PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stuurgroep De Brauw bereid op te stappen DODE BIJ EXPLOSIE OP VLET HANSWEERT Holec-concern wil 600 man ontslaan Nachtelijke blokkades tegen munitietreinen kleintjes 'OOR 20 MILJOEN 'HAL VE DISCUSSIE' Koivisto nieuwe president Finland Aardbeving in Griekenland Amerikaanse diplomaat in Parijs doodgeschoten ACTIEVOERDERS GAAN OP RAILS ZITTEN Brugramp Brazilië 40 doden Wéinig verandering In de ochtend enkele mistbanken, eme rgens droog en zonnig weer. Itddagtemperatuur van 2 graden op ie Wadden tot omstreeks 8 graden in M zuiden van het land. Zwakke tot natige zuid-oostelijke wind. 225e jaargang no. 15 Dinsdag 19 januari 1982 Van onze redactie economie DEN HAAG - De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid kan met de 25 miljoen pilden, die minister Terlouw (economische zaken) voor haar werk beschikbaar wil stellen, onvol doende uit de voeten. Zij is bereid af te treden als de minister op zijn standpunt blijft staan. In dat Bval kan de hele discussie vervallen. Een tussenweg is mogelijk in de vorm van een door de iluurgroep geopperd alternatief van een „halve maatschappelijke discussie". De kosten daarvan bedragen 20 miljoen gulden. grote aantallen mensen moeten worden betrokken. Een paar miljoen „knijpen" kan wel. maar geen tien, dan wordt de bedoeling aangetast. De stuurgroep zou moeten snijden in de subsidiegelden, die juist wezenlijk wor den geacht om allerlei groeperingen in ianens de negen leden tellende groep eft voorzitter jhr. mr. M.L. de Brauw maandag gezegd als reactie op het sluit van vrijdag, waarbij Terlouw te amen gaf geen 35,4 miljoen voor de scussie te kunnen geven. De minister, feect van de opvatting van de stuur- poep op de hoogte gesteld, zegt de zaak hberaad" te zullen houden. Hij wacht et mondeling overleg met de Tweede [smer af, dat voor donderdag is ge- ptoi Ie stuurgroep heeft maandag aan de tod van de brief, die de minister had EStuurd, alle mogelijkheden nog eens ö;pgaand bekeken. Zij concludeerde dat het niet mogelijk is een werkelijke trede discussie te organiseren voor het 7 tedrag dat de minister wil geven. De stuurgroep heeft zich bij haar plannen tehouden aan de opzet, die de Tweede kamer heeft gewild en die in het ko ninklijk besluit is neergelegd. Bovendien, lichtte voorzitter De Brauw toe, hebben we bij het maken van de begroting rekening gehouden met de benarde situatie van de schatkist. Het gaat echter om een opdracht, die hoge eisen stelt aan informatievoorziening en discussiemogelijkheden, waarbij staat te stellen bijdragen te leveren. Verschuiving van allerlei posten helpt ook niet, dan komt de opzet in gevaar, zo hebben de twee dames en zeven he ren unaniem besloten. ATHENE (DPA)-In Griekenland heeft zich maandagavond tegen half tien een aardbeving voorgedaan. De aardbe ving had een sterkte van 6,8 op de schaal van Richter. Over eventuele slachtoffers was gisteravond laat nog niets bekend. Het epicentrum lag 210 kilometer ten noord-oosten van de hoofdstad Athene in zee, vlak bij het eiland Limnos. De beving was in het grootste deel van het land voe.baar. Alternatieven De stuurgroep ziet de volgende alter natieven: regering en parlement, die nu voorde beslissing staan, kunnen be sluiten alsnog van een brede maat schappelijke discussie af te zien. Dan moeten ze wel rekening houden met de uitgaven, die al zijn gedaan achtereen volgens waartoe de stuurgroep zich heeft verplicht. Daarbij gaat het tot dusver om een bedrag van ongeveer 7,5 miljoen. Er kan ook worden gedacht aan een soort „tussenweg". Dat is een oplos sing, die wel goedkoper is. maar die ge heel anders is dan de weg, die de Twee de Kamer zelf heeft gewild. Dit alterna tief zou ongeveer 20 miljoen gulden moeten kosten, waarvan 10 miljoen aan subsidies. Het komt neer op een soort „halve discussie", alleen de informatie fase, tot en met het reeds geplande tus senrapport. Dat inventariserende stuk, waarin vele meningen zouden zijn verwerkt, komt dan in het najaar ter beschikking van regering, parlement en andere belang hebbenden. Ook worden de zogenaam de energiescenano's. waar de Kamer om heeft gevraagd, verder uitgewerkt, dat werk is trouwens reeds aan de gang. Door subsidie kunnen diverse groepe ringen bijdragen leveren. Niet enthousiast Bij het verschijnen van dit rapport worden stuurgroep en daaraan ver bonden apparaat (30 medewerkers» ontbonden. Vervolgens nioet nader worden bezien hoe te handelen. „Een vrije maatschappelijke discussie over het rapport is dan mogelijk", aldus De Brauw. „Regering en parlement moe ten dan verder beoordelen hoe de re sultaten daarvan worden verwerkt". Het zal dan allemaal wat „ongeregis- seerd" gebeuren en wij zijn over die mo gelijkheid niet enthousiast, aldus de voorzitter. Maar de stuurgroep heeft willen meedenken, andere altematie- (Slot zie pagina 6 kolom 4 Charles Robert Ray PARIJS (AFP) Maandagmorgen is in Parijs een adjunct-militaire-attache van de Amerikaanse ambassade dood geschoten. Luitenant-kolonel James Charles Ray, die 43 jaar was, werd bij het verlaten van zijn huis door een ko gel in het hoofd getroffen. De dader vluchtte te voet. „De Libanese Revolu tionaire gewapende Factie", een wei nig bekend Libanese groepering, heeft maandag de verantwoordelijkheid op geëist voor de moord. De brief van de beweging, afgeleverd bij een persbureau in Beiroet was gesteld in het Arabisch. Een groepering met een vrijwel identieke naam, eiste in no vember de verantwoordelijkheid op voor de aanslag op de fungerende Ame rikaanse ambassadeur in Parijs, Chris tian Chapman. Deze ontsnapte echter ongedeerd. In de brief worden de Ver enigde Staten ervan beschuldigd aan het hoofd te staan van een „fascisti sche, zionistische, reactionaire allian tie" tegen het volk van Libanon. De be weging verwijst naar een onbekend door de Verenigde Staten gesteund ver drag „om ons te verslaan en af te slach ten". Ray was getrouwd en had twee kinde ren. De huls van de kogel die hem dood de, werd door de politie teruggevonden onder een geparkeerde auto langs de stoeprand van de boulevard Emile Au- gier in het 16e arrondissement van Pa rijs. Ray werd doodgeschoten toen hij op zijn geparkeerde auto toeliep om zich door het centrum van Parijs naar zijn ambassade op de Champs Elysees te begeven. GRONINGEN - Rond één uur afgelo pen nacht hebben actievoerders op twee plaatsen de spoorlijn bezet waar langs de eerste twee munitietreinen op weg waren van de Eemshaven naar West-Duitsland. De eerste trein, die schutten BI] Honda in Gent worden vandaag, als alles goed gaat bij de sluis in Ter- neuzen, twee autoschepen verwacht. Wijzend op de gunstige weersomstan digheden hebben een Japanse rederij en de sleepbootmaatschappij Muller InTemeuzen in een telex aan rijkswa terstaat in Middelburg gevraagd de beperkende maatregelen voor het schutten van autocarriers op te heffen. PAGINA 3 kunsten wet Minister Van der Louw van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk is niet van plan op dit moment toezeg gingen te doen over de totstandko ming van een speciale wet voor de kun sten. Van der Louw is een warm voor stander van decentralisatie. Destijds is afgesproken dat onder de Kaderwet Specifiek Welzijn, die dit decentralisa tieproces regelt, ook de kunsten die nen te vallen. UTRECHT (ANP) - Als er voor 15 maart geen oplossing wordt gevonden voor de financiële problemen bij het Holec-concern wil de raad van bestuur de produktie van de grote transformatoren in de fabriek in Nijmegen onmiddellijk stoppen. Dat zou ontslag betekenen voor 600 van de 700 werknemers. Dit heeft de Holec-directie de bonden maandag laten weten. Districtsvoorzitter Otto Bender van de Unie BLHP heeft de Holec-directie na deze mededeling ervan beschuldigd dat ze „op hol is geslagen". Holec zit al langer in de problemen en als enig oplossing ziet het concern een financiële steun van ettelijke tientallen miljoenen van de overheid. Ook als het die steun krijgt, zullen er nog 270 arbeidsplaatsen verloren gaan. Volgens Bender spreidt de raad van bestuur nu een onverantwoorde haast ten toon, die alle bestaande overlegprocedures dreigt te doorkruisen. Een door alle bonden in de metaalindustrie gevormde actiegroep heeft maandag tegelijk met het 'afslankingsrapport' van de directie een rapport op tafel gelegd met ideeën over kostenverlaging en een vervangingsmarkt Het uitwerken daar van vergt echter nog wel enkele weken. GRONINGEN - Politieleden van de Groningse politie knippen demonstranten los die zich aan de trein naar Roodenschool hadden vastgeketend uit protest tegen de munitietrein. optimisme Het stukgoederenverkeer in de Ant werpse haven zal volgens voorlopige ramingen in 1981 boven de 30 mihoen ion uitkomen. Dat betekent een toe name van 8,5 procent ten opzichte van 1980. Deze positieve cijfers geven sche pen J. Huygebaert, wethouder voor havenzaken goede hoop dat de haven van Antwerpen, ondanks de aanhou dende recessie, haar positie zal kun nen handhaven PAGINA 9 informatie De vakbeweging zal beter dan tot dus ver worden geïnformeerd over de werkzaamheden van de Stuurgroep Integratie Giroverkeer. Deze toezeg- gmg deed dr W Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank en voor atter van de stuurgroep, na een onder houd met afgevaardigden van een aan tal bonden. De vakbeweging vreest dat invoering van het Nationaal Beta- hngs Circuit en andere automatise ringsontwikkelingen bij banken en PTT een fors verlies aan arbeidsplaat sen zal veroorzaken. PAGINA 11 wk-sprint Hilbert van der Duim is als tweede Beëindigd op de sprintvierkamp in Heerenveen, De allroundkampioen verzekerde zich daarmee van een startbewijs voor het wk-sprint in Alk maar. Miel Govaert (winnaar in Hee renveen) en Jan Ykema (nationale sprintkampioen) zijn de overige Ne derlandse deelnemers aan het sprint- toernooi op 6 en 7 februari in Alkmaar Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 10 en 11. Radio en televisie: 12. Financiën: 13. maandag aan het begin van de avond het haventerrein verliet, werd bij De venter tot stoppen gedwongen door te gen de honderd mensen die op de rails waren gaan zitten. In de stad Gronin gen werd op dezelfde manier de spoor lijn geblokkeerd door rond tweehon derd actievoerders waardoor ook de tweede munitietrein moest stoppen. De ME begon in Groningen even voor twee uur de actievoerders van de spoorlijn te verwijderen. De eerste trein, die aanvankelijk 's mid dags zou vertrekken had al uren vertra ging opgelopen door een ongeluk op een overgang. Rond het middaguur reed even ten zuiden van Groningen een auto tegen een trein, waarbij één dode viel en waardoor het treinverkeer op die lijn vertraging opliep. 's Middags maakte de politie om kwart over één een eind aan een actie van twintig jongeren, die de personentrein Groningen-Rodeschool tot stoppen hadden gedwongen. De actievoerders, die zich aan de trein hadden vastgeketend, gaven zich zon der venset over. Op enkele stations op de lijn Gronin- gen-Zwolle hadden demonstranten zich verzameld. Bij Assen stond een tiental mensen met spandoeken het fel omstreden transport op te wachten. Een eerder voorbijkomende goederen trein werd met zakjes verf bekogeld. Elke munitietreinen bestaat uit 15 wa gons, waarop 30 containers met in to taal 300 ton munitie zijn geladen. Tus sen de verschillende goederenwagons rijden acht lege zogenaamde 'schutwa- gons' mee. In de trein is ook een perso- nencoupé opgenomen waarin bewa kingspersoneel zit. Noodrem Met de aanhouding van de actievoer ders werd maandagmiddag het baan vak Groningen-Roodeschool weer vrij gemaakt. Even voorbij de brug over het van Starkenborghkanaal had een van de demonstranten aan de noodrem ge trokken. Zodra de trein stil stond sprongen zij naar buiten en ketenden zich aan de trein vast. De 25 treinreizi gers redden hun reis met de bus voort gezet. De NS heeft zich nogal geërgerd aan het trage optreden van de politie bij de trein. Tot ergernis van de NS had de overheid om halftwaalf nog niets ge daan om een eind te maken aan de actie op de spoorbaan, terwijl de Groninger politie al om halfelf was ingelicht. De politie wijst erop dat wat er op de spoor baan en bij de stations gebeurt in eerste instantie een zaak is van de spoorweg politie. Maandagmorgen omstreeks zes uur werd in de Eemshaven begonnen met de overslag van de munitie. Volgens ha- venmeest R. K. Mast van de Eemsha ven heeft het munitie geen negatieve gevolgen gehad voor de haven. De nor male goederenoverslag kon normaal doorgaan. Naast het Amerikaanse mu nitieschip ligt een Russische vissers boot. „De Russische scheepsbeman ning sloeg de overslag van de munitie gade. Het stikt er op die Russische boot van de apparatuur", zegt majoor W. van Dijk, coordinator van de munitieover slag. De majoor meent dat de Russen echter weinig profijt van het spioneren zullen hebben omdat er alleen maar kratten en containers te zien zouden zijn. RIO DE JANEIRO (DPA) - Bij het bre ken van een hangbrug boven 'Sete Que- das" (de zeven watervallen) in het ge lijknamige nationale park in Brazilië, zijn zondag veertig bezoekers om het leven gekomen. Overigens wordt ook dit cijfer onder voorbehoud gegeven, aangezien zich op het ogenblik van het ongeluk meer dan 1.000 mensen ter plaatse ophielden. Acht mensen konden uit de rivier de Parana gered worden. Vier vliegtuigen van de stuntgroep Thunderbirds' van de Amerikaanse luchtmacfit zijn maandag bij oefenin gen boven de staat Nevada veronge lukt. De toestellen raakten elkaar en stortten brandend neer Alle vier pilo ten zijn om het leven gekomen. HANSWEERT-Dit bleef over van de vlet 'Adrianus". die maandagmorgen in de haven van Hansweert door een gasexplosie bijna volledig werd vernield. De 51-jarige F. van der Pol kwam bij de explosie om het leven. Door de kracht van de explosie sneuvelden ruiten, dakpannen en kozijnen van ongeveer veertig huizen in de omgeving. De klap was tot in de verre omtrek te horen. Brokstukken van het dek van de vlet werden honderd meter ver weggeslingerd Een lekkende gaskachel is vermoede lijk de oorzaak geweest van de ontploffing. Zie ook pagina 2). (Van onze correspondent) HELSINKI - De eerste ronde van de Finse presidentsverkiezingen heeft een grote overwinning opge leverd voor premier en plaatsver vangend president Mauno Koivis to. Deze kandidaat van de Sociaal- Democratische Partij kreeg de af gelopen twee dagen 146 van het in totaal 301 kiesvrouwen en -man nen tellende electoraal college, dat een president moet kiezen. In dc tweede ronde, op 26 januari, komen daar voor Koivisto volgens de leider van de communistische partij, Saarinen, nog eens 32 geko zen communistische electoren bij. Daarmee zou Koivisto de absolute meerderheid hebben, waardoor een derde ronde overbodig wordt. De opkomst was 88.5 procent. In een commentaar later op de maandagavond verklaarde Koivis to: „Ik verwachtte wel dat het goed zou gaan. maar dit succes is over weldigend" Een van de grote oor zaken van Koisvisto's zege is ook het feit dat hij met zijn linkse gema tigdheid veel kiezers van centrum en liberalen wist aan te trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1