t is PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Teleurstelling over EG-prijsvoorstellen Geen alternatieven voor eigen bijdrage Neo-nazi-be weging verboden Veel gif in bodem Breskens kleintje; STOKVIS (OGEM) TOCH VERKOCHT LANDBOUWSCHAP: 6 PCT IS TE LAAG Van Agt neemt vandaag beslissing Polen-show LOONGRENS FONDS NIET HOGER e tijd Regen of sneeuw Eerst opklaringen, geleidelijk toene mende bewolking gevolgd door regen of natte sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Matige naar zuid west draaiende wind, toenemend tot krachtig. 225e jaargang no. 23 Donderdag 28 januari 1982 PZC DenB lolbes: aneeii mett verkei 'ooni: de te iet gei orden reven nog re DEN HAAG - Stokvis en de Nieuwe Afrikaanse Handels Vennootschap (NAHV), de handelspoot van het Ogem-concern, komen op 1 april in handen van het Zwitserse bedrijf Trans gulf International. Woensdag werd definitief overeenstem ming bereikt over de verkoop. Dat heeft een woordvoerder van Ogem meegedeeld. Tot de datum van overdracht wordt Stokvis ondergebracht in een stichting. Dat is besloten door de regering en de banken, die Ogem financieren. Op die manier wordt voorkomen, dat het bedrijf wordt meegesleurd in een mogelijk faillissement van de verliesgevende Ogem-onderdelen. Overeen uitstel van betaling van Ogem wordt namelijk al voor 1 april beslist. In de stokvis-stichting" nemen zowel de overheid als de banken deel. Het is de bedoeling, dat voor de NAHV een zelfde soort constructie wordt bedacht om de continuïteit van de financiering te garanderen. Ogem zal daarover op korte ter mijn in overleg treden met het bankenconsortium. Met de verkoop van Stokvis is de werkgelegenheid van 1250 man in Nederland voorlopig gered. Dat alle banen definitief veilig kunnen worden gesteld, ligt echter niet voor de hand. Stokvis kampt al jaren met een grote overcapaciteit De reorga nisatie van het concern, die al enkele jaren aan de gang is, gaat ten koste van arbeidsplaatsen. Bestuurslid Van Stratum van de Industriebond FNV vindt het niet juist het reor ganisatieproces -nude verkoop rond is - stop te zetten. ,Het is geen haalbare kaart om nu te zeggen: geen mande poort uit. Dat zou betekenen, dat we het paard achter de wagen spannen". Ook de Dienstenbond CNV is verheugd over de verkoop van Stokvis. ti-ova in ;r lelè tingï ggeta n die r. get .eb|]a naa: en, m onj t, dat ie Jan met 'g nu tere lx tv an onze correspondent BRUSSEL/DEN HAAG - Het voorstel van de Europese commissie om de prijzen van Nederlandse landbouwprodukten met zes procent te verhogen lijkt niet erg gunstig voor de inkomens van de boeren. Aldus het landbouwschap woensdag avond in een eerste commentaar op de gisteren bekendgemaakte beleidsvoorne mens van 'Brussel. Volgens woordvoerders van bet landbouwschap zal een pri jsverhoging van zes procent de stijgende tendens van de agrarische inkomens in ons ombuigingen De ambtelijke top van het ministerie van financiën heeft ernstig kritiek op de financiële paragraaf in het regeer akkoord van het tweede kabinet Van Agt. Volgens de ambtenaren kost uit voering van het regeerakkoord geen ombuigingen in de grootte van 9,5 mil jard gulden, maar vergen de plannen van de regering 15 tot 20 miljard. PAGINA 9 broek in de ban Het voornemen van het schoolbestuur van de protestants-christelijke kleu terschool in Anna-Jacobapolder, om het meisjes te verbieden op school een lange broek te dragen, wordt door sommige ouders gezien als een vorm van terreur. Het schoolbestuur heeft nog geen definitieve beslissing geno men. PAGINA 13 deeltijdarbeid Minister Den Uyl vindt dat de herver deling van de arbeid niet op de tocht mag komen te staan door het ontbre ken van een gelijke rechtspositie van deeltijd- en volletijdwerkers. De minis ter wijkt met deze mening af van de visie van de Stichting van de Arbeid, die meent dat er op grond van de huidi ge rechtspositie niet mëér deeltijd werk mag komen. PAGINA 17 schaaktoernooi John van der Wiel moest woensdag op nieuw een gevoehge nederlaag verwer ken in het 44e Hoogovenschaaktoer nooi. Na zijn verlies tegen Timman verloor Van der Wiel gisteren van TaL Met nog drie ronden te spelen zijn er nog tien kandidaten voor de eindzege. dreun In de achtste finale van het KNVB-be- kertoernooi heeft landskampioen AZ'67 de trotse koploper in de eredivi sie, het Elndhovense PSV, een menta le dreun bezorgd. De Alkmaarders wonnen met 2-0. PAGINA 21 ontwikkelingshulp Minister Van Dijk van ontwikkelings samenwerking ziet grote mogelijkhe den voor het bedrijfsleven wat betreft de afzet in de Derde Wereld. De minis ter meent dat nog lang niet alle kansen die de Internationale financiële instel lingen bieden, voldoende worden be land teniet doen, omdat alleen al de inflatie vorig jaar hoger was dan zes procent. De Euro pes commissie wil, dat de land bouwprijzen In de gemeenschap in het komend jaar met gemiddeld 9 procent omhoog gaan. Voor de belangrijkste produkten, waar onder melk, rund-, varkens- en scha penvlees en suiker. Om de vleescon sumptie niet te sterk af te remmen Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15 en 17. Radio en televisie: 20. Financiën, economie: 21, Varia: 19. Van der Stoel zou na een aanvan kelijke positieve opstelling tegen over Van Agts bijdrage aan de show van mening zijn veranderd toen duidelijk werd dat het gebeu ren vooral het karakter van een Reagan-happening met felle anti- Russische ondertoon zou krijgen. De premier zou Washington echter niet voor het hoofd willen stoten en zich spiegelen aan de deelneming van onder meer de Britse premier Thatcher en de Westduitse rege ringsleider Schmidt. DEN HAAG - Premier Van Agt beslist vandaag of hij zal optreden in de tv-solidariteitsshow ,JLaat Polen Polen zijn", die zondag vanuit Amerika over de westerse wereld wordt uitgestraald. Van Agt heeft over zijn deelne ming aan het gebeuren gisteravond verschillende malen contact gehad met minister Van der Stoel van buitenlandse zaken, maar nog geen besluit genomen, aldus gisteravond laat de woordvoerder van de Rijks Voorlich- tings Dienst. Het uitblijven van een beslissing wordt in politiek Den Haag toegeschreven aan een verschil van mening tussen Van der Stoel en Van Agt. Het is nu zo goed als zeker dat de Tweede Kamer vanmiddag een in terpellatiedebat over deze kwestie zal houden. Dat is dinsdag aange vraagd door PPR-fractievoorzit- ster Ria Beckers. Met Kamervoor zitter Dolman is geregeld dat Van Agt tot 12.00 uur vanmiddag de tijd heeft om ,ja" of „nee" tegen de Amerikaanse organisatoren, het International Communications Agency, te zeggen. Is er geen beslis sing genomen of zegt Van Agt ja, dan volgt om 14.00 uur een mini- debat. PvdA en D'66 staan eveneens kri tisch tegenover een optreden van Van Agt in de ,JReagan-show". CDA en VVD zijn voor. het CDA met twij fels. Het staat echter nog te bezien of de beide progressieve partijen in geval het binnen het kabinet tot een vergelijk over Van Agts deelne ming zou komen, hun kritische in een aparte afwijzing veranderen. Uitzending .JLaat Polen Polen zijn" wordt in Nederland niet in zijn geheel uiige zonden. De NCRV, die na touwtrek ken tussen NOS en TROS de uitzen drechten kreeg, heeft besloten slechts gedeelten te tonen. „Vanwe ge het politiek-propagandistische karakter zenden wij de show niet direct en integraal uit", aldus een verklaring van de omroep gister avond. Het actualiteitenprogram ma Hier en Nu zal zondagavond na het laatste journaal een aantal „hoogtepunten" laten zien. Het programma begint waar schijnlijk om 22.40 uur. Zowel toe- (Slot zie pagina 8 kolom 7) wordt de prijsverhoging voor rundvlees in twee termijnen verdeeld, zes procent per 1 april en 3 procent per 1 december. De prijsstijging voor granen moet vol gens de commissie slechts 6,58 procent bedragen om het grote verschil met de wereldmarktprijzen te verkleinen. De Europese ministerraad moet over enkele weken, in ieder geval vóór 1 april, een besluit nemen over de nieuwe landbouwprijzen. Voor Nederland komen de voorgestel de prijsstijgingen lager uit omdat de commissie tegelijkertijd de bestaande exportsubsidies in verband met valu taschommelingen (de zogenaamde mo netair compenserende bedragen) wil verlagen van 4,3 naar 1,3 procent. De netto prijsverhoging voor de Neder landse boeren komt daardoor voor melk en vlees uit op zes procent, voor granen blijft er slechts een kleine vier procent over en dat is vooral voor de Nederlandse akkerbouw een tegenval ler. De gezamelijke Europese landbouw bonden hebben eerder 16,3 procent prijsverhoging gevraagd. De Europese commissie meent echter dat het nu voorgestelde pakket redelijk is als men de inflatie in aanmerking neemt. Ze wijst erop dat de prijzen in 1981 met 11,3 procent gemiddeld zijn gestegen, maar de Europese boereninkomens daalden toen met gemiddeld twee procent. Dat gold overigens niet voor alle lan den, de inkomens van de Nederlandse landbouwers werden sterk verbeterd met een stijging van 20 procent Vol gens de commissie passen de nieuwe prijsvoorstellen In het streven om de landbouwuitgaven in het geheel van de Europese uitgave af te remmen. De commissievoorstellen moeten overi gens nog uitgebreid door de Europese ministerraden besproken worden .en daarbij zijn nu al enkele problemen te voorzien. ALGIERS (DPA/AFP) - Volgens een voorlopige balans zijn woensdag bij een treinongeluk in Algerije zeker 121 mensen om het leven gekomen en ongeveer 150 gewond, van wie enkelen ernstig. Het ongeluk gebeurde bij Bouhalouane in het gebied van El Asnam, dat in 1980 door een aardbeving werd getroffen. De overvolle trein was van de hoofdstad Al giers op weg naar het 400 km verder gelegen Oran. On geveer honderd km van Algiers liep de trein in bergach tig gebied door nog onbekende oorzaak uit de rails. Het traject ter plaatse kent veel bochten. De Algerijnse president, Chadli Benjedid. heeft een on derzoekscommissie ingesteld die de oorzaak van het ongeluk moet zien te achterhalen. (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - De regering wil in 1982 de loongrens voor de ziekenfondsverzekering niet optrekken. Zij ziet daarin geen al ternatief voor het heffen van een eigen bijdrage op geneesmidde len van f2,50, die dit jaar nog f86,5 miljoen aan bezuinigingen zou moeten opleveren. Als de eigen bijdrage er niet komt, dreigt er volgens minister Gardeniers een gat in de begroting. Redelijk Ten aanzien van de vermindering van de exportsubsidies lijkt Nederland nog redelijk uit de bus te komen. Aan vankelijk was gevreesd dat de com missie die exportsubsidies in een keer (Slot zie pagina 8 kolom 7) Dit bleek woensdag bij de voortzetting van het begrotingsdebat volksgezond heid. PvdA en D'66 hadden om zo'n ex tra optrekking gevraagd, maar het CDA was er niet enthousiast voor. De WD en enkele kleine partijen willen wel een eigen bijdrage. Het werd niet duidelijk of de minister bij haar plan blijft (waarvoor in het kabinet geen meerderheid bestaat). Zij zou vandaag antwoorden. Mevrouw Gardeniers zei dat oorspron kelijk in haar begroting rekening is ge houden met een opbrengst van de ei gen bijdrage op medicijnen van f175 miljoen per jaar. Dat bedrag is aan la gere inkomensgroepen en administra tiekosten. De minister begrijpt de be zwaren, omdat deze maatregel boven op de Ziektewetplannen komt. Zij had de vele genoemde alternatieven De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft afgelopen zondag naar pas woensdag bekendgemaakt is, tien kilogram heroi ne op Schiphol in beslag genomen. In verband hiermee is de 25-jarige Malei- siér H. N. F. aangehouden. De 'straat waarde' van de heroïne is rond twee miljoen gulden. De man was met een lijnvlucht vanuit Bangkok op Schiphol aangekomen. nog niet goed kunnen onderzoeken, maar sommige ervan zitten al in het be leid verwerkt. De bewindsvrouw betwij felt of de resterende mogelijkheden de bedoelde besparing zal opleveren en of die praktisch en juridisch haalbaar zijn. Zo bijvoorbeeld het verplicht stellen van een lijst (goedkoperei geneesmid delen, waarvan de ziekenfondsen f 50 miljoen per jaar bezuiniging verwach ten. In dit verband wil zij trouwens eerst wachten op de uitslag van het kort ge ding van de farmaceutische industrie tegen de Ziekenfondsraad, die een der gelijke lijst heeft uitgegeven. Ook moet bekeken worden of een dergelijke ver plichting in strijd met EG-bepalingen is. De minister vond overigens dat er m deze lijst „prima adviezen" staan. Vol gens de PvdA zou de maatregel op grond van de Ziekenfondswet kunnen worden genomen. De minister wil dit nader bekijken. Mevrouw Gardeniers is inmiddels wel bereid op de organisaties van zieken fondsen en hulpverleners „de zwaarst .denkbare druk uit te oefenen" om een overeenkomst te sluiten inzake de soorten voor te schrijven geneesmid delen. Een dergelijke afspraak bestaat al over de hoeveelheden, die per keer kunnen worden voorgeschreven. (zie ook pagina 8) BRESKENS - Er zijn aanzienlijke hoe veelheden gif gevonden op het be drijfsterrein van het metaalverede- lingsbedrijf 'Cruson BV' in Breskens. De bodem en het grondwater zijn ern stig verontreinigd met zware metalen, aromaten en oplosmiddelen. Een deel van het bedrijfsterrein zal waarschijn lijk afgegraven moeten worden. Dit blijkt uit de eerste globale resulta ten van het bodemonderzoek bij 'Cru son'. Vervolg-onderzoeken moeten aan tonen welke omvang de chemische verontreiniging heeft aangenomen, en of er gevaar bestaat voor de directe woonomgeving Het oriënterende bodemonderzoek werd uitgevoerd door het bureau 'DHV' uit Amersfoort, in opdracht van de pro vinciale waterstaat in Zeeland. Het be drijfsterrein stond op de lijst van 'ver dachte plaatsen' in de provincie. Er is op drie plaatsen geboord. Overal werden hoeveelheden giftige afvalstof fen gevonden. De ergste verontreini ging is aangetroffen tussen de opslag en materialenloods aan de Karei Door manlaan en de straat. Zowel bodem als grondwater zijn hier ernstig vervuild met zware metalen, oplosmiddelen en aromaten (tolueen, xyleen, ethylben zeen en stireen). Volgens waarnemend hoofdingenieur ir. G. Adema van de af deling milieuzaken van de provinciale waterstaat moet deze strook grond waarschijnlijk worden afgegraven. In de bodem zijn tevens gechloreerde ver bindingen aangetroffen. Het bureau heeft ook monsters genomen van bo dem en grondwater aan de binnenkant van de bebouwing langs de Boulevard en de Westlandstraat Daar worden vooral veel zware metalen in de bodem aangetroffen, en kleinere hoeveelheden oplosmiddelen. Het grondwater is hier ernstig verontreinigd met enkele zware metalen, en in mindere mate met oplos middelen en aromaten. Ook achter de vatenspuiterij, tussen de (Slot zie pagina 2 kolom 2} BONN (DPA) - De Westduitse minister van binnenlandse za ken, Gerhard Baum, heeft woensdag de neo-nazistische beweging 'Volkssocialistische partij van Duitsland/arbei derspartij' (VSDB/PDA) en haar jongerenafdeling 'Junge front' (JF) verboden. Als reden werd opgegeven dat de bewe ging de grondwettelijke orde schendt en In haar doelstelling en optreden dui delijk verwant is aan de nationaal-so- cialisten uit Hitiers tijd. Zij streeft ver der herstel van het nazidom na. Leden van de VSDB PDA waren vorig jaar oktober betrokken bij een schiet partij met de politie in München. Daar bij kwamen twee van hen om In West- Berlijn deed de politie woensdae een inval m de woningen van die partijle den waarbij zij propagandamateriaal en verenigingsstukken in beslag nam. De leider van de beweging. Friedrich Busse, werd in de gevangenis op de hoogte gesteld van het besluit. Hij zit vast sinds de schietpartij in München Behalve in West-Berlijn doorzocht de politie ook in diverse deelstaten wo ningen van leden van de beweging. Daarbij werd propagandamateriaal en munitie aangetroffen Volgens een verklaring van minister Baum telde de VSBD/PDA 120 leden en was daarmee de grootste neo-nazisti sche groep in de Bondsrepubliek. Haar toenemende activiteit oefende grote in vloed uit binnen Westduitse rechtsex- tremisten. reden voor de minister om het verbod uit te vaardigen. Baum schatte het huidige aantal rechtsextremisten in zijn land op 20.000, na een groei van 500 leden vorig jaar De groepen hebben hun organisa tie in 1981 uitgebreid, evenals hun sa menwerking met geestverwanten in het buitenland, met name Frankrijk, Bel gië. Oostenrijk en Zwitserland. De autoriteiten zijn er niet in belang rijke mate in geslaagd het toenemende geweld van rechtsextremisten terug te dringen, aldus Baum. Tussen 1979 en 1981 zijn 631 rechtsextremisten ver oordeeld. Twintig zitten op het ogen blik vast en tegen veertig is nog een onderxoek gaande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1