PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Polen beheerst de top van Haig en Gromyko Alsnog kans overname Stokvis m LANGE BROEK VOOR MEISJES VERBODEN Sowjet-ideoloog Soeslov (79) overleden kleintjes Van der Stoel wil Van Agt niet in Polen-show GEEN OVERLEG STRATEGISCHE WAPENS Moeders paraplu Scholen St-Philipsland: Npi Winterse buien Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen-, sneeuw- of hagelbuien Temperatuur tussen de plus een en plus vijf graden. Tot hard of stormachtig toenemende noordwesten wind. 225e jaargang no. 22 Woensdag 27 januari 1982 kunt u telefonisch opgei DEN HAAG - Binnen het kabinet dreigt een mini-conflict over de eventuele ieelneming van premier Van Agt aan de Amerikaanse tv-show ,f,aat Polen Polen zijn", die zondag wordt uitgezon den. Volgens goedingelichte bronnen m Van Agt zelf positief staan tegen over een optreden in wat nu al „de Rea- jan-show" wordt genoemd. Hij zou niet willen ontbreken in het rijtje van twaalf westerse staatslieden, onder wie Bondskanselier Schmidt, de Engelse premier Thatcher en de Belgische pre mier Martens, dat wel in het program ma te zien is. Maar minister van buiten landse zaken Van der Stoel heeft grote bedenkingen tegen de tv-show. Hij zou Van Agt in een gesprek dat vandaag plaatsvindt in overweging willen geven beleefd maar beslist „nee" te zeggen, zo weel een zeer goed ingelichte Haagse bron te melden. Volgens een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst zal Van Agt van daag of morgen een beslissing nemen. ,JMaar het gesprek met Van der Stoel moet vooral niet worden gezien als een speciaal onderhoud over dit tv-pro- gramma", aldus de woordvoerder. ,£>e premier is met vakantie geweest en praal daarom met verschillende minis ters om goed geinformeerd de kabinets zittingen te kunnen leiden". Het is evenwel in Den Haag geen ge heim dat de complicaties rond Van Agts tv-debuut met Reagan worden veroor zaakt door de ommezwaai van Van der Stoel. De minister van buitenlandse za ken vond aanvankelijk ook dat de pre mier niet bij het gebeuren mocht ontbre ken. Na zijn terugkeer uit Brussel is hij, naar wordt gespeculeerd onder invloed van kritische geluiden uit de linkse fracties en nader geinformeerd over de inhoud van de show, van standpunt veranderd. De linkse fracties hebben grote twijfels omdat het tv-gebeuren naar zij vrezen niet als eerste doel heeft solidariteit met Polen, maar een show is ter meerdere eer en glorie van Reagan en zijn buiten landse politiek. PPR-fractievoorzitsler Ria Beckers heeft zich ronduit tegen deelneming van Van Agt uitgesproken (Slot zie pagina 3 kolom 4) (Van onze correspondent) GENEVE - De kwestie Polen heeft als een „lange donkere schaduw" het topoverleg bepaald tussen de beide supermachten Amerika en de Sowjet-Unie. Pas als de omstandigheden dit toela ten, en niet eerder, zal Washington het zogenaamde START-overleg over strategische wapens op jang brengen. Bovendien is de kwestie van de men- Met deze twee punten vatte de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Alexander Haig de zeven en een balf uur durende besprekingen met zijn Russische ambtgenoot Gromyko sa men, zonder daarbij in detail te treden over eventuele voorwaarden die aan Moskou zijn gesteld. Zowel tijdens de ochtend- als de middagzitting kwam Polen ter sprake, aldus Haig. Dit on danks Gromyko's aanvankelijke weige- senrechten in de Sowjet=Unie aan de or- ring de kwestie bij de onderhandelin- de gekomen. Maar bovenal bleef Polen gen te betrekken. Het als sober, ver reikend en diepgaand gekenschetste overleg omvatte alle ge bieden die westerse regeringen zorgen baren: behalve wapenbeheersing en Polen is ook gesproken over Centraal- Amerika en de Russische wapenle veranties aan Cuba in het bijzonder, over Afghanistan en zuidelijk-Afrika. het gesprek beheersen, ongeacht welk onderwerp werd aangesneden, aldus Haig. Haig benadrukte nog eens het belang van de in Genève voortgaande ontwa peningsgesprekken over Europese middellange-afstandsraketten (INF). Hij had zijn ambtgenoot tot in detail uitgelegd waarom president Reagan door middel van de zgn. nul-optie wil komen tot oplossing van deze „voor naamste oorzaak van spanningen in Europa". Ook is Washington actief betrokken, al dus de Amerikaanse minister, bij voor bereidingen voor overleg over strategi sche wapens (START). Niettemin zijn Gromyko en Haig er niet in geslaagd een datum vast te stellen voor deze ge sprekken. De Sowjetrbemoeienis met Polen heeft dit verhinderd. Maar Was hington, aldus nog steeds Haig, is erop gebrand om het START-overleg aan te vangen. Haig onderstreepte hoe noodzakelijk communicatie ls tussen de grootmach- (Slot zie pagina 3 kolom 4) Alsof prins Constanten, 12-jarige zoon van koningin Beatrix en prins Claus, het nog niet moeilijk genoeg heeft met de knie waaraan hij drie weken geleden werd geopereerd, regende het gisteren ook nog toen de komnklijke familie in Hamburg-Othmarschen arriveerde om de verjaardag van groot moeder Gosta von Amsberg te vieren. Door de zorgen van zijn moeder, die een paraplu voor haar zoon ophield, kwam de prins op zijn twee krukken droog op het feest. arbeidstijdverkorting Het wegvallen van een order nood zaakt de Werkplaatsen Walcheren ln Middelburg arbeidstijdverkorting aan te vragen voor 26 personeelsleden. defensie Minister Van Mlerlo van defensie heeft nog een gat van 400 miljoen ln zijn be groting. Defensie moet in totaal 800 mihoen bezuinigen op de plannen voor dit jaar. maar slechts de helft van die bezuinigingen ls Ingevuld. sinal In westerse hoofdsteden ls ongerust heid ontstaan over het uitblijven van een Israëlisch antwoord op de Jongste voorstellen voor de vorming van een vredesmacht voor de Slnal-woestiJn. De Egyptische president Moebarak verklaarde dinsdag dat zijn land het allergrootste belang hecht aan de vre de met IsraéL (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Meisjes mogen niet in een lange broek op school komen. Het vieren van het Sint Nicolaasfeest wordt overboord gezet. Het kerstfeest is toegestaan, maar slechts als de regels die het schoolbestuur heeft opgesteld, worden nage leefd. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko rechtsen zijn Amerikaanse collega Alexander Haig. Dat zijn de eisen waaraan de kleuters van de protestant-christelijke kleuter school in het Anna Jacobapolder moe ten voldoen. Of beter gezegd, hun ou ders moeten een verklaring tekenen waarin ze beloven zich aan het regime van het schoolbestuur te onderwerpen. Zo niet, dan is het bestuur niet van plan om de kleuterschool in stand te hou den. In dat geval wordt het ministerie niet om de benodigde dispensatie ge vraagd, die de kleuterschool, kampend met een tekort aan leerlingen, moet hel pen voortbestaan. Het schoolbestuur is gevormd uit verte genwoordigers van de oud-gerefor meerde gemeente (6). de gereformeerde gemeente (1) en de gereformeerde bond binnen de hervormde kerk (2). Het be stuur is het bevoegd gezag van een lage re school in Sint-Philipsland, een kleu terschool en deze dépendance in Anna loodsplicht Een commissie die vfjfJ aar heeft gestu deerd op de aanpassing van de Loods wet. noemt als een van de belangrijk ste conclusies van het verrichte onder zoek, dat het wenselijk is een dwingend karakter te geven aan de loodsplicht. Het zou wettelijk mogelijk moeten zijn een kapitein, die niet aan de verplichting voldoet, een straf op te leggen waterschappen Gedeputeerde staten van Zeeland ver soepelen het voorstel tot concentratie van de waterschappen. Een 'open stu die' zal moeten uitwijzen op welke ma nier de organisaties hun taken het best kunnen volbrengen. Uit het oogpunt van het beheer van de waterkwaliteit blijft het wenselijk de concentratie door te voeren, zo vinden gs. maar voor de 'traditionele taken' is mogelijk een andere oplossing nodig MOSKOU (AFP/DPA) - De belangrijkste ideoloog van de communistische partij van de Sowjet-Unie, de 79-jarige Michael Soeslov, is overleden als gevolg van een hartstilstand. Dit heeft de Sowjet-televisie dinsdag in het journaal gemeld. De nieuwsuitzending opende met het bericht dat de tweede man van het Kremlin maandag is gestorven. De nieuwslezer zei. dat Soeslov al lange tijd leed aan aderverkalking. Die was het gevolg van suikerziekte In 1976 heeft Soeslov een infarct gehad, aldus het journaal. Vrijdag wordt de um met de as van de overleden partij-ideoloog in de muur van het Kremlin geplaatst op het Rode Plein. Daarvoor zal zijn stoffelijk overschot don derdag en vrijdag worden opgebaard in het vakbondshuis in Moskou. Het centraal-comité, het staatspresidium en de regering van de Sowjet-Unie gewaagden van 'diepe droefheid' over Soeslov's overlijden. Soeslov, die al in 1947 - dus onder Stalin - secretaris werd van het centraal-comité, eerden zij als een *uitzonderlijke persoonlijkheid en een achte zoon van de partij'. (Zie ook pagina 4> kraay Hans Kraay wordt de man die Feye- noord een 'geheel nieuw en eigen In zicht' moet geven. Dinsdag kwamen de Rotterdamse voetbalvereniging en de 45-jarige oefenmeester tot overeen stemming. Kraay volgt per 1 Juli Vac lav Jezeck op. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën, economie: 17. Van onze redactie economie) DEN HAAG - De handelspoot van OGEM (de Stokvis-groep en de Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap) kan alsnog overgaan in handen van dc in Zwitserland gevestigde Transgulf International. Er is een overeenkomst bereikt over de prijs. OGEM had ver wacht de transactie al gisteren te kun nen afronden. „Nadere mededelingen" die dinsdagmiddag werden aangekon digd, bleven echter uit maar worden vandaag alsnog verwacht. Als de verkoop van Stokvis en NAHV slaagt, is er geen behoefte meer aan de 40 miljoen gulden die OGEM in het af gelopen weekeinde aan de overheid vroeg nadat eerder onderhandelingen met Transgulf waren vastgelopen. De 40 miljoen waren nodig om in Neder land de werkgelegenheid bij de betrok ken ondernemingen zoveel mogelijk veilig te stellen. Overigens is het de vraag of die 40 miljoen gulden beschik baar waren gesteld, aangezien uit rege ringskring mededelingen kwamen dat er op geen enkel departement geld voor voorhanden was. Ondertussen worden ook besprekin gen gevoerd over afstoting van de OGEM-dochter Damm en Zn. in Apel doorn. Het bedrijf, producent van pre- cisieapparatuur voor met name de computerindustrie, zou onder andere eigenaren kunnen worden voortgezet. Damm heeft 230 mensen in dienst en heeft op het ogenblik een orderporte feuille die acht maanden werk ople vert. Verlies wordt er niet geleden door Damm. OGEM heeft inmiddels haar aandeel in Bumham Europa in Nijkerk overge daan aan de Amerikaanse Bumham Corporation. OGEM had 51 procent van de aandelen in haar bezit; de rest was in handen van de Amerikanen. Bumham Europa produceert verwar mingsketels. Het bedrijf heeft 137 man in dienst. Zeevalking en de glijdende schaal Taar verwachting zullen I provinciale staten aan staande vrijdag een spoedde- batje houden over de beslis- ,i sing van minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) om in 1982 een bedrag van 2 miljoen te snoeien op de verbetering van de veer havens van Vlissingen en Breskens. Het provinciebestuur doet er verstandig aan duidelijk stelling te nemen in deze kwestie (tenslotte kondigde gedepu teerde Van den Bosse afgelopen zon dagavond al aan dat zoiets zou gebeu ren), want Zeeland bevindt zich bij de bewindsman op de glijdende schaal. Zeevalking doet het voorkomen alsof er aanzienlijke vertragingen zijn opgetre den bij de voorbereiding van de werk zaamheden om de beide havens ge schikt te maken voor de ontvangst van dubbeldeksveerboten. Hij zit met een gat in de begroting van zijn departe ment ter grootte van 15 miljoen en kan een overheveling van gelden uit Zeeland die voorlopig niet nodig wor den geacht, goed gebruiken om te stop pen. In een periode van enkele weken is dat de zoveelste maal dat aan Zeeland toegezegde gelden worden 'terugge haald'. Een ontwikkeling om bijzonder attent op te zijn. In de visie van de mi nister is Zeeland kennelijk een gewest waar korten een vrij geruisloos uit te voeren bezigheid blijkt te zijn. Het ministerie van verkeer en water staat zit erg lastig. Was het enkele jaren terug nog een departement waar veel geld de deur uitging (er werd toen beslag gelegd op 13 procent van de tota le rijksbepotlng), op het ogenblik wordt minister Zeevalking kort gehou den (zijn uitgavenpatroon komt niet verder meer dan 7 procent van de totale staatsuitgaven). Elke week ontstaat er als gevolg van een en ander weer een nieuw tekort, om dat weg te werken wordt naar dekkingsmiddelen gezocht waar dat maar even mogelijk blijkt. En de minister gaat er daarbij van uit dat Zeeland nu eenmaal een provincie is waar zijn departement veel geld in stopt (onlangs maakte hij dat in een PZC-interview onomwonden duidelijk) en dus valt daar ook duchtig te bezuini gen. Zeker wanneer dat zonder al te veel rumoer en protest wil lukken. De maat regelen die de bewindsman ln snel tem po heeft genomen duiden erop dat het eind nog niet in zicht is. Uiteraard wor den ze met de nodige sussende verkla ringen omzwachteld In dit geval van de verbetering van de veerhavens met de verzekering dat de met Zeeland ge maakte afspraken niet op losse schroe ven zullen worden gezet Maar daar blijft het dan verder bij. Voor wie het wil zien ls er een duidelijke lijn ln de bezui- nigingspolitiek van verkeer en water staat ten opzichte van Zeeland te ont dekken. Een verontrustende lijn. Jacobapolder. Sinds begin van dit schooljaar is er in Sint-Philipsland ook een openbare kleuterschool, die ruim dertig leerlingen telt. De CDA-Tweede-Kamerleden Beine- ma en Eversdijk vinden dat het school bestuur wel erg ver gaat in het stellen van eisen. Ze hebben minister Van Ke- menade van onderwijs vragen over de opstelling van het schoolbestuur ge steld, en bij die vragen een formulier gevoegd dat ouders van kleuters moe ten ondertekenen. Die ouders moeten zich „volledig en zonder voorbehoud" met de regels van het in Sint Philips- land zetelend schoolbestuur akkoord verklaren. De twee kamerleden vinden vooral de eis dat meisjes, toch niet ouder dan 4,5 of 6 jaar, voortaan rokken of jurken moeten dragen oneigenlijk; langebroe- ken zijn immers uit den boze. Eversdijk en Beinema herinneren eraan dat de kleuters juist in dit deel van Zeeland over grote afstanden door het vlakke polderland naar school moeten. De kamerleden willen dat minister Van Kemenade het schoolbestuur laat weten dat vooral de kledingeis niet tot de normale voorschriften behoort die een schoolbestuur mag stellen, als het (Slot zie pagina 5 kolom lj Aandelen OGEM Holding NV worden ondertussen niet op de gewone effec tenbeurs verhandeld. Ze zijn overge heveld naar de 'niet officieel genoteer de fondsen'. zie ook pagina 4) Het probleem van Zeeland is dat de toekomst van de verkeersverbin dingen over de Westerschelde volledig in de sfeer van onzekerheden is terecht gekomen. Over de mogelijkheden om (nog) een Vaste Oeververbinding Wes terschelde te bouwen heeft de minister een nogal terughoudend standpunt in genomen. In de praktijk betekent dat dat het project steeds twijfelachtiger wordt. En voor wat betreft het alterna tief, een grondige verbetering van de veerdiensten, beginnen er ook steeds meer problemen op te duiken Dc finan- ciering van een derde dubbeldeksveer boot voor de Westerschelde is bijzonder moeilijk. In 1982 wordt stevig bezuinigd op de aanvankelijke uitgaven voor aan passing van de veerhavens. Bovendien is het niet denkbeeldig dat binnenkort vanuit Den Haag een poging zal worden bndemomen om de rijksbijdrage ln de exploitatiekosten van de Westerschel- deveren naar een lager percentage te rug te schroeven. Dat alles brengt Zee land in een uiterst penibele positie. Vooral ook omdat men hier kennelijk niet goed weet wat tegenover Den Haag gezegd kan en gezwegen moet worden. Teveel spelen op de enkele - dubieuze - kaart van de kansen op een Vaste Oe ververbinding Westerschelde wreekt zich op de toekomstige kwaliteit van de veerdiensten. Te zware nadruk op Juist een snelle verbetering van de Wester- scheldeveren kan worden uitgelegd als opgeven van de VOW-plannen Toch nadert langzamerhand het kritieke punt waarop gekozen moet worden voor het één of het ander. Provinciale staten zullen zich dat komende vrijdag goed moeten realiseren. Met Zeeval king op verkeer en waterstaat heeft Zeeland een voor dit gewest vitale be windsman tegenover zich gekregen, waarmee we nog heel wat kunnen bele ven. vdM MIDDELBURG - De drie in Zeeland ge vestigde bedrijven die tot het noodlij dende OGEM-concern behoorden zijn gered. De ongeveer 170 arbeidsplaat sen bij de ondernemingen zijn voorlo pig veilig gesteld. Dit komt doordat de drie bedrijven (alle in Middelburg) zijn opgenomen in TBI Holdings BV, waar in alle goedlopende OGEM-bedrijven zijn ondergebracht. De drie ex-OGEM-bedrijven zijn in Middelburg gevestigd. Het gaat om Amgas BV (85 werknemers en produ cent van rookgasafvoerleidingen en schoorstenen). Electrotechnisch Inslal latiebureau L J van 't Weslende BV (veertig personeelsleden) en verwar- mings- en installatiebedrijf Sawema (ook veertig personeelsleden). Het besluit tot opsplitsing van het OGEM-concern werd maandag geno men. Zoals bekend zijn de goedlopende bedrijven ondergebracht in de nieuwe vennootschap Vijverbos TBI (eigenaai is Vijverbos TBI Holding BV die geheel gefinancierd wordt door een consor tium van banken). De aandelen in Vij verbos worden gehouden door de Stich ting Beheer Vijverbos. De nieuwe holding omvat bedrijven die samen ruim tienduizend personeelsle den hebben. De slecht renderende be drijven van OGEM blijven in het con cern onder dezelfde naam voortbe staan Deze bedrijven hebben ongeveer 2500 personeelsleden. Verheugd Dc leiding van de drie bedrijven in Middelburg die voort kunnen blijven bestaan toonde zich dinsdag uitermate verheugd over dit feit. Directeur ir J. F. P. Waterman van Amgas verklaarde niet getwijfeld te hebben aan de goede afloop voor zijn bedrijf. „Ik ben erg blij dat we al die turbulente toestanden nu achter de rug hebben en dat we gewoon op de oude voet door kunnen blijven gaan. Amgas is zo gezond als een vis en voor de werkgelegenheid behoeft niet gevreesd te worden". Een soortgelijk geluid kwam van (Slot zie pagina 5 kolom lj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1