PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Den Uyl wil dit jaar werk voor 30.000 man Polen mogen emigreren Ontvoerde jongen bevrijd MUNT VAN VIJFTIG GULDEN Stroomtarieven in Zeeland niet omhoog ijMty i n BIJZONDERE AANDA CHT JEUGD IN BANENPLAN Brief 5 cent duurder LINKS VERZET EL SALVADOR BEZET STAD ZONDER HINDER VAN AUTORITEITEN Vijfling in ziekenhuis van Gent Droog en vrij zonnig Droog en zonnig, maar in het westen van het land ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 6 gra den. Matige, aan de kust tot krachtig toenemende zuidoosten wind. 225e jaargang no. 28 Woensdag 3 februari 1982 PZC ■OMtcrj P&t£op&n: ■cloenlfe. auta adria jijk 150 Goe» Ml 20*40' DEN HAAG <ANP) - Staatssecretaris Kombrink van finan ciën heeft bij de tweede kamer een wetsontwerp ingediend tot opneming in de muntwet van een zilveren mjftigguldenmunt- stuk. Als dat wetsontwerp wordt aangenomen kunnen 'met een zekere regelmaat als daarvoor een bijzondere aanlei ding bestaat'zilveren vijftigguldenmuntstukken worden uit gegeven. Volgens het ministerie vanfinanciën, dal dit dinsdag bekend maakte, is het de bedoeling dat in april de eerste vijftiggul denmunt ivordt uitgegeven ter herdenking van de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten in 1782 Het vijftigguldenmuntstuk zal naar verwachting van het mi nisterie geen betekenis hebben voor het betalingsverkeer en zal worden uitgevoerd in zilver met een gehalte van 925 De foto's tonen het ontwerp voor het vijfligguldenmuntstuk van 1982 van de Amsterdamse beeldhouwer en medailleur Eric Claus. De voorzijde van de munt draagt de beeltenis van koningin Beatrix, met daaronder de tekst 'Beatrix koningin der Nederlanden' De keerzijde draagt een gestileerde voor stelling van de koppen van de Nederlandse leeuw en de Amerikaanse adelaar en de tekst '1782-1982 Nederland Ame rika'. De oplage van de munt voor 1982 is volgens het ministerie van financiën vastgesteld op 250.000 stuks. DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de regering om per 1 april de posttarieven te verhogen, gaat in praktijk betekenen, dat het ver sturen van brieven en briefkaar ten vijf cent duurder wordt. Een brief tot twintig gram gaat dus 70 cent kosten, een drukwerk in een enveloppe 60 cent, een briefkaart en een drukwerkkaart 50 cent, ter wijl de prijs voor een binnenlandse postblad wordt verhoogd tot 55 cent. De algemene tarieven voor partijen post worden voor partijen tot 250 gram gemiddeld met zes procent verhoogd. Boven de 250 gram bedraagt de verhoging ge middeld 3 procent. Nog voor de prijsverhogingen van kracht wor den zullen nieuwe postzegels (Bea- trix-zegels van 0,70,0,90 en 6,50 gul den) in omloop komen. Ook de postgiro verhoogt de prij zen per 1 april. Het recht voor stor ting gaat van 1,25 naar 1,50, een binnenlandse postwissel van 3,- gulden naar 3,50, gewone cheques van 1,75 naar 2,- en zichtcheques van 1,50 naar 1,75. Arbeidsplicht werkloze jeugd DEN HAAG - Een jeugdwerkplan moet 25.000 tot 30.000 wercloze jongeren van 16 tot 23 jaar aan een opleiding of aan werk helpen. Extra bouwactiviteiten moeten werk gaan bieden aan ongeveer 20.000 werkloze bouwvakkers. Tot 1985 dienen in totaal 200.000 volledige banen en 175.00 deeltijd banen te worden geschapen. Dat zijn de hoofdlijnen van het banenplan dat minister Dep Uyl van sociale zaken en werkgelegen heid dinsdag vertrouwelijk aan de werkgevers- en werknemersorganisaties heeft verstuurd. Dit jaar moeten volgens dat plan 25.000 nieuwe banen ontstaan terwijl ernaar wordt gestreefd de werkloosheid te verminderen met 30.000. Met de werkgevers- en werknemersor ganisaties gaat Den Uyl praten om over enige tijd te komen tot arbeidstijdver korting met gelijktijdig inleveren van loon. Om het banenplan te financieren wordt nog dit jaar van iedere werkne mer tweemaal een half procent aan in- vesteringsloon gevraagd. Deeltijdsubsidie Den Uyl is van plan werkgevers, die vol- letijdsbanen willen splitsen in deeltijd banen, te subsidiëren met 4000 gulden per gesplitste baan. In het concept-ba nenplan. dat als discussienota is gepre senteerd. worden naast stimulerende maatregelen voor de bouw ook extra impulsen gegeven aan de export en het midden- en kleinbedrijf. De werkgelegenheidsnota van de mi nister van sociale zaken moet een eer ste aanzet geven tot een meerjarenplan voor de werkgelegenheid. Donderdag bespreekt Den Uyl zijn ideeën met, de organisaties van werkende jongeren en volgende week donderdag zullen de so ciale partners in de Stichting van de Arbeid een gesprek hebben met de ms nister De aanpak van de jeugdwerkloosheid maakt een belangrijk deel uit van het banenplan. De Stichting van de Arbeid heeft het afgelopen najaar al aanbevo len om hieraan te werken. Het convent van christelijke sociale organisaties stelde in januari al een plan op Voor het welslagen van het Jeugdwerkplan moe ten de mogelijkheden tot het volgen van beroeps- en vakopleiding worden vergroot en dienen grenzen te worden gesteld aan de duur van de jeugdwerk loosheid. houdt Den Uyl zijn sociale partners voor Onderwijs De minister is van mening dat op korte (Slot zie pagina 9 Het aantal huishoudens dat indivi duele huursubsidie ontvangt stijgt in juli dit jaar naar 550.000. Dat betekent een totale uitkering van 12 miljard gul den over het komende seizoen. Die schatting wordt gemaakt op het minis terie van volkshuisvesting. Vorig sei zoen, 1980-1981 kregen aanzienlijk min der mensen, 400.000, een deel van hun huur gesubsidieerd. PZEM-DIRECTEUR DALEBOUT: monumentenzorg De Rijksdienst voor de Monumenten zorg heeft 17 Zeeuwse plaatsen opge nomen In het nieuwe aanwijzingspro gramma van beschermde stads- en dorpsgezichten. Het 'oude program ma' - in de jaren zestig tot stand geko men - telde voor Zeeland nog 22 plaat sen. De vijf afgevoerde plaaten zijn: Aardenburg. Groede. Biggekerke, Burgh en Haamstede. schoonmaak Tussen de Zeeuwse schoonmaakbe drijven ls een moordende concurren tieslag ontbrand. Veel ondernemingen rijksinstellingen en gemeenten bezui nigen op schoonmaakwerkzaamhe- den. En om toch aan de slag te kunnen blijven zien vele bedrijven zich ge noodzaakt hun tarieven drastisch om laag te schroeven. PAGINA 3 tekort Het totale tekort van de overheid over 1981 zal naar verwachting uiteindelijk ongeveer 8.3 procent bedragen. Voor naamste oorzaak van deze verdere ver slechtering is een te sterke groei van de uitgaven bij vier departementen. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen is daarbij de grote boos doener- dit departement overschreed de bovenste grens van de afspraken met ongeveer 500 miljoen gulden Ook de departementen van ontwikkelings samenwerking. defensie en verkeer en waterstaat gaven te veel uit. PAGINA 13 arbeidsplicht Minister Van der Louw meent dat uit voering van zijn plan een arbeidsplicht in te voeren, werklozen vertrouwd zal maken met een stuk arbeidsdiscipline. De erm-bewindsman 'Ook voor mij- zelfheeft het bezorgen van kranten en melk uitstekend gewerkt voor mij n op vattingen over de maatschappü' PAGINA 15 rolski's Wie in de buurt van Koudekerke een jongeman in een aërodynamisch pak met rolski's onder de voeten tegen komt, hoeft niet verwonderd op te kij ken, De twintigjarige Edward de Leng - om hem gaat het - heeft geen andere keus: hij bereidt zich voor op het natio naal kampioenschap langlaufen in West-Duitsland. De Leng. 'Ze lachen zich allemaal rot. maar ik weet echt wel waar ik mee bezig ben' Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3,9 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. LUXEMBURG (AFP)-De politie in Luxemburg heeft dinsdag de 17-jarige Mark Graffe, zoon van een rijke zakenman, bevrijd die donderdag was ontvoerd. De jongen zat vast in een huis in Junglinster, een dorpje ca. twaalf kilometer ten noorden van de stad Luxemburg. Op verzoek van de politie was niets over de zaak gemeld omdat de dader had gedreigd nog twee kinderen te zullen ontvoeren. De ontvoerder is een Nederlander, de 35-jange H J. uit Nijmegen Hij heeft inmiddels bekend Hij werd gearresteerd in het Holiday-Innhotel in Luxemburg. Foto: Mark Graffe (links) wordt na zijn bevrijding naar een ambulance gebracht. MIDDELBURG - Als de olieprijs sta biel blijft, zullen de Zeeuwse kleinver bruikers dit jaar niet te maken krijgen met hogere tarieven voor de electrici- teit. Dat verklaarde PZEM-directeur ir. M. D. Dalebout dinsdagmiddag, in een reactie op de verwachting, dat lan delijk de electriciteit dit jaar tien pro cent duurder zal worden. Ir. Dalebout wees er wat de Zeeuwse situatie betreft op. dat de raad van be- SAN SALVADOR (RTR/DPA) - Linkse verzetsstrijders hebben dinsdag de Salvadoriaanse grensstad Nueva Tri nidad veroverd. Bij de strijd zijn onge veer honderd mensen om het leven ge komen. Dit hebben welingelichte mili taire kringen meegedeeld. Onder de doden bevinden zich volgens de klingen de militaire commandant van Nueva Trinidad en elf soldaten. On geveer 500 guerrillastrijders namen aan de aanval op het stadje aan de grens met Honduras deel. De strijd in El Sal vador is de afgelopen weken steeds he viger gewordenEen jaar na het misluk te offensief in januari 1981 hebben de ongeveer 6.000 guerrillastrijders in El Salvador zoveel aan kracht gewonnen dat de strijdkrachten ze nauwelijks het hoofd kunnen bieden. Als bewijs voor de groeiende sterkte van het verzet wordt de aanslag genoemd op 28 janua ri op de streng bewaakte luchtmacht basis van San Salvador waarbij vrijwel de helft van de luchtvloot werd ver woest. stuur van de PZEM heeft besloten om met Ingang van januari 1982 het .vaste deel' van de electriciteitskosten met 3 procent te verhogen. „Dat slaat dus niet op de brandstofkosten." aldus de PZEM-directeur ..Op het totaal komt dat neer op een tariefsverhoging van anderhalf procent". Tegelijk echter - al dus lr. Dalebout - is bij de PZEM beslo ten die verhoging van 3 procent .vast deel' voor de kleinverbruikers te com penseren: ze wordt - aldus Dalebout - in mindering gebracht op de brandstof toeslag. ..Wij hebben geen verhogingen voor de klem verbruikers in ons hoofd," zo zei de PZEM-directeur desgevraagd. „De brandstofkosten zijn afhankelijk van het gas en de prijs op de oliemarkt. De laatste tijd is de oliemarkt heel erg sta- bieL Pas als de olieprijs tien of twintig procent zou opslaan, zal dat weer in vloed hebben op de tarieven." Lastenpost Wanneer de verwachting van de Sa menwerkende Electriciteitsproductie- bedrijven (SEP) - dat de tarieven lande lijk tien procent zullen stijgen - uit komt. betekent dat voor een gemiddeld huishouden een extra lastenpost van ongeveer 85 gulden per jaar. De kilo- wattuurprijs zal door de verhoging dit jaar met twee cent stijgen tot 24 cent. Vorig jaar werd een kilowattuur vier cent duurder. De Vereniging van Ex ploitanten van Electriciteitsbedryven iVEENi heeft over de tariefsverhoging inmiddels overeenstemming bereikt met het ministerie van economische za ken. Volgens een woordvoerder van de SEP hebben de centrales van de minis ter toestemming gekregen om de stij ging van de vaste lasten al per 1 januari door te berekenen. Gezien de winsten die gemeentelijke Slot zie pagina 8 kolom 1) (Van onze correspondent) WENEN - Polen die naar een ander land willen emigreren, kunnen dat doen zonder dat de Poolse autoriteiten hen een strobreed in de weg zullen leg gen. Dit staat in een officiële verkla ring van het Poolse ministerie van jus titie. Het aantal geinterneerden in Po len bedraagt volgens het communiqué op dit moment iets meer dan 4100 men sen. Het departement ontkende dat de geinterneerden mishandeld zijn. In de verklaring wordt verder gezegd dat degenen die bereid zijn zich aan de par tijlijn te onderwerpen, zullen worden vrijgelaten en hun vroegere banen kunnen terugkrijgen. Sinds de kosten van levensonderhoud in Polen van de een op de andere dag met 250 procent zijn gestegen, hadden de Polen gehoopt dat er ln de winkels meer voedsel te koop zou zijn. Maar in plaats daarvan worden zij nu ook ge confronteerd met een tekort aan twee produkten die tot nu toe in steeds rede lijke hoeveelheden beschikbaar waren thee en kip. Het militaire regime heeft voor het groeiende tekort aan lappen en eieren de schuld aan de Amerikanen gegeven omdat zij de export van kippevoer naar Polen hebben ingekrompen, maar net op de dag voordat de militairen op 13 december vorig jaar de macht overna men gaf het Poolse ministerie van land bouw aan alle staatsboerderijen op dracht de elektriciteit voor de legbatte rijen uit te schakelen en de kippen te slachten omdat er tegen februari niet voldoende voedsel zou zijn. Mensenrechten Verhitte debatten tussen Oost en West over de situatie in Polen hebben ertoe geleid dat dinsdag de eerste grote bij eenkomst van de jaarlijkse zitting van de commissie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens al spoedig werd verdaagd. Het door Canada. Australië, Denemar ken, West-Duitsland, Frankrijk, Italië. Japan. Nederland, Groot-Brittannié en de Verenigde Staten voorgestelde de bat is tot later verschoven. Polen komt nu aan de orde bij het agendapunt over het schenden van de mensenrechten in het algemeen. Ook hervatte overleg van de internatio nale ontwapeningscommissie in Gene ve heeft dinsdag in het teken gestaan van de Poolse crisis. PvdA De Partij van de Arbeid neemt met deel aan het bezoek dat een delegatie van de socialistische Internationale tot don derdag donderdag aan Moskou brengt. Naar zij meedeelde is het niet goed mo gelijk om met de communistische partij van de Sowjet-Unie op dit ogenblik over vrede te praten gezien de situatie in Po len. Oorspronkelijk zouden tien partijen vertegenwoordigers naar Moskou stu ren, maar ook de Franse, Westduitse, Britse. Japanse, Venezolaanse en Sene galese partijen zagen van deelname af. Twee vluchten De Poolse luchtvaartmaatschappij LOT mag van de Nederlandse rijks luchtvaartdienst twee speciale vluch ten naar Amsterdam uitvoeren ten be hoeve van Poolse kinderen die op uitno diging van de stichting „Vriendenhulp Polen" in Heemstede m ons land een vakantie zullen doorbrengen. Deze vluchten zullen op 8 februari en 8 maart worden uitgevoerd. In Nederland verblijvende leden en be stuursleden van de Poolse vakbewe ging Solidariteit hebben in de P. C. Hooftstraat in Amsterdam een infor matiekantoor geopend. GENT - Een vrouw uit het Belgi sche Lebbeke bij Dendermonde heeft dinsdag in het academisch ziekenhuis van Gent het leven ge schonken aan een vtjfiing, vier jon gens en een meisje Ziekenhuis functionarissen deelden mee dat de toestand van moeder en babies be vredigend is De kinderen variëren in gewicht van 870 tot 1980 gram. De naam van de vrouw werd door het ziekenhuis angstvallig geheim gehouden en ook gegevens over de leeftijd van de moeder werden niet verstrekt. De kinderen zijn door middel van een keizersnede ter we reld gebracht na een zwanger schap van 33 weken. Vier artsen waren bij de bevalling betrokken. A rbei xxzeje k rbeidsplicht voor werklo- e jongeren met een socia le uitkering. - wordt dit idee straks in Nederland een geac- cepteerd beginsel? Als 'net aan minister Van der Louw van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk (CRM) ligt wel. Deze week be handelt de bewindsman in de tweede kamer de begroting van zijn departe ment. Aan de luide protesten van bui tenaf (de welzijnssector, de wereld van de kunst) is af te meten dat er op de begroting van CRM - waar vele jaren achtereen veel geld over de tafel ging - duchtig gesnoeid zal moeten worden. „En dat zal te merken zijn bij veel voor zieningen die wij in onze verzorgings staat als vanzelfsprekend ervaren", hebben Van der Louw en zyn staatsse cretaris De Boer aan de vooravond van het begrotingsdebat laten weten. Het afslankingsproces ten opzichte van voorzieningen dat de beide bewindslie den op gang willen brengen zien zij ove rigens niet als een afbraakproces. Ze gaan ervan uit dat een groter beroep zal moeten worden gedaan op de eigen ver antwoordelijkheid van en de solidari teit onder de mensen met het oog op die voorzieningen. En in die filosofie past ook het plan om werkloze jongeren te verplichten gemeenschapstaken te ver richten op straffe van verlies van hun uitkering. Half december vorig jaar bracht de nieuwe minister van CRM de dis cussie over dit nogal gevoelige onder werp op gang door aan te kondigen dat hij met een ontwerp-nota 'arbeidsplicht voor jeugdigen' zou komen, In dit stuk wil de bewindsman uiteenzetten welke mogelijkheden hij ziet om jonge werklo zen te dwingen 'passende arbeid' aan te nemen die aansluit bij hun opleiding. Banen in sectoren als natuurbeheer, verkeer, verzorging en allerlei vormen van eertijds vrijwilligerswerk zouden ze dan niet steeds opnieuw kunnen weige ren zonder hun recht op uitkering te verspelen. Gedachten over een voorne men in deze richting zouden moeten worden uitgewerkt en bediscussieerd met werkgevers, vakbeweging en orga nisaties van werkende jongeren. In de visie van Van der Louw begint in Neder land een steeds grotere afstand te ont staan tussen werkende en nietr werkende mensen. Hij stelt zich op het standpunt dat een recht op werk tegen over een plicht tot werk behoort te staan, ook voor werkloze jongeren. Toen de minister van CRM zijn denk beelden voor de eerste keer ontvouwde stelden de critici zich in dichte rijen te genover hem op Zoiets als een sociale dienstplicht is in de Nederlandse ver houdingen een totaal onbekend, eigen lijk scherp veroordeeld verschijnsel. Het roept herinneringen op aan donke re periodes uit de vaderlandse geschie denis (maatregelen van de Duitsers in de tweede wereldoorlog en pogingen om mensen aan het werk te houden in crisisperiodes) In geheel andere om standigheden (een bijzonder tekort aan arbeidskrachten) is het nog wel eens als een oplossing voor acute problemen ge opperd. Zo kwam prof. Muntendam in 1965 met de suggestie om het tekort aan verpleegkundigen aan te vullen door meisjes-studenten te verplichten een jaar in ziekenhuizen of soortgelijke in richtingen te werken. En verder opent de wet bij een noodtoestand of in tijden van oorlog of overstromingen de moge lijkheid mankracht te mobiliseren voor bijzonder werk. In het algemeen overi gens staat de Nederlandse publieke opinie huiverig tegenover zoiets als het verschijnsel arbeidsplicht. Hoewel dus velen over hem en zijn denkbeelden op dit punt zijn heen- gevallen zet Van der Louw door. In het blad van de jonge socialisten 'Links af kondigt dè nieuwe bewindsman op CRM aan dat hij de taboe-sfeer rond het vraagstuk wil doorbreken. De ambte naren op zijn departement hebben op dracht de ontwerp-nota uit te werken, dit voorjaar komt er een discussieronde en ln mei kunnen afgeronde voorstellen over een arbeidsplicht voor werkloze jeudigen worden aangeboden aan het kabinet. De minister is vooral verbaasd over de kritiek van de jongeren zelf. Te genover hun bezwaren stelt hij dat het voor jonge mensen goed is als ze weten dat de maatschappij iets van ze eist. Een sociale dienstplicht voor werkloze jeugd zou een vormende functie kun nen hebben, een stuk arbeidsdiscipline kunnen aankweken. De filosofie van Van der Louw - tenslotte wordt hij ge doodverfd als de opvolger van Den Uyl in de PvdA - is een voorbeeld van herbe zinning op gegroeide verhoudingen en zijn initiatief is in ieder geval gedurfd. Beiden staan haaks op de gedachten over een arbeidsloos inkomen, die de afgelopen anderhalf jaar hier en daar (ook binnen de vakbeweging) naar bo ven zijn gekomen. In de herwaardering die het begrip arbeid op het ogenblik ondergaat zijn gemeenschapstaken en sociale verworvenheden een stuk dich ter bij elkaar gekomen Een arbeids plicht voor werkloze jongeren als on derdeel van 'het nieuwe realisme' bin nen de PvdA? Van der Louw wil in ieder geval de discussie erover niet uit de weg. vdM Enkele honderden burgers zijn afge lopen week gedood bij zware bombar dementen en raketaanvallen door Rus sische en Afghaanse troepen op de stad Kandahar, in het zuidoosten van Af ghanistan Dat is vernomen van weste lijke diplomaten en bronnen van het Aghaans Islamitisch verzet in de Pakis taanse stad Islamabad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1