Bedrijfsonderzoek bepaalt toekomst van 'Diepvries' lovooy mode/ Nog steeds onduidelijkheden over regeling kosten bij olievervuiling Actie FNV bij Pechiney tegen ziektegeldplan Verbreding van kanaal door Zuid-Beveland in '90 klaar West-Zeeuws-Vlaams protest tegen terugloop sterkte politie BRESKENS BEDRIJF VOORLOPIG WEERDICHT Erkenning van HBO-V Zeeland is op komst EXTRA VOORDEEL OP KLASSEKLEDING Tandartsen tegen vestigen van Belgische collega's GEDEPUTEERDE DON OP STUDIEDAG VRIJDAG 22 JANUARI 1982 BRESKENS - De redding van het visverwerkingsbedrijf'Diepvries' in Breskens zal afhangen van de resultaten van een intern bedrijfonderzoek, dat wordt ingesteld door het adviesbureau Beren schot. Binnen enkele dagen verwachten de visproducenten-organisaties het rapport van Beren schot op tafel. De inhoud zal bepalend zijn voor eventuele financiële steun van de producenten aan 'Diepvries Breskens'. Zij hebben het adviesbureau in de arm genomen om na te gaan of het Breskense bedrijf wel levensvatbaar wordt met een financiële injectie. De Nationale Investe ringsbank heeft één miljoen gulden steun toegezegd, op voorwaarde dat de visserijorganisaties eenzelfde bedrag op tafel leggen. De producentenorganisatie 'west' is in principe akkoord met steun. De organi satie 'oost' - hoofdzakelijke de Urker vissers - laat haar standpunt afhangen van de resultaten van het bedrijfson derzoek door Berenschot. Na het week einde zal waarschijnlijk wel bekend zijn wat er gaat gebeuren. Als de visserijpro ducenten 'Diepvries' steunen zal dat een unicum zijn. Het geld voor het bedrijf zal bijeen wor den gesprokkeld met een extra-heffing van enkele centen op elke kilo aange voerde schol. De producenten-organi saties moeten het onderling ook nog eens worden over de verdeling van die lasten. Zaterdag vergadert de produ centen-organisatie 'oost' over steun aan Diepvries. By die besprekingen zal het rapport van het bureau Berenschot een doorslaggevende rol spelen. Weerdicht De werkzaamheden bij 'Diepvries Breskens' zijn inmiddels stilgelegd. Woensdag werden de ruim honderd produktiemedewerkers voor een week GOES - De erkenning van de hogere beroepsbevolking verpleegkunde Zuidwest Nederland (HBO-V) in Goes door hel ministerie van onderwijs en wetenschappen komt naderbij. De staatssecretaris op dit ministerie heeft zijn paraaf gezet onder de minuut voor de erkenning van de opleiding. Wet houder J. H. Roose (cda, onderwijs) wist dit donderdagavond te vertellen tijdens de vergadering van de Goese gemeenteraad. Hij had zijn kennis van de voorzitter A. J. Kaiand van het Zeeuws samenwerkingsverband HBO. De HBO-V kwam aan de orde in de ge meenteraad omdat gedeputeerde sta ten op formele gronden niet akkoord willen gaan met de bydrage van 39.000 gulden die de gemeente Goes heeft uit getrokken voor de opleiding. Het is nu de bedoeling dat dit geld beschikbaar komt als extra subsidie voor de stich ting Zeeuws Studiefonds. Op die ma nier kan het bedrag dan toch ten goede komen aan de HBO-V. De raad stemde met deze gang van zaken van harte in, waarbij het belang van de opleidingnog eens werd onderstreept. (ADVERTENTIE) naar huis gestuurd. Er is geen geld had eerder deze maand toegezegd voor meer om vis aan te kopen voor de ver- geld te zullen zorgen. Met die krediet werking. De Nederlandse Credictbank verlening had 'Diepvries Breskens' het Combinaties (waarvan veel Harris tweed colberts) Nog een 30-tal kostuums Enkele winterjassen Regenjassen met uitritsbare voering Nu een huis voi modevoordeel! Nering Met enige regelmaat ontmoeten loij tegenwoordig automobilisten, die zich handenwrijvend ophouden bij een tankstation. Dat hebben wij weieens anders meegemaakt, in nog niet zo lang vervlogen tijden, toen de benzine om de haverklap duurder werd. Er zit, aan de kortgelegen ontbran de prijzenslag ook een andere kant. ,Ach meneer," sprak de beheerder van een Vlissings tankstation laatst, „d'r is met de benzine niet meer veel te verdienen. Elf cent d'r afmoet u rekenen." Maar hij heeft zijn voorzorgen ge nomen. Hij heeft, ter compensatie, zijn ne ring uitgebreid met andere brand bare waar en daartoe uitnodigend het bord met de tekst „Kolen" bij de ingang van zijn station geplaatst. Toen wij er van de week langs re den en achterom keken, zagen we dat hij zich met het oog op het dui delijk naderende voorjaar ook al had ingedekt tegen een inzakkende kolenverkoop. Daartoe hoeft hij zijn bord .fiolen" maar om te draaien. Aan de achterkant staat namelijk: Slagroom". TERNEUZENVL1SS1NGEN - De afdeling Zeeland van de Neder- landsche Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde wil Belgische tandartsen weren uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De afde ling vindt het onjuist dat Belgi sche tandartsen zich op Neder lands grondgebied kunnen vesti gen, terwijl er onder Nederlandse tandartsen grote werkloosheid dreigt. „Als er plaats is voor een Nederlandse tandarts, moet er ook een Nederlandse tandarts komen," zegt voorzitter drs. P. H. D. Cap- penberg van de afdeling Zeeland. Zuiver als protest tegen de vesti ging van buitenlandse tandartsen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de afdeling Zeeland van de Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde onlangs geweigerd de Belgische tandarts J. Schautteet uit Sluis als lid te accepteren. Het komt zelden of nooit voor dat een tandarts de weg tot de maatschap pij wordt versperd. Voorzitter Cappenberg: ..Per jaar moeten in Nederland drie- tot vier honderd tandartsen een vesti gingsplaatsvinden. Daarvoor moet nu al veel moeite worden gedaan. Volgens de prognoses zullen er in de jaren 1990 tot 2000 minstens 1500 werkloze tandartsen zyn. Te gen die achtergrond is het dan ook niet juist dat Belgische tandartsen zich in Zeeuwsch-Vlaanderen kun nen vestigen. Onder de huidige om standigheden vinden wy, dat, als er ergens plaats is, daar een Neder landse tandarts moet komen." In Zeeuwsch-Vlaanderen praktlze- ren op dit moment drie Belgische tandartsen: twee in Hulst en één in Sluis. In de Zeeuws-Vlaamse ge meenten is er nauwehjks ruimte meer yoor vestiging van tandart sen. De voorzitter van de plaat singscommissie Zeeuwsch-Vlaan deren, de Terneuzense tandarts P. van Mieghem, ziet nog slechts mo gelijkheden in Axel (een derde tandarts). Hoek en Oostburg. In die laatste gemeente is nu. naast een Nederlandse, ook een Belgische tandarts bezig zich te vestigen. Die gaat zeer waarschynlijk part-time werken. Het standpunt van de afdeling Zee land staat overigens ïynrecht, Cap penberg zegt dat met nadruk, te genover de mening van het hoofd bestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. Het hoofdbestuur vindt het weren van de Belgische tandarts in Sluis in strijd met het EEG-besluit, dat over en weer vrije vestiging van tandartsen uit de lan den van de Europese gemeenschap voorschryft. Secretaris mr. J. G. Kramer van het hoofdbestuur: „De algemene regel is: over de grenzen van de EEG heen vrije vestiging. Maar het is een moeilijk vraagstuk. Het is niet alleen de juridische kant die aan de orde wordt gesteld, maar vooral een stuk maatschappelijke ontwikkeling. Werkgelegenheid dus." Waarop Cappenberg zegt: ..Als Nederlandse tandarts kom je in België ook niet aan de bak." Beroep De Sluisse tandarts Schautteet heeft inmiddels bij de Maatschap pij tot Bevordering der Tandheel kunde beroep aangetekend tegen de afwijzende beslissing van de af deling Zeeland. Hij stelt vast: „Mijn lidmaatschap kan praktisch niet worden geweigerd. Het stand punt van de afdeling druist in te gen het EEG-besluit. Ik zit nu an derhalf jaar in Sluis, werk en woon hier full-time. Het ziekenfonds heeft mij toch ook geaccepteerd." Het beroepschrift wordt ter beoor deling voorgelegd aan het hoogste rechtsorgaan binnen de Maat- schappü tot Bevordering der Tand heelkunde, het vertegenwoordi gend college, samengesteld uit de voorzitters van alle afdelingen. Se cretaris Kramer verwacht een uit spraak, die dan bindend zal zijn, be gin maart. „Het zal een moeihjke beslissing worden," zegt hij. P. H. D. Cappenberg. eigenlijk tot eind januari moeten uit zingen. Het bedrijf zit nu weer zonder geld, omdat de bank geen geld meer ter beschikking stelt. Dat zou volgens in gewijden gebeurd zijn, omdat het be drijf niet heeft kunnen voldoen aan de vdörwaarden die de bank heeft ge steld. Iedereen wacht nu op het rapport van bureau Berenschot Ook de Nationale Investeringsbank, die één miyoen gul den heeft toegezegd, zal pas over de brug komen als het rapoort positief is en de producenten-organisaties beslui ten steun te verlenen aan het bedrijf. Waarschynhjk valt zaterdag definitief de beslissing over het voortbestaan van 'Diepvries Breskens'. Het tydeiyk sluiten van 'Diepvries Breskens' - vanaf woensdag, tenminste één week - heeft in ieder geval negatie ve gevolgen voor de prijsontwikkeling. Naar verwachting zal de opbrengst van schol by de visafslagen dalen, omdat er een belangrijke afnemer wegvalt waar door het aanbod de vraag kan gaan overtreffen. Hoeveel schade de vissers zullen hebben, is moeiiyk te voorspel len. Prijsdalingen en zelfs het door draaien van partyen schol worden ze ker niet uitgesloten. Het sluiten van 'Diepvries Breskens' komt voor de vis sers erg ongelegen, omdat in februari en maart de aanvoer van schol juist een piek bereikt. In het recente verleden hebben zowel visverenigingen als de gemeente Oost burg financiële injecties gegeven om er voor te zorgen dat het bedrijf in ieder geval kon doorproduceren. Nu ligt het bedrijf zeker één week stjl. Districtsbestuurder P. Vegting reikt de pamfletten uit. MEER ACTIES OP PROGRAMMA Brandweer Nieuwdorp bluste brandje BORSELE - De brandweer van Nieuw dorp is donderdagavond rond half elf in actie gekomen om een brancye te blus sen in een van de vuilcontainers, die op de vuilstortplaats in Nieuwdorp staan. Het vuur werd geblust met één hoge- druk-straal. De schade bleef zeer be perkt. De oorzaak van de brand is niet duidelyk. Handtas gestolen uit woning in Oost:Souburg OOST-SOUBURG - Mevrouw W. C. M. H. uit Oost-Souburg deed donderdag aangifte bij de Vlissingse gemeentepo litie van diefstal van een handtas. De diefstal moet zijn gepleegd tussen woensdagavond zeven uur en half acht. De tas werd gestolen uit de woning van mevrouw H. De dader is vermoedelyk binnen gekomen door een niet-afgeslo- ten deur. Mevrouw H. was op het mo ment van de diefstal wel thuis, maar heeft niets gemerkt. De handtas bevat te een paspoort, rijbewys en persoonhj- ke zaken. VLISSINGEN-OOST - De Industriebond FNV heeft donder dagmorgen vroeg pamfletten verspreid bij het aluminium- bedrijf Pechiney in Vlissingen-Oost. In deze vlugschriften wordt stelling genomen tegen het voornemen van minister Den Uyl om bij ziekte maar 80% van het loon te laten uitke ren: „Dat betekent dat heel veel werknemers bij ziekte, bij een bedrijfsongeval gemiddeld zo'n 400,- per maand min der in hun loonzakje zullen vinden. Bij een ziekteverzuim van 10% houdt dit in dat 10 van de 100 werknemers maande lijks maar moeten zien rond te komen van een te laag sala ris", aldus het pamflet, dat als kop heeft 'Grofste aanval op de sociale zekerheid'. In het vlugschrift wordt verder betoogd dat de FNV tegen deze maatregel is: „Beter is de factoren, die ziekte dikwijls veroorzaken (werkomstandigheden) te verbeteren". „Eerst en vooral moet geprobeerd worden deze maatregel tegeni houden. Wanneer dit niet lukt, zullen we doorgaan te prtós ren hef ziekengeld uit de zakken van de werkgevers te ha> en terug te geven aan de zieken", zo zegt de Industriebca FNV in het geschrift. De bond roept op tot het bezoeken van vergaderingen op? januari in Goes in 'De Prins van Oranje', op 27 januari: Hulst in café-restaurant 'Napoleon', op 26 januari m 1 Anker' te Vlissingen en op 28 januari in Terneuzen in 'Hc Rotterdam'. Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur Het uitdelen van de pamfletten donderdagmorgen vroeg* Pechiney was onderdeel van een landelijke actie, die ooi: Zeeland wordt gevoerd. Er staan hier nog meer bedrijn voor deze actie op het programma, maar bij de Industr* bond FNV wilde men niet zeggen welke, in verband met "bi verrassingselement'. ZEEVALKING AAN TWEEDE KAMER: (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Alle verbredingswerken aan het Kanaal door Zuid-Beveland, waarvan een deel om financiële rede nen vertraagd zal worden, zullen rond 1990 voltooid zijn. Voorwaarde is wel dat het rijk voldoende geld houdt om dit werk volgens de nieuwe tijdsche ma's uit te voeren. Minister Zeeval- king v?n verkeer en waterstaat ant woordt dit aan de Tweede Kamer, die hem vragen had gesteld ter voorberei ding van de behandeling van z'n begro ting. Volgens Zeevalking moet er, om- SLUIS - De burgemeesters van Aar denburg. Oostburg en Sluis hebben bij de commissaris van de koningin in Zeeland opnieuw aan de bel getrokken over de dreigende terugloop in de be zetting van het rijkspolitiekorps in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De organisatiesterkte van de rijkspoli tie is onlangs vastgesteld op 33 vaste plaatsen, plus zes 'overloopfuncties'. Die zes overloopfuncties zullen echter in de komende twee jaar grotendeels verdwenen moeten zyn. zodat het korps uitkomt op 33 man. Dat is in tegen spraak met eerdere toezeggingen van het ministerie van justitie. In 1979, bij de opzet van de nieuwe groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft de minis ter toegezegd dat het korps een orga nieke sterkte van 39 manschappen zou krijgen. Later werd dat terugge schroefd tot 34, plus vijf 'overloopfunc ties' die te zijner tijd moeten verdwij nen. Uit de laatste gegevens blijkt, dat het ministerie van die verdeelsleutel is afgestapt en uitgaat van 33 plus zes. De burgemeesters van de drie westelij ke gemeenten, die vorig jaar ook al een protest lieten horen bij het ministerie en daarbij de steun kregen van de com missaris van de koningin, zijn nu op nieuw in de pen geklommen. Ze wijzen de commissaris van de koningin op de eerder gedane toezeggingen van het mi nisterie en vragen zijn adhesiebetui ging en bemiddeling bij het ministerie. Over de nieuwe verdeelsleutel van '33 plus 6' zeggen de burgemeestexs. „Het zal u duidelyk zyn dat wij deze verdere achteruitgang niet kunnen accepte ren". Het ministerie van justitie heeft al laten weten dat het aantal overloopfuncties by de Nederlandse rijkspolitiekorpsen in twee jaar teruggebracht zal worden van 194 nu, naar honderd in 1984. „Deze mededeling doet het ergste vrezen voor de sterkte van de groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen in 1984. aange zien de groep nu al zes overloopfuncties telt". De burgemeesters doen een dringend beroep op de commissaris van de ko ningin om de minister te wijzen op de schending van eerder gemaakte af spraken. dat België ook met financiële prol) men kampt, eveneens rekening w den gehouden met vertragingen aanleg van de walradarketen langs! Westerschelde. Het is voor de eerste maal dat Zeen- king duidelijk maakt wanneer de co: plete verbreding van het Bevelandsb naai gereed zal zyn. Het zuidelijk det wordt volgens plan aangepakt, hs noordelyk deel echter, vanaf de Vlak.' tunnel, is begin december het slachlrf fer geworden van de noodzaak om opó Deltawerken te bezuinigen. De te windsman maakt nu duidelyk dat® dat noordelijk deel na '86 begonnen* worden, terwijl het werk „naar ve wachting omstreeks 1990" voltooid* zijn. De walradarketen zal, zoals waarschijnlijk ook het slachtoffer u den van financiële problemen, in dat? val van Belgie. De Belgen immersfeu len negentig procent van de aanlegk* ten, en Zeevalking verwacht dat ene tragingen zullen optreden. Daari. speelt ook een rol dat de benodigde*: gunningen voor by voorbeeld de aarts van het Schelde-coordinatiecentnin: Vlissingen nog niet rond zijn. LPG MIDDELBURG - Bij de provincie Zee land en de gemeenten bestaan nog steeds twijfels over de financiële ze kerheden, waarmee gerekend kan wor den bij de opruiming van olievervui ling langs de stranden. De door de (Ne derlandse) gemeenten bepleite wette lijke regeling voor deze zaak is via de Rampenwet in voorbereiding; „maar over een vergoeding van de kosten hebben wc er nog niet veel duidelijk heid bijgekregen," zei milieu-gedepu teerde W. Don donderdagmiddag tij dens een studiedag van orovinciale, gemeentelijke en waterschapsverte genwoordigers over het Zeeuwse plan om olieverontreiniging te bestrijden. De heer Don gaf aan dat de werking van de crm-regeling op dit st.uk van zaken niet alleen de aantasting van recreatie ve gebieden geldt, maar ook natuurbe- langen raakt. „Dat doet aan onze scep sis over de financiële afwikkeling wei nig ar. zeihy. Ir. G. Adema (provinciale waterstaat) voegde daar aan toe het verlangen, dat in de toekomst „ook de voorbereidingskosten van een opruim- actie" nog eens onder de subsidierege ling van erm zal vallen. Opzet van de studiedag was donderdag de instanties, die in Zeeland betrokken rijn bij het bestrijden van olievervuiling te informeren over het bestrijdings- olan, dat door een technische werk groep is opgesteld. De bedoeling is dat de provincie - als coördinator op dit ter rein de gemeentelijke en andere reac ties op 1 maart binnen heeft. Ir. Adema .ichtte toe. dat de gemeenten in het plan een centrale rol spelen, en ook de waterschappen en rijkswaterstaat (die is belast met de bestrijding op zee en ook kustbeheerder is). De gemeenten sorgen voor de opruiming. Als het gaat am een grotere olievlek worden be stuurlijke en technische groepen ge vormd, waarbij een aan te wyzen direc teur van gemeentewerken de leiding van de opruimingsactie heeft. Bij mid delgrote calamiteiten worden ook pro vinciale eoordinatieteams opgezet, en dat wordt tot een landelijk netwerk uit gebreid als het om een grote ramp gaat. Nog regelen Als een van de zaken, die nog moet worden geregeld, noemde ir. Adema af spraken per gemeente of in regionaal verband met aannemers over voldoen de bestrijdingsmateriaal. Ook worden de mogelijkheden nog bekeken waar verzamelde olie voor kortere of lange re tijd zou kunnen worden opgeslagen. De uitwerking van een alarmeringsre geling zal gelijk op gaan met de opzet van gemeentelijke plannen. Ir. Adema wees erop. dat het voorberei de plan alleen op de Noordzeekust slaat, waarbil voor de kust van de Oos- terschelde in verband met de Deltawer ken een aparte regeling geldt. „Het is wenselijk dat ook voor de Westerschel de en de Oosterschelde plannen voor oliebestrijding worden opgesteld." zo zei hij. Gedeputeerde Don liet in zyn openingswoord weten, dat de provin cies Zeeland en West-Vlaanderen af spraken hebben gemaakt over de be scherming van het natuurgebied het Zwin tegen olievervuiling. Die overeen komst wordt binnenkort ondertekend, zo zei hij. Scheepvaart Van de kant van de Noordzee-dircctic van rijkswaterstaat maakte ir. J. Koops duidelijk, dat in het kustgebied vooral vervuiling door de scheepvaart relevant is. In een kwart van de geval len gaat het om de gevolgen van een scheepsbotsing, bij driekwart van de gesignaleerde verontreinigingen in de afgelopen periode was er spiake van „moedwillige lozingen". Jaarlijks - zo zei hij - komen voor de Nederlandse kust duizenden gevallen van oliever vuiling voor, al gaat het doorgaans om „kleine vlekken". Voor rekening van de gemeente komt by de bestrijding van olievervüiling een bydrage van één procent van de uitke ring uit het gemeentefonds, tot een ma ximum van een ton, zo onderstreepte mr. Van Dijk (binnenlandse zaken) tij dens de studiedag. Hy wees erop, dat in relatie tot de toepassing van de ram penwet, de burgemeester bepaalt of er sprake is van een olie-ramp. In anti woord op vragen over de onduidelijke financiering van een en ander bena drukte de heer Don tijdens de discussie, dat de regionaal consulent van erm in de Zeeuwse opzet van de bestrijdings- plannen deelneemt: waar het gaat om subsidiëring door erm kan hij het licht op groen zetten Sprekend over de LPG-problemoM zegt Zeevalking een snelle over» stemming met België te verwacha over het onder de werking van dere? naamde Grote Beschikking brenri van LPG-schepen. De Belgen zijn genstanders van de Nederlandse vw schriften die er op neerkomen dat minister van verkeer en waterstaat* der schip een vergunning moet vtw nen. De oplossing waaraan nu gewfiï wordt komt er op neer dat er in dete schikking voorwaarden worden op? nomen die anders aan iedere vergfc ning apart zouden worden verbonds De onderhandelingen verlopen vw spoedig. Kamerleden hadden Zeevalking M gevraagd of het mogelyk is de snelhei van patrouilleboten op de Westerscbe) de aan te passen aan die van LPG-tst kers. Dat kon echter niet, aldus de te windsman, die wel zegt dat het mos lijk is dat de patrouilleboten LPG-ie- kers begeleiden. Loodsen weten vande mogelijkheid. Tot slot antwoordt de minister de K» mer dat pas in '87 zoet water besctol baar zal komen voor by voorbeeld 4 landbouw in Zuidwest-Nederland. Zoommeer dat na sluiting van de 0» terdam ontstaat moet toeleverancü worden. Smit-Kroes voor NOB-Wegtranspor! GOES - Vanavond - vrydag - zal M WD-tweede kamerlid drs N. Suf Kroes een inleiding houden voor deptf vinciale ledenvergadering van NC& Wegtransport in Goes. Deze vergste ring wordt gehouden in de Prins vfi Oranje en begint om acht uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2