PvdA wil meer geld vrijmaken voor banenplan van Den Uyl Demonstraties voor en tegen munitietransport pzefi PvdA: snelle beslissing over plaatsing raketten RUSSEN LEVEREN FRANKRIJK AARDGAS PZC/binnen -buitenland Koopje voor rijke hertog Record-bezoek Landbouw-RAI het weer Glimp van prinses Di ACTIES VERTRAAGDEN ALLEEN GEWOON TREINVERKEER MAANDAG 25 JANUARI 1982 LONDEN (RTR) - Een uitgelezen bouw plaats in Londen, uitziend op Hyde Park, wordt door de regering voor slechts 23.700 pond sterling (ca. 115.000 gulden) verkocht, de prijs die daarvoor 215 jaar geleden werd betaald. Dit heeft de onder-minister van ge zondheid, Geoffry Finsberg, het parlement meegedeeld. Hij zei dat de verkoopprijs gebonden was aan een contract van 1767 waaraan de regering zich moet houden. Het terrein, dat nu vele miljoenen waard is, zal worden toegevoegd aan de landgoederen van de 28-jarige hertog van Westminster, een van 's werelds rijkste mannen. Zijn voorouders hadden toen zij het land voor de bouw van een ziekenhuis ver kochten, bepaald dat hun afstammelingen het weer voor dezelfde prijs zouden kunnen kopen wanneer het niet meer voor het beoog de doel gebruikt werd. Op het terrein staan nu enkele van de lege gebouwen van het St. George's Hospital en Medical School die zijn overgebracht naar een voorstad van Londen AMSTERDAM (ANPl - De Landbouw-RAI 1982, die van maandag 18 tot en met zaterdag 23 januari is gehouden, heeft het record aan tal bezoekers van 127.689 getrokken. Dat is elf procent meer dan in 1980, aldus heeft een woordvoerder van de RAI in Amsterdam za terdagmiddag meegedeeld. Het was de eerste tentoonstelling die in de grote RAI werd gehouden. Alle zalen van het onlangs uitgebreide tentoonstellingscom plex waren in gebruik. De voorzitter van het uitvoerend enmité van deze tentoonstelling van onder meer landbouwmachines en -werktuigen, G. W. van Driel. verklaarde bij het sluiten van de expositie dat de stemming onder de exposanten zeer goed was. Er zijn zeer veel zakelijke contacten gelegd, zo voegde hij er aan toe. Een Nipo-enquète tijdens de Landbouw-RAI bevestigde de uitkomsten van een enquête die al in december in opdracht van de Amro- bank werd gehouden: de landbouwonderne mers zijn optimistisch over de investerin gen in de landbouw en hun inkomen. D'66 EN CDA TEGEN BELASTING KINDERBIJSLAG (Van onze parlementaire redactie) DOORN - De PvdA vindt dat het kabinet meer geld dan de nu uitgetrokken f2,5 miljard ter beschikking moet stellen voor het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegen heid). De socialistische fractieleider Wim Meijer verklaarde dit na afloop van een fractieweekein de in Doorn. Hij acht versterking van het werkgelegenheidsbeleid „dringend gewenst" nu de economische situatie verder verslechtert. Volgens Meijer kan het kabinet de noodzakelijke extra middelen gemak kelijk vinden door de aardgaswinsten van de oliemaatschappijen verder af te romen. Daarnaast moet het kabinet De Nederlandsche Bank bewegen een gro ter deel van de winsten af te dragen. Meijer denkt verder aan een vergroting van de monetaire financiering (het drukken van extra bankbiljetten). De PvdA-fractie en een aantal bewinds lieden besloten tijdens het bezinnings- weekeinde dat het herstel van produk- üe en werkgelegenheid de hoofdopgave dient te zijn van het kabinetsbeleid. Dat betekent volgens de fractie dat de matiging van loon- en arbeidskosten moet worden voortgezet, terwijl ook in de collectieve sector verdere bezuini gingen moeten worden doorgevoerd. Daarnaast moet het beleid gericht zijn op het vergroten van de bestedingen voor investeringen en werkgelegen heid. Fondsen Meijer liet weten dat het kabinet ook gebruik moet kunnen maken van de re serves van de sociale fondsen voor de financiering van het „extra" banen plan. Ook andere middelen, bijvoor beeld de fondsen die bestemd zijn voor de WIR, kunnen hierbij betrokken «orden. l?dens de tweedaagse werkbijeen- iomst is de fractie tot de conclusie ge- tomen dat de extra middelen het best gebruikt kunnen worden voor een ver- Deltagebied Hoog water Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse uur cm 2.36 215 3.00 238 3.46 151 3.47 248 4.30 178 4.27 209 4.51 162 Laag water Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 9 24 228 9.51 240 10.00 185 10.14 258 10.15 209 10.32 244 10 24 204 groting van het bouwprogramma. De fractie besloot hiertoe, gezien de „dra matische stijging" van de werkloosheid in de bouw. Maar ook andere plannen uit het re geerakkoord kunnen versneld worden uitgevoerd. Hierbij denkt de PvdA aan exportfinanciering, energiebesparing, investeringen in de sectoren milieu en openbaar vervoer en de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Een verlaging van de premielast voor de werkgevers, vooral in arbeidsintensieve bedrijfstak ken, wordt voorts voorgesteld als mid del om het produktieherstel snel in gang te zetten. In zijn verklaring deed Meijer een be roep op zijn partijgenoot, minister Van Thijn (binnenlandse zaken), om bin nenkort met de ambtenarenbonden te overleggen over een werkgelegenheids- fonds voor de collectieve sector. Elke ambtenaar en trendvolger zou hiervoor een half procent van zijn loon moeten afstaan. De opbrengst van dit fonds wordt door Meijer geschat op f 250 mil joen. Kinderbijslag Ondertussen heeft het bezinnings- weekeinde van de PvdA niet geleid tot een oplossing van het conflict binnen de coalitie over de kinderbijslag. In zijn verklaring wees Meijer opnieuw op de noodzaak snel een systeem te ont wikkelen, waarbij de hogere inkomens belasting gaan betalen over de ontvan gen kinderbijslag. Zoals bekend ver zetten CDA en D'66 zich tegen deze plannen. Net als vorige week CDA-fractieleider Lubbers liet D'66-fractieleider Brink horst zaterdag in het radio-programma 'In de Rooie Haan' weten niets te voelen voor een systeem van inkomensafhan kelijke kinderbijslag. Hij verklaarde dat de bijslag ten goede dient te komen aan het kind. Hij beschouwt de kinder bijslag als een soort vergoeding van de hogere onkosten die mensen met kinde ren maken. Brinkhorst: „De ouders bewijzen de ge meenschap een bepaalde dienst door kinderen te hebben. Het is niet alleen voor henzelf, maar als er over veertig, vijftig jaar geen kinderen meer zouden zijn, dan loopt deze planeet leeg". Hij wees verder op „tal van complica ties" die het heffen van belasting over de kinderbijslag met zich mee zoü bren gen. Met D'66 valt wel over allerlei alter natieven te praten, maar hij hoopt dat het kabinet ook de argumenten van zijn partij meeweegt., zei Brinkhorst. Financieringstekort Tussen PvdA en D'66 dreigen overi gens nog meer conflicten uit te breken over het te voeren financiële beleid. Zo heeft Meijerzaterdaginniet miste ver stane bewoordingen een D'66-voorstel voor een nieuw sociaal-verzekerings ysteem van tafel geveegd. Terlouw steunde in een radiogesprek het voorstel, dat de D'66-fractie de afge lopen week bij het debat over de begro ting van sociale zaken heeft ingediend, en waarbij de overheid nog slechts een minimumuitkering zou garanderen. Voor een hogere uitkering wil D'66 dan een nieuw, vrijwillig verzekeringsstel sel invoeren. Meijer noemde dit voorstel onaan vaardbaar omdat het zou leiden tot een verlaging van de laagste uitkeringen. Hij sprak van een „halvering van de laagste uitkeringen". „Daarvoor zijn wij niet vinden," zei hij. In plaats daar van blijft de PvdA vasthouden aan de netto-netto-koppeling tussen uitkerin gen en lonen. Ook het financieringstekort van de overheid dreigt een twistappel te wor den tussen de beide coalitiegenoten. Terwijl de PvdA-fractie liet weten een vergroting van het tekort aanvaard baar te achten, omdat anders de bezui nigingen mogelijk „contra-produktief zouden uitpakken, verklaarde Brink horst vast te zullen blijven houden aan de afspraken uit het regeerakkoord Meijer zei in zijn verklaring dat de nood zakelijk geachte extra bezuinigingen mogelijk over enkele jaren uitgesmeerd moeten worden. Gebeurt dat niet dan kunnen er negatieve gevolgen ontstaan voor werkgelegenheid en de inkomens. Brinkhorst daarentegen gelooft dat het tekort, indien dat in 1981 iets boven 8 procent is uitgekomen, in de loop van dit jaar verminderd dient te worden tot 6.5 a 7 procent. Deze bezuiniging is volgens Brink horst in de eerste plaats nodig om de rentelasten van de overheid (nu f13 miljard per jaar) te verlagen. Dit be drag, dat ongeveer overeenkomt met de begroting van CRM, vloeit nu weg naar het buitenland. „Dat is onaan vaardbaar," zei hij. Overigens zal de financiële commissie uit de Tweede Kamer vandaag met minister Van der Stee (financiën) overleggen over het beleid ten aanzien van financieringste kort en monetaire financiering. LONDEN - Prinses Diana toont zich sinds de aankondiging van haar zwangerschap niet vaak meer in het openbaar, maar zater dag bezocht zij toch met haar echtgenoot, prins Charles een school in Zuid-Londen. VANMIERLO: WACHTEN OP OVERLEG Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag t/m vrijdag: Veel bewolking, enige tijd regen en later en kele sneeuwbuien. Minimum temperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur on geveer drie graden. Boven Frankrijk ligt een forse uitloper van een uitgebreid hogedrukgebied in de Golf van Biscaje. Deze uitloper zorgt voor erg rustig weer in onze omgeving. De lucht waarin we ons bevinden is erg vochtig. Door uitstraling en ook door de geringe windsnelheden kan zich ge makkelijk mist vormen. Deze mist 'zal vanmiddag weer verdwijnen. De mid dagtemperatuur komt ongeveer op 3 graden. Vooruitzichten voor dinsdag: door de ontwikkeling van een lagedrukgebied boven Skandinaviè komt er meer leven in de weerbrouwerij. Noordwestelijke wind, die sneeuw en hagelbuien brengt. Nautisch bericht Wind: zuidwest 2-3, vanmiddag west 3- 4; zicht: mist, vanmiddag matig: tempe ratuur kustwater: 3 gradenafwijking waterstanden: geen afioijking van bete kenis: maximum golfhoogte monding Schelde's: bij hoog water vanmiddag ongeveer een halve meter. ZON EN MAAN 26 januari Zon op 08 30 onder 1716 Maan op 09.28 onder 18.39 DEN HAAG (ANP) - Homosexuelen hebben zaterdag een petitie aan de ambassadeur van België in Neder land aangeboden, waarin zij protes teren tegen de houding van de Belgi sche regering inzake homosexuali- teit. Het protest was gericht tegen het ge dwongen ontslag van de Belgische le rares Eliana Morissens, die in een Belgisch televisieprogramma over haar problemen als lesbische vrouw had gesproken. Twee dagen na de uitzending van het programma op 28 oktober 1980 werd Eliana Morissens (53 jaar) wegens haar optreden in het programma op non-actief gesteld Zij had op dat moment 23 jaar gewerkt op de provinciale, technische school in Henegouwen. Op 6 december werd ze ontslagen. De federatieraad van de Reformatori sche Politieke Federatie (RPF) heelt zaterdag op een bijeenkomst in Put ten een resolutie aangenomen, waar in het voorontwerp van de wet gelijke behandelinge onaanvaarbaar wordt genoemd. A. de Boer - lid van het hoofdbestuur van de RPF, - zei dat zijn partij vooral tegen het vooront-, werp is gekant, omdat dit geen ver schil maakt tussen het discrimineren van mensen en het maken van onder scheid 'op grond van gedrag'. Een beeld van de betoging die aan het afgeven van ae petitie oij de tsetgiscne amoassaae voorajging (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PvdA dreigt frontaal te botsen met minister Van Mierlo (defen sie) over het plaatsingsbesluit van de middellange afstandsraketten. De socialis ten gaan ervan uit dat het kabinet het liefst nog dit jaar een besluit neemt om deze nieuwe raketten niet te plaatsen. Minister Van Mierlo heeft het afgelopen weekeinde echter geweigerd hierover een toezegging te doen. Na afloop van het werkweekeinde van de PvdA-fractie in Doom verklaarde fractieleider Meijer dat de PvdA ervan uitgaat dat het kabinet een besluit moet nemen over het niet-plaatsen van de raketten. Volgens minister Van Dam (volkshuisvesting) staat zelfs vast dat dit kabinet een dergelijk besluit zal ne men. Vorige week had ook vice-premier Den Uyl zich in deze richting uitgela ten. Van Mierlo Volgens Minister Van Mierlo staat het echter nog in het geheel niet vast welk besluit het kabinet neemt. De beslis sing tot het wel of niet plaatsen van de 48 raketten zal pas vallen als het kabi net zich een beeld heeft gevormd van de ontwikkeling van het ontwape- ningsoverleg. De verklaring van Den Uyl deed Van Mierlo af met de opmer king dat „Den Uyl mag spreken voor zijn partij". De minister van defensie sprak echter namens het gehele kabi net. Van Mierlo is ook niet van zins aan de eisen van de PvdA tegemoet te komen over het afstoten - zonodig eenzijdig - van enkele of alle nucleaire taken. Voor de radio verklaarde hij dat het onge wenst is aan te sturen op een aantal afzonderlijke besluiten. Hij liet weten dat op zijn departement in de loop van dit jaar verschillende combinaties van kerntaken zullen wor den bekeken, om te beoordelen welke taken gehandhaafd dienen te worden. Aan de hand van deze modellen moet straks de Kamer een keuze bepalen De PvdA-fractie liet in haar verklaring weten dat al binnen enkele maanden duidelijkheid over de nucleaire taken zal ontstaan. De fractie verwacht daar over een nieuwe defensienota van mi nister Van Mierlo. Nadrukkelijk lieten de socialisten weten dat eenzijdige af stoting „niet onder alle omstandighe den" mag worden afgewezen. Van Mierlo benadrukte daarentegen juist de noodzaak van bondgenootschappe- lijk overleg over deze materie. Gemengde reacties op contract (Van onze correspondenti PARIJS - Frankrijk en de Sow jet-Unie hebben het afgelopen weekeinde in het diepste geheim een contract gesloten over de levering van Russisch aardgas, waardoor de Fransen voor hun energie in de komende jaren aanzienlijk van de Sowjets afhankelijk zullen zijn. Het in 1985 ingaande contract betreft de leve ring van acht miljard kubieke meter aardgas per jaar over een periode van 25 jaar. Terwijl Nederland op het ogen blik nog 31.2 procent van het aardgas voor Frankrijk levert, zullen de Rus sen in 1990 dit zelfde percentage onge veer hebben bereikt en zal de Neder landse leverantie tot acht procent zijn teruggelopen. In de Franse pers is het nieuws over het contract met de Sowjets met gemengde gevoelens ontvangen. Allereerst is men in Frankrijk ongerust over de grote af hankelijkheid van de Sowjet-Unie. Een andere steen des aanstoots is dat Frankrijk met de mond zo moedig was opgetreden tegen de Sowjet-inmenging bij de staatsgreep van de Poolse gene raal Jaruzelski Nu het echter om za kendoen gaat. blijft er van deze ferme taal niets meer over, zo wordt gerede neerd. De prijs die de Fransen voor het gas zullen betalen is niet bekendgemaakt. De Westduitsers hebben een dergelijk contract met de Sowjets ondertekend enige weken voor de staatsgreep van generaal Jaruzelski. Het gaat hier om 11,2 miljard kubieke meter per jaar. uur cm 14.53 222 15.17 243 16.33 165 16 09 257 16.45 197 16.43 233 17.07 197 21.21 190 21.54 203 21.58 142 22.15 224 22.22 164 22.40 190 2230 162 GRONINGEN - Het afgelopen week einde is zowel voor als tegen de muni tietransporten vanuit de Eemshaven voor het Amerikaanse leger in Zuid- west-Duitsland gedemonstreerd. In Groningen, waar even eerder de 14e munitietrein was vertrokken, Arnhem en Zwolle verzamelden zich zaterdag middag zo'n 2000 mensen voor optoch ten tegen het munitietransport. De de monstranten werden opgeroepen tot nieuwe acties en blokkades bij volgen de munitietransporten door. •ilct Oud-Strijders Legioen en de bewe ging Constructief Jong Nederland had den in Zwolle een demonstratie vóór het munitietransport georganiseerd. Ruim 200 voorstanders deelden bij het NS-station pamfletten uit, waarin sympathie werd betuigd met de NAVO en de VS. Tussen voor- en tegenstanders van het munitietransport deden zich zaterdag middag in Zwolle heftige discussies voor. Het kwam echter niet tot een ge welddadig treffen. De demonstratie in Arnhem had aanvankelijk een rumoe rig verloop. De naar schatting 500 deel nemers werden in de Arnhemse bin nenstad met eieren bekogeld en er wer den enkele rookbommen geworpen. Een woordvoerder van de Vredes- werkgroep uit Hefshuizen, waaronder de Eemshaven ressorteert, heeft zich zaterdag nadrukkelijk gedistantieerd van groepen die menen hun protest te gen de munitietreinen met het leggen van bommen te moeten onderstrepen. Hinder Ook zaterdag ondervond het treinver keer hinder van bommeldingen. Het treinverkeer tussen Dieren en Zuphen moest in de ochtend enkele uren wor den stilgelegd nadat een verdacht uit ziend voorwerp was aangetroffen bij een spoorwegovergang. Het bleek echter een nepbom te zijn. Op het station in Zwolle had de Explosie ven Opruimings Dienst eerder zater dagochtend een voorwerp in een afval bak op het perron tot ontploffing ge bracht. Ook hier ging het om een nep bom. Het treinverkeer tussen Arnhem en Ze venaar moest zaterdagavond opnieuw worden gestaakt na een bommelding. Onderzoek leverde echter geen ver dachte zaken op. Op het traject Gronin- gen-Sauwerd ondervinden de treinen sinds zaterdagavond vertraging als ge volg van brand in een relaiskast. Het beveiligingssysteem op deze lijn. waar langs ook de munitietremen rijden, werd daardoor gestoord. Volgens wö is de brand aangestoken. Het dertiende transport heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag boven Groningen, in Winsum, ongeveer twee uur moeten wachten vanwege menselij ke blokkades op de spoorbaan. De twee munitietransporten die zater dag uit de Eemshaven richting Duitse grens vertrokken, ondervonden geen hinder van de acties. Vandaag en mor gen volgen vermoedelijk de laatste vijf munitietreinen. Er is een speciaal rechercheteam sa mengesteld dat speurt naar de daders van de sabotage op de spoorlijn bij De venter. waar vorige week schakelkas ten van de NS onklaar zijn gemaakt, blokkades van onder meer bielzen op geworpen en al dan niet echte bommen gedeponeerd. BURGEMEESTER BETHLEHEM WIL ERKENNING ISRAEL DOOR PLO TEL AVIV t.AFP) - De burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, heeft de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO opgeroepen Israël te erkennen. In een vraaggesprek met het Israëlische dagblad Haaretz zei Freij: „De PLO moet het bestaansrecht van Israël er kennen en Israël moet rechtstreeks po litieke onderhandelingen met de PLO aanknopen. De burgemeester was van mening dat deze onderhandelingen op vrede ge richt moeten zijn en dat er van te voren geen voorwaarden gesteld mogen wor den. Dit nieuwe standpunt van een burge meester op de westelijke oever van de Jordaan is zonder precedent. Het me rendeel van de niet-Israèlische bestuur ders in dit gebied steunt namelijk altijd de PLO. zegt Haaretz. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van '«LOO-n.SO uur. .dactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 57,30; franco per post f 68,-; per maand 19.55: losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.l. Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V, Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19