FNV gaat na gesprek met PvdA door met voorbereiding acties PZCfi Van der Louw: nog geen besluit over kunstenwet OFFICIER EIST TOT4,5 JAAR CEL TEGEN UNISER-VERDACHTEN BIETJES EN TARTAAR weer Baby overleden na aanslag West-Berlijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Officier tilt zwaar aan illegale lozingen DINSDAG 19 JANUARI 1982 CNV WACHT REACTIE WERKGEVERS OP ZIEKTEGELDPLAN AF (Van onze redactie economie DEN HAAG-De FNV gaat door met het voorbereiden van acties tegen de plannen van het kabinet om de uitkering van het ziektegeld terug te brengen van 100 naar 80 procent. „Zelfs indien het parlement zo onverstandig mocht zijn de plannen van Den Uyl toch goed te keuren, zullen we tijdens de cao-onderhandelingen met de werkgevers afspraken proberen te maken om toch de 10 procent uitkering onaangetast in de cao te laten", aldus Wim Kok maandagavond na afloop van de vergadering van de federatieraad. Kok zei dat de bonden eensgezind van bereiden van acties af hoe de houding van de werkgevers zal zijn tijdens het mening zijn. dat de acties waartoe vol gens Kok een grote bereidheid bestaat, onder FNV-vlag gevoerd moeten wor den. Stakingen en werkonderbrekin gen worden daarbij niet uitgesloten. Geen CNV-acties Het CNV heeft in de verbondsraad be sloten nog niet over te gaan tot het or ganiseren van acties. Wel zal deze vak centrale de politici blijven bestoken om bet „onzalige plan" niet ten uitvoer te brengen. Het CNV wacht met het voor- Drie Joegoslaven doodgeschoten in Bondsrepubliek STÜTTGART (DAP/AFP) - In Unter- gruppenbach bij Heilbronn in het zuiden van de Bondsrepubliek zijn maandagnacht drie Joegoslaven van Albanese afkomst doodgeschoten. De aanslag heeft mogelijk een politiek motief, aldus de politie. Zij zoekt nu naar de dader(s), die de slachtoffers be schoten toen zij met hun auto uit een garage kwamen rijden. Twee van de Joegoslaven waren op slag dood, de derde stierf later in een ziekenhuis. Weersvooruitzichten voor woensdag t/m za terdag: Zonnige perioden en droog, 's Nachts lichte ion! lot temperaturen om het vriespunt. Middagtemperatuur rond 5 graden. Deltagebied Over eventuele veranderingen op de weerkaart valt weinig nieuws te vertel len Al geruime tijd bevindt zich boven geheel Europa een krachtig hogedruk- gsüed. Het centrum hiervan ligt nu al enkele dagen boven de Balkan. Oce aanstoringen trekken met regen naar deBritse eilanden, maar worden in hun verdere opmars naar ons toe flink te gengehouden door het Europese hoge- drukgebied. Boven West-Europa en ook boven ons land is de luchtstroming in de hogere luchtlagen zuidelijk gewor den. Alleen vlak nabij het aardopper vlak weet zich eenplaklaag van enkele honderden meters te handhaven. In het algemene weersverloop komt ook van- j nog maar weinig verandering. Het is opnieuw zonnig weer met maxi ma. van 5-7 graden. Vannacht daalt de temperatuur tot waarden rond of net iets onder nul. Door de stabiliteit van de lacht blijft luchtverontreiniging nabij hetaardupperviak hangen. Dit is merk baar aan het slechte zicht vandaag. Vooral boven open water kunnen zich lot laat in de ochtend mistvelden hand haven. Vooruitzichten voor woensdag: vrijwel geen verandering in het weer beeld. Nautisch bericht Wind: zuidoost tot zuid met kracht 3 overwegend; zicht: meest slecht en in de ochtend ook mistvelden; tempera tuur kustwater: 1 a 2 graden; afwijking waterstanden: een geringe verlaging; maximum golfhoogte monding Schel der. vrijwel geen zeegang. ZON EN MAAN 20 januari Zon op 0837 onder 17.08 Maan op 04.28 onder 13.32 l.aag water dinsdag 19 januari cm uur Vlissingen 03.29 132 16.07 155 Terneuzen 03.49 144 16.28 167 Zierikzee 04.18 115 16.51 138 Hansweert 04.06 159 16.43 182 Wemeldlnge 04.34 131 16.59 155 Kreekrak 04.52 152 17.16 179 Brulnisse 04.42 132 17.13 155 woensdag 20 januari uur cm Vlissingen 04 39 134 17.12 151 Terneuzen 04.58 146 1733 163 Zierikzee 05.24 118 1755 133 Hansweert 05.15 161 17.50 179 Wemeldlnge 05.38 136 18.05 152 Kreekrak 05.55 158 18.23 175 Bmlnisse 05.46 136 1819 150 lloog water dinsdag 19 januari uur cm uur Vlissingen 09.28 149 22.10 148 Terneuzen 09.47 172 22.31 169 Zierikzee 10.33 124 23.18 126 Hansweert 10.15 188 23.03 182 Wemeldlnge 10.44 143 23.32 146 Kreekrak 1043 167 23.30 173 Brulnisse 11.12 145 23.58 149 woensdag 20 januari cm 150 Vlissingen 10.38 23*17 *149 Terneuzen 10.58 172 23.40 170 Zierikzee 11 40 126 Hansweert 11.25 191 Wemeldlnge 11.55 144 Kreekrak Bruinlsse 11.53 12.24 169 149 uitbrengen van het advies aan de rege ring in de Sociaal-Economische Raad. De federatieraad van de FNV was het ook niet eens met de voorstellen van het bestuur van de PvdA. Kok zei dat de voorstellen van de PvdA een ingrij pen door de regering niet voorkomt. „Het voorstel van de PvdA gaat ons uit drukkelijk niet ver genoeg en is daarom voor de FNV onaanvaardbaar". Volgens de FNV betekenen de voorstel len van de PvdA een premieverhoging voor iedere werknemer van 0.3 procent. „Dat klinkt redelijk, maar het onrede lijke is. dat de werkgevers per 1 januari al een premieverlaginghebben geïncas seerd. Uit oogpunt van een eerlijke pre mieverdeling gaat het niet aan om de werknemers een extra last op de schou ders te leggen", aldus Kok. Voorzitter Max van den Berg van de PvdA zal deze week nog gaan praten met het bestuur van het CNV. CNV- voorzitter Harm van der Meulen zal daarvoor naar het partijbureau in Am sterdam gaan. Vorige week sprak het partijbestuur met de top van de FNV. Het CNV voelt er niet veel voor om te praten over alternatieven, uit vrees dat die in volgende bezuinigingsron den weer op tafel zullen komen. De nieuwe voorzitter van de Vervoers- bond FNV. Drent, heeft in de federatie raad van de FNV voorgesteld ook de oprichting van een eigen politieke par tij te overwegen in het kader van de acties Na afloop zei Wim Kok hierover, dat het voorstel de federatieraad had AMSTERDAM - Wim Kok en Harry Bode tijdens de persconferentie van het FNV, maandagmiddag in Amsterdam. verrast „Op dit moment gaat de voor keur van de FNV uit naar het zich con centreren op het inhoudelijke verzet te gen de ziektewetplannen. Plannen voor oprichting van een politieke partij zou de aandacht hiervan kunnen afleiden. Het voorstel van de Vervoersbond is wel een uiting van grote teleurstelling", aldus Kok. Kok waarschuwde, dat tot stakingen niet meer wordt besloten door een druk op de knop. De FNV is er wel op voorbe reid dit zware geschut in stelling te brengen. Inzet van alle acties zal zijn dat de verworven rechten inzake ziek- zijn met volledige uitkering worden ge handhaafd. „Het is van de gekke, dat particuliere verzekeringsmaatschap pijen nu al met pakketten op de markt komen om deze rechten te verzekeren, mochten de plannen van Den Uyl door gaan". „Financiering van de ziektewet is altijd een zaak tussen werkgevers en werkne mers geweest. Daar kan een overheid niet aan te pas komen. Werknemers hebben tijdens de cao-onderhandelin gen hiervoor in het verleden genoeg loonruimte ingeleverd of betalen extra premies". Krikkemikkig Volgens Wim Kok blijkt nog steeds hoe krikkemikkig de beleidsplannen van het kabinet in elkaar steken, doordat heel vaak onderbouwingen van de plannen ontbreken. Op 29 januari zal het conceptadvies van de commissie van de Sociaal-Economische Raad in WEST-BERLIJN (DPA) - In een West- berlijns ziekenhuis is maandag een veertien maanden oude baby overle den aan de verwondingen die zij vrij dagbij een aanslag op een joods restau rant in de stad opliep. Het meisje behoorde met haar ouders tot de 25 gasten die bij de aanslag ern stig gewond raakten. De daders van de aanslag zijn nog steeds zoek, aldus liet de politie verder weten. de achterbannen worden besproken, waarna op 12 februari het advies in een openbare vergadering zal worden be handeld. Daarna zal het kabinet met wetsvoostellen bij het parlement moe ten komen. Het CNV beklemtoont, dat er op dit mo ment alleen nog maar een conflict is tussen de sociale partners en de over heid. Mocht in de Sociaal-Economische Raad blijken dat de werkgevers de kant van de overheid kiezen, dan zal het CNV zich nader op acties beraden. „Want dan is er een conflict ontstaan tussen CNV en werkgevers". Het CNV zal de plannen van Den Uyl en Dales tijdens de ledenvergaderingen in de komende weken bespreken. Dan kan worden vastgesteld of de leden be hoefte hebben aan acties. Wel zal het CNV via pamfletten in bedrijven het standpunt duidelijk maken. DEN HAAG - Minister van CRM, A. A. van der Louw tijdens het overleg met de vaste Tweede Kamer commissie. ONDANKS DRUK REGERINGSPARTIJEN DEN HAAG - Ondanks sterke druk vanuit de drie regeringsfracties in de Tweede Kamer (CDA, PvdA en D'66) weigert minister Van der Louw van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk op dit moment toezeggingen te doen over de totstandkoming van een speciale wet voor de kunsten. De be windsman maakte dit maandag duide lijk tijdens een uitgebreide vergade ring van de Vaste Kamercommissie van CRM over de kunstenbegroting voor 1982. Van der Louw erkende dat kunst en cul tuur vooral in een periode van toene mende bezuinigingen een uiterst kwetsbare positie innemen, die aparte zorg van de centrale overheid rechtvaardigt. Toch vroeg hij zich af of er niet te zeer van wordt uitgegaan dat zo'n afzonderlijke kunstenwet een me dicijn voor alle pijn wordt. Minister Van der Louw waarschuwde echter dat zelfs een speciale wet geen (Van onze corresondent) WENEN - De Poolse vakbondsleider Lech Walesa zal wellicht worden on dergebracht in een nonnenklooster of een door een kloosterzusters beheerd instituut. Dit melden betrouwbare kerkelijke bronnen in Warschau. Eer der werden berichten dat Walesa op korte termijn zou worden vrijgelaten - onder meer afkomstig van de nieuwe Poolse ambassadeur in Engeland, Ste fan Staniszewski - tegengesproken door de woordvoerder van de Poolse regering en later ook door de ambassa deur. Van officiële kerkelijke- of rege ringszijde in Polen is niets meegedeeld over eventuele plannen met de popu laire leider van Solidariteit. Volgens deze nieuwe mededeling over de naaste toekomst van Lech Walesa zal hij op korte termijn aan de zorgen van de kerk worden toevertrouwd en worden ondergebracht in een door kloosterzusters beheerd vroeger paleis buiten Warschau. De zojuist uit Polen teruggekeerde Amerikaanse senator Larry Pressler zei overigens uit ge sprekken met de Poolse aartsbisschop Glemp te hebben begrepen dat Walesa en andere gevangen vakbondsleiders elk compromis met de militaire leiders van de hand wijzen. Walesa zou volgens de Poolse primaat verder goed worden behandeld, aldus Pressler Ontkenning Van officiële Poolse zijde wordt de standvastige houding van Walesa ont kend. Volgens een officiële mededeling heeft de Poolse minister voor vak bondsaangelegenheden, Stanislaw Ciosek, tegen arbeiders in Lodz gezegd dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd met Walesa en andere vak bondsleiders. De minister gaf niet na der aan of hij het had over gesprekken met Walesa van voor of na de 13e de cember, toen de Militaire Raad voor Nationale Redding het bewind over nam. Volgens alle bronnen uit de directe om geving van Walesa heeft de vakbonds leider geen enkele officieel gesprek of wat daar ook zelfs maar op lijkt gehad. Sinds de militaire machtsovername zou hij geen woord hebben willen wisse len met de militaire bewindvoerders, voordat alle andere gevangen gehou den leden van Solidariteit vrij zijn. Brood De militaire bewindvoerders hebben overigens nog andere problemen dan die van de toekomst van de voorzitter van Solidariteit. Om te beginnen heb ben de militaire machthebbers drin gend minstens drie miljoen ton graan nodig, om er zeker van te zijn dat er deze winter voldoende brood is. De militaire bewindvoerders hebben nu ofBcieel geëist dat de particuliere boeren hen graan lenen - de preciese hoeveelheid is nog niet vastgesteld - voor de 30e juni van dit jaar. Zij hebben duidelijk ge maakt dat als de boeren hun voorraden niet vrijwillig afstaan - veel van hun vooiraad hebben ze nodig voor veevoe der - het leger het zal komen halen. In ruil voor het graan biedt de militai re regering de boeren staatsobligaties aan, die afgelost zullen worden tussen 1988 en 1985. Maar met een bijna voort durend kelderende munt, de zloty, zal het geen verbazing wekken wanneer de boeren hun graan niet voor papier willen ruilen. bescherming biedt tegen bezuinigingen en evenmin „een bescherming mag zijn tegen decentralisatie". Door middel van decentralisatie naar de lagere over heden (provincies en gemeenten) toe, wil de regering de beslissingen over al lerlei welzijnsvoorzienigen dichter bij de burgers laten nemen. Afgesproken is dat onder de Kaderwet Specifiek Wel zijn, die dit decentralisatieproces re gelt, ook de kunsten dienen te vallen. Deze wet heeft destijds brede steun ge kregen van het parlement. Decentralisatie Van der Louw is een warm voorstander van decentralisatie is. Hij zegde de commissieleden toe zowel aan de Raad voor de Kunst als aan de Harmonisatie- raad adviezen te vragen over de voor- en nadelen van respectievelijk een kun stenwet en opneming van kunst in de Kaderwet Specifiek Welzijn. WD- woordvoerder Evenhuis was het daar niet mee eens: de Raad voor de Kunst mag niet bepalen wat de minister eige- lijk zelf .moet beslissen. Werkgelegenheid Beinema (CDA) diende nog een motie in, waarin hij de regering vroeg bij het streven naar meer werkgelegenheid (banenplan van Den Uyl) de kunsten sector niet te vergeten. In dat verband wees hij erop dat de kunstopleidingen beter moeten worden afgestemd op de behoefte. De christen-democraat werd min of meer op zijn wenken bediend, want nog tijdens de vergadering werd de Kamer een verkennende studie naar de arbeidsmarktpositie op het terrein van de kunsten, getiteld „Kunsten en werkgelegenheid", opgesteld door drs. P. van Klink, overhandigd. Daarin worden, behalve bittere cijfers over de werkloosheid onder kunste naars, aanbevelingen gedaan om verbe tering in de alarmerend slechte situatie te brengen. Van der Louw beloofde de Kamer op korte termijn met een notitie over deze studie te komen. De PvdA Kosto en Niessen) diende met steun van D'66 zes amendementen in om maar stem te gevendie zowel bij de minister als een meerderheid van de Kamer op steun kunnen rekenen. De bewindsman zei zich sterk te zullen maken dat er op kunsten minder dan op BREDA (ANP) - De Bredase officier van justitie mr. W. Koops, heeft maan dag op de zestiende dag van het Uniser- proces in zijn requisitoir de zwaarste straf - 4.5 jaar - geëist tegen de voor malige Uniserdirecteur en EMK-op- richter Gerrit B. uit Streefkerk. Tegen de collega-directeuren Fred van D. en Magnus S. eiste mr. Koops vier jaar gevangenisstraf. Twee van hun belangrijkste medewer kers hoorden geringere straffen tegen zich eisen. Tegen het hoofd commercië le zaken. Johan L. uit Krimpen aan de IJssel, eiste de officier van justitie een straf van 2,5 jaar. tegen de bedrijfsleider Jan S. zestien maanden gevangenis straf. Alle eisen zijn met inbegrip van het voorarrest, dat inmiddels al vijf maanden duurt. De officier van justitie achtte bijna alle tenlasteleggingen aan oplichting, ver kopen van schadelijke stoffen en daar- bij de aard van deze stoffen verzwij gend, valsheid in geschrifte en kopers- bedrog bewezen. Hij pleitte de verdach ten vrij van oplichting van de oliemaat schappij Gulf. B. en L. werden op gerin gere punten door de officier van justitie eveneens vrijgepleit. De officier van justitie meent dat prak tisch al zijn beschuldigingen tegen de vijf hoofdverdachten in de loop van het proces overeind zijn gebleven. In een aantal gevallen is de industrie echter zo „onverschillig en kortzichtig" geweest (zoals Guld) dat Koops de be schuldiging van oplichting heeft laten vallen. Dat had hij voor het uitbrengen van zijn dagvaarding al geconcludeerd ten aanzien van bedrijven als Cyana- mid en Amoco/België. In andere gevallen echter is de indus trie volgens de officier van justitie dui delijk de dupe geworden van de be drieglijke presentatie door Uniser van de verwerkingsmogelijkheden en de (achCeraf gezien) ongefundeerde aanbe velingen van vertrouwenwekkende in stanties. Tot deze bedrijven rekent Koops Amoco/Nederland. Oce Andeno, L,OZittS€tl Chevron en Shell. Tot de vertrouwen- wekkende instanties rekent Koops ook de Vereniging Krachtwerktuigen, waarvan een werknemer behalve in diens bij het VNO ook als adviseur bij Uniser op de loonlijst stond. gehele Uniser-gebeuren als „een grote nepshow" voor te stellen. Werknemers waren soms zelfs zo druk met het ver valsen van weegbrieven, dat vrachtwa gens die daadwerkelijk voor weging in aanmerking kwamen daarvoor moes ten wachten, aldus mr. JKoops. de voorlopige resultaten van een onder zoek dat door de FIOD is ingesteld. De officier heeft mogelijke fiscale delicten die deze constructie oplevert in de ver dere zaak dan ook laten rusten. Het onderzoek van de FIOD duurt nog voort. De officier van Justitie wilde niet Vleugellam Volgens de officier van justitie stond in de jaren zeventig tegenover de indus trie als afvalproducent niet veel meer dan het imatig functionerende) semi- overheidsbedrijf AVR en EMK/Umser. EMK was aan het eind van de jaren ze ventig niet meer dan een „vleugellam me eend", die op „kwikstaartjes" ide directeuren Van D. en S. van het tank- opslagbedrijf Drisoco; in Moerdijk neerstreek. Mr. Koops bleef er ook bij dat Uniser door zijn handel ingen de oplossing van het afvalstoffenproblccm in Neder land heeft vertraagd. „Naarmate een probleem meer verborgen wordt ge houden is er minder aanleiding om aan de oplossing daarvan le werken". Om de zaak in de administratie en de boekhouding kloppend te maken heeft het bedrijf naar de mening van de offi cier van justitie een papieren fagade op getrokken met valse weegbrieven, val se facturen en valse ladingspapieren Hij vond het niet overdreven om het Mr. Koops tilt zeer zwaar aan de illega le lozingen van Uniser zowel in het Holland Diep bij Moerdijk als in de Hollandse IJssel bij Krimpen en in de dokken van Antwerpen. Hy rekent dit met name Gerrit B. zwaar aan, omdat deze al eerder voor illegale lozingen veroordeeld is. Mr. Koops pleitte er in zijn algemeen requisitoir dan ook voor dat de straffen die nu in de wet zijn opgenomen voor illegale lozin gen (maximaal twee jaari in de toe komst verhoogd zullen moeten worden. Mr. Koops achtte ook twee beschuldi gingen die enigszins buiten het direct ten gelastegelegde lagen - meineed en bedreiging - bewezen. Oud-technisch directeur Magnus S. had „weliswaar geen boze plannen met het dochtertje van één van zijn werknemers, maar wil de de man op deze manier wel dwingen geen papieren over illegale lozing aan de poütie te geven". Fiscus Het grootste gedeelte van het geld dat door Uniser uit belastingtechnische overwegingen naar een vestiging op de Antillen is overgemaakt, is via een inge wikkelde omweg weer in het eigen be drijf gestoken. Dat is volgens de officier van justitie, mr. W. Koops, gebleken uit ADVERTENTIE Dinsdag en woensdag hebben we, zoals iedere dinsdag en woensdag, een paar lekkere, verse dingen in de aanbieding. Gekookte bietjes, 500 gram Tartaar, 500 gram andere sectoren zal worden bezuinigd. Minister van financiën Van der Stee heeft zich bereid verklaard hierover overleg te voeren. Het leenrecht zal. be loofde Van der Louw. binnen 5 jaar gere geld worden; dat duurde Nuis (D'66) véél te lang. Over moties en amendementen zal na de behandeling van de gehele CRM-be- groting begin februari gestemd wor- PMC-PAPERS IN BESLAG GENOMEN AMSTERDAM (ANP)-De Amsterdam se politie heeft maandagavond in Pa- radiso de zogenoemde PMC-papers in beslag genomen. Deze vorig jaar uit het provinciaal militair commando ge stolen geheime militaire documenten waren in Paradiso door de antimilita ristische actiegroep Onkruit in Paradi so tentoongesteld. Al het expositiema teriaal werd in alle rust door de politie meegenomen. De verrassingsactie van de politie ge beurde even na zeven uur toen onge veer twintig politiemensen, waarvan vijftien in burger, het gebouw via een zijingang binnen gingen. In Paradiso was niemand aanwezig zodat snel en effectief gewerkt kon worden, aldus een politiewoordvoerder. i welke bedragen het is ge zeggen c gaan. Het proces wordt vrijdag 22 januari voortgezet met de pleidooien van de verdediging. Uitspraak wordt gedaan op 15 februari. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (04100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling- (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 57.30, franco per post 68,-; per maand 19.55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, tn.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 23