Mr B. Verhoeven nu tweede kantonrechter in Middelburg MvoB*Wfunt< OlOlK? Emancipatiewerksters willen eigen Zeeuwse stichting Bijdrage per werknemer van de werkgever aan bond geen loon Deze week bij de melkman: Nieuwe commissaris Middelburgse politie K. de Vos geïnstalleerd VERLICHTING TAAK MR VAN SOLINGE Licht op groen voor hotels in Cadzand Nieuw Evenement In Ahoy'! D. MEYER VERLIEST GEDING TEGEN 'DE SCHELDE' Reptielenhuis Vlissingen in pand aan Bellamypark DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 MIDDELBURG - Tijdens een buitengewone rechtzitting is maandag in Middelburg mr B. J. R. P. Verhoeven geïnstalleerd als tweede kantonrechter. Mr Verhoeven was acht jaar lang advocaat en procureur in Goes. Door zijn komst heeft Middelburg voor het eerst sinds anderhalve eeuw de beschikking over twee kantonrechters. Na het voorlezen van de benoemingsak te werd mr Verhoeven gefeliciteerd en een hartelijk welkom toegeroepen door de al zittende kantonrechter mr W. F. van Solinge. Hij stelde dat de komst van de heer Verhoeven geen overbodige luxe is. De taken in het kanton Middel burg zijn de afgelopen jaren steeds ver der uitgedijd. Vandaar dat sinds sep- RAAD VAN STATE (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De hotels De Wielingen en Noordzee in Cadzand, doorn in het oog van een aantal omwonenden, mo gen in hun huidige vorm blijven be staan. Dat heeft de Raad van State be paald nadat H.A.R. de Mul en een groep anderen uit het Oostburgse dorp Cad- zand tegen voornamelijk het gebruik MCltllJ€St(ltl€ j i (je hotels als apparte- Mr Hage wenste mr Verhoeven toe dat tember vorig jaar de meeste strafzaken (ruim tien procent van het totaal) al be handeld werden door plaatsvervan gend kantonrechters. Het laatste werd in een geest van goede samenwerking gedaan, hetgeen volgens mr Van Solin ge de sfeer bij het kantongerecht in Middelburg typeerde. Sprekend namens het openbaar minis terie ging hoofdofficier van justitie mr J. G. F. A. Hage in op de eventuele wijzi ging van de provinciegrens met de toe voeging van Goeree-Overflakkee en de consequenties daarvan voor het arron dissement. Op het ogenblik verkeert Zeeland in de gelukkige situatie dat provinciegrens en omvang van het ge bied van het arrondisement Middel burg gelijk zijn, evenals dat bij rijkspo litie en marechaussee het geval is. Mr Hage zei te hopen dat dit in de toe komst zo blijft. Hij wees er verder op dat door toevoeging van Goeree-Overflak- kee aan Zeeland de oorspronkelijke si tuatie weer terug zou keren. In 1578 werd namelijk besloten dat de gebieden bestuurlijk bij elkaar hoorden. In 1805 werd dit besluit ongedaan gemaakt bij doelde op de berechting van de be zetters van de Lange Jan. „De honden blafTen maar de karavaan gaat verder" zo voegde hij de heer Verhoeven verder nog toe. Mr J. J. van der Weel voerde, als deken van de orde van advocaten, het woord namens de balie. Hij feliciteerde de heer Verhoeven en wenste hem toe niet mee te maken wat een voorganger eens overkwam. Na het uitspreken van een vonnis werd hem namelijk door een ver trekkend advocaat toegevoegd: „kan't onrechter?" Mr Verhoeven zelf bedankte alle voor gaande sprekers en verklaarde bijzon der veel zin in zijn nieuwe taak te heb ben. Hij ging in op de bijzondere relatie die advocaten met hun cliënten heb ben. „Een advocaat is evenals zijn cliënt blij met winst in een bepaalde zaak en bedroefd wanneer de zaak ver loren is Iemand kan kapot gaan aan een proces De advocaat is vaak de eerst aangewezen figuur die steun geeft, hij is een meelever" aldus mr Verhoe ven. Hij was er blij om dat daarvan ook in zijn nieuwe ambt iets terug te vinden is omdat kantonrechter en cliënt niet zover van elkaar staan./1 IADVERTENTIE van een deel ment in Den Haag hadden geprotes teerd. Hun aanknopingspunt: de in stemming van b en w van Oostburg met wijzigingen van de oorspronkelij ke bouwtekeningen. Die wijzigingen waren volgens De Mul en z'n medestan ders in strijd met de afspraken die met de omwonenden waren gemaakt en stonden lijnrecht tegenover de geest van het bestemmingsplan 't Haventje. De Mul c.s. hebben echter de strijd te gen de hotels, eigendom van respectie velijk I.P. de Bruyn en P.M. Faas, verlo ren. Volgens de Raad van State zijn er geen bezwaren tegen de aangebrachte wijzigingen, die niet principieel afwij ken van de oorspronkelijke bouwteke ningen. B en w van Oostburg waren akkoord gegaan met de wijzigingen om t ge bruik van de hotels binnen de bepalin gen van het bestemmingsplan te bren gen. Dat plan spreekt over een horeca- bestemming, en volgens b en w zou een deel van de hotels afwijkend worden ge bruikt wanneer er zelfstandige apparte menten zouden ontstaan. Om dat te voorkomen werd een aantal wijzigin gen aangebracht, zoals het plaatsen van keukenblokken, waardoor de ap partementen 'verbonden' werden met de rest van het hotel en de horecabe- stemming ook hier van toepassing was. Volgens De Mul echter blijven de ap partementen zelfstandig, wordt het be stemmingsplan geschonden en wordt voorbij gegaan aan afspraken die met de omwonenden zijn gemaakt. Hij heeft bij de Raad van State echter bot gevangen. Dat geldt in de eerste plaats voor z'n bezwaren tegen de hoog te van de beide hotels, bezwaren die in deze zaak niet behandeld konden wor den, maar ook voor de bezwaren tegen de door b en w goedgekeurde wijzigin gen. Die doen geen afbreuk aan de oude bouwtekeningen en stellen de eigena ren ook niet in staat een geheel andere exploitatie te voeren dan bij uitvoering van de oorspronkelijke plannen moge lijk zou zijn geweest. ADVERTENTIE De Rekreatiebeurs voor Het Hele Gezin Cenliddl slaat Rekreëren in eigen omgeving. VRIJBUITEN '82 biedt een keuze uit: Rekreatie- en pretparken Dagtrips- en vakantie informatie Caravans, Vouwwagens, Motorhomes. Tenten, kampeerartikelen, accessoires Speciale Attrakties!! Paard- en ponyri|den in het wild-west park. wild-wesl sporten Presentaties van div. VW's. Walibi, Bobbeiaanland. Madurodam etc Sporten spel In het wild-west park treden bekende country and western groepen voor u op. VRIJBUITEN'82 woensdaa 3 t/m zondag 7 FEBRUARI AHOY'ROTTERDAM open dagelijks van 11.00 tot 17 00u en van 19 00 tot 22 30u. Zondagavond gesloten. De recreatiebeurs voor het hele gezin deze het hoofd koel zou houden. zijn in deze tijd mensen die menen dat politieke en maatschappelijke over tuigingen en het bezitten ervan ge paard moeten gaan met het plegen van strafbare feiten. Daarbij wordt er niet voor teruggeschrokken om de berech ting in bepaalde gevallen te frustreren door er een politieke manifestatie van te maken" aldus de heer Hage die daar- Woningwetwoningen Zeeland niet duurder dan 110.000 gulden (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De gemiddelde Zeeuwse woningwetwoning mag niet méér gaan kosten van 110.000 gulden. Voor premie-A-woningen ligt die grens op 111.000 gulden. Dat heeft minister Van Dam van volkshuisvesting bepaald, die ie dere provincie een eigen 'streefbe drag' heeft opgelegd. Van Dam heeft z'n provinciale vertegen woordigers opdracht gegeven om vast de hand te houden aan de streefgemiddelde, gezien de moei lijke financiële situatie van het rijk. Worden de woningen te duur, dan is financiering via de kapi taalmarkt nodig. Van Dam wil via het in de hand houden van de kos ten overigens ook de huren in de sociale sector betaalbaar houden. In 't Zeeuwse geval gaat het om 515 woningwetwoningen, die ieder ge middeld gezien niet meer dan 110.000 gulden mogen kosten. Af wijkingen met een maximum van drieduizend gulden zijn bij indivi duele bouwplannen toegestaan, maar het provinciaal gemiddelde mag met boven de 110 mille uitko men. Het Zeeuwse gemiddelde is daarmee gelijk aan het landelijk gemiddelde, dat eveneens van 110.000 gulden uitgaat. In Rijn mond daarentegen mag 116.000 gulden worden uitgegeven. De Zeeuwse premie-A-woning. en dat zullen er 230 zijn, mag niet meer gaan kosten dan 111.000 gulden. In dit geval ligt 't landelijk cijfer op 121.000 gulden. MIDDELBURG - De provincie blijft zich wat terughoudend opstellen ten aanzien van de ontwikkeling rond het 'overleg emancipatiewerksters'. Deze emancipatiewerksters gaan nu een eigen stichting oprichten, van waaruit zij regionaal gaan werken. Dat bleek maandag tijdens de zitting van de provinciale emancipatiecommissie Zeeland. De provincie blijft zich echter wel bezighouden met haar eigen emancipatiebeleid, hetgeen onder meer de verdeling van de subsidies inhoudt. De emancipatiewerksters hebben tot taak emancipatie-activiteiten te stimuleren. Gedeputeerde mr. J. P. Boersma, voorzitter van de provin ciale emancipatiecommissie noemde maandag de zaak 'nog al onduidelijk', en verklaarde vandaar uit zijn afwachtende houding. Toch wil de provincie in een later stadium, als de stichting van emancipatiewerksters van de grond is 'en duidelijk zichtbaar geworden' wel een adviseurschap in die stichting uitoefenen. De houding van de provincie valt mede te verklaren uit het feit dat erm zich rechtstreeks tot de emancipatiewerksters heeft gewend en die ook rechtstreeks wil subsidiëren. Gede puteerde staten meenden dat de emancipatiewerkzaamhe den doelmatiger zouden kunnen zijn als er een provinciale coördinatrice zou worden aangesteld. Het 'overleg emanci patiewerksters' wijst een coördinatrice niet zonder meer af, maar voelt meer voor een lichtere vorm van die functae. met minder uren dan g.s. voor ogen stond, omdat het overlegor gaan een sterke eigen inbreng in de coördina tie zou kunnen hebben. Maandag was nog niet bekend wanneer de 'stichting emancipatiewerksters' zou worden opgericht. De nieuwe commissaris van de Middelburgse politie, de heer K. de Vos midden voorste rij), werd maandag bij zijn installatie in het stadhuis onder anderen toegesproken door burgemeester drs P. A. Wolters (geheel links). NA ELF MAANDEN IN VACATURE VOORZIEN MIDDELBURG - „De situatie waarin wij ons bevinden leidt ongetwijfeld tot heroriëntatie op veel terreinen in de samenleving. Hierbij zal de politie haar taak ook in de toekomst zo opti maal mogelijk moeten kunnen vervul len ten behoeve van een gezonde sa menleving. Stond aanvankelijk de handhaving van de rechtsorde sterk centraal, in de afgelopen jaren heeft de politie geleidelijk meer aandacht ge kregen voor de hulpver leningstaak voor hen die deze nodig hebben". Dit zei drs P. Wolters. burgemeester van Middelburg, tijdens de officiële instal latie van de nieuwe politiecommissa ris de heer K. de Vos, maandagmiddag in het Middelburgse stadhuis. Zoals bekend heeft de benoemingspro cedure van de Middelburgse commissa ris elf maanden in beslag genomen Hierover zei de burgemeester: „Het is mij een genoegen te mogen constateren dat de door ons gevolgde werkwijze bij de benoeming van de nieuwe politie commissaris, geheel overeenkomstig de nieuwe beleidslijnen van de minister van binnenlandse zaken is geschied. Helaas hebben we niet kunnnen voor komen dat de procedure zo'n lange tijd in beslag heeft genomen, iets dat in het nieuwe beleid als ongewenst wordt be schouwd". De heer Wolters ging verder in op de loopbaan van de 33-jarige commissaris die een van de jongsten m Nederland is. Over de functie van de heer De Vos zei Wolters: „Wij verwachten van u een 'open' instelling, u zult signalen moeten opvangen en vertalen in een juiste be nadering naar en vanuit uw korps. Bij de invulling van deze moeilijke, maar mooie opdracht, zult u op mijn steun en die van de gemeenteraad kunnen reke- Kroon: geen bezwaar tegen rioolgemaal bij 's Heer Arendskerke (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Kroon heeft geen be zwaren tegen het rioolpersgemaal dat het Bevelandse waterschap aan de Wissekerkseweg bij 's Heer-Arends- kerke heeft neergezet. Zij heeft slechts bepaald dat het gemaal niet méér la waai mag maken dan 30 decibels. De bezwaren van 'buurman' F. de Jong en de Stichting Overlegorgaan 's Heer- Arendskerke tegen de door b en w van Goes verleende hinderwetvergunning, zijn daarmee verworpen. De bezwaarmakers vrezen vooral ge luidsoverlast voor met name het op 50 meter afstand gelegen bejaarden-rust huis. Goes echter vond dat aan die be zwaren tegemoet kon worden gekomen door voorwaarden te stellen aan de 'la- waaiproduktie': die mocht, afhankelijk van het tijdstip, niet hoger dan 25 tot 40 decibel zijn. De Kroon heeft die voorwaarde echter gewijzigd, aangezien de pompen een monotoon en geen afwisselend geluid maken. Voorwaarde is nu dat het ge maal niet meer lawaai dan 30 decibel maakt, onafhankelijk van 't tijdstip waarop dat gebeurt. MIDDELBURG - De 25 die de werk gevers in de metaalindustrie op grond van de cao jaarlijks per in dienst zijnde werknemer storten in een fonds, be stemd voor de vakbeweging, is geen loon. Tot die conclusie kwam kanton rechter mr. W. F. van Solinge maandag toen hij vonnis wees in 'de zaak Meyer contra De Schelde'. De heer D. Meyer, ondernemingsraads lid voor de 'Vrije Lijst', verloor met die uitspraak het rechtsgeding, dat hij te gen zijn werkgever, de KMS (Konink lijke Maatschappij De Schelde) in Vlis- singen, had aangespannen. De heer Meyer had bezwaar tegen het feit dat de metaalwerkgevers en dus ook De Schelde 25 voor iedere werk nemer die zij in dienst hebben jaarlijks a u>i ten in een fonds van de Raad voor de Metaalindustrie. Zij doen dit op grond van artikel 10 lid 3 van de metaal cao. Het op die manier verkregen geld wordt aan de vakbonden overgemaakt ter bestrijding van kosten, die de vak bonden maken 'in het belang van de bedrijfstak'. De heer Meyer was van mening dat hemniet vakbondslid zijnde, loon werd ingehouden, dat - volgens zijn opvat ting - niet de vakbonden, maar hem toekwam, omdat hij er arbeidsprestatie voor had geleverd. In mei vorig jaar schreef hij een be zwaarschrift aan de Bedrijfscommissie van de Raad voor de Metaalindustrie, maar die schreef terug, dat de heer Meyer geen partij bij de cao' was. In juni richtte hij zich tot de directie van De Schelde en toen hij daar geen ant woord kreeg dat hem bevredigde, wendde hij zich tot de kantonrechter. Deze hoorde in augustus ook de directie van De Schelde, en wees maandag von- Geen loon „Het bedoelde cao-artikel is tot stand gekomen tussen de werkgeversorgani saties en de vakbonden. De individuele werknemer - zoals eiser - is hierbij geen partij" stelde de kantonrechter. Het artikel heeft ook niets te maken met de rechten en plichten van werk gever en werknemer ten opzichte van elkaar en heeft ook geen betrekking op prestaties van arbeid door de werkne mer. „De bedoelde bijdrage ligt geheel Voor hen die dachten dat ze maandag middag in Middelburg bijvoorbeeld parkeerovertredingen konden begaan, omdat het grootste deel van het politie korps in de Burgerzaal zat, had de bur gemeester nog een mededeling: „Met de korpschef en -leden van de Vlis- singse politie bestaan zeer goede ban den. Typerend hiervoor is het feit dat op ditzelfde moment leden van het Vlis- singse korps tijdelijk in Middelburg dienst doen, om zo hun Middelburgse collega's in de gelegenheid te stellén de ze installatie bij te wonen". Record Na de installatie-toespraak van de bur gemeester, kwamen nog verscheidene sprekers aan het woord. Een van hen was de commandant van de rijkspoli tie in Zeeland, J. Veenstra, die ook even inging op de lengte van de benoe mingsprocedure, die hij wel een plaats waard vond in het Guiness Book of Re cords. „In zo'n lange periode word je heen en weer geslingerd tussen hoop en wanhoop. Alleen al daarom mag zo'n procedure niet te lang duren". Verder zei de commandant: „Leiding geven gaat steeds zwaardere eisen aan ons stellen, vooral ook doordat de geld kraan wordt dichtgeschroefd. Intensi viteit en creativiteit zijn dan ook erg belangrijk om met de beschikbare mid delen aan een goed rendement te ko men". De heer A. Spel, commissaris van het politiekorps in Capelle aan den IJssel en voormalig chef van de heer De Vos, had nog, zoals hij zelf zei. een onthulling in petto voor de vele aanwezigen in de Burgerzaal: „Het stond voor mij direkt vast dat De Vos in Middelburg hoge ogen zou gaan gooien. Hij is namelijk een heel verdienstelijk bokser, een kwa liteit die een korpschef goed van pas kan komen, al moet u dat niet te letter lijk opvatten Om in bokstermen te blij ven: Voor mij stond hU al op punten voor. Als symbool van de plezierige wij ze waarop wij in Capelle onze krachten hebben gemeten (De Vos was waarne mend korpschef in Capelle) hierbij een paar bokshandschoenen". Daarna overhandigde de heer Spel zijn collega een paar mini-bokshandschoentjes. Andere sprekers waren adjudant A. Lenselink, namens het Middelburgse politiekorps, de heer A. Vader, namens de diensthoofden in de gemeente Mid delburg en de heer I. Flikweert uit naam van de vertrouwenscommissie die ertoe bijdroeg dat de keus op de heer De Vos viel. Voordelen Tot slot kreeg de nieuwe politiecom missaris zelf het woord: „Een van de voordelen van deze lange procedure was het feit dat ik voldoende gelegen heid heb gehad naar deze niewue func tie toe te groeien". Tot het Middelburg se politiekorps zei de heer De Vos: „Het begrip 'gezag' heeft de laatste jaren een geheel andere dimensie gekregen. Er is een verschuiving van 'politieman zijn' naar de functie van hulpverlener. Het Middelburgse korps ken ik nog niet en zij kennen mij niet. Ik verwacht echter dat we binnen afzienbare tijd naar el kaar toe zullen groeien". De heer De Vos zei dat hij het functione ren van de medezeggenschapscommis sie een goede zaak vindt. „Het meepra ten van een dergelijke commissie is een positief gevolg van de democratisering binnen de arbeidsverhoudingen". Hij hoopte tot slot op 'een volwassen en constructief overleg met de commissie en zei zich optimaal te zullen inzetten voor het Middelburgse politiekorps. Na het officiële gedeelte volgde voor de ongeveer honderd aanwezigen een in formele kennismakingsbijeenkomst. Duiicu u«. .aii de individuele ar beidsovereenkomst en is geen loon", aldus de rechter. Met dit vonnis verloor de heer Meyer zijn zaak. De rechter veroordeelde hem in de kosten van het geding, naar schat ting 500. „Ik ben toch wel tevreden met deze uitspraak." verklaarde de heer Meyer desgevraagd „Het is nu duidelijk dat die 25 geen loon is en dat ik dus - wat ik eerst vreesde - niet tegen mijn wil de vakbonden ondersteun, om dat die zonder mijn goedvinden 25 uit mijn loon zouden krijgen. Wel is me nu duidelijk geworden dat de werkgever op grond van dat cao-artikel zijn na tuurlijke vijand, de vakbond, financieel ondersteunt. Daar kun je vraagtekens bij zetten. Maar ik ga toch maar niet in hoger beroep." VLISSINGEN - De stichting Ingua- na in Vlissingen verwacht over en kele maanden het reptielenhuis, dat wordt gevestigd in het pand Bellamypark 35, voor het publiek te kunnen openen. Op het ogenblik zijn leden van de stichting druk in de weer om het huurpand aan te passen aan de eisen die de verzór ging van reptielen stelt. De stichting Inguana. opgericht door het echtpaar A. J. Bom uit Vlissingen, wil met het reptielen huis bereiken dat wat meer be kendheid wordt gegeven aan de reptielen en hun manier van leven. Voorlopig worden alleen de kelder en de begane grond van het pand aan het Bellamypark ingericht voor de huisvesting van de reptie len. Pas later zullen de overige ver diepingen in gebruik worden geno men Behalve de aanleg van een cv-in- stallatie moeten volgens mevrouw Bom nog wat 'kleine dingen' wor den gedaan, zoals het stucadoren van de wanden en metselen van muurtjes. Het werk wordt door het echtpaar en enkele vrienden in de vrye uurtjes opgeknapt Voordat de dieren echter definitief in hun nieuwe onderkomen terecht kun nen, moeten nog ongeveer zestig terraria worden gebouwd. De in richting wordt voor een deel bekos tigd uit een subsidie van het Anjer fonds. Daarnaast heeft de stichting Inguana subsidies aangevraagd bij gemeente en provincie. Het reptielenhuis krijgt in eerste instantie ongeveer dertig verschil lende soorten reptielen onder dak. Daarbij zijn onder andere de acht leguanen die in juli van het vorig jaar het levenslicht zagen in de wo ning van de heer en mevrouw Bom aan de Scheldestraat. Bovendien heeft de stichting regelmatig con tact met reptielenhuizen in blnnen- en buitenland. Als daar van een be paalde soort een overschot is wor den de dieren naar onder meer Vlis singen gebracht. „Maar ook parti culieren bellen ons als ze dieren over hebben of ze beu zijn aldus mevtouw Bom. „We hopen het pand over een maand of twee zover klaar te hebben dat het publiek bij ons terecht kan. Maar het kan nog best een maandje langer duren". Het reptielenhuis dat wordt gevestigd in het pand Bellamypark 35 wordt over enkele maanden opengesteld voor het publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7