PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OGEM-concern zal worden opgesplitst EG-besprekingen in het slop Jaruzelski doet geen toezegging Vier doden bij botsing POGING STOKVIS-GROEP TE REDDEN Bouw reactorvat levert KMS 40.000 manuren werk vandaag Aandelen nu waardeloos GEEN O VEREENSTEMMING BRITSE BIJDRA GE MAATREGELEN MOGELIJK EIND FEBRUARI OPGEHEVEN Opklaringen In de ochtend nog regen. In de loop van de dag van het westen uit opkla ringen middagtemperaturen onge veer 6 graden. Vrij krachtige af en toe harde zuidwesten wind. 225e jaargang no. 21 Dinsdag 26 januari 1982 tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 VLISSINGEN - De bouw van een reactorvat voor de experimentele hoge-flux- reactor van het energie-onderzoekcentrum in Petten, een opdracht die zoals gemeld wordt uitgevoerd door de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlis- singen, levert in totaal 40.000 manuren werk. Met de order is een bedrag gemoeid van ongeveer 4,5 miljoen gulden. Volgens ir J. J. Broodman, bedrijfsdirecteur van de afdeling ketel- en apparaten bouw van KMS, is de opdracht halverwege vorig jaar verstrekt en zijn de voorbe reidingen voor de bouw in een vergevorderd stadium. De order zal in zijn geheel binnen de afdeling speciale apparatenbouw kunnen worden verwerkt. De oplevering van het reactorvat, dat een hoogte krijgt van vijf meter en een omvang van één meter in het vierkant, moet in het begin van 1983 plaats hebben. Volgens de heer Broodman voert men op het ogenblik gesprekken met 'een onder zoekinstituut in het buitenland' over de mogelijke levering van een dergelijk reactorvat Wanneer die besprekingen zullen zijn afgerond kon de heer Broodman niets (Van onze redactie economie ROTTERDAM Het doek voor het noodlijdende OGEM-concern is definitief gevallen. De raad van bestuur en commissarissen van OGEM maakten gistermid dag na het gesprek met de vakbonden bekend dat het bedrijf zal worden opge splitst. De renderende OGEM-onderdelen worden ondergebracht in de nieuwe vennootschap Vijverbos TBI, waardoor in ieder geval 10.500 arbeidsplaatsen behouden kunnen blijven. Over 2500 arbeidsplaatsen blijft voorlopig onzeker heid bestaan. Zij zijn te vinden in de bedrijven die binnen OGEM blijven zitten, maar waar surséance van betaling voor zal worden aangevraagd. Het kabinet en de banken pro beren tie Stokvis-groep van het 0GEIH [-concern overeind te bonden. Minister Terlouw van economische zaken heeft mr. drs. H. Langman, leider van het veerhavens Volgens ambtenaren van het ministe rie van verkeer en waterstaat wordt er niet bezuinigd op de totale kosten van de verbetering van de veerhavpns ln Breskens en Vlissingen. Volgens mi nister Zeevalking rechtvaardigt een vertraging bij de voorbereiding van de werken, dat er twee miljoen gulden naar een volgend begrotingsj aar wordt overgeheveld. PAGINA 3 financieringstekort Minister Van der Stee van financiën blijft vasthouden aan zijn els dat het financieringstekort van de overheid dit jaar beperkt moet blijven tot 6,5 procent. De bewindsman is een tegen stander van 'monetaire financiering', het scheppen van extra geld. Dit bleek maandag in de vergadering van de ka mercommissie voor financiën. PvdA, D'66 en ook het CDA achten het ver antwoord om - nu de betalingsbalans een overschot vertoond - de bankbil- Jettenpers wat sneller te laten draaien, PAGINA 5 werkgelegenheidsfonds De provinciale overheid kan niet met een miljoenenstroom de economische motor van Zeeland aanzwengelen. Vol gens gedeputeerde P. G. van den Bos- se willen gedeputeerde staten jaarlijks één tot anderhalf miljoen gulden ste ken in het provinciale werkgelegen heidsfonds. Het geld zal vooral gebruikt worden daar waar de bestaande rijksregelin gen niet voorzien. Ook bedrijver, in kleine kemen die belangrijk zijn voor de leefbaarheid kunnen op steun reke nen. aldus Van den Bosse PAGINA 9 bankconsortium dat betrok ken is bij de OGEM-affaire, hiervoor een aantal scenario's voorgelegd. ROTTERDAM - Op grond van de huidige financiële positie van Ogem moet worden gevreesd dat het gehele vermogen van de aan deelhouders als verloren moet wor den beschouwd. Daarmee zijn de aandelen waardeloos geworden en zal Ogem als beursfonds verdwij nen, aldus de raad van bestuur. Hiermee is een eind gekomen aan een onderneming die in haar meest recente vorm nog maar betrekke lijk korte tijd bestond. Met name de beslissingen om snel uit te breiden met veel geleend geld en het inzakken van de onroerend goed-markt hebben het concern de das omgedaan. De rentelasten zul len over 1981 ongeveer 25 miljoen gulden boven de begroting uitko- MinisterDen Uyl van sociale zaken heeft volgens de bonden laten toe ten geen heil te zien in het voorstel om bijvoorbeeld via het banenplan geld in Stokvis te steken. Dat schijnt vanwege wettelijke beper kingen niet onmogelijk te zijn. al dus een teleurgestelde vakbonds bestuurder Van Stratum. Volgens de bonden is een investering van 40.000 a 50.000 gulden per werkne mer voldoende om Stokvis over eind te houden. Den Uyl liet maandag na het ge sprek met de bonden zelf weten dat het de moeite waard is om Stokvis te behouden, al is het volgens hem een kwetsbare zaak. De belangrijk ste voorwaarden voor de overheid om steun te verlenen is volgens de minister, dat de banken ook bereid moeten zijn om hun steentje aan een overlevingsplan van Stokvis bij te dragen. Als de banken hun verantwoordelijkheid niet nako men, zo zei Den Uyl. dan komt er van overheidszijde ook geen geld. Afgelopen nacht zouden hierover zowel het kabinet als de banken, waarbij OGEM een schuld heeft van rond 600 miljoen gulden, nader beraad voeren. De definitieve beslissing over het voort bestaan van de Stokvis-groep zal naar verwachting vanmorgen vallen. Op de vraag van de vakbonden die bij het gesprek op het ministerie van eco nomische zaken en later op sociale za ken aanwezig waren, of de banken be reid zijn bij uitstel van betaling ontsla gen personeelsleden nog drie maanden door te betalen, liet ABN-bestuurder Langman een keihard nee horen. De bonden zijn ervan overtuigd dat het onontkoombaar is voor de rest van de bedrijven die worden ondergebracht in de BV „Sterfhuis" uitstel van beta ling te vragen. De potentiële koper voor Stokvis en de andere handelspoot van OGEM, de Nieuwe Afrikaanse Handelsvennoot schap (NAHV), die het zaterdag liet af weten, heeft laten blijken alsnog te wil len praten. De onderhandelingen zijn dan ook weer heropend. Het gaat daar bij om het bedrijf Trans gulf, een parti culiere onderneming, eigendom van een Pakistaanse familie met grote be langen op scheepvaartgebied. Breekpunt zaterdag was de prijs die Trans gulf wilde betalen. Volgens OGEM-topman H. J. Mathot was dat een rechtstreeks gevolg van de slechte publiciteit die OGEM de laatste weken gehad heeft. „Hij had een map vertaal de knipsels uit Nederlandse kranten bij zich en zei: wanneer we wachten kun nen we de hele zaak tegen liquidatie- waarde kopen. En daarop baseerden zij ook hun prijs. Dat was voor ons niet acceptabel", aldus Mathot. Nu mogelijk de Nederlandse overheid (Slot zie pagina 10 kolom 4) ZALTBOMMEL- Bij een kettingbotsing op Rijksweg 2, iu de buurt van Zaltbommet, zijn gistermiddag vier mensen om het leven gekomen en raakten 16 gewond, waarvan twee ernstig. De slachtoffers zijn de 37-jarige J. van de Braak uit Veghel en zijn vader P. van de Braak uit Nistelrode, de 35-jarige H. C. van de Weijenberg uit Den Bosch en de 25-jarige Hongaar Z. Laszlo die met vakantie in ons land was. De oorzaak van de kettingbotsing, waarbij vijftien per sonenauto's en zes vrachtwagens betrokken waren, is volgens de rijkspolitie te hard en te dicht op elkaar rijden. Het was tijdens het ongeval enigszins heiig, maar niet mistig, aldus de politiewoordvoerder. Uit de wijde omgeving werden ambulances en brand weerkorpsen naar de plaats van het ongeluk gestuurd, waar grote chaos was ontstaan. Door de chaos bestond er de hele middag verwarring over het aantal dodelijke slachtoffers. Drie personenauto's en twee vrachtwagens brandden volledig uit. In één van de uitgebrande wagens zaten vader en zoon Van de Braak. Van onze correspondent BRUSSEL - De ministers van buiten landse zaken van de Europese Ge meenschap zijn er gisteren in Brussel voor de zoveelste keer niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over vermindering van de Britse bijdrage aan het Europese budget. Alle landen zijn het met Groot-Brittannië eens dat de Britse bijdrage omlaag moet, maar men kwam niet uit de vraag hoe dat precies moet gebeuren en wie dat moet betalen. De Belgische minister van buitenland- Maandagmiddag hebben de vakbonden gesprekken gevoerd met de beide vice-premiers Terlouw en Den Uyl over de werkgelegenheid bij OGEM. se zaken Tindemans, die dit halfjaar de Europese ministerraad voorzit, en de voorzitter van de Europese commissie Thom zullen nu samen de komende we ken via bezoeken aan alle Europese hoofdsteden proberen een uitweg te vinden. Zolang dat niet lukt staat ook het Europese landbouwbeleid op losse schroeven. Voorstellen ter beperking van de landbouwuitgaven zijn namelij k gekoppeld aan de oplossing van het Britse probleem en daarenboven wordt GIF GEVONDEN IN BOERENKOOL AMSTERDAM (ANP) - De keuring,- dienst van waren in Amsterdam heeft kankerverwekkende stoffen gevonden in boerenkoolmonsters die afkomstig zijn uit de directe omgeving van de chemische fabriek Cindu te Uithoorn. Het onderzoek is door de keurings dienst verricht op verzoek van de plaatselijke milieugroepering Cin- droom. Hoge concentraties van het gif (benzo- fa) pyreen genaamd) zijn vooral geme ten in groenten die aan de oostkant van de fabriek zijn verbouwd. Bezitters van moestuinen in dit gebied hebben van het gemeentebestuur het advies gekre gen hun zelf verbouwde boerenkool niet te eten. Landbouwbedrijven zijn er niet in de buurt, zodat er geen gevaar be staat voor het op de markt verschijnen van de besmette groente. Benzo- (a) pyreen behoort tot de zoge naamde polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pca's) waarvan wordt aangenomen dat er een kanker verwekkende werking van uitgaat. gevreesd dat Londen voorlopig de ge bruikelijke jaarlijkse prijsverhoging voor de landbouw, waarvoor de Europe se Commissie deze week waarschijnlijk voorstellen zal doen, tegen zal houden. Minister Van der Stoel vond de misluk king „bijzonder teleurstellend". Ne derland is volgens Van der Stoel best bereid om de Britten tegemoet te ko men, maar volgens hem vragen de Britten momenteel het onderste uit de kan. Van der Stoel meende dat Londen zich maar eens moet realiseren hoe de si tuatie zou zijn indien Engeland niet in de EG zou zitten. Groot-Brittannië heeft een tegemoet koming in de Europese bijdrage geëist voor een periode van vier tot vijf jaar die uitsluitend gedurende de jaren af neemt indien hun veranderd Europees beleid meer voordelen voor Groot- Brittannië oplevert. De andere EG-lid- staten wilden echter meer zekerheid dat het extra geld voor Londen de ko mende jaren werkelijk naar beneden gaat. Daar werden ze het niet over eens. prijsbeleid Het midden- en kleinbedrijf wil meer vrijstellingen van de prijsbeschikkin- gen van het ministerie van economi sche zaken. Met name in de sector van de duurzame consumptiegoederen zou het prijsbeleid van minister Terlouw knellend werken. De Consumenten bond dringt juist aan op minder vrij stellingen PAGINA 15 bodemsanering De ontwikkeling van alternatieve me thoden voor bodemsanering zou een nieuwe exportmarkt kunnen opleve ren. Dr F. Mischgof3ky, hoofd van het fysisch en chemisch onderzoek aan het laboratorium voor grondmechanica in Delft, ziet niet alleen nieuwe export kansen. maar ook besparingen van honderden miljoenen guldens. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 11. Radio en televisie: 14. Financiën, economie: 15. Varia: 13. (Van onze correspondent WARSCHAU/BRUSSEL - De rede die de Poolse militaire leider en tevens mi nister-president, generaal Jaruzelski, maandag heeft gehouden voor het Poolse parlement, valt vooral op door wat niet werd gezegd. In zijn urenlan ge toespraak deed Jaruzelski geen con crete toezeggingen over de opheffing van de staat van beleg of de daaraan verbonden repressieve maatregelen. Er viel ook niets in te bespeuren van enig voorstel tot onderhandelingen met de kerk of de vakcentrale Solidari teit. Jaruzelski repte zelfs niet over een mogelijke dialoog. De algemene teneur van Jaruzelski's voordracht was niet meer dan de vast stelling dat sommige repressieve maat regelen zouden kunnen worden opgehe ven als alles goed gaat. met als uit gangspunt eind februariEn als het zich allemaal niet goed ontwikkelt en de „anti-socialistische activiteiten" door gaan. dan zouden er zelfs nieuwe repres sieve maatregelen kunnen worden in gevoerd. De generaal viel in zijn rede fel uit naar de „extremisten binnen Solidariteit", die hij de schuld gaf van alles wat er op het ogenblik fout is in Polen, de ver lamde economie inbegrepen. Voor de Polen zelf moet de met enige hoop tegemoet geziene toespraak van de hoogste leider een bittere teleurstel ling zijn. Op zijn minst hadden ze een paar lichte concessies verwacht, waar door hun bewegingsvrijheid binnen het land wat minder beperkt zou worden, of waardoor de communicatie weer op gang gebracht zou worden Maar niets van dat alles Integendeel, generaal Ja ruzelski verklaarde voor het parlement heel gewoon dat er in Polen geen mili- mluua.^.uui' is „omdat de regering en het parlement normaal functioneren". De geïnterneerden, verklaarde hij, wor den door vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis bezocht. Ook beweerde hij dat er geen enkele druk van buitenaf is geweest de staat van oorlog uit te roepen. „Moeten wij gestraft worden omdat wij één keer zijn opgetreden voordat er schade werd aangericht", zo vroeg de kleine gene raal. „Wij hebben verhinderd dat dit land uit elkaar valt". De Europese Gemeenschap overweegt de Sowjet-Unie voortaan meer te laten betalen voor geldleningen uit het Wes ten. De ministers van buitenlandse za ken van de Gemeenschap hebben deze mogelijke sanctie tegen Moskou, in verband met dc Russische betrokken heid bij de gebeurtenissen in Polen, gisteren in Brussel besproken. uij de definitieve besluitvorming, vandaag, wordt verwacht dat Grie kenland niet zal meedoen, omdat het de kritiek op Moskou en Warschau niet deelt. De Europese ministers zijn gisteren voorts akkoord gegaan met een voor stel van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Gemeen schap! om Polen voor een kleine 100 miljoen gulden directe voedselhulp te geven. Deze hulp moet via niet-rege- ringsinstellingen, zoals het Rode Kruis en Charitas. de Poolse burger ten goede komen. De Gemeenschap heeft er on voldoende vertrouwen in dat de voed selhulp die via de Poolse regering wordt gegeven ook werkelijk bij de burgers te recht komt. Om die reden heeft de Europese Ge meenschap ook besloten om de goedko pe voedselleveranties die. tegen 15 pro cent onder de wereldmarktprijzen aan de Poolse regering werden gegeven, te staken. Polen kan wel tegen de gewone prijzen voedsel kopen in West-Europa. De Europese ministers zullen vandaag ook de mogelijkheden bespreken tot eventuele beperking van de Sowjet-ln- voer in West-Europa. De Europese Commissie zal waarschijnlijk de op dracht krijgen de mogelijkheden daar toe te onderzoeken Een bekend Russi sche exportartikel Is de Lada-auto. waarvan er bijvoorbeeld in Nederland verleden jaar voor zo'n 10 miljoen gul den werden geimporteerd. Veel belangrijker echter voor Neder land en West-Europa als geheel is de import van Russische energie. Het grootste deel van de Russische invoer in Nederland over de eerste negen maanden van 1981, ter waarde van 2.7 miljard gulden, bestond uit aardolie- (produkten). TERNEUZEN - Nederlandse mili tairen bewaken in de haven van Terneuzen een materieel- en muni tietransport zonder ongereldhe- den. I Pagina 2). De VVD verwijt minister Van Thijn vérgaande laksheid inzake de munitietransporten in Gronin gen die veel weerstand en betogin gen oproepen. Nljpels vraagt om een spoeddebat. (Pagina 3i.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1