PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DC 10 raakt te water Nog geen Nederlandse maatregelen tegen Polen STREEKVERVOER DREIGT MET A CTIES DEZE WEEK kleintjes 71 d Dubbele moord in Belfast ipjim NAVO-LANDEN MAAKTEN BALANS OP Vrijdagmiddag gratis vervoer Minister bezuinigt op verbetering veerhavens Veel bewolking Veel bewolking, in de ochtend plaatse lijk mist en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 3 gra den- Matige zuidwestenwind. 225e jaargang no. 20 Maandag 25 januari 1982 WARSCHAU -Een vorige week gemaakte foto van aartsbisschop Glemp bij het betreden van de St.-Stefankerk in de Poolse hoofdstad. De foto bereikte zaterdag Londen. nop DEN HAAG - De raad van best nis miljoen gulden gevraagd om c kunnen laten voortbestaan. In c e» zaken), Den Uyl (sociale zaken ei dj( Ogem-top bijeen. De ministers es! Tot de steunaanvraag werd eerder op de dag besloten, nadat zaterdagavond de verkoop van Stokvis en van de oes NAHV (Nieuwe Afrikaanse Handels en Vennootschap) aan de Zwitserse onder- ge- neming Transgulf International onver- ien hoopt niet doorging. Met de verkoop nd. van die bedrijven zouden zeker 3000 BELFAST (UPI) - Onbekende overval- Iers rijn zaterdagochtend een woning In het oosten van Belfast binnenge- ren drongen en hebben daar een lid van ten protestantse paramilitaire groep iet en diens zoon doodgeschoten, ie- De zoon, de 21-jarige Robert Mitchell, i(> werd in de hal gedood, waarna de over- d.' vallers, het moeten er twee geweest zijn K- volgens de politie, de trap op gingen en Q de 46-jarige vader vermoordden. 'J> Mevrouw Mitchell was niet thuis, de 18- 5é Jarige zoon Paul, werd niet opgemerkt en rende langs het lijk van zijn broer het rd huls uit. Het is niet bekend wat de reden van de moord is geweest. bevoorrading De VéGé-winkeliers in Zeeland, die tot voor kort hun goederen betrokken van groothandel Maljers bv, zullen in de toekomst door de twee dichtstbljzijn- de VéGé-groothandels (Breda en Zoe- termeer) worden bevoorraad. De finan- ciële problemen van Maljers hebben overigens ook tot gevolg dat wij nkope- ri) Van Leerzem (Middelburg, Vlissin- gen en Oost-Souburg) voorlopig de deuren moet sluiten. Bij Van Leerzem 2rijn acht medewerkers in dienst. 1 PAGINA 3 i gascontract i De Sowjet-Unie zal Frankrijk over een periode van 25 jaar acht miljard kubie ke meter aardgas per jaar leveren. De import, van Nederlands aardgas zal ge- leldelijk minder worden. Het contract, dat in 1985 ingaat, is in Frankrijk met i gemengde gevoelens ontvangen- men wijst daarbij op de grote afhankelijk- i< heid van de Sowjet-Unie. PAGINA 7 goed Theo Koomen volgde Jos Brink op als quiz-master in 'Holland-Belgie. Koo- men - vaak verguisd door de televisie- B kriticl - was bang. Maar de reacties i vielen erg mee. 'Er is iets heel vreemds aan de hand. Ze vinden me nog goed ook...' PAGINA 0 afgang De Russin Natalja Petroesjova heeft haar Europese titel schaatsen bij de dames in Heerenveen op overtuigende wijze geprolongeerd. De Nederlanders kwamen er voor de ereplaatsen niet aan te pas. Ria Visser ging af en Alle Boorsma werd op de 1500 meter gedis- kpBliflceerd. PAGINA 11 klaar Ajax heeft de uitwedstrijd tegen NEC met 3-1 gewonnen. Ongeveer 22.000 toeschouwers - voor Johan Ciïiijfl naar het Goffertstadion gekomen - za gen een. ondanks het zware veld. boeiende pqrtij 'Ajax is klaar voor het duel in de Rotterdamse Kuip', zo meende trainer Kurt Linder na het laatste fluitsignaal PAGINA 16 conflict Indoor Zeeland '82 is vooral een evene ment met breedte-atletiek geworden, i Aan de wedstrijd in Goes namen overi- gens geen Zeeuwse topatleten deel Slechts één incident ontsierde het ge beuren: op de 1500 meter kwam Kees Verkerk in conflict met Gerard Bras. Verkerk beschuldigde de latere win naar Bras dat hij hem een klap in de maag had gegeven. Bras ontkende. "Verkerk kan niet tegen zijn verlies' Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. ïur van Ogem heeft de overheid e Stokvis-bedrijven, onderdeel e loop van de avond kwamen de werkgelegenheid) en Van der St gingen tegen middernacht in be van de 5000 arbeidsplaatsen die bij het noodlijdende Ogem-concem op het spel staan, veilig kunnen worden ge steld. Bestuurder Van Straatum van de Dien stenbond FNV verklaarde gisteravond laat dat de directie van de Stokvis- groep de bond geen inzage wilde geven in het overlevingsplan dat zij voor het bedrijf heeft opgesteld. Een en ander betekent, aldus Van Straatum, dat het op elkaar afstemmen van het door Stokvis en het door de bonden ontwor pen overlevingsplan voor Stokvis niet is gelukt. De bonden en Stokvis zullen vandaag afzonderlijk met de overheid praten over redding van de onderne ming. In Genève werden zaterdag onderhan delingen over de verkoop gevoerd tus sen de Ogem-top en Transgulf. In de loop van de dag liet een woordvoerder van de vakbond Unie BLHP weten, dat de verkoop van de bedrijven zo goed als UTRECHT - Aan het einde van deze week zijn stakings- en andere acties te verwachten in het stads- en streekver voer. De acties vinden alleen plaats, als minister Zeevalking van verkeer en waterstaat niet ingaat op de eis van de vakbonden een ongemakkentoeslag van 6 procent toe te kennen aan chauf feurs. Daartoe hebben de verschillen de vakbonden het afgelopen weekein de besloten. Donderdag heeft er een bespreking plaats tussen de bewindsman en de vakbonden Dan zal de minister meede len of hij al dan niet ingaat op de eis van de vakbonden Doet hij dat niet. dan gaan de chauffeurs van de gemeentelij ke vervoerbedrijven vrijdagochtend voor een halve dag in staking Vrijdag middag worden de passagiers gratis vervoerd Dat heeft de ambtenaren bond ABVA-KABO. waarbij de chauf feurs van de gemeentelijke vervoerbe drijven zijn aangesloten, dit weekeinde laten weten. ondagavond een bedrag van 40 an het concern, zelfstandig te linisters Terlouw (economische (financiën) in Den Haag met de ïad over het verzoek. rond was. Ook ir. H. J. Mathot, voorzit ter van de raad van bestuur van Ogem, liet zich vanuit Genève positief uit over het verloop van de onderhandelingen. Hij liet weten nog diezelfde avond met Transgulf tot overeenstemming te wil len komen. Het pakte echter anders uit. In de loop van de avond liet een woordvoerder van Ogem weten, dat de verkoop van de bedrijven aan Transgulf niet door ging. Bestuurslid Peter van Stratum van de Dienstenbond FNV noemde het afspringen van de verkoop een grote teleurstelling. „We zijn weer net zo ver als vorige week: ongeveer 5000 ar- De Sowjet-Unie heeft het resultaat van de graanoogst van 1981 voor het eerst in zes jaar weggelaten uit een lijst van economische resultaten van dat jaar. Waarnemers menen dat de oogst een van de slechtste van de afgelopen jaren is. lj: u.»aucurs in het streekvervoer, die zijn aangesloten bij de vervoersbond FNV, willen op 1 februari met acties be ginnen. Vanaf die datum worden passa giers in het hele land gratis vervoerd. De vervoersbond CNV heeft nog geen plannen klaar. Zij wil pas over acties praten, als het gesprek met de minister, donderdag, niet het gewenste resultaat oplevert. Actiecentrum In Utrecht wordt vandaag in het kan toor van de Vervoersbond FNV een lan delijk actiecentrum ingericht en be mand. Een draaiboek voor de acties ligt al klaar. Deze week worden in het hele land actieleiders aangewezen. Ju risten van de Vervoersbond bestude ren de juridische gevolgen van even tuele acties. Het conflict over de ongemakkentoe slag dateert al van het vorig jaar Toen gingen chauffeurs van de HTM (Den Haag) en de RET (Rotterdam) in sta king voor een betere beloning. Zij eisten beidsplaatsen dreigen verloren te gaan door de problemen bij het Ogem- Woedend was de FNV-bestuurder over de voorbarige berichtgeving van de Unie BLHP. Hij meende dat er onzorg vuldig was omgesprongen met de be langen van ongeveer 3000 werknemers door voortijdige en naar later bleek on juiste berichten naar buiten te brengen. „De werknemers van Stokvis zijn op die manier blij gemaakt met een dooie mus". Van Stratum vroeg zich af of de Unie BLHP nog wel getolereerd kan worden aan de onderhandelingstafel. De verkoop van de bedrijven maakte onderdeel uit van het plan dat het Ogem-concem vrijdag had voorgelegd aan het bankenconsortium, een groep van 21 Nederlandse en buitenlandse banken, dat de schuldenlast van ruim 600 miljoen draagt. Volgens dat plan moet het concern in twee delen worden gesplitst. De gezonde bedrijven moeten worden ondergebracht in een houdster maatschappij Vijverbos BV. De bedrij ven waarvan het voortbestaan onzeker is, worden ondergebracht in Ogem BV. Het is nog niet bekend of het banken consortium met dit plan akkoord gaat. Een woordvoerder van de Unie BLHP een ongemakkentoeslag van 6 procent voor onregelmatige diensten en voor extra bezwarende werkomstandighe den als lawaai en agressie van passa giers. De stakingen leidden tot een tij delijke toeslag van 68 gulden voor het rijdend personeel in stads- en streek vervoer. In september liet de minister van ver keer en waterstaat een onderzoek in stellen naar de problemen, waarmee chauffeurs te kampen hebben. Dat on derzoek. dat door een adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten fVNG) werd verricht, is inmid dels afgerond Volgens het rapport van het adviesbureau is er geen reden om het rijdend personeel extra te belonen. Niets extra Het rapport gaat ervan uit, dat een ex tra beloning voor de bezwarende om standigheden al is verwerkt in een eer der toegekende verhoging van de loon schaal. Minister Zeevalking wil dan liet weliswaar weten te hebben verno men dat het consortium zijn goedkeu ring aan het plan had gehecht, maar de ABN - die de leiding van het banken consortium heeft - zei dat pas vandaag mededelingen kunnen worden ver wacht. Deze ochtend komen de vakbonden en de Ogem-top opnieuw bijeen om de si tuatie te bespreken. Met de bonden worden dan de resultaten besproken van het gesprek, dat de Ogem-top gis teravond met de overheid heeft ge voerd over de steunaanvraag van 60 miljoen gulden. Bij het ter perse gaan van deze editie waren de resultaten van dat overleg nog niet bekend. Volgens de woordvoerder is het niet uit gesloten dat de Poolse diplomaten in de toekomst in hun bewegingen worden beperkt. Maar dan zal eerst duidelijk moeten zjjn dat zulke beperkingen ook voor de Nederlandse diplomaten in Warschau gelden. Daarvan is tot nu toe niets gebleken, met uitzondering van de eerste dagen na de staatsgreep van december. Voorts praten de EG-minis- ters van buitenlandse zaken vandaag en dinsdag over eventuele verdere maatregelen tegen Polen en de Sowjet- Unie. De uitkomst van die gesprekken zal eerst moeten worden geëvalueerd alvorens van Nederlandse stappen sprake kan zijn, aldus de woordvoerder van het ministerie. Balans Tijdens de NAVO-bijeenkomst, waar aan naast de ambassadeurs ook econo mische experts deelnamen, zijn geen concrete en gezamenlijke maatregelen tegen Polen of de Sowjet-Unie overeen gekomen. Wel is de balans opgemaakt van stappen die de NAVO-landen af zonderlijk al hebben gezet en welke nog kunnen volgen- De ambassadeurs van de NAVO-landen hebben in Brussel overigens vastge steld dat sinds 11 januari, toen de NA- VO-minister een speciale vergadering aan Polen wijdden, de situatie in dat land verder is verslechterd en dat van uitzicht op terugkeer naar de situatie van voor de staatsgreep geen sprake is. Tijdens een vergadering van de coördi natiecommissie voor exportcontrole in Parijs hebben de NAVO-landen en Japan besloten het toezicht op de ex- ook geen gehoor geven aan de eis tot extra beloning in de vorm van een on gemakkentoeslag van 6 procent. Op grond van de uitkomsten van het rapport wil de bewindsman de tijdelijke toelage van 68 gulden intrekken. Wel wil hij de chauffeurs in een hogere loon schaal indelen. Het gevolg van die twee voornemens is wel, dat veel chauffeurs er in hun inkomen op achteruit zullen gaan. Zeevalking onderkent dit en is bereid het huidige inkomen van de chauffeurs te garanderen. Maar dan moeten de chauffeurs wel akkoord gaan met de conclusies van het rapport. Voor de chauffeurs is de toezegging van Zeevalking echter onvoldoende. Hoe lang de garantie van de minister van kracht blijft, is onbekend. Boven dien geldt die garantie niet voor het personeel, dat na 31 januari in dienst treedt. De chauffeurs houden daarom vast aan de extra ongemakkentoeslag van 6 procent naast de indeling in een hogere loonschaal. port van technologie naar het Oost blok te verscherpen. Aan de vooravond van een tweedaagse zitting van het Poolse parlement, van daag en morgen, heeft de primaat van Polen, aartsbisschop Jozef Glemp. zon dag opgeroepen tot een dialoog tussen de autoriteiten en de samenleving. De primaat droeg een door de radio uit gezonden mis voor in een overvolle kerk in de hoofdstad- Het herderlijk schrij- IVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft besloten te bezuinigen op de ver betering van de veerhavens van Vlissingen en Breskens. Dit jaar zal hij daarop 2 miljoen snoeien, terwijl er voor '82 5 miljoen was gereserveerd. De consequentie van zijn besluit heeft de bewinds man niet aangegeven in de brief die hij over dit onderwerp aan de tweede kamer heeft gestuurd. Zeevalking zat met een gat van 15 miljoen in de begroting van het rijkswegenfonds. De 2 miljoen kor ting op de veerhavens is onderdeel van de nieuwe dekkingsplannen voor die begroting. Minister Zeevalking ven van de Poolse bisschoppen, waarin rie autoriteiten wordt gevraagd het nor male leven te herstellen en alle geïnter neerden vrij te laten, werd niet voorge lezen. Een spreker wees er echter op dat dit wel in alle andere kerken gebeurde. Paus Johannes Paulus n heeft zich zon dag achter de oproep van de bisschop pen geplaatst. Verscheidene Poolse hoge functiona rissen, onder wie een invloedrijke ge neraal, hebben politiek asiel gekregen in Amerikaanse ambassade. Dit heeft het Amerikaanse televisienetwerk ABC vrijdagavond meegedeeld. De asielzoekers worden volgens ABC momenteel door de Amerikaanse in lichtingendienst CIA ondervraagd en zouden waardevolle informatie ver schaffen. Dit jaar zou er. na enige jaren van uitstel, begonnen worden met de verbetering van de veerhavens in Vlissingen en Breskens. Die moe ten geschikt worden gemaakt voor de komst van de dubbeldeksveer boten. In '82 zou er volgens de hui dige plannen een voorzichtig begin worden gemaakt met de verbete ringen. Het lijkt waarschijnlijk dat er slechts een zeer klein deel van de voor slit jaar vastgestelde werken zal worden uitgevoerd. Het CDA-tweede kamerlid H. Eversdijk is ernstig teleurgesteld door Zeevalking's brief. Hij zegt dat de bewindsman 'Zeeland wel be hoorlijk in de tang neemt', wijzend op de bezuinigingen op de Delta werken, waardoor onder meer de sluis in het Goese Sas is vervallen, en de aangekondigde heroverwe ging van de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Zeevalking debatteert vandaag - maandag - over de begroting van het rijkswegenfonds met de water staatscommissie uit de tweede ka mer. Daarbij komt zijn brief over de veerhavens aan de orde. Felheid De Zeeuwse gedeputeerde P. G. van den Bosse betreurde zondag avond de beslissing van de minis ter en meende dat het college van gs er waarschijnlijk wel met de no dige felheid op zal reageren. Het minder geld beschikbaar stel len voor de verbetering van de op stelterreinen en fuiken van de veer havens in Breskens en Vlissingen betekent dat het langer zal duren voor deze havens geschikt zijn voor een dubbeldekker, stelde de heer Van den Bosse, die dat economisch een slechte zaak noemde. Hij dacht daarbij ook aan de mist van de vori ge week, waarbij het veer Kruinin- gen-Perkpolder eerder uitvalt, zo dat het vrachtvervoer naar Vlissin- gen-Breskens gaat, maar daar in de huidige situatie geconfronteerd wordt met langere wachttijden. „En dat kost het bedrijfsleven geld", waarschuwde de gedepu teerde Met de aanpassing van de veerhavens zou dit jaar een begin worden gemaakt. BOSTON (RTR/UPD - In de Verenigde Staten is een offi cieel onderzoek begonnen naar de oorzaak van een vlieg- tuigonderzoek op de luchthaven Boston. Daar gleed zon dag een DC-10 met aan boord 208 inzittenden van de landingsbaan in het - overigens ondiepe - water aan het eind van de baan. Er waren 22 lichtgewonden. Of glad heid op de landingsbaan de oorzaak van het ongeval is, zoals in eerste instantie werd aangenomen, werd echter aangevochten. Een woordvoerster van de luchthaven liet nadrukkelijk weten dat vlak voordat het toestel te water raakte, nog andere vliegtuigen zonder problemen van dezelfde baan gebruik hadden gemaakt. Zij zei dat de baan 'ijsvrij' was toen de DC-10 landde. Een delegatie van de nationale veiligheidsraad voor het transport liet op een persconfe rentie weten dat zij zal nagaan of de weersomstandighe den dan wel menselijke of mechanische factoren van be lang zijn geweest. Het toestel landde bij mistig en regen achtig weer. Dank zij het feit dat de staart van het vlieg tuig in het ondiepe water boven water bleef, konden de passagiers en bemanningsleden het toestel zonder moei lijkheden verlaten. DEN HAAG - De Nederlandse regering is niet van plan op korte termijn de bewegingsvrijheid van Poolse diplomaten in Nederland te beperken. Dat zei desgevraagd de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zon dagavond. Na de bijeenkomst van permanente vertegenwoordigers van de NA VO-landen, zaterdag in Brussel, was gesuggereerd dat de Nederlandse regering zou overwegen tot zo'n beperking over te gaan. Die maatregel zou passen in de politieke druk die van westerse zijde op Polen wordt uitgeoefend om een eind te maken aan de militaire dictatuur in dat land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1