Ministers: Warschau-pact dreigt sterker te worden VNG stuurt tweede kamer alternatieve politiewet Topambtenaren krijgen 3,7 miljoen gulden wachtgeld Energie Kenteken-registratie auto's kan veel beter Papiermagazijn uitgebrand Loos alarm BELEID EN BESPARING Besparing warmtepompen VERSCHUIVING IN GLOBAAL MACHTSEVENWICHT KEUZE VOOR GEMEENTELIJKE GRONDSLAG Ex-directeur Uniser: bedrijf kapotgemaakt AUTODIEFSTALLEN KUNNEN VERMINDEREN Visseizoen voor Pinksteren open DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 /binnen-buitenland 9 ARNHEM (ANP)- Verschillende gemeenten in Gelderland en Overijssel zijn ontstemd over de 3,7 miljoen gulden wachtgeld, die enkele voormalige topfunctionarissen van het computercentrum Oost-Nederland CON in Arnhem hebben gekregen. Eén van hen, de oud-directeur J. Nouwens. krijgt anderhalf miljoen gulden wachtgeld, nadat hij opstapte omdat hij zich niet met een nieuw beleid kon verenigen. De wachtr gelden moeten door de 115 gemeenten in Gelderland en Overijssel worden betaald, omdat zij ingevolge de wet gemeenschappe lijke regelingen deelnemer van het CON zijn. Behalve de 3miljoen aan wachtgelden, draaien de Gelderse en Overijsselse gemeen ten - net als alle andere gemeenten in ons land - ook op voor de 50 miljoen gulden schuld van de Stichting Organisatie Auto matisering Gemeenten (SOAG) in Den HAAG. De SOAG wordt volgens de plannen in oktober dit jaar opgeheven omdat er te weinig belangstelling voor haar diensten be staat. Ook de SOAG valt sinds 1977 onder de wet gemeenschappelijke regelingen, zodat de gemeenten via een verdeelsleutel de las ten dragen. Waarnemend directeur J. J. A. M. Baart van het CON wees er maandag desgevraagd op dat de wachtgeldregelingen zijn vastgelegd in het ambtenarenreglement. Bij de bereke ning ervan wordt onder meer uitgegaan van de functie en het aantal dienstjaren van de betrokkenen. Wachtgeld is iets anders dan een gouden handdruk, omdat het niet In eens, maar gedurende een reeks van jaren wordt uitbetaald. De betrokkene ontvangt een percentage van zijn Inkomen. De bedra gen die de 115 gemeenten In Gelderland en Overijssel moeten betalen, bestaan volgens Baart voor tien procent uit wachtgelden, de rest is SOAG-schuld. Het ligt in de bedoeling dat de werkzaamhe den van SOAG voor een deel worden onder gebracht bij de tien centra in het land. waar van de CON in Arnhem (125 werknemers) er een is. Bij het nieuw geformuleerde beleid stappen de computercentra af van hun stan daardpakketten en gaan zij computerdien sten 'op maat' leveren. Daarbij betaalt de opdrachtgevende ge meente en worden de kosten niet meer zoals vroeger over alle deelnemers uitgesmeerd. HAPS (ANP) - De rijkspolitie te 's- Hertogenbosch heeft maandag morgen vroeg allerlei maatregelen getroffen om een einde te maken aan een gijzeling in een huis in het plaatsje Haps, ten zuiden van Nij megen De politie hoefde echter niet handelend op te treden. De 'gijze ling' bleek te berusten op een reeks van misverstanden. Een echtpaar in Haps werd in de nacht van zondag op maandag rond twee uur bij thuiskomst over vallen door vijf mannen van wie er één een vuurwapen had. Het echt paar werd door de gemaskerde mannen op de eerste etage aan een traphek gebonden. Vervolgens doorzochten ze het huis zonder iets van hun gading te vinden. Het doodsbange echtpaar wist zich los te maken en zocht angstig een heenkomen in de slaapkamer in de veronderstelling dat de overvallers nog steeds in huis waren. Rond tien voor vijf vatte het onfortuinlijke tweetal de moed om vanaf de slaap kamer telefonisch alarm te slaan. Het enige nummer dat hun te bin nen schoot was dat van hun huis arts. Die spoedde zich ter plekke na zijn vrouw opdracht te hebben ge geven onmiddellijk de politie te waarschuwen. De rijkspolitie begon onmiddellijk met het sluiten van een net rond de woning in Haps en belde de officier van justitie uit zijn bed. Een surveillerende patrouille, die naar het huis van het echtpaar was gestuurd, stelde echter al snel vast, dat de overvallers al lang weg wa ren. y Met draaiboek voor een gijzeling was al in werking gebracht", aldus een woordvoerder van de rijkspoli tie. ..maar gelukkig bleek het loos alarm". TILBURG (ANP) - Een felle brand in een magazijn van de papierfabriek Edet in Tilburg heeft in de nacht van zondag op maandag voor een schade van ongeveer zes a zeven miljoen gulden gezorgd. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is door de brand 1550 ton papier verloren gegaan De oorzaak is waarschijnlijk een defect aan de ontsteking van een vorkheftruck, waardoor vlammen uit de uitlaat lekten. In het bedryf wordt continu gewerkt. Bij de brand zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. DEN HAAG (ANP) - Uit een onderzoek bij TNO ln Apeldoorn is gebleken dat een zogenaamde warmtepomp voor ruimteverwarming in huizen en gebouwen een energiebesparing kan opleveren van veertig tot vijftig pro cent. Als rond de eeuwwisseling bijvoorbeeld 35 procent van de woningen en andere gebouwen met een dergelijke pomp zouden zijn uitgerust, kan per jaar al twee tot drie miljard kubieke meter aardgas worden bespaard. De minister van economische za- een vloeistof, waarbij warmte aan ken heeft voor dit jaar 15,5 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor de ontwikkeling van de warm tepomp Naar verwachting kunnen de eerste gasgestookte warmte pompen voor eengezinswoningen in 1934 of 1985 op de markt komen. TNO heeft berekend dat warmte pompen voor de verwarming van eengezinshuizen tussen de vijf- en achtduizend gulden gaan kosten. Door gasbesparing worden de meerkosten ten opzichte van een centrale verwarmingsketel in vijf tot tien jaar terugverdiend Dit jaar zullen nog enkele proefprojecten in huizen worden uitgevoerd. Een ander voordeel van de intro- duktie van de warmtepomp ls vol gens TNO dat de benodigde appa ratuur vrijwel geheel door de Ne derlandse industrie geleverd kan worden Het principe van een warmtepomp is gebaseerd op de verdamping van de omgeving wordt onttrokken, en het condenseren van een gas waar bij warmte vrijkomt. Het is te ver gelijken met een 'omgekeerde' koelkast, die warmte aan de bin nenruimte onttrekt - waardoor het binnenin kouder wordt - en aan de achterkant warmte afgeeft. Door de te gebruiken vloeistof in de warmtepomp onder hoge druk te zetten wordt een hogere tempera tuur verkregen. De warmtepomp kan worden aan gesloten op een pijp naar buiten, waardoor warmte aan de lucht kan worden onttrokken. Het is ook mo gelijk de warmte van het opper vlakte- of het grondwater te benut ten. Met een warmtepomp kan eveneens wamrte uit de bodem worden gehaald. Na energiezuinig bouwen levert de warmtepomp volgens TNO verre weg de beste mogelijkheid om op grotere schaal te besparen. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het Warchaupact dreigt sterker te worden dan de NAVO, mel den de ministers Van der Stoel (buiten landse zaken) en Van Mierlo (defensie) de Tweede Kamer. Nu heerst er een globaal machtsevenwicht tussen Oost en West, maar er is een gestage ver schuiving gaande in het nadeel van het Westen. De bewindslieden schrijven dit in ant woord op een reeks vragen over het Ne derlandse NAVO-beleid, ter voorberei ding van de begrotingsbehandeling in de Kamer. Zij achten „passende tegen maatregelen'' nodig om de gesignaleer de ontwikkeling te stoppen. Door wa- penbeheerslngsafspraken moet een evenwicht op lager niveau worden na gestreefd. Op conventioneel gebied heeft het War chaupact „een beduidend numeriek overwicht", aldus de bewindslieden. Wat betreft de intercontinentale kem- raketten is er evenwicht, maar het War chaupact heeft voorsprong op het ge bied van de nucleaire wapens voor het Europese slagveld, benaive die voor de korte afstand. De ministers tekenen daarbij aan, dat ook de politieke samenhang van de bondgenootschappen en de economi sche capaciteit moeten worden meege wogen, en die slaan door in het voordeel van het Westen. Maar „Het is vooral het tempo waarin de Sowjet-Unie aller lei verbeteringen invoert, dat aanlei ding geeft tot bezorgdheid. Marine Van der Stoel en Van Mierlo wijzen on der meer op de grote marine-activitei ten van de Sowjet-Unie. Van oudsher was de Sowjet-marine bedoeld voor de verdediging van het eigen land, maar er komen steeds meer schepen bij die op grote afstand van de thuishaven kunnen opereren. In hun antwoorden gaan de ministers ook ln op de enorme extra defensie-in spanning van de Amerikaanse presi dent Reagan. Ze kunnen echter nog niet aangeven in hoeverre daardoor de verschuiving van de krachtsverhoudin gen in het voordeel van het Warchau pact zal worden afgeremd. Dat de Amerikanen zouden streven naar militaire superioriteit, wordt door de beide ministers weersproken. „Een dergelijk streven zou in elk geval door de Nederlandse regering in hoge mate ongewenst worden geacht", schrijven zijVoorts ontkennen zij dat de Verenig de Staten nieuwe wapens produceren (zoals de neutronenbom) met als oog merk een oorlog tot Europa beperkt te kunnen houden. De uitvoering van het zogenoemde 'long term defence programme' dat beoogt het defensief vermogen van de NAVO te versterken laat in Nederland te wensen over. zo blijkt uit de antwoor den van beide ministers. Overleg met de NAVO-bondgenoten is nog niet optimaal, zo blijkt voorts uit de antwoorden van beide ministers. Kernwapenvrije zones Van Mierlo en Van der Stoel staan sceptisch tegenover het instellen van kernwapenvrije zones in Europa (Scandinavië, Balkan, Benelux). In be ginsel is het een goed idee, aldus het tweetal, maar het valt niet los te zien van de algemene veiligheidssituatie op het continent. In elk geval is eerst een conventioneel evenwicht nodig, vinden zij. Zij geven dan ook voorrang aan onder handelingen over wapenbeheersing bo ven andere vredes-lnitiatieven. Het streven naar een nauwere samen werking van de Europese landen bin nen de NAVO mag niet worden opgevat als een eigen Europees defensiebeleid, schrijven de bewindslieden verder. „In de afzienbare toekomst kan de verdedi ging van West-Europa alleen ln Atlant- sich kader afdoende worden verze kerd" Uit de antwoorden op de kamervragen blijkt voorts, dat Nederland na de schenking van 25 Starfighter-straalja- gers met reserve-onderdelen en enige grondradar-apparatuur geen plannen heeft voor overdracht van nog meer militaire spullen aan NAVO-bondge- 'noot Turkije, waar het leger aan de macht is. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse systeem om kentekens van auto's te regi streren werkt autodieven en verkeersovertreders, die niet willen betalen, in de kaart. Het zon beter zijn de kentekens niet aan een voertuig te verbinden, maar aan de eigenaar, zoals in veel landen dan ook gebeurt. Met name aan de Belgen kunnen de Nederlanders een voorbeeld nemen bij het verbeteren van de registra tie. Tot die slotsom komt D. den Breejen, die verbonden is aan de afdeling auto diefetallen van de centrale recherche informatie dienst, in een rapport. Het bezit van een kentekenbewijs geeft de mogelijkheid dit te gebruiken om een gestolen voertuig in de handel te bren gen. Aanpassing van het chassisnum mer is vaak voldoende om het risico van ontdekking zeer klein te houden. In de HOGERE TARIEVEN UITZENDBUREAUS DEN HAAG (ANP) - Uitzendbureaus mogen met ingang van vandaag (dins dag) voor kantoor- of daarmee verge lijkbaar personeel hun tarieven met maximaal 2,12 procent verhogen, ter wijl uitzendbureaus van arbeids krachten in de industriesector hun ta rieven met maximaal 1,64 procent mo gen verhogen. Hiertoe hebben de ministers van econo mische zaken en van sociale zaken en> werkgelegenheid besloten. praktijk wordt volop misbruik ge maakt van kentekenbewijzen van total loss auto's om gestolen auto s weer in het verkeer te brengen. In België is deze mogelijkheid in principe ook aanwezig, maar daar voorkomen maatregelen als verplichte autokeuringen en en vermel ding van de code van de verzkerings- maatschappij op het kentekenbewijs misbruik op dezelfde grote schaal als in ons land. De diefetalcijfers in beide lan den zijn dan ook kenmerkend, aldus het rapport. Ook het vervalsen van kente kenbewijzen is in België veel moeilijker Bovendien is daar een vervalst kente kenbewijs veel moeilijker te gebruiken, omdat men dan tevens moet beschik ken over 'vervalste' kentekenplaten. In ons land zijn daarentegen kentekenpla ten vrij in de handel verkrijgbaar. In praktijk is het dan ook in België veel moeilijker dan in ons land om als verko per van een auto onbekend te blijven. In Nederland is het voor de politie on mogelijk om op korte termijn overtre dingen van de verzekeringsplicht op te sporen. In België kan de politie dat wel. Daar is men verplicht een 'verzeke ringsbewijs' te overleggen alvorens men een kentekenbewijs kan krijgen. Bovendien moet men daar de nummer plaat inleveren als een verzekering om wat voor reden dan ook wordt beëin digd. Ook het ontduiken van wegenbelas ting is in België moeilijker. In België is men bovendien verplicht een 'keu ringsbewijs' van de auto te overleggen alvorens men voor een auto een kente kenbewijs kan krijgen. Bij elke wisse ling van eigenaar moet de auto ge keurd worden. Overigens moeten in België alle auto's die ouder zijn dan vier jaar jaarlijks worden gekeurd. BREDA (ANP) - De EMK-oprichter en oud-Uniser-directeur Gerrit B. heeft het bedrijfsleven en de overheid er maandag in zijn laatste woord in het Uniser-proces voor de Bredase recht bank van beschuldigd dat zij Uniser bewust hebben „kapotgemaakt". Hij erkende in het verleden fouten te hebben gemaakt, maar zo zei hij, nie mand in de afvalverwerkingsbranche heeft schone handen". Volgens B. zou zonder Uniser het milieu in Nederland aanzienlijk zwaarder vervuild zijn ge raakt dan nu het geval is is geweest. Hij verweet het bedrijfsleven tijdens het proces Uniser in een aantal gevallen ten onrechte beschuldigd te hebbe. Hij ver weet het ministerie dat zij een overna me in 1981 van Uniser door het Duitse bedrijf GMU hebben verhinderd. Gerrit Bvindt bovendien dat het in ons land momenteel met de verwerking van chemisch afval slecht gesteld is. in te genstelling tot beweringen van de over heid. De rechtbank besloot maandag avond niet op een verzoek van de verde diging in te gaan om de voorlopige hechtenis van de vijf verdachten op te heffen dan wel te schorsen. De uitspraak in het Uniser-proces volgt op 15 februari. ln de Thaise hoofdstad Bangkok is zaterdag de 20-jarige Rotterdammer B A. G. Olman vermoord. De man over leed aan drie schotwonden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken woonde de man al enige tijd in Bangkok. Het is niet bekend wie de moord heeft gepleegd en wat de aanleiding was. DEN HAAG (ANP) - De vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) is het volstrekt niet eens met het ingediende ontwerp politiewet en heeft de tweede kamer nu een compleet alternatief wetsontwerp voor een nieuwe politiewet aangeboden. In dit advies kiest de VNG voor politie op gemeentelijke grondslag, waarnaar ook de grote politieke partijen vorig jaar in hun verkiezings programma's streefden. Het huidige bestel kent twee soorten politie (gemeentelijke en rijkspolitie). Het wetsontwerp, dat nog afkomstig is van het vorige kabinet, wil dit stelsel vervangen door één soort politie met provinciale korpsen en landelijke dien sten en landelijke instellingen. De VNG heeft tegen dit ontwerp-politiewet on overkomelijke bezwaren. In feite, zo constateert zy. creëert het wetsontwerp drie soorten politie. De commissaris van de koningin beheert de provinciale korpsen, de minister van justitie de lan delijke diensten en de minister van bin nenlandse zaken de landelijke instellin gen. Telt men de koninklijke mare chaussee nog mee, dan komt men zelfe tot vier soorten, want dan staat het be heer onder de minister van defensie. Dit ontwerp zal leiden tot een verdere ver zelfstandiging van de politie, hetgeen volgens de VNG in een democratische samenleving niet kan worden aan vaard. Bovendien heeft het alle elemen ten in zich om de basis voor het functio neren van de politie eerder slechter dan beter te doen zijn. Gemeentelijk niveau De VNG kiest voor een politie die niet alleen functioneel, maar ook maat schappelijk en bestuurlijk kleinscha lig is geïntegreerd. Zij wil dat de beïn vloeding van het functioneren van de politie en de democratische controle op de politie op gemeentelijk niveau plaatshebben. De VNG-proeve, die in boekvorm is ver schenen onder de titel 'Politie op ge meentelijke grondslag', gaat uit van een bestel waarin gemeenten met 25.000 of meer inwoners over hun eigen politiekorps beschikken. Gemeenten met minder dan 25.000 inwoners be schikken samen met andere gemeenten over een gemeenschappelijk politie korps waarvan het bewakingsgebied ten minste 25.000 inwoners telt De bur gemeester is belast met het lokele be heer van de politie. De gemeenteraden kunnen algemene beheersregels stel len, In gemeenten met een gemeen schappelijk korps doen ze dat in de poli- tieregeling waarbij het korps wordt in gesteld. Daar waar een politiekorps de politiezorg in meer dan één gemeente vervult, zijn de burgemeesters ver plicht hun beheersbevoegdheden op el kaar af te stemmen. Het ontwerp houdt in dat het aantal gemeentelijke korp sen wordt uitgebreid tot 3001 nu 140). De VNG ziet vooralsnog alleen plaats voor een landelijke dienst luchtvaart onder beheer van de minister van binnenland se zaken. Voor de werkzaamheden die in het wetsontwerp aan andere landelij ke diensten worden opgedragen heeft de VNG twee oplossingen Zij zouden kunnen worden ondergebracht bij ge meenten die belast worden met zeer uit zonderlijke onderdelen van de politie taak. Als het om werkzaamheden gaat die niet tot de politietaak behoren, kun nen ze worden ondergebracht bij lande lijke instellingen. Marechaussee De marechausseevereniging, de belan genorganisatie van 98 procent van het marechausseepersoneel, bepleit een onverkorte opneming van dit wapen met al haar huidige taken in de nieuwe politiewet. Volgens een woordvoerder van de ver eniging is de marechaussee een onmis baar verlengstuk van de civiele politie en heeft zij in de nieuwe wet opnieuw de aanduiding 'politie' nodig, „anders zou zelfe de politiezorg voor de strijdkrach ten op losse schroeven komen te staan" DEN HAAG (ANP) - Het visseizoen wordt dit jaar geopend op 29 mei, de zaterdag voor Pinksteren. Dit heeft mi nister De Koning van landbouw en vis serij maandag gezegd tijdens een com missievergadering over het onderdeel visserij van zijn begroting. Tijdens de vergadering kreeg de minister van ver schillende sprekers te horen dat er in het beleid meer aandacht besteed moet worden aan de sportvisserij. De CD A-er Van der Sanden legde de nadruk op de sportvisserij als vrijetijdsbesteding, ze ker in een tijd van grote werkloosheid. Ook de PvdA-er Veldhoen vroeg zich af of in het beleid wel voldoende rekening wordt gehouden met de belangen van de twee miljoen Nederlandse sportvis sers De sportvisserij moet erkend wor den als een 'volwaardige en gelijkwaar dige' recreatievorm, zo zei Veldhoen. HARDERWIJK (ANP) - Bij een botsing tussen twee vracht wagens op de A 28 (Amersfoort-Zwolle) ter hoogte van Har derwijk zijn maandagmorgen twee vrachtwagenchauf feurs gewond geraakt. De ravage, die bij de botsing ont stond, leidde tot files en omleidingen. Rond half zes werd op de rijksweg een vrachtwagen, beladen met vaten zoutzuur, van achteren aangereden door een vrachtwagen met drank. De chauffeur van de voorste auto liep een hoofdwond op. De chauffeur van de tweede vrachtwagen raakte bekneld in zijn cabine en kon pas na een uur Devrljd worden door de brandweer, die hiervoor snijmachines gebruikte. Beide chauffeurs werden overgebracht naar een ziekenhuis in Harderwijk. Door de botsing kwamen vaten zoutzuur op de snelweg terecht, waarvan er enkele leksloegen. Daardoor werd het verkeer, aanvankelijk in beide richtingen, lamgelegd. Foto: brandweerlieden bezig met het bevrijden van de in zijn cabine beknelde chauffeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9