Kamer vraagt Van der Louw nieuwe visie omroepbeleid Kamer keurt bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk af Bij verder bezuinigen mes in defensietaken Philips staakt massaproduktie beeldbuizen Eindhoven Den Uyl wil werk voor 30.000 man Dozier: gek van rock Stokvis verwacht binnen jaar winst PZC/i D' 66 VOOR ONTKOPPELING BIJ OMROEPEN Geldmarktrekening: Slavenburg's Bank Beroep tegen vonnis radio- en tv-gegevens PvdA EN CDA BIJ BEGROTINGSDEBAT: NA NODIGE SANERING VERDEELDHEID OVER BETAALD VOETBAL-BELEID .oDAG 3 FEBRUARI 1982 binnen-buiten land 'ADVERTENTIE) EINDHOVEN (ANP) - Philips stopt de massaproduktie van beeldbuizen in Eindhoven. Dat heeft de onderneming dinsdag meegedeeld aan de bonden en de ondernemingsraad van de beeldbui- xenfabriek. Philips heeft besloten om van de tot de hoofdindustriegroep Elcoma behoren de beeldbuizenfabriek in Eindhoven nog eens 240 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. een proeffabriek te maken voor de an dere produktiecentra in de wereld. Dat betekent dat Philips ondanks hevige kritiek van de ondernemingsraad en de De ondernemingsraad van de beeldbui bonden de oorspronkelijke plannen on- zenfabriek heeft dinsdagmiddag beslo- verkort uitvoert. ten in beroep te gaan bij de ondeme- Uitvoering van het Philipsplan houdt mingskamer in Amsterdam. Aan dit onder meer in dat de ploegendienst in speciale rechtscollege zal worden ge- twee jaar zal worden afgebouwd tot een vraagd de beslissing van Philips onge- normale dagdienst. Dat betekent dat daan te maken. DEN HAAG - Met termen als „chaotisch", „vastgeroest", „beroerd" en „struisvogelpolitiek" is dinsdag bij de start van de behandeling van de begroting-1982 van CRM in de Tweede Kamer het omroepbeleid van de laatste jaren de grond ingeboord. „Er is niet eens achter de ontwikkelingen aangehold, nee, men is gewoon stil blijven staan", zei WD-woordvoerder Keja. „Het bestel wankelt op z'n laatste benen", betoogde Wilbers van D'66. „Gemeentebesturen smeken om be- leid", verklaarde het PvdA-kamerlid mevrouw Van Nieuwenhoven. De drie regeringsfracties - PvdA, D'66 en CDA - gunden minister André van der Louw voorlopig nog „het voordeel van de twijfel", omdat hij nog niet zo lang geleden is aangetreden en in feite met de vuile was van zijn voorgangster, Til Gardeniers, is opgezadeld. Maar de liberale mediadeskundige Keja had zijn hoop op een vernieuwend beleid ten aanzien van de media al weer bijna opgegeven. Zijn vertrouwen in Van der Louw had een deuk opgelopen doordat deze de televisieprogramma's van de Russische omroepsatelliet via de Ne derlandse kabel (Hellendoom) had ver boden, hetgeen Keja in strijd acht met het Verdrag van Rome. Door verschillende fractiewoordvoer ders werd de minister van CRM tot (Slot van pagina 1) termijn het onderwijs aan jeugdigen moet worden verbeterd en beter moet gaan aansluiten aan de behoefte van het bedrijfsleven. Ook wil hij na een bepaalde werkloosheidsperiode de jongeren een tijdelijke arbeidsplaats aanbieden. Hierbij wordt voorname lijk gedacht aan projecten van ge meenten die voor financiering bij het Rijk kunnen aankloppen. Als aanvul ling hierop kunnen gemeenten projec ten gaan ontwikkelen als gemeen schapstaak. Op deze projecten kunnen werkloze jongeren vrijwillig worden ingezet waarbij ze hun sociale uitke ring behouden. Den Uyl zegt in zijn discussienota dat herstel van de investeringen een wezen lijke voorwaarde is voor het herstel en de groei van de werkgelegenheid. Daar om acht hij herstel van de bedrijfswin sten over de gehele linie noodzakelijk. Om voor het midden- en kleinbedrijf Iets te doen wordt overwogen een rente- faciliteit te scheppen. Ook wordt de mo gelijkheid onderzocht om belastingver lichting te scheppen voor onderzoekac tiviteiten. Binnenkort komt er een rap port over het wegnemen van het ver gunningenwoud waarmee het bedrijfs leven te kampen heeft. Bouw Voor wat betreft de bouw zijn er plan nen dit jaar 5000 woningen extra in uit voering te nemen. In de gehele zittings periode van het kabinet moet het mo gelijk zijn het aantal te bouwen wonin gen met 40.000 te verhogen. Het aantal te verbeteren woningwetwoningen zal worden verhoogd met 7000. Van de 250 miljoen gulden die extra voor bouwactiviteiten is uitgetrokken zal 100 miljoen worden bestemd voor de sociale woningbouw. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft berekend dat ongeveer 20.000 werkloze bouwvakkers met deze extra stimuleringsplannen weer aan het werk kunnen gaan. De sociale partners wordt ook de me ning gevraagd over verkorting van de arbeidsduur met gelijktijdige inleve ring van een deel van het loon. Hiermee kan worden gedacht aan vermindering van de 40-urige werkweek maar ook aan het geven van extra verlofdagen. De ar beidstijdverkorting mag echter niet ten koste gaan van de produktiviteit. Herverdeling Een reactie wordt tevens gevraagd over - handhaving en eventueel verlenging van de gemiddelde bedrijfstijd ei her verdeling van de vrijgekomen arbeids tijd. Voorkomen moet worden dat her verdeling van arbeid leidt tot een vraag naar buitenlandse werknemers. De in gewikkeldheid van de sociale zekerheid maakt het op korte termijn volgens Den Uyl niet mogelijk om daarin ten behoeve van deeltijdwerkers wijzigin gen aan te brengen. Het kabinet meent dat het cao-overleg moet worden uitgebreid tot een overleg over de werkgelegenheid en de arbeids markt zoals de Stichting van de Arbeid adviseerde. De stichting was daartoe bereid op voorwaarde dat dergelijke ca o's ook algemeen verbindend zouden worden verklaard door de minister van sociale zaken. Den Uyl verklaart zich in de discussienota hiertoe bereid. Met het zenden van de discussienota aan de sociale partners heeft Den Uyl gehoor gegeven aanr hun uitdrukkelij ke wens om vanaf het begin te worden betrokken bij het werkgelegenheids beleid. Nadat Den Uyls adviseur, prof. Ritzen, in december tot woede van de werkgeversorganisaties een dertien tal bedrijven had uitgenodigd, besloot Den Uyl het kabinet voor te stellen de sociale partners bij de opstelling van zijn banenplan te betrekken. spoed gemaand, met name op het ge bied van de lokale en regionale omroep, de kabel, de uitbreiding van de zend tijd, de piratenbestrijding en het hand haven van de essenties van het omroep bestel. Over dat laatste onderwerp was Wilbers (D'66) veruit het duidelijkst. Ontkoppeling Naar zijn oordeel wordt er op basis van abonnementen op programmabladen een „schijnpluriformiteit" in stand ge houden. Met oneigenlijke middelen wordt de beschikbare zendtijd ver deeld. Daarom vroeg hij de minister de mogelijkheden van een ontkoppeling van lidmaatschap van een omroepver eniging en het abonnement op een om roepblad te onderzoeken. Hij zei daarbij een motie achter de hand te houden, die in grote trekken behelst dat het aantal leden dat kiest voor de identiteit van een omroeporganisatie de maatstaf voor de zendtijdverdeling hoort te zijn en niet het abonnement op een blad met programmagegevens waarop alleen de omroepverenigingen het monopolie hebben. Hij wil dat Van der Louw nog dit jaar met voorstellen voor wijziging van de Omroepwet komt. Rechtvaardig Het vonnis van de Groningse rechter, dat het ook nieVomroepbladen moge lijk maakt in uitgebreide vorm pro grammagegevens te publiceren, noem de Wilbers „gerechtvaardigd". Ook de woordvoerders van de WD en het GPV reageerden positief op het feit dat de NOS in het kort geding tegen het Nieuwsblad van het Noorden op alle punten in het ongelijk is gesteld. „Niet omdat", zo zei Keja, „wij het omroepbe stel onderuit willen halen, maar omdat we het de plicht van een krant vinden (Van onze correspondent) VERONA - „Ik daag iedereen uit om acht of negen uur per dag naar harde rockmuziek te luisteren zon der daar stapelgek van te worden. Hoe de jeugd dat uithoudt, weet ik niet". Dit was een van de commen taren van generaal James Lee Do- zier op zijn gevangenschap in han den van de Rode Brigades. De muziek die zij hem dwongen per koptelefoon te beluisteren moest voorkomen dat hij zou horen wat er om hem heen gebeurde. „Na mijn protest kreeg ik de Rhapsody in Blue en romantische walsen", ver telde hij dinsdagmorgen op een persconferentie in Verona. „Onze betrekkingen waren van het begin tot het eind zakelijk; er is nooit sprake geweest van enige vriendschappelijke toenadering". De overheersende herinnering aan de 42 dagen die Dozier doorbracht in het appartement in de buitenwij - ken van Padua was er een van ver veling. Foto: generaal Dozier (links) wordt begroet door de Italiaanse presi- dent Pertini, die hem dinsdag een lunch aanbood. Prof. dr. J. Bilderbeek. een van de twee Twentse deskundigen die op verzoek van de ondernemingsraad een alterna tief plan heeft opgesteld, zegt desge vraagd met verbazing te hebben gerea geerd op de beslissing van Philips. Zijn rapport is volgens hem in tegenstelling tot wat Philips beweert beslist deugde lijk. dat de lezers zo uitvoerig mogelijk wor den voorgelicht. Keja achtte het een vreemde zaak dat de pers aan de ene kant geconfronteerd wordt met terugloop in het advertentie aanbod, terwijl ze aan de andere kant beperkt wordt in het geven van infor matie om omroepbladen in stand te houden waarvoor juist advertenties een belangrijke inkomstenbron vormen. Ook Schutte (GPV) maakte melding van de consternatie in omroepland, die de uitspraak tegen het Nieuwsblad van het Noorden veroorzaakt had. Hij vroeg zich af waarom de vrije nieuwsgaring door de schrijvende pers beknot wordt, terwijl diezelfde pers wordt over stroomd met persberichten van de di verse omroepen over hun eigen pro gramma's. De pers is er blijkbaar goed voor de voorpubliciteit van de omroe pen te verzorgen, zo zei Schutte, die de Omroepwet op dit punt van „kramp achtigheid" vindt getuigen, die met verdedigbaar is. De christen-democraat Beinema be treurde het daarentegen dat een nog geldend contract tussen NOS en de dagbladen eenzijdig was verbroken. Op de actuele kwestie tussen de omroe pen en het Nieuwsblad van het Noor den wilde hij, in afwachting van de uit spraak in hoger beroep, niet ingaan. Woordvoerster Jeltje van Nieuwenho ven (PvdA) besprak de zaak van de pro- gramma-gegevens helemaal niet en be perkte zich in haar speech tot de wens dat Van der Louw snel een lokaal om roepbeleid van de grond tilt. desnoods voorlopig met gebruik van experimen ten. Ze wees erop dat de radio- en tv- piraterij hand over hand, zowel via de ether als via de kabel, toeneemt. Ge meenten en bonafide belangstellenden zitten te springen op maatregelen van de bewindsman. Ook Keja (WD) ging in op de piraten (200 tv- en 30,000 radiopiraten), maar benadrukte juist de enorme populari teit waarin deze illegale zenders zich mogen verheugen. Hij vroeg de minis ter ervan af te zien deze ontwikkelingen door middel van de radiocontroledienst de kop in te drukken. In het algemeen zei de liberaal tegen allerlei verboden in omroepland te zijn. Wilbers (D'66) bleek hij voorstander van een derde tv-nt en wel voor die om roeporganisaties die geen specifiek in- dentiteit hebben maar vooral het kijk cijfer, het amusement en de huisbio scoop zien zitten. Afkeurenswaardig vond hij de tendens bij CRM dat er- steeds meer preventief toezicht op tv- uitzendingen wordt uitgeoefend. Voor af verbieden (van bijvoorbeeld uitzen dingen van sportwedstrijden i kan wet telijk niet; het toezicht-achteraf wordt sterk verwaarloosd. Kabel Met kracht zei Wilbers een beleid te willen bestrijden, waarbij aansluiting op een kabelnet veel duurder zou gaan worden dan ontvangst van program ma's via een schotelantenne. In dat verband wees hij ook af dat kabelabon nees ongevraagd soms 15 procent meer moeten gaan betalen bij uitbreiding van het programmapakket dat zij veel al niet op prijs stellen. „En dat terwijl de werkelijke extra kosten beneden een kwartje liggen", aldus de D'66- woordvoerder, die erop aandrong dat Van der Louw vooral de kosten voor het publiek in de gaten moet houden als het PTT-aanvoerplan van 14 zen ders inderdaad wordt uitgevoerd. a Rente 9%%. Nieuw V k W.A A tarief per februari 1982 iwz Wt V Minimum saldo: f 5.000.- Opzegtermijn- 3 mnd Bij opname binnen de opzegtermijn wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekke lijk als u wel de geldmarktschommelmgen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's, vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo U kuntdirekt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan uw tegoed is altijd mogelijk. Goes, Korte Kerkstraat 9.01100-23910 Hulst, Houtmarkt 6.01140-13456 Middelburg, Londensekaai 27,01180-29951/2 Sluis, Lange Wolstraat 10.01178-1740 Temeuzen, Kersstraat 13.01150-95851 Bi) allo kammen van Slavenbu algemene spaarvoonvaarden Hoofdkantoor Cooismgei 63. Postbus 1045,3000 8A ijn folders beschikbaar or U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank HILVERSUM (ANP) - De NOS en de omroeporganisaties hebben be sloten beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de president van de rechtbank in Groningen over het publiceren van uitgebreide pro grammagegevens in het Nieuws blad van het Noorden. Dit heeft een woordvoerder van de NOS dinsdagmiddag meegedeeld. In het vonnis - uitgesproken op 22 januari - bepaalde de president van de rechtbank dat het Nieuws blad van het Noorden uitgebreide programmagegevens mag publice ren. Volgens de NOS en de omroe pen is dat tegen de afspraken en in strijd met internationale rechtsre gels. Wanneer de zaak zal dienen voor het gerechtshof ln Leeuwarden is nog niet bekend. DEN HAA C -Minister van CRM Andre van der Louw en staatssecretaris De Boer tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van hun begroting. DEN HAAG - Verdere bezuinigingen op defensie zijn alleen mogelijk als het mes wordt gezet in het takenpakket van de Nederlandse krijgsmacht. Dat zeiden zowel CDA als PvdA dinsdag avond bij de behandeling van de defen siebegroting in de tweede kamer. De VVD vroeg om meer geld voor defensie, voor de conventionele bewapening. Beide regeringsfracties hebben muns ter Van Mierlo om uiterste spoed ge- vraagfl bij het schrijven van zijn defen sienota, waarin hij plannen voor aan passing van de krijgsmacht aan de be narde financiële positie zal ontvouwen. Het CDA wil die nota uiterlijk in mei hebben De christen-democraat Couprie wil bij bezuiniging liever een paar wapensys temen minder dan slecht geoefende sol daten die daardoor minder overlevings kansen hebben. Van den Bergh (PvdA) zei dat de mate- rieelplannen van defensie opnieuw ter discussie moeten worden gesteld, waar bij een meer defensief karakter voorop moet staan. Couprie en Van den Bergh vroegen op heldering over het 'gat' van 800 miljoen gulden op de defensiebegroting. Ze wil den weten of het waar is dat de marine noodzakelijke bezuinigingen achterwe ge heeft gelaten. Borgman (CDA) pleitte voor een posi tiever houding tegenover soldaten met gewetensbezwaren tegen kernwapens. Vandaag en morgen spreekt de Tweede Kamer verder over de defensiebegro ting. Ze wilden verder opheldering over het inschakelen van Nederlandse bedrijven bij grote orders van de krijgsmacht, dat het ministerie van defensie een onver wachte strop van ten minste 25 miljoen gulden heeft opgeleverd. Defensie heeft een belangrijk deel van de meerkosten niet vergoed gekregen. Awacs Het eerste Awacs-vliegtuig - een Boeing met radarapparatuur die 'over de horizon kan kijken' wordt 5 februari overgedragen aan de basis te Geilen- kirchen/Teveren bij Schinveld in Lim burg. Dat hebben de ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Van Mierlo (defensie) in antwoord op ka mervragen over hun begroting meege deeld. )van onze redactie economie) ROTTERDAM - De Stokvis-groep, het onderdeel van Ogem dat zal worden overgenomen door de Trans Gulf- (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - In de Tweede Kamer leeft veel kritiek op de bezuiniging met 17,6 miljoen die staatssecretaris De Boer (CRM) heeft aangebracht op de rijksbijdragen aan het sociaal-cultu reel werk. Men verwijt hem vooral de ze bezuiniging te hebben doorgevoerd zonder enige vorm van overleg met ge meenten, provincies en instellingen. Bij de behandeling van de CRM-begro- ting in de Tweede Kamer uitten diverse kamerleden zich in kritische bewoor dingen over dit besluit. Het gaat by deze bezuiniging om geld dat het rijk in het kader van de decen tralisatie aan de lagere overheden ter beschikking stelt Worrell (PvdA) wees erop dat zelfs staatssecretaris Stuive ling (binnenlandse zaken) van niets wist. Hermans (WD) sprak van „klau wende centralisatie", en volgens me vrouw Korte-van Hemel (CDA) voelen de gemeenten zich „bekocht". Worrell zei dat ook de voorwaarde, dat deze maatregel geen werkgelegenheid mocht kosten, niet is vervuld. Er gaan nu 400 arbeidsplaatsen verloren, terwijl de gemeenten bovendien gedwongen worden de wachtgelduitkeringen voor dat personeel uit de beschikbare subsi diegelden te betalen. De PvdA is het daar volstrekt mee on eens. De socialisten dienden een wijzi gingsvoorstel in waarbij de post so ciaal-cultureel werk met 9 miljoen gul den wordt verhoogd. Dat geld wordt in dat voorstel weggehaald bij diverse an dere kleine posten van de CRM-begro- ting. Ook D'66-woordvoerder mevr. Cotterell bekritiseerde het besluit. De bewinds lieden op CRM hebben na verlaging van de post voor het sociaal-cultureel werk wel 10 miljoen gulden weer toege voegd voor het bestrijden van de jeugd werkloosheid. Mevrouw Groenman stelde bij amendement voor die 10 mil joen gulden weer gewoon aan het alge mene sociaal-culturele werk toe te be delen. Minister Van der Louw wees er in een interruptie op dat die 10 miljoen afkom stig zijn uit de pot van 300 miljoen, die minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) beschikbaar heeft vuui ue oesinjuing vau uc jcugawerR- loosheid. Daar kan dus niet vrijelijk over worden beschikt, meent hij. Prioriteiten Bijna alle fracties drongen erop aan dat de bewindslieden van CRM nog vóór de zomer met een duidelijke prioriteiten lijst komen. Daann moet - in samen hang met volksgezondheid, onderwijs en justitie - een overzicht worden gege ven van de voorzieningen „die de over heid in de verzorgingsstaat overeind wil houden", zoals de WD'er Hermans zei. Bejaarden Mevrouw Andela-Baur (CDA) vroeg in een motie om nog dit jaar te komen tot de Instelling van een voorlopige Raad voor het Bejaardenbeleid, zodat de be jaarden mee kunnen praten over de za ken die hen aangaan. Ook D'66 drong aan op een snelle instelling van deze raad WD-woordvoerster Verkerk-Terpstra vroeg bij motie om een evenwichtiger stelsel van financiering van de verzor- gingskosten van bewoners van bejaar den- en verpleegtehuizen. Zo vonó zij het oryuist dat veel bejaarden in een bejaardentehuis hun laatste spaarcen ten kwijtraken. Gehandicapten De WD wil dat meer geld wordt uitge trokken voor het Nationaal Orgaan Ge handicaptenbeleid Na hetJaarvoor de Gehandicapten (1981) dreigt de aan dacht voor deze groep dood te bloeden, zei mevrouw Verkerk. In een motie vroeg zij de bewindslieden een geïnte greerd beleid uit te stippelen gericht op verbetering van de, vooral kleinschali ge voorzieningen voor gehandicapten. Verkerk en de PvdA'ster Van Nieuwen hoven dienden wijzigingsvoorstellen in, waarmee de bezuiniging van 400 000 gulden op de subsidie aan drie instellin gen die zich bezighouden met seksuele voorlichting en bewustwording, onge daan wordt gemaakt. Ook mevr. Ande- la en het PPR-kamerlid WiUems had den kritiek op deze bezuiniging. Voetbal De tweede kamer is verdeeld over het verder in te voeren beleid met het be taalde voetbal. Minister Van der Louw heeft de kamer voorgesteld om een proefperiode van één Jaar in te lassen om te kunnen be zien of en in welke vorm een tweede vierjarenplan voor de sanering van het betaald voetbal kan worden opgezet. De PvdA-fractie bleek niets te voelen voor de proefperiode. De PvdA vraagt uitdrukkelijk de mid delen voor de komende competitie te blokkeren als de kamer niet voor die tijd uitvoerig met de minister van ge dachten heeft kunnen wisselen. Het CDA steunt overigens het voorstel van de PvdA-minlster. Het CDA blijft be zwaar hebben tegen shirtreclame, „maar wij zullen niet langer de Intro ductie van shirtreclame als ontbinden de voorwaarde voor eventuele over heidssteun blijven stellen", aldus de christendemocraat De fractie van D'66 liet zich over de problemen van het be taald voetbal niet uit. WD-woordvoerder Keja meent dat de overheid de invoering van shirtrecla me niet mag tegenhouden. groep verwacht eind dit jaar begin vol gend jaar weer uit de verliezen te zijn. Daarvoor zullen nog wel enkele sane ringen nodig zijn. Waar dat zal gebeu ren en of dat gepaard gaat met verlies van arbeidsplaatsen kon de Stokvis directie nog niet zeggen. Zo bleef er meer onduidelijk op de persconferen tie die Stokvis had belegd en waarop enkele leden van de directie van Trans Gulf aanwezig waren. Trans Gulf houdt zich bezig met scheepvaart, handel en financiering over de gehele wereld. Nadere verduide lijking werd niet gegeven. Zelfs een om zetcijfer dat in ieder geval vele miljar den guldens moet belopen kon niet wor den geopenbaard. De heer Raouff, een van de directieleden van Trans Gulf wilde wel kwijt dat de toezegging van de Nederlandse overheid eventueel geld in Stokvis te steken geen enkele rol gespeeld heeft bij het besluit zowel Stokvis als de Nieuw Afrikaanse Han dels Vennootschap over te nemen. „Wij zijn vooral geïnteresseerd in de kennis die bij de mensen van Stokvis aanwezig is", zei hij. Verder zullen wij Stokvis en NAHV alle steun verlenen om ze dezelfde dingen te laten doen die ze tot nu toe deden en om die uit te breiden en te versterken. Over hoe de transacties verder afgewikkeld gaat worden wilde hij niet zeggen mocht over de prijs die voor de Stokvis en NAHV zal worden betaald. Volgens de heer B. van Huljgenvoort, lid van de directie van Stokvis, is de zaak op het nippertje nog goed geko men. Het had geen dag langer moeten duren. De vrachtwagens van onze kre dieteuren stonden al op ons terrein om hun spullen terug te halen. Het is een wonder dat we ontsnapt zijn, zo zei hij. Van Huijgenvoort benadrukte dat Stokvis door de jaren heen een gezond bedrijf is geweest, dat een rendement van 17 tot 18 procent op het geïnves teerd vermogen behaalde. Dat vermo gen bedraagt nu circa 140 miljoen en dat zijn dan de onroerende goederen, voorraden en vorderingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9