PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maximaal honderd Polen mogen Nederland binnen Verdeeldheid vacaturestop rijk GROOT in... z Schmidt dreigt met aftreden HULP VOOR OPVANG IN OOSTENRIJK MILJOENENFRAUDE Bram Peper (41) nieuwe burgemeester Rotterdam Oliestank walmt over Zeeland JARIG E GROENE B.V. MINISTERIEEL OVERLEG NIEUWE BEZUINIGINGEN Veel bewolking Veel bewolking maar geen regen van betekenis. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Nu en dan harde westelijke wind. 225e jaargang no. 25 Zaterdag 30 januari 1982 AnjttlwitrMt 5-7 4460 AC GOOS Tctinloon 01100-16610 BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft met af treden gedreigd als de regeringspartijen SDP en FDP er volgende week niet in slagen om voor de eerstkomende jaren een „richtinggevend werkgelegenheidsplan" te formuleren. Dit heeft SPD-fractieleider Herbert Wehner met zoveel woorden in een radio-interview gezegd, dat vandaag wordt uitgezonden. Volgens ingewijden is er tussen de coalitiepartners deze week grote ruzie ontstaan over de toekomstige werkge- legenheidspolitiek van de Westduitse regering. Hoewel met name de liberalen er de laatste week alles aan had den gedaan om meningsverschillen niet naar buiten te laten komen, sijpelde door dat het vrijwel niets heeft gescheeld of de regering was gevallen. Helmut Schmidt heeft nu zijn positie afhankelijk ge maakt van een werkgelegenheidsplan een banenplan), waardoor de tegenwoordige werkloosheid van ruim 1,7 miljoen 17 J procent) de komende jaren „stap voor stap" aldus Herbert Wehner) wordt teruggedrongen. De problemen binnen de regeringscoalitie van SPD en FDP concentreren zich op de financiering van het plan. De liberale FDP wijst leningen op de kapitaalmarkt en belastingverhogingen af. De SDP wil aan geld komen door verhoging van de benzineprijs en andere belastin gen. DEN HAAG/WARCHAU - Het kabinet heeft vrijdag besloten maximaal honderd Polen in Nederland toe te laten. De regeing geeft daarmee gehoor aan het verzoek van de hoge commissaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen. Gevraagd was welwillend te reageren op individuele ver zoeken om toestemming voor de overkomst naar Nederland, die Poolse vluchtelingen die nu in Oostenrijk verblijven via de Nederlandse ambassade in Wenen indienen. De vluchtelingen zullen worden be schouwd als "uitgenodigde vluchtelin gen", zei premier Van Agt vrijdag tij dens zijn wekelijkse persconferentie Het beleid ten aanzien van hier te lande verblijvende Poolse onderdanen houdt in dat diegenen die daartoe de wens te kennen geven, zal worden toegestaan op tijdelijke basis langer in ons land te verblijven dan de periode waarvoor hun een visum was verstrekt. Alle beslissin gen betreffende aanvragen om een ver gunning tot verblijf, alsmede de uitvoe ring van al genomen besluiten tot ver wijdering uit Nederland, zijn opge schort. Gelet op het verzoek van de Oostenrijk se regering om internationale hulp bij de financiering van de kosten van op vang en eerste levensonderhoud ten be hoeve van de zich in Oostenrijk bevin dende Poolse burgers, thans ongeveer 30.000 personen, is besloten op korte termijn via de hoge commissaris van de arbeidsplaatsen De Middelburgse metaal groothandel Metrec Metals Recycling BV over weegt het bedrijf in de Zeeuwse hoofd stad te sluiten Door verplaatsing van de acUvlteiten naar het Utrechtse Maarssen zouden op Walcheren 83 ar beidsplaatsen verloren gaan. Volgens de directie van het bedrijf is er echter geen sprake van gedwongen ontsla gen. polen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Alexander Haig ls van mening dat de toestand in Polen nog steeds slechter wordt. De autoriteiten in het Oostblokland gaven vrijdag toe. dat drastische prijsverhogingen zullen lelden tot verlaging van de levensstan daard. Vanaf maandag worden wester se journalisten weer ln Polen toegela ten. UTRECHT - Verdacht van verduistering van ruim anderhalf miljoen gulden heeft de politie twee inwoners van de ge- meente Maarssen aange houden. Een van de ver dachten, de 33-jarige F. S. uit Maarssenbroek, is werknemer van de Rabo bank. In die hoedanig heid schreef hij in totaal 1.570.000 gulden over op vier rekeningen van de 38-Jarige B.B. uit Maars sen, met wie hij was be vriend. B legitimeerde zich met een. naar later bleek, vervalst rijbewijs op de naam van Hoogenboom. De verdachte werkne mer werd dinsdag aan gehouden. Hij vertelde de Utrechtse politie dat zijn vriend B., alias Hoo genboom, de volgende dag grote bedragen van „zijn" bankrekening wil de halen. De Amsterdam se politie arresteerde B. woensdag. Verenigde Naties voor vluchtelingen een hulpaanbod te doen van voorlopig drie miljoen gulden. Daarnaast zal aan het internationale Rode-Kruiscomité een hulpaanbod worden gedaan van voorlopig 1 miljoen gulden, aldus Van Agt Uittocht In de eerste negen maanden van 1981 zijn ruim 100.000 Polen, onder wie veel hooggekwalificeerde krachten, uit het land weggetrokken om zich in het bui tenland te vestigen, zo is donderdag meegedeeld op een bijeenkomst van bet sociaal-politieke comité van de Poolse regering. Het vertrek van zo'n groot aantal men sen met specialistische kennis bete kent een groot verlies voor Polen, aldus het Poolse persbureau PAP In Genève heeft een zegsman van het hoge commissariaat voor de vluchtelin gen meegedeeld dat naar schatting tus sen 150.000 en 200.000 Polen in het wes ten verblijven. Ongeveer 27.000 Polen hebben asielvragen ingediend. De meesten zouden eerst de verdere ont wikkelingen in Polen willen afwachten. Bonn deelde donderdag mee dat in de Bondsrepubliek 82.000 Polen verblij ven, van wie er 9.000 politiek asiel heb ben gevraagd. bezuinigen B en w van Terneuzen zijn niet bereid de korting op de overheidssubsidie voor de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen te compenseren. Het colle ge vindt dat de stichting de financiële tegenvaller zelf moet opvangen. Het bestuur van de stichting is bang dat er personeel ontslagen moet worden. fraude in bouw Een centraal administratiesysteem met controleplicht voor zowel werkge vers en werknemers ln de bouw als de overheid. Dat is het alternatief van het Nederlands Verbond van Onderne mers ln de Bouwnijverheid voor de wet Ketenaansprakelijkheid, die de fraude door koppelbazen beoogt te beperken. ajax-feyenoord De ontmoeting tussen Ajax en Feye- noord zal zondagmiddag niet alleen in het teken staan van het bijna nostalgi sche optreden van Van Hanegem en Cruijff. maar ook gekenmerkt worden door door blessures gehavende ploe gen Vooral Feyenoord zal zijn aartsri vaal ln een fantasieopstelling te lijf moeten gaan. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Kunst en cultuur: 21. Sport: 22 en 23. Radio en televisie: 24. Financiën, economie: 25. Zaterdagkrant: 15, 16, 17 en 19. Na het bekend worden van de benoeming van professor Bram Peper als nieuwe burgemeester van Rotterdam, gaf hij diverse persvertegenwoordigers gelegen heid tot het maken van een interview. Deze 'persinvasie'zorgde voor enige opstop ping in de gangen van de Erasmusuniversiteil. Bram Peper irechts) in gesprek met een verslaggever. BELEID VAN DER LOUW VOORTGEZET (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Bram Peper (PvdA) wordt op 16 maart burgemeester van Rotter dam. Hij volgt Andr Van der Louw op, die minister van CRM is geworden. De ministerraad besloot gisteren de voorkeur van de Rotterdamse gemeenteraad te volgen en niet die van de commissaris van de koningin, mr. M. Vrolijk. Deze had Tweede Kamerlid Schelto Patijn als eerste op de voordracht geplaatst. Na afloop van de wekelijkse persconferentie van premier Van Agt, die na een afwezigheid van bijna tioee maanden tziekenhuis en vakantie) zelf het woord weer voerde, overvielen de journalisten hem met vragen. Peper zal, zo heeft hij al verklaard, het beleid van zijn voorganger in grote fij nen voortzetten. De voorzitters van de fracties van PvdA en CDA in de Rotter damse gemeenteraad reageerden vrij dagmiddag positief op de benoeming van Peper. „Een uitstekende keus", zei Simons (PvdA). Bohre (CDA) noemde hem „een man met aantrekkelijke ei genschappen". Peper is 41 jaar oud (geboren in Haar lem op 13 februari 1940) en hoogleraar in de sociaal-economische wetenschap pen aan de Rotterdamse Erasmus-uni- VLISSINGEN - De regionale brand weer, de rijkspolitie en de gemeente politie van Vlissingen zijn vrijdag avond overstroomd met klachten over een olieachtige stank. De lucht werd rond half zes op Walcheren gesigna leerd en kwam door de zuid-zuid-wes- ten wind rond half zeven op de Beve- landen terecht. Een woordvoerder van de regionale brandweer wist te melden dat de stan kwolk uit de richting van de Zuld-Wie- fingen kwam. Wie de veroorzaker van de stank is geweest kon men niet ach terhalen. Volgens de woordvoerder van de brandweer kan het zijn dat één van de vier schepen, die in de Zuid-Wielin gen voor anker lagen, de tanks heeft gelucht, een handeling die overigens verboden is, zo dicht onder de kust. De stof die ae stank veroorzaakte was, vol gens metingen van de brandweer, kool waterstof versiteit. Hij studeerde in Oslo en Am sterdam en heeft ruim tien jaar gewerkt aan de Rotterdamse universiteit (aan vankelijk economische hogeschool). Sinds negen jaar is Peper fid van het partijbestuur van de PvdA, nu als twee de vice-voorzitter. De nieuwe Rotter damse burgemeester is getrouwd, heeft twee kinderen, en behoort niet tot een (Slot zie pagina 6 kolom 4) Koningin Beatrix zal mor gen - zondag - haar vieren veertigste verjaardag vie ren. iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministerraad heeft nog geen overeenstemming bereikt over de doorvoering van een beperkte vacaturestop bij de rijksoverheid. Met name een aantal vakministers wijst het voorstel van minister Van Thijn (binnenlandse zaken) van de hand, die zo'n vier tot vijfhonderd banen niet wil laten vervullen. Hij denkt daarmee nog dit jaar f 50 miljoen te kunnen be sparen. De bezuiniging vormt het laatste "rest je" van een pakket van totaal f 1 mfijard, die op de begroting van binnenlandse zaken omgebogen moest worden. Van Thijn wil het bedrag vinden door een aantal banen, die binnenkort toch zul len vervallen wegens decentralisatie van overheidstaken, nu al niet meer te vervullen. Vooral het ministerie van CRM dreigt een groot aantal banen te moeten inleveren, omdat dit ministerie veel taken zal afstaan aan de lagere overheden. Volgens premier Van Agt beslaan de meningsverschillen tussen de vakmi nisters en minister Van Thijn twee ter reinen. Aan de ene kant geloven sommi ge ministers dat Binnenlandse Zaken de verkeerde functies wil opheffen, ter wijl volgens sommigen decentralisatie juist tot vergroting van het aantal ar beidsplaatsen kan leiden. Van Agt noemde hierbij bijvoorbeeld het werk dat verricht moet worden om de subsi dieregels aan te passen. De minister-president benadrukte overigens dat de weerstand bij de mi nisters ook wel ingegeven wordt door een overweging het eigen departement te beschermen. De ministerraad heeft opnieuw ge sp» uc ..^odzaak van nieuwe bezuinigingen. Een besluit is echter nog niet genomen. In de loop van de komende week zullen de vijf meest be trokken ministers al wel overleggen over de hoogte van de nieuwe bezuini gingen, waarover nog dit voorjaar een beslissing moet vallen. Aan het overleg wordt deel genomen door premier Van Agt, minister Van der Stee (financing minister den Uyl isocia le zaken), minister Van Thijn (binnen landse zaken) en minister Terlouw (eco nomische zaken). Verwacht wordt dat de strijd binnen het kabinet heftig zal zijn, gezien de verder tegenvallende staatsinkomsten uit het gas en de be lastingen. terwijl dooreen aantal oorza ken de uitgaven sneller dan verwacht gestegen zijn. CDA-fractieleider Lubbers heeft al la ten weten dat het kabinet bij de Voor jaarsnota bezuinigingen in de orde van grootte van enkele miljarden extra zal moeten vinden. Dat bedrag komt bo ven de twee miljard, die al verpakt wa ren in het informatie-akkoord van de hoogleraren De Galan en Halbcrstadt. tzie ook pagina 3) De kater van te groot optimisme \lfjj T~\e ijzige werkelijkheid van YlraVy JLyNederlands nationale economie begint in ieder ge- Ëgggj val de regeringspartijen er- van te doordringen dat poli- tieke stokpaarden nu toch echt op stal moeten worden gezet An ders is het gevaar groot dat we afglijden naar een sociaal-economische malaise zoals de Britten die nu al jaren kennen. Het is bovendien te hopen dat diezelfde stokpaarden ook achter de deuren van de schuur opgeborgen blijven wanneer in de loop van februari de verkiezings campagne voor provinciale staten los breekt. PvdA-fractieleiöer m de tweede kamer Wim Meijer heeft het na het be zinningsweekend van zijn partij rond uit toegegeven: „Kernpunt is, dat we ons hebben verkeken op de economi sche crisis en de maatschappelijke ma laise die daardoor is ontstaan." Aan een herhaling van allerlei beloftes en ver wachtingen die toch niet waar kunnen worden gemaakt heeft de kiezer geen enkele behoefte. Sterker nog: het CDA- PvdA-D'66-kabinet vecht dagelijks met de kater van een regeerakkoord dat ge baseerd blijkt op veel te optimistische uitgangspunten. Na iedere kabinetszit ting blijkt dat er weer nieuwe, grote ga ten in de rijksbegroting zijn gevallen. En de bezuinigingsboodschappen waarmee opeenvolgende ministers in het parlement verschijnen stuiten op steeds feller weerstand Een rijtje voor beelden van de afgelopen week is vol doende om dat aan te duiden. Minister Gardeniers (volksgezondheid) haalde bakzeil met haar plan om ziekenfonds verzekerden een eigen bijdrage te laten betalen voor medicijnen. Industrie bond FNV-voorzitter Arie Groenevelt kondigde aan dat de weerstands kassen van de vakbeweging opengaan bij ac ties tegen de uitvoering van de ziekte wetplannen van het duo Den Uyl-Dales. Bij het openbaar vervoer is een explosie over het beloningsconflict van de chauffeurs op het laatste nippertje voorkomen. Maar zestien onderwijs vakorganisaties hebben de koppen al bij elkaar gestoken voor een massaal protest op de scholen tegen bezuini gingsplannen van minister Van Keme- nade op onderwijssalarissen. Kortom, het gist en het gonst van voorbereidingen op sociale onrust en daarom is het van het grootste be lang dat het kabinet op korte termijn laat zien waar wezenlijke oplossingen voor de bestrijding van de werkloos heid aangedragen kunnen worden. Mi nister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid heeft aangekondigd dat hij in de loop van februari zal afko men met zijn "banenplan'. Tot nog toe heeft hij zich er in hoofdzaak toe be perkt om aan te geven hoeveel dat plan moet gaan kosten en waar de middelen voor de financiering ervan vandaan moeten komen. Bfi dat 'voorwerk' komt hfi voortdurend in ernstige aanvarin gen terecht. Als voornaam bezwaar te gen het werkgelegenheidsplan wordt aangevoerd dat het - als gevolg van las tenverzwaring - meer arbeidsplaatsen zou kosten dan opleveren. Het bedrijfs leven verzet zich daar sterk tegen: ho gere kosten zetten nog meer bedrijven op de tocht dan er dagelijks al onderuit gaan. Het geld moet dus ergens anders gezocht, want het plan-in-voorberei- ding is juist bedoeld om de marktsector (zoals het bedrijfsleven in voorkomen de gevallen wordt genoemd) te stimule ren en te ondersteunen. Het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB) zet in zijn jongste nummer uiteen dat de makers van het werkgelegen heidsplan ondanks suggesties over een op de begroting opgevoerd bedrag van 1,5 miljard voor het jaar 1982 maar een fractie 300 miljoen i aan 'eigen geld' ln handen hebben en de rest op andere departementen bij elkaar moeten zien te 'praten'. Uit deze moeizame gang van zaken zou te verklaren zijn dat het Den Uyl tot op heden dan ook alleen nog maar is gelukt om in vage contouren aan te geven waarheen hij met zijn ba nenplan koerst. Bovendien heeft de aankondiging van een vooral bij de vak beweging scherp veroordeelde maatre gel al3 de korting op de ziekte-uitkenn- gen de overtuigingskracht bij zijn werk- gelegenheidsbedoelingen vertroebeld Grote twijfel over wat het werkgele genheidsplan van dit kabinet per saldo zal opleveren is - na alles wat er aan voorafging - begrijpelijk. Toch is een pakket van m aatregelen dat op kor te termijn in een beheersing en moge lijk zelfs een daling van de werkloos heidscijfers zichtbaar wordt - hoe om streden ook - hoogst noodzakelijk. Voor herstel van de vaderlandse economie zfin matiging en ombuiging belangrijke voorwaarden: om op termijn meer ge zonde verhoudingen te bereiken kan een vergaande en waarschijnlijk lang durige operatie van algemene kosten verlaging niet worden gemist. Maar wanneer het daarin alleen zou worden gezocht zijn gevaren als een leegloop van de economie niet denkbeeldig. Vandaar dat het twee-sporenbeleid tot bestrijding van de werkloosheid, dat het kabinet denkt te voeren, een kans moet krijgen. Omringende landen zoals West-Duitsland zoeken het langzamer hand ook in deze richting. Het werkge legenheidsplan van Den Uyl past daar in. Het probleem ermee op het ogenblik ls dat het niet meer laat zien dan een etiket. En met elke dag dat duidelijk heid erover buiten beeld blijft groeit de twijfel aan het effect. Want intussen neemt de werkloosheid toe. worden de tekorten bij de overheid groter, raakt perspectief verder weg. Blijven vragen zonder uitzicht te bieden is fnuikend voor de geloofwaardigheid. Den Uyl gaat er zichtbaar onder gebukt vdM Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1