Dit betekent dat de afgevaardigden vrijdag him vertrouwen in de kanselier moeten uitspreken. Mocht dat niet het geval zijn, dan kan de bondspresident op voorstel van de kanselier binnen 21 dagen het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. PAGINA 2 failHsment Het faillissement van de firma Deco Vlissingen BV betekent - althans voorlopig - het einde van de super markt in de wijk Papegaaienburg in Vlissmgen. Deze VéGé Voordeelmarkt werd gisteren gesloten en het perso neel werd naar huis gestuurd. De ande re supermarkt, de vestiging in de wfik Paauwenburg, ls inmiddels overgeno men door Kok BV uit Kapelle. Van daag zal duidelijk worden of de over name gevolgen heelt voor het perso neelsbestand. PAGINA 3 machtsgreep Talrijke waarnemers in Zuid-Afrika houden het niet voor onmogelijk dat het leger in dit land de macht zal over nemen. De coup, die de steun van de (Engelsei zakenwereld zou hebben, zou premier Botha in staat moeten stellen de twee jaar geleden aangekon digde hervormingen uit te voeren zon der voortdurend met de oppositie van rechts rekening te moeten houden. De militaire leiders van de staatsgreep zouden aan Namibië de onafhankelijk heid geven, ook al zou dat betekenen dat de SWAPO er aan de macht komt. PAGINA 11 geen ontkoppeling De meerderheid van de Tweede Ka mer - in leder geval CDA en PvdA - is tegen ontkoppeling van het abonne ment op een omroepblad en het lid maatschap van de desbetreffende om roepvereniging die het blad uitgeeft Minister Van der Louw (erm) voelt er dan ook niets voor om op deze kwestie terug te komen. In 1979 heeft de Ka mer zich al resoluut voor het behoud van de band uitgesproken. PAGINA 13 bekerwinst Het dameshandbal team van EMT1 Middelburg - goed voor gemiddeld vijftien doelpunten per wedstrijd - kwam in het bekerduel tegen het Lim burgse Merefeldia slechts tot acht goals. Dat was net voldoende voor de overwinning (8-7) en de derde beker ronde. PAGINA 16 serieus Johan Verminnen zit er niet zo mee dat hij in Nederland - maar ook in België - niet zo populair ls als zijn collega Ray mond van 't Groenewoud, die zijn car rière bij hem ln de band begon. 'Ach, hij is op het juiste moment gekomen. En men zegt dat lk te serieus ben. Maar goed, daar hebben ze momenteel geen nood aan.' Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. iSport: 12 en 13. Varia: 15 en 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. In Bonn twijfelt overigens niemand er aan dat de beide regeringsfracties van SPD en FDP, die over een ruime meer derheid beschikken, Schmidt hun ver trouwen zullen geven. FDP-voorzitter en minister van buitenlandse zaken Genscher verklaarde dat hij samen met FDP-fractieleiders een beroep op de li berale fractie zal doen Schmidt en zijn regering te steunen. SPD-fractieleider Herbert. Wehner zei dat het een „ere zaak" voor elke sociaal-democraat moqt zijn zonodig voor Schmidt te vechten. Oppositieleider Helmut Kohl noemde de stap van Helmut Schmidt een zwak tebod. Volgens de CDU-voorzitter was deze „buitengewone stap" nodig omdat de regering anders over het banenplan een politieke nederlaag zou hebben ge leden. Kohl zei dat duidelijk is gewor den dat de bondskanselier geen steun meer heeft van zijn eigen partij. Investeringen Het zwaartepunt van het werkgelegen heidsprogramma van de Westduitse regering ligt volgens kanselier Schmidt in het bevorderen van de in vesteringen, zowel die van de onderne mingen als die van de overheid. Er is een tijdelijk begrensde investerings toelage van 10 procent voor al die on dernemingen afgekondigd die kunnen aantonen dat zij in het jaar 1982 gemid deld meer hebben geinvesteerd dan het gemiddelde van de afgelopen drie jaren. De Bondsregering hoopt dat hierdoor tot 1985 in totaal zo'n 40 miljard mark ex tra wordt uitgegeven voor investerin gen, wat de werkloosheid, die nu bijna 2 miljoen bedraagt, moet verminderen. Van die 40 miljard krijgt het bedrijfsle ven dan dus 4 miljard terug van de Staat, Dit bedrag wordt voor het groot ste deel gefinancierd door een verho ging van de btw met een procent tot 14 procent. Die gaat midden volgend jaar in. Hogere huren Verder zal de regering het kredietpro gramma van onder andere de Kreditan- stalt fuer Wiederaufbau verhogen tot ruim 6 miljard mark. De federale over heid zal haar uitgaven voor de hoog bouw, in het bijzonder met betrekking tot energiebesparende maatregelen, met rond 800 miljoen mark verhogen. In het kader van het bevorderen van de woningbouw in de vrije sector zal het huurrecht worden veranderd. Door de mogelijkheid meer huur te innen hoopt de Bondsregering dat er meer gebouwd en verbouwd wordt. Tot 1985 zal 400 miljoen extra worden uitgegeven om de jeugdwerkloosheid te verminderen. Het aantal werkloze jon geren beneden de twintig jaar bedraagt nu ruim 245.000. wat relatief veel ls. Ten slotte is een werkgroep onder lei ding van de minister van sociale zaken, Ehrenberg, in het leven geroepen die de mogelijkheden van een vervroegde pensionering moet gaan onderzoeken. Dit mag uitdrukkelijk niet ten koste gaan van de pensioenbijdragen. Het banenplan, wat in de Bondsrepu bliek een „gemeenschappelijk initia tief voor het bevorderen van economi sche groei, werkgelegenheid en stabili teit" wordt genoemd, wordt aJs ver meld voor het allergrootste deel gefi nancierd door het verhogen van de btw. Daarnaast zullen in bescheiden mate echter ook enkele sociale voor zieningen worden aangetast. Milieubevorderende investeringen werden gefinancierd uit resterende gelden van het na-oorlogse Marshall plan. DEN HAAG - Woensdagochtend nam minister de Koning van Landbouw het eerste stukje 'Herderskaas' in ontvangst. Deze nieuwe soort kaas toont qua smaak en struktuur sterke overeenkomst met een type 'schapekaas'. Door de toepassing van speciaal ontioikkelde zuursels ontstaat de frisse yoghur- tachtige smaak van herderskaas. Op de foto: Minister de Koning neemt een stukje herderskaas in ontvangst. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De komst van een nieuwe dubbeldekker voor de Zeeuwse Weslerscheldeveerdiensten gaat een extra tariefsverhoging van 10 tot 20 procent betekenen. Zonder rijksbijdrage zouden de tarieven wellicht met 50 procent omhoog moeten. Het gaat in dit verband om extra verhogingen, buiten de jaarlijkse stijging die door bijvoorbeeld de brandstofprijzen wor den veroorzaakt om. Dat blijkt uit antwoorden die minister Zeevalking van verkeer en waterstaat de waterstaatscommissie uit de Tweede Kamer heeft gegeven, die binnenkort debatteert over de nog onder ex-bewindsman Tuijnman ingediende nota 'Zoute Veren'. Volgens Zeevalking hebben de veren niet te lijden gehad van de onzekerheden rond de Vaste Oeververbin ding over de Westerschelde, in die zin dat de VOW-perikelen zouden hebben geleid tot uitstel van verbeteringen rond de veerdiensten en van investerin gen. De derde dubbeldekker, zo die ge bouwd gaat worden, gaat dus extra tariefsverhogingen betekenen. De minister zegt de Kamer dat hij nog met Zeeland onderhandelt over zo'n derde dubbeldeksveerboot, maar hij heeft eerder al duidelijk gemaakt dat hij voor april dit jaar een definitief'ja' of 'nee' wil laten horen, Zo'n nieuw schip gaat globaal 45 miljoen kosten, resulterend in jaarlijkse extra kapi- taalslasten tot 5 a 6 miljoen. Als de gebruikers van de dubbeldekker zo'n veertig procent van de totale exploi tatiekosten dragen -en het rijksbe leid is daar op gericht- dan zijn extra tariefsverhogingen van tien tot twin tig procent nodig om het schip te kunnen betalen. De vaste oeververbinding heeft vol gens Zeevalking geen roet in het eten gegooid voor wat bijvoorbeeld de eventuele bouw van de dubbeldek ker en de verbeteringen van de ha vens in Vlissingen en Breskens be treft Die investeringen zouden er waarschijnlijk, gezien de trage toena me van het verkeersaanbod voor de veren én de moeilijke financiële si tuatie van de overheid, toch niet ge komen zijn tot nu toe. Inmiddels staat de oeververbinding op dit moment wél andere uitbreidin gen ln de weg. Zeevalking, verwij zend naar de VOW: „Het ligt voor de hand dat het onder die omstandighe den weinig zinvol is omvangrijke en na korte tijd overbodige Investerin gen te verrichten en op grote schaal personeel aan te trekken" Later zegt hij het wat simpeler: een teruggang van de PSD-service én langere wachttijden moeten maar worden geaccepteerd zolang de reali satie van de oeververbinding nog aan de horizon gloort. Boegschroeven De derde dubbeldekker is het enige schip dat -wellicht- op korte termijn zal mogen worden gebouwd. De an dere schepen, de prinsesseboten die tussen Vlissingen en Breskens va ren, zijn nog niet oud genoeg. Het duurt nog respectievelijk 6, 8 en 12 jaar voordat ze afgeschreven zijn. De havens in Vlissingen en Breskens zullen overigens wel, te beginnen dit jaar, geschikt gemaakt worden voor de komst van dubbeldekkers. Eén van die schepen die nu tussen de na de bouw van de VOW verdwijnden- de lijn Kruiningen-Perkpolder va ren, krijgt nieuwe boegschroeven om in de monding van de zeearm te kunnen opereren. Kosten 6 miljoen, ten laste van de exploitatie. Financieel gezien gaat de exploitatie van de veerdiensten de overheid steeds meer zorgen baren. Hield de nota Zoute Veren nog rekening met een exploitatietekort van 25 miljoen voor '80. het werd uiteindelijk 30 mil joen. Het afgelopen jaar zullen de cij fers een nog negatiever beeld geven, gezien de sterk stijgende brandstof prijzen, die in korte tijd verdubbeld zijn. In dat verband noteert Zeeval king dat de verhouding tussen de rijksbijdragen en de tariefopbreng sten in principe 60:40 zal moeten zijn. Tijdens de bouw van de VOW worden de tarieven van de veerdiensten per jaar met 2 procent extra verhoogd, „om althans een deel van de in het verleden opgelopen achterstand in te halen". Dat werkt automatisch weer door in de exploitatie van de VOW. wier tarieven daar beginnen waar de veertarieven ophouden. Zeevalking houdt er overigens rekening mee dat 15 tot 45 procent van het verkeer dat Vlissingen-Breskens gebruikt, gaat verhuizen naar de duurdere VOW. als die zal zijn voltooid, Zeevalking antwoordt tot slot dat boot- en veerdiensten fungeren als schakels in de verkeersverbindin gen, verbindingen die vaak in be heer bij provincie of gemeente zijn. Hij spreekt in dat verband over een (Slot zie pagina 5 kolom 3) (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De bezuinigingen op het buurt- en clubhuizen werk worden dit jaar verzacht. Staatssecretaris Hans de Boer (CRM) heeft de Tweede Kamer woendag bij de behandeling van zijn begroting een voorstel aan de hand gedaan om de bezuinigingen, die hij op 17,6 miljoen gulden had vastgesteld, met 5,3 miljoen gulden'te verminderen. De Boer komt met de door hem aange- Van der Louw (CRM). Hij zegde de Ka- dragen verschuiving op de begroting vooral de PvdA tegemoet De socialis ten hadden in eerste termijn van het debat een wijzigingsvoorstel ingediend waarbij voor het buurt- en clubhuis werk negen miljoen gulden extra werd uitgetrokken. De PvdA-fractie zal waarschijnlijk van daag met twee nieuwe wijzigingsvoor stellen komen, waarvan de ene de voor stellen van de staatssecretaris zelf zal bevatten. De andere zal de eerder ge vraagde negen miljoen gulden volma ken. Alleen het eerste PvdA-voorstel zal naar verwachting worden aangeno men. De grootste post, die volgens De Boer nu voor vermindering in aanmerking komt is het beheer van de openluch trecreatie (2,4 miljoen gulden). Daar naast kan er 2,2 miljoen gulden worden bezuinigd op de begrotingspost, die op zij was gezet voor de knelpunten bij de decentralisatie. De voorbereiding van de civiele verde diging kan met 160 000 gulden minder. Verder kan volgens de bewindsman 355.000 gulden bezuinigd worden op de stimulering van de sportdeelneming en 100.000 gulden op een onderzoek in het kader van de bijstandswet. Minder werk De bezuinigingen op de begroting van CRM kunnen leiden tot het verlies van 800 arbeidsplaatsen, meent minister mer toe bij de opstelling van de voor jaarsnota en het banenplan van minis ter Den Uyl (sociale zaken) ln de minis terraad dit verlies aan werk te bena drukken. Het is volgens de minister „absurd" om te stellen dat arbeidsplaatsen bij de overheid als kosten te beschouwen en werk in de bedrijven als opbrengsten. De door ambtenaren verdiende salaris sen worden tenslotte op de markt be steed en bovendien betalen de ambte naren via de belastingen zelf mee aan hun salarissen. Toch moeten de overheidsuitgaven worden teruggedrongen, erkende ook de minister „Het verdient aanbeveling op te houden met het scheppen van nieuwe voorzieningen vóór mensen en de ongetwijfeld krappe beleidsruimte te benutten voor het aanmoedigen van initiatieven dóór mensen", aldus de mi nister. Jongeren Minister Van der Louw toonde zich op timistisch over de bereidheid van werkloze jongeren om mee te doen aan zijn project voor tijdelijke werkver schaffing. Van der Louw hoopt in maart een dis cussienota gereed te hebben op basis waarvan hij met de jongerenorganisa ties kan gaan praten. Dit moet in mei leiden tot concrete voorstellen aan de Tweede Kamer. Hij sluit sancties niet uit. FRANKFURT (DPAANP) - Johannes van der Lubbe. de broer van Marinus die als stichter van de brand in de Duit se Rijksdag ïn 1934 werd terechtge steld, mag bij de rechtbank in West- Berlijn een nieuw onderzoek naar de Rijksdagbrand eisen. Dit heeft de tweede strafkamer van het federale ge rechtshof van de Bondsrepubliek woensdag beslist. De advocaat van Johannes van der Lubbe. Robert Kempner. maakte de zaak bij het hof aanhangig, omdat een rechtbank in Berlijn heropening van de zaak weigerde. Nu kan de uitspraak van het toenmalige rijksgerechtshof wor den aangevochten. Kempner wil bij de rechtszaak ver scheidene getuigen horen die de rol van Göring. Göbbels en andere hoge nazi's in de brand en zijn nasleep kunnen toe lichten. Van der Lubbe kreeg vorig Jaar na een proces eerherstel, BRUSSEL - De NAVO-bondgenolen vinden dat de druk op Polen en de Sow- jet-Unie voortgezet en opgevoerd moei worden. De NAVO-ambassadeurs die gisteren in Brussel op het NAVO- hoofdkwartier over de situatie in Po len vergaderden, menen dat de politie ke onderdrukking eerder verergerd dan verminderd is. De NAVO-ambassadeurs hebben de maatregelen besproken die door de NA- VO-lidstaten inmiddels afzonderlijk of gezamenlijk al zijn genomen. In dit ge varieerde pakket zijn gisteren voor zover bekend geen belangrijke nieuwe sancties door de verschillende landen opgenomen. Er zijn ook aanwijzingen dat de Poolse autoriteiten nu minder geïnteresseerd zijn in onderhandelingen met de Poolse vakbond Solidariteit en de kerk dan te voren. aldus een verklaring van de NA- V O-ambassadeurs. Zij constateren ook dat er geen enkel teken van verminder de Sowjet-druk op Polen is. Het overleg over verdere sancties wordt voortgezet. Het Sowjet-persbureau Tass heeft woensdag de landen van de NAVO 'met enkele uitzonderingen', ervoor ge waarschuwd de kwestie Polen ter spra ke te brengen op de vervolgconferentie van veiligheid en samenwerking in Eu ropa (CVSE.i die volgende week dinsdag in Madrid wordt hervat. De NAVO-lid- staten hebben eind december afgespro ken de kwestie Polen in Madrid aan de orde te stellen- De bedoelde landen van de NAVO zet ten alles wat werd bereikt in Madrid op het spel. aldus Tass In een EG-verklaring werd gezegd, dat het erg moeilijk wordt een evenwichtig slotdocument op te stellen als de situa tie in Polen blijft zoals hij nu is. De Verenigde Staten hebben de Euro pese bondgenoten voorgesteld de con ferentie na een veroordeling van het Poolse bewind meteen te verdagen. De Bondsrepubliek, Groot-Brittanniê, Nederland en België willen doorpra ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1