Bartels (ex-O gem) dient klacht tegen Boersma in Vakbeweging met zorgen over giro-bundeling naar kamer Buitenlandse politiek van Reagan krijgt een nul Geen privatisering VanGend en Loos dUISENBERG: GEEN PLAATS IN STUURGROEP Toestemming voor spoorlijn naar ECT op de Maasvlakte NA INTERVIEW IN VRIJ NEDERLAND Elektriciteitsmij 'en richten Vliegas-Unie op Eerste diploma's cursus energiebeheer uitgereikt pSDAG 19 JANUARI 1982 PZC/binnen-buitenland (Van onze redactie economie) PEN HAAG - De vakbeweging zal zich volgende week tot de Tweede Kamer richten met een petitie over de gevreesde gevolgen van het Nationaal Betalings Circuit en andere automatise ringsontwikkelingen bij banken en PTT. Zij vreest daarvan veel verlies aan arbeidsplaatsen, jeker wanneer de bonden niet mogen meespreken over de geplande ontwikkelingen. «werd maandag bekend gemaakt na- lensde Dienstenbonden FNV en CNV, t ABVA-KABO en de Christelijke Fe- yaUe van Overheidspersoneel (CFO) a een gesprek dat vertegenwoordigers adden met dr. W.Duisenberg, presi- at van De Nederlandsche Bank. Het rtrieg ging over de gevraagde deelna- k in de Stuurgroep Integratie Gi- jverkeer, die bezig is met een plan de 'ostgiro en de Bankgirocentrale te bundelen. Dr. Duisenburg is voorzitter nn de stuurgroep. Us deze eenwording een feit zou wor- ca slaan direct 600 „arbeidstaken" op bel spel. maar het gaat om de werkgele- ïnheid van aanzienlijk meer mensen, adat er nogal wat deeltijdwerkers bij Volgend eucharistisch wngres in Nairobi MTICAANSTAD (UPI/)- Het volgend nchiristisch wereldcongres zal pluis vinden in Nairobi, de hoofdstad Kenia. Dit heeft paus Johannes Paulus II maandag besloten. Er is nog {ten termijn bekend gemaakt voor dit tongres, dat ongeveer eens per vier jur wordt gehouden. Vorig jaar juli het laatste congres plaats in de Zaidfranse bedevaartsplaats Lourdes. He: is de eerste maal dat een dergelijke fóemationale rk bijeenkomst in het parte hart van Afrika wordt gehou den. Waarnemers zien hierin een erken ning door het Vaticaan van de volwas senheid van de rk kerk in Afrika. Tot nu toe vond het eucharistisch congres slechts eenmaal op het Afrikaanse con tinent plaats. in 1930 in het Tu neslsche ftfiagine (Carthago), dat toen nog on der Frans bestuur stond. KI wordt het 43e eucharistisch con ges. Het eerste vond plaats in 1881. Na de tweede wereldoorlog is het gehou den in Barcelona (1952), Rio de Janeiro I, Mtlnchen 1960), Bombay (1964), Bogota (1968), Melbourne (1973). Phila- (1976) en Lourdes (1981). WD: duidelijkheid over aftrekplan CDA voor koopwoningen DEN' HAAG (ANP) - De fractie van de WD In de tweede kamer wU van het kabinet duidelijkheid hebben of men vu plan is met voorstellen te komen voor het stimuleren van de woningver koop, zoals onlangs gesuggereerd door deCDA-fractie in de tweede kamer. In het CDA leeft de gedachte om tien pro- etnt van de koopsom van een nieuwe toning aftrekbaar te stellen voor de Inkomstenbelasting. Is schriftelijke vragen aan staatssecre taris Kombrink van financiën en minis- '«Van Dam van volkshuisvesting vra- pn de WD-tweede kamerleden Ko ning en De Beer volstrekte duidelijk heid te verschaffen over de voornemens van het kabinet in dit opzicht. Zij vre- sndat er anders een kopersstaking zal atbreken in afwachting van een even- tóeel komende gunstige regeling. Zij inden dat de woningmarkt hierdoor in ag grotere problemen komt dan nu al hfi geval is. Utrechters maken buit overval op UTRECHT (ANP) - Twee Utrech ters die door stom geluk de buit van een roofoverval vonden waar de dader hem had begraven, hebben hel hele bedrag - 37.000 gulden - opgemaakt aan auto's en vakantie. De politie kon de mannen vorige week donderdag aanhouden, maar het geld was tot de laatste cent ver dwenen. De overvaller zelf was al op de dag dat hij een Utrechts post kantoor van het geld had beroofd door de politie aangehouden. Op 24 leptember had de man. dooreen trote schuldenlast gekweld, een wn de laatste onbeveiligde Utrechtse postkantoren overval ue. Onder bedreiging met een pi stool had het personeel hem de in houd van de kluis overhandigd, waarna de man in zijn auto ver dween. Getuigen noteerden echter het kentekennummer, zodat hij nog dezelfde dag thuis kon worden aan gehouden Doordat radioama teurs de achtervolging op de poli- he-radio hadden gevolgd stroomde het publiek toe toen de politie de overvaller kwam inrekenen. Onder hen was een 25-jarige Utrechter, fa later met een vriend op de plaats van het gebeuren terug kwam om de buit te gaan zoeken. Onder het balkon van de flat waar de overvaller woonde vonden ze een tas met daarin het wapen en de 17.000 gulden. De politie kwam de mannen op het spoor toen het opviel dat een van hen plotseling rondreed in een gro te Amerikaanse auto. De ander met zijn deel van de buit naar Portugal vertrokken en na drie we ken blut teruggekomen. De twee hebben zich in 1981 ook op grote jchaal bezigghouden met het ver weren van gestolen cheques die van heroineverslaafden koch- zijn betrokken. Tot dusver was de bon den geweigerd deel te nemen aan het werk van de stuurgroep, die in 1976 van Duisenberg (toen als minister van fi nancien) de opdracht heeft ontvangen- De voorganger van Duisenberg, dr. J.Zijlstra, die ook voorzitter van de stuurgroep was, had zich bereid ver klaard met de vakbeweging nader te overleggen. Die toezegging is de nieu we bankpresident nagekomen. Hij heeft de vakbondsbestuurders maan dag gezegd dat zij „tegen windmolens vechten" en dat deze benadering geen zin heeft. Er zouden andere wegen moeten worden bewandeld. Duisenberg zei dat het rapport van de stuurgroep voor Prinsjesdag aan de mi nister van financien zai worden uitge bracht. Hij wil wel bepleiten dat de bon den bij dit rapport een bijlage zouden kunnen voegen over de sociale gevol gen van de bundeling der beide girocir cuits. Ook wil hij bevorderen dat de vakbeweging beter dan tot dusver wordt geïnformeerd over de werkzaam heden van de stuurgroep De bankpresident heeft bevestigd dat de stuurgroep zich tot de eenwording van de girocircuits beperkt. Zij houdt zich niet meer bezig met projecten als automatische kassa's, gelduitgifteau tomaten e.d., die hier en daar in voorbe reiding zijn. Daarover overleggen de banken en de PTT afzonderlijk, zodat de bonden daar moeten aankloppen. Noch de Nederlandsche Bank noch de stuurgroep hebben op die ontwikkelin gen invloed. Duisenberg wil wel met PTT en ban ken de mogelijkheid onder ogen zien van een „breed maatschappelijk plat form", waarop over automatiserings vraagstukken zou kunnen worden ge discussieerd. Hij noemde in dit ver band de term „Centraal Orgaan voor overleg en beheer", maar kon daarover geen toezeggingen doen. Gezien deze ontwikkelingen vinden de vier bonden dat de vooruitzichten ver slechterd zijn. Daarom vinden zij de tijd rijp zich met een dringend beroep tot de Tweede Kamer te wenden. Zij willen een uitspraak over het kanaliseren van deze ontwikkelingen, die zich onge- crontroleerd dreigen te voltrekken, zo dat op termijn veel werkgelegenheid op de tocht staat, niet alleen by banken en PTT. maar ook in andere sectoren van het bedrijfsleven. KAMER: GEEN PROFIJT VAN POSITIE DEN HAAG (ANP) - Woordvoerders van de fracties van CDA. PvdA, WD en D'66 hebben zich maandag gekeerd tegen een overheveling van het NS-dochterbedrijf Van Gend en Loos naar de private sector. In grote lijnen was de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de tweede kamer het eens met de conclusies van de staat van de tweede kamer het eens met de conclusies van'commissie die zich heeft gebogen over de positie van Van Gend en Loos in het goederenvervoer over de weg. DEN HAAG (ANP) - Wethouder Duivesteijn van ruim telijke ordening en stadsvernieuwing heeft maandag in Den Haag het startsein gegeven voor de bouw van een nieuw handelscentrum Houtwijk. Deze maand is met de bouw van het centrum begonnen, dat in de toekomst werk zal bieden aan 1500 mensen. Het ligt in de bedoeling dat het handelscentrum eind 1984 gereed zal zijn. In totaal is met dit project een be drag van 80 miljoen gulden gemoeid De wethouder haalde maandag de laatste belemmering voor de bouw van het nieuwe centrum weg door twee oude schoorstenen van het voormalig Vredestein com plex op te blazen. In de toekomst worden in dit centrum schone en milieu vriendelijke bedrijven ondergebracht. Deze commissie is tot de slotsom geko men dat Van Gend en Loos als dochter maatschappij van de Nederlandse Spoorwegen niet profiteert van haar bijzondere positie ten opzichte van par ticuliere vervoersmaatschappijen. Daarmee is de discussie niet voor de eeuwigheid gesloten, zo betoogde me vrouw Smit-Kroes (WD). Wolters (CDA) kondigde aan dat de discussie over 'privatisering' te zijner tijd. op een daarvoor geschikt moment, weer aan de orde zal worden gesteld. Staatssecretaris Van der Doef van ver keer en waterstaat zegde toe dat hij er bij Van Gend en Loos op zal aandringen om een commissaris te benoemen die het vertrouwen geniet van de particu liere goederenvervoerders over de weg. Verder zal hij Van Gend en Loos verzoe ken om deelnemingen in andere bedrij ven op te nemen in de jaarrekening. De tarieven die Van Gend en Loos contrac tanten en charters vergoedt voor ver leende diensten zijn aan de lage kant, zo betoogde mevrouw SmitrKroes (WD). Van der Doef bracht hier tegen in dat contractanten zich verzekerd weten van een 'duurzame' relatie met Van Gend en Loos, die meer gewicht in de schaal legt dan de hoogte van de tane ven. Tommei (D'66) oefende kritiek op het stukgoedvervoer van Van Gend en Loos dat op basis van een vergunning voor ongeregeld vervoer plaatsvindt. Het bedrijf zou hierdoor in een gunsti ger positie verkeren dan de particuliere sector, die het met vergunningen voor geregeld vervoer moet stellen. Van der Doef zegde toe dat deze zaak weer aan de orde zal komen bij de behandeling van de herziening van de wet autover- voergoederen De richtlijn die Van Gend en Loos be perkt in haar mogelijkheden om haar activiteiten uit te breiden ten koste van het marktaandeel van het particuliere goederenvervoer, tenzij de particuliere ondernemers bepaalde activiteiten niet voor hun rekening willen nemen, zal worden ingetrokken, mits de commis sie die de vergunningen verleent met een desbetreffend verzoek van de staatssecretaris instemt. DEN HAAG (ANP) - Het spoorwegnet zal worden uitgebreid met een spoor lijn naar European Container Termi nal op de Maasvlakte. Dat heeft staats secretaris Van der Doef van verkeer en waterstaat maandag toegezegd tijdens een uitgebreide commissievergade ring (ucv) met de vaste kamercommis sie voor verkeer en waterstaat. Verder stelden alle woordvoerders van de vijf grote fracties in de kamer zich op het standpunt dat het niet aangaat om de NS in de kou te laten staan bij de noodzakelijke aanzuivering van exploi- ZSSS&mS&SSZ PROF ORNSTEIN: 'DE GREEP ONTBREEKT' een overeenkomst sluiten met de NS, waarin een afdekking van de exploita tietekorten in het vooruitzicht wordt gesteld op voorwaarde dat de NS in stemt met maatregelen die een geleide lijke vermindering van de tekorten beo gen. Over vijfjaar zullen de maatregelen die de NS zal treffen voor de eerste maal worden geëvalueerd, over tien haar nogmaals. Het komt er m feite op neer dat zowel de kamer als het kabinet zich bereid heb ben getoond om desnoods in de komen de tien jaar geld te fourneren voor de tekorten in het be drijfsgoederenver- voer van de NS. Van de voorwaarden waarover de staatssecretaris nu onder handelt met de NS is officieel nog niets bekend. WASHINGTON (UPD - Professor Norman Ornstein, hoogleraar politieke weten schappen aan de katholieke universiteit van Washington. DC, vindt dat de bui tenlandse politiek een van president Ronald Reagans grootste mislukkingen is. Voor de rechtbank van Tarragona ten zuiden van Barcelona in Spanje is maandag het proces begonnen rond de ontploffingsramp van Los Alfaques op 11 juli 1978. die aan 215 vakantiegan gers- onder wie 9 Nederlanders - het le ven kostte De ramp was ontketend door een oplegger met zeer explosief vloeibaar gas die de muur rondom het kampeerterrein raakte en exploderend het terrein opreed. De vakantiegangers, onder wie ook Fransen, Belgen en Duitsers, overleden of meteen of bezweken later aan hun brandwonden. MOSKOU (UPD - De Russische staats secretaris van machine-industrie, An drei Pavlov, heeft maandag toegege ven dat zich onlangs een ernstig onge luk heeft voorgedaan in een Moskouse robotfabriek. Hij zei echter dat het om een 'onbeduidend' ongeval ging, waar bij 'twee tot vier' van de zeventig werknemers omkwamen, en vijf wer den gewond, aldus Pavlov. Volgens eerdere, niet officiële, medede lingen kwamen echter tegen de vijftig werknemers bij het ongeluk om het le ven. Er zouden verder enige honderden huiswereld, drie uit de patiëntenbewe- gewonden zijn. Het ongeluk gebeurde BWg en drie „onafhankelyken". Met in- Volgens Ornstein heerst in brede kring de indruk dat niemand in Washington greep heeft op het apparaat van de bui tenlandse politiek, dat er geen samen hangend beleid is en dat de president wel goede invallen heeft maar dat zij V ertrou wensmensen voor patiënten in geestelijke gezondheidszorg UTRECHT - De Stichting Patienten- vertrouwenswerk Geestelijke Gezond heidszorg zal dit jaar beginnen met het realiseren van haar feitelijke doelstel ling: de aanstelling van vertrouwen spersonen voor patiënten. Dit jaar zul len acht personen worden aangesteld, die patiënten-cliënten in inrichtingen helpen bij de handhaving van bun rechten. Dit aantal wordt de komende jaren tot 40 opgevoerd, zodat dan in alle psychiatrische ziekenhuizen een dergelijke functionaris werkt. In mei van het vorig jaar werd de stich ting SPGG in Utrecht opgericht De functionarissen blijven in dienst van de stichting, als zij op verzoek van de in stellingen ter plaatse gaan werken. Op grond van een advies van de Nationale Ziekenhuis Raad is de stichting ge vormd, onder andere In samenwerking met de overheid, die ook de financiële middelen levert, Het bestuur van de SPGG bestaat uit negen leden, van wie drie uit de zieken- niet consequent of verstandig worden toegepast. „Als wereldleider", meent Ornstein, „doet Reagan het niet erg goed. De in druk die ik overhoud van gesprekken met mensen hier en aan de andere kant van de oceaan, is geen erg positieve. Om een voorbeeld te noemen: het ge voel van ingenomenheid dat men in Eu ropa had toen Alexander Haig werd ge kozen als minister van buitenlandse za ken. is verdwenen. Wat is gebleven is ontgoocheling" Ornstein noemt op het binnenlandse vlak een van Reagans grootste feilen, zijn sociale politie, 'een enorme gaffe' De Amerikaanse president wacht vol gens hem een 'zeer moeilijk 1982', dat hem niet zo zal doen afglijden als Jim my Carter in diens tweede jaar, maar niettemin 'uitermate moeilijk, frustre rend en pijnlyk'. Nu staat de republikeinse partij nog voor de volle honderd procent achter Reagan, zo besluit Ornstein ln zijn in terview met US News and World Re port, maar tegen de tussentijdse verkie zingen van november van dit jaar zal zij waarschijnlijk iets aan te bieden willen hebben van alle verkiezingsbeloften die Reagan heeft gedaan. „Daalt de steun in de partij tot 85 pro cent: dan zijn de moeilijkheden voor Reagan niet te overzien". De gemengde commissie Toekomst Antillen, die vorige week bij koninklijk besluit is ingesteld, zal in de eerste week van februari voor het eerst bijeenko men op Curacao. Dat heeft een woord voerder van het kabinet voor Neder- lands-Antüliaanse zaken maandag meegedeeld. De commissie, onder voor zitterschap van oud-minister-president mr. B. W. Biesheuvel, gaat zich buigen over de gevolgen van een eventuele on afhankelijkheid van Aruba. volgens de onofficiële versie toen het dak van het fabrieksgebouw inzakte en het gebouw binnen tien minuten geheel instortte. Sommige slachtoffers werden door het neervallend puin gedood, an deren werden niet op tijd gered en stier ven de vriesdood. Volgens Pavlov werd alleen een labora torium van het experimentele robotbe- drijf getroffen Bewakers hielden maan dag fotografen die ter plaatse foto's wil den nemen, op een afstand. Het ongeval deed zich op 8 januari voor. maar kwam pas maandag aan het licht. gang van 1 maart wordt mr. P P J N van Ginneken uit Voerendaal directeur van de stichting, Bij een botsing tussen een goederen trein en een bedriffsbusje bij Gevrey- Chambertin bij het Franse Dijon zijn maandag vier doden gevallen en vijf ge wonden De slachtoffers waren onder - houdsarbeiders van de spoorwegen De botsing deed zich voor op een spoor wegovergang. Het busje werd totaal vernield waarna brokstukken nog eni ge meters werden meegesleurd, aldus de politie. DEN HAAG (ANP) - Dr J. Bartels, oud lid van de raad van bestuur van het Ogem-concern, heeft bij de hoofdoffi cier van justitie in Den Haag een klacht ingediend tegen drs J. Boersma, tot najaar 1981 lid van de raad van be stuur van dit concern. Bartels heeft dit maandag laten weten. Bartels voelt zich in eer en goede naam aangetast door uitlatingen over hem, die Boersma in het weekblad "Vrij Ne derland' en in andere media heeft ge daan Bartels heeft de hoofdofficier om vervolging van Boersma verzocht Bartels is tot het voorjaar 1980 lid van de raad van bestuur van Ogem geweest. In het kerstnummer van 'Vrfi Neder land' zei Boersma onder meer "ik wil geen rancuneuze indruk maken, ik wil de bal spelen en niet de man. maar Bar tels heeft zich jarenlang onrechtvaar dig verrijkt via zijn declaraties Hong kong. Singapore, graaien, graaien, graaien We hebben dat met de mantel der liefde bedekt, maar het is gewoon een geldwolf, een absolute nul, die het bedrijf en de mensen veel schade heeft berokkend In hetzelfde interview verklaart Boers ma dat Bartels. die hy kende uit de tijd dat deze voorzitter was van de werkge verscentrale VNO en Boersma zelf mi- ruster van sociale zaken, tegen zijn komst naar Ogem was. Boersma ver der „Ik weet nog goed. we zaten bij el kaar de avond voordat de gommissans- sen de eerste keer besloten dat mijn kop moest rollen. Ik stelde voor om met zijn allen op te stappen. Dan zouden de commissarissen op hun besluit moeten terugkomen. Heel Ogem onthoofden kon natuurlijk niet, Nou Ja. je had ze moeten zien kijken. Vooral Bartels ver schoot van kleur Die wilde vanwege de centen twee jaar langer lid blijven van de raad van bestuur Hij wist dat wij dat niet zouden goedkeuren en had daar de pest over in En nu ook nog eerder aftre den. De één verzon nog mooiere smoe zen dan de ander om de eigen onmis baarheid duidelijk te maken" In NRC-handelsblad van 12 januari zegt Boersma achteraf van mening te zijn dat hy niet naar Ogem had moeten gaan en Ogem het zelf ook niet had moeten doen. overigens niet "omdat ik geen orders binnenbracht" Boersma: „Daar was ik ook niet voor, daar was Mangay (lid van de raad van bestuur voor Ik kan nog geen tweedehands fiets behoorlijk verkopen En Bartels (lid van dc raad van be stuur). die onvoorstelbare profiteur, die er notabene prat op ging dat hij eën van de echte ondernemers was, bracht ze ook niet binnen. Dat was er maar éen en dat was Udink". ARNHEM - Drie elektriciteits maatschappijen in ons land gaan de verkoop van het verbrandings- produkt vliegas bundelen door de oprichting van de Unie van Vlieg asproducenten B.V. de maatschap pijen. de PGEM in Gelderland, de PNEM in Noord-Brabant en de PLEM in Limburg, willen het rest- produkt van de kolengestookte centrales voornamelijk afzetten aan wegenbouwers, de cementin- dustrie en aan degenen die zich be zighouden met landscbapsherstel. Dit heeft de PGEM voorgesteld aan de raad van commissarissen. Het afeetten van vliegas is voor de kolengestookte centrales steeds een probleem geweest. Onder meer om te voorkomen dat de elektrici teitscentrales elkaar gaan becon curreren met de verkoop ervan is besloten tot een bundeling van de activiteiten. Het is mogelijk dat in de toekomst ook andere kolenge stookte openbare elektnciteisbe- drijven tot de Vliegas-unie toetre den. De oprichters verwachten dat de nieuwe B.V hen geen windeie ren zal leggen. Openbare elektrici teitsbedrijven gemeten namelijk belastingvrijstelling en - zo redene ren de centrales - omdat de vliegas- activiteiten in het verlengde liggen van het opwekken van elektriciteit zal ook hier van hetzelfde gunstige belastingregime kunnen worden geprofiteerd. Om die reden zal het voor commerciële bedrijven die hun Installaties op kolen stoken vrijwel uitgesloten zijn om ln de Vliegas-Unie B V. te participeren De elektriciteitscentrales vrezen anders het belastingvoorrecht bij de verkoop van vliegas te zullen verliezen De winsten komen ten goede aan de elektriciteitscentrales die de aandelen ln bezit hebben De ver liezen komen ten laste van de alge mene reserves of worden verrekend met de winst van andere jaren. De raad van commissarissen van de PGEM zal het voorstel vrijdag in Arnhem bespreken. HEERLEN (ANP) - Directeur Brummen van de SVEN (Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland) heeft maandag in Heerlen de eerste diploma's uitge reikt aan de deelnemers van de cursus energiebeheer-voorzie- ning-besparing. De cursus wordt georganiseerd door de HTS-Heerlen. Het diploma voor deze eerste cursus werd be haald door 26 cursisten. Ir. Velthui- sen directeur van de HTS kondigde tijdens de diploma uitreiking aan dat de volgende cursus in augustus start Gelet op de landelijke be langstelling is het de bedoeling dat de tweede cursus op een meer cen traal gelegen plaats wordt gegeven. De organisatoren denken hierbij aan 's-hertogenbosch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9