Voor iedereen 3 jaar voortgezet onderwijs DOZIER BEVRIJD Van Agt niet in Reagans Polen-show PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sex taboe op de Franse tv kleintjes NOTA MINISTER VAN KEMENADE: Bij Diepvries-Breskens dreigt ontslag 180 man Vissers: Brussel kost ons kwart van de vloot Russen niet naar Spelen Los Angeles Teel wind Veel beivolking en in de middag enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 6 gra den. Enige tijd harde wind uü westelijke richtingen. 225e jaargang no. 24 Vrijdag 29 januari 1982 DEN HAAG (ANP) - Als het visserijbeleid van de Europese commissie doorgang vindt, zal de Nederlandse zeevisserijvloot in de toekomst met een kwart moeten inkrimpen. Dat gaat gepaard met een verlies van 3000 arbeidsplaatsen. Op korte re termijn betekent het een verlies van 100 miljoen gulden aan potentiële inkom sten. Dit hebben het visserijschap en de stichting van de Nederlandse visserij donder dag tijdens een perconferentie in Den Haag gezegd na afloop van een gesprek met 'sserijminister De Koning. De vissers vinden dat zij van de Europese commissie veel te weinig vis mogen vangen. Zij willen quota toegewezen krijgen die meer in overeenstemming zijn met wat zij noemen historische rechten'. Hun in de afgelopen jaren vernieuwde vloot is afgestemd op grotere vangsten, zeggen zij. Zij hebben minister De Koning laten blijken dat zij zijn houding in Brussel te slap vinden. (Zie ook pagina 4). DEN HAAG (ANP)-De middenschool of het geïntegreerd voortgezet onderwijs is donderdag in de nota van minister Van Kemenade en staatssecretaris Deetman (onderwijs en wetenschappen) voortgezet basisonderwijs gedoopt. Het wordt in afzonderlijke scholen van tenminste tweehonderd leerlingén gegeven, waar alle kinderen na de basisschool naar toegaan. Het voortgezet basisonderwijs duurt drie jaar. In bepaalde gevallen kan het met één jaar worden verlengd. De nota heet'Verder na de ba- voor iedereen bedoelde in wijs, twee- en driejarig alge drie soorten verdeelde ver- meen onderwijs en drie- en volg: twee-, drie- en vierjarige vierjarig voorbereidend we- opleidingen beroepsonder- tenschappelijk onderwijs. In verband met het vervolgonderwijs willen de bewindslieden de partiële leerplicht voor zestienjarigen uitbrei den tot een volledige. Wie aan de vast gestelde basis-eindtermen van de eer ste fase voldoet, kan tot elke tweejarige opleiding van de tweede fase worden toegelaten. De Amerikaanse generaal Dozier donderdag kort na zijn bevrijding. Getuigschrift sisschool'. Ze is geschreven ter voorbereiding van een wet voor de opzet en inhoud van een nieuw stelsel van vervolg onderwijs. Deze ketn twee fa sen: het voortgezet basisonder wijs voor iedereen en het - ook maljers failliet De Middelburgse rechtbank heeft de levensmiddelengroothandel Maljers BV op eigen verzoek failliet verklaard. De vijftig personeelsleden van het be drijf krijgen binnenkort ontslag. Mal jers BV lijkt Wijnkoperij Van Leerzem in zijn val mee te slepen, maar er wor den pogingen gedaan om dit bedrijf, met zeven personeelsleden te redden. PAGINA 7 gif Ir G. Adema, waarnemend hoofd van de afdeling milieuzaken van de provin ciale waterstaat, verwacht niet dat Cruson BV in Breskens strafrechter lijk zal worden vervolgd wegens het storten van giftig afval op het bedrijfs- terrein. Dergelijke overtredingen van de milieuwetgeving zijn na twee jaar veijaard. PAGINA 11 staking van de baan Zeevalklng, Den Uyl en Van Thijn heeft ertoe geleld dat de vervoersbon- den voorlopig afzien van acties in het stad- en streekvervoer. grootmeester Door een fraaie overwinning op de Amerikaan Christiansen in het Hoogo- venschaaktoemool in Wijk aan Zee, heeft John van der Wiel de kans op het behalen van zijn eerste grootmeester- resultaat- In de resterende twee partij en hoeft Van der Wiel slechts één remi se in de wacht te slepen. PAGINA 13 debutant Rolf Slbrandy. de 2S-Jarige Amster damse nieuwkomer in de Nederlandse schaatsploeg, blijft verrassen door zijn onbevangen optreden. Slbrandy pres teerde het in de voorbereiding van de Europese kampioenschappen zich on mogelijk te maken in het Grand-Hotel van Oslo. Na een conflict met het per soneel werd hij op straat gezet en mag er niet meer in. PAGINA 17 metaal In 1981 ls de afeet van de metaal- en elektrotechnische industrie gedaald. Een copjunctuurtest in de bedrijfstak wees weliswaar uit de dat omzetten met drie tot vier procent stegen, maar ook de prijzen gingen omhoog. De me taalwerkgevers zijn niet optimistisch over de resultaten over het lopende Jaar. Vooral de binnenlandse markt dreigt nog verder in te zakken. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 16. Financiën, economie: 17. BRESKENS - Het visverwerkingsbedrijf 'Diepvries Breskens' gaat vrijwel ze ker failliet De ondergang van het bedrijf lijkt onafwendbaar, omdat de vispro- ducentenorganisaties Woensdag hebben besloten definitief géén steun te verle nen. Bij 'Diepvries Breskens' werken ruim 180 mensen, waarvan 155 Turkse vrouwen. De producentenorganisaties hebben hun eerder gedane toezeggingen teruggedraaid nadat ze de beschikking kregen over nieuwe informatie. Die gege vens hadden betrekking op de interne problemen bij het bedrijf. „Een aantal ontwikkelingen van de lenen", zei donderdag een woordvoer- laatste tijd heeft ons grote zorgen ge- der van dc producentenorganisatie baard, zodat uiteindelijk is besloten toch maar geen financiële steun te ver- (Slot zie pagina 5 kolom 4) Deze eindtermen worden landelijk vastgesteld. De scholen voor voortge zet basisonderwijs wordt afgerond met een getuigschrift, dat ook advi seert over de verdere leerweg. Is de leerling het niet eens met dit advies, dan kan hij toelatingsonderzoek vra gen aan een tweede-fase school. Voor de ordening van het onder wijsaanbod van het voortgezet basison derwijs kiezen de bewindlieden een combinatie van leergebieden en vak ken. Zo worden de nadelen van in vak ken gesplitst onderwijs wat verminderd en wordt geprofiteerd van de voordelen van leergebieden. Alle leerlingen moe ten een zo hoog mogelijk ontwikke lingsniveau bereiken. Het onderwijs moet evenwichtiger zijn gericht op de sociale, expressieve, verstandelijke, emotionele, technische en manuele ontwikkelingen van de leerlingen. In de nota worden elf aspecten opge somd, waaraan door alle leerlingen in het voortgezet basisonderwijs aan dacht moet worden besteed. Als eerste is dit Nederlandse taal. Daaronder val len ook spreek- en luistervaardigheid, het vermogen de taal schriftelijk te kunnen gebruiken en kennismaking (Slot zie pagina 4 kolom 6) ROME PADUA (UPI-AFP) - Donderdagochtend om 11.36 uur precies drongen tien leden van de speciale anti-terreurbrigade van de Italiaanse politie een woning in Padua binnen en bevrijd den de Amerikaanse generaal Dozier, die op 17 december werd ontvoerd door leden van de rode brigades. De vijf leden van de Rode Brigades die in de woning waren, werden door de in val van de politie volkomen verrast. Zij werden allen gearresteerd. Een van de vijf aangehouden terroris ten bleek de 26-jarige Antonio Savasta te zijn, een van de kopstukken van de Rode Brigades. Een van de vijf terroristen liep verwon dingen op. doordat hij met zijn hoofd tegen een muur aankwam, aldus het hoofd van de politie van Padua op een persconferentie. De 50-jarige generaal, ondercomman- (Van onze correspon dent) PARIJS - De Franse tele visie krijgt geen sex-ad- vertenties. al was dat met veel tamtam aangekon digd. In het kielzog van het linkse dagblad Libe ration. dat iedere dag feestelijk geïllustreerde pagina's met adverten ties afdrukt in het genre 'ik heb grote borsten en ik ben alleen', had men bij het derde Franse televi sienet het idee opgevat iets dergelijks voor de ca mera's te doen. Dat gaat nu niet door, want de door president Mitter rand benoemde directeur van het Franse televisie net vindt het niet goed. Directeur Thomas ver klaarde dat bij de kleine annonces op de televisie Ivoor boten, bankstellen, buitenkansjes) „alles wat met sex en met seksuele perversiteiten van doen heeft" uitgesloten is. De persconferentie waar op dit werd aangekon digd, eindigde in een hek senketel. Het was duide lijk dat directeur Thomas - hij mocht kort geleden nog de president voor de tv interviewen - probeer de zich eruit te draaien. Het was ook duidelijk dat de speciaal voor het pro gramma uitgenodigde presentator Jean-Luc Hennig zich-zoals hij het noemde - „in de steek ge laten voelde". Het onaangename voor de tv-makers is. dat de in druk nu ontstaan is alsof in Frankrijk nog steeds niet openlijk over seksua liteit gesproken zou mo gen worden. En dat ter wijl het erop leek dat de socialistische machtheb bers een frisse wind door de tv-studio's zouden la ten waaien. Er kwamen nieuwe gezichten op het scherm en de nadruk kwam te liggen op werk loosheid en armoede. Een verzoek om reacties naar aanleiding van het nieuwe programma waarin de omstreden ad vertenties zouden voor komen, werd vanuit het publiek gehonoreerd met 7000 brieven. De Fransen vinden hun tv op het ogenblik saaier dan ooit, zo is uit opinieonderzoe ken gebleken. Het morele schrikbewind van mada me De Gaulle, die in de jaren '50 als zedenpreek- ster van de media optrad, is weliswaar voorbij, maar de affaire van de sex-advertenties duidt erop dat ook het linkse gezag er wat moraliseren betreft nog niet helemaal uit is. n blijde mevrouw Dozier met haar dochter (Cheryi toonde donderdag een foto rz hun man en vader, genomen vlak na zijn bevrijding. MEXICO STAD (AP) - Aan de Olympische zomerspelen van 1984 in Los Angeles zullen geen Russi sche sportlieden deelnemen van wege ontoereikende veiligheids maatregelen. De Russische minis ter van sportzaken Sergev Pavlo- vitsj heeft dit woensdag verklaard tegen het Mexicaanse regerings persbureau Notimex. Pavlovttsj verklaarde dat de Sov- jet-Unie definitief afziet van deel name aan de spelen van Los Ange les aangezien „geen garantie voor de veiligheid van de Russische sportlieden kan worden geboden", aldus het bericht van Notimex Vol gens een Mexicaanse krant zou de Russische minister niet zo ver zijn gegaan en slechts de mogelijkheid tot een boycot hebben gesugge reerd. Middenschool in nieuw jasje Ve' V v< dant van de NAVO-strijdkrachten ln Zuid-Europa werd voor onderzoek naar een ziekenhuis overgebracht in Vicen- za, 40 kilometer ten noordwesten van Padua. De generaal zei zich goed te voe len. Vlak voor Dozier werd bevrijd, hield één van de terroristen een pistool op zijn hoofd gericht. Hij kon toen echter worden overweldigd, voordat hij Do zier kon neerschieten. De politie trof Dozier aan in een tent die in een van de kamers van de woning was opgezet. De generaal was geboeid en blootsvoets. De hele bevrijdingsactie duurde vijf mi nuten. Er waren drie dagen'van inten- (Slot zie pagina 6 kolom 6) rerpakt met het etiket van voortgezet basisonder wijs heeft minister Van Ke menade van onderwijs en we- tenschappen de midden- school opnieuw geïntrodu ceerd. De bewindsman, die tijdens zijn eerste ambtsperiode in het kabinet- Den Uyl. het omstreden idee van een vierjarige middenschool lanceerde - er zijn nog steeds experimenten aan de gang - heeft te zamen met zijn staatsse cretaris Deetman een nota geprodu ceerd, die als voorbereiding kan worden gezien voor een nieuw stelsel van voort gezet onderwijs. Na de in 1985 definitief in te voeren basisschool voor vier- tot twaalfjarigen moeten alle leerlingen ge durende drie jaar hetzelfde onderwijs volgen: het voortgezet basisonderwijs. Zorgvuldig heeft Van Kemenade het woord 'middenschool' - omstreden en met een zwaar beladen klank - verme den. De bewindsman geeft er in elk ge val blijk van de lessen uit het verleden te hebben begrepen. Hij heeft zoveel mogelijk getracht de standpunten van de voor- en tegenstanders uit het mid den van de jaren zeventig onder een ge zamenlijke noemer te brengen. Er is nu sprake van een compromis-midden- school, moderner van opzet dan het geesteskind van Van Kemenade uit de jaren zeventig. De visie van de minister op het onderwijsgebeuren is in acht jaar heel duidelijk geëvolueerd. De huidige minister van onderwijs heeft de middenschool altijd als een aanzet tot een innoveringsstrategie in het onderwijs gezien. In de filosofie van Van Kemenade zou dit nieuwe ■schooltype voor twaalf- tot zestienjari gen de horizontale barrières wegne men, die waren opgeworpen door invoe ring van de Mammoetwet in 1968. Gelij ke ontplooiingsmogelijkheden en kan sen voor iedereen was de leuze van de socialistische bewindsman, die vond (en nog vindt) dat een kind van twaalf jaar geen bepalende keuze kan en mag doen. Geef die kinderen nog vier j aar de ruimte (nu dus drie jaar) om zich alge meen te oriënteren en laat ze vervol gens beslissen naar welke vervolg- school ze willen: beroepsonderwijs, ma vo, havo of vwo was (en is) het stand punt van Van Kemenade. In het mid den van de jaren zeventig vielen de voor- en tegenstanders letterlijk over de minister Bijna acht jaar later en vele ervaringen rijker is Van Kemenade te vreden met een driejarige 'midden school', waarvan het lesprogramma van een ambitieuze aanpak getuigt. Het programma is voor een belangrijk deel afgestemd op de ontwikkelingen in de maatschappij. Dat kan als positief worden gewaardeerd. Het betekent wel dat het voortdurend aan veranderingen zal moeten worden aangepast. Dat zou wel eens de zwakke stee van deze op de maatschappij gerichte school kunnen worden. De tegenstanders van Van Kemena- des middenschool zullen met de voorstanders moeten erkennen, dat de minister zijn huiswerk uitstekend heeft gedaan. Hanteerbare scholen met twee honderd leerlingen en een uitgebalan ceerd leerplan geven blijk van de realis tische en gedurfde aanpak van de be windsman. Opvallend is de grote waar de, die minister en staatssecretaris - te recht - aan de oriëntatie op het infor- matiegebeuren toeschrijven. De wereld van vandaag wordt steeds ingewikkel der. De ontwikkelingen gaan vaak zo snel, dat vele mensen het al lang heb ben opgegeven ze nog te volgen. Een goede voorbereiding op de informatie maatschappij van morgen, .zoals Van Kemenade wil, kan een hele generatie inzicht geven in situaties en structuren, die anders nooit boven de horizon zou- den komen. De weg naar de nieuwe middenschool van Van Kemenade is nog lang en ver. De minister heeft niets anders gedaan dan zijn eerste gedachten - overigens al verrassend concreet, maar dat kon ook nauwelijks minder gezien zijn ervarin gen in het kabinet-Den Uyl - aan een nota toevertrouwen. Deze eerste proeve is een waardevolle aanzet voor de dis cussie. die ook nu weer op een breed veld zal worden gevoerd. De nota is een goed stuk werk, van waaruit verder kan worden gebouwd. De problemen met betrekking tot financiering, organisa tie. gebouwen en inzet van leerkrachten zuilen ongetwijfeld groot zijn, maar het onderwijs krijgt tien jaar om naar de nieuwe driejarige middenschool toe te groeien. Daar moet iets goeds uit kun nen voorkomen. Dim (Van onze correspondenten) WASHINGTON, DEN HAAG - Noch het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, noch het Internatio nal Communication Agency (ICA) wensen commentaar te geven op de be slissing van premier Van Agt niet mee te doen aan het Amerikaanse tv-pro- gramma „Let Poland be Poland". John Shirley, rechterhand van ICA-direc- teur Charles Z. Wiek (het brein achter de Polen-show die zondag vanuit de VS wordt uitgezonden) vond dat het aan de heer Van Agt zelf was om commen taar te geven op zijn besluit. De Nederlandse regeringsleider heeft Tweede-Kamervoorzitter Dick Dolman gisteren per brief meegedeeld niet in de show te zullen optreden. De Tweede Kamer behoefde daardoor niet, uitge lokt door de PPR. over dit punt te de batteren Uit de bewoordingen waarin de brief is gesteld blijkt Van Agts irrita tie over de gang van zaken. Niet de in houd van de show reden is voor zijn be sluit niet mee te doen. maar de discus sie in en buiten het parlement over zijn mogelijke deelneming Van Agt schrijft letterlijk. „Tot deze be slissing ben ik na zorgvuldige overwe ging van de voors en tegens gekomen. Aan de vrijwel eensgezindheid waar mee het Nederlandse volk stelling neemt tegen de ernstige schending van mensenrechten in Polen en zich wil in spannen ter leniging van de daar be staande nood mag geen afbreuk wor den gedaan door een oplopende discus sie over mijn optreden in een televisie uitzending". „Wat in die discussie naar voren wordt gebracht, laat ik onbesproken. Ik wil echter uitdrukkelijk afstand nemen van de kritiek die is uitgeoefend op de president van de Verenigde Staten. Ook wil ik mij niet vereenzelvigen met het verwaande anti-Amerikanisme dat in een aantal commentaren door klinkt". Van Agt kondigde tevens aan dat hij dit weekeinde „bij gelegenheid van de ma nifestaties om onze solidariteit met Po len te uiten" met een nadere verklaring zal komen. NCRV's tv-actualiteitenru- briek Hier en Nu brengt zondagavond gedeelten uit de show (die in zijn geheel anderhalf uur duurt) op het scherm. Van Agt is gevraagd daarna in de studio commentaar te geven, maar heeft dat nog niet toegezegd. CDA-buitenlandspeciallst mr. Hans Gualthérie van Weezei zei gisteren dat het besluit van Van Agt „duidelijk ver band houdt met het feit dat we in een coalitie zitten met partners die er an ders over denken" Hij betreurt dat Ne derland nu weer het politieke cachet krijgt „dat wij toch weer een uitzonde ringspositie innemen". Volgens Van Weezei zal deze beslissing de sfeer tussen Nederland en de VS niet verbeteren, mede in het licht van het bezoek dat Koningin Beatrix in april aan de VS brengt „Maar Ik respecteer de beslissing van Van Agt dat hij geen zin heeft om in een politieke strijd te recht te komen over één minuut zend tijd. Dan is de schade veel groter dan het voordeel". Van Agt heeft over zijn deelneming aan het gebeuren verschillende raaien contact gehad met minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Van der Stoel zou na een aanvankelijke positie ve opstelling tegenover Van Agts bij drage aan de show van mening zijn veranderd toen duidelijk werd dat het gebeuren vooral ter ondersteuning van Reagan en diens buitenlandse po litiek zou dienen. Inmiddels blijkt dat alleen Denemar ken en Nederland van deelneming heb ben afgezien. Naast uiteraard Reagan (Slot zie pagina 6 kolom 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1