PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet pakt acties munitietreinen aan NOS VERLIEST KORT GEDING PUBLICATIE OMROEPGEGEVENS Schelde bouwt nieuw reactorvat Petten Klopjacht op terroristen Italië WESTEN MA A TREGELEN BESCHERMING MA CHINISTEN MEDEDELING TERhOUW: Werkloosheid in EEG boven de tien miljoen Rechter: 'Geen contractbreuk gepleegd' Opklaringen Opklaringen en een enkele bui. Mid- dagtemperatuur rond 5 graden. Vrij krachtige, westelijke wind. 225e jaargang no. 19 Zaterdag 23 januari 1982 MENSWB\R Lange Vorststr. - Goes Tel. 01100-15755 j - „De acties tegen de munitietreinen kan het kabinet niet over zijn kant laten gaan. En t is dat ook niet van plan". Dat zei vice-premier drs. Jood den Uvl vriidafrmiririn«r nadat DEN HAAG het kabinet is dat ook niet van plan". Dat zei vice-premier drs. Joop den Uyl vrijdagmiddag nadat de ministerraad had besloten om de coördinatie van de bestrijding van de acties op zich te nemen. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken is het landelijk coördinatiecentrum ingericht van waaruit richtlijnen naar de lagere overheden gaan die met de munitietreinen te maken hebben. „De acties zijn door de regering aanvan kelijk terughoudend bezien", aldus mi nister Den Uyl, die de ministerraad leid de omdat premier Van Agt pas maan dag weer aan het werk gaat. „Wij zijn van opvatting dat er ruimte moet zijn voor demonstraties. Maar wij vinden dat die acties tegen de kruittreinen vor men hebben aangenomen die niet lan ger zijn toe te staan. De grens is soms ver overschreden. Ik noem branden in seinhuisjes en bommeldingen", aldus Den Uyl. Hi) achtte het begrijpelijk dat er onrust was ontstaan onder het NS-personeel. Dat voelt zich geintimideerd. En wat er soms gebeurt heeft dan ook niets meer met demonstraties van doen, aldus Den Uyl. intimidatie Het landelijk coördinatiepunt gaat zich met de demonstraties en acties te gen de treinen bezig houden. Het gaat hierbij voornamelijk om handhaving van de openbare orde. Het gaat om be scherming van de transporten en de bestrijding van acties die "de grens overschrijden". Den Uyl noemde als voorbeelden het stenen gooien naar treinen en de intimidatie van bepaalde groepen. Den Uyl benadrukte dat handhaving provincies. „Maar we gaan nu de ver- van de openbare orde ln eerste instan- schillende opvattingen over de handha- tie een zaak is van de gemeenten en de ving van de orde in Den Haag coordine- Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen zal het nieuwe reactorvat bouwen voor de experimentele hoge-flux-reactor van het energie-onderzoekscentrum in Pet ten. Dat blijkt uit antwoorden die mi nister Terlouw van economische za ken de Tweede Kamer heeft gezonden ter voorbereiding van het debat over energiebeleid. De reactor wordt beheerd door de Euro pese Commissie, die gelden heeft gere serveerd voor'het nieuwe vat. Het con tract met De Schelde is inmiddels gete kend. Uit reactorveiligheidsoverwegin gen, zegt Terlouw, moet het oude vat uiterlijk in 1983 zijn vervangen. De hele operatie wordt begeleid door de kernfy sische dienst. Bij de Schelde waren vrij dagavond geen nadere inlichtingen over de opdracht te verkrijgen. HAARLEM, BREUKELEN (ANP/GPD) Volgens Terlouw heeft het gebruik van B'j drie overvallen is voor ruim drieënhalf miljoen gulden buitge- (Slot zie pagina 8 kolom 7) maakt. Alleen als er in Zecuwsch-Vlaanderen zou moeten worden geënt tegen de varkenspest, zal deze streek 'apart worden geschoven' van de rest van Ne derland De Zeeuws-Vlaamse varkens houders - enigszins gerustgesteld door deze mededeling - zijn er van over tuigd dat er maatregelen nodig zijn om van hun 'besmette' image af te komen. 'De verkoop van biggen wordt nu al moeilijker'. PAGINA 3 qroei-norm Een jaarlijkse groei van het defensie budget met ten minste drie procent is wellicht niet haalbaar. Volgens minis ter Van Mlerlo (defensie) blijft de Inter nationale situatie overigens aanlei ding geven tot zorg. Gezien de sociaal- economische problemen is de kans klein dat de groei-norm wordt ge- eigen bijdrage Minister Gardeniers (volksgezond heid) acht het voorstel van de zieken fondsen om in plaats van het heffen van 2.50 op elk recept de zogenaam de loongrens voor de verplichte verze kering op te trekken 'onaanvaard baar'. Gardeniers moet op haar depar tement 175 mlijoen bezuinigen. De il bewindsvrouw: 'Andere aangedragen L oplossingen werken ln andere opzich ten slechter uit. Ik kan dat geld niet PAGINA II persoonsnummer De invoering van een Individueel per soonsnummer moet de verwerking en het gebruik van persoonsgegevens door de verschillende departementen vereenvoudigen. Gegevens die nu per gemeente in de bevolkingsregisters zijn opgenomen zullen in een centraal register worden opgeslagen en ver werkt Volgens minister Van Thijn (binnenlandse zaken) die het wetsont werp Centrale Personenadmlnlstratie bij de Tweede Kamer heeft ingediend, zal dit een besparing van enkele tien tallen miljoenen guldens per jaar ople- ROME (DPA/RTRMFP) - Sinds vrij dagochtend kammen duizenden Ita liaanse politiemannen de provincie Toscane uit op zoek naar vier gewa pende extremisten, vermoedelijk le den van de 'Prima Linea' groep. Vijf bendeleden overvielen donderdag een bank in Siena, waar ze vijf miljoen lire buitmaakten. Bij een schotenwisseling tijdens een controle op een uitvalsweg van Siena werd een bendelid gedood. De overval lers schoten zelf twee politiemannen dood, en een derde werd zwaar gewond. Bij hun verdere vlucht kaapten ze een kleine vrachtwagen en namen de be stuurder als gijzelaar mee. Bij een nieu we controle, bij Viterbo, werd opnieuw geschoten. De politie wist de gijzelaar te bevrijden, maar de vier bendeleden, twee mannen en twee vrouwen, konden opnieuw ontkomen. Bij de speurtocht zyn ook helicopters ingeschakeld. De Italiaanse premier Giovanni Spado- lini is ervan overtuigd, dat er dwarsver bindingen bestaan tussen het politieke terrorisme en de maffia en dat deze laat ste de terroristen van wapens voorziet. HU zei dit donderdagavond op een top ontmoeting van ministers en politielei ding in Rome. In Haarlem verdwenen drie gewapen de mannen na een overval op een bank met een bedrag van twee en een half miljoen gulden. Het drietal wachtte aan de achterkant van de bank op het moment tot het rol luik zou opengaan van een ruimte waar een geldtransportauto uit zou komen. Op het moment dat het luik omhoog ging werd een wagen naar binnen gere den, terwyl een tweede auto onder het luik werd gezet zodat het niet meer dicht kon. Met een driewielige auto werd vervol gens de deur naar de centrale kasruim- te geramd, waarna de overvallers met het geld verdwenen. Bij de actie vielen geen gewonden. Van de overvallers ont breekt ieder spoor De twee gebruikte auto's bleken gestolen. Diamantair Twee gewapende overvallers hebben donderdagavond de Breukelense dia mantair W. F. Thomassen van zijn auto. met daarin voor naar schatting één mil joen gulden aan sieraden, beroofd. Van de daders ontbrak vrijdag nog elk spoor. De auto van de diamantair is in- Gewapende politiemannen onderzoeken de auto van een passant bij een wegversperring. BRUSSEL (ANP) - De werkloos heid in de tien lidstaten van de Eu ropese gemeenschap is nog voor het einde van het vorig jaar geste gen tot boven de tien miljoen. Dit houdt in dat meer dan negen procent van de beroepsbevolking in de EEG werkloos is. Uit de gege vens die de Europese commissie vrijdag in Brussel verstrekte blijkt dat in de maand december vooral de werkloosheid in West-Duitsland ja wucscjioiucu. Het aantal werklo zen steeg in de Bondsrepubliek in een maand met veertien procent. Eind november zaten 773.000 men sen zonder baan; een maand later waren dat er in West-Duitsland bij na een miljoen. Ook Nederland kon volgens de cijfers van de Europese commissie, niet ontkomen aan een ernstige stijging van het aantal werklozen. In de laatste maand van het vorig jaar nam de werkloosheid met zeven procent toe. PAGINA 23 schaatsen Aan het Europese kampioenschap schaatsen voor dames ln Heerenveen E nemen 24 rijdsters uit acht landen L deel. Fa vorlet voor de titel is de Russin Natalja Petroesjova. die vorig jaar in Thialf ook al op de hoogste tree stond. Belangrijkste concurrente ls de Oost- duitse Karin Busch-Enke. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 21 en 23. Radio en televisie: 25. Financiën: 27. Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 18 en 19. GRONINGEN - Het Nieuwsblad van het Noorden mag doorgaan met het pu bliceren van uitgebreide tv-program- ma's zoals het dat sinds 12 december vorig jaar doet. De vice-president van de Groninger rechtbank, mr. .1. A. van Riesscn, heeft in kort geding de eis van de NOS en de omroepen tot stopzetting van deze publikatics verworpen. Volgens woordvoerders van de om roep kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid worden aangeno men dat men hoger beroep zal aanteke nen tegen het vonnis van de Groningse rechtbankpresident inzake de publica tie van omroepgegevens door het Nieuwsblad van het Noorden. Een definitieve beslissing is echter niet voor dinsdag aanstaande te ver wachten, wanneer de raad van beheer van de NOS (het dagelijks bestuur) de juridische afdeling heeft geraad pleegd. Dat besluit moet dan nog wel de goedkeuring krijgen van de andere omroepen. Maar in principe is men het wel eens over het hoger beroep. Volgens een woordvoerder van de NOS moet de uitspraak niet in overeenstem ming worden geacht met de letter en de geest van de Omroepwet en het Om- roepbesluit. De omroepen vinden dat het Nieuws blad met het nieuwe 'tv-spoorboekje' het contract tussen de Nederlandse dagbladen en de NOS schendt, dat pre cies voorschrijft hoe er gepubliceerd mag worden. Dat contract is inmiddels opgezegd, maar geldt nog tot 1 januari 1983. Naast het Nieuwsblad van het Noorden publiceren nog eens vijftien Nederlandse dagbladen de tv-program- ma's op uitgebreide wijze. Geen contractbreuk Mr. Van Riessen vindt dat er geen spra ke is van contractbreuk omdat de ge publiceerde gegevens niet afkomstig zijn van de door de NOS verstrekte lij sten, maar van een leverancier in Bel gië. Ook vindt mr. Van Riessen niet dat het Nieuwsblad de auteursrechten schendt, die er volgens de NOS en de omroepen op rusten. De krant heeft voldoende aangetoond dat de gege vens uit België komen en dus krach tens EG-verdragen vrij in Nederland mogen worden geimporteerd en ge bruikt. Mr Van Riessen verwierp overigens de stelling van advocaat mr. J. Schaper, dat de zaak niet spoedeisend zou zijn Als er sprake zou zijn geweest van wan prestatie van de kant van de krant en van schending van het auteursrecht, zou het voor de NOS van spoedeisend belang zijn geweest die onrechtmatige situatie op korte termijn te beëindigen, aldus de vice-president. Voor het overige geeft mr Van Riessen in zijn vonnis het Nieuwsblad van het Noorden op alle punten gelijk. Afgezien van de vragen met betrekking tot het importeren, aldus het vonnis, heeft het Nieuwsblad door het overleggen van di verse persberichten en telexberichten van de omroepen voldoende duidelijk gemaakt dat het voor de gewraakte pu- blikatles over andere bronnen beschikt dan de verkorte samenvatting die de omroepen leveren. worden. De bescherming van het recht op programmagegevens via auteurs recht levert geen rechtvaardiging op voor de beperking van het vrije ver keer van goederen binnen de Europese Gemeenschap. De NOS heeft op geen enkele manier aannemelijk weten te maken, aldus het vonnis, dat de gegevens niet naar Ne derland mogen worden geimporteerd. De NOS kan geen beroep doen op au teursrecht op deze importgegevens. Knock-out Import Uit de vergelijking tussen Belgische programmabladen en de Nieuxvsblad- publikaties blijkt dat de gegevens zon der meer uit België kunnen komen. Er is dus sprake van zogenaamde paral lel-import. En die mag volgens EG-bc- palingcn niet verboden of gehinderd Hoofdredacteur Eef Brouwers van het Nieuwsblad zei in een eerste reactie ge lukkig te zijn met de uitspraak. „Het is geen overwinning op punten, maar een knock-out. Het allermooiste is. dat hiermee het recht op vrije nieuwsga ring is erkend, ook op het gebied van hot publiceren van tv-programma's", aldus Brouwers. Brouwers gelooft niet dat met deze uit spraak het omroepbestel ln Nederland op losse schroeven komt te staan. „Maar dit kan wel tot gevolg hebben, dat er in Hilversum en politiek Den Haag een bezinning komt op de ontkop peling van hel lidmaatschap van een omroep en het geabonneerd zijn op een omroepblad. Ik verwacht dat een aan tal omroepen in staat zal blijken te zijn de aanhang te houden die men nu ook heeft, hoewel andere het misschien moeilijk gaan krijgen." Brouwers erkende dat er een doorbraak zou ontstaan als andere kranten het voorbeeld van het Nieuwblad van het Noorden gaan volgen. Hij zei de gevol gen niet te kunnen overzien. „Als de Nederlandse kranten er ln sla gen de uitgebreide omroepprogramma- gegevens in België te kopen kunnen zfi nu mooi hun gang gaan en deze pro gramma's publiceren. Daar feliciteer ik de dagbladen mee." Dit is het commen taar van drs. K. J. van der Zande, alge meen-secretaris van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), de vereniging van dagbladuitgevers. De NDP heeft al eerder verklaard dat dit contract ccn onaanvaardbare be perking inhoudt op het punt van de vrije nieuwsgaring. De NDP heeft dit contract met de NOS, dat nog loopt tot 1 januari 1982, dan ook in december officieel opgezegd. (Zie ook vagina 4 Discriminatie van tandarts Du ir ren". Ter bescherming van de machi nisten zullen de komende dagen maat regelen worden genomen. Hy erkende dat de acties invloed had den op het verloop van het personen- en goederenvervoer. Den Uyl; „Overlast is eigen aan demonstraties. Dat mag ook voorkomen. Maar als er een directe be dreiging plaats vindt van mensen die hun werk moeten doen, dan is er meer bescherming nodig". Geen druk Den Uyl ontkende dat de regering nu gaat ingrijpen onder druk van de Ame rikaanse autoriteiten die opdracht verleenden voor het transport vauit de Eemshaven via Noord-Oost-Nederland HAARLEM - Met deze driewielige Reliant Robin ramden overvallers de deur naar de centrale kas van het hoofdkantoor van de Haarlemse Nutsspaarbank. Deze Slot zie pagina 8 kolom 6 wagen werd volgens de politie gebruikt omdat hij precies tussen de deurposten door kon vanwege zijn relatief smalte neus. middels teruggevonden in Loenen aan de Vecht. Thomassen werd bij thuiskomst in zijn garage bedreigd door een gewapende man die hem sommeerde uit zijn auto te komen en de contactsleutels van de au to af te geven. Nadat dit was gebeurt, kwam er een tweede gewapende over valler bij, die met de eerste man ver dween in de auto. Volgens de politie heeft de overval zich in drie minuten afgespeeld. Vier mannen hebben vrijdagmiddag een postkantoor in Ticl overvallen. Zij dwongen een loketbeambte met een pi stool de 100.000 gulden, die hij in kas had, af te geven en gingen er vandoor in een auto. De politie heeft de mannen nog niet kunnen aanhouden. De ministerraad is vrijdag in begin sel akkoord gegaan met een voorstel tot wijziging van de strafbepaling die slaat op het verbergen van weggelopen min derjarigen. De regering neemt daarmee een initiatiefvoorstel van de PvdA-ka- merleden Roethof en Haas-Berger over, dat aanvaard werd door tweede en eer ste kamer. )iscriminatie is een woord met een onplezierige klank. In de media wordt het veelvuldig gebruikt om aan te duiden, dat er iets fout zit. Het groot woordenboek der Nederlandse taal. Van Dale, 'vertaalt' discriminatie als. verwerpende onder scheiding. achterstelling, het uitschei den van iets of iemand uit een groep als afkeuring. In de harde materiële maat schappij van vandaag dreigt discrimi natie altijd en overal: onderscheiding bijvoorbeeld van werklozen ten opzich te van werkenden, van gehandicapten ten opzichte van gezonde mensen, van gastarbeiders, van andersdenkenden, soms van gehele bevolkingsgroepen, omdat zij naar het oordeel van velen niet passen in het beeld, dat zij van de maatschappij hebben. Discriminatie kom je tegen in alle vormen en in alle lagen van de bevolking. Een vorm van discriminatie is het standpunt van de afdeling Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, die Belgische tandartsen wil weren uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze afdeling heeft er grote moeite mee, dat Belgi sche tandartsen zich in ons land vesti gen, terwijl grote werkloosheid dreigt onder de Nederlandse tandartsen. De consequentie van deze houding is, dat de afdeling Zeeland onlangs een Belgi sche tandarts, die al meer dan een jaar in Sluis is gevestigd, het lidmaatschap heeft geweigerd. Nu kan niemand de af deling voorschrijven wie zij als lid ac cepteert. In dit opzicht ls de afdeling autonoom. Het is haar democratisch recht om een adspirant-lid te weigeren. De motivering geeft echter blijk van een discriminatoire vorm van denken, die niet past bij een gezelschap acade mici- De Sluisse tandarts is Belg; hij vormt een bedreiging voor de Neder landse tandartsen; dus moet hem dui delijk worden gemaakt, dat hij niet wel kom is. Een schoolvoorbeeld van discri minatie. De afdeling Zeeland van de Neder landsche Maatschappij tot Bevor dering van der Tandheelkunde zou zich beter in de oorzaken kunnen verdiepen. Waarom vestigen zich Belgische tand artsen in Zeeuwsch-Vlaanderen? Ken nelijk hebben zij de ruimte wèl gezien, waaraan hun Nederlandse collega's om welke reden dan ook voorbij rijn ge gaan. Uit een onderzoek zou wel eens kunnen blijken, dat vele jonge tandart sen er niets voor voelen een praktijk op te zetten in het 'verre' Zeeuwsch-Vlaan deren. Jaren geleden bleek ook de be langstelling van leraren voor Zeeuwsch-Vlaanderen op een bijzonder laag pitje te staan. Gevolg: veel vakatu- res. die - gelukkig voor het onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen - konden wor den vervuld door Belgische leerkrach ten. Dat was in een tijd, dat het aantal werklozen in Nederland een paar pro cent bedroeg. In het onderwijs was de vraag toen zelfs groter dan het aanbod. In die periode waren de Belgische lera ren meer dan welkom in Zeeuwsch- Vlaanderen. De grotere werkloosheid van van daag en de dreigende oplopende werkloosheid onder tandartsen in de komende jaren mag nooit aanleiding zijn het jasje te keren. De economische situatie moge anno 1982 beduidend minder zijn dan tien, vijftien jaar gele den, zij rechtvaardigt in geen enkel op richt de door de afdeling Zeeland van de Maatschappij voorgestane vorm van discriminatie, Het nadrukkelijk beroep van de afdeling op de nationaliteit is een drogreden. Nederland voor de Ne derlandse tandartsen? Een dergelijk standpunt houdt het gevaar in van ver dere escalatie Straks wint de leus 'Ne derland voor de Nederlanders' en we zijn rijp om alle buitenlandse arbeiders te lozen. Alleen al het Idee is absurd. Gelukkig distancieert het hoofdbe stuur van de Maatschappij zich van het standpunt van de afdeling Zeeland. Het hoofdbestuur hecht aan het EEG-be sluit over vrije vestiging m de gemeen schap. De Zeeuwse afdeling werpt bar ricaden op, die al lang geleden zijn ge slecht- Zij wakkert animositeit aan, waar sprake is van groeiend begrip voor elkaar De Zeeuwse tandartsenafde ling zou er goed aan doen de Sluisse tandarts gewoon als lid te accepteren - hij werkt en woont immers in het gebied van de afdeling - en overgaan tot de orde van alledag Daar zijn alle betrok kenen het meest bij gebaat. Dim Meerderheid gemeenten wil afbouw subsidie betaald voetbal UTRECHT - Van de 31 gemeenten in ons land waarin betaald voetbal wordt gespeeld, hebben gistermiddag in Utrecht 21 besloten om met ingang van seizoen 1982-'83 de subsidies aan de clubs in de exploitatiesfeer af te bou wen. Hun financiële bemoeienis met bet betaalde voetbal zal zich gaande weg beperken tot de accommodatie- sfeer. Een en ander betekent tevens dat de 21 gemeenten de wens te kennen hebben gegeven om zich vanaf het begin van seizoen '82-'83 terug te trekken uit het (Slot zie pagina 8 kolom 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1