Nederland wil Palestijnse staat niet uitsluiten TERLOUW: BESLUIT RUSSISCH AARDGAS NIET DOOR DRUK VS Aantal arbeidsongeschikten en zieken is zorgwekkend PZCfi Programcolleges op brede grondslag Kritiek op Lubbers in ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT 'Gehandicapten niet gedwongen plaatsenr ISRAEL PUBLICEERT VOORWAARDEN AUTONOMIE het weer Ex-premier Ecevit vrij Halvering vanwege uitblijven tegenorders Andere heffing watervervuiling 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG/JERUZALEM (ANP/AFP/UPI/RTR) - Nederland heeft opnieuw een klein stapje in de richting van meer begrip voor de Arabische opvattingen gedaan, door voor de eerste maal te spreken over de mogelijkheid van een Palestijnse staat. Tot nu toe was Nederland niet verder gegaan dan te zeggen dat het Palestijnse volk voor zijn recht op zelfbeschikking moet kunnen uitoefenen, binnen het kader van een alomvattende vredesregeling. DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 Minister Van der Stoel verklaarde maandag in antwoord op vragen van kamerleden over zijn begroting, dat, „zonder op de resultaten van het proces MEER TROEPEN VS NAAR DUITSLAND BIJ SPANNINGEN BONN (AFP) - Het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek zal in tijden van spanning worden versterkt met zes di visies (20.000 man). Bonn en Washington voeren besprekin gen over een desbetreffende overeen komst, zo heeft de Westduitse minister van defensie, Hans Apel, maandag ge zegd in een vraaggesprek met het week blad 'Quick'. Op het ogenblik zijn 200.000 Amerikaanse militairen in de Bondsrepubliek gelegerd. Met een der gelijke uitbreiding van de Amerikaanse eenheden gaat een verhoging van de de fensiebegroting met vijftig miljoen mark vanaf 1983 gepaard, aldus Apel. Daarover wordt onderhandeld met de minister van financiën. Weersvooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag. Wolkenvelden en bijna overal droog. Mini mumtemperatuur om het vriespunt. Mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Deltagebied De afgelopen nacht was er weinig vrind en vrijwel geen bewolking. Het resul taat was dan ook een grote afkoeling. De temperatuur daalde landinwaarts tot enkele graden onder nul; hierdoor kon op vele plaatsen mist ontstaan. De ze zal in de tweede helft van de ochtend oplossen. In de loop van de ochtend en middag zal er geleidelijk wat meer zuidelijk tot zuidoostelijke wind komen, doordat depressies vanaf de oceaan be ginnen op te dringen. Toch zullen in de ze periode nog geen verdere activitei ten te zien zijn. Het hogedrukgebied dat voor het rustige cn zonnige weer zorg de, is voldoende krachtig om deze acti viteit nog een etmaal uit te kunnen stel len. De maximum temperatuur be draagt 7 graden plaatselijk, waar mist zich langer weet te handhaven niet meer dan 5 graden Celsius. Vooruit zichten voor woensdag: in de nacht van dinsdag op woensdag zorgt een geleide lijke toename van de bewolking al voor een minder sterke afkoeling. De mini mum temperatuur zal dan ook rond de plus 2 graden komen te liggen. Overdag neemt zowel de bewolking als de wind langzaam verder toe. Het is niet uitge sloten dat er later in de middag enige regen kan vallen. Nautisch bericht Wind: aanvankelijk 0-2 Bft, voorname lijk uit zuid tot oost, geleidelijk toene mend tot zuid tot zuidoost 2-4 Bft; zicht: aanvankelijk op vele plaatsen mist, plaatselijk dichte mist, geleidelijk ver dwijnend, vanmiddag ovenoegend slecht tot matig zicht; temperatuur kustwater: 3 a 4 graden; afwijking wa terstanden: geen afwijking van beteke nis; maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoog water vrijwel geen verhoging. ZON EN MAAN 3 februari zon op 08.17 onder 17.31 maan op 12.41 onder 03.29 Hoog water Dinsdag 2 februari uur cm Vlissingen 07.22 172 20.15 15b Temeuzen 07 49 193 20.37 178 Zierikzee 08 31 130 21.24 120 Hansweert 08.26 207 21 14 191 Wemeldinge 08.59 150 21.47 143 Kreekrak 08.59 177 21 46 165 Bruinisse 09.31 153 22.10 146 Woensdag 3 februari uur cm uur 08.36 166 21 31 148 08 59 189 21 54 171 09 43 129 22 35 116 Hansweert 09.32 205 22.26 186 Wemeldinge 10.06 149 2259 Kreekrak 10.06 175 22.58 Bruinisse 10.35 153 23.25 van zelfbeschikking te willen vooruitlo pen, de regering meent dat geen optie, met inbegrip van staatsvorming in eni gerlei vorm van het Palestijnse volk, mag worden uitgesloten". Tot nu toe heeft Nederland zich wat het Midden-Oosten betreft altijd strikt ge houden aan wat in het kader van de Europese politieke samenwerking werd overeengekomen, dat wil zeggen aan datgene wat voor alle tien EG-landen aanvaardbaar is. Dit 'kleinste gemene veelvoud' van de opvatting van de tien ging tot nu toe nooit verder dan volle dig zelfbeschikkingsrecht. Maar landen als Italië. Frankrijk en Griekenland hebben zich al geruime tijd onomwon den uitgesproken voor de vestiging van een Palestijnse staat. In antwoord op een andere vraag zegt minister Van der Stoel dat het niet op de weg van de rege ring ligt om te verklaren dat ook de Koerden recht op zelfbeschikking heb ben. Dit omdat de in Turkije, Syrië, HILVERSUM (ANP) - Het besluit van de Gasunie om vanaf 1985 niet vier mil jard kubieke meter Russisch aardgas per jaar te importeren maar slechts twee miljard is niet genomen onder Amerikaanse druk. Dit zei minister Terlouw van economische zaken maandagmorgen in een uitzending van AVRO's radiojournaal. ..De kwestie Polen is natuurlijk ook in Nederland in discussie, maar een direc te invloed op dit soort onderhandelm- Irak, Iran en de Sowjet-Unie wonende Koerden onderling verdeeld zijn. De Israëlische regering heeft maandag een document gepubliceerd, waarin het Israëlische standpunt met betrek king tot de Palestijnse autonomie wordt uiteengezet. Volgens de pers in Israël heeft de regering tot publicatie besloten ondanks ernstige bezwaren van de Verenigde Staten. Washington is bang dat de visie van Israël verdere onderhandelingen zullen blokkeren. Israël wil via vrije verkiezingen een ad ministratieve raad van zelfbestuur voor de Arabieren in Judea. Samaria en Ga za. Na installatie van deze raad zou een overgangsperiode van vijf jaar moeten beginnen waarin wordt onderhandeld over de toekomst van de autonome ge bieden en de vaststelling van een defini tief statuut. De raad zou bevoegdheden moeten krijgen op het gebied van justi tie, politie, gezondheidszorg, onderwijs, cultuur, landbouw, economie, volks gen i tussen de Gasunie en de Russen - red) heeft het met", aldus Terlouw. „Uit energiepolitieke overwegingen hebben we dat Russische gas niet direct zo no dig. Wat voor Nederland natuurlijk wel interessant is zyn de orders voor de Ne derlandse industrie en daarmee werk gelegenheid. En nu dat allemaal moei zaam loopt heeft de Gasunie - met mijn instemming - besloten om het voorlopig maar eens met twee miljard kubieke meter te proberen", aldus de bewinds man. huisvesting en sociale zaken Israël wil zijn strijdkrachten terugtrekken, be halve uit vooraf vastgestelde veilig heidssectoren. Israël zal bij de V.S. en Egypte een kaart van die sectoren indienen waar zijn strijdkrachten de veiligheid van zowel Israël als de Arabische bewoners van die gebieden en de joodse bewoners zul len beschermen", aldus het document. Oliewapen Arabische parlementariërs hebben voorgesteld het oliewapen te gebrui ken legen de VS wanneer dit land Is raël blijft steunen. De voorstellen zijn gericht aan de parlementaire unie waarin 13 Arabische landen zijn ver enigd. Maandag hebben de olieminis ters van Saoedi-Arabië. de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit, Qatar, Bahrein en Oman besloten 'passende oliemaatregelen te nemen tegen elk agressief land." DEN HAAG- De werkgeversorganisa ties en de vakcentrales CNV en MHP zijn tegen het aan bedrijven wettelijk voorschrijven dat 5 procent van het personeelsbestand uit gehandicapten moet bestaan. De werkgevers zeggen dat deze dwangmaatregelen leiden tot verdergaande verstarring van de ar beidsmarkt. De FNV daarentegen ver klaart zich wel voor het nemen van wettelijke maatregelen. Dit staat in een ontwerp-advies van de Sociaal Economische Raad. DEN HAAG (ANP) - Minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat zal la ten nagaan of het mogelijk is de heffing die huishoudens betalen om zuivering van hun afvalwater te bekostigen te verfijnen. Daarom werd maandag gevraagd in een motie van de kamerleden Lank- horst (PPR) en Epema PvdA.» Minister Zeevalking zei maandag in een overleg met de kamercommissie voor verkeer en waterstaat dat het voor het kabinet geen dogma is dat de heffing in de toe komst in de pas moet lopen met het watergebruik. Dat is wel één van de mo gelijkheden die het kabinet overweegt. Een motie van WD-woordvoerder Blauw om de heffingen, die van streek tot streek sterk uiteenlopen, aan een maximum te binden, werd door de mi nister ontraden en ondervond geen weerklank b(j andere fracties. Hoewel de Gasunie vanaf het begin van de onderhandelingen over het leveren van Russisch aardgas heeft aangedron gen op Nederlandse deelname bij het aanleggen van de pijpleiding van Sibe rië naar West-Europa, hebben de Rus sen geen enkele order aangeboden voor Nederlandse bedrijven. Dit zei maan dagmorgen desgevraagd een woord voerder van de Gasunie Vanwege de terughoudendheid van de Russen om de Nederlanders orders te geven heeft De werkgevers menen dat de aard van het bedrijf eisen kan stellen aan de vak bekwaamheid of de lichamelijke en geestelijke gzondheid van de werkne mers. Zij geven hierbij als voorbeeld het personenvervoer. De maatschappelijke verantwoordelijkheid van de onderne ming houdt volgens de werkgevers niet in. dat de onderneming verplicht zou zijn mensen van buiten aan te trekken uitsluitend vanwege een persoonlijke hoedanigheid van de betrokkenen, of dat nu betrekking heeft op lichamelijke de Gasume besloten voortaan met de Russen te onderhandelen over twee miljard kubieke meter per jaar in plaats van vier miljard, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Deze twee miljard ku bieke meter zou vanaf 1985 jaarlijks ge leverd moeten worden gedurende een periode van twintig jaar Over de prijs van dat gas wil de woordvoerder van de Gasunie geen mededelingen doen De Sowjet-ünie wil inde toekomst jaar lijks 40 miljard kubieke meter gas aan of geestelijke handicap, dan wel natio naliteit, ras of sexe. Doordat de werkgevers verplicht zou den worden gehandicapten van buiten aan te trekken wordt herplaatsing bin nen het bedrijf van eigen werknemers die gehandicapt worden bemoeilijkt. Dit zou er toe kunnen leiden, dat werk gevers worden verplicht werknemers te ontslaan om zo plaatsen vrij te maken voor gehandicapten. De werkgevers zijn van mening dat binnen de ondeme- Westeuropese landen leveren. De be sprekingen hierover met West-Duits- land zijn rond en met Italië zijn ze zo goed als rond. Met Nederland en Frank rijk wordt nog volop onderhandeld, al dus de woordvoerder van de Gasunie. Nederland is minder dan andere West- europese landen afhankelijk van het Russische gas, aldus de woordvoerder. Twee miljard kubieke meter per jaar is nog geen tien procent van de huidige binnenlandse afzet van aardgas. ANKARA (RTR»-De vroegere Turk se premier Bulent Ecevit is maan dag uit de gevangenis ontslagen na tweederde van zijn straf van drie maanden te hebben uitgezeten. Deze kreeg hij wegens het overtreden van een verbod van het militaire be wind op politieke verklaringen in het openbaar. De straf werd zoals te doen gebruikelijk met eenderde verkort. Ecevit had kritiek geuit op het in sep tember 1980 aan de macht gekomen bewind nadat zijn leider generaal Ev- ren een felle aanval deed op oud-poli tici toen hij de politieke partijen in het land ontbond en hun middelen in beslag liet nemen. De veroordeling van Ecevit ontketende een storm van protesten van Europese politici en droeg bij tot een verslechtering in de relaties tussen het bewind en de Westeuropese regeringen. Ecevit zei na zijn vrijlating hoop te hebben voor de toekomst, daar „ik weet dat de meerderheid van het volk in Turkije vrijheid niet wil opof feren voor veiligheid en van oordeel is dat een dergelijk offer niet nodig is". Foto: omstuwd door een menigte aanhangers verlaat de ex-premier de gevangenis ming met de ondernemingsraad vorm moet worden gegeven aan het gehandi captenbeleid. Zo zullen tussen de sociale partners af spraken gemaakt kunnen worden over een te voeren ouderenbeleid, het verle nen van premiereductie naar gelang een bedrijr meer of minder gehandi capten in dienst heeft en een begelei ding van langdurig zieken en de orga nisatie van de terugkeer van deze zie ken in het bedrijf. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 57,30. franco per post 68.-; per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 17.55; ingezonden mededelingen 2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uiigeveri| Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg. VOORKEUR VVD: (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - WD-leider Hans Wiegel zal dit voorjaar het land rondreizen voor twaalf spreek beurten in de campagnes voor de provinciale en gemeentelijke ver kiezingen. „Toch is de WD er niet op uit een landelijke campagne te voeren", zei partijvoorzitter Jan Kamminga maandag. Hij rechtvaardigde het optreden van Wiegel door erop te wijzen dat vooral de verkiezingen voor provin ciale staten nu eenmaal in de lan delijke sfeer worden getrokken en als graadmeter worden be schouwd. „Daar ontkomen wij niet aan", aldus Kamminga. Hij wees op een tv-debat tussen de leiders van de vier grote kamerfracties aan de vooravond van de statenverkie zingen. De VVD presenteerde maandag het landelijke programma voor de ge meenteraadsverkiezingen. Daarin spreekt de partij voorkeur uit voor de vorming van zogenaamde pro gram-colleges op zo breed mogelij ke grondslag; alle grote fracties moeten wethouders kunnen leve ren op grond van een globaal pro gramma. Kamminga sprak van „een fijne nuance" ten opzichte van de eerde re voorkeur van de VVD afspiege lingscolleges met een beleidspro gramma. Geen ommezwaai dus, de liberalen blijven het soort pro gramcolleges waar de linkse partij en voorstander van zijn resoluut af wijzen. CDA-fractievoorzitter Lubbers uit onjuiste en onrechtvaardige kri tiek op de WD, zo betoogde WD- kamerlid Koning (voormalig staatssecretaris van binnenlandse zaken) maandagavond op een spreekbeurt in Enschede. Hij doel de onder meer op een opmerking van Lubbers, dat onderwijsminis ter Pais eigenlijk niet in de ploeg Van Agt-Wiegel had gepast omdat hij niet wilde bezuinigen. „Een grof verwijt, zeker als men be denkt dat deze minister aan het eind van zijn ambtsperiode duide lijk heeft aangegeven hoe en waar zou moeten worden bezuinigd", zei Koning. Koning kaatste Lubbers de bal terug: „Als hij niet steeds onnodig de beschermende hand had gehouden boven de hoofden van de heren Aibeda en De Graaf, dan hadden deze CDA-ministers veel eerder bezuinigd. Dat was on aangenaam maar wel noodzake lijk". HOOGSOEREN Maandagmiddag ontving prinses Margriet in hotel Oranjeoord te Hoogsoeren het eerste exemplaar van het boek Alleen rond de wereld' van de zeezeüer Eilco Kasemier (rj. De auteur Gerard van Straaten (mi legde de beleve nissen van Kasemier tijdens zijn avontuurlijke zeiltocht via Kaap Hoorn in eind 1976 vast in een soort stripverhaal. Dinsdag 2 februari uur cm uur cm Vlissingen 01 28 171 14 24 194 Temeuzen 01.59 182 14 47 205 Zierikzee 02.21 139 15.09 169 Hansweert 02 18 200 15.03 220 Wemeldinge 0234 158 15.11 190 Kreekrak 02 51 180 15 29 220 Bruinisse 02 45 156 15.27 187 Woensdag 3 februari uur cm uur cm Vlissingen 02 40 168 15.27 185 Temeuzen 0309 180 15.50 196 Zierikzee 03.31 141 16 14 161 Hansweert 03 28 197 16 04 211 Wemeldinge 03.41 160 16 15 181 Kreekrak 03 58 183 16 33 209 Bruinisse 03.51 189 16.28 179 SER: GROTE ZORGEN OVER FINANCIERING STELSEL DEN HAAG - De aantallen zieken en arbeidsongeschikten samen hebben tot een zorgwekkende situatie geleid, niet alleen vanwege de financiële lasten voor bedrijfsleven en overheid, maar ook vanwege het maatschappelijk functioneren van zieken en arbeidsongeschikten. Eind 1979 was 13 procent van de totale beroepsbevolking arbeidsongeschikt. Het ziekteverzuim verdubbelde in de pe riode van 1955 tot 1978. Bij de invoering van de WAO in 1967 werd verwacht dat na ongeveer zeven jaar 150.000 mensen een WAO-uitkering zouden hebben. Eind 1979 lag dit aantal al op 496.000. Daarnaast ontvingen 99.000 niet-loontrekkenden een AAW-uitkering en ontvangen 64.000 mensen een ambtelijk invaliditeitspen sioen. jongste cijfers geven een daling te zien sinds 1979. Dit blijkt een gevolg te zijn van een afneming van het gemiddelde aantal ziekmeldingen bij een ongeveer gelijkblijvende ziekteduur. In het rapport van de SER-commissie wordt gezegd, dat een deel van het ziek teverzuim vermijdbaar is. Een vermin dering van het verzuim met 5 procent zou de uitkeringen met 540 miljoen gul den per jaar kunnen doen dalen. De SER-commissie meent dan ook, dat het terugdringen van het ziekteverzuim realiseerbaar is. Daarvoor moet wat worden gedaan aan de arbeidssituatie, de sociale-verzekeringswetgeving en de Deze cijfers maken de grote zorgen over de financiering van ons stelsel voor so ciale zekerheid duidelijk. Ze zijn opge nomen in het ontwerpadvies, dat de commissie sociale zekerheid van de So ciaal Economische Raad heeft uitge bracht over o.a. de ziektewetmaatrege len van de regering. De dringende noodzaak om iets te doen aan het van jaar op jaar stijgende be roep op een sociale uitkering is in de laatste jaren versterkt naar voren geko men door de verslechtering van onze economische situatie. Van 1955 tot 1978 steeg het ziekteverzuim van mannen van 4.5 tot 9.7 procent, voor vrouwen van 4.4 naar 12 procent. Achter deze stijging ligt de toeneming van het aan tal ziekmeldingen en de verlenging van de gemiddelde duur per ziektegeval. De uitvoering daarvan, maar ook moet woraen gekeken naar de positie van de uitkeringsgerechtigden ten opzichte van het arbeidsproces. De ondernemingsleiding heeft samen met de betrokken werknemers tot taak een concrete inhoud te geven aan de verzuimbestrijding, zo meent de com missie De overheid kan daarvoor de nodige voorwaarden scheppen, bijvoor beeld op het terrein van onderzoek, voorlichting en beleidsvisies. De com missie geeft een aantal aandachtsvel den aan die van belaiag zijn voor het systematisch tegengaan van het ver mijdbaar ziekteverzuim op onderne mingsniveau: - Verzuimregistratie en evaluatie: - systematische ontwikkeling van het verzuimbeleid met inschakeling van de ondernemingsraad, afdelingshoof den en personeel; een in te stellen ver- zuimcommissie kan helpen bij het vaststellen van verzuimbepalende fac toren; - nadere invulling van het beleid t.a.v. veiligheid, gezondheid en welzijn bin nen de onderneming; - inschakeling van een bedrijfsgenees kundige dienst of bedrijfsarts; - voorkomen moet worden dat mensen worden aangesteld in een te zware fimetie; -speciale aandacht moet worden gege ven aan werknemers met een beperkte scholing, aan oudere ongehuwde werk nemers en aan buitenlandse werkne mers. ADVERTENTIEI Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Import andijvie, *i a kilo 1.4< Rundergehakt, 500 kilo 500gramêr?5"5.48 qaq Directie; K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes; Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW.Terneuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144 Kiachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3