CNV verliest geding om de loonmaatregel Disconto half pet omlaag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Steeds grimmiger acties tegen munitietransport as 1 Advocaat bezetters Lange Jan 'wraakt' Middelburgse rechter Ongelukken door mist RECHTER STELT DE STAAT IN GELIJK Snel en voordelig DE JAGER-TOLHOEK vandaag Opcenten voor regio-omroep van de baan Spoedzitting VN na veto VS over Golan BOMMELDINGEN EN VERNIELDE BEVEILIGINGEN Opklaringen In de ochtend zwaar bewolkt en enige tijd regen, vanmiddag van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. In de kustgebieden karde zuidwestelijke wind, later draaiend naar west tot noordwest. 225e jaargang no. 18 Vrijdag 22 januari 1982 monKO GOES Houtkade 7. tel. 01100-21250' zaterdag van 10,00-12.00 uur. afflnGtÉB KEUKENS MIDDELBURG Korte Noordstraat 1, tel. 01180-28050 Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur. 1001 bouwmaterialen onder één dakl DEN HAAG - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft op alle punten het kort geding tegen de staat over de onrechtmatigheid van de loonmaatregel verloren. Rechtbankpresident mr. M. R. Wi jnholt vond een beroep van het CNV op de conventie van de internationale arbeidsorgani satie falen, omdat deze conventie door ons land nog niet is geratificeerd. Volgens de president is minister Den Uyl in redelijkheid tot zijn oordeel gekomen. Ook een beroep van het CNV waarin het stelde dat voor het treffen van de loonmaatregel de Sociaal-Economische Raad en de Stichting van de Arbeid in de gelegenheid moeten worden gesteld hun zienswijzen kenbaar te maken, werd door mr. Wijnholt afgwezen. ,Het ontgaat me hoe dit allemaal kan. Ik sta perplex. Zo mag het parlement cu alle cao-bepalingen afbreken, want als geen recht". Dat zei direct na de dtspraak een verbitterde CNV-voorzit- lerHarm van der Meulen. Hij voegde er meteen aan toe, dat hij in geen geval zal oproepen tot burgerlijke ongehoor- aamheid. Weinig tijd Van der Meulen zei, dat de president kennelijk niet op de hoogte is van de procedures rond de adviesaanvragen un de regering aan de Sociaal-Econo mische Raad cn de Stichting van de Arbeid- In het vonnis zegt mr. Wijnholt hierover, dat de regering niet ver plicht is advies ie vragen aan de SER ende Stichting van de Arbeid. Wel zegt hij, dat het CNV niet zonder reden beeft geklaagd dat beide organen van het bedrijfsleven weinig tijd is ge- pond. Daarbij dient te worden bedacht, dat levensvatbaar De visproducenten-organisaties heb ben het adviesbureau Berenschot in de arm genomen om na te gaan of het Breslce.nse visverwerkingsbedrijf Diepvries wel levensvatbaar wordt meteen financiële injectie. Bij een po sitief advies zullen de producenten en de Nationale Investeringsbank beide tén miljoen gulden steun verlenen. PAGINA 2 vestiging De afdeling Zeeland van de Neder- landsche Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde vindt, het on juist dat Belgische tandartsen zich vestigen op Nederlands grondgebied. Men wijst daarbij op de werkloosheid onder Nederlandse tandartsen. PAGINA 3 show Een NOS-woordvoerder acht de kans niet groot dat de door de Amerikaanse regering gesponsorde tv-show, waarin solidariteit met het onderdrukte Pool se volk wordt betuigd, zal worden overgenomen. Bij de Rijksvoorlich tingsdienst verwacht men dat premier Van Agt de uitnodiging om aan bet programma mee te werken zal aan vaarden. PAGINA 7 aanbod De vereniging "Eigen huis' heeft de in druk dat de makelaars die verplicht zijn aangesloten op de landelijke com puter van de NBM toch alleen maar niet hun eigen aanbod komen, in plaats van met het totale koopwonin genbestand in de regio. De vereniging zal nu het ministerie van economische zaken vragen om een nader onderzoek. PAGINA 13 energiediscussie Minister Terlouw en de Tweede Ka mer houden vast aan een bijdrage voor de energiedlscussle van 25 miljoen gul den De stuurgroep had om 35 miljoen gulden gevraagd. De subsidie is echter al opgetrokken van 13 tot 25 miljoen gulden. Dit extra-geld zal voor een deel moeten worden gevonden door het onderzoekwerk voor de snelle kweekreactor (Kalkar) te beperken. PAGINA 15 sensatie Het herenteam van EMM heeft in de Middelburgse sporthal voor een sensa tionele overwinning gezorgd In de tweede ronde van de strijd om de na tionale handbalbeker versloeg de Mid delburgse formatie de eredivisleploeg PSV met 17-16. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Radio en televisl7. Financiën: 19. op 9 december het overleg met de socia le partners is mislukt en dat de loon maatregel voor 1 januari in de Staats- DEN HAAG - De regionale omroep zal niet voor een deel via het heffen van opcenten door de provincies worden gefinancierd. Volgens CRM-voorlich- ter Dijkman is dat niet haalbaar geble ken. Ook wordt van het criterium 'één regionale omroep per provincie' (en niet meer) afgestapt Minister Van der Louw (CRM) bereidt een beleidsnotitie voor waarin de regio nale, lokale en kabelomroep samen worden behandeld. De bewindsman stapt daarmee af van het beleid zoals dat door zijn voorgangster Gardeniers is ontwikkeld. Uit een brief aan het dagelijk bestuur van de NOS blijkt dat de minister voor lopig geen uitvoering zal geven aan de door Gardeniers aangekondigde wets ontwerpen tot wijziging vna de Om roepwet, de Wet op de Omroepbijdra gen en de Provinciewet. In april 1980 bereikten CDA en PvdA moeizaam een compromis over de fi nanciering van de regionale omroep: CRM zou een derde van de kosten beta len uit de omroepbijdragen en de pro vincies de resterende kosten via opcen ten bovenop de omroepbijdragen. (zie ook pagina 17). courant moest verschijnen", aldus het vonnis. De wet schrijft de minister niet voor om advies in te winnen. Die ver plichting bestaat volgens het vonnis al leen maar voor SER en Stichting van de Arbeid bij het kenbaar maken van hun zienswijze. Het is de rechtbankpresident opgeval len, dat het CNV zich niet heeft beroe pen op feiten en omstandigheden - in NEW VORK (RTR) - Arabische af gevaardigden bij de Verenigde Naties hopen dat de algemene vergadering van VN voor het eind van de volgende week bijeen kan komen voor een spe ciale spoedzitting over de Golan-hoog- te. Dit heeft de Jordaanse ambassa deur bij de VN, Hazem Nuseibeh, don derdag meegedeeld. Hij zei dat de voorgestelde zitting, die naar verwachting een week gaat duren, het logische antwoord is op het veto dat de Verenigde Staten woensdag in de Veiligheidsraad hebben uitgesproken over een Jordaanse resolutie over de kwestie van de Golan. In de resolutie werden alle landen opgeroepen straf maatregelen te nemen tegen Israël we gens het annexeren van de hoogvlakte, die tot de oorlog van 1967 aan Syrië toe behoorde. het bijzonder niet op het oordeel van gezaghebbende economen - waaruit zou kunnen worden afgeleid dat het ne men van de loonmaatregel een daad van willekeur is geweest. Algemeen be kend is dat de lange periode van econo mische neergang en de daarmee ge paard gaande zeer grote werkloosheid ingrijpende maatregelen noodzakelijk maken, aldus het vonnis. Op deze grond komt rechtbankpresi dent mr. Wijnholt tot de slotsom dat minister Den Uyl in redelijkheid tot het oordeel heeft kunnen komen „dat het belang van de nationale economie het nemen van maatregelen ten aanzien van het peil van de loonkosten in sa menhang met andere maatregelen ver eist". Verder modderen „Zo wordt het voor de vakbeweging moeilijk om door te gaan. Door dit von nis wordt de wrevel die bestaat tussen werknemers, werkgevers en regering niet opgelost. We modderen op dezelf de wijze maar weer verder. Duidelijk is nu wel, dat als het gaat om aantas ting van cao's je een beroep op de rech ter wel kunt vergeten", aldus CNV- voorzitter Harm van der Meulen. LONDEN - De staking van het spoorwegpersoneel heefl. de Britten genood zaakt om te zien naar alternatief vervoer Dat leverde dit prentje op van een Engelsman, compleet met bolhoed, die zich te paard door het drukke Lon- dense verkeer naar zijn werk begeeft GRONINGEN - Naarmate het muni tietransport vordert, worden de acties ertegen grimmiger, neemt het aantal bommeldingen toe en wordt de over last voor het personenvervoer groter. De NS heeft de overheid om garanties gevraagd voor een veilige voortzetting MIDDELBURG - In de behandeling van de strafzaak tegen achttien jongelui, leden van het 'Zeeuws Steun comité Totaalweigeraars' is het donderdagmiddag op de rechtbank in Middelburg vrij tumultueus toege gaan. De behandelend rechter, mr G. H. Nomes, werd door een van de advocaten 'gewraakt', wat erop neer komt, dat men om een andere rechter vraagt omdat men geen vertrouwen heeft in de onpartijdigheid van de behandelend rechter. In de juridische afwikkeling van de 'bezetting van de Lange Jan m juni van het vorig jaar, een geval van lokaalvredebreuk, is daarom geen enkele voortgang ge komen. Kort voordat de eerste behandeling van de zaak begon demonstreerden leden van het steuncomité met leuzenborden voor het gerechtsgebouw aan het Hof plein. Tijdens deze demonstratie, kort voor half twee gister middag, trok een bescheiden eenheid van in Middelburg gelegerde militairen voorbij. De vraag bleef open: toeval of ludieke strategie? (Zie ook pag. 7) van het transport op Nederlands grondgebied. Vooralsnog vindt de NS dat het personeel op de treinen tussen de Groninger Eemshaven en de Duitse grens geen onverantwoorde risico's loopt. Staatssecretaris Van der Doef van ver keer verklaarde gisteravond dat de overheid garant staat voor de veilig heid van het transport dat volgens hem binnen aanvaardbare risico's verloopt. Hij zei dat de actievoerders op dit mo ment afschuwelijke risico's nemen door levens in gevaar te brengen. „De gren zen van wat toelaatbaar is. hebben de activisten allang overschreden aldus Van der Doef die donderdag met alle bij het transport betrokken partijen over leg voerde over de recente ontwikkelin gen. Ook donderdag ondervond het goede ren- en reizigersvervoer veel hinder van .protestacties tegen het muni tietransport voor het Amerikaanse le ger. Bommeldingen en het onklaar ma ken van beveiligingsmechaniek bij overwegen zorgden voor grote vertra gingen. Pakket Na anonieme bommeldingen kwamen gisteravond de negende en tiende mu- nitietrein tot stilstand in respectieve lijk Zwolle en Meppel. Na twee uur kon den beide transporten verder. Op een baanvak in de buurt van Zwolle is een verdacht voorwerp gevonden. Dit wordt onderzocht. De rijkspolitie houdt er „terdege reke ning mee" dat een pakket dat donder dagmorgen op het baanvak Duiven- Westervoort onder Arnhem tussen de rails lag een echte bom was. Deskundigen van de Explosievenop ruimingsdienst maakten de professio neel in elkaar geknutselde bom tegen het middaguur onschadelijk. In het pakket zat een ontsteking en twee houders van brandblusappara- ten, die vermoedelijk het zwaar explo sieve natrium-chloraat bevatten. Het onderzoek is nog gaande. Op enige afstand van de bom werd een tweede pakket op de spoorrails aange troffen, dat een lamp met draadjes en een pakketje met batterijen bevatte. Het treinverkeer nabij Arnhem liep vijf uur vertraging op. der van protestacties. Een melding dat er langs de spoorlijn bij Sauwerd een bom zou liggen, was voor de NS aanlei ding de treindienst Groningen-Roode- school en Groningen-Deifzijl tijdelijk te staken. Onbekende staken woensdagnacht schakelkasten in brand, waardoor de beveiliging van dne overwegen op de trajecten Deventer-Almelo en Deven- ter-Zutphen uitviel. Het treinverkeer tussen deze plaatsen ondervond de ge hele dag vertraging. Het actiecomité 'stop de munitietrein' in Zevenaar heeft de anonieme bom meldingen en plaatsing van nepbom- men veroordeeld. De commissaris van de koningin in Overijssel, J. L M. Niers, deelde giste ren mee op geen enkele wijze de veron- rusting te delen over het munitietrans port door Nederland. Hij laakte de wijze waarop de actievoerders zih verzetten tegen dit transport en sprak van recht streekse misdaden, zelfs terroristisch FNV De bedrijfsgroep spoorwegen van de vervoersbond FNV wil dat de actie groepen die zich verzetten tegen muni tietransporten met Nederlandse trei nen, zich distantiëren van acties die NS-personeel, reizigers en omwonen den in gevaar brengen. De principiële vraag of spoorwegmeh- sen mee zouden moeten helpen aan het veevoer van wapens is onderwerp van beraad geweest binnen de bedrijfs groep Het antwoord daarop ls volgens de bedrijfsgroep nog niet te geven. „Die vraag behoort thuis in de FNV-discus- sie over vrede en veiligheid, die nog moet worden gevoerd". De grenzen van actie-methodes VjJJly -pve acties tegen de proef- U transporten met munitie |5öK| uit de Eemshaven in Gronin- gen via het noorden en oosten van ons land naar Ameri- kaanse legerdepots in West- Duitsland hebben volstrekt onverant woordelijke vormen aangenomen. De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben op de trajecten die de treinen volgen niet alleen meer te maken met menselij ke blokkaddes en anderssoortigé barri cades. De demonstranten gaan inmid dels zover dat ze bevelllgingsinstalla- ties langs de baanvakken saboteren, zelfgemaakte bommen plaatsen en nog meer van dit soort uiterst griezelige da den plegen. Staatssecretaris Van der Doef (verkeer en waterstaat) stelde gis teravond dan ook terecht vast dat „de grenzen van wat activisten in een de mocratische samenleving mogen doen op de spoorbanen in deze dagen ver zijn overschreden." De actiemethodes waarvan tegenstanders van elke vorm van militairisme en samen met hen ope rerende relschoppers zich bedienen zijn levensgevaarlijk voor treinreizigers en omwonenden van de spoortrajecten en staan in geen enkele verhouding tot het doel dat zij voorgeven te dienen. Wat opvalt bij de blokkades van de proeftransporten is dat ze op een volstrekt willekeurig moment worden ondernomen en dat ze op rekening ko men van kleine, extreme groepen die grote risico's niet schuwen Muni tietransporten via het spoor zijn in Ne derland absoluut niet bijzonder. Jaren lang trekken ze met een vaste regel maat door het land zonder dat ooit de monstranten op het idee zijn gekomen om ze te verhinderen. Nu het om Ameri kaanse voorraden gaal. waarvoor aan Nederland als NAVO-partner is ge vraagd om bij wijze van proef eenmalig doorgang te verlenen. Ls er plotseling een argument om het vervoer tegen te houden en te bemoeilijken. Er is trou wens meer verknipt in het verband tus sen doel en middelen van de actie. De demonstranten hebben te kennen gege ven dat zij via hun optreden de aan dacht willen vestigen op de onveilig heid die dit soort munitietransporten voor het spoorwegverkeer en de omge ving van de betreffende baanvakken oplevert. Wat ze doen is veiligheids maatregelen doorkruisen, een gegaran deerde begeleiding van de munitietrei- nen saboteren en een ontwrichting van een openbaar stuk dienstverlening ver oorzaken. Wie uit een dergelijk absurd aftreksel van tegenstrijdigheden nog publieke bijval en begrip voor een idea listisch streven denkt te destilleren ver wacht toch wel een groot voorstellings vermogen. issen de NS en de overheid is inmid dels een discussie op gang gekomen over de garanties die voor deze proeftransporten van Amerikaanse munitie kunnen worden gegeven. Zon der georganiseerde pogingen om de vei ligheid welbewust in gevaar te brengen ging het om een stuk goederenverkeer van weliswaar bijzondere aard. maar met duidelijk aanvaardbare risico's. De acties van de demonstranten en de vei ligheidsmaatregelen beginnen inmid dels op een ongelijke krachtmeting uit te lopen. Politie en spoorwegen zijn nu eenmaal niet in om het traject waar langs de munitietreinen van de Eems haven naar de depots van het Ameri kaanse leger in West-Duitsland trekken over de volle lengte af te grendelen voor saboteurs en actievoerders die het zich tot een opdracht rekenen om tussen de rails te gaan zitten. De bedrijfsgroep spoorwegen van de Vervoersbond FNV heeft een oproep gedaan om duidelijk heid te brengen in het protest tegen de munitietransporten Ze wil dat groepen die zich tegen dit vervoer verzetten la ten weten waar ze staan. In de praktijk een uitnodiging aan eerlijk verontrus ten om de methodes van de activisten openlijk te veroordelen. Ze deinzen na melijk niet terug voor wat staatssecre taris Van der Doef noemt „afschuwelij ke risico's". En die kunnen nu eenmaal niet- -scherp genoeg worden afgewezen vdM Tui di Vertraging Ook op andere plaatsen ondervond het goederen- en reizigersvervoer veel hin- ARNHEM (ANP) - Het verkeer rond Arnhem is donderdag in dichte mist op verschillende plaatsen op rijksweg 12 vastgelopen door ernstige ongevallen. Volgens de rijkspolitie district Nijme gen zijn er op het stuk snelweg vanaf het Velperbroekcircuit richting Duits land zes gewonden gevallen. De politie telde tientallen auto's die bij de diver se ongevallen waren betrokken. Het betreffende stuk rijksweg 12 is een kort deel van de middag voor het ver keer afgesloten geweest om de ber gingswerkzaamheden niet te belem meren. Op het Velperbroekcircuit zelf kantelden twee vrachtauto's nadat ze in de dichte mist met elkaar in botsing kwamen. Ook bij het knooppunt Grij soord (aansluiting A75 op A12) kantel den twee vrachtwagens. Het luchtverkeer van en naar de lucht haven Schiphol heeft donderdag de ge hele dag nagenoeg stilgelegen als ge volg van de zeer dichte mist. Alleen tussen een en twee uur 's middags kon den enkele vliegtuigen op Schiphol landen. AMSTERDAM (ANP) - Gelet op de po sitieve invloed van de betalingsba lansontwikkeling op de positie van de gulden heeft de Nederlandsche Bank besloten, mede in het licht van de ge wijzigde internationale renteverhou dingen, haar tarieven met een half pro cent te verlagen. Met ingang van vandaag, vrijdag, geldt voor het wisseldisconto een tarief van 8.5 pet., voor de voorschotrente 9.5 pet. en voor het promessendisconto 10 pet., zo heeft de centrale bank bekendge maakt. De vorige discontowijziging dateert van 3 maart 1981, toen de centrale bank haar tarieven over de gehele linie met een vol procent verhoogde. De handels banken koppelen hun voornaamste rentetarieven voor kortlopende kredie ten en leningen aan hel bedrijfsleven meestal aan het promessendisconto van de Nederlandsche Bank. In de geldmarkt was men hier en daar enigszins verrast over de verlaging. In de kapitaalmarkt was dit niet het geval uucui na het bekend worden van Oc maatregel maakte de Rabohv- potheekbank bekend, dat zy de afgifte van haar 1 l,5pct.-pandbrieven 1981 per 1985-1988 had gestaakt. Deze stukken werden vanaf 12 januari uitgegeven a pari en droegen toen een effectief rende ment van ongeveer 11.45 pet. Een personenauto werd op rijksweg 12 op de vangrail gedrukt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1