uzie ouderenbonden over erdeling bestuurszetels Zwakzinnigen zijn nauwelijks welkom in vakantiewoningen Plan voor nieuw windorgel op Vlissingse Nolledijk lEEUWSE RAAD VOOR OUDEREN uikactie liddelburg: ongetje was ets vergeten vondcursus orte opstap' Tissingen Huisvesting 'Drie Ambachten' in Terneuzen kost 1,3 miljoen Raadsman Turken trekt deel van zijn eisen in DISCRIMINATIE IN ZEELAND RECREATIELAND DNDERDAG 14 JANUARI 1982 OES - De drie ouderenbonden in Zeeland, de ANBO, de KBO en de PCOB. hebben ruzie over de ideling van 7 van de 21 bestuurszetels van de op te richten raad voor ouderen. Deze raad wordt gadviserend instrument voor de beleidsbepaling van het provinciaal bestuur. Het verschil van filing over de zetelverdeling bestaat tussen enerzijds de katholieke bond van ouderen (KBO) en protestant christelijke ouderen bond (PCOB) en anderzijds de algemene Nederlandse bond Wrouderen (ANBO). Volgens de voorzitter van de PCOB, de heer A. Maas uit Middelburg, is in gezamenlijke vergadering van de drie bonden afgesproken dat er een verdeling van 3 voor de KBO, 2 voor de KBO en 2 voor de PCOB gemaakt zou worden. Maas vertelt desgevraagd dat ook ANBO daarmee akkoord ging. dens een recent gehouden bestuurs- igadering van de ANBO - gewest ïand besloot men echter de volgen verdeling op te eisen: 4 zetels voor iBO, 2 voor de KBO en 1 voor de DB. ;gewestelijk bestuur van de ANBO nep zich daarbij op de verhouding isen de ledentallen van de drie bon- i Gewestelijk secretaris W. L. Potter iHansweert maakt duidelijk dat die ntallen als volgt liggen: ANBO I0M Zeeland hield trste avond over doptie in Middelburg ©DELBURG - De FIOM Zeeland in Middelburg de eerste bijeen- t van vrouwen die een kind ter sptiè hebben afgestaan, s avond was de eerste waarop aiwse vrouwen met elkaar over deze Ingrijpende periode in hun leven oden praten. Zij willen hiermee door is en nodigen andere vrouwen die stand ter adoptie hebben afgestaan lom naar de volgende bijeenkomst te Een. Deze wordt gehouden op dins- z26 januari om 20.00 uur in het kan- jrvan FIOM Zeeland, Loskade 17 in ddelburg 1DELBURG - De zoekactie die dui- ivan de Middelburgse brandweer in acht van dinsdag op woensdag hiel- in het water van de Noordsingel is or niets geweest. Zoals bekend werd brandweer erop geattendeerd dat in nabijheid van een vers wak in het ijs, i kinderfietsje en een paar wanten ren aangetroffen. Woensdag kreeg Middelburgse politie een telefoontje de spullen toebehoorden aan de jarige M. C. uit de Zeeuwse boofd- td, die was vergeten zijn fietsje mee iihuis te nemen. ISSINGEN - Voor het eerst in het n tienjarig bestaan van de Zeeuw- ia$- en avondscholengemeenschap rit binnenkort in Vlissingen begon- met een avondcursus 'korte op- Het aantal aanmeldingen voor 'tcursus, dat bij de school binnen is 'de directie aanleiding tot dit be lt-De school rekent op zo'n twintig ilnemers. illn voorbije jaren wilde de ZDASG s dergelijke cursus beginnen. Op ïdvan te geringe belangstelling kon Hoen niet doorgaan. Het aantal he rtellenden in Vlissingen bleek dit l*groter dan in voorgaande jaren: er hn vijftien aanmeldingen. Daar- »t bleken zich ook mensen opgege- a te hebben voor een avondcursus ■fleopstap' in Middelburg. Deze aan- aizljn nu gecombineerd tot één cur- tfflVlissingen. k cursus wordt aandacht besleed Hul, rekenen, leren studeren en an- irikken. Aan het eind van de cur- iunnen de deelnemers samen met docenten kijken of ze hun studie aan ZDASG vervolgen en welke vakken rillen volgen. fcrteopstapcursus is al enkele jaren lias van de school. De ervaringscij- ilsen dat ongeveer tachtig procent :«deelnemers aan de korte opstap- ssbesluit om de studie voort te zet- corsus in Vlissingen begint op ssdag 20 januari om 18.30 uur in gebouw Rembrandtlaan 1 in Vlis- ïffl. Op dezelfde datum beginnen 's "WISom kwart voor negen in Goes, ddelburg, Zierikzee en Vlissingen ddagcursussen 'korte opstap'. 14.000, KBO 2000 en PCOB ongeveer 700. Op basis van die getallen wil de ANBO in aanmerking komen voor 4 be stuurszetels in de Zeeuwse raad voor ouderen. KBO-Zeeland-voorzitter C Verdonk Voederplaatsen voor vogels Axel AXEL - De rijkspolitie van de groep Axel heeft in samenwerking met de Axelse bakkers een aantal voeder- plaatsen voor vogels aangelegd. De leden van het korps halen 's mor gens bij de bakker de met verkochte broden van de vorige dag op en brengen ze naar de voederplaatsen om de vogels van het nodige voedsel te voorzien uit 's-Heerenhoek heeft daar zijn ant woord al op klaar' „Als zij het willen verdelen naar ledental, dan zal ik eens voorstellen het te verdelen naar intelli gentiequotiënt Ommezwaai Zowel van de zijde van de PCOB als de KBO hebben de bestuursleden al flin ke kritiek geuit op de ommezwaai van de ANBO. Maas: „Dat was in strijd met onze afspraken. Ik weet nog niet zeker of we nu weer wel met de ANBO om de tafel willen gaan zitten. We zullen eerst eens met de PCOB en de stichting Zeeland (die de Zeeuwse raad voor ou deren opzet, red.) moeten gaan praten wat die er van vinden". Dat, gesprek wordt vandaag (donder dag! in Middelburg gehouden. De twee christelijke bonden zullen daarbij on der meer nagaan ot net nog wel zinvol is verder te onderhandelen met de ANBO. Verdonk: „Misschien eisen we met z'n tweeën die 7 zetels wel op Mochten de ouderen er niet uitkomen, zo bracht Verdonk naar voren, dan zou de rest van de 21 bestuursleden wel eens kunnen gaan bepalen hoe de oude ren vertegenwoordigd mogen zijn De heer Potter laat in ieder geval weten dat zijn bond niet van plan is de 4-2-1 verdeling op te geven. Hij heeft voor be gin volgende week weer een vergade ring met de twee andere bonden en de stichting Zeeland ln zijn agenda staan Maar of die vergadering door de andere twee nog wel zinvol wordt geacht is nog een vraag. Dat hangt van het gesprek van vandaag af. verklaart KBO-voor- zitter Verdonk. Het is in de bedoeling dat de raad voor ouderen over enkele maanden gaat functioneren VOORMALIG KLOOSTER BINNENSTAD TERNEUZEN - Het nieuwe water schip 'De Drie Ambachten' wordt nog dit jaar ondergebracht in het voorma lige klooster in het Pastersbos in de binnenstad van Terneuzen. Het dage lijks bestuur van het gloednieuwe wa terschap op 1 januari ontstaan na sa menvoeging van 'Het Axeler Ambacht' en 'De Verenigde Braakmanpolders' - wil 1,3 miljoen gulden uittrekken voor de aankoop en verbouwing van het pand. Vorig jaar ontstond de nodige discussie over de plaats van vestiging van het nieuwe waterschap. Vooral het bestuur en de medewerkers van 'Het Axeler Ambacht' voelden weinig voor een ver huizing naar Terneuzen. bij 'De Braak manpolders' had men er heel wat min der moeite mee. Uiteindelijk hakten provinciale staten de knoop door: het waterschap diende zo snel mogelijk na de samenvoeging naar Terneuzen te verhuizen. Er wer den twaalf mogelijkheden bestudeerd, waarvan er drie overbleven: het zieken fondsgebouw, het kantoorgebouw van de PZEM en het voormalig klooster in de binnenstad. Het gebouw van het ziekenfonds viel af omdat het te duur zou worden, er te weinig parkeerplaatsen beschikbaar waren en het gebouw pas over een jaar vrij zou komen. Het PZEM-gebouw zou pas in 1984 betrokken kunnen worden en viel dus ook af. Bleef over: het oude klooster, waarin tot voor kort het tehuis voor thuislozen 'Het Baken" was onder gebracht. De gemeente Terneuzen heeft het ge bouw aangeboden voor drie ton. inclu sief zo'n 1200 vierkante meter grond. In totaal kost de nieuwe huisvesting - de verbouwing inbegrepen - het water schap afgerond 1,3 miljoen gulden. Het dagelijks bestuur heeft uitgere kend dat de investering leidt tot een verhoging van het dijkgeschot met een bedrag van ongeveer 2 gulden en 34 cent per hectare en tot een verhoging van het bedrag per vervuilingseenheid met zo'n 19 cent. Het d.b. in een voorstel aan de algemene vergadering (die er op 22 januari in Terneuzen over verga dert): „Deze verhogingen moeten ons inziens als gematigd en aanvaardbaar worden aangemerkt". Er wordt, voor de aanpassing van het gebouw, gemikt op een DACW-subsi- die. Komt die subsidie er niet, dan zal een aantal aannemers in Sas van Gent, Axel en Terneuzen worden benaderd De hoofdingelanden en gezworenen be spreken de voorstellen op 22 januari in een van de zalen van de Opslandines- kerk in Terneuzen De vergadering be gint om twee uur KNOV praat over situatie midden- en kleinbedrijf HULST - „Hoe houdt het midden- en kleinbedrijf in Zeeland het hoofd boven water0" Om die vraag draait de grote regionale bijeenkomst van het Konink lijk Ondernemers Verbond (KNOV), op maandag 25 januari in 'Tiffany' in Huist. Sprekers tijdens de bijeenkomst in Hulst zijn achtereenvolgens gedepu teerde P. G. van den Bosse (economi sche zaken), H. Vélu, hoofd pr van de Unie voor Vrouwelijke Bedrijfshoofden en KNOV-voorzitter W Perquin De bij eenkomst begint om half vijf 's middags met een ontvangst van de belangstel lenden Om vijf uur spreekt NMB-func- tiönaris Vélu en daarna ls er een koud buffet 's Avonds beginnen de inleidin gen om acht uur. direct gevolgd door discussie in groepen. Na een pauze wordt er van tien tot elf uur geëva lueerd. VLISSINGEN - Momenteel worden de mogelijkheden onderzocht voor de bouw van een nieuw windorgel op de Vlissingse Nolledijk. Het is namelijk gebleken, dat het erg moeilijk en vrij kostbaar is, om het bestaande windorgel te restaure ren. Het Vlissingse windorgel is eind april van het vorig jaar vernield door onbekenden, die acht van de twintig afzaagden, waardoor nog bamboe-orgelpij pen vier groepjes van drie orgelpijpen overbleven. Herstel kost ongeveer 21.000 gulden, terwijl de Belgische kunstenaar Raph Opstaele voor hetzelfde geld een nieuw windorgel denkt te kunnen bouwen. De Vlissingse wethouder voor wel zijn D. J. P. Bruinooge (PvdA-PPR) liet desgevraagd weten dit jaar geen financië le medewerking meer te kunnen geven aan het project. Hij heeft de stichting Jeugd en Muziek in Middelburg voorgesteld naar andere bronnen voor financie ring te zoeken. Het Vlissingse windorgel is een project van de kunstenaarsgroep Mass and In dividual Moving uit Brussel, die in 1975 een keten van wlndorgels bouwde, waaronder dat in Vlissingen. als enige in Nederland Het eerste Vlissingse win dorgel stond halverwege de Nolledijk en werd in januari 1976 tijdens een storm vermeld. In oktober van dat jaar werd het windorgel opnieuw opgericht, maar nu op de bunker, aan het eind van de Nolledijk. Om vernieling door weers omstandigheden te voorkomen plaat ste de kunstenaarsgroep de bamboe pijpen in metalen kokers, die op hun beurt werden verankerd in gewapend beton. Het aantal pijpen werd boven dien teruggebracht van vijftig tot twin tig. Een gift van het Anjerfonds van 5000 gulden was toen het startsein, om het windorgel weer te herstellen. De toenmalige stichting Culturele Ge meenschap Vlissingen betaalde 4000 gulden, terwijl Jeugd en Muziek in to taal 3000 gulden voor haar rekening nam De stichting Jeugd en Muziek zal ook nu weer een beroep doen op het Anjerfonds, om een nieuw windorgel te kunnen betalen. „De gemeente Vlissin gen kan namelijk geen beroep doen op het Anjerfonds Dat is alleen mogelijk voor pariculiere instellingen. Daarom doen wij dat, ook omdat wij vorige keer eveneens middelen van het Anjerfonds hebben gekregen voor herstel van het windorgel Maar bovendien zullen wij ook andere bronnen aanboren De Cul turele Raad Vlissingen onderzoekt nog. of bedrijven ook kunnen bijdragen, bij voorbeeld door symbolisch een pijp te kopen", zo verklaarde A. van 't Vper van Jeugd en Muziek woensdag desge vraagd. Gesprek Vorige week heeft een gesprek plaats gevonden tussen wethouder D. J. P. Bruinooge van welzijn, vertegenwoor digers van Jeugd cn Muziek, Mass and Individual Moving en de Culturele Raad Vlissingen over het windorgel. Alle aanwezigen waren toen voorstan der van een onderzoek naar de moge lijkheden tot nieuwbouw. De kosten daarvan worden geschat op 26.000 gul den. waarbij rekening is gehouden met betere bamboe pijpen en een betere be scherming tegen vernieling. De be sprekingen over het windorgel worden volgende maand hervat. „Nieuwbouw is wel iets duurder, maar het verschil wordt overbrugd door de kunstenaar, die ook de voorkeur geeft aan nieuwbouw", zegt Ad van 't Veer. „Herstel is namelijk toch altijd te zien. Nu kunnen wy bovendien de stalen pij pen ongeveer een meter hoger maken Daarmee hopen wij te voorkomen dat er niet meer zoveel in wordt gekerfd en gekrast, zoals in de bamboe pijpen het geval is geweest", zegt Van 't Veer. Hoe wel in februari weer een vergadering plaatsvindt met de gemeente Vlissin gen verwacht h(j niet, dat de plannen voor een nieuw windorgel al voor de zo mer gereed zijn. „Wij hadden het nieuwe windorgel het liefst opgenomen gezien ln de boule vardplannen Daarin zijn namelijk nog al wat voorzieningen op het gebied van de beeldende kunst opgenomen, zoals bijvoorbeeld het beeld van Wessel Cou- zijn, dat nu nog aan het begin van de Walstraat staat. Daarvoor waren de vernielingen echter eigenlijk wat te laat aangericht. De boulevardplannen wa ren toen al klaar en ln uitvoenng. Bo vendien staat het windorgel net op de punt van de Nolledijk en valt het daar door ook niet meer onder de boulevard plannen". aldus Van 't Veer. VERKORTE PROCEDURE TEGEN PZC MIDDELBURG - De raadsman van de Turkse Werknemersvereniging Middel burg en omgeving, mr K. P. T. G. Flos, heeft woensdag in Middelburg tijdens de behandeling van de verkorte civiele procedure die de vereniging tegen de PZC had aangespannen, twee van de vijf eisen laten vallen. Hij beticht de PZC niet langer van het hebben gepleegd van een onrechtmatige daad. maar spreekt nu van 'oneorgvuldig handelen'. Ook erkent de raadsman dat de PZC zich. bij het schrijven van bet artikel, dat op 3 oktober 1981 in deze krant verscheen onder de kop 'Verdeelde minderheid', heeft bediend van bestaande informanten. Mr Flos handhaaft namens de werknemersvereniging evenwel de eis, dat de PZC de namen van die informanten bekend maakt, 'om hen ter verantwoording te kun nen roepen'. Ook moet het standpunt van de vereniging, zo vindt mr Flos. via een rectificatie in de zaterdagbijlage van dit dagblad worden afgedrukt. De rechters mr J. H. Mulder, mr H C In een zogenoemde conclusie van ant- Every en mr M. van Dunné hoorden de pleidooien van mr Flos en van de raads man van de PZC. mr J. J. van der Weel, in de procedure die de werknemersver eniging tegen de PZC op gang had ge bracht. Aanleiding hiertoe was. zoals gemeld, het artikel, waarin een anonie me Turk de vereniging ervan beschul digt geïnfiltreerd te zijn door de rechts- extremistische beweging Grijze Wol ven In hetzelfde artikel ontkende de heer M. Topal, vice-voorzitter van de vereniging, dat ze iets met de Grijze Wolven te maken zou hebben. „Ik ben de sociaal-democratische richting toe gedaan geweest in Turkije en sta eigen lijk wat links van het midden", zei hij in het artikel. OVD Zeeland houdt MarionGo"- GOES - 'Zceland-recreatieland': een slogan die de komst van nog meer toe risten naar de provincie moet bevordc- weg urvergadering DDELBURG - De onafhankelijke li- jongerenorganisatie Vrijheid en ®ocratie (JOVD) Zeeland houdt Jftn. vrijdag, de jaarvergadering in "Van Giezen'. Markt 53 te Middel- te bijeenkomst leest de voorzitter politieke jaarrede van de afdeling twaarin regionaal, nationaal en in- JWonaal wordt teruggeblikt op vooruit wordt gekeken in 1982. worden bestuursverkiezingen ^en en wordt de resultatenreke- ^IWl besproken Ook de begroting "1S82 wordt vastgesteld. Tenslotte ■*het activiteitenprogramma voor tomende maanden bekendge- ft.De vergadering begint om 20 30 naar het diploma verpleegkundige in de zwakzinnigenzorg, heeft ervaren hoe betrekkelijk de slagzin in werkelijkheid is. Met de grootst moge lijke moeite kon zij voor een groep zwakzinnige bewoners uit Huize Den Berg - een zwakzinnigeninternaat in de Ganzestad - een vakantiewoning huren. Samen met een collega moest Marion vele telefoontjes plegen en evenzovele afwijzingen incasseren. Uiteindelijk was een verhuurder in Oostkapelle bereid - zij het met de no dige aarzelingen - een huurcontract voor één week in de komende zomer vakantie af te sluiten. „Ik ben er ontzettend kwaad over ge worden. Het is erg triest dat gehandi capten op die manier behandeld wor den Ik vind het pure discriminatie' zegt Marion Ze is van mening dat zwak zinnigen net zo goed als ieder ander recht hebben om op vakantie te gaan. zowel in als buiten het hoogseizoen ..Waarom al die afwijzingen? Er is ge zegd dat andere vakantiegangers zich storen aan de aanwezigheid van zwak zinnigen Maar ik kan me echt niet voorstellen dat iemans vakantie erdoor verpest wordt Dat zou wel heel kortzichtig zijn van de mensen", betoogt de aanko mend verpleegkundige Marion Hazen is groepsleidster in Huize Den Berg Zij is. samen met anderen, verantwoordelijk voor een groep van zes zwakzinnige jongeren tussen 14 en 22 jaar De pupillen en hun begeleiders wonen in de Goese Polder, in één van de dependances van Den Berg De pupil len bezoeken tijdens de gebruikelijke schoolperiodes een school voor zeer moeilijk lerende kinderen izmlk- in Goes Al geruime tijd gaan ze in de zomer vakantie een week weg Vorig jaar was dat naar een vakantiehuis van het zee hospitium Zonneveld in Oostkapelle. Dat was echter niet meer beschikbaar Vandaar dat andere adressen opge zocht werden: geschikt voor acht perso nen, niet te duur (er is een beperkt vakantiebudget) en beschikbaar tij dens de zomermaanden want daar zijn de pupillen - net als iedere scholier - voor hun grote vakantie nu eenmaal op aangewezen Onthutsend Met de adressengids als leidraad, ging de groepsleiding de afgelopen dagen telefoneren. De ervaringen waren ont hutsend. zo blijkt uit Marions verhaal. Een aantal verhuurders liet weten, na dat het woord zwakzinnige was geval len. volgeboekt te zijn. Anderen maak ten duidelijk dat zwakzinnigen in het hoogseizoen niet welkom zijn. Een ver huurder zei ronduit waar het bij hem om draaide: „We zijn een commercieel bedrijf, we moeten aan ons geld den ken. Als de mensen horen dat er bij ons een groep zwakzinnigen zit, dan annu leren ze misschien of komen ze hele maal niet". Er was ook een verhuurder die meldde dat de groep buiten het hoogseizoen wel mag komen. „Het jaar van de gehandicapten is nog maar net voorbij en iedereen is het al weer vergeten. Vooral de verhuurders van recreatieve voorzieningen in Zee land". constateert Marion verbitterd ..Schandalig dat het op die manier gaat; het is niet rechtvaardig". Ze is blij dat er uiteindelijk een ondernemer ge vonden werd die een zomerwoning wil de verhuren Maar ik wil toch wel proberen er wat meer aan te doen Misschien kan er op een of andere manier aan een gezamen lijke actie gewerkt worden", stelt de groepsleidster Ze voegt eraan toe dat het weren van zwakzinnigen - vooral tijdens het hoogseizoen - ongetwijfeld niet door Iedere recreatieondernemer gebeurt ..Veel mogelijkheden zijn er echter beslist niet. Trouwens, ook voor gaande jaren hebben we in Zeeland ver velende ervaringen opgedaan met het huren van een accommodatie". Marion kan zich ergens wel voorstellen dat mensen onwennig aankijken tegen 'loslopende' zwakzinnigen in hun (vakantie) omgeving. „Ik zie het ook als een taak van de groepsleiding ervoor te zorgen dat anderen geen overlast krij gen. Zelf ben je geneigd een heleboel dingen niet als ongewoon meer te be schouwen. Daarop moeten we attent zijn. er zijn bepaalde grenzen", meent de groepsleidster. Zij onderstreept dat óók voor 'gewone' kinderen, jongeren geldt dat ze geen overlast mogen aan doen in hun vakantie-uitingen ..en daar mogen veel ouders ook wel eens beter aandacht aan schenken" Marion hoopt dat haar ontboezeming - gedaan op persoonlijke titel - ertoe leidt dat er méér aandacht voor de gehandicapte komt in 'Zeeland-recreatieland" woord stelde mr Flos daarop dat zijn cliënten door het artikel in hun eer en goede naam zijn getroffen en dat passa ges uit het artikel onjuist en voor hen kwetsend en beledigend van aard zijn. Ook zouden zijn cliënten schade heb ben geleden, omdat 'de PZC niet die zorgvuldigheid m acht heeft genomen die in het maatschappelijk verkeer be taamt"', aldus mr Flos Volgens de raadsman van de PZC, mr J. J. van der Weel, isser echter in het ge heel geen sprake van onzorgvuldig heid geweest bij de samenstelling van het artikel, dat handelde over de stag natie in het welzijnswerk onder Tur ken, omdat er cerdeeldheid bestaat tussen verschillende Turkse groepe ringen op Walcheren. „Die verdeeld heid heeft gevolgen voor het subsidie beleid, dat wordt uitgevoerd met open bare geldmiddelen. Dat is een open baar belang, waarover de pers uiter aard mag, en misschien wel móet schrijven", aldus mr Van der Weel. Hij benadrukte dat de PZC ook zorgvuldig heeft gehandeld, door géén eigen standpunt in te nemen en uitsluitend te hebben weergegeven wat in de ene groepering over de andere wordt ge zegd. Bovendien hebben de betrokke nen in hetzelfde artikel -en ook later via een ingezonden stuk- op de opmer kingen van de andere groepering ge reageerd. „Het principe 'hoor en we derhoor' is dan ook toegepast", aldus de raadsman van de PZC, die verder van mening zei te zijn dat degenen die het artikel hebben gelezen, daaruit niet kunnen concluderen dat de heer Topal bindingen met de Grijze Wolven onderhoudt. Mr Van der Weel ging ook nog nader in op deze omstreden organisatie en stel de dat minister De Ruijtcr in de tweede kamer heeft gezegd dat de Grijze Wol ven niet tot een verboden organisatie kunnen worden bestempeld. Tenslotte vond de PZC-raadsman dat, als er een onrechtmatige daad zou zijn begaan -en hij vond dat dat niet het geval is- deze daad niet rechtmatig zou worden door het bekend maken van de namen der informanten. De rechtbank m Middelburg doet woensdag 24 februari uitspraak. EXAMEN Aan de Rijksuniversiteit té Lelden slaagde voor het kandidaatsexamen ta len en culturen van Indonesië mejuf frouw G de Lange uit Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9