TOEKOMST de stem van de chip PZC/zaterdagkrant hoofdlijnen uit die ontwikkelingen zul len kort worden samengevat. Enkele nieuwe televisie-ontwikkelin gen zijn al aangekondigd. Er komt ste reogeluid op hel televisietoestel. De vi deorecorders worden kleiner en over een paar jaar hebben we videocame ra's met een ingebouwde recorder. De beeldplaat komt er. weliswaar ver traagd. aan. Teletekst is een groot suc ces aan het worden, al meer dan 100.000 Nederlandse gezinnen hebben een tele- teksttoestel. Viditel komt veel trager van de grond, maar de PTT denkt toch in 1985 de 100.000e aansluiting te kun nen realiseren. Veel grotere ontwikkelingen op televi siegebied hebben zich aangediend. We zullen op den duur zeker televisietoe stel krijgen met een véél beter beeld chriet titulaer dan thans het geval is. Om dat te kun nen bereiken zal het aantal beeldlijnen ongeveer worden verdubbeld, van 625 naar bijvoorbeeld 1150 lijnen. Een nog belangrijkere ontwikkeling is het platte beeldscherm. De toekomst is veilig gesteld voor de fabrikant die het eerst met een groot en plat. betaalbaar, beeldscherm komt. De videoprojectie is de voorloper hiervan: wel een groot beeld, maar zeker niet klein genoeg. We zoeken naar een scherm dat ingebouwd kan worden in de wand, zonder dat er een projector voor staat. Er zijn al zeker drie technieken hiervoor ontwikkeld: één werkt met vloeibare kristallen (door de Japanse industrie ontwikkeld), éen werkt met een bundel elektronen die scherp worden afgebo gen (van de Engelse uitvinder Clive Sin- ZATERDAG 16 JANUARI 1982 uitdrukking gebruiken, verwacht je de tweede van astronomen. Het is echter heel moeilijk om een computer te ma ken die zulke verschillen herkent. De specialisten bij ITT denken dat over zeven jaar de dicteerbare typemachine bestaat, bij AEG-Telefunken denkt men dat het nog 15 jaar duurt, maar blijkbaar is iedereen het erover eens dat die typemachine er komt en zelfs nog in deze eeuw. De sprekende en luisterende chips zul len in de komende jaren op vele plaatse opduiken. In Duitsland praat de auto industrie al met de elektronische indus trie over alle mogelijkheden van chips in auto's. In wezen is de auto echter veel te eenvoudig voor de chip. Het beste watje ermee kimt doen is zorgen dat er brandstof wordt bespaard door met een microprocessor het verbrandingspro ces te optimaliseren. Daarnaast ver schijnen er in de auto beeldschermen (met bijvoorbeeld informatie over tem peratuur. oliedruk, enzovoort). De beeldschermen gaan de wijzertjes vervangen (een ontwikkeling die in de lucht- en ruimtevaart al volop bezig is). Op het beeldscherm in de auto kan ook een energiebesparend rij-ad vies komen: route, snelheid, etcetera. Het is mogelijk alle belangrijke informatie ook door een chip te laten uitspreken: vandaar het beginvoorbeeld van de le ge benzinetank. Gebruiksaanwijzingen van apparaten zullen steeds meer de voim van spre kende chips krijgen. Als je niet meer weet hoe een toestel werkt, druk je op een knop en je hoort de instructie. Chips gaan in velerlei vormen gebruikt worden, in het telefoontoestel van de toekomst komt zeker een hele serie. telefoon In vele bedrijven worden er proeven genomen met nieuwe telefoontoestel len. Een voorproefje daarvan is er nu al op de markt: het VK (Verkort Kiezen) toestel, dat een geheugen heeft voor een beperkt aantal nummers. Als je een van die nummers wilt bellen is één druk op een knop voldoende om de ver binding aan te vragen. De telefoontoe stellen van de toekomst zullen veel verder gaan. Ik zag al een toestel met onder andere de volgende mogelijkhe den: - op een schermpje aangeven wie er belt; - een nieuwe vriendelijke bel (is weer een chip); - op een scherm de kosten van het ge sprek aangeven; - een toestel met een geheugen: je ziet wie er heeft gebeld toen je niet thuis was en je kunt zelfs een boodschap, bijvoor beeld 'bel terug' achterlaten op het tele foontoestel. Dit soort telefoontoestellen wordt er nu al gemaakt en in de komende jaren moet büjken waaraan de consument behoefte heeft. Het echte telefoontoestel van de toe komst gaat verder. In het jaar 2000 komt de beeldtelefoon in het verschiet. De telefoon kan draadloos worden. Je kunt een telefoontoestel beveiligen, zo dat het alleen gebruikt kan worden als het de stem van de baas hoort (weer een toepassing van spraakherkenning). In Parijs zag ik bij ITT al een telefoontoe stel, dat 60 nummers kan onthouden. Het toestel wordt met de stem gepro grammeerd. Als je een van de 60 num mers wilt hebben, vraag je er gewoon naar. Het telefoontoestel luistert alléén naar de stem die het programmeerde Uit de eerste proeven was gebleken dat 90 procent van de aanvragen juist wer den afgewerkt. In 9 procent van de ge vallen werd de vraag geweigerd omdat de uitspraak niet klopte en in 1 procent van de gevallen ging het fout. De spraakherkenning kan gebruik ma ken van de speciale stemkarakteristiek van een persoon (zoals bij het telefoon voorbeeld of bij een opening van een garagedeur), of er moet juist altijd een herkenning zijn, liefst onafhankelijk van uitspraak en dialect. De spraakherkenning en de sprekende chips staan in de kinderschoenenmaar de ontwikkelingen gaan snel Er zijn al stations waar een chip de berichten om roept. Er is al een sprekende en een luis terende oven. De in de inleiding ge schetste toekomst wordt werkelijk heid. In het jaar 2000 staat er op kantoor op ieder bureau een beeldscherm Ook de gewone briefbestelling gaat veranderen. In Nederland kunnen de Viditelabonnees elkaar al brieven stu ren via de telefoonlijn. De brieven arri veren een seconde later en kunnen op het televisietoestel worden gelezen. In Duitsland begon in maart 1981 een proef, Teletex, met elektronische post. Er nemen nu 300 Duitse en 20 Zwitser se bedrijven aan deel. Die bedrijven typen op een gewone typemachine een brief, die even later bij de ontvanger wordt uitgetypt. De brieven gaan over de gewone telefoonlijnen en alle letter tekens kunnen worden gebruikt. Het ia ook mogelijk om zo tekeningen naar een ander te sturen (Telefax). Door Teletex en Telefax zal de gewone telex gaan verdwijnen. Rond het jaar 2000 kan de elektronische post echt een flink deel van de gewone post hebben vervangen. Het is leuk te bedenken of in de 21e eeuw een huis-aan-huis post elektronisch besteld kan worden. De mogelijkheden zijn onbeperkt. We kunnen creatieve computers krijgen die zelfs sprookjes kunnen schrijven. De volgende generatie computers, ook de huiscomputers, zal gewoon toege sproken kunnen worden. Een kind kan dan de computers bedienen. Satellie ten en (glasvezel) kabelnetten zullen zorgen voor de televisie van de over vloed. Over tien jaar kunnen we kiezen uit meer dan 30 programma's. Als we nog niet tevreden zijn met dat aanbod van onze plaatselijke kabel, kunnen we met een eigen schotelantenne van 90 cm er makkelijk nog wat bizarre zen ders aan toevoegen. We zullen steeds meer via de hulscom puter en de telefoon gaan winkelen: het telewinkelen is nu al mogelijk via Vidi tel. Ook het regelen van geldzaken kan vanuit de luie leunstoel: het telebankie ren. Trouwens, al heel binnenkort krij gen we een elektronische betaalkaart die we ook in telefooncellen en bij par- keermeters kunnen gebruiken. Op den duur verdwijnt het telefoonnummer en vele andere nummers, we krijgen weer gewoon onze naam terug. Voor het zover is verdwijnt de gedrukte telefoon gids: we kunnen alle gewenste num mers aan een centrale computer vra gen. De computer begrijpt ons en geeft keurig antwoord. De spiekende en de luisterende chips worden steeds knapper en kort na de eeuwwisseling wordt de eerste poging ondernomen om chips op internationa le conferenties simultaan te laten verta len. Al eerder wordt de vertaalfunctie ingebouwd in de elektronische post, in teletex. Als er een brief uit het buiten land arriveert, wordt die in het ontvan gende apparaat meteen vertaald. Ove rigens zal voor het bedrijfsleven dit tele- textoestel worden opgenomen in de tekstverwerkende apparatuur van het bedrijf. behoefte kweken Het in dit verhaal geschetste beeld zal nooit werkelijkheid worden. Dit is echter niet het geval omdat niet alles mogelijk is, maar omdat er nog veel meer mogelijk is. Ik redeneerde vanuit de stand van zaken in de technologie op dit moment. Morgen kan er echter alweer een dramatisch nieuwe vin ding woden aangekondigd. Fabrikan ten maken niet alleen spullen waaraan behoefte is. Ze proberen ook nieuwe behoeftes te kweken. Een aardig voorbeeld daarvan is de zak- rekenmachine, een opmerkelijk com mercieel succes. Uiteindelijk bepaalt de consument welke nieuwe vondsten een succes worden. Een fabrikant zal zeker proberen om te verleiden met nieuwe uitvindingen. In een tijd van economische problemen zal de consu ment kritischer worden in zijn aan koopbeleid. De fabrikant wil echter ook omzet houden, dus moet hij produce ren. De Europese industrie is al erg on der druk komen te staan door met na me de import uit Japan. Europese produkten kunnen alleen in prijs concurreren met Japanse produk ten als ze in grote series kunnen worden vervaardigd. De Europese elektronica fabrikanten zijn zich hier nu wel van bewust. U zult het als consument wel gaan merken. i fantasie Is het voorgaande verhaal fantasie of werkelijkheid? Zullen werkelijk al de hier genoemde zaken over 20 jaar mo gelijk zijn? Ik vrees dat het antwoord op die vraag een duidelijk 'ja' is. Het lijkt bizar om in een tijd met giganti sche economische problemen een toe komst te schetsen met een aantal mo gelijkheden die op het eerste oog vol strekt overbodig zijn. Toch is het goed om. juist in een tijd van recessie, stufte staan bij deze ontwikke ling. De voornaamste reden hiervoor is dat de grote elektronische bedrijven momenteel vele miljoenen investeren in onderzoek en ontwikkeling op dit ge bied. Er zijn al zaken ontwikkeld waar het publiek nog geen notie van heeft. Vooral als de ontwikkelingen uit vele bedrijven worden gecombineerd, krij gen we een onthutsend plaatje. Het afgelopen jaar heb ik me intensief met deze zaken beziggehouden. Ik be zocht vele bedrijven in Japan, de Ver enigde Staten en Europa. De meeste be zoeken betroffen de ontwikkelingslabo- I ratoria van deze bedrijven. Zo maakte ik een reis langs de researchinstituten I van ITT in Europa, bezocht ik het AEG- I Telefunken-ontwikkelingscentrum in het Duitse Ulm en ging ik kijken bij Bn- I tish Telecom, British Aerospace en uit vinder Clive Sinclair. Het beeld dat zich nu aan me opdringt t is zo onthutsend dat het me vervult met een grote bezorgdheid. We gaan een i toekomst tegemoet die nog veel meer en veel sneller veranderingen in petto beeft dan we thans gewend zijn Enkele Mede dankzij de glasvezel wordt beeldtelefoon in de komende twintig jaar al realiseerbaar rtrt JULI 2002 - Een stem in de auto fluistert: „Benzine, je hebt nog vijf liter". Even later klinkt &&het opnieuw, maar nu dreigender: „Benzine, je moet nu echt tanken". Gisteravond kwam ik inde stromende regen thuis. Geen weer om nog even de tank te laten vullen. Gelukkig hoefde ik in dat beestenweer ook niet uit de auto om thuis de garagedeur open te maken. Ik riep: een codewoord dat we thuis hebben bedacht, en de garagedeur zwaaide soepel open. tekenis te hebben, maar er zijn andere: - In Bordeaux en omgeving worden ie dere vijf minuten de waterhoogten au tomatisch gemeten. Een kunstmatige stem spreekt vervolgens in een recht streekse radio-uitzending de water hoogten uit. By dit systeem, dat werd ontwikkeld door het LCT-laboratorium in Velizy bij Parijs, komt geen mens meer te pas om voortdurend de water hoogten door te geven voor de scheep vaart. - Bij AEG-Telefunken in Ulm is al een apparaat ontwikkeld dat 600 woorden kan herkennen. Dit toestel, dat ADES heet, wordt gebruikt om een computer te bedienen. Er zijn dus 600 comman do's beschikbaar om de computer ge woon toe te spreken. Nog veel meer tot de verbeelding spreekt de typemachine die woorden herkent en uittypt, zonder typiste. Het Japanse bedrijf Sharp heeft al aange kondigd dat het in 1982 op de Han nover Messe zo'n typemachine met een woordenschat van 300 woorden zal to nen. Een complete taal bevat echter zo'n 10.000 woorden. Nu is het uitbrei den van het geheugen een kwestie van tijd: dat is het probleem dan ook niet. Een taal is echter meer dan een optel som van woorden De onderlinge bete kenis en rangschikking van de woorden is belangrijk. Klemtoon en pauzes zijn in de gesproken taal van betekenis Zo is "kom eten' heel wat anders dan 'ko meten'. Waar gastronomen de eerste Deze computer kan worden bediend met gesproken signalen Ook vanmorgen had ik al fluisterende en dreigende stemmen gehoord. De wekker zei eerst dat het zeven uur was en dat ik op moest staan. Tien minuten iater riep dezelfde wekker dreigende dat ik er echt uit moest. Slaapdronken wandelde ik de badkamer in. Ik mom pelde: „Douche. 32 graden", maar ge lukkig verstond de douche me en stapte ik onder de waterstraal. Terwijl ik te rugliep naar de slaapkamer om me aan te kleden riep ik naar beneden dat het water (voor de thee) gekookt moest worden. Het gasfornuis gehoorzaamde feilloos. Glimlachend dacht ik aan alle speelgoedachtige toepassingen die de sprekende en luisterende chips ons in de laatste j aren van de vorige eeuw had den gebracht. Op deze zonnige dag in het begin van de nieuwe eeuw. leek het jaar 1982 al lang geleden. Toch was het pas 20 jaar gele den dat ons kantoor de elektronische post had ingevoerd. De vakbonden hadden gewezen op het onmenselijke van het, werk van de postbode. Door weer en wind moesten deze mensen brieven bezorgen. Zoiets hoefde toch niet? Brieven konden elektronisch wor den bezorgd. Juist op het moment dat de postbezorging steeds langer ging du ren kwam de elektronische brief als een gave uit de hemel. Trouwens, op mijn kantoor was veel meer veranderd. Tien jaar geleden had den we de nieuwe typemachines inge voerd. Die machines kon je direct dicte ren. Ze typten zelf uit wat er gezegd werd. De secretaresses waren korte tijd later bevorderd tot 'communicatie-as sistenten'. Mijn horloge liet me opschrikken uit mijn gepeins. Een fluisterende stem zei me dat ik over een half uur mijn eerste afspraak had. Files waren ook nu nog niet verdwenen, het net te late opstaan en de noodzaak om te tanken waren er oorzaak van dat ik laat zou komen. Ik vroeg de beeldtelefoon in de auto mijn communicatie-assistente te bellen. En kele seconden later meldde het tele foontoestel dat juffrouw Ans aan de te lefoon was. Zonder dat ik het stuur hoefde los te laten was de verbinding tot stand geko men. Met satellieten kon blijkbaar al les. Ik zag Ans op het beeldscherm op het dashboard en vroeg haar te zeggen dat ik een kwartiertje te laat zou ko men. Ik verbrak, met een korte zin, de verbinding. clair) en één werkt met een nieuw elek- tronengeleidingssysteem (van het Amerikaanse RCA). Wie winnaar gaat worden is onduide lijk. maar dat er gigantische bedragen worden geïnvesteerd in deze ontwikke ling is volstrekt duidelijk. Over tien jaar, maar ook niet veel eerder, zullen de allereerste grote platte beeldscher men in de huiskamer verschijnen luisteren Wellicht de belangrijkste ontwikke ling die gaande is, werd in de inleiding uitgebreid geschetst: computers (of zelfs losse chips) die kunnen spreken en die luisteren (spraak herkennen). In feite kennen we ze al: in sommige flip perkasten zit al een computerstem. Vertaalcomputers hebben een, beperk te, stem. Er is in Nederland een spre kend horloge en een klokje op de markt Je kunt al gewekt worden door een klokje (dat nu nog Engels of Duits spreekt) en dat zegt dat het tijd is om op te staan. De kunstmatige stem en de spraakher kenning hebben natuurlijk veel met el kaar te maken. In beide gevallen moet de menselijke stem worden begrepen. We moeten het stemgeluid ontleden in een aantal signalen. Als we eenmaal zover zijn kunnen we die signalen na bootsen (kunstmatige stem) of die sig nalen opslaan in een geheugen. Door een gesproken woord te vergelijken met de signalen in een geheugen kunnen we een woord herkennen. Het is nu al heel goed mogelijk om een zeer beperkt aantal woorden te herken nen. Het sprekende horloge en het spre kende klokje en de sprekende flipper kast, zyn hier voorbeelden van. Deze voorbeelden lijken geen wezenlijke be- L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19