Dode en veel schade bij explosie vlet Hansweert Kampeerders willen via rechter overdracht van camping regelen Kroon wil meer garanties voor waterwinning in Schouwse duinen Beperking doorvaart autoschepen opheffen almanak PZC/ provincie VEROORZAAKT DOOR LEKKE GASKACHEL Relatief kleine stijging aantal faillissementen Zierikzee kan niet zonder meer marktkramen weigere ONDUIDELIJKHEID OVER AFSPRAKEN MET EIGENAAR DINSDAG 19 JANUARI 1982 ZEEUWSE Bericht Dat vonden wij een intrigerend be richt. dat ons zeer onlangs door een correspondent uit een van de Beve- landse dorpen werd toegestuurd. Het luidde aldus: ..De heerJ.W. kwam gisteren zoda nig te vallen, dat hij zich onder dok tersbehandeling moest stellen. Hij liep hierbij verwondingen aan het gelaat op". Watersportbond wil een schutsluis in de Oesterdam BERGEN OP ZOOM - Het koninklijk Nederlands watersportverbond vindt de zekerheid, dat er in de Oesterdam een schutssluis komt, „van het aller grootste belang" voor de watersport. Men laat dat weten in een brief aan burgemeester en wethouders van Ber gen op Zoom, daarbij verwijzend naar de beslissing van minister Zeevalking een liftsluis in de Oesterdam te schrap pen. Als er geen sluis in de dam komt is - zo vreest het watersportverbond - water sport in het Markiei aatsgebied „ten do de opgeschreven". In ieder geval zal de ze sport in het gebied rond Bergen op Zoom en Tholen ernstig in de knel ko men. Het watersportverbond stelt vast dat er achter de Oesterdam ongeveer 400 vaste ligplaatsen zijn, welke sche pen voor hun vaargebied aangewezen zijn op de Oosterschelde. Als er geen sluis komt is een mogelijk heid dat de huidige jachthavens blijven bestaan. Maar dan zal de route via de Schelde-Rijnverbinding, de Philips- dam-sluizen en het Zijpe gevolgd moe ten worden om in de Oosterschelde te kunnen komen: dat acht men, gezien de lange - dure - omweg niet gewenst. Niet reeël acht men een tweede alternatief: ligplaatsen zoeken ten westen van de Oesterdam. Daarbij wijst men op de kwetsbaarheid van de kom van de Oos terschelde en de wens om met name in dit komgebied de belangen van natuur en milieu veilig te stellen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het aantal faillissemen-' ten in Zeeland is het afgelopen jaar fors toegenomen, maar niet zo snel als het landelijk gemiddelde. Het 'Zeeuw se' aantal steeg met globaal 20 procent, terwijl voor het hele land een toename met 42 procent werd geconstateerd door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. In Zeeland werden het afgelopen jaar 173 faillissementen uitgesproken. Dat waren er 28 méér dan in 1980. Een en ander betekent dat per week iets meer dan drie maal een bedrijf failliet gaat. In heel Nederland werden er vorig jaar 7.268 faillissementen genoteerd. In '80 waren het er 5.116. Auto beschadigde gevel huis in Hulst HULST - In de nacht van zondag op maandag heeft een onbekende automo bilist de voorgevel van een woning aan de Nieuweweg in Hulst licht bescha digd. Dat gebeurde omstreeks half één. De auto is vermoedelijk een Vauxhall met een Belgisch kenteken. Dat is wat de bewoner van het liuis, J. P., ervan zag. De automobilist reed na het onge lukje door. De politie in Hulst verzoekt getuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen (01140-13656). Bromfietser licht gewond bij botsing KAPELLE - Een bromfietser is maan dagmiddag omstreeks kwart voor één licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Noordweg te Kapelle. De brom fietser. H B. uit Goes, kreeg op de krui sing met de Wemeldingseweg geen voorrang van een auto, bestuurd door J. S uit Goes, die uit de richting Wemel- dinge kwam. Bij de botsing die volgde raakte B. licht gewond en werd zijn bromfiets vernield. De auto liep schade op aan de linker voorzijde. HANSWEERT Een gasexplosie aan boord van een vlet bij de sluizen van Hansweert heeft maandagmorgen het leven gekost van de 51-jarige F. van der Pol. Hij was aan boord van het vaartuig. De ontploffing veroorzaakte veel schade aan woningen in de omgeving. Van ongeveer veertig huizen aan de Lange Geer, de Waalstraat en de Schoolstraat sneuvelden ruiten, verdwe nen dakpannen en werden kozijnen beschadigd. De schade bedraagt verscheidene tienduizenden guldens. Een lekke gaskachel aan boord van de ruiten. Zelfs bij bejaardenhuis Maria- den de sporen van de explosie. Ondui- vlet, de Adnanus van het aannemings- oord in Hansweert-oost werd glasscha- delijk was maandagmiddag nog in hoe- bedrijf Van der Straaten uit Hansweert, de geconstateerd. Ook verscheidene verre ook muren ontzet zijn en dergelij- is vermoedelijk de oorzaak geweest van daken en kozijnen in Hansweert toon- ke. Behalve van woningen braken ook de explosie Aangenomen wordt dat de kachel gedurende het weekeinde heeft gelekt, waarbij het gas zich overal door het schip heeft verspreid. De vlet lag afgemeerd voor de kleine sluis. De klap. even voor half negen, was tot in Yerseke en Krabbendijke te horen. Brokstukken van het dek van de vlet werden 100 meter ver weggeslingerd. En in een straal van 200 meter braken de ruiten van twee binnenvaartschepen die bij de sluizen lagen. Onmiddellijk na de ontploffing wer den de brandweerkorpsen van Krui- ningen en Yerseke gealarmeerd. Die hoefden echter niet in actie te komen, want er was geen brand ontslaan. Me dewerkers van de dienst gemeente werken van Reimerswaa! ruimden de vele scherven op. En schildersbedrij ven togen aan het werk om nieuwe rui ten in te zetten en etalages tijdelijk af te schermen door middel van planken. De vlet had bij de ontploffing water ge maakt. Aan het begin van de middag werd het schip leeggepompt. Toen kon het stoffelijk overschot van het slacht offer worden geborgen en een begin worden gemaakt met het onderzoek door de arbeidsinspectie en de techni sche recherche van de rijkspolitie. Wijzend op de gunstige weersomsu digheden hebben de Japanse redt waartoe de Suzukasan Maru behocr en de sleepbootmaatschappij Mull« een telex aan rijkswaterstaat in Midi burg gevraagd de beperkende maat gelen voor het schutten van autoa riers op te heffen, die van kracht t sinds de aanvaring van de zuiderb door de Maple Ace. Een woordvoer» van Muller zei goede hoop te hebt» dat de schepen zonder tijdverlies? schut zouden worden. Maandag bnc ten vertegenwoordigers van de Japs rederij Mytsuwi een bezoek aan: sluizencomplex in Terneuzen en lit: zich voorlichten over de voorsté voor het schutten van hoog op hetr ter liggende autoschepen. Eerder!' de Zweedse rederij Wallenius kennl maakt met de projecten zoals dier Muller en de Union werden uitgewe Zoals bekend hebben de vakbon aangekondigd dat Gentse dokwert alle Nederlandse schepen zullen wd ren te lossen of te laden, indien? schip nog de toegang tot de sluis: worden ontzegd. De Belgische vakb: den zeggen op de steun te kunnen ré nen van de collega's in de havent Antwerpen. De afgelopen weken hebben vier as schepen hun lading in Antwerpen? lost, nadat zij niet konden worden? schut. NIVE Zeeland bijeen MIDDELBURG - De Nederlandse Ti eniging voor Management (NIVE)afc ling Zeeland houdt dinsdag 26 jam: een regionale bijeenkomst in de Vltt Fabriek te Middelburg. Drs C van! burg, werkzaam bij een organisatie! viesbureau in Bilthoven. houdt een zing over het onderwerp 'Overheï wegen tot grotere effectiviteit en tt mindering van kosten'. Aanvang vai bijeenkomst: 15.30 uur. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Kroon heeft extra garanties ingebouwd in een aan de WMZ verleende vergunning om in de duinen van Schouwen water te win nen, die moeten voorkomen dat infil tratie met Haringvlietwater onaan vaardbare gevolgen met zich mee brengt. De Kroon heeft namelijk de mogelijkheid open gelaten dat de com missie die de waterwinning begeleidt, de minister van volksgezondheid en milieu om actie vraagt wanneer het Haringvlietwater het milieu in de dui nen zou gaan bedreigen. De minister kan in dat geval de WMZ de opdracht geven om naar alternatieve methoden voor de drinkwatervoorziening te zoe ken. De uitspraak van de kroon is het gevolg van beroepen die onder meer door het Zeeuws Coordinatie-orgaan voor Na tuur-, Landschaps- en Milieubescher ming en de stichting Natuur en Milieu hebben ingesteld tegen de aan de Wa termaatschappij Zuidwest-Nederland verleende winningsvergunning. Die vergunning komt neer op een uitbrei ding van het maximum dat de WMZ per jaar mag winnen 3,9 miljoen kubieke meter, een op grond van de verwachte waterbehoefte tot 1990 reeel getal. Om de waterstand echter op peil te kunnen houden, is toevoeging van an der water nodig: Haringvlietwater in dit geval, dat sporen van verontreini ging in zich kan dragen en op die ma nier het unieke natuurgebied van de duinen van de Kop van Schouwen zou kunnen bedreigen. De Kroon ontkent niet dat er milieu hygiënische problemen kunnen optre den door die infiltratie met Haringvliet water. maar iuist om die reden houdt zij in de vergunning de weg open voor een optreden van het milieu-ministerie. De milieu-organisaties hadden op die mo gelijkheid aangedrongen. Zij hadden ook gevraagd om een plaats in de bege leidingscommissie voor een vertegen woordiger van de vereniging tot be houd van Natuurmonumenten. Die eis is eveneens door de Kroon ingewilligd. Overigens is er in juni van het vorig jaar een rapport verschenen, waaruit blijkt dat de invloed van het Haring- vlietwater niet veel verder rijkt dan de bronnen waar het geïnfiltreerd wordt. RAAD VAN STATE IN BEROEPSZAAK DEN HAAG - De gemeente Zierikzee mag niet zonder meer iedereen die daarom vraagt een standplaats voor een marktkraam weigeren. Dat zegt de Raad van State naar aanleiding van het beroep dat R. J. Tanis uit Zierikzee Van onze verslaggever) THOLEN - De coöperatieve vereni ging tot behoud van camping De Strie- ne op Tholen en camping-eigenaar A. Duijm liggen met elkaar overhoop. De coöperatie, vorig jaar gevormd door kampeerders, wil de camping van Duijm overnemen, maar beide partij en twisten over de uitleg van de afspra ken die destijds gemaakt zijn over de overdracht van De Striene. De coöpe ratie heeft intussen een advocaat in de arm genomen, mr P. Jansen. Een voor lopig getuigenverhoor moet uitwijzen wat er zich precies heeft afgespeeld en wat er precies is afgesproken. De coö peratie wil zo via de rechter de over dracht gedaan krijgen. Eigenaar Duijm heeft zich intussen in een brief aan alle kampeerders nadrukkelijk van de coöperatie gedistantieerd. De coöperatie werd vorig jaar gevormd om de camping over te nemen. Daar over werden afspraken gemaakt met ei genaar Duijm. Beide partijen leken na veel gepraat tot overeenstemming te zijn gekomen. In een schrijven van eige naar Duijm aan alle kampeerders klinkt echter een heel ander geluid door. „De coöperatie heeft geen gebruik gemaakt van het voorkeurskooprecht. Dat zij door leugens en bedrog de cam ping in handen probeert te krijgen, ver wondert ons niet", schrijft Duijm Hij zet zich in zijn brief duidelijk af tegen de vereniging. „Voor ons is er geen verder onderhandelen met dit bestuur", laat hij weten. Verhoor Mr Jansen, advocaat van de coöpera tie: „Duijm zou afspraken en toezeg gingen voor de overdracht hebben ge daan. Hij ontkent dat. Het getuigen verhoor moet uitwijzen of er sprake is van een overeenkomst. Dat te bewijzen is echter erg moeilijk". Na het verhoor wordt beslist of een verdere procedure wordt aangespannen. Dit hangt af van de uitkomst van het verhoor. Het verschil van mening zou hem voor al zitten in de prijs De coöperatie is niet bereid de door Duijm verlangde som te betalen. In zijn brief stelt Duijm verder dat de activiteiten van de coöperatie ervoor hebben gezorgd dat het water schap Tholen de erfpacht voor de cam- pinggrond met 10.500 gulden heeft ver hoogd Voor de kampeerder betekent dit dat elke standplaats per seizoen 100 gulden meer moet opbrengen. activiteiten van de coöperatie beslist met de oorzaak van de verhoging van de pacht kunnen zijn geweest. Een woordvoerder: „Het waterschap zat met een lage pacht. Over verhoging is eerst, vong jaar al. gepraat met de eige naar van camping de Zeester. Die ging akkoord met een verhoging. Toen heeft men bij De Striene eenzelfde verhoging toegepast". Volgens eigenaar Duijm is het water schap pas over verhoging gaan denken, nadat het bestuur van de coöperatie over de overname van de camping en daarmee van de erfpacht kwam praten. Duijm: „Als de coöperatie nooit bij het waterschap was gekomen, was er niet verhoogd" Ontruiming Bij de gemeente Tholen wacht men in tussen af, wat er gaat gebeuren. Een woordvoerder: „Wie er ook gelijk krijgt, zeker is dat dit jaar de camping verbeterd moet worden. Gebeurt dat niet, dan zal de zaak ontruimd worden. Zo voldoet de Striene aan geen enkele eis. Dit kan zo echt niet". Naar verluidt zouden zowel de coöpera tie als Duijm plannen bij de gemeente ingediend hebben voor verbetering. Wie er gaat verbeteren, zal pas duidelijk zijnals bekend is wie de eigenaar wordt of blijft Verbetering aan de Striene was vorig jaar aanleiding voor oprichting van de coöperatieve vereniging. Eigenaar Duijm wilde de camping verbeteren en vroeg de kampeerders daarvoor waar borgsommen van duizenden guldens. De kampeerders waren het daarmee oneens. De oprichting van de coöpera tie was het gevolg tegen de raad van z'n gemeente hit gesteld, nadat die akkoord wasg? met de afwijzing van Tanis' sU plaatsaanvraag door B en W. Tijdens de behandeling van Tams roep was gebleken dat Zierikzee e? 'uitsterf-beleid' op nahoudt: nifl kramen worden dan ook niet toe? ten. De Raad van State vindt date recht: weliswaar is er op grond va Algemene Politieverordening eeni gunning nodig, maar die APV sluits de mogelijkheid uit dat zo'n vet? ning kan worden verleend. Hetis: ook niet juist om op grond van zo: gemene regeling een specifieke i vraag te weigeren. Niet alleen op grond van deze ovs ging werd het besluit van de raadc de Raad van State vernietigd. Zien! is er namelijk ook aan voorbij g? dat de APV-artikelen over n kraamvergunningen zijn opger,® onder het hoofdstuk Openbare ft terwijl het raadsbesluit niet op dii peet ingaat. Bovendien is volgen? Raad van State onvoldoende gtf* veerd waarom Tanis niet een pla» bij de Poststraatofde Balie zou krW zoals door hem gesuggereerd was» duidelijk werd dat er op de 'koppen'1 het Havenplein zeker geen ruinitti zijn. Diefstal kaas en wijn uit supermarkt VLISSINGEN - Onbekenden hti tussen zaterdag 18.00 uur en M# 9.00 uur ingebroken in een supertw aan de Lange Zelke in Vlissing» verschaften zich toegang door du van de winkeldeur te forceren, ft ders verdwenen met voor ee bekend bedrag aan shag, kaas en' Twee gewonden en auto's vernield bij botsing Tholen THOLEN - Bij een aanrijding maan dagmiddag rond vijf uur op de krui sing Oude Postweg-Eeweg in Tholen zijn twee mensen gewond geraakt en twee auto's vernield. De botsing ont stond toen de bestuurder T. B. uit Tho len met zijn personenbusje vanuit Poortvliet komend linksaf sloeg, de Eeweg in. De uit tegenovergestelde richting nade rende C. van der J. kon hem met zijn personenauto niet meer ontwijken en reed hem in de rechterzijkant aan. Bei de bestuurders moesten zich onder doktersbehandeling stellen. Van der J.voor een hoofdwond, B. met waar schijnlijk een hersenschudding. Beide voertuigen moeten als verloren worden beschouwd. Tot ver in de omtrek sneuvelden ruiten. JAPANSE REDER IN TELEX: (Van onze correspondent) GENT/ - De Japanse rederij Mytsuwi en de Terneuzense sleepbootmaat schappij Muller hebben maandag een telex naar rijkswaterstaat in Middel burg gestuurd met de vraag de beper kende maatregelen voor het schutten van autoschepen op te heffen. Vandaag (dinsdag) wordt in Gentse ha venkringen en bij de autofabriek Hon da met meer dan gewone belangstelling uitgekeken naar twee autoschepen. Zullen de schepen zonder problemen door de sluis van Terneuzen kunnen? Dat was maandagavond de grote vraag. De Suzukasan Maru en de Don Juan melden zich vandaag bij de sluis aan. Later komt de Continental Highway. ACHT MAN OP STRAAT DOOR SLUITEN ZAAK TERNEUZEN De vernielde vlet van bovenaf gezien. Een archieffoto van de 'Adrianus'. TERNEUZEN - Ri jnberg's Handelsbu reau in Terneuzen, een zaak in schrijf- en rekenmachines, bureaus en andere kantoorbehoeften, gaat op 1 maart dicht. Daardoor komen 8 personeelsle den, 7 in vaste dienst en 1 parttimer, op straat te staan. Directrice mevrouw Rijnberg ziet on der de huidige economische omstan digheden niet langer kans de zaak voort te zetten. Rijnberg bestaat sinds 1937. Aanvankelijk was het bedrijf gevestigd aan de Dijkstraat in Terneuzen, in de vijfitger jaren verhuisde het naar de Noordstraatpromenade. Adjunct-directeur H. F. van Luijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die de ontslagaanvragen bevestigt, is somber over de kansen op een nieuwe baan voor de 8 personeelsleden. Zij variëren, in leeftijd van 25 tot 60 jaar, zijn in veel gevallen al langer dan 10 jaar bij Rijn berg in dienst en kunnen met hun spe cialistische kennis niet zo gemakkelijk elders terecht. Dat laatste geldt met na me voor de 2 a 3 werknemers van 50 jaar en ouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2