13 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Recordstijging yan werkloosheid Zeeland j3Êl THH8PMPPI§1 Stil protest in Berlijn Extra looneis van 1 procent in metaal EX-ONDERHANDELAAR VS LINO WITZNAAR ISRAEL kleintjes origjaar gemiddeld385.000 werklozen NU BO VEN TIEN PROCENT 40 Jahte dariach: Antisemitisme in unserer Stadt Ww 1, Vé Ambtenaren 5 mei vrij S'v' j^yggfr, BHHK ;9f WERKWEEK VAN 38 UUR Minder strakke hiërarchie wsw Bom-melding Haags station Haig volgende week op reis Baggerstaking afgelast S 25e jaargang no. 17 londerdag 21 januari 1982 Meer bewolking Half tot zwaar bewolkt en mogelijk re gen. Middagtemperaturqn van 2 gra- den op de Wadden tot ongeveer 7 gra den elders in het land. Matige zuidelij ke wind. [EN HAAG - Vorig jaar waren in Ne- jrland gemiddeld 385.000 mensen Itrkloos. Dat is meer dan anderhalf aal zoveel als in 1980. Zo blijkt uit ft maandverslag arbeidsmarkt van tt ministerie van sociale zaken over ecember. leze ongunstige cijfers zijn zowel het >volg van een aanzienlijke groei van beroepsbevolking als van een ver slechtering van de werkgelegenheid. De werkloosheid onder mannen groei de met 64 procent sterker dan die onder vrouwen (40 procent). Oorzaak hiervan is voornamelijk dat in conjunctuurge voelige bedrijfstakken naar verhouding veel mannen werken. Zo is het aantal werkloze bouwvakkers en metaalbe werkers van '80 op '81 verdubbeld, al dus het maandverslag. Verder speelt een rol dat in tegenstelling tot een aan tal jaren geleden de groei van de be roepsbevolking zich ook bij mannen voordoet. Ook de geregistreerde openstaande vraag geeft de moeilijke situatie op de arbeidsmarkt weer. Vorig jaar bedroeg die nog maar 0,5 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking tegen 1,3 pro cent in 1980. Eind december was van de mannen 10,2 procent van de afhankelijke beroepsbe volking werkloos, bij de vrouwen lag dat percentage op 14,3 en bij mannen en vrouwen samen op 11,1. Voor seizoen gecorrigeerd lulden die percentages achtereenvolgens 9.5, 13,9 en 10,6. Naast de totale 473.620 werklozen eind december stonden op dat moment 45.000 mensen van wie 78 procent vrou wen) bij de arbeidsbureaus ingeschre ven voor een deeltijdbaan. MIDDELBURG - Nog niet eerder is de werkloosheid in Zeeland zo sterk gestegen als in december Torig jaar. Die recordstijging - met 1050 mensen, die zonder werk kwamen te zitten - heeft ertoe geleid, dat in de provincie bij het begin van dit jaar 10,2 procent van de beroepsbevolking geen werk had: voor Zeeland eveneens een „nog niet eerder bereikt percentage", zoals de heer A.M. ilroosnijder van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening woensdag bij de presentatie van de werkloosheidscijfers over december formuleerde. Er waren eind december in Zeeland bijna mensen (van wie 2750 vrouwen) werkloos. fc de afgelopen maand nam het aantal SchouwemDuiveland, Tholen, Zeeuwsch-Vlaanderen; de afgelopen maanden zat Walcheren in de hoek, waar de meeste klappen bij de werkge legenheid vielen. De verschuivingen van december leidden ertoe, dat nu in Zeeuwsch-Vlaanderen het hoogste per centage werklozen woont (10,4), ge volgd door Walcheren, terwijl de Beve- landen op een werkloosheidspercenta ge van 10 kwam. Zteuwse werklozen toe met twaalf pro- een stijging, die - aldus de heer ftroosnjjder - „ver uitgaat boven de bndelijke toename": 6,6 procent. Toch ieef het Zeeuwse werkloosheidsper centage van 10,2 dat eind vorige maand wad bereikt onder het landelijke per van 11,1 procent. Binnen Zee- de werkloosheid het hardst ge- In de 'landelijke' gebieden: vakatures in de metaalindustrie. An derzijds: de vraag naar metaalbewer kers (plaat- en ijzerwerkers, pijpenmon- MaUers bv in Mid delburg door Schultema bv is ge strand op het voorbehoud dat Schulte ma maakte tijdens de onderhandelin gen, Volgens een woordvoerder van de AMRO-bank in Middelburg zaten er zoveel onzekerheden en risico's in dat de banken (AMRO- en RABO-bank) bet onaanvaardbaar moesten uitspre ken. PAGINA 3 vrije beroepen Volgens minister Den Uyl mag geen enkele inkomenscategorie ontkomen aan de 'noodzakelijke matiging'. De vrfje beroepen moeten worden terug gebracht tot het norm-Inkomen. Voor cardiologen betekent dat dat ze in twee tot drie Jaar 227.000 gulden moe ten inleveren. PAGINA 4 band PietDankert ls dinsdagavond gekozen tot voorzitter van het Europese Parle ment. In zijn eerste rede stelde de Ne derlandse socialist dat de komende tweeëneenhalf jaar de versterking van de band met de kiezer de grootste voorrang moet hebben. PAGINA 13 nazi-terreur Onder het voorwendsel van an tl-com munisme worden ln Mldden-Amerika de rechten van de mens geschonden en Unden de gruwelijkste wreedheden pliats Wat ln landen als Guatemala en El Salvador gebeurt is een herha ling van de nazi-terreur. PAGINA 15 uit vorm Na de gedwongen pauze vrezen de meeste tr voetbalclubs een gebrek a en vorm bij de nieuwe sti Kl2oen. In de komende wi KNVB zo veel mogelijk ai velden opsturen, hoewel dat ln Zee land nog talloze problemen kan ople veren PAGINA 21 Terwijl de werkloosheid vorige maand sterk steeg, deed zich ook aan de andere kant op de arbeidsmarkt een ongunsti ge ontwikkeling voor: de vraag naar mensen daalde tot een dieptepunt. Bij de Zeeuwse arbeidsbureau's waren eind december minder dan driehon derd vakatures gemeld, ruim zestig minder dan nog in november het geval was. Een belangrijke oorzaak van die dalende vraag ligt in de intrekking van DEN HAAG - Vijf mei wordt een vaste vrije dag voor ambtenaren. Zij behoeven daarvoor geen salaris of vakantie in te leveren. Minister van binnenlandse zaken Van Thijn heeft dit woensdag meegedeeld in het georganiseerd overleg met de ambtenarenbonden. (Zie ook pagina 13). teurs en electrische lassers) vormt bijna de helft van het aantal openstaande va katures. Koploper in de stijging van de werk loosheid onder mannen is de bouwsec tor zowel woningbouw als weg- en wa terbouw): daar werden de afgelopen maand 350 mensen werkloos, waardoor het totaal op bijna 1900 werklozen kwam. Aanzienlijke stijgingen voorts in de sectoren personeel in algemene dienst, metaal en landbouw. De werk loosheid onder vrouwen nam slechts weinig - met nog geen drie procent - toe in december Bij de groep jongeren on der de 19 jaar bleef de werkloosheid constant in de loop van decmeber, een beduidende toename van de werkloos heid was echter te signaleren in de groep tussen de 19 en 22 jaar: er kwa men bijna tweehonderd jongelui méér zonder werk te zitten; het totaal is nu 3066, bijna éénderde van het totaal aan tal werklozen in Zeeland. Inhaaleffect De sterk verslechterde werkloosheids -cijfers in Zeeland over december zijn (Slot zie pagina 9 kolom 4 n conditie rt van het ken zal de lateurs de MADRID (AFP/APA) - Ongeveer zes kilometer van Bilbao heeft de Spaanse politie woensdag een enorme wapenop slagplaats van de militaire vleugel van de Baskische af scheidingsbeweging ETA ontdekt. Naar het ministerie van binnenlandse zaken meedeelde be vatte de opslagplaats honderden geweren, pistolen, machi nepistolen van Sowjetrussische makelij en explosieven. De ontdekking volgde na verhoren van vier mensen, die bij de bevrijding van de door de ETA ontvoerde arts Julio Igle- sias sr waren gearresteerd. Het was de grootste wapen vondst van de Spaanse politie tot dusver. Zij trof er driehon derd vuurwapens en vijfhonderd kilo 'goma 2' aan, waarmee kneedbommen gemaakt kunnen worden Bij de actie zijn twee arrestaties verricht. WEST-BERLIJN - Ongeveer 2.500 mensen hebben woensdag in West-Berlijn deelgenomen aan een stille tocht uit protest tegen de bomaanslag op een joods res taurant in die stad. Bij deze aanslag, die vorige week vrijdag werd uitgevoerd, kwam een 14-maanden oude baby om het leven en werden 24 mensen gewond. De autoriteiten vermoeden dat het plaatsen van de bom het werk is van een Palestijnse terreurorganisatie die zich '15 mei' noemt. De demonstratieve tocht werd geleid door de Westberlijnse burgemeester Richard von Weiz- saecker en diens voorganger Hans-Jochem Vogel. Alle partjjen van het Berlijnse stadsparlement hadden tot het protest opgeroepen. In een vlugschrift werd gewaar schuwd voor antisemitisme. UTRECHT (ANP) - Om de koopkracht zoveel mogelijk te handhaven, wil de Industriebond FNV in de metaalindustrie bovenop de prijscompensatie een extra looneis op tafel leggen van één procent of minimaal dertig gulden per maand. Bovendien wil de bond een arbeidstijdverkorting van gemiddeld twee uur per week, zo blijkt uit cao-voorstellen die dezer dagen ter goedkeuring aan de leden in de metaalindustrie zullen worden voorgelegd. De cao-onderhandelingen in de metaal cao-bepalingen. De leden zullen moe^ zijn per traditie in belangrijke mate be palend voor de afloop van de cao-strijd in andere bedrijfstakken. In het cao-ei senpakket is nog geen rekening gehou den met de maatregelen die het kabinet in petto heeft voor de ziektewet. De In dustriebond FNV vindt dat niet mag worden ingebroken in de bestaande DEN HAAG (ANP) - De sociale werk plaatsen moeten een mindere hiërar chische werkorganisatie krijgen, al dus staatssecretaris Dales van sociale zaken en werkgelegenheid. In een adviesaanvrage aan de Sociaal- Economische Raad over de organisatie van de sociale werkvoorziening zegt zij dat de algemene eis van het directe per manente toezicht op de werknemers opnieuw moet worden overwogen gelet op de toenemende behoefte aan het dragen van eigen verantwoordelijkheid in de werksituatie. De huidige regeling staat andere organisatiemodellen wel iswaar niet in de weg. maar stimuleert ze kennelijk ook niet. Daarom over weegt mevrouw Dales de regeling te veranderen. ten aangeven op welke wijze de even tuele korting op het ziekengeld weer on gedaan kan worden gemaakt. De arbeidstijdverkorting hoeft niet per se per week. maar kan ook op een ande re manier plaatsvinden als er maar ge middeld twee uur per week of honderd uur per jaar korter wordt gewerkt. In bedrijven met continudiensten moeten vijfploegendiensten komen. Verder wil de Industriebond dat de me taalwerkgevers in het geheel geen werk meer mogen laten verrichten door werknemers bulten het bedrijf die ook door de eigen werknemers kunnen wor den verricht. Om te voorkomen dat werknemers in de metaalindustrie niet in aanmerking komen voor een ww-uit- kering omdat ze niet onafgebroken 130 dagen hebben gewerkt - een zaak waar over het nodige te doen is geweest - wil de Industriebond dienstverbanden voor minimaal 130 dagen Voorts moet in de cao voor de metaalin dustrie de mogelijkheid worden opge nomen om niet alleen op onderne mingsniveau maar ook regionaal af spraken te maken over de werkgelegen heid en de kwaliteit van de arbeid De leden van de Industriebond krijgen tot het eind van deze maand de gele genheid om zich over de cao-voorstel len uit te spreken. De cao-onderhande lingen kunnen dan begin februari al van start. DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft woensdagmiddag even na vijf uur de hal van het centraal station ont ruimd na een bommelding. Het station werd ook gesloten voor trei nen. De melding bleek vals te zijn. bij de zoekactie werd alleen een oud tv-toe- stel onder een trein gevonden. Hierna werd het station weer opengesteld streepjes Eind vorig Jaar bezat ln Nederland ai 25procent van de verpakte levensmid delen de streepjescode, die informatie over de prijs en het artikel bevat. Dit Jaar zal het percentage artikelen met eenstreepjesetlket fors toenemen. Vol gend Jaar zullen tientallen winkels in Nederland van dit systeem, waarbij «en computer de prijs van de bood schappen berekent, gebruik maken. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 17 en 18. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. (Van onze correspondent JERUZALEM (APD/AFP/UPI) - De voormalige Amerikaanse onderhande laar Sol Linowitz is achter de scher men bezig een Egyptisch-Israélische beginselverklaring aan het voorberei den over Palestijnse autonomie. Lino witz heeft in Cairo besprekingen ge voerd met de Egyptische regering. Woensdagmorgen heeft Linowitz een gesprek gehad met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Shamir Onder de Carter-regering was Linowitz de Amerikaanse autonomie-onderhan- delaar, maar president Reagan heeft geen opvolger benoemd. Ook nu ver vult Linowitz geen officiële funktie. Zijn reis naar Egypte en Israel wordt als 'pri vé' omschreven. Linowitz heeft indertijd een aantal compromisvoorstellen gedaan voor de Palestijnse autonomie Op basis daar van gaat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig naar het Mid den-Oosten. De Egyptische minister van voorlich ting deelde woensdag mee dat Israël op 27 en 28 januari en Egypte op 29 en 30 januari Haig op bezoek krijgen. De Verenigde Staten hebben woensdag hun veto uitgesproken over een afge zwakte Arabische resolutie waarbij wordt opgeroepen strafmaatregelen tegen Israël te nemen wegens de anne xatie van de Syrische Golanhoogte. De Amerikaanse VN-ambassadeur Jea- ne Kirkpatrick riep de vijftien lidstaten tellende raad op een opbouwende rol te vervullen bij het oplossen van het con flict in het Midden-Oosten en de situa tie niet nog slechter te maken. De stemverhouding was negen vóór en één tegen bij vijf onthoudingen (Frank rijk, Groot-Brittannië. Ierland. Japan en Panama). De Söwjet-Unie, Polen, China, Spanje, Guyana. Oeganda. To go, Zaire en Jordanië zelf stemden voor Op verzoek van de Arabische landen werd het stemmen over een resolutie die een wapenembargo, economische sancties en verslechtering van de diplo matieke betrekkingen met Israèl voor schreef, vrijdag uitgesteld In een geam- mendeerde versie vroeg de resolutie om economische sancties tegen Israèl, (Slot zie pagina 9 kolom li AKKOORD BONDEN EN BEDRIJVEN ROTTERDAM (ANP) - De 72-uurs staking van de on geveer 1.500 in het buiten land werkzame Nederland se baggeraars, die zaterdag had moeten beginnen, gaat niet door. De bouw- en houtbonden FNV en CNV en de onderhandelingsdelega tie van de baggerconcerns zijn woensdagavond na zes uur onderhandelen tot een akkoord gekomen over de verlofregeling. Het ak koord geldt tot 1 januari 1985. De vakbonden zullen hun leden over het bereikte akkoord inlichten en vragen van de staking af te zien. De vakbonden en de directies van de grote baggerconcerns komen vandaag met een communiqué waarin verder op de achtergronden van de overeenkomst wordt inge gaan De bonden en de werkgevers deel den woensdagavond mee dat over de materiële zaken, zoals beloning, inhoudelijk nog niets overeengeko men is. Volgens de voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de baggerconcerns H. A. J Drenth, bestaat er tussen beide partijen echter voldoende vertrouwen om daarover binnen niet al te lange tijd weer rond de tafel te gaan zitten. Het akkoord houdt in dat in de Per zische Golf, waar de meeste bagge raars werken, een verlofregeling komt van 28 dagen vrij na 65 dagen werken. Het eerder verworpen prin cipe-akkoord kwam op 28 dagen vrij na 70 dagen werken. Voor de baggeraars in West-Afrika ls een verdeling van 28 vrije dagen na 70 werkdagen overeengekomen. Ze hebben nu pas na negentig da gen werken dertig dagen vrijaf Het akkoord behelst verder voor de baggeraars in het verre buitenland per 1 april een 84-28-regeling. Begin volgend jaar wordt dit verder ver beterd tot 78-26. Een woordvoerder van de bouw en houtbonden FNV zei dat de bag geraars zo snel mogelijk worden bijeengeroepen om zich over het akkoord uit te spreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1