'ze hebben moeten zweten hoor, poe, poe,...' het begon als geintje U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. MEER KANS IN DE STAATSLOTERIJ. PZC/ provincie 198! DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 11 Na een uiterst zorgvuldige selectie hebben dramaturg Jan Kutger Achterberg en regisseur Frits Butzelaar de 'cast' voor hun NCRV-produktie 'een verhaal uit Zeeland' nu compleet. Men kan aan het werk. „Het is geen gemakkelijke ballotage geweest", zegt de dramaturg, terugkijkend op de afgelopen weken, waarin tal van kandidaten voor de verschillende rollen bijzonder kritisch onder de loep werden genomen. „We zijn echt fijnmazig bezig geweest. Ze hebben goed moeten zweten. Poe, poe!" Voor de tweede keer is nu de NCRV de provincie in gegaan om een in de regio spelend stuk ook met medewerkers uit de streek gestalte te geven. Een eerste provinciaal drama hebben ze nu ach ter de rug. De produktie kwam uit Friesland. Met een schrijver uit die contreien en spelers van die bodem. Afgaande op de reacties was dat een succes te noemen „En dan het plezier dat je er zelf in hebt", zegt dramaturg Achterberg. „Het is natuurlijk veel aparter dan de bekende dingen die je in de studio maakt met professionele acteurs. Ja. dat is wel een soort veiligheid om zo te werken- Zo'n aanpak als nu vereist veel meer inventiviteit. Het is ook veel spannender". Natuurlijk heeft het allemaal - en de dramaturg wil dat niet ontkennen - wel wat te maken met klantenbinding. De NCRV heeft, wat het ledenbestand betreft, nauwe banden met provincies als Friesland en Zeeland. Maar regio naal bezig zijn heeft ook in ander op zicht zin. „Er is", vindt Jan Rutger, „zo'n ontzettend cultuuraanbod waar je eigenlijk overheen loopt. We maken Verhaal te weinig gebruik van de mogelijkheid dat wij in dit kleine landje nog regio naal kunnen denken. Dat is eigenlijk heel erg uniek". Achterberg denkt er dan ook sterk over nog eens een twaalf provinciën-serie op te zetten, waarvan de Zeeuwse en de Friese produktdes als voorlopers zouden zijn te beschouwen. In Friesland ging het om een stuk. waarvan ook de tekst door een Friese schrijver was aangereikt. Voor de Zeeuwse produktie is eveneens in eer ste instantie gezocht naar een puur Zeeuwse auteur. Maar die hebben de NCRV-mensen niet kunnen vinden. Althans, er was geen auteur, waarvan men zei: daar willen we wel mee in zee gaan. Achterberg: „Dat is me een beetje tegengevallen, eerlijk gezegd. En daar ben ik ook nogal sceptisch in als het gaat om die eventuele opzet van een serie met drama's die in ande re provincies spelen. Ik denk datje een combinatie moet maken tussen een stuk dat ergens over is geschreven door iemand uit die omgeving en dat laatje dan bewerken door een profes sionele auteur. Dat zou de beste vorm zijn." Het 'verhaal uit Zeeland' is van de hand van Kees Holierhoek, die wordt beschouwd als een van de meest pro fessionele televisiedrama-schrijvers. Hij maakte onder meer series voor de VARA zoals het bekende 'Waal- drecht'. Het verhaal dat speelt eind 1952 handelt over een Zeeuws gezin waarin de komst van een jongen uit de stad, die naar het platteland is ge komen om aan te sterken, ingrijpende veranderingen met zich mee brengt. Die jongen van buiten wordt ook ge speeld door een jongen van buiten de provincie, een jonge beginnende be roepsspeler de 23-jarige Jacques Op- denberg, die juist in deze weken op valt door zijn aandeel in de IKON-se- rie 'Weekend'. De laatste scène van het stuk eindigt met het begin van de ramp van 1953. Oorspronkelijk was het de bedoeling een stuk te maken over de waters noodramp. Merkwaardig genoeg be staan daar alleen maar documentaires over. Een tv-drama is er nooit van ge maakt. Kees Holierhoek is echter van een lich telijk anders uitgangspunt vertrok ken. Hij heeft het over een situatie rond een gezin. De ramp komt er in voor, zoals die er ook in het normale dagelijkse leven in is gekomen: volko men onverwacht. „Het gaat dus niet over de ramp zelf', vertelt Jan Rutger Achterberg. „Gelukkig eigenlijk. La ter, met veel mensen pratend, merk je hoe ontzettend diep dat nog bij de mensen zit". Het Nederlandse .publiek is redelijk verwend. Zijn de heren Butzelaar en Achterberg er niet benauwd voor dat het kijkerspubliek straks zal reageren in de trant van: nu worden we ook nog 'vermoeid' met amateurtoneel ergens uit een verre hoek van het land' „Dat geloof ik niet",zegt Jan Rutger. „Het Nederlandse publiek mag best verwend zijn, men is niet flauw of kin derachtig. We speculeren ook niet op de charme van het amateurtoneel. Ik denk gewoon dat het heel goed gedaan zal worden. Zo simpel ligt dat" meeslepend „Als het verhaal meeslepend wordt", vult Frits Butzelaar aan, „dan zal het publiek er in geloven. Of het nou door beroepsmensen wordt gepresenteerd of door anderen. Het publiek kent die scheiding niet". Achterberg brengt daarbij nog in het midden dat er de laatste tijd op het scherm goede voor beelden zijn te zien van wat tussen haakjes amateurtoneel zou moeten worden genoemd. „Maar wat voor treffelijk televisie-acteren is. Veel unieker en alerter dan wat een hele boel duur betaalde, maar zeer verve lende televisie-acteurs presteren". Nog een keer terug naar regisseur Frits Butzelaar, die zegt: „Je zult een ama teur geen kunstjes moeten leren. Je zult ze met hun eigen middelen en ex pressie moeten laten werken. En wat daar straks aan bod komt, dat is van een kracht hoor", zo verzekert hij. „De tekst staat dan wel in een dik boek. maar het meeste wordt niet gezegd en dat betekent datje in die levens door dringt zoals ze geschreven zijn. Die mensen moeren heel dicht bij zichzelf komen". „Ik kan natuurlijk nooit zeggen: nou ga ik een prachtige film maken. Maar het heeft wel alles om het te kunnen worden. En als je daar niet met je volle vertrouwen in stapt is dat een onzinde lijke zaak". Foto rechtsboven. De Zeeuwse ama teurs in het televisiedrama: Van links naar rechts René Janse uit Hansweert, Zeelands toneeladviseur Ad van Noort, Ina Blok uit 's Gravenpolder. Tilly Meijeren en Gerard Baaijens uit Middelburg Foto links: Frits Butzelaar (l) en Jan Rutger Achterberg mRespectievelijk regisseur en dramaturg. Zomaar voor dc gein waren ze naar de auditie gegaan, die de NCRV hield om een in Zeeland spelend televisiestuk te kunnen bemannen met amateurs uit de regio: Ina Blok(16) uit 's Gravenpolder en de een jaar oudere René Janse uit Hansweert. En laten zij nu worden uitgekozen voor een rol! Het afgelopen weekeinde begon in het Middelburgse Kuiperspoorttheater voor die twee Be- velandse jongelui het onbekende televisie-avontuur met de eerste leesrepeti- tie. Over een maandje zijn Ina en Rene zover klaargestoomd dat ze voor de filmcamera kunnen verschijnen. Begin volgend jaar krijgt het Nederlandse ki jkvolk het eindresultaat te zien. Het kan soms raar lopen in een mensenleven. Zo ben je scholier en zo speel je in een televisiestuk. Ina en René vonden niet zelf dat ze zo nodig naar die auditie moesten. „Het was een ideetje van mijn tante", ver telt Ina. En bij René attendeerde een schoonzusje op die kans. „Echt iets voor jou", had ze gezegd. Op een optre den op een schoolavondje na hebben Ina en René in het geheel geen acteer- ervaring. „Het kan dus allemaal nog best spannend worden", meent Ina. Zij volgt, in Goes de lessen op de mavo, Op school is het allemaal doorgesproken hoe het moet als Ina lessen moet mis sen om te repeteren. „Ik zit namelijk in de examenklas", vertelt ze. Maar ja ik doe die klas nu voor de tweede keer". René zit in Middelburg op de meao Verwacht hij problemen op school' „Nou", zegt hij, „ik sta er nogal goed voor. Ik kan wel wat hebben". Drie rollen zijn terecht gekomen bij en kele bekenden uit de kring van het Zeeuwse amateurtoneel. Het zijn Ge rard Baaijens en Tilly Meieren uit Mid delburg en Zeelands amateurtoneel- adviseur Ad van Noort. Gerard en Til ly zijn de vader en moeder in het gezin dat in het stuk centraal staat. Ina en René zijn de kinderen. Ad van Noort is in het stuk een dominee tranen Bij de selectie van de kandidaten - voor sommigen een emotionele zaak met tranen en tuiten -won Tilly Meije ren een soort nek-aan-nek-race met een andere serieuze gegadigde. „Ontzettend fijn, ik ben er geweldig blij mee", zo reageert Tilly Meijeren op haar uitverkiezing voor de moederrol. „Maar ze vindt het ook wel een beetje griezelig om nu voor het eerst in een televisiestuk te staan. „Gelukkig is er een goeie regisseur, die er zeker wel uit zal halen wat er in zit", zo hoopt de Middelburgse Tilly heeft een royale ervaring opgedaan in de sector van het amateurtoneel. Zij deed zelfs twee jaar toneelacademie en speelde vervolgens een seizoen bij het inmiddels opgehe ven Vlaams Schouwtoneel. Ooit trad Tilly ook op in een in Zeeland gesi tueerde film van Tom Manders. Activi teiten in de kring van het Zeeuwse amateurtoneel: toneelgroep St. Pau- lus, HMDT, de Openluchtspelers, Zeeuwse Komedie, Middelburgs Thea ter. Tilly heeft het script al uitvoerig bekeken. „Er zitten hele fijne scènes in", zo heeft ze geconstateerd. hard werken „Het is bij mij niet zo van: oh, jongens allemaal kijken: Gerard Baaijens komt op de televisie. Ik wil alleen maar graag proeven van alles wat theater is. Daar komt dan nu het me dium film bij". Dat zegt Gerard Baaij ens over zijn deelneming aan de NCRV-produktie. Daarom heeft hij die acht weken van hard werken, die nu voor de deur staan, er graag voor over. De activiteiten rond de produk tie komen snel op gang. Dat is Gerards redding geweest. Wanneer de opna men in mei zouden hebben plaats ge vonden. had hij het moeten laten af weten. „Ik ben medewerker van de af deling voorlichting bij de Delta dienst. En in mei is het net hoogsei zoen. Maar omdat de opnamen eerder zijn heb ik mijn afwezigheid soepel kunnen regelen". Gerard Baaijens speelt in het stuk de rol van een streng gereformeerde va der. „Het ls een rol die persoonlijk een heel stuk van mij af staat", zegt Ge rard. „Maar het leerzame van de zaak is dat ik my nu kan inleven in de denk wereld van zo iemand". Met optredens in AJC-lekespelen is het voor Gerard Baaijens destijds alle maal begonnen. Via het Zierikzeese onderwijzerstoneel rolde hij verder in de hobby. Na een verhuizing naar Mid delburg werd hij actief in de Walcherse operette en musical-vereniging. Het amateurtoneel bleef boeien, ook op or ganisatorisch gebied. Zo was Gerard Baaijens geruime tijd voorzitter van het Zeeuws centrum voor het ama teurtoneel. Tegenwoordig houdt hij zich bezig met het ontwikkelen van ac tiviteiten binnen de stichting Middel burgs Theater. Via schooltv-produk- ties maakte Gerard kennis met het medium televisie. „Maar het meedoen aan zo'n film. die wordt gemaakt vol gens een opname schema is voor mij helemaal nieuw. Het is interessant om dat ook eens te kunnen meemaken". Gerard zelf is verrukt van de spontani teit van de Bevelandse jongelui. „Het is trouwens helemaal een leuke groep om mee te werken", stelt hij vast. „Ik verwacht er heel veel van". goed initiatief Toneeladviseur Ad van Noort noemt het een goed initiatief van de NCRV om voor de produktie nu eens geen be roepsmensen in te zetten, maar ama teurs te laten optreden met een in de regio spelend stuk, waarin het stree keigene nog eens extra wordt onder streept doordat er in een, overigens ook door buitenstaanders goed te vol gen dialect wordt gesproken. Dat kan volgens Ad een eerste aanzet zijn voor het deelnemen van amateurtonelisten in programma's van regionale radio- en tv-zenders. Het omroepwezen laat overigens volgens Ad van Noort veel talent onbenut. „Er zou zo ontzettend veel te doen zijn", meent de Zeeuwse toneeladviseur..Er worden door ama teurs vaak dingen gepresteerd die veel leuker zijn dan wat je soms te zien krijgt in die vanuit het buitenland ge kochte series. Maarja,jekuntnletelke toneelgroep zo voor de tv sleuren. Het zou anders voor die omroepen, die toch ook op hun budgetten moeten be zuinigen wel een stuk goedkoper uit pakken als men meer zou kijken naar wat er in de provincie aanwezig is aan mensen en verhalen" Recreatieschap Van de ene dag op de andere was het afgelopen met de Abi en de monniken van de abdij in Middelburg. Al is dat lang geleden, maar net als de golven van het Zeeuwse meer herhaalt de ge schiedenis zich onafwendbaar voor mensen en instituten, die net als de Abi en de monniken niet weten of willen we ten wat er in de wereld gebeurt. Een van de Kanunniken van de abdij van heden is gedeputeerde Van Geesbergen. Hij weet net zo min wat er in de wereld bui ten de abdij zoal gebeurt. Zou hij écht weten dat er honderdduizenden men sen geen werk hebben? Nauwelijks! Zijn morele verantwoordelijkheid en zijn partijprogramma zou hem zeker ge noopt hebben dat baantje van direk- teur van het recreatieschap 'Het Veerse Meer' toe te denken aan een deskundi ge. Een gedeputeerde die zelfs de tijd niet kan vinden zijn partijprogramma te lezen, kan toch onmogelijk die 41.000 gulden waarmaken die voor die betrek king zyn uitgetrokken? Een echte des kundige wil dat voor die 41.000 gulden best doen. Een werkloze minder! Foei, meneer van Geesbergen; de abdij is wel rond, maar het is toch geen grabbelton? H. Fransen Stationsstraat 15 Oudelande Bezuinigen (I) Gaame wil ik nog even reageren op het zwakke verweer van de heer Welleman in zijn schrijven van 16 januari. Waar schijnlijk belet de bekende rode waas voor zijn ogen hem mijn stukje over Den Uyl goed te lezen. Ten eerste suggereert Welleman geen oplossing voor de economische recessie in mijn schrijven gevonden te hebben doch wanneer hij ongeveer vanaf het midden begint te lezen vindt hij het ant woord vanzelf. Het staat er wel degelijk! Mijn kritiek op Den Uyl heeft totaal geen betrekking op zijn ftmctioneren in de afgelopen twee maanden doch op het kortzichtige beleid van het kabinet- Den Uyl dat het bedrijfsleven de das heeft omgedaan. Nu stelt de PvdA meer loonsverhoging voor arbeiders uit de beter draaiende bedrijven voor. Op deze manier worden door de PvdA ook de sterkere bedrijven kapot gemaakt. Daar komt nog bij dat zo'n maatregel voor arbeiders in min der draaiende bedrijven niet bepaald prettig te noemen is De opmerking dat schouderklopjes van een partij met veel werknemers meer waard zijn dan steun in de rug van beter gesitueerden gaat niet op, omdat na de ziektegeld- en kinderbijslagplannen van Den Uyl maar weinig werknemers overgebleven zijn om namens de partij klopjes uit te delen. Nadat de vakbewe ging Den Uyl kende uit zijn geldweg- geefperiode worden zij nu geconfron teerd met Den Uyl in een periode waar in hij een aantal noozakelijke bezuini gingsplannen wil doorvoeren. Dit schoot bij de vakbeweging in het ver keerde keelgat, waardoor ik aan de wel willendheid van de vakbeweging om in te leveren steeds meer ga twijfelen. De vakbeweging heeft wel recht op een totaaloverzicht van het banenplan, iets wat ik ook nog niet heb gezien. Tenslotte nog dit. Aangezien in het pro-, gramma van Soiya alleen mensen van linkse komaf worden geïnviteerd zie ik geen kans bij dat mens terecht te ko men. Temeer omdat alles wat christe lijk en rechts is in dat programma op de bekende linkse wijze wordt bejegend, namelijk door gejoel en hatelijke op merkingen iemand het spreken onmo gelijk te maken. Alleen als er een schan daal ten voordele van links verteld wordt mag een christen dit wel komen doen, zodat we ineens met Oostblok-i achtige taferelen te doen hebben. Rob van Wallenburg Dr H. C. M. Ghijsenstraat 2 Domburg. Bezuinigen (2) In de PZC van 16 jan. j.l. vroeg de heer Welleman hoe het dan wèl moest met de economie, althans van die strekking. Ten eerste regeerde de PvdA in een wel vaartstaat, alles kon. Ten tweede leven we in een 'ik' wereld, wel mijn buren c.a inleveren, als ik maar niet hoef Laat ik trachten met een paar voorbeelden aan te duiden waar het heus wel wat minder kan. We hebben met de politici te doen in dit land die alles willen waar geen geld voor is. Tijdelijk de 2e kamer halveren. 75 x ƒ90.000,- 'Dienstreizen' naar de hele we reld afschaffen. Bezoek hr. Den Uyl be grafenis Tito, vliegtuig verlopen 20.000.- wie betaalt dat? Schoolartsendiensten en schooltan- dartsverzorging afschaffen of afbou wen, artsen en tandartsen genoeg, be sparing miljard. Linkse actiegropen. zonder alternatief hoe het dan wel moet afvoeren Spaart veel politiekosten. Minder geld naar de Derde Wereld, want die is bij u momen teel in de straat. Gezag en moraal 100% draaien. Kan ME afgedankt worden. Bonden - wel goed werk gedaan - moe ten inbinden. Als we zo doorgaan heb ben we over 5 jaar ieder een éénheids- loon. Werken of niet werken. Soberder leven. Moe maakt brood klaar voor de schooljeugd, die het soms in de papier bak deponeert, en gaat om frites met. en fricandel en bier. Door tegen kern centrales te zijn zonder alternatief, be taalt o.a. Jan Modaal superdure stroom. Mensen en groepen van men sen parasiteren te veel op de soc. voor zieningen. huursubsidie etc. van de overheid. Méér controleurs om prijzen en zwart werkers in de gaten te houden. Landbouwbeleid EEG 85 miljard. Hier kan best wat af. Man en vrouw werken naar één salaris of deeltijd. Kunnen jongeren aan het werk. Geen 4 soc. uitkeringen m één gezin. Post representatie van alle overheden .50% omlaag. Opbrengst miljard. 1920 gelijkheid van onderwijs, maar geen misbruik. Kan het vervoer van kinderen van an dersdenkenden niet wat minder? Kan men niet 50% zelf betalen van de reis kosten? Opbrengst miljard. Het is m.i. ongehoord dat er voor alles en nog wat bussen en taxi's moeten rijden. Zijn er geen fietsen meer enz. enz. J. B. van Splunder Calsstraat 16 Goes Beroepsarbeid De heer Schippers uit Middelburg vraagt aan tegenstanders van Kern energie of ze het niet fijn zouden vinden als (of hun kinderen) werk zouden kun nen krijgen bij een energiebedrijf of bij Pechiney, Wat denkt u, meneer Schip pers, zou een vegetariër het fijn vinden werk te krijgen bij een abattoir? Er zijn genoeg manieren te vinden om jezelf bezig te houden, vaak zinvoller ook dan een baan. maar de mensen zijn er niet toe opgevoed kreatief te zijn en de maatschappij er niet op ingesteld. Mensen die vrede hebben met hun werkloos zijn worden onder druk gezet om te blijven solliciteren (waar je op den duur toch ook de balen van krijgt; en volkomen voorbij gaand aan de rea liteit. alsof niet vele anderen graag dat baantje zouden krijgen Omdat de maatschappij (inclusief vak beweging) zo de nadruk legt op be roepsarbeid worden mensen (of voelen zich) in een minderwaardige positie ge drongen, machteloos doordat organisa ties zich tot nog toe nauwelijks met hen bezighouden. Beroepsarbeid is vaak belemmeren, voor het individu, maar ook voor de samenleving, omdat ze in onze maatschappij afhankelijk is van ekonomische groei, waarvan - als ge volg van een toenemend aantal neve- neffekten (spanningen, lawaai, vervul ling, uitputting van energiebronnen) - op den duur niemand meer beter wordt. Nu al zijn in Nederland meer problemen door te veel (eten. drinken, roken. Werken, autorijden) dan door te weinig. Tekorten zijn geschapen door een onge lijke verdeling. Vroeger moest er gebouwd worden. Nu ook nog wel. maar er is steeds meer sprake van afbraak en vernietiging, ni vellering van het landschap bijvoor beeld vanwege werkverschaffing van bosarbeiders zoals in het Nollebos waar elk wild stukje tot een gevaarlijke vorm van anarchie verklaard wordt. Ook de vernietiging van de aangrenzende wei landen is doodzonde. Ik wil degenen die proberen, de nieuwe generatie hun verouderde arbeidsmo raal op te dringen, er op wijzen dat steeds meer jongeren zich hierdoor van de maatschappij afkeren (of er tegen). Behalve allerlei (al dan met beroepsi- opvoeders heb ik het vooral tegen men sen van uitkeringsinstanties (waarbij sommigen zich zelfs maatschappelijk werker noemen) Laten ze hun bemoeie nis beperken tot mensen die daarom vragen! Rob van Iren Schuitvaartgracht 251 4382 GP Vlissingen Kerncentrale Ik wil graag reageren op net ingezonden stuk van M. J. Schipper in de PZC van 16 januari jl. Om te beginnen wil ik iets kwijt over de werkgelegenheid. Het sluiten van de kerncentrale mag en hoeft niet te betekenen dat de werkge legenheid afneemt. Er is werk genoeg voor het ontwikkelen van systemen van vervangende energie-opwekking en voor energiebesparing. Bij Pechiney hoeven ook geen ontsla gen te vallen wanneer de kerncentrale wordt gesloten. Er worden nu grove winsten gemaakt doordat men nog geen 3 cent per kWh moet betalen. En dit terwijl de uiteindelijke prijs 12 cent per kWh zou moeten bedragen. De winst zal teruglopen, oké, maar dit hoeft nog geen gevaar te betekenen voor de werkgelegenheid! Alternatieven voor kernenergie zijn er genoeg. Neem bijvoorbeeld de wind energie. Wanneer men dit alternatief zal bestuderen, ontwikkelen en uitvoe ren. zullen we dezelfde hoeveelheid energie "krij gen als bij de kernenergie. Alleen is dit heel wat milieuvriendelij ker en geen aantasting voor de werkge legenheid. Zo ziet U, heer Schipper, dat ons gedemonstreer geen loze kreet is in de ruimte. Marijke Dingemanse, Hercules Segherslaan 228, Vlissingen. Vos doodgeschoten Kort geleden werd op Noord-Beveland een vos doodgeschoten (PZC 13 janua ri). Drie jagers vonden het wel leuk zo'n beestje als trofee te hebben Ergmoedig ook. Ik heb het nooit erg hoog opgehad met jagers, maar dit slaat alles. Zowat de enige vos in deze streek wordt gelijk maar even afgemaakt. Hun verklaring: vossen kunnen schade aanrichten aan bepaalde wildsoorten. Maar zijn dat ook niet soorten als konij nen, die de jagers om hun schadelijk heid zo graag schieten? Als u het niet begrijpt, snapt u meer van de natuur dan deze drie jagers. Het werkelijke motief zal eerder heb zucht zijn geweest: dat fijne gevoel meer te hebben dan een ander. Tja. je staat als volwassene met zulk kinder lijk gedrag en zo'n minachting voor de natuur wel mooi te schande. Om van hun jagersverenigingen nog maar met te spreken, die zogenaamd het natuur lijk evenwicht trachten te handhaven. We weten nu wat dat inhoudt. Daarom ben ik meteen lid geworden van de Stichting Kritisch Faunabeheer die er een gezondere visie op nahoudt. J. W. Jongepier, Middelburgsestraat 27, Oost-Souburg Discrimineren Naar aanleiding van de pennevrucht van het echtpaar Remijnse-Verbiest uit 's-Heer Abtskerke werp ik mij in deze (schier eindeloze) strijd om de waar heid. Ik wil hen wijzen op hun gevaarlij ke manier van denken en redeneren, zich uitend in griezelige uitspraken over apartheidsregimes en enge voor stellingen van 'links' en de demokrati- sche diktatuur. Het is verstandig dat ze niet blindelings afgaan op „wat media, pers en zekeref!) partijen ons willen doen geloven", en objektiviteit een noodzaak achten. Hoe kan echter een objekticf onderzoek van een regime, ge baseerd op schending van mensenrech ten, zelfs vastgelegd in wetten, ergens anders toe leiden dan tot een totale ver werping van dat regime, want iedere mens wil toch 'mens' mogen zijn in volle vrijheid! Het feit dat ze zich wat be dreigd lijken te voelen door zogenaam de 'fanatiekelingen' (ik zou zeggen 'waarheidszoekers'), zou een eerste stap kunnen zijn tot het onderzoeken van het waarheidsgehalte van hun uitlatin gen en het zich openstellen voor ande ren. Oprechte christenen, kom uitje heilige huisjes en zie de door onkruid over groeide achtertuin, in schril kontrast tot de meestal goed onderhouden voor gevel. Laatje verstand eens werken, zet je ogen en oren open en laatje hart eens spreken. Je zult verstomd staan wat we zenlijk is en wat niet. Annemarie Beeker Valckeslotlaan 8 Fictie en feiten In de PZC van 12 december 1981 tracht de heer Marcus Bakker, kamerlid voor de CPN, ons duidelijk te maken, waar om de Russen ons niet willen verove ren. door te stellen, dat in het Ardenne noffensief (winter '44-'45) de Duitsers de geallieerden de zee in dreigden te drij ven, en dat toen het vervroegde Russi sche offensief (op een noodtelegram van Churchill aan Stalin) als een regelrech te reddingsoperatie werkte, aangezien door dat Russische offensief de Duitse troepen zich moesten terugtrekken. Aangezien deze fabel 37 jaar later nog opgeld doet. hieronder verkort de fei ten. 16 dec. '44: aanvang Duits Ardennenof fensief met 250.000 man. 22 dec. '44: Duitsers plm. 100 km doorgedrongen verste lijn) tot op 8 km van Dinant 23 dec. '44: weersverbetering, eerste geal lieerde luchtaanvallen, tevens bevoor rading van het sinds 21 december om singelde Bastogne. Inmiddels de geal lieerde tegenaanval onder Patton op gang; von Rundstedt had al op 22 de cember aan Hitier gevraagd om zich achter de Siegfriedlinie te mogen terug trekken. 26 dec. '44: een Amerikaanse eenheid doorbreekt de ring om Bastog ne. De Duitsers worden langzaam te ruggedrongen. 3 jan. '45: sterke geal lieerde aanvallen; von Rundstedt meldt de mislukking van de opzet van het Ardennenoffensief. 7 jan. '45: de Duitsers besluiten tot de terugtocht op hun uitgangsstellingen. 6 jan. '45: tele gram van Churchill aan Stalin, met de vraag (verkort) of Staling kan medede len of op een belangrijk Russisch offen sief in januari kan worden gerekend. 7 jan. '45: telegram van Stalin aan Chir- chill (verkort): wy hebben besloten de voorbereidingen te versnellen en niet later dan half januari met een groot of fensief te beginnen. 12 jan. '45: start Russisch offensief De data geven duidelijk aan, dat het verhaal van de heer M. Bakker fictie is. De slag om de Ardennen was reeds ge wonnen, voordat het Russisch offensief begon. Eerder heeft de Ardennenslag de Russische aanval en doorbraak be gunstigd. Dat de Hongaarse volksop stand van 1956 door de heer M. Bakker als een herleving van het fascisme werd en wordt gezien, bevestigt trouwens de schizofrenie van het CPN-denken. Mr. K A. Keuning Het vrije 28-30 Zierikzee 'ADVERTENTIEi V; Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de 10 loten zijn raak, Niet minder dan 70% van de inleg gaat op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-46 96 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11