PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKGELEGENHEID BOUW RAMPZALIG Ontwapeningsinitiatief Duitslanden Brandbrief bouwbond aan kamer Bij Dow 500 tot 1000 arbeidsplaatsen erbij AUTO- WITTE PRI MA Zeeland kreeg minder dan helft gevraagde huizen j T Iff mm FRUITBOMEN IN DIEPVRIES Shirtreclame voetballers Zonnig weer Zonnige perioden en droog weer. Mid- dagtemperatuur ongeveer plus 3 gra den. Tot matige toenemende zuid- 225e jaargang no. 13 Zaterdag 16 januari 1982 DE GROENE-GOES Tal. 01100-1M10' DEN HAAG (ANP) - Hei aantal faillissementen in Nederland heeft in 1981 een meiLw record bereikt Het aantal van 7.268 uitgesproken faillissementen was groler dan ooit sinds in 1900 met de registratie ervan werd begonnen. Jit CBS-cijfers blijkt dat ten opzichte van 1980, toen 5.116 faillissementen werden geregistreerd, er in '81 een toename met 42 pet. was. Ook het aantal besloten vennootschappen, dat in 1981 failliet ging, is ten opzichte van het jaar daarvoor (2.060) met 42 pet toegenomen. In december '81 werden 271 BV's failliet verklaard tegen 206 in december 1980 Verdere vijfers laten zien dat naar sector van het bedrijfsleven de aantallen failliet-verklaringen het afgelopen jaar waren: landbouw 164 ('80 113). industrie Indecember '81 alleen al werden 691 faillissementen uitgesproken, tegen 508 in 1096 848), bouwnijverheid 1266 (962), handel 2.470 (1.676), vervoer 282 (226) en itcember 1980, een toename met 36 pet. dienstverlening 1.544 (995). UTRECHT (ANP) - In een 'brandbrief heeft de Bouwbond FNV een dringend beroep op de tweede kamer gedaan om de werkgelegenheid in de bouw op te peppen. Als er niets gebeurt wordt volgende maand de 100.000e bouwvakker geregistreerd. De werkgelegenheidssituatie in de bouw is ronduit rampzalig. spanningen op het gebied van de stads vernieuwing is geen sprake. Ook acht de bouwbond het onaan vaardbaar dat er tegelijk ook op de grond-, weg- en waterbouw wordt bezui nigd. Eind december waren er 95.000 werklozen in de bouw, 30.000 van hen waren al langer dan een half jaar werkloos en ruim vijfduizend waren jonger dan 19. De bouwbond vindt het on aanvaardbaar als de werkloos heid zo blijft stijgen, zeker te gen de achtergrond van de nij pende woningnood. In 1981 werd er circa twee miljard gul den aan ww-uitkeringen in de bouw ge spendeerd Dat geld zou beter in de bouw gestoken kunnen worden en de Bouwbond FNV houdt in z'n brief de volksvertegenwoordigers voor dat het parlement de sleutel tot de oplossing grotendeels in handen heeft. De bouwbond somt in zijn brief een groot aantal maatregelen op die de bouw uit het slop kunnen halen: - de coördinerende taak van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening moet verder worden ver sterkt, - een grotere inspanning op het gebied van de energiebesparing is noodzake lijk, ook om de energiekosten te druk ken. Momenteel wordt er op dit gebied niets extra's gepresenteerd, - er moet meer worden gedaan aan on derhoud van woningen, woningbouw en stadsvernieuwing. In het regeerakkoord werd nog gespro ken over verdubbeling van de stadsver nieuwing. Er zouden in vier jaar een half miljoen woningen van de grond moeten komen. Maar er staan in 1982 aanzien lijk minder dan 125.000 woningen op het bouwprogramma en van zelfs maar een aanzet tot verdubbeling van de in- Kwaliteit bezuinigen Als onderdeel van het totale bezuini gingsplan van het ministerie van ver keer en waterstaat, zal minister Zee- valklng dit jaar twee miljoen extra be zuiniging eisen op de Deltawerken, die niet rechtstreeks met de pljlerdam te maken hebben. PAGINA 3 tuinbouw Onder druk van de Europese Commis sie wordt de gasprljs voor de tuinbouw In Nederland verhoogd tot 30,6 cent per kubieke meter voor grootverbrui kers. De Nederlandse regering voelt er echter niets voor om de prijs per 1 ok tober te verhogen tot industrieniveau. DEN HAAG - De woningtoewijzing voor 1982 aan Zeeland is minder dan de helft van het aangevraagde aantal. Minister Van Dam van volkshuisvesting besloot van het totaal van 103.500 voor dit jaar 1506 aan de provincie Zeeland toe te wijzen. De aanvraag vanuit Zeeland bedroeg 3540 gesubsidieerde woningen. Vorig jaar werden aan Zeeland 1859 woningen toegewezen. Dat gebeurde na enke le herzieningen, want in januari vorig jaar was de toewijzing niet meer dan 494 woningen. Bij de aannemers en het provinciaal bestuur toonde men zich na het bekend worden van de cijfers teleurgesteld. Minister Van Dam heeft de extra contingenten toegewezen aan de vier grote steden en aan de groeikernen en -steden. (zie ook pag. 2) De bouwbond stelt dat het huidige kwaliteitsniveau in de woningbouw een absoluut minimum is en heeft gro te problemen met het voorstel om sim peler woningen te bouwen van een zo geheten liasiskwaliteit' die slechter is dan die van de woningwetwoningen die de laatste tien jaar zijn gebouwd. Als we die kant opgaan, betekent het dat de krotten van de toekomst nu wor den gebouwd en dan zijn we nog verder van huis. is de teneur van de brief van de bouwbond. De bond richt zich tot de kamer kort voor de behandeling van de begroting van minister Van Dam door de vaste kamercommissie voor volkshuisves ting op 8 februari. Met het oog daarop heeft de bouwbond in een oplaag van 80.000 exemplaren petities de deur uit gedaan met de bedoeling dat de achter band de volksvertegenwoordiging massaal op bet hart bindt de bouw te redden. Eind deze maand vergadert de bondsraad van de Bouwbond FNV over verdere acties om de werkloos heid in de bouw te bestrijden. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest geeft op vrijdag 5 februari geheel belangeloos een concert, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor de noodlijdende oevolking in Polen. Het initiatief daarvoor is genomen door de musici van het orkest. zwart geld HetOgem-concern heeft sinds 1977 on geveer 820.000 gulden uitgegeven uit een speciaal potje met zwart geld. In het potje zaten de kortingen die de KLM verstrekte op vliegtickets. Dit hebben enkele Ogem-topmannen be kendgemaakt aan het weekblad Vrü Nederland. PAGINA 7 bacterievuur De voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie heeft op de jaarlijkse ontwikkelingsdag van de NFO gezegd dat door onkunde, luiheid en wanbeheer van de natuurbeheer ders Nederland constant besmet is en wordt met bacterievuur, vanuit de na tuurgebieden op Rchouwen-Duive- land. Het provinciaal bestuur is om in grijpen gevraagd. PAGINA 11 banenplan Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid geeft toe aan de wens van de werkgeversorganisaties om niet afzonderlijk over het banenplan van de minister te worden gehoord. Voor het einde van de maand komt het omstreden plan aan de orde in de Stichting van de Arbeid. PAGINA 29 herstel economie De groei van de produktie in Neder land is in 1980 tot stand gekomen en vorig jaar met 1,5 procent teruggelo pen. Ondanks deze weinig positieve gegevens is minister Terlouw van eco nomische zaken optimistisch. Uit de laatste berekeningen van het Centraal Plan Bureau proeft de bewindsman dat we het ergste nu langzamerhand achter de rug hebben. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3,9 en 11. Sport: 23. Radio en televisie: 27. Financiën, economie: 29. Varia: 25. Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 19 en 21. ;i fr ^ppppu §:j I JsL, Voor een aantal fruittelers in het rivierengebied is het hoge water in de grote rivieren een onaangename verrassing geworden. Vooral de telers met nog vrij jonge boomaanplant in de uitenoaarden moeten nu dagelijks, nu het water weer zakt, de bomen van hun ijspakket ontdoen. Gebeurt het ijshakken niet, dan zullen de stammen door het ijs breken of beschadi gen. Koningin Beatrix bekijkt de eerste gulden met haar beeldenaar. De konin gin sloeg deze munt - naar het geruchtmakend ontwerp van Bruno Ninaber van Eyben - vrijdag zelf. Binnenkort volgen, na de stroom guldens, kwar tjes, dubbeltjes en stuivers. (zie ook pagina 9). DIRECTEUR VERWACHT IN 10 JAAR: TERNEUZEN - Directeur Bob Bumb van Dow Chemical Neder land verwacht dat het chemieconcern in Terneuzen de komende 10 jaar tussen de 500 en 1000 directe en indirecte arbeidsplaatsen kan scheppen in de researchsector. „Ik weet dat het ambitieus klinkt, maar gezien de grootte van de Temeuzense vestiging en de vooraanstaande plaats die deze binnen het concern op het ge bied van produktie inneemt, is een ster ke concentratie van research, ontwik keling en technische services binnen deze lokatie niet alleen gerechtvaar digd. maar ook alleszins zinvol en vruchtbaar. Research, ontwikkeling en produktie kunnen elkaar op die manier op een constante en intensieve wijze in spireren en stimuleren", zei hij tijdens een bezoek van dr. H. Beijer. hoofd van de hoofdafdeling chemie van het direc toraat-generaal voor de industrie van het ministerie van economische zaken en ing. H. Willems, hoofd van de afde ling overige chemie van de hoofdafde ling. De twee topambtenaren waren onder de indruk van het streven van het che miebedrijf om de research- en ontwik kelingsactiviteiten te concentreren in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat het Dow ernst is met die plannen bleek deze week uit de benoeming van ir. Vreugdenhil, manager van de afde lingen organische chemicaliën en re search en ontwikkeling, tot 'directeur research development' en lid van de raad van bestuur. In een eerste reactie zei adjunct-direc teur Van Luijk van het gewestelijk ar- HUURVERHOGING DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het voor stel van minister Van Dam (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) om de huren van woningen die ouder zijn dan tien jaar in 1982 met hoogstens zes pro cent te laten stijgen en van jongere wo ningen met vier procent. Dit deelde vi ce-premier Den Uyl vrijdagmiddag mee na afloop van het kabinetsberaad. beidsbureau in Temeuzen blij te zijn met een versteviging van de research- functie van Dow Temeuzen. „Als ar beidsbureau juichen we iedere verster king van de Zeeuws-Vlaamse arbeids markt toe. Voor de sector research en ontwikkeling is geschoold personeel nodig. Dat zal Dow - zo verwacht lk - betrekken uit heel Nederland, maar omdat het om een project op de wat langere termijn gaat, neem ik aan, dat ook de Zeeuws-Vlaamse arbeidsmarkt ervan zal profiteren". Bij Dow Chemical Nederland werken momenteel ruim 2800 mensen, waar van 2400 in Terneuzen. ZEIST - Spelen de spelers van de betaald voetbalclubs in Nederland volgend seizoen met reclame op het shirt? Van het BBI, het Budget Be- wakings Instituut mag het. Het advies van het BBI aan de KNVB (de voetbalbond) en de 'ex terne' geldgevers van het betaald voetbal, is te vinden in een zoge naamd visie-rapport, dat medio maart aan de voetbalbond en de sponsors overhandigd wordt. Het bewakingsinstituut gaat er van uit. dat de clubs de overheidssubsidie behouden. Het advies van het BBI is baanbre kend: tot nu toe leek invoering van shirtreclame niet mogelijk. Overi gens gaat het om een proefjaar, vanaf juli a,s., daarna wordt beslo ten of men er mee doorgaat. Zie ook pagina 23. Versluieringen in energietarief §T7ir is een vreemde dans Ui rond de energieprijzen in Nederland aan de gang. Een ritueel waarin de overheid de hoofdrol speelt en dat erop is gericht met verhullende ge baren en onverstaanbare bezwerings formules de aandacht van de werkelijke bedoelingen af te leiden Wie probeert door het spektakel heen te kijken ont dekt dat het rijk erop uit is via de tarie ven van aardgas en elektriciteit binnen te halen wat het via de fiscus eigenlijk niet meer durft. De afgelopen week heb ben twee nieuwsfeiten nog weer eens de aandacht gevestigd op pogingen de energieprijzen op te tuigen metdure ve ren die er helemaal niet bij passen. Zo hebben de gezamenlijke gasdistributie- bedrijven, verzameld in de organisatie VEGIN, hun bezwaren kenbaar ge maakt tegen het voornemen van de re gering om vier miljard kubieke meter aardgas in 1982 extra in te zetten bij de elektriciteitscentrales. De belastingop brengsten uit die extra prop aardgas heeft de regering nodig om een stevig gat in de rijksbegroting te dekken. Op merkelijk is ook de discussie tussen het bedrijfsleven en minister Terlouw van economische zaken aan de ene kant en de organisatie van exploitanten van elektriciteitsbedrijven (VEEN) aan de andere kant over een verlaging van de stroomtarieven voor de industriële grootverbruikers. De grote bedrijven zeggen aantrekkelijker tarieven nodig te hebben om goed te kunnen concurre ren met buitenlandse ondernemingen. Op hun beurt beweren de elektriciteits leveranciers dat ze niet in staat zijn het bedrijfsleven goedkoper te bedienea Tenzij... Juist. ja. - de kleinverbruiker ziet het weer helemaal op zich afkomen. Ten zij hij het allemaal betaalt. In de ko mende weken krijgen 4,3 miljoen gezin nen in Nederland de rekening van het energieverbruik gepresenteerd. Ze zal aanzienlijk hoger zijn dan vorig jaar. Per 1 januari zijn de tarieven van aard gas en elektriciteit omhooggegaan, de eerste financiële gevolgen van een strenge winter zullen ook al in de onder ste regel merkbaar zijn. Het energiever bruik in de dagelijkse huishouding van ledereen heeft de laatste jaren via steil omhoog schietende tarieven een zware aanslag op de koopkracht gedaan. On danks alle maatregelen die her en der worden genomen om besparingen te be reiken via bijvoorbeeld isolatie van wo ningen, zuiniger apparatuur en doelbe wuster gebruik. Stevige politieke te genstand heeft voorkomen dat de aard- gasprijzen bij de jaarwisseling nog aan zienlijk hoger zouden uitvallen dan nu het geval is geweest. Het gebruikelijke jaaroverzicht van de stijging van kos ten van levensonderhoud in 1981 meld de vorige week dat overheidstarieven en energieprijzen bovenaan de lijst stonden. In hetzelfde jaar hebben de energiebedrijven in 15.000 gevallen moeten besluiten tot afsluiting van het net wegens uitblijven van betaling van rekeningen. Dat alles, mèt nieuwe prijs verhogingen in de loop van dit jaar in het vooruitzicht illustreert dat de ener gietarieven in het totaal van de woon lasten nu al en in de toekomst nog ster ker een zeer beduidende factor (zullen) zijn. Om deze en nog verschillende andere redenen is het dan ook bedenkelijk dat steeds opnieuw ideeën opduiken om de prijs van aardgas en elektriciteit - in Nederland van vandaag bijzonder elementaire levensbehoeften - met al lerlei bijzondere heffingen extra om hoog te jagen. Er wordt op die manier een oneigenlijk gebruik gemaakt van de tarieven. De kleinverbruiker, die toch ai zo weinig mogelijkheden heeft om zijn eigen afname doeltreffend te controleren, verliest als gevolg van een dergelijke vermenging van belangen helemaal het zicht op zijn eigen afname. Bovendien staat het optuigen van de prijs van energie met bijzondere heffin gen om de overheid aan dekkingsmid delen voor begrotingstekorten te hel pen haaks op een beleid dat de burger tot energiebesparing moet aanzetten. Ontkenningen dat steeds nieuwe, onei genlijke prijsopdrijving niet als een 'straf op besparing' moet worden be schouwd, zijn gekunsteld en ongeloof waardig. De energietarieven zijn al te hoog om ze nog verder met versluierin gen te belasten. vdM De muziekprijs van de Noordse raad is vrijdag toegekend aan de Zweedse componist. Ake Hermannson. Hij kreeg de onderscheiding die om hel andere jaar wordt verleend, voor zijn werk 'Utopia'. Aan de prijs is een bedrag van 75.000 Deense kronen (ongeveer f 25 000ver bonden. BONN (DPA) - De Duitse bondsrepu bliek en de DDR werken aan een geza menlijk ontwapeningsinitiatief in de Verenigde Naties. Naar vrijdag in Bonn bekend werd, heeft de Oostduit- se minister van buitenlandse zaken, Oskar Fischer, zich in brief aan zijn Westduitse collega Genscher. in prin cipe bereid verklaard totzo'n initiatief en voorstellen gedaan over de wijze waarop het Duits-Duitse ontwape ningsinitiatief moet worden uitge werkt. Het initiatief tot de gezamenlijke actie is uitgegaan van Genscher. Hij bracht het idee al afgelopen herfst ter sprake tijdens een ontmoeting met Fischer in de marge van de VN-vergadering in New York. Later concretiseerde Gen scher zjjn voorstellen in een brief aan Fischer naar aanleiding van de topont moeting tussen bondskanselier, Hel mut Schmidt, en de Oostduitse partij leider, Honecker, op 11 december van het vorig jaar. Concrete bijzonderheden over de brief, die Fischer nu aan zijn Westduitse col lega heeft gestuurd, zijn niet bekend. Minister Genscher ziet het nagestreef de initiatief als 'teken van een Duitse en Europese vredespolitiek'. Hij zou willen bereiken, dat beide Duitslanden samen op papier zetten op welke principes maatregelen voor ontwapening en wa pencontrole moeten worden gestoeld. Later dit jaar zou zo'n papier aan de algemene vergadering van de VN moe ten worden voorgelegd. Bonn zou zich bij de uitwerking van het ontwapeningspapier door vier principes willen laten leiden: - maatregelen voor ontwapening en wapenbeheersing tussen oost en west moeten 'doorzichtig' zijn, bijvoorbeeld door openbaarmaking van militaire be grotingen: - maatregelen voor ontwapening zijn slechts dati zinvol, indien ze door belde partijen controleerbaar zijn. - maatregelen voor ontwapening moe ten stroken met het principe van even wichtigheid: - om het wederzijdse wantrouwen te verminderen, moeten beide partijen maatregelen nemen die vertrouwen wekkend zijn. Of Oost-Berlijn met deze principes ak koord kan gaan, is nog niet duidelijk. Het is ook nog niet bekend of de DDR al een concreet voorstel heeft gedaan. Ze ker li jkt echter dat de beide regeringen nog dit voorjaar met voorbereidende onderhandelingen over het ontwape- niogsdocument zullen beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1