IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Walesa komt spoedig weer op vrije voeten Den Uyl wil kinderbijslag belasten PVDA ZEER BEZORGD OVER 'AIR VAN DRAMMERIGHEID' Concorde vliegt op Schiphol kleintjes Munitieschip in Eemshaven POOLSE AMBASSADEUR IN LONDEN: Doden bij aanvaring op Moezel Verlies aanhang schrikbarend PvdA verliest snel VADER JULIO IGLESIAS BEVRIJD Droog en zonnig Droog en zonnig, middagtemperatuur ongeveer 7 graden, op de Wadden rond 4 graden. Matige zuidoostelijke 225e jaargang no. 14 Maandag 18 januari 1982 kunt u telefonisch opgeven. Rel Vlisslngen 01184-15144 I Tcrneuzen 01150-94457 Middelburg 01180-27651 Hulst 013- Goes 01100-16140 I Zlenkzcc 01110- 5855 (Van onze correspondent) 10NDEN - Een Concorde van British Airways maakt op zaterdag 27 februari een tocht van Londen naar Schiphol. Het zal de eerste keer zijn, dat het supersonische vliegtuig een Nederlandse luchthaven aandoet. getocht wordt georganiseerd door ASH International, die optreedt als agent van British Airways. Voor het bedrag van 397 pond (bijna 2000 gulden) wordt de Britten de gelegenheid geboden een dagje in Amsterdam boodschappen te doen. De Concorde gaat, volgens een advertentie in Engelse zondagsbladen, niet recht streeks van het Londense vliegveld Heathrow naar Schiphol. Het vliegtuig, dat een snelheid van twee keer het geluid kan gaan, vliegt eerst in westelijke richting. Als het dan 150 kilometer ten westen van Land's End, de zuidwestelijke punt van Engeland, is, draait het zich om om naar Schiphol te vliegen. Die tocht duurt 90 minuten. Vijf uur later begeeft het vliegtuig zich huiswaarts. De Concorde mag op een aantal luchthavens niet landen, vanwege de enorme herrie die het vliegtuig pleegt te maken. WARSCHAU (UPI - REUTER) - De Poolse ambassadeur in Groot-Brittanniè heeft icndag gezegd dat Lech Walesa, de leider van het Poolse vakverbond Solidariteit, dig op vrije voeten zal komen. Een Amerikaanse senator, die momenteel in Polen is, liet weten dat Walesa zich nog steeds onbuigzaam opstelt tegenover de Poolse militaire autoriteiten. In Parijs kwamen dit weekeinde de ministers van financiën bijeen van enige belangrijke westerse landen voor beraad over Polens schulden aan het westen. In Londen zei de Poolse ambas sadeur Stefan Staniszewski tg dat hem 'zojuist vanuit Warschau' was meegedeeld dat Walesa 'in de zeer nabije toe komst' in vrijheid zal worden PAGINA 2 redding De reddingboot 'Zeemanspot' uit Stel lendam heeft zaterdag drie sportvis sers opgepikt en aan land gebracht. hulpbisschoppen De Nederlandse Bisschoppenconfe rentie wordt met vier man uitgebreid. Het Vatikaan heeft zaterdag vier hulp bisschoppen benoemd. Kardinaal Wil- lebrands verwacht voorlopig geen her indeling van de bisdommen. De vier hulpbisschoppen hebben geen recht van opvolging. gestuntel Met klungelig handwerk in plaats van perfecte apparatuur Is Ln Madrid de lo ting verricht voor de groepen voor het wereldkampioenschap voetbal in Spanje. Het werd een lachertje met verkeerd Ingedeelde landen en zeker voordeel voor de favorieten. knvb-beker Het bekeravontuur van Ajax is voor bij. De Amsterdammers verloren in het afgelopen weekeinde van een fel en werklustig DS'79. PAGINA 12 bandstoten De Brabander Christ van der Smissen heeft in Emmeloord het Europees kampioenschap bandstoten gewon nen. Hy doorbrak de lange reeks Belgische successen door in de eind strijd van Ludo Dielis te winnen. PAGINA 15 wielerkoersen Het plan van de sportcommissle van de KNWU wlelrenunle) om de wielren ners in de toekomst inschrijfgeld voor de koersen te laten betalen, heeft felle kritiek geoogst tijdens de kalenderver- j gadering van de bond. Het voorstel is bedoeld om op grote schaal afschrij- J ven voor de wedstrijden te voorkomen. PAGINA 16 deltacross John Vermeule heeft de Deltacross ge wonnen. In Westerschouwen was Ver meule ongrijpbaar voor Pièt Vonck, die de hegemonie bij de senioren moet afetaan. Frans Krijnsen won overtui gend bij de veteranen. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 9 Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. Varia: 7 De diplomaat zei dat hij geen dag kon noemen, maar volgens hem zal het 'spoedig' zijn. Hij liet verder weten dat de staat van beleg die door de militai ren op 13 december werd ingesteld 'over twee of drie weken' zal worden opgehe ven. In Warschau was geen bevestiging METZ (AFP - DPA) - Op de Moezel bij Richemont in Frankrijk is zondag een Frans vrachtschip tegen een pijler van een gastransportleiding gevaren. Ver moedelijk alle zeven opvarenden zijn daarbij om het leven gekomen. Men heeft vijf lijken geborgen. Twee be manningsleden werden gisteravond nog vermist. Bij de aanvaring werden twee gasbui zen vernield. Door het ontsnappende gas liepen enkele tientallen mensen, die te hulp waren gesneld, vergiftiging op. Zij zijn naar een ziekenhuis ge bracht maar verkeren niet in levensge vaar. De politie evacueerde bij wijze van voorzorgsmaatregel een aantal in de buurt wonende gezinnen. te krijgen van de uitspraken van Sta- Walesa werd na de militaire macht sovername onder huisarrest geplaatst, Vervolgens hebben de militaire autori teiten gepoogd hem over te halen be sprekingen te beginnen en de radicale elementen binnen Solidariteit te ver oordelen. Deze pogingen liepen echter stuk op Walesa's ontoegeeflijké hou ding. De Amerikaanse senator Larry Pressler liet zondag weten dat Walesa nog steeds volhardt in zijn onbuigzaam heid. Hij eist van het militaire bewind dat het zijn verontschuldigingen aan biedt voor alles wat sinds de 13e decem ber is gebeurd, aldus Pressler. De sena tor had dit vernomen van aartsbis schop Jozef Glemp, de katholieke pri maat van Polen, met wie de Amerikaan een onderhoud van een uur had gehad. Pressler sprak zaterdag met Giemp, die steeds via derden in nauw contact heeft gestaan met Walesa. Walesa zou op het onwrikbare stand punt blijven staan dat hij niet kan on derhandelen zonder de deelneming van de gekozen andere leiders van So lidariteit, van wie de meesten na de 13e december zijn geïnterneerd. Anderen zijn ondergronds gegaan. Pressler, eerste Amerikaanse politicus die Polen na de afkondiging van de noodtoestand bezoekt, liet verder we ten dat hem gebleken is dat Glemp zeer graag zou zien dat er weer onderhande lingen van de grond komen. Als dit niet gebeurt, vreest de primaat het uitbre ken van een burgeroorlog, zo zei de se nator. Pressler merkte ten slotte op dat de aartsbisschop grote hoop heeft geves tigd op de rede die Jaruzelski volgende week tot het Poolse parlement zal hou den. De generaal, zal dan zijn eerste belang rijke politieke verklaring afleggen sinds de 13e december. Verwacht wordt dat Jaruzelski een tijdschema zal aangeven voor de beëindiging van de staat van beleg, die wellicht zal worden vervan gen door een noodwet. Waarschijnlijk zal deze wet het verbod op vakbondsac tiviteit en stakingen handhaven zolang (Slot zie pagina 6 kolom 7) HEFSHUIZEN (ANP) - Het Amerikaanse transport schip U.S. American Ranger is zondagmiddag met een lading van ongeveer twaalfhonderd ton conventionele munitie de Eemshaven binnengelopen. Het schip, dat iets later kwam dan was verwacht, is afgemeerd in de Julianahaven, waar vanochtend vroeg zou worden be gonnen met het lossen. De munitie, gedeeltelijk in containers en gedeeltelijk in palletverpakking, wordt overgeladen in treinen, die het naar onderdelen van het Amerikaanse leger in de Bonds republiek zullen brengen. De verwachting is dat van daag in de loop van de ochtend de eerste trein zal gaan rijden. De haven waar de American Ranger ligt is voor publiek en pers afgesloten en wordt bewaakt door enige militairen en door medewerkers van een particuliere be wakingsdienst. De bedoeling is dat tot en met zaterdag dagelijks vier treinen van de Eemshaven via Groningen - Assen - Zwol le naar de grens bij Zevenaar zullen rijden. Bij de Eemshaven en op de weg daarheen was het zondag de gehele dag erg druk Velen kwamen een kijkje nemen. Ongeregeldheden deden zich niet voor. Zo'n tweehonderd mensen hebben zaterdagmiddag in Uithuizen (Noord-Groningen) geprotesteerd tegen de proeftransporten met munitietreinen. De bijeenkomst werd georganiseerd door de vredeswerkgroep Hefshui- (Van onze parlementaire redactie) GARDEREN - Het bestuur van de PvdA vindt dat het beeld van de partij herkenbaarder moet worden. De politieke koers moet naar buiten toe duidelijker gestalte krijgen, terwijl ook op herkenbare wijze weer leiding moet worden gegeven. Dit is een van de conclusies, die het PvdA- bestuur heeft getrokken tijdens een bestuursweekeinde in het Gelderse Garderen. Tijdens het weekeinde heeft het PvdA- echter niet worden toegeschreven aan Garderen werd overigens ook bijge- bestuur geconstateerd dat de partij een andere politieke opvattingen bij indivi- woond door een aantal fractieleden aanzienlijk verlies in aanhang heeft op gelopen. Een groot deel hiervan kan duele kiezers, maar lijkt te worden ver oorzaakt doordat de activiteiten te veel naar binnen gericht waren. Volgens het bestuur zijn daarbij de con tacten met de eigen kiezers verwaar loosd, terwijl de politieke stellingname „in veler ogen" gekenmerkt werd door een air van betweterigheid en dramme righeid. Deze opstelling bemoeilijkte het contact met de achterban verder, aldus het bestuur. Naast de noodzaak om een duidelijker politieke koers te varen, concludeerde het bestuur dat de politieke uitgangs punten van de partij naar de kiezers toe moeten worden herbevestigd. Dat houdt onder meer in dat waar noodza kelijk de partij en de kiezers over onder delen van het beginselprogramma en het verkiezingsprogramma discussië ren. Het bestuur gelooft verder dat het beeld naar buiten verder kan verbete ren door een eensgezind en gecoördi neerd beleid van fractie, bestuur en be windslieden. Er zijn afspraken ge maakt om dit gezamenlijke optreden mogelijk te maken. De bijeenkomst in bewindslieden. Op sociaal-economisch terrein ziet het partijbestuur het als de voornaamste opgave om in de jaren tachtig richting te geven aan de noodzakelijke aanpas singen in de sociale zekerheid en de ver zorgingsstaat. Daarbij komt onder meer de vraag aan de orde of de PvdA erin zal slagen aan de groeiende groep werklozen toch betaald en zinvol werk te verschaffen. Ten einde aan deze discussie richting te geven heeft het bestuur een aantal commissies aangewezen, die op korte termijn zuilen adviseren over de in te nemen standpunten. Het gaat daarbij om de gebieden ordening en werkgele- geheid, sociale zekerheid en de verzelf standiging ervan, energiepolitiek, en de knelpunten van de verzorgings staat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aan de daling van de PvdA in de kiezersgunst lijkt voorlopig geen einde te komen. In de meest recente opiniepeiling staat de PvdA op een verlies van zeven zetels vergeleken met de verkiezingen van mei 1981. Uit het onderzoek, van de Rooie Haan-Nipo, blijkt verder dat CDA en WD samen de meerderheid zouden hebben gekregen, indien halverwege de cember verkiezingen gehouden waren. De PvdA verliest volgens Nipo- Rooie Haan vooral aanhang aan D'66, maar ook aan PSP en CPN. Dan is er een vrij grote groep kie zers die het met meer weten op wel ke partij ze zullen stemmen. Bij de ionge, nieuwe kiezers, doet de PvdA het naar verhouding slecht. Daar doet D'66 het goed, Uit de uitslag van de peiling, die zaterdag via de VARA-radio be kend werd gemaakt, blijkt dat de (Slot zie pagina 6 kolom 5) MADRID (AFP) - De vader van de zanger Julio Iglesias, die op 29 december werd ontvoerd, is zondagochtend bevrijd in de plaats Trasmos in de provincie Zaragoza. Nadat zij de schuilplaats had bestormd trof de politie Igle sias sr. ongedeerd aan. De gearresteerde ontvoerders zouden behoren tot de poli- tiek-mihtaire vleugel van de Baskische organisatie ETA. Voor de vrijlating van Iglesias was twee miljoen dollar geëist. Het bedrag zou door de rijke zoon van het slachtoffer beschikbaar zijn gesteld, maar is nooit door de ontvoerders opgehaald. De vier gearresteerden zijn een echtpaar dat het huis be woonde waarin Iglesias was verborgen en twee mannen. De vrouwenarts Iglesias werd op 29 december door twee mannen ontvoerd uit het ziekenhuis waar hij werkte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Den Uyl (sociale zaken) wil een eventuele volgende be zuiniging in de sociale zekerheid berei ken door de kinderbijslag „op een ver standige manier" te gaan belasten. In een radio-interview zei Den Uyl zater dag dat hij op die manier „het draag krachtbeginsel ook op dit terrein wil doorvoeren". Den Uyl zei in het radioprogramma „In de Rooie Haan" dat hij op oeze wijze het bedrag van f 300 miljoen wil vinden dat hy nog moet bezuinigen in de sociale zekerheid. Ook nieuwe bezuinigingen wil hij op dit terrein vinden. Hij zei dat de maatregel toch doorgevoerd zal wor den, ondanks het verzet van CDA en D'66 tegen deze maatregel. In hetzelfde programma zei CDA-frac- tieleider Lubbers dat de christen-demo craten zich niet onder alle omstandig heden tegen een aantasting van de kin derbijslag zullen verzetten. Voor de hoogste inkomens wilde Lubbers verla ging van de kinderbijslag niet uitslui ten. Maar de maatregel moet niet geïso leerd genomen worden, zei hij. Lubbers wees erop dat de regering al aanzienlijke bedragen bezuinigd had in de kinderbijslag. Voor een eventuele nieuwe maatregel moet daarom niet al leen gekeken worden naar het inkomen van de man in een gezin, maar zullen de inkomens van man en vrouw bij elkaar moeten worden opgeteld. Volgens Den Uyl dient de kinderbyslag in principe net zo behandeld te worden als elke sociale uitkering. Ook daarover moet belasting betaald worden Den Uyl kondigde verder aan dat het financieringstekort van de overheid vorig jaar toch boven acht procent nit komt. Dat betekent dat binnen het ka binet de komende maanden beslist moet worden hoeveel extra bezuini gingen nodig zijn. Volgens de vice-pre mier betekent de stijging tot boven de acht procent dat het kabinet niet ge houden is het tekort dit jaar te vermin deren tot 6,5 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1