Afwijkende visie ds Buunk reden ongevraagd verlof Opzet klusterprojecten aangepast wonen invaliden vergt nog jaren Conflict om vergunning LPG-station Terneuzen Scherpe kritiek dijkgraaf De op beleid van minister CENTRALE KERKERAAD HERVORMDE GEMEENTE: liep Man half jaar str af mis DIRECTEUR STICHTING REVALIDATIE DRS. F. J. E. M. MULDERS Ver voers verbod varkens opgeheven VRIJDAG 29 JANUARI 1982 GOES - Op grond van een afwijkende visie zegde de hervormde predikant H. S. Buunk uit Goes het vertrouwen op in zijn collega-predikanten en weigerde hij ook een noodzakelijke samenwerking te onderhouden. Zijn opstelling werd doorgetrokken naar kerkelijke colleges. Eén en ander betekende dat het functioneren van dominee Buunk, evenals van zijn collega's, de centrale kerkeraad en tenslotte de wijkkerkeraad, onder zware druk kwam te staan. Pogingen om te bemiddelen bleken vruchteloos te zijn. Daarom was ingrijpen van het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering noodzakelijk. De centrale kerkeraad maakt gewag van een vergadering van het modera men van de provinciale kerkvergade ring met de wijkkerkeraad, waar do- Vlissinger (39) aangehouden voor handel in heroïne VLISSINGEN - De Vlissingsc gemeen tepolitie heeft woensdagmiddag R. H. W. (39) uit Vlissingen aangehouden op verdenking van handel in heroïne. In zijn woning werd drie gram van dit verdovend middel aangetroffen tijdens een huiszoeking van de politie. De man is in verzekerde bewaring gesteld en wordt vandaag (vrijdag) voorgeleid voor de officier van justitie in Middel burg. mr A. P. Besier De Vlissingse politie maakte dit don derdag bekend. In verband met het on derzoek konden geen eerdere medede lingen worden gedaan hierover. Dit blijkt uit een mededeling van de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente in Goes aan de leden van de ze kerk. In de jongste aflevering van het mededelingenblad wordt uiteengezet waarom het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering gemeend heeft ds Buunk met voorlopig dertig da gen ongevraagd verlof te sturen (met den haag - De 55-jarige J. K. uit Kapelle heefl een meevallertje van zes maan den gevangenisstraf, welke hij niet be hoefte te ondergaan als gevolg van het verjaren van liet vonnis. Hij was we gens diefstal en heling door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot eén jaar gevangenisstraf. Die veroor deling vond plaats in oktober 1977 en daarvan kwam verdachte in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof. Daar werd de strafzaak in 1978 aanhan gig gemaakt, doch door hethof voor een nader onderzoek verwezen naar de rechter-commissaris in Middelburg. Daarna verdween het dossier uit het ge zichtsveld van de autoriteiten en zat K., die inmiddels op vrije voeten was ge steld, te wachten om het restant van zijn straf te ondergaan Toen hij als maar niets hoorde, trok hij aan de justi tiële bel en kwam in allerijl de strafzaak deze week opnieuw aan de orde. Maar het gerechtshof slikte de lange wacht tijd niet en verklaarde de procureur-ge neraal niet ontvankelijk in diens ver dere vervolging. Voor de procureur-ge neraal, mr H. J van Ee. bestond de mo gelijkheid om alsnog van die beslissing in cassatie te gaan bij de hoge raad. Daarvan heeft thans mr Van Ee afge zien. zo deelde hij mee, zodat een ver dere behandeling van de strafzaak ver valt. Een merkwaardig feit doet zich echter voor, dat K. inmiddels zes maan den in voor-arrest heeft doorgebracht en er in feite hem nog zes maanden res teren. Maai- intussen heeft de president van het hof aan verdachte laten weten, dat een poging om schadevergoeding voor die uitgezeten zes maanden tot mislukking zou zijn gedoemd, omdat het door verdachte gepleegde feit wèl voldoende bewezen wordt geacht en dus de straf niet ten onrechte in zoverre is ondergaan. Trimfiets gestolen TERNEUZEN - Uit het schuurtje van C. J. de J. aan de Larixstraat in Terneu- zen is tussen vrijdag 22 januari en giste ren, donderdagmorgen, een trimfiets gestolen De dader moet zjjn binnengekomen met een valse sleutel. Bijeenkomst NVSH GOES - Vrijdag 5 februari houdt de NVSH Midden-Zeelar.d een bijeen komst in het info- en trefcentrum aan de Wijngaardstraat te Goes. Het gaat c-m de maandelijkse soos-dansavond. De aanvang is 20.30 uur. Tijdens de bij eenkomst zullen enkele conferences worden gehouden. CNV houdt enquête over woonsituatie werkende jongeren GOES - Het district Zeeland van d» Werkende Jeugd - CNV is begonnen met een enquête onder de dertig Zeeuwse gemeenten over de situatie van de jongeren op het gebied van de huisvesting. Door het verzamelen van feitelijke in formatie wil de organisatie van werkende jongeren een beter beeld krij gen van deze situatie. Uit de eerste ge gevens blijkt volgens Sietse van Rijsel van de werkende jeugd CNV in Goes, dat verschillende gemeenten helemaal geen overzicht meer bijhouden van het aantal woningzoekenden, omdat zij dit hebben uitbesteed aan woningbouw verenigingen en particulieren. Ver wacht wordt daarom, dat het onder zoek ter gelegenheid ook zal moeten worden uitgebreid tot deze verhuur ders. Tijdens de enquête wordt gevraagd naar het aantal ingeschrevenen in zijn totaliteit en onder de 25 jaar, bouwplan nen en realisatie daarvan en het huidi ge woningbestand. „Het zijn eenvoudi ge vragen, die elke Zeeuwse gemeente moet kunnen beantwoorden, als de wil daartoe aanwezig is. Op deze manier wil Werkende Jongeren CNV een duidelijk inzicht krijgen in de feitelijke situatie, omdat is gebleken uit verschillende krantenartikelen en uit informatie van het ministerie, dat de positie van de jon ge woningzoekenden op de huisves tingsmarkt niet al te rooskleurig is", al dus de Werkende Jongeren - CNV. Wan neer de resultaten van het onderzoek verwerkt zijn wordt bekeken, welk be leid moet worden gevoerd om de positie van de jongeren te verbeteren en bij welke gemeente het eerst aan de bel moet worden getrokken. De gegevens worden verwerkt in een boekje, waarin ook de nodige aanbevelingen worden gedaan. mogelijkheid van verlenging). De uit eenzetting is overigens uiterst vaag. ..Noch het belang van de gemeente als geheel, noch dat van personen is ge diend met openbaarmaking van alle fa sen van de weg die tot de maatregel van ongevraagd verlof heeft geleid", aldus de centrale kerkeraad Opgemerkt wordt dat Buunk zich in zeer veel opzichten in het beleid van collega's en colleges niet heeft kunnen vinden. Hij heeft daaraan bij herhaling in woord en geschrift uiting gegeven. Op zichzelf acht de centrale kerkeraad dat niet onaanvaardbaar. „Wel achten wij de wijze waarop hij dit enkele malen deed, in strijd met wat onder ons be hoorlijk is en in vele opzichten ook in strijd met de waarheid", betoogt de ker keraad. Herinnerd wordt aan artikelen in het mededelingenblad, waarin Buunk onder het motto 'arme oude wijk III' de herverkaveling van wijken aanvalt en ('een slechte dominee') een collega-prediekant bekritiseert. minee Bhunk (met hem was een aparte bespreking voorzien) ongevraagd ver scheen. In het verloop van de vergade ring kreeg Buunk een woedeaanval en dreigde hij met een handgemeen; daadwerkelijk ingrijpen kon dat voor komen. De kerkeraad laat zich daarover diplo matiek uit „Ds Buunk gaf tijdens de vergadering aan de verstoorde verhou dingen uiting op een wijze die het breed moderamen van de provinciale kerk vergadering noopte tot onmiddellij k in grijpen" Hetgeen, zoals gemeld, resul teerde in het ongevraagd verlof. Die si tuatie biedt, aldus de centrale kerke raad. de mogelijkheid om te zoeken naar de weg die verder gegaan moet worden. In de mededeling aan de kerkelijke lid maten staat de kerkeraad stil bij het feit dat, als gevolg van de schorsing, er op zondag 17 januari in de Grote Kerk geen dienst gehouden werd. Daarop kwam veel kritiek. De kerkeraad erkent dat het dichthouden van de kerkdeuren wellicht niet de enig juiste beslissing was: „Het was wel de enige mogelijk heid die wij onder druk van de omstan digheden zagen" De kerkeraad verze kert dat er alles aan gedaan zal worden om uit de impasse te raken. „Maar de moeilijkheden zijn onvoorstelbaar groot", meldt de kerkeraad. Opgeroe pen wordt tot saamhorigheid en ver bondenheid. Servicestation 'De Otheense Kreek', imet van de eerste kleinschalige Ipg-ajfaire in Terneuzen. EIGENAAR DREIGT ZAAK TE SLUITEN TERNEUZEN - B en w van Terneuzen willen het servicestation 'De Otheense Kreek' aan de Serlippensstraat, de ui terste oostrand van de stad, geen hin derwetvergunning geven voor een ver kooppunt van lpg, vloeibaar pelro- leumgas. Volgens het college komt de installatie te dicht bij de omringende woningen te staan. Eigenaar K. H. U. Güthe ziet uitbrei ding van zijn brandstofassortiment als laatste middel om zijn bedrijf te redden. GOES - Dijkgraaf G. J. de Jager van het waterschap 'Noord- en Zuid-Be veland' heeft scherpe kritiek op het optreden van minister mr H. J. Zee- valking van verkeer en waterstaat. Met name het beleid ten aanzien van de waterstaatszaken deugt volgens de dijkgraaf (ook dagelijks bestuur der van de unie van waterschappen) van geen kanten. „De enige zeker heid die deze minister verschaft is een groot stuk onzekerheid", zei De Jager donderdag tijdens een dis trictsvergadering van het water schap in Goes. De dijkgraaf stelde dat minister Zee- valking er een handje van heeft om weliswaar veel te zeggen, maar tege lijk een sfeer van onzekerheid te scheppen. Als zwaarwegende punten van kritiek noemde De Jager onder meer de handelwijze van de bewinds man ten aanzien van: uitstel nieuwe sluis" Goese Sas: vertraging Ooster- scheldewerken; lage voorrang voor het op Deltahoogte brengen van de Westersc'neldedijken; onduidelijk heid over de verbreding van het ka naal door Zuid-Beveland. De dijk graaf onderstreepte dat mr z,eevai- kmg niet alleen wat betreft Zeeuwse waterstaatszaken de mist ingaat; hij constateerde dat het totale, landelij ke beleid van de minister op dit stuk van zaken mank gaat. De Jager merkte op dat de bewinds man weinig kaas heeft gegeten van de verantwoordelijkheid van water schapsbestuurders. Als voorbeeld ging hij nader in op het besluit om de bouw van een nieuwe sluis aan het Goese Sas te vertragen. De dijkgraaf herinnerde eraan dat minister Zee- valking erkend heeft dat de huidige museumsluis een zwakke schakel vormt in de Oosterschelde-zeewe- ring, maar desondanks vervanging op lakonieke wijze opschuift De Ja ger wees erop dat de overheid zo'n 350 miljoen gulden beschikbaar stel de voor de versterking van de Ooster- scheldedijken. Hij achtte het 'toch te dwaas' dat al dit geld is uitgegeven, terwijl er één zwakke schakel - de sluis bij het Sas - moet overblijven. De dijkgraaf meende dat mr Zeeval- king over de sluis bij het Goese Sas krakkemikkige verhalen ophangt. Hij deelde mee dat het bestuur van het waterschap opnieuw hierover een brief aan de minister zal schrij ven. De Jager vond het onfatsoenlijk dat op een eerdere brief over de sluis niet eens antwoord ontvangen werd. Hij bestreed de visie van de minister dat de 'museumsluis' wat veiligheid aangaat, gelijkwaardig is aan de aan sluitende. versterkte dijk. „Het wa terschapsbestuur heeft daarover gro te twijfel en uit hoofde van onze ver antwoordelijkheid zullen we bij de minister aandringen op een gedegen onderzoek van de sluis, naar de toe stand van heden", aldus De Jager. Geen goed woord De dijkgraaf van het Bevelandse waterschap bracht naar voren dat het op Deltahoogte brengen van de zeedijken langs de Westerschelde gekoppeld wordt aan een landelijk prioriteitcnstelsel. De Jager: „Dit betekent dat waterschappen die plannen klaar hebben, die werken niet meteen uit kunnen voeren. Daar sta je dan als waterschap. Jaren ge werkt aan de voorbereiding voor de dijkversterking bij Ellewoutsdijk, vrijwel aanbestedingsklaar en niet weten of je uit mag voeren. Voor dit beleid heb ik geen goed woord over". Hij legde er de nadruk op dat de mi nister voor plannen die klaar zijn, geld beschikbaar hoort te stellen. „Een bar slechte zaak", zei De Jager over de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland en vooral het scheppen van onzekerheid hierover. De dijkgraaf betoogde dat berichten over de verbreding elkaar afwisselen: wel doorgaan, vertragen, wellicht uitstel. „Het verschaffen van meer duidelijkheid zou de minister sie ren", stelde hij. „Onzekerheid is fu nest; je kimt er als waterschapsbe stuur geen beleid op bouwen". De Ja ger gaf aan dat onduidelijkheid over de kanaalverbreding niet alleen het waterschap voor problemen stelt, maar ook de aan de gang zijnde of op handen zijnde ruilverkavelingen (respectievelij k 'Kapelle-Wemeldin- ge' en 'Yerseke Moer') Leidt overlet met de gemeente niet tot resultaat, dan verwacht hjj dat 'De Otheense Kreek' moet sluiten. Dat kost vijf arbeidsplaatsen. Voor wethouder van ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne drs R. C. E. Bar- bé en de gemeentelijke diensten ligt de ze eerste kleinschalige lpg-zaak, waar mee Terneuzen wordt geconfronteerd, overduidelijk. Wat 'De Otheense Kreek' wil. druist in tegen een interim-standpunt van de mi nister van volksgezondheid en milieu- hygiene. Dat zegt. dat er in een straal van 150 meter rond een lpg-installatie hoogstens vijftien huizen mogen staan (in Terneuzen zijn het er in werkelijk heid vijftig) en in een straal van 100 me ter maximaal acht (in Terneuzen der tien). De eigenaar van het station heeft tot het laatste moment geprobeerd de ge meente warm te krijgen voor een nood oplossing. Hij wilde de installatie over brengen naar een voormalig boom- gaardje aan de overkant van de weg, vnj van opdringende woningbouw. Güthe: „We hebben het nauwkeurig na gerekend. maar echt. in dat geval was er aan alle voorwaarden voldaan. Dat zei den ook de ambtenaren van de milieu inspectie uit Middelburg, die hier zjjn komen kijken". Barbé ziet niets in het plan. „De gemeente heeft het terreintje, waar meneer Güthe op doelt, ondertijd gekocht met het oog op uitbreidings plannen rond de Otheense Kreek. Niet dat we er op dit moment al een concrete bestmming voor hebben, maar als je er een lpg-tank toelaat, snijd je in feite ie dere andere mogelijkheid af'. Buit inbraak in Goes 2500,- GOES - Bij een inbraak in het con structiebedrijf Franken aan de Willem Barentzstraat te Goes, gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag, is een bedrag van 2.500 gulden ont vreemd. Het betrof In hoofdzaak bui tenlandse valuta. De inbraak werd ge pleegd door het inslaan van een ruit aan de achterzijde van het fabrieksgebouw. GOES - De directeur van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie drs F. J. E. M. Mulders verwacht dat het eerste klusterproject, aangepaste woningen voor lichamelijk gehandicapten, in Zeeland over vier tot vijf jaar gereed is. Volgens drs Mulders zal dit afhan gen aan het verloop van de procedures. Ook voor zintuigelijk gehandicapten wordt aan aangepaste woonruimte in Zeeland gewerkt. Zo ligt Kapelle goed in de markt voor een complex aange paste woningen voor blinden en slechtzienden. Verschillende belang stellenden hebben zich al voor die plaats opgegeven. Lichamelijk gehandicapten en aange paste huisvesting, twee begrippen die goed samen kunnen gaan Er is evenwel veel geduld nodig voor het zover kan komen. Gehandicapten in Zeeland kunnen momenteel kiezen uit twee ver schillende woonvormen: ofwel ze krij gen een plaatsje in het pensionhuis 'De Schans' te Goes, ofwel zijn ze zelfstan dig genoeg om in een aangepaste wo ning te trekken. In het eerste geval is er alleen plaats voor lichamelijk gehandi capten die nogal wat begeleiding nodig hebben. 'De Schans' heeft plaats voor 29 gehandicapten en er is momenteel een wachtlijst van zes gehandicapten. Daarnaast hanteert 'De Schans' een lijst met 24 gegadigden voor een nieuw te bouwen pensionhuis in de Noord- hoek te Goes. Een andere mogelijkheid is een aange paste woning. In dat geval wordt er ge sproken over een woning die nieuw wordt gebouwd, of over een al bestaan de woning die moet worden aangepast In beide gevallen is rijkssubsidie be schikbaar. In 1978 werd namelijk een regeling van kracht met de titel gelde lijke steun huisvesting gehandicapten In 1978 werd in 57 gevallen subsidie ver strekt om een woning aan te passen, in 1979113 maal. in 1980 in 159 gevallen en in 1981 in totaal 224 keer. Die subsidie varieerde van een bijdrage voor het weghalen van drempels tot het volledig nieuw bouwen van een woning. Derge lijke woningen zijn geschikt voor licha melijk gehandicapten die geen of nau welijks begeleiding nodig hebben. Een derde woonvorm, voor gehandicapten die wel hulp nodig hebben, maar daar niet van afhankelijk zijn. bestaat mo menteel in Zeeland nog niet. Daar wordt echter wel aan gewerkt. Het gaat om zogenaamde kluster-projecten van de Fokus stichting. Fokus is een consumentenorganisatie die in het leven is geroepen om de emancipatie van mensen met ernstige bewegingsbeperkingen te bevorderen en mogelijk te maken. De kluster-pro jecten waar in Zeeland over wordt ge sproken bestaan uit groepen van twaalf tot vijftien aangepaste woningen in een bouwplan van honderd andere 'norma le' woningen. De gehandicapten die in zo'n kluster wonen mogen niet minder Een kijkje in het pensiontehuis voor gehandicapten 'De Schans'in Goes. De enige plaats in Zeeland waar lichamelijk gehandicapten die wat meer begeleiding nodig hebben in aangepaste appartementen terecht kunnen dan vijftien uur en niet meer dan 35 uur begeleiding per week nodig hebben. Bij zo'n kluster hoort een zogenaamde ADL-hulppost. Dat staat voor Assis tentie bij de Dagelijkse Levensverrich tingen. Aantal Er zijn al klusterprojecten in Almere- haven en Alkmaar en op verschillende plaatsen in Nederland worden er pro jecten gebouwd. Voor Zeeland zijn de plaatsen Middelburg en Goes in de markt voor zo'n project. In Middelburg is men wat dat betreft al verder dan Goes. Zo is daar al een lijst van min stens dertig personen die voor een klusterwoning in aanmerking willen komen. Dat aantal is één van de vereis ten voor de realisatie van een kluster project. In Goes is het aantal van der tig nog niet vol. Bij de besprekingen om te komen tot een klusterproject zijn betrokken: de gemeente, de woningbouwcorporatie, de Zeeuwse stichting voor revalidatie en gemeenschappelijke medische dienst De locatie van het klusterpro ject in Middelburg wordt de wijk Dau- wendaele. in Goes wordt nog naar een locatie gezocht. Als die niet gevonden kan worden, zijn er eventueel mogelijk heden in Kapelle. De plaatsen die voor een klusterproject in aanmerking ko men. moeten bij voorkeur dicht bij win kels of een winkelcentrum liggen en midden in of nabij andere bebouwing zodat er van een zekere integratie spra ke is. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is bekeken of er mogelijkheden zijn voor een klusterproject. maar daar hadden zich te weinig gegadigden aangediend. Woningen voor visueel gehandicapten zijn bijvoorbeeld voorzien van fel ge kleurde drukknoppen en dergelijke. De plannen voor de bouw van dit woning type verkeren echter nog in een zeer pril stadium. Ondanks de verschillende plannen zijn de gehandicapten momenteel nog Langdurig Güthe - donderdag nog niet officieel op de hoogte van het voornemen van b en w om zijn hinderwetaanvraag af te wijzen - ziet de toekomst van zijn servi cestation somber in, wanneer er op de valreep geen compromis zou worden gevonden. De verkoop van conventio nele motorbrandstof, zoals benzine, is sterk teruggelopen. *De Otheense Kreek' maakte vorig jaar een aanzien lijk verlies. Via uitbreiding van zijn assortiment met lpg wil de eigenaar de balans weer wat in evenwicht bren gen. Güthe- „Ook voor de automobilisten zou het een uitkomst zijn. Op zondag kun je hier in Terneuzen namelijk ner gens lpg tanken. Je moet de mensen zelfs doorsturen naar plaatsen als IJ- zendijke en Heikant". Tijdens de bezwarenprocedure rond zijn hinderwetaanvraag reageerde er welgeteld één omwonende afwijzend. Hij vroeg de gemeente zijn naam ge heim te houden omwille van de 'na buurschap'. „Een nare streek", oordeelt Guthe. „Wél bezwaar aantekenen, maar dat niet in het openbaar willen weten Zo heb je ook geen mogelijk heid om met zo iemand te gaan praten". De afwijzende ontwerp-beschikking van b en w op zijn verzoek ligt tot 17 februari ter inzage op het stadhuis. Be langhebbenden kunnen binnen die pe riode alsnog bezwaar aantekenen. Gü the wil het verstrijken van de termijn liever niet afwachten. Hij gaat op korte termijn praten met b en w, in de hoop dat ze alsnog zwichten voor zijn laatste toevlucht: het onttakelde boomgaardje aan de overkant van de weg Overigens is het niet uitgesloten dat Terneuzen er binnen niet al te lange ter mijn een nieuw verkooppunt van lpg bijkrijgt. B en w zijn namelijk in onder handeling over een verplaatsing van het Texaco-servicestation. dat is gepro jecteerd bij de rotonde Driewegen. Ligt de nieuwe vestigingsplaats hinderwet- technisch gunstig, dan mag dit ver kooppunt vloeibaar petroleumgas toe voegen aan het brandstofassortiment. 'TERNEUZEN - Het vervoersverbod voor varkens in West-Zeeuwsch-Vlaan deren is donderdag opgeheven. Vanaf middernacht is het transport van big gen en fokzeugen weer vrij toegestaan. Het verbod is 15 dagen geldig geweest, nadat in Heille varkenspest uitbrak. In een straal van acht kilometer moch ten toen geen varkens meer worden getransporteerd om verspreiding van de besmettelijke ziekte te voorkomen. Het is inderdaad tot één besmettings- geval gebleven. steeds aangewezen op ofwel het aan passen van hun eigen huur- of koophui zen ofwel - als ze veel begeleiding nodig hebben - op 'De Schans' in Goes. Het verkrijgen van steun voor het aan passen van een woning, en zeker het verkrijgen van een aangepaste nieuw bouwwoning. is een langdurige zaak. Door het individuele karakter van de subsidie die het rijk verstrekt, moeten er eerst gegadigden zijn, voordat een aangepaste nieuwbouwwoning ge bouwd kan worden. Eer dat echter zo'n woning voor die gegadigden eens klaar is, verstrijkt er in de praktijk vaak een paar jaar. De heer Mulders waarschuwt echter ge handicapten niet al te snel te beslissen om apart te gaan wonen. Hij maakt dui delijk dat in de praktijk nogal eens blijkt, dat de stap van een tamelijk be schermde omgeving naar een zelfstan dige woonvorm groot blijkt te zijn. Zo'n beslissing moet goed overwogen wor den, vindt hij. Zijn stichting voor revalidatie heeft zich ook gebogen over de bewuste sub sidieregeling 'geldelijke steun huisves ting gehandicapten' en verschillende punten ontdekt, die voor verbetering in aanmerking komen. Zo is Mulders van mening dat er aandacht moet worden geschonken aan de begeleiding die een zelfstandige gehandicapte al of niet krijgt. Verder vindt hij dat er meer voor lichting over dit soort zaken moet ko men en dat woningbouwcorporaties zich er meer mee bezig moeten houden. Hij acht het van belang dat gehandi capten die zelfstandig willen gaan wo nen dat zo vlug mogelijk kenbaar ma ken. bij ofwel de gemeente ofwel een gemeenschappelijke medische dienst. Alleen op die manier kan op een vrij accurate wijze ingespeeld worden op de woonbehoefte van gehandicapten. Scal-prijs voor nota toerisme T. H. Hazekamp BREDA - Oud-staatssecretaris drs Th. Hazekamp van economische zaken heeft gisteravond in Breda de eerste Scöl-prijs - een fraaie ou de kaart van Brabant en Zeeland - gekregen. Dat gebeurde door voor zitter A. Bontenbal van de Scal- club Brabant en Zeeland, een club van ondernemers en instellingen, zoals VW's, die zich bezighouden met toerisme. Hazekamp. die acht jaar bewindsman was, kreeg de prijs vanwege zijn verdiensten voor het toerisme, met name zijn nota 'Toerisme'. Met die nota is een eerste aanzet gegeven tot een toeristisch beleid in Nederland. Bontenbal noemde dat 'een niet geringe verdienste' „Omdat er voordien niets was". De Scal-prijs wordt voortaan ieder jaar beschikbaar gesteld aan men sen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de beeldvorming van het toerisme, zoals Bontenbal dat plechtig noemde. Ze moeten over onderwerpen hebben gepubliceerd die betrekking hebben op Brabant en Zeeland, of ze moeten op het mo ment van publicatie in Brabant of Zeeland gevestigd zfjn geweest De nota 'Toerisme' zou in dat beeld passen, vond Bontenbal. „Immers. Brabant en Zeeland zijn toeristi sche provincies bij uitstek en zfjn dus ook het meeste gebaat met een toeristisch beleid". De Scal-club is een internationale organisatie die is gebaseerd op de Scandinavische heilwens 'Seal': sundhet, gezond heid; karlek, liefde: aider, lang leve; en lycka, geluk. De club telt vier honderd leden. De Brabants- Zeeuwse club is in 1954 opgericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9