PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkgevers: ook bij WAO maar 80 procent Lech Walesa roept Polen op geen stap terug te doen Lawines Oostenrijk Nederlands oudste jarig Kunstenaars FNV dreigen met staking Ook van Thijm Goeree naar Zeeland uw modehuis ZIEKTEWETPREMIE WERKNEMER 1,5 PCT HOGER Koffieprijzen morgen omhoog IN NAAR WESTEN GESMOKKELDE BOODSCHAP Akkoord in Bonn over banenplan Willem Ruis gewond bij filmopnamen Zonnig Zonnig, maar in Zeeland en Holland enkele wolkenvelden. Middagtempe- ratuur ongeveer 6 graden. Matige, zuidoosten wind. 225e jaargang no. 27 Dinsdag 2 februari 1982 borco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen (Van onze redactie economie DEN HAAG - De werknemers moeten 1,5 procent meer ziektewetpremie gaan betalen. De boven wettelijke uitkeringen in de WAO moeten worden afgeschaft. Tachtig procent ziekengeld moet niet over een „betrekkelijk korte tijd" worden betaald, zoals het kabinet wil, maar over de gehele ziekteperiode. Het minimum dagloon voor de ziektewet moet alleen gelden voor de kostwinners. Eenmalig inbreken in de cao mag. Dat zijn de standpunten, die de werkge vers hebben neergelegd in het ontwerp advies over de ziektewetplannen van het kabinet. Dit advies zal op 12 februa ri in een vergadering van de Sociaal Economische Raad worden besproken. De vakbeweging is geheel afwijzend en zegt dat - mochten de plannen toch doorgaan - een klacht zal worden gede poneerd bij de Internationale Arbeids organisatie. Het standpunt van de onaf hankelijke Kroonleden is niet bekend, omdat zij niet waren vertegenwoordigd plaatskaarten De rechthoekige kartonnen kaartjes en de witte bonnetjes op de Zeeuwse NS-fijn (Roosendaal-Vlissingen) ver dwijnen. Daarvoor in de plaats komen grotere kaarten die de reiziger meer in formatie bieden. Door het nieuwe sys teem, dat vla de computer loopt, zui len ook de wachttijden bij de loketten van middelgrote stations korter wor den. faillissement De arrondissementsrechtbank in Mid delburg heeft gistermiddag het faillis sement uitgesproken over het visver- werkingsbedrijf 'Diepvries Breskens'. Ruim 180 personeelsleden - onder wie 140 Turkse vrouwen - staan op straat. Het besluit van de visproducentenor- ganisatles geen financiële steun meer te verlenen betekende de doodsteek voor het Breskense bedrijf Of er moge lijkheden zijn 'Diepvries' in een andere vorm voort te zetten, is nog onduide lijk. PAGINA 3 in de commissie die het ontwerp-advies opstelde. De werkgevers zeggen, dat een ombui ging van het beleid ten aanzien van de collectieve sector dringend geboden is om te komen tot een verantwoord be leid voor de komende jaren. De door het kabinet voorgestelde ziektewetmaatre gelen wekken bij veel bedrijven weer standen op. „Vrijwel alle bedrijven krij- AMSTERDAM (ANP) - Een pak koffie wordt morgen duurder. De prijzen van de hoofdsoorten koffie zullen met veertien cent omhoog gaan en die .van de goedkopere soorten met acht cent per pak van 250 gram. Sinds de laatste prijswijziging van begin november vorig jaar, toen de koffie zeven cent goedkoper werd, zijn de wereldmarktprijzen van koffie zoals verwacht gestegen door de internationale koffie-over- eenfcomst. gen in eerste instantie niet met een las tenverlichting. maar meteen lastenver zwaring te maken als gevolg van het voor rekening van de werkgevers bren gen van de eerste vijf ziektedagen", al dus de werkgevers. De werkgevers zeggen principiële be zwaren te hebben tegen de aantasting van de contractsvrijheid van de sociale partners. Zij wijzen er op. dat het kabi net voor 1982 al heeft ingegrepen in de aftopping van de prijscompensatie en het vakantiegeld. Mede daarom vinden zij een eenmalige nietigverklaring van de bestaande loondoorbetalingsafspra ken te rechtvaardigen op voorwaarde, dat er een ingrijpende wetswijziging tot stand komt. De werkgevers zijn bang, dat na 1 april- als de maatregelen van kracht zijn ge worden - door de werknemers sterke aandrang zal worden uitgeoefend om de loondoorbetalingen te herstellen. „Het toegeven aan deze eisen zal af breuk doen aan de bijdrage tot het eco nomisch herstel. Daarom dient de wet gever voor zowel de werkgever als de werknemer een gelijke positie te schep pen. Of de overheid regelt dwingend de rechten en plichten van werkgever en werknemer met betrekking tot de wachtdagen, waarbij dan hetzelfde moet gelden voor de bepaling van het uitkeringsnivau van 80 procent, of de overheid beperkt zich op beide punten tot een eenmalige nietigverklaring on der het gelijktijdig herstellen van de contractsvrijheid'aldus de werkge vers. De werkgevers willen ook dat het kabi net maatregelen neemt om de boven wettelijke WAO-uitkeringen af te top pen. Uitstel Het is volgens de werkgevers tech nisch niet te real iseren het aantal ziek tedagen voor rekening van de werkge ver met ingang van 1 april in te voeren. Zij vragen daarom uitstel. In die tijd (Slot zie pagina 6 kolom 4) MAASTRICHT - De bloemen stromen al binnen bij mevrouw Ribbens in het bejaardentehuis Aldenhof in Maastricht. De hoogbejaarden dame viert vandaag haar 109de verjaardag; zij is de oudste inwoner van ons land. PARI JSfWARSCH AU AFP/UPI/DPA) - De geïnterneerde leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft in een naar het Westen gesmok kelde boodschap de Polen opgeroepen 'geen stap terug te doen' in hun verzet tegen het militaire bewind in hun land. De boodschap werd maandag door het Franse dagblad Le Monde gepubliceerd. Walesa beschuldigt de Poolse autoritei- tot internering te hebben ontvangen, ten ervan de publieke opime te mislei- dat al op 12 december - een dag voor de den en zegt dat zij niet te vertrouwen afkondiging van de staat van I zijn. Hij schrijft op 26 januari een bevel staat Minister Van der Btoel van buiten landse zaken heeft tijdens de behande ling van zijn begroting voor de eerste maal de mogelijkheid van de vorming van een Palestijnse staat geopperd. Tot nu toe was Nederland niet verder gegaan dan te zeggen dat het Pale stijnse volk! zijn recht op zelfbeschik king moet kunnen uitoefenen, binnen het kader van een alomvattende vre desregeling. PAGINA 7 DEN HAAG/INNSBRUCK (ANP) - Vijf Oostenrijkse dorpen zijn door lawines van de buitenwereld afgesloten. Bui ten de normaal in de winter gesloten passen zijn er 29 wegen in Oostenrijk door lawines en overstromingen ver sperd. De afgesloten dorpen zyn: Lech, Zürs, Warth, Schröcken en Hochkrumm- bach. Dit heeft de ANWB maandag la ten weten. 8kiers moeten er rekening mee houden dat een aantal skigebieden gedeeltelijk wegens lawines zijn geslo ten. Volgens de woordvoerder hoeft een skiër die zich houdt aan de regels en niet buiten de pistes gaat, zich geen zor gen te maken over lawines. Het Zwit sers verkeersbureau heeft geen meldin gen binnengekregen over dorpen die door lawines zouden zijn afgesloten. Als gevolg van de zwaarste sneeuw storm in 70 jaar is in St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri, een halve meter sneeuw gevallen. Ook andere sta ten in het Midden-Westen hadden met sneeuwstormen te kampen. In St. Louis waar op sommige plaatsen de sneeuwploegen vastliepen, kondig den de autoriteiten de noodtoestand af. geen loon was opgesteld. In het intemeringsbe- vel, dat samen met een kort commen taar van Walesa het land is uitgesmok keld, staat dat de vakbondsleider 'de staatsveiligheid en openbare orde be dreigt door het verspreiden van anar chie in het district Gdansk'. Er is beslo ten de burger Walesa te interneren en hem ineen isolatiecentrum te plaatsen, aldus het bevel. De plaats van dit isola tiecentrum wordt niet genoemd. Lech Walesa is kandidaat voor de No belprijs voor de vrede in 1982. Dit heeft het Noorse Nobelcomité maandag mee gedeeld. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van ruim 450.000 gulden- Bij de vestiging van het Westduitse persbureau DPA in Warschau is maan dag een anoniem telefoontje binnenge komen, waarin werd meegedeeld dat de leider van Solidariteit in Warschau, Zbigniew Bujak, afgelopen vrijdag is gearresteerd. Het bericht kon niet worden bevestigd. Maandag werden drastische prijsver hogingen ingevoerd voor vrijwel alle eerste levensbehoeften. De gecontro leerde prijs van de belangrijkste voed- selprodukten ging fors omhoog. De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, zal zijn Poolse ambtenoot Josef Czyrek, die op uitno diging van de communistische partij in Frankrijk verblijft, ontvangen. De Poolse luchtvaartmaatschappij LOT mag niet meer landen in de Westeuro- pese steden Frankfort, WenenParijs en Zurich. Deze beslissing werd genomen na de weigering van de Poolse autoritei ten om westerse luchtvaartmaatschap- BONN (AFP) - De leiders van de socia listische en de liberale regeringspartij in West-Duitsland zijn het eens gewor den over een plan ter bestrijding van de werkloosheid. Dit heeft de voorzitter van de socialisti sche SPD, Willy Brandt, maandag avond bekendgemaakt. Brandt trad niet in details over de bijzonderheden van het akkoord. Hij legde zijn verkla ring tegenover de pers af na afloop van tien uur durend beraad tussen bonds kanselier Schmidt en de liberale leider en vice-premier Genscher met hun res pectieve belangrijkste ministers uit het kabinet. pijen in Warschau te laten landen. De Westduitse regering keert zich tegen al le overwegingen om de vervolgconfe rentie over Europese veiligheid in Ma drid te verdagen in verband met de ge beurtenissen in Polen. Dit liet een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandag weten. Als de bevolking en de gemeenteraad van de Brusselse gemeente Etterbeek ermee akkoord gaan, zullen de Poolse ambassade in België en het Poolse con sulaat in Brussel in de toekomst zijn gevestigd in de 'Solidariteitsstraat'. De straat heet nu nog FrankenslraaL De heer D. Meyer, ondernemings raadslid voor de 'Vrije Lijst', heeft het geding tegen zijn werkgever de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde In Vlissingen verloren. De kantonrechter In Middelburg bepaalde dat de 25 gul den die de werkgevers in de metaalin dustrie op grond van de cao jaarlijks per ln dienst zijnde werknemer ln een fonds, bestemd voor de vakbeweging, storten geen loon is. De heer Meyer kan dan ook op dat bedrag geen aan spraak maken, zo luidt het vonnis. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Van Thijn van binnenlandse zaken is het eens met zijn voorganger Wiegel dat Goeree- Overflakkee het beste bij de provincie Zeeland kan worden ondergebracht. Dat moet gelijktijdig gaan met de splitsing van de provincie Zuid-Hol land en de vorming daardoor van een nieuwe provincie Rijnmond. Van Thijn is het niet eens met de argumen tatie van Zuid-Holland als gepleit wordt voor het 'behouden' van Goeree- Overflakkee. De bewindsman heeft dat laten weten aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland, die weer bij hem ha- den gereageerd op het door Wiegel in gediende wetsontwerp voor de vor ming van twee nieuwe provincies. Van Thijn sluit overigens met uit dat hij ln de komende tijd wijzigingen in het wetsontwerp zal aanbrengen Van be lang is dan vooral de eerste reactie van de Tweede Kamer op de splitsingsvoor- stellen De bewindsman vindt dat de gekozen grenzen op acceptabele gron den tot stand zijn gekomen dat stelt dat hij er geen behoefte aan heeft om ze nu te wijzigen. Vooropgestaan heeft dat de (Slot zie pagina 5 kolom 6) AMSTERDAM (ANP) - De Kun stenbond FNV gaat zich voorberei den op actie tegen de 'afbraak van kunst en cultuuri door de over heid. Daarbij zal het wapen van de staking en werkonderbreking zo nodig worden gehanteerd. Een re solutie van deze inhoud werd maandagmiddag aangenomen aan het einde van het congres van de bond in Amsterdam. In de resolutie wordt een opsom ming gegeven van de gevolgen van het bezuinigingsbeleid van de over heid - ook op gemeentelijk en pro vinciaal niveau - voor de cultuur, de kunst en de kunstzinnige vor ming. Een dergelijk beleid leidt ook tot een onaanvaardbaar verlies van ar beidsplaatsen. zowel in de vorm van volledige als deeltijdbanen, terwijl ook voor diegenen die niet in dienstverband werkzaam zijn be staansmogelijkheden verdwijnen. De omvang en de kracht van het Nederlandse culturele leven wordt tot een zodanig peil teruggebracht dat het niet mee kan bloeien, dat het voor de bevolking onaanvaard baar wordt. Ook de artistieke vrij heid wordt daarmee bedreigd, al dus de resolutie. ,,In het Neder lands politiek gebeuren ontbreekt 'beleid', om over visie nog maar te zwijgen", aldus stelde voorzitter Hans Boswinkel van de Kunsten bond vast. Ook het sprankje hoop dat hij nog koesterde naar aanlei ding van het eerste optreden van de nieuwe minister van crm. Van dei Louw. was gedoofd. „Experimen ten bevorderen en ze tegelijkertijd van de begroting afvoeren, een plei dooi voor de popmuziek houden en de podia afbreken, de kunsten dichter bij de bevolking brengen en de subsidies voor sociaal-cultureel werk terugschroeven", aldus ka rakteriseerde hij het bezuinigings beleid van crm. ANTWERPEN <AP> - De bekende tv- spelleider WiUem Ruis heeft in Antiver- pen een vrij ernstige val gemaakt met een zware motor tijdens de opnamen van de film 'Het Beestdie in begin april in première moet gaan. Ruis liep daarbij twee gekneusde rib ben en schaafwonden aan zijn rech terknie en -arm op Nadat htj enkele injecties tegen pijn had gekregen, mocht hij het ziekenhuis verlaten. Ruis. in Antwerpen voor opnamen met hem op een motor, werd het wachten op een stuntman beu en stapte zelf op de zware Harley Davidson. Door de regen waren echter de straten glad geworden en voor de ogen van regisseur Peul Collet smakte Ruis met grote snelheid tegen het wegdek. Met is de tweede keer dat Willem zon der stuntman halsbrekende toeren uit haalt. De opname met een vliegtuigje liep gelukkig op het nippertje goed af", aldus John de Mol, de manager van Ruis PAGINA 13 polo-bad Volgens Stormvogel-trainer Paul Me- chielsen hebben de Vllssingse polo'ers duidelijk een aangepast zwembad no dig. 'In het huidige zwembad kunnen we niet eens trainen met een normaal doel. De spelers weten tijdens de wed strijden niet eens hoe groot de goal is'. De ontmoeting tussen de Stormvogel en Aegir n uit Eindhoven tweede klas van hetdistrict) eindigde in een gelijk spel (2-2). Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. Reddingsploegen zoeken naar de slachtoffers van de lawine bij Salzburg van zondag. Van de groep van achttien Westduitse leerlingen en leraren kwamen dertien mensen om het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1