IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PVDA NAAR EEN ONGEKEND DIEPTEPUNT Gewonden in Gdansk bij ongeregeldheden Van Agt noemt Polen-show 'ongebruikelijk en vreemd Israël akkoord Sinaï-macht kleintjes NIEUWE STERKE PRIJSVERHOGINGEN SCHMIDT ONWEL VOOR SOLIDARITEIT WEERZIEN 39 JAAR NA AUSCHWITZ NAAR NEDERLANDSE MAATSTAVEN Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Tot matig toenemende zuidenwind. 225e jaargang no. 26 Maandag 1 februari 1982 Vlissingen 01184-15144 I Terneuzen 01150-94457 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Er lijkt voorlopig nog geen einde gekomen aan de lijdens weg voor de PvdA. Het meest recente onderzoek naar het stemgedrag van de Nederlanders geeft de socialisten minimaal 25, maar hooguit 30 zetels in de Tweede Kamer. Nu zijn dat er 44. Vóór de verkiezingen van mei 1981 had de PvdA 53 zetels, zodat bijna sprake is van halvering van de aanhang. PvdA-fractieleider Wim Meijer sprak zaterdag al van 'een „dramatische" ontwikkeling. Bij verkiezingen op dit moment zou de WD waarschijnlijk als tweede partij uit de bus komen, met tussen 31 en 36 zetels (is nu 26). Het CDA blijft met een zeer stabiele aanhang de grootste par ty met 45 tot 50 zetels (nu 48). D'66 ten slotte zou bijna 10 zetels winnen en tussen 22 en 27 zetels uitkomen (nu 17). Deze resultaten werden zaterdag be kendgemaakt in het VARA-radiopro- gramma In deRooie Haan. Opinie-on derzoeker Maurice de Hond baseert deze cijfers op een telefonische, repre sentatieve enqu'te onder ongeveer 1000 Nederlanders. Omdat hij dit aan tal te klein vindt gaf De Hond geen exacte cijfers maar slechts minimale en maximale aanhang. Bij de PvdA blijkt het aantal 'afvalli gen' - mensen die de vorige keer PvdA gestemd hebben en nu zeggen dat niet meer te doen - het grootst. Er is slechts een vaste aanhang van 45 tot 50 pro cent. Bij het CDA ligt dat op 75 tot 80 procent, bij de WD op 80 tot 90 pro cent (het hoogste) en bij D'66 op 65 tot 70 procent Volgens De Hond zitten onder de af vallige PvdA'ers overigens opvallend veel mensen die zeggen helemaal niet meer te weten waarop zij zullen stem men. Slechts 10 procent stapt over naar D'66. Ook bij D'66 zitten veel twij felaars. Wanneer deze ex-PvdA- en ex- D'66-stemmers besluiten toch weer op 'hun' party te stemmen, dan kunnen de genoemde cijfers weer sterk veran deren. Het gevaar bestaat echter vol gens De Hond dat veel van deze men sen bij de eerstvolgende verkiezingen - in maart voor de Provinciale Staten - thuis zullen bU"'»n WD-leider Hans Wiegel weet de slech te cijfers van de socialisten mede aan het feit dat CDA en D'66 de PvdA de „rotte klussen" laat opknappen. „Men laat de PvdA een beetje zwemmen". Maar het betekent vooral dat de kie zers deze coalitie niet willen en een scherp negatief oordeel over het kabi netsbeleid uitspreken, aldus de oppo sitieleider. D'66-leider Terlouw schreef het zware verlies van de PvdA toe aan de „on voldoende realistische" reactie van de socialisten op de economische moeilijkheden. „De PvdA doet er goed aan meer aandacht te besteden aan het bedrijfsleven en duidelijk te ma ken dat er meer bezuinigd moet wor den", aldus Terlouw. Hij zei het onzin te vinden dat de PvdA D'66 (mede) de schuld geeft van de slechte enquète- cijfers. (Van onze correspondent WARSCHAU - Voorafgaand aan de drastische prijsverhogingen die maandag in Polen worden doorgevoerd is het buiten de Lenin-schieepswerf in de havenstad Gdansk - de geboortegrond van de vakbond Solidariteit - zaterdag tot ernstige botsingen gekomen tussen politie en betogers. Van de veertien gewonden waren- er acht van de militia, 250 mensen zouden zijn gearresteerd. Dit heeft het officiële Poolse altijd moeilijk en voor buiten persbureau PAP zondag op ge- landers nagenoeg onmogelijk, zag van het ministerie van bin- zodat zondagavond niet be kend was hoe de situatie die dag was in Gdansk. De onrust, die door het Poolse persbu- nenlandse zaken bekendge maakt. De communicatie tus sen Warschau en Gdansk is nog voerd tegen het advies in van een eerder dit jaar ingestelde economische rege ringscommissie. die vreesde dat de ver hogingen provocaties zullen uitlokken, motorprotest Een massale optocht van motorrijders van Utrecht naar Den Haag heeft staatssecretaris Kombrink geen toe zegging ontlokt over het eventueel te rugschroeven van de kabinetsplannen voor invoering van een bijzondere ver bruiksbelasting op nieuwe motoren. PAGINA 9 indoor-record Els Vader vestigde zaterdag in Zwolle een nieuw Nederlands indoor-record op de zestig meter. Haar tijd: 7.32 se conde. bislett De jonge Zweed Tomas Gustafeon is de nieuwe Europese schaatskam pioen Met een zeer indrukwekkend wereldrecord op de tien kilometer haalde hij de titel binnen. Hilbert van der Duim won de vijfhonderd meter en werd derde na Gustafeon en de Noord Falk-Larssen. feyenoord-ajax fiet traditionele topduel tussen Feye- noord en Ajax toonde het verval van belde ploegen. Hoewel Ajax wat meer doelkansen had en er bi) Feyenoord werklust viel te bespeuren, had de wedstrijd een middelmatig karakter. Het werd 2-2. PAGINA 16 braakmancross Kim Reynierse heeft in het afgelopen weekeinde de Braakmancross gewon nen. Piet Vonck en John Vermeule lie ten verstek gaan. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 reau wordt toegeschreven aan middel bare scholieren, de zogenaamde stu- denten-Solidariteit, komt op het mo ment dat de prijzen van de meest ele mentaire levensbehoeften in Polen van af vandaag tot een maximum van 500 procent omhoog gaan. De prijsverhogingen, die door de mili taire machthebbers worden doorge- Zwaarste reep BERN UPI) - Het Britse Guinness- boek van Records heeft vrijdag de titel 'zwaarste reep chocolade van de wereldtoegekend aan de firma Tobler in' Zwitserland, voor haar driehoekige 'Toblerone'. Het be kroonde produkt weegt 14 pond BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt is na af loop van een bijna twee uur durende rede op het congres van de SPD in de deelstaat Nedersaksen korte tijd onwel geweest. Volgens een regerings woordvoerder had Schmidt echter geen me dische hulp nodig. De Westduitse kanselier zou last hebben gehad van „kramp". De zon dagskranten hebben dit voorval niettemin uitvoe rig gepubliceerd. Met na me de Springer-sensatie- pers vraagt zich af in hoe verre Schmidt, die im mers sinds drie en een halve maand met een pa ce-maker leeft, nog ge zond genoeg is om de Bondsrepubliek te rege ren. Helmut Schmidt zei in Hannover dat hy in prin cipe „aan boord" wil blij- LONDEN AFP- Een broer en zus van Poolse afkomst hebben elkaar zaterdag in Newcastle weergezien, nadat beiden van elkaar hadden ge dacht dat ze 39 jaar geleden waren omgekomen in het concentratiekamp van Auschwitz. Harry Nagelsztajn (56) en zijn 57-jarige zuster Manya waren gescheiden geïnterneerd in het vernietigingskamp. Na de oorlog vestigde Harry zich in Newcastle en zijn zuster in Ponca City in de VS. Toen Manya enkele weken geleden een bezoek bracht aan een neef in Israél, vertelde deze, dat hij kort na de oorlog een brief had gekregen uit Engeland van haar broer Harry. Manya pluisde na terugkeer in de VS op de Britse ambassade alle telefoongidsen van Engeland uit en trof de naam Nagelsztajn aan in de gids in Newcastle. Het bleek de goede. Na een telefoongesprek nam Manya met haar echtgenoot spoorslags het vliegtuig naar Engeland. jagen de kosten van levensonderhoud met gemiddeld 250 procent omhoog. Het militaire regime heeft de laagste in komensgroepen een compensatie van 12,5 procent aangeboden. Volgens het officiële Poolse persbureau vond het treffen met de studenten plaats voor de ingang van de befaamde Lenin-scheepswerf in Gdansk. Van hieruit werden de eerste grote acties van de vrije vakbond Solidariteit gedi rigeerd door onder meer Lech Walesa. Volgens de Poolse autoriteiten greep de militie in toen de jeugd openbare ge bouwen wilde gaan bestormen. Er was eerder al sprake van dat de militaire autoriteiten als voorzorg de scheeps werven in Gdansk wilden sluiten tij dens het ingaan van de prijsverhogin gen. Volgens PAP werden de jongeren tot hun daden „geinspireerd door de propaganda van de Amerikaanse rege ring." (Zie ook pagina 3) Mr. dr. G.H. A. Feber, oud-president van de Hoge Raad is zaterdag op 81- jarige leeftijd in Den Haag overleden. Dit is zondag bekendgemaakt. In 1945 werd hij benoemd tot raadsheer in de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag. In 1947 volgde zijn benoe ming tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Herman Bode en Harm v.d. Meulen met fakkels in de hand aan de kop van een stoet. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben zaterdag avond een paar honderd mensen meegelopen in een demon stratieve fakkeloptocht. Deze was bedoeld als protest tegen het onderdrukken van het Poolse vakverbond Solidariteit. De tocht werd georganiseerd door de FNV en het CNV na een verzoek van Solidariteit om op 30 januari overal in Europa demonstraties te houden. De protesttocht begon op het Beursplein waar CNV-voorzitter Harm van der Meulen een korte toespraak hield, „Erkenning van Solidariteit is nodig om de bedreiging van de wereldvrede af te wentelen. Zolang, de Poolse bevolking niet in vrijheid leeft zullen er chaos en hongersnood in dit land zijn. Polen wordt dan een brand haard en een bedreiging voor de wereldvrede", aldus Van der Meulen De tocht ging naar het Museumplein van FNV- vice-voorzitter Herman Bode en een lid van Solidariteit spraken. ven, in ieder geval tot de verkiezingen van 1984. Maar de Westduitse kan selier verklaarde ook dat „een schip met 13 of 20 of 27 stuurlieden op den duur niet meer te sturen is". Vrijdag had de Bonds kanselier nog met aftre den gedreigd, wanneer de coalitie geen overeen stemming zou bereiken over een werkgelegen heidsplan. (Van onze correspondenten) WASHINGTON, DEN HAAG - „Begrijpelijk en terecht hebben veel mensen er moeite mee dat het drama dat zich in Polen afspeelt in het kader van een show wordt verwoord". Dat zei premier Van Agt dit weekeinde in een reactie op de vele kritiek op de Polen-show van de Amerikaanse regering. Volgens Van Agt is de show naar Nederlandse maatstaven „ongebruikelijk en vreemd". Maar hij wees op de Amerikaanse wijze van leven en doen, waarin zo'n show minder opzien baart. Zondagavond werd de veel besproken Amerikaanse televisieshow door onge veer vijftig landen overgenomen. De meeste Europese stations gaven slechts een samenvatting van het an derhalf uur durende programma. Ondanks de absentie van een aantal westerse regeringsleiders, onder wie Van Agt. traden toch nog heel wat poli tieke leiders uit de vrije wereld in de show op. De vooraanstaande Amerikaanse com- meutator Jack Anderson gaf zondag voor de NCRV-televisie de Nederland se premier het grootste gelijk dat hij niet meedeed aan de propagandastunt. Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel hechtte niet zo veel waarde aan de manier waarop de Nederlandse weigering aan de show deel te nemen in Washington zou overkomen. „Ook goe de vrienden kunnen het wel eens on eens zijn", aldus Van der Stoel. De Ne derlandse minister zei verder een hech te. vriendschappelijke relatie met de VS van groot belang te vinden voor vre de en stabiliteit in de wereld. De Russische Amerika-deskundige collega's een lesje in vakbondsvrijheid Georgi Arbatow vroeg zich vertwijfeld wilden leren. Max van der Stoel sprak af hoe de Turkse generaals hun Poolse in zyn commentaar eveneens uitvoerig over Turkije, waar vakbondsleiders worden doodgemarteld of opgehangen. In samenwerking met de Deense rege ring heeft Nederland dan ook een klacht tegen deze bondgenoot in voor- (Slot zie pagina 4 kolom 2) EVREN FEL OVER UITSPRAAK VAN RAAD VAN EUROPA De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig in de 'Polen-show' ANKARA - Generaal Kenan Evren. het staatshoofd van Turkije, heeft in het weekeinde scherp gereageerd op dc veroordeling van zijn land door de Raad van Europa, afgelopen week in Straatsburg. Hij ging overigens (nog) niet zover, te verklaren dat zijn land uit de Raad stapt. In een via radio en televisie verspreide toespraak legde Evren er de nadruk op, dat Ankara zijn definitieve beslissing zal laten afhangen van de instelling van 'enkele lidstaten'. Daarnaast zal Tur kije geen enkel initiatief van de kant van de Raad of van individuele leden ervan meer aanvaarden, dat neerkomt op inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de Turkse republiek. (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische rege ring heeft dc deelneming van Neder land, Engeland, Frankrijk en Italië aan de multinationale vredesstrijdmacht in de Sinai goedgekeurd. Volgens het regeringscommunique ne men de vier landen deel op basis van de Camp-Davidakkoorden. De definitie ve beslissing was mogelijk geworden nadat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig een brief had meegebracht voor premier Begin waarin nog eens nadrukkelijk werd verklaard dal de deelneming alleen en uitsluitend is op basis van Camp Da vid. Daarmee is een slepende zaak nog net op tyd opgelost. Op 10 maart moeten de eerste kwartiermakers komen van de Nederlandse en andere Europese solda ten. in totaal bijna 100 Nederlanders op een totaal van ongeveer 2500. De ande re deelnemende landen zijn Amerika, Colombia. Uruguay en Fiji. Australië en Nieuw-Zeeland zullen met Canada vol gen. Deze landen hadden deelneming afhankelijk gesteld van de Europese deelname. In feite is Israël niet op de Europese deelneming gesteld. De steun van Euro pa voor het proces van Camp David is maar zeer gedeeltelijk en Israël voelt er in principe niets voor om de Europea nen via de vredesmacht een politieke entree te geven, die tot een politiek kan leiden waar de PLO een rol in kan spe len. Het is echter na de moord op presi dent Sadat vooral Washington geweest dat er sterk op heeft aangedrongen de Europeanen mee te laten doen. al is het maar symbolisch, teneinde de vredes macht een wat meer internationale sta tus te geven. Het meest wenselijke was een VN-vredesmacht, maar daar wilde de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad niet aan mee te werken. Europese diplomaten wijzen ook op de positieve kant die de zaak voor Israël heeft. Een Europese en ook Nederland se directe betrokkenheid leidt tot een minder automatisch stelling nemen. De betrokken landen zullen veel minder snel anti-Israëlische standpunten inne men, nu eigen militairen in het gebied aanwezig zijn. Na april is Israël aan drie kanten om geven door een bufTerstrijdmacht. Dat is een soort van oplossing dat minister Van der Stoel zeer aanspreekt. Bij vo rige bezoeken aan Israël - niet als mi nister - heeft hij een dergelijke aanpak ook bepleit langs Israèls oostelijke grens met Jordanië. En de Sinai-strijd- macht is nog een stap in deze richting, als uiteindelijke oplossing voor Israèls grensproblemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1