PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Den Uyl krijgt steun voor ziektewetplannen Enorme vertragingen eerste munitietreinen Z. -Afrika weigert kamerdelegatie visum Reagan overweegt nieuwe sancties Ontslag 50 medewerkers Maljers in Middelburg nu onafwendbaar rt auto adria PvdA EN WD STELLEN WIJZIGINGEN VOOR 'SITUATIE POLEN SLECHTER' Piet Dankert voorzitter Europees parlement ONDERHANDELINGEN OVERNAME STUKGELOPEN Israël ontkent Syrische aanval op vliegtuigen POLITIEKE OPSTELLING REDEN Rustig tveer In de ochtend nog enkele mistbanken. Overigens wolkenvelden en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 2 graden op de Wadden tot 8 gra den in het zuiden van het land. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. 225e jaargang no. 16 ertt Woensdag 20 januari 1982 Wtcajudie.-. ■oCóe*v ite. Westhavendijk 150 - Goes DEN HAAG - De vier grote fracties in de Tweede Kamer staan welwillend tegenover de plannen van minister Den Uyl (sociale zaken) om f 1,4 miljard te bezuinigen op het ziekengeld. Bij de behandeling van de begroting van sociale zaken bleek dinsdag dat CDA en D'66 de voorstellen van Den Uyl zonder meer steunen. PvdA en WD, die eveneens maatregelen noodzakelijk achten, willen de plannen slechts in gewijzigde vorm aanvaarden. langdurig zieken er minder op achteruit gaan. Daarnaast levert het voorstel f 75 miljoen meer op dan de f 1.4 miljard van Het hun opmerkingen lopen de kamer fracties enigszins vooruit op het kamer debat dat over anderhalve maand aan de kortingen op het ziekengeld gewijd al worden. Verwacht wordt dat de So- inie üaal-Economische Raad. die voordien nog advies zal uitbrengen, met name Mk de alternatieve voorstellen van -Vj PvdA en WD zal bespreken. Hogere premie Tegenover de plannen van Den Uyl en jjn staatssecretaris Dales heeft de PvdA voorgesteld de ziektewetpremie voor de werknemers licht te verhogen. Een groot deel van de voorstellen van bet kabinet, zoals de invoering van vijf jachtdagen voor werkgevers en het la ten betalen van premies over het zie kengeld, hebben wel de instemming ge kregen van de socialistische fractie. De liberalen wijzen elke premieverho ging van de hand. maar net als de PvdA beeft de fractie grote moeite met het veriagen van de uitkeringen tot tachtig procent van het loon. Door de eerste ziektedag niet langer te betalen, en te vens niet alle sociale premies te heffen overde uitkering, wil de WD de achter uitgang voor langdurig zieken beper ken tot acht procent In de plannen van hetkabinet is sprake van een achteruit gangvan 15 procent van het netto-loon. WD-woordvoerder De Korte noemde als voordeel van zijn plan dat het korte verzuim zwaarder belast wordt, terwijl klussen In de kerncentrale in Borssele moeten op korte termijn twee omvangrijke klussen worden uitgevoerd. Behalve de periodieke wisseling van splijtstof ls dat de plaatsing van drie nieuwe condensors in het conventionele ge deelte. PAGINA 3 minimum Uiteen studie over de inkomensverde ling In Nederland blijkt dat een derde van alle huishoudens op het minimum of net iets daarboven zit. De grootste groep van deze huishoudens moet zien rond te komen van een uitkering of een pensioen. Uit de notitie blijkt verder dat vaklieden werkzaam in Noord- en Zuid-Holland. Utrecht of Zeeland ge middeld het hoogste inkomen hebben. PAGINA 7 illusie Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat noemt de suggesUe dat een gedeeltelijke vertraging van de Oos- terecheldewerken besparingen zou op leveren 'een illusie'. 'Bovendien tast uitstel ook het uitgangspunt van de veiligheid aan', meent de bewinds man. stageplaatsen Ziekenhuizen en verpleeghuizen in Zeeland len dan met name in Zeeuwsch-Vlaanderen) aarzelen om mee te werken aan de hogere beroeps opleiding verpleegkunde Zuidwest Ne derland, Het gaat daarbij vooral om het beschikbaar stellen van stage plaatsen voor studenten. PAGINA 11 bejaardenprotest Bejaarden uit heel Nederland hebben op het Binnenhof in Den Haag hun on genoegen geuit over een aantal bezui nigingsplannen van de regering. De demonstranten vrezen dat ais de plan nen worden uitgevoerd, ze nog nauwe lijks volwaardig in de maatschappij mee zullen kunnen draaien. PAGINA 13 vit vorm Na de merkwaardige nederlaag tegen Nunn, liep Jan Timman in de vierde ronde van het Hoogovenstoernooi op nieuw tegen de lamp. De Jongste deel nemer, de Joegoslaaf Pedrag Nikolic, rekende pijnlijk nauwkeurig met de met een weerbarstige vorm worstelen de Ttmman af. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. WASHINGTON (DPA - RTR - UPI) - President Ronald Reagan noemt zijn economische beleid een succes en hij wil met nieuwe sancties niet langer wachten op een verbetering van de si tuatie in Polen. Hij heeft daar dinsdag mededeling van gedaan op een pers conferentie ter gelegenheid van het feit dat hij een jaar president van de Verenigde Staten is. Als blijken van welslagen van zijn eco nomische politiek (die geschoeid is op de leest van de „supply side" theorieën) (Slot zie pagina 8 kolom 1) het plan-Den UyL De liberale woord voerder wees er verder op dat de in greep in de cao's minder ingrijpend is dan bij het kabinetsvoorstel. Verbazing CDA-woordvoerder Weijers toonde zich verbaasd over de felle reacties op de plannen van het kabinet. Hij is be vreesd dat hierdoor de lasten te veel zullen worden afgewenteld op groe pen, die zich minder gemakkelijk uit ten. Deze overweging geeft hem reden „in beginsel" volledig achter de be windslieden te staan. Net als De Korte wil Weijers vooral de kortlopende uit keringen „kortwieken". De CDA'er sloot overigens verdere be zuinigingen in de sociale zekerheid niet uit. Volgens hem zullen ze onvermijde lijk zijn. Op dit punt vond hij de woord voerders van WD en D'66 aan zijn zij de. De socialist Poppe liet weten dat nieuwe bezuinigingen pas doorgevoerd dienen te worden als bekend is hoe de maatregel uitpakt voor de werkgele genheid. Zowel Weijers als De Korte hielden een pleidooi tegen verdere nivellering. Bei den vinden verder dat het kabinet het koopkrachtverlies bij de laagste inko- (Slot zie pagina 8 kolom 2) GRONINGEN/DEVENTER (ANP) - Anti-militaristische actievoerders zijn er dinsdag in geslaagd de eerste twee proeftransporten met mnnitie van de Eemshaven naar Zuidwest- Duitsland vele uren in de buurt van Deventer en de stad Groningen op te houden door op de rails te gaan zitten. Op beide plaatsen moest de Mobiele Eenheid er aan te pas komen om de treinen hun weg te laten vervolgen. In Deventer beperkte de ME zich tot het wegsjouwen van demonstranten, in Groningen ging het er minder gemoe delijk aan toe. Een 20-jarige demon strant uit Groningen liep bij een charge met de wapenstok hoofdletsel op en de machinist van de daar tot stoppen ge dwongen trein kreeg een glassplinter in zijn oog toen een steen door de ruit van de locomotief werd gegooid. Voor zover bekend heeft de politie geen demon stranten aangehouden. De beide treinen moesten een kwartier nadat zij weer op gang waren gekomen opnieuw tot stilstand worden gebracht, omdat er een, valse, bommelding bin nenkwam. Na dit, weer uren langeoponthoud wist het eerste transport zonder verdere pro blemen, rond vijf uur dinsdagmorgen de grens bij Zevenaar over te komen. Het tweede transport stuitte een paar uur later - wederom bij Deventer - op veertig demonstranten. De Deventer politie kon pas na acht uur de actie voerders van het baanvak dragen bij gebrek aan mankracht. Dinsdagmiddag en -avond vertrokken nog twee proeftransporten uit de Eems haven, volgens de Groninger politie zonder problemen, al moesten wel wat staven en stokken van de rails worden verwijderd. De actiegroepen in Deven ter en Groningen kondigden aan in de toekomst „allerlei acties" te blijven voeren tegen de munitietransporten. (Van onze correspondent) STRAATSBURG - De Nederland se socialist Piet Dankert is de nieu we voorzitter van het Europese Parlement. Na een uiterst span nende nek-aan-nek-race versloeg hij dinsdagavond laat in Straats burg zijn christen-democratische tegenstander Egon Klepsch in de vierde stemming uiteindelijk met 191 tegen 175 stemmen bij 42 ont houdingen. „Het is fantastisch, ge woon fantastisch", was de eerste emotionele reactie van Dankert, toen hij, een bos rode tulpen hoog geheven, het applaus van de ruim vierhonderd Europese afgevaar digden in ontvangst nam. De overwinning van Dankert was een zure appel voor de christen-de mocraten. Opmerkelijk namelijk is, dat een in meerderheid centrum rechts parlement nu een socialist in de voorzittersstoel heeft gekozen. Directe oorzaak daarvan was de verdeeldheid over de christen-de- mocratisrhp kandidaat Klepsch. Deze was er niet in geslaagd vol doende steun van met name de conservatieven in het parlement te krijgen. „Ikmoet kiezen tussen een socialist en een oplichter", zei een conservatief in de wandelgangen het wat scherp De conservatieve kandidaat Scott Hopkins was in middels al in de stemmenrace afge vallen. In conservatieve kring heeft men weinig waardering voor Klepsch, die als een rommelaar bekend staat en een man die zijn afspraken niet nakomt. Ook gisteren nog heeft hij, volgens betrouwbare bronnen, ui terste pogingen gedaan om conser vatieve steun te kopen in ruil voor mooie baantjes in het parlement, maar dit zou de tegenzin bij de con servatieven tegen de manier van politiek bedrijven van Klepsch al leen maar hebben versterkt. Dankert volgt de Frangaise Simo- ne Veil op. de eerste voorzitter van het in 1979 direct gekozen Parle- MIDDELBURG De voorgenomen overname van Maljers BV in Middel burg gaat niet door, waardoor vijftig personeelsleden van deze Vegé-gros- sier op straat komen te staan. De on derhandelingen tussen de geldschieter van Maljers BV, de AMRO-bank. en de grossier die in de overname van Mal jers BV geïnteresseerd was, Schuitema BV (Centra) in Amersfoort, hebben niet het gewenste resultaat opgele verd. De AMRO-bank heeft daarop alle krediet stopgezet. De directeur van Maljers BV, drs P. C. Maljers over weegt het faillissement van zijn bv aan 'te vragen. Volgens de bonden, die even als het personeel dinsdag werden inge- Leden van de ME in actie tegen betogers in Groningen. JERUZALEM - Israël ontkent dat dinsdagmorgen vijf Israëlische vlieg tuigen boven Libanon zijn beschoten met Syrische Sam-raketten. Syrië heeft geen officieel commentaar gege ven op meldingen uit Libanese en Syri sche bronnen dat raketten zouden zijn afgevuurd. De Syrische raketten op Li banese bodem vormden vorig jaar een netige politieke kwestie toen Israël de terugtrekking eiste. Over die rakettencrisis wordt de laatste maanden nauwelijks meer gesproken. Na de bemiddeling van de Amerikaan- Wet 'gelijke behandeling' Vi licht, is een faillissement niet meer te voorkomen. Drs Maljers erkent dat, maar probeert evenwel eerst door mid del van het aanvragen van uitstel van betaling, te redden wat er nog te red den valt. De kans dat hij daar in slaagt, noemt hij zelf 'uiterst gering'. Zodra die kans helemaal verkeken is en zijn bedrijf failliet verklaard is, zal de aan gewezen curator de ontslagvergun ning moeten aanvragen voor vijftig (Slot zie pagina 5 kolom 3) se bemuideiacu riauiu, Uai up 24 juli re sulteerde in een bestand, waren de par tijen aan de nieuwe status quo gewend geraakt. Israël had het als een realiteit aanvaard dat de raketten in de Beqaa- vallei niet weg gaan zonder een algehele regeling van Libanon. Syrië bleek na het ingaan van het bestand niet meer te schieten op de nog wel steeds overvlie gende Israëlische vliegtuigen. Maar de Syrische minister van defensie, generaal Tlas, heeft echter de afgelopen week in interviews te verstaan gegeven dat Syrië geen Israëlische vliegtuigen boven Libanon meer zal dulden. rlak voordat de discussie- termijn sluit over het voorontwerp (een eerste aan zet dus) van een anti-discri- minatiewet is plotseling een vfelle woordenstrijd losgebar sten, die zich toespitst op de vrijheid van onderwijs en dan met name van het bijzonder onderwijs. De nieuwe voorzit ter van de Unie School en Evangelie, oud-staatssecretaris van onderwijs K. de Jong Ozn. heeft het vuur afgelopen zaterdag stevig aangewakkerd toen hij op de jaarvergadering van dit overleg platform van ongeveer tweeduizend be sturen van christelijke scholen opval lend stelling nam. In de nieuwe wet 'ge lijke behandeling', die sinds 1978 in voorbereiding is, zal namelijk worden vastgelegd dat het verboden is mensen te discrimineren op grond van geslacht, op grond van homofilie, op grond van huwelijkse staat of gezinsverantwoor- delijkheid. Al geruime tijd heeft zich in de kring van SGP, GPV. RPF en de Evangelische Omroep een sterk verzet gegroepeerd tegen de voorgenomen be palingen in een wet 'gelijke behande ling". Men stelt zich daar op het stand punt dat 'christenen een onaanvaard bare moraal' wordt opgelegd. Het op vallende is nu dat de de bestuurlijke organisaties van het protestants christelijk onderwijs zich - gezien de uit latingen van onder meer drs De Jong - in dit koor voegen door aan te voeren dat de christelijke scholen zich in hun toelatingsbeleid van leerlingen en hun benoemingsbeleid van onderwijskrach ten beperkt zien. Het gevolg daarvan ls dat de discussie over een breed ge steund stuk wetgeving, nota bene ont worpen door de CDA-bewindslieden De Ruiter (justitie) en Kraaijeveld-Wou- ters (emancipatiezaken) uit het vorige kabinet-Van Agt, een kant opgaat, waar de intolerantie wei heel sterk wordt aangescherpt. De reacties die zijn losgekomen uit het christelijk-onderwijsveld zelf duiden erop dat de besturen van de be sturenorganisaties een stelling hebben betrokken, die op zijn minst voorbarig is te noemen en vervolgens ook nogal ongenuanceerd zal blijken te zijn. De vrijheid van onderwijs die De Jong als een toetssteen voor de ln zijn kring nu gewraakte anti-discriminatiebepalin gen opvoert komt namelijk ln het ge heel niet in het gedrang. Artikel 208 lid 6. van de Grondwet waarin het eigen benoemingsbeleid van het bijzonder onderwijs is gegarandeerd, wordt in de nu op stapel staande wet 'gelijke be handeling1 onverlet gelaten. Voor be sturen van christelijke scholen zal het bij benoeming van personeel vooral gaan om de vraag of sollicitanten de doelstelling van de school kunnen en willen onderschrijven. De zaak wordt toch wel op zijn kop gezet wanneer in een ongezouten aanval op een nieuwe wet die persoonlijke discriminatie moet tegengaan - een breed aanvaard begin sel - de indruk wordt gewekt dat bestu ren van protestants-christelijke scho len het recht om mensen te weren op grond van persoonlijke geaardheid of levenshouding, zeer nadrukkelijk wil len hanteren. Het ziet er naar uit dat het christelijk onderwijs de laatste dagen bezig is geweest zichzelf duidelijk schade te be rokkenen. In een brief van directie en personeel van de Christelijke Pedagogi sche Academie (CPA) te Middelburg over deze kwestie aan de besturenorga nisaties. die zo fel van zich hebben doen horen, wordt daarvoor de nodige be duchtheid uitgesproken. Een van de le den van de besturenraad voor het christelijk,onderwijs heeft zich in een open brief ook al duidelijk van het standpunt van zijn eigen organisatie gedistantieerd en aan zijn opstelling toegevoegd dat er onvoldoende over de zaak is gediscussieerd. De verdeeldheid in eigen kring over deze kwestie zal nog ernstig toenemen Zoveel is inmiddels al duidelijk. Oud-staatssecretaris De Jong heeft bepaald geen beste start ge maakt in zijn nieuwe kwaliteit. Boven dien: wie beter dan hij kan weten hoe gevoelig juist dit soort zaken liggen? En hoe zorgvuldig er dan moet worden ge opereerd? vdM De uitgaven voor bewapening in de wereld zuüen, als er niets tegen gebeurt, van nu tot het jaar 2.000 tweemaal zo hoog worden als de huidige ruwweg 500 miljard dollar per jaar, zo heeft Jan Martenson. hoofd van het centrum voor ontwapening van de Verenigde Naties, in Bangkok verklaard. DEN HAAG - Zuid-Afrika heeft visa geweigejd aan een delegatie van de Tweede Kamer, op grond van de op stelling van het Nederlandse parle ment èn van de regering ten opzichte van Pretoria. Dat zei de voorzitter van de delegatie, J.N. Scholten (CDA), gis- termidddag op een haastig bijeenge roepen persconferentie. Schollen noemde de weigering een „duidelijke politieke daad". De Zuidafrikaanse persattaché Buurman in Den Haag noemde slechts als reden, dat het mo ment van het bezoek „niet gelegen" kwam. De vijf kamerleden zullen in de periode van 28 april tot 15 april wel de geplande werkbezoeken aan andere Afrikaanse landen afwerken De reis gaat vla het hoofdkwartier van de OAE in Ethiopië. Nigeria. Angola en Mozambique naar de laatste bestemming Zimbabwe Tot de delegatie behoren in elk geval J.N. Scholten (CDA), Ter Beek (PvdA), Van Eeekelen (WD) en Nuis (D'66). Het vijf de lid moet nog worden aangewezen uit CDA of PvdA-kring. Redenen Bij navraag naar de redenen voor de weigering van de visa, die nog voor Kerstmis zijn aangevraagd, werd door de Zuidafrikaanse ambassadeur in Ne derland, O.F. de Villiers Booysen. te genover J.N. Scholten verwezen naar een aantal besluiten van Nederland: de opzegging van het Culturele Verdrag, de instelling van een visumplicht en de aandrang in de regeringsverklaring voor sanctiemaatregelen tegen Zuid- Afrika. Van Nederlandse zijde was als enige voorwaarde gesteld dat er gesproken zou kunnen worden met een ..represen tatieve doorsnede van de Zuidafrikaan se gemeenschap" Gevraagd naar de betekenis hiervan zei Scholten dat bij voorbeeld was gevraagd om vertegen woordigers van de kerken en vakbon den te kunnen ontmoeten Daarnaast was de wens geuit tot het bezoeken van een drietal politieke ge vangenen: ANC-leider Mandela, de dichter Breytenbach en Jatoive van de SWrtPo. Dit verzoek werd door de am bassadeur niet naar voren gebracht als argument om de delegatie te weigeren, aldus het CDA-kamerlid. Verkeerde zaak Minister Van der Stoel (buitenlandse zakeni zei in een reactie niet te ver wachten dat het Zuidafrikaanse be sluit zal worden teruggedraaid. ..Via dc gebruikelijke kanalen zal ik laten blijken dat ik dit een verkeerde zaak vind. Opnieuw blijkt dc dialoog met Zuid-Afrika wel heel moeilijk", aldus de bewindsman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1