R5 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS willen akkoord Palestijns bestuur Vliegramp Washington: 76 doden GESTOLEN MILITAIRE PAPIEREN BIJ BOEKHANDELAREN GEVONDEN AUTONOMIE BEZETTE GEBIEDEN kleintjes Mark Thatcher terecht Top van PvdA bezint zich ZWARTE DOOS MOET OORZAAK OPHELDEREN Zonnig Zonnig en droog weer. Middagtemperatuur om het vriespunt. Matige zuidoostenwind. 225e jaargang no. 12 Vrijdag 15 januari 1982 kunl u telefonisch opgeven. Bel Vlisslngen 01184--15144 I Temcuzen 01150-9445? Middelburg 01180-27651 Hulst 01140 I40f" Goes 01100-16140 I Zlerikzee 01110- 58! (Van onze correspondent JERUZALEM - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig heeft in Jeruzalem laten weten dat hij wil proberen nog voor de Israëlische terugtrekking uit de Sinai eind april op zijn minst een gedeeltelijk akkoord te bewerkstelligen over Palestijns zelfbestuur in de bezette gebie den. Het is de bedoeling dat de onderhandelingen tussen Egypte, Israël en de Verenigde Staten onder leiding van Haig in Washington gevoerd zullen worden. Mogelijk komt Haig, die Ameri kaanse compromisvoorstellen zal indienen, ook terug naar het Midden-Oosten. Donderdag heeft Haig in Jeruzalem be sprekingen gevoerd met premier Begin, minister van buitenlandse zaken Sha mir, minister van defensie Sharon en de Israëlische autonomie-onderhande- laar, minister van binnelandse zaken Burg. Haig heeft hoofdzakelijk vragen gesteld: wat heeft Israël precies met de autonomie voor, wat is de toekomst van de Israëlische nederzettingen in het au tonome gebied, wat is de rol van het Israëlische leger en welke bevoegdhe- i krijgt de autonome Palestijnse men in de verkiezingen voor de Autono me Raad. Het deelakkoord dat Haig wil berei ken, een beginselverklaring, moet als basis dienen voor een uitbreiding van het kader van Camp David, Haig heeft al in Cairo laten weten dat er meer lan den mee moeten doen met de onder handelingen. En met dat doel heeft hij Het belangrijkste obstakel voor een deelakkkoord is de kwestie Jeruzalem. _.)te wil geen gemeenschappelijke beginselverklaring tekekenen als die een herhaling inhoudt van de akkoor- n van Camp David. Er moeten nieu we, uitgewerkte elementen in voorko- i, bijvoorbeeld dat de Arabische be volking van Jeruzalem mee mag stem- De moskee in het noorden van Mün- chen is donderdag door een aanslag mei springstof zwaar beschadigd. Vol- is de politie werd door de ontploffing voor het islamitische centrum niemand gewond. loonmaatregel Minister Den Uyl heeft volgens een woordvoerder van het CNV vorig jaar de wet op de loonvorming overtreden. Hij deed dit door een loonmaatregel te treffen, waarmee hij zijn beleidsvoor nemens wilde realiseren. De loonmaat regel zou niet noodzakelijk geweest zijn voor de Nederlandse economie. PAGINA 0 politiemacht De beëindiging van de actie van de binnenschippers in de zomer van het vorigjaar is met teveel machtsvertoon uitgevoerd. Dit zei de districtscom mandant van de rijkspolitie te water donderdag op de nieuwjaarsbijeen komst van zijn district donderdag. Hij vroeg zich af of er geen andere maatre gelen mogelijk zijn ln zo'n situatie. PAGINA 13 eigen bijdrage De Verenigde Nederlandse Zieken fondsen heeft minister Gardeniers van volksgezondheid een alternatief aan geboden voor het plan een eigen bij drage te heffen op geneesmiddelen. De fondsen willen een verdere optrekking van de loongrens en het daarmee ver bonden maximum-premiedagloon. PAGINA 15 subsidie fc utrecht De gemeenteraad van Utrecht heeft de voetbalclub FC Utrecht een eenmalige subsidie van een half miljoen gulden toegekend. Met dit geld kan de vereni ging het seizoen uitspelen. kabelnota ln de nota 'Omroep en nieuwe media', die de Raad van Beheer van de NOS 22 Januari zal voorleggen aan het alge meen bestuur, wordt gepleit voor meer wettelijke vrijheden voor de machti ginghouders van lokale kabelnetten. PAGINA 21 bouw F A M. de Vilder, voorzitter van de vereniging van de aannemers in het I grootbedrijf, pleitte in de jaarvergade- C ring van de Nivag voor het terugdrin- I gen van de uitgaven voor sociale voor- zienlngen en uitkeringen en een sterk f terughoudende rol van de overheid. I De Vilder zei dat de grote bouwbedrij- t ven in Nederland weinig herstel ver- j wachten van het beleid van minister r Van Dam. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15 en 17. Radio en televisie: 20. Financiën, economie: 21. Varia 19. (Van onze correspondent) LONDEN - Mark Thatcher, de zoon van de Britse premier, die sinds vrijdag zoek was in de Sahara, is weer terecht. Hij werd door een vliegtuig van de Algerijnse lucht macht gevonden in het woestijnge bied in het zuiden van Algerije. Mark Thatcher werd, samen met zijn Franse teamgenote Charlotte Verney en een monteur, als vermist opgegeven nadat hun auto pech had gekregen. Hij deed mee aan de rally van Parijs naar Dakar in Se negal, een van de zwaarste en ge vaarlijkste rally's ter wereld. Mevrouw Thatcher werd van het nieuws van Marks vondst persoon lijk op de hoogte gebracht door de Algerijnse premier. Zij gaf 's avonds een verklaring uit, waarin ze zegt „opgelucht en dankbaar te zijn". ,Jk ben diep geroerd door de vele blijken van belangstelling en de aanbiedingen om te helpen", al dus deze verklaring. Mark, die donderdagmiddag werd overgebracht naar een grens- plaatsje in Mali, zal zich vrijdag voegen bij zijn vader Dennis, die in Zuid-Algerije aan de speurtocht heeft meegedaan. Zij zullen dan sa men naar Engeland terugvliegen. vanuit Jeruzalem de Amerikaanse on derminister voor Midden-Oostenza ken, Valiotis, naar Amman gestuurd om voor de zoveelste maai te proberen koning Hoessein te bewegen zich posi tiever op te stellen tegenover Camp David. Valiotis is tot voor kort ambas sadeur in Jordanië geweest. De Israëliërs hebben op hun beurt een ontwerp opgesteld dat als beginsel verklaring dienst zou moeten doen. Haig heeft beloofd het document te be studeren en vandaag nog, voor hij terug gaat naar Washingtod, de Israëlische regering te zullen antwoorden. Aanvankelijk was Haig van plan vanuit Jeruzalem terug te keren naar Cairo om aan president Moebarak verslag uit te brengen over zijn besprekingen in Jeru zalem. Maar hij heeft zijn reis naar Cai ro afgelast en gaat regelrecht terug naar Washington. In het volgende sta dium van de onderhandelingen, over een week of twee. gaat Haig een actieve rol spelen en zal hij met eigen voorstel len komen. Het is de eerste keer, dat de regering- Reagan, nu een jaar in functie, zich ac tief met de Palestijnse autonomie be moeit. Israël en Egypte hebben niet veel vertrouwen in een gunstige af loop, maar Amerikaanse zegslieden toonden zich optimistischer dan de Egyptenaren en de Israëli's. Schadevergoeding moeder slachtoffer Yorkshire Ripper Van onze correspondent) LONDEN - De 13-voudige moordenaar Peter Sutcliffe, beter bekend als de Yorkshire Ripper, moet een schade vergoeding betalen aan de moeder van een van zijn slachtoffers, de 16-jarige Jane MacDonald. Een rechtbank in het Engelse Leeds heeft met deze beslis sing juridische geschiedenis geschre ven. Het is de eerste keer in Engeland dat een dergelijke schadevergoeding wordt toegewezen. Het gerechtshof zal binnenkort de hoogte van de vergoe ding vaststellen. De rechterlijke uitspraak is een over winning voor mevrouw Irene MacDo nald, die niet alleen haar dochter ver loor, maar ook haar man. Hij kon de moord op Jane niet verwerken en stierf kort daarna. IJLST-Of de 13e Elfstedentocht binnenkort door zal gaan is nog lang niet zeker, maar in Friesland doet men er alles aan om het zover te krijgen. Deze omgebouwde auto veegde donderdag in IJslt hel ijs van de Elfstedenroute. LEEUWARDEN - Om de Elfstedentocht doorgang te laten vinden zal het tenminste nog een dag of vijf streng moeten vriezen. Dat is de conclusie van ir. H. Kroes, lid van het bestuur van de vereniging 'de Friesche Elf Steden'. Tijdens een persconferentie van de vereniging, donderdagmiddag in Leeu warden, stelde voorzitter drs. J. Kuperus dat het zelfs nog te vroeg is om een streefdatum voor de Elfstedentocht vast te stellen. De strenge vorst, die nodig is om het evenement van de grond te krijgen, zit er bij de weersvoorspellingen op wat langere termijn niet in. Het werk dat de matige vorst in de nacht kan doen, wordt voor een deel weer teniet gedaan door de temperatuur om het vriespunt overdag. Zie ook pagina 15 en 19. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se politie heeft donderdagmiddag de directeuren van de boekhandel Van Gennep in de Nes en de Atheneum Boekhandel op het Spui aangehouden, wegens het in bezit hebben van verbo den documenten. Het zijn R. van G. en G. S. Rechercheurs van het bureau Lijn baangracht en een rechter-commissa- ris constateerden dat in de etalage van de Atheneum Boekhandel papieren en documenten lagen, die afkomstig wa ren uit het provinciaal militair com mando (PMC) in de Van Eeghenstraat. Die zijn op 20 mei van het vorig jaar gestolen bij een inval door de anti-mili taristische actiegroep Onkruit. Ook la gen er in de etalage de zogenaamde PMC-papers. waarin Onkruit de inhoud van de gestolen stukken openbaar Volgens een woordvoerder van de poli- maakt. Ook bij Van Gennep ging het tie is opgetreden op grond van artikel om deze Onkruitpublikatie. 96 van het wetboek van strafrecht. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De top van de Partij van de Arbeid zal zich dit weekeinde diep gaan bezinnen op de politieke toestand en op de positie van de eigen partij. Het partijbestuur trekt zich daartoe twee dagen terug in de bossen. Bij dit bezinningsweekemde komt vooral de beeldvorming van de partij aan de orde. De PvdA kampt met identiteitsproblemen, nu de socialistische idealen in de coalitie met CDA en D'66 maar in geringe mate uitvoerbaar blijken en pijnlijke compromissen nodig zijn. De twee politiek meest gevoelige terreinen (sociaal-economisch beleid en kern- wapenbeleid) prijken hoog op de agenda van het bezinningsweekeinde. Voorts komen de partij-organisatie en de interne werkwijze aan de orde. Daarin is bepaald dat het verboden is gegevens te verstrekken aan onbevoeg den of openbaar te maken, waarvan de geheimhouding in het belang van de staat of zijn bondgenoten is geboden. De Inhoud van de documenten die in de boekhandel lagen, viel onder deze be paling. Documenten en PMC-papers zijn in beslag genomen. De actiegroep Onkruit heeft veront waardigd gereageerd op de aanhou ding van de directeuren van de beide Amsterdamse boekhandels. „Een dui delijk geval van intimidatie", aldus een woordvoerder van de actiegroep donderdagavond, „en klaarblijkelijk een waarschuwing om ons af te houden van verdere openbaarmaking van de documenten". Enkele zwaar beschadigde voertuigen op de brug o auto's raakte. r de Potomac rivier, vlak nadat het vliegtuig de Een Amerikaanse politiehelicopter cirkelt boven een passagier in de Potomac r tuig wist te ontkomen. WASHINGTON (AFP/RTR/DPA) - Reddingsploegen waren gisteravond nog naarstig op zoek naar de zwarte doos van de Boeing-737 van Air Flori da, die woensdagavond in de Potomac is gestort op nog geen drie kilometer van het Witte Huis. Bij het ongeluk hebben 76 mensen de dood gevonden, zo heeft de luchtvaart maatschappij meegedeeld. i.eKer nog twee of drie dagen werk hebben met het bergen van de lichamen van de omgekomen inzit tenden. Veel van de 79 mensen aan boord van de ramp-machine verdron ken in hun veiligheidsgordel. Bij elkaar hebben vijf inzittenden het ongeluk overleefd. Op de brug over de Potomac., die het toestel schampte alvorens in het ijskoude water neer te storten, kwamen twee mensen om het leven en raakten ptiownen gewond, aldus de politie van Washington. De oorzaak van het neerstorten van het lijnvliegtuig - dat van het vliegveld van Washington was opgestegen met bestemming Fort Lauderdale (Florida) via een tussenlanding in Tampa- staat nog niet vast. GEen van de overlevende passagiers, de amateur-piloot Joe Stiley, verklaar de dat het toestel zijns inziens onvol doende hoogte kreeg. Dat zou te maken kunnen hebben met ijsafzetting op de buitenkant van de Boeing, waardoor hij zwaarder werd. De onderzoekscommis sie gaat dan ook na, of de chemische stof waarmee de romp ontijsd is voor het vertrek, aan de hoogste eisen vol deed. Een andere oorzaak kan zijn dat een van de twee motoren kort na het opstij gen is uitgevallen. De Boeing-737 moet Emoties rond het ziektegeld-plan Dv, echter in staat worden geacht zijn vlucht op één motor voort te zetten en daarna een noodlanding te maken. President Reagan, die donderdag van Washington naar New York moest voor werkzaamheden, vroeg de piloot van zijn helikopter enkele rondjes te cirkelen boven de plek waar de Boeing in drie stukken in de Potomac ligt. Hij zei, zeer aangegrepen te zijn door het gebeurde. »e kabinetsplannen voor vergaande bezuinigingen op de ziektewetuitkeringen betekenen voor de Partij van de Arbeid in de komende maanden de eerste grote krachtmeting met de eigen achterban. Nog maar nauwelijks hadden de eerst verantwoordelijke bewindslieden voor deze forse besparingsingreep in de so ciale zekerheid minister Den Uyi en staatssecretaris Dales, hun voorne mens wereldkundig gemaakt of binnen de vakbeweging ontstond er een oor logssfeer Wim Kok (FNV) en Harm van der Meulen (CNVbeklommen alvast de bestuurlijke barricades om aan te kon digen dat zij geen middel onbeproefd zouden laten om deze aanval te keren. De bonden 'pikken het niet' dat inge broken wordt op veel bestaande CAO's door een aanvulling op de wettelijke ziekte-uitkering te verbieden. Boven dien verzetten zij zich heftig tegen wat zij zien als een wezenlijke aantasting van de sociale zekerheid van een kwets bare categorie in de samenleving, de zieken. Bij een eerste poging om inhoud te geven aan de afspraken die bij het regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D'66 zijn gemaakt over besparingen op (óók) de sociale zekerheid heeft het duo Den Uyl-Dales de hele vakbeweging over zich heen gekregen. Voor de top van de PvdA (de tweede-kamerfractie en het partijbestuur) een uiterst pijnlij ke ervaring. Vandaar dat er de laatste dagen koortsachtig overleg is geweest om de gemoederen te sussen. Er wordt gezocht naar tussenoplossingen om de 'pijn' te verzachten, er wordt gekneed aan de harde opstelling van minister Den Uyl en zijn staatssecretaris Dales, er worden ook in de richting van de an dere kabinetspartners (CDA en D'66) pogingen ondernomen om in deze ziek tegeldkwestie enige buigzaamheid te bereiken, Het is van het grootste belang dat dit openlijke conflict tussen vakbewe ging en kabinet (venijnig toegesplitst op de twee PvdA-bewindslieden, met de verdediging van de voorstellen be last) tot redelijke verschillen van in zicht wordt teruggebracht. De vakbe weging heeft in haar medeverantwoor delijkheid voor het sociaal-economisch evenwicht en het beleid dat op dit punt moet en kan worden gevoerd een rege ring tegenover zich van een politieke signatuur, die haar (in de huidige om standigheden) het meest na staat. Op de moeizame weg van 'het terug' in wel vaart en welzijn ter verbetering van probleem nummer één, de werkgele genheid, zijn de keuzes uiterst beperkt geworden. Ook de vakbeweging weet dat: ze wordt er dagelij ke mee om de oren geslagen. Toch lijkt het alsof de harde keus. die het kabinet in de ziekte geldkwestie heeft gemaakt, een zo ver lammend schrikeffect heeft veroor zaakt dat de onderlinge verstandhou ding voor lange tijd grondig is bedor ven. Reacties als pamfletten met felle teksten tegen Den Uyl, de aankondi ging dat werd overwogen collectief het lidmaatschap van de PvdA op te zeg gen en het dreigement van de FNV met looneisen bij uitvoering van de maatre gelen typeerden dagen achtereen de ge spannen sfeer. Volgende week komt het politieke be drijf in Den Haag weer op volle toe ren wanneer de tweede kamer terug is van kerstreces en op 12 februari behan delt de Sociaal-Economische Raad (SER) de adviesaanvraag van minister Den Uyl en staatssecretaris Dales op de bezuinigingsplannen in de sfeer van de Ziektewet. In die tussentijd zal het we gingsproces op gang komen tussen con sequenties van deze ingreep en die van andere bezuinigingsoperaties. Den Uyl wordt niet moe uit te leggen dat hij („het is een maatregel die mij niet in de kouwe kleren is gaan zitten") uit een oogpunt van rechtvaardige verdeling van de pijn de minst pijnlijke keus heeft gedaan. Hij vindt het redelijk van men sen met een kortlopende uitkering ais het ziektegeld hetzelfde te vragen als van mensen die werkloos zijn of ar beidsongeschikt. In feite stond hij voor het dilemma te korten op het ziektegeld of in te grijpen in andere sociale wetten die ten koste gaan van de minima of van zwakste groepen zoals arbeidsonge schikten, langdurig werklozen en be jaarden. Voor de PvdA zijn de door Den Uyl en Dales gepresenteerde plannen in hun huidige vorm niet aanvaardbaar. Er zijn nu ideeën op tafel gekomen om er de scherpste kanten af te vijlen door in het bijzonder de langdurig zieken buiten schot te laten. En met het be stuur van het FNV heeft de PvdA-top een verzoeningsbijeenkomst belegd in de veronderstelling dat de vakbewe ging er toe is te bewegen mee te denken over 'werkbare alternatieven'. Of het zover komt zal misschien gaandeweg blijken. Het probleem is namelijk dat er nog nauwelijks bezuiningsoperaties te vinden zijn die minder ingrijpende ge volgen hebben In ieder geval is de stoom wat van de ketel. Dat betekent dat een plan met zo grote schrikeffecten de eerste emoties tenminste heeft ver werkt en aan een zakelijker en nuchter der benadering toe is. Met de vlam in de pan tussen vakbeweging en kabinet is de Nederlandse economie op het ogen blik wel het minst gebaat. vdM Een civiele rechtbank in Ankara heeft donderdag oud-premier Bulent Ecevit van Turkeije vrijgesproken van de beschuldiging van belediging van de regering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1