Onderzoek financieel beleid Zeeuwse Kruis Oosterscheldepijlers later op hun plaats Binnenkort weer vrouw va Poolse steenkool voor cokesfabriek NCB veroordeelt gedrag van zelfkazende boeren ZEEVALKING HANDHAAFT SLUIS IN OESTERDAM almanak DOOR INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID PZC/provincie DAM ROND OKTOBER 1986 GEREED TRACTOR KOST LANDBOUWER HET LEVEN verjaagt overvallers KANTELEN Inwoner (30) Kleverskerke komt om door koolmonoxyde CONFLICT MET COÖPERATIEVE ZUIVELVERENIGING CAMPINA DONDERDAG 14 JANUARI 1982 Het werkeiland Neeltje Jans waar de pijlers voor de Oosterscheldedam klaar staan. IVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De eerste pijlers voor de stormvloedkering in de Oosterschel- de zullen later geplaats worden dan eerst de bedoeling was. De Deltadienst begint nu begin '83 met dit karwei, drie maanden later dan aanvankelijk de bedoeling was. Die vertraging is overigens wel meegenomen in de nieuwe tijdschema's voor de Oosterscheldewerken, die ervan uitgaan dat de pijler- dam rond oktober '86 gereed zal zijn. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft dit aan de Tweede Kamer laten weten, die de bewinds man een waslijst van vragen heeft ge steld over tijd- en financieringssche ma van de Deltawerken. De water staatscommissie uit de Kamer wil binnenkort met de minister overleg gen over de ontwikkelingen in de Oosterschelde. Behalve de nieuwe datum waarop met het plaatsen van de pijlers wordt begonnen, kondigt Zeevalking ook een nota aan over het op Deltahoogte brengen van de dij ken langs de kust en de Westerschel- de. Daarin moeten - onder druk van de financiële positie van het rijk - nieuwe prioriteiten worden aangege ven. De bewindsman gaat er inderdaad vanuit dat de pijlerdam voor het stormseizoen van '86 gereed zal zijn. Kamerleden hadden hem om een dergelijke garantie gevraagd, onge rust als zij waren geworden door op merkingen in het laatste voortgangs rapport over de Oosterschelde dat ook het nieuwe tijdschema 'krap' is. Absolute beloftes kan de bewinds man niet doen. maar hij zegt wel dat hij op gTond van het huidige plan ningsschema de stellige verwachting heeft dat oktober '86 gehaald wordt. Hij tekent daar bij aan dat het nade ren van de voltooiing van de dam, tijdens welke periode de stroomgeu- len in de monding van de zeearm klei ner worden en de stroomsnelheden toenemen, geen verhoogd risico in houdt. Vanaf eind '85, wanneer de drempels voor de stromvloedkering worden gelegd, neemt de veiligheid toe. Zeevalking is er niet bang voor dat zijn bezuinigingsplannen, waarin onder meer de toegezegde nieuwe Sluis voor het Goese Sas althans voorlopig is gesneuveld, zwakke ga ten in de waterkeringen langs de kust veroorzaken. De kering bij het Goese Sas voldoet in zijn ogen aan de eisen, zoals die door het 1 op 500 criterium zijn geformuleerd. Simpel gezegd moet de sluis het hoofd kun nen bieden aan een storm die theo- retsch éénmaal in de 500 jaar voor komt. De bewindsman geeft wel toe dat de sluisonmiskenbare tekenen van ou derdom en van slijtage vertoont". Op grond daarvan heeft z'n voorganger Tuijnman Goes een nieuwe schut sluis beloofd, maar dat plan is nu weer in de ijskast gezet omdat alle beschikbare gelden geconcentreerd moeten worden „op de zo snel moge lijke verwezenlijking van de aan Zee land beloofde Deltaveiligheid". Zeevalking stipt wel aan dat het Goe se Sas na '85 extra beschermd wordt door de aanwezigheid van de afsluit bare stormvloedkering. Hij wil over de gevolgen van z'n bezuinigings plannen nog wel overleg voeren met Goes en met de provincie Zeeland. Voor Goes gaat het in dat overleg ook om de gevolgen voor de economische ontwikkeling en het handelsverkeer. Westerschelde Het op Deltahoogte brengen van de dijken langs andere delen van de kust en langs de Westerschelde heeft niet zonder meer de hoogste priori teit, blijkt uit Zeevalkings antwoor den aan de Kamer. Die werken zul len worden uitgevoerd volgens een landelijke prioriteitenstelling, waarover binnenkort een nota ver- schijnt. Dat betekent dat, wanneer de waterschappen plan en bestek voor dijkverhogingen langs de Wes terschelde klaar hebben, die werken niet meteen kunnen worden uitge voerd. Zeevalking is ook niet nu al overtuigd van de noodzaak om de glooingen rond de Oosterschelde te versterken nu, zoals de Zeeuwse wa terschappen stellen, de 'goifaanval- len' zich op kleinere delen van de kust gaan concentreren. Dat dat werkelijk zo is, is nog niet aange toond, zegt de minister. De bewindsman heeft verder aan de Kamer laten weten dat de zogenaam de dammenweg voor het deel tussen Schouwen en Walcheren, over de stormvloedkering lopend, een lage prioriteit heeft. Het eventueel later verbreden van de enkelbaansweg over de pijlerdam gaat 30 miljoen kosten. Het smaller uitvoeren van de weg levert overigens extra bezuini gingen op, aangezien er geen aanpas singen op het wegennet van Schou wen en Noord-Beveland nodig zijn. Dat scheelt 20 miljoen. Zeevalking geeft tot slot aan dat er eind '82 gekozen zal worden voor de wijze waarop de Oester- en Philips- dam gesloten zullen worden - waar bij zand of steen gebruikt kan wor den - stelt dat er nog overleg met Belgie zal moeten worden gevoerd over de vertraging rond de verbre ding van het Kanaal door Zuid-Beve land, geeft aan dat de keuze of de Grevelingen zout of zoet moet wor den in '83 zal worden gedaan en wei gert om de Kamer de zogenaamde projectgroep-onderzoek-rapporten te geven, waarom met name PvdA- kamerleden hadden gevraagd. Die rapporten zijn te technisch, zegt hij, en zijn slechts een tussenvorm in de totale rapportage. ZEEUWSE SIRJ ANSLAND - De 63-jarige landbou wer P. de Waart uit Sirjansland is woensdagmiddag met zijn tractor do delijk verongelukt. Het slachtoffer, die op zijn land aan de Noord Hogeweg bezig was mest te ver spreiden, reed omstreeks halfdrie met zijn tractor door nog onbekende oor zaak in een sloot. De landbouwer kwam onder de kantelende tractor terecht en overleed ter plaatse. Zijn stoffelijk over schot werd overgebracht naar het zie kenhuis in Zierikzee. Nieuws Omdat die leidster van een Vlis- singse kleuterschool van mening is, da! enig maatschappelijk inzicht met vroeg genoeg kan worden bij gebracht. had ze onlangs een me vrouw uitgenodigd om de kleuters in haar klas in bevattelijke termen iets te vertellen over het verschijn sel krant. En over de vraag wal nieuws is. Persoonlijk hadden wij daar vroe ger altijd een handig voorbeeld voor. als die vraag aan ons werd gesteld. Een man. die een hond bijt - dat is nieuws," zeiden wij dan. En daarna voegden wij daar, in het al gemeen aan toe, dat nieuws die d ngen zijn die afwijken van het gangbare patroon. De mevrouw in dieVlissingse kleu terklas trof het. Ze kon de scholiertjes in de krant van die dag een afbeelding laten zien van een vogeltje, dat drie pootjes bezat. En aan de hand van dat voorbeeld werd er in de klas geanimeerd over nieuws gespro ken, een discussie die werd afge rond met de opmerking„Wat on gewoon is - dat is nieuws". Waarop de vijfjarige Robje de vin ger opstak en toonde, dat hij het gebodene zeer wel begrepen had. „Ik ben nieuws, juf," sprak hij. ,Jk heb een nieuwe sweater, een nieu we broek en mijn haar is ook net geknipt". VLISSINGEN - De Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid voor Zeeland stelt een diepgaand onderzoek in naar de gang van zaken bij de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis. Een aantal medewerkers van de kruisvereniging heeft om zo'n onderzoek gevraagd. Zij plaatsen onder meer grote vraagtekens achter het financiële beleid van Het Zeeuwse Kruis. Zo bestaan er grote bedenkingen tegen de hoge bestuurskosten. Voorzitter van het dagelijks bestuur is ex- burgemeester J. D. de Kam van Duiveland. Die bestuurskosten bedroegen over 1981 om en nabij de honderdduizend gulden. Het onderzoek is in december op gang gezet. Zowel secretaris mr E. H. A. M. Donders van Het Zeeuwse Kruis als geneeskun dig inspecteur dr S. Lelie bevestigden woensdag, dat er binnen de kruisver eniging ernstige problemen zijn gere zen. Aanvankelijk werd zelfs niet geheel uitgesloten dat er sprake zou kunnen zijn van fraude. Volgens geneeskundig inspecteur Lelie bestaat dat vermoe den 'niet meer'. Ook mr Donders ver klaarde woensdag desgevraagd, dat 'van malversaties niets is gebleken'. De justitie is derhalve niet ingeschakeld. Geneeskundig inspecteur Lelie was woensdag uiterst zuinig met het ver strekken van informaties. Hij liet welis waar doorschemeren zwaar te tillen aan de hele affaire, 'maar ik vind het in het belang van mijn onderzoekniet dienstig daarover op dit ogenblik uitspraken in de pers te doen'. Mr. Donders verzekerde, dat de klach ten over het financiële beheer 'uiterst serieus genomen worden'. „Het is een vervelende zaak. Maar een klacht op dit gebied moetje altijd buitengewoon ern stig nemen". Over de hoogte (een ton over het vorig jaar) van de bestuurskos ten zei hij„De helft daarvan mag eigen lijk niet als echte bestuurskosten wor den beschouwd In die post zijn zaken meegenomen als bijvoorbeeld accoun- tantskosten. enkele personeelskosten, attenties voor zieke mensen, al dat soort dingen. En we hebben natuurlijk te maken met een vnj uitgebreid be stuur. dus de kosten kunnen aardig op lopen Er is in ieder geval gezegd: we nemen de klachten serieus, we zullen ze volledig uitzoeken. Het onderzoek loopt op dit moment en het zou best aanleiding kunnen zijn om hier en daar wat touwtjes strakker aan te halen. Er zullen misschien duidelijker regelingen getroffen moeten worden over wat wel en wat niet gedeclareerd mag worden. Maar ook de Inspectie staat - dacht ik - op het standpunt dat de klachten meer voortkomen uit een zeker onbegrip dan dat er echt iets aan de hand is". Bij het onderzoek zullen ook de Natio nale Kruisvereniging en het ziekenfon- de midden-Zeeland betrokken worden. Donders zegt geen idee te hebben wan neer de zaak helemaal afgerond zal zijn. „Maar het is wel de bedoeling dat er de grootst mogelijke spoed achter gezet wordt". MEDEDELING VAN AMBASSADE TERNEUZEN - Een poging van twee mannen om in de Terneuzense Vloos- wijkstraat drie bejaarde zusters te overvallen is dinsdagavondmislukt door kordaat optreden van één van hen, de 76-jarige mejuffrouw L. van der W. Zij ging het tweetal te lijf en wist het de deur uit te werken. De overval gebeurde omstreeks 18.30 uur. toen een jongeman aanbelde bij het huis van de zusters, die respectieve lijk 71, 75 en 76 jaar oud zijn. Hij stak een verhaal af over het afleveren van antivries maar vertrok, nadat hem was duidelijk gemaakt dat die bestelling onmogelijk aan het goede adres kon zijn. Later belde de man opnieuw aan, ditmaal vergezeld van een compagnon. Het tweetal drong de woning binnen met de bedoeling de zusters te beroven. De slachtoffers gilden om hulp en één van hen probeerde via de achteruit gang naar de buren te rennen. Dat mis lukte. Een solo-actie van de 76-jarige L. van der W. had wél succes. Zij dreef bei de mannen nog voor ze iets hadden kunnen meenemen op de vlucht. Daar bij liep ze een aantal kneuzingen op. De gemeentepolitie heeft de overvallers nog niet achterhaald. SLUISKIL-De Cokesfabriek in Sluiskil krijgt binnenkort misschien weer steen kool uit Polen. Directeur Veenendaal van S.S.M. in Rotterdam, de belangrijkste importeur van steenkool in ons land, verwacht dat de aanvoer uit de Poolse mijngebieden in de loop van januari opnieuw op gang komt. De Poolse ambassa de in Den Haag deelde mee, dat medio januari twee Poolse vrachtschepen met steenkool zullen arriveren in de Rotterdamse haven. Volgens Veenendaal bereikt de import in de loop van 1982 of uiterlijk volgend jaar het oude peil. De Cokesfabriek. waar 420 mensen werken, hoort met Hoogovens in IJmui- den en de Nederlandse elektriciteits centrales tot de belangrijkste afnemers van Poolse steenkool. Volgens een contract met de S.S.M. le vert het mijngebled bij Katowice jaar lijks 1.4 min ton. Aan die verplichting heeft Polen al geruime tijd niet vol daan. Vorig jaar liep de aanvoer met ongeveer de helft terug. De Cokesfabriek kocht in die periode steenkool in de Verenigde Staten. Dat ostte aanzienlijk meer en leverde ook nogal wat vertraging op door de grote vraag. Volgens onderdirecteur W. Oranje is het bedrijf de moeilijkheden te boven en beschikt het over een behoorlijke ko- lenvoorraad. De Cokesfabriek heeft de zer dagen het oude produktieni veau be reikt, na vorig jaar te zijn teruggezakt tot 82 procent van de capaciteit. Katowice Directeur Veenendaal van de S.S.M., een dochtermaatschappij van het S.H.V.-concem, bracht kort voor het uitroepen van de staat van beleg een bezoek aan Polen. Daar hoorde hij van de autoriteiten dat de kolenproduktie rond Katowice al in december zou zijn gestegen en dat een verdere toename wordt verwacht. Volgens de S.S.M. hield het stilvallen van de aanvoer in Rotterdam, vorige maand, verband met verschepingspro blemen in de Poolse havens na het uit roepen van de staat van beleg. De directie van de Cokesfabriek kon de optimistische verwachtingen over de steenkoolimport woensdagavond niet bevestigen. Onderdirecteur Oranje: „Wij weten op dit moment van mets" De Cokesfabriek in Sluiskil Binnen het Het Zeeuwse Kruis spelen naast de financiële perikelen ook moeilijkheden van organisatorische aard. Volgens een aantal medewerkers is er de afgelopen tijd bij de kruisver eniging een dusdanig slecht beleid ge voerd dat de zorgverlenende taak van Het Zeeuwse Kruis ernstig in het ge drang is gekomen. Naar de mening van mr. Donders zijn die problemen grotendeels te wijten aan een 'leegloop' van de directie. Van de vijf directeuren die Het Zeeuwse Kruis in dienst had, zijn er drie binnen een vrij korte periode verdwenen. Een van hen heeft een functie aanvaard bij de stichting psychiatrisch ziekenhuis voor Zeeland, een tweede is met pen sioen gegaan en de derde heeft op eigen verzoek ontslag genomen. Algemeen directeur M. C. Deurloo van Het Zeeuwse Kruis is al enige tijd met ziekteverlof. Zijn echtgenote liet telefo nisch weten, dat hij niet in staat was een reactie te geven op de gebeurtenis sen bij de kruisvereniging. Volgens se cretaris Donders is directeur Deurloo overwerkt. „Deze man is anderhalfjaar overbelast geweest en hij heeft gewoon te laat op de rem getrapt. Daarbij kwa men dan nog die moties van wantrou wen en die klap heeft hij niet meer kun nen verwerken". Woensdagavond heeft een aantal me dewerkers van Het Zeeuwse Kruis zich tijdens een bijeenkomst in Terneuzen beraden over de ontstane situatie bin nen de kruisvereniging. Vandaag - don derdag - wordt een soortgelijke verga dering in Goes gehouden. Een woord voerder van de verontruste medewer kers weigerde gisteravond ieder com mentaar. Ze volstond met de medede ling het te betreuren dat de hele affaire in de publiciteit was gekomen, „omdat dit de gezondheidszorg in Zeeland niet ten goede komt". VLISSINGEN - Een 30-jarige inwoner van Kleverskerke, ir H. J. J. M. de Ru we, is dinsdag door feoolmonoxydever- giftiging om het leven gekomen in de slaapkamer van zijn woning. De heer De Ruwe werd aangetroffen door een collega, die, ongerust door het wegblij ven van zijn werk, een kijkje kwam nemen. Het slachtoffer lag op bed in de slaapkamer. In het kleine vertrek brandde een butagaskachel terwijl al le ramen en deuren waren gesloten. Bloedonderzoek in het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk wees uit. dat de heer De Ruwe door koolmonoxyde- vergiftiging was overleden. Ir De Ru we was werkzaam bij Chrompack Ne derland bv in Middelburg. DEN HAAG - Minister Zeevalking van verkeer en wa terstaat is niet van plan om helemaal af te zien van de aanleg van een sluis in de Oesterdam, nu hij de dure liftsluis tijdens z'n recente bezuiningsoperatie heeft la ten vallen. Dat blijkt uit de antwoorden die de bewinds man de Tweede Kamer heeft verschaft ter voorberei ding van een gesprek met de waterstaatscommissie over de werken in de Oosterschelde. Zeevalking wil een sluis, zodat in ieder geval de pleziervaart niet via de Een dracht hoeft te varen: dat is vanuit veiligheidsoverwe gingen ongewenst. Zeevalking herhaalt in z'n antwoorden de alternatieven voor de liftsluis. waarop rijkswaterstaat nu studeert. Uit gangspunt bij die studies is wel dat de scheiding van het zoet water uit het toekomstig Zoommeer en van zout water uit de Oosterschelde, net zo goed, zo niet beter zal kunnen geschieden dan met de liftsluis het geval zou zijn geweest. Met Bergen op Zoom wordt overleg gevoerd over een vorm van compensatie voor het niet doorgaan van de liftsluis. Die compensatie zal, zo heeft Zeevalking eerder laten weten, gevonden moeten worden in het naar voren halen van nu al geplande waterstaatkundige werken. De minister rekent ermee dat normaal gesproken onge veer 1100 binnenvaartschepen van gemiddeld 900 ton van de Oosterschelde naar Bergen op Zoom varen. Wan neer er een liftsluis zou zijn geweest, zouden van die 1100 schepen er sowieso 100 moeten omvaren. Nu echter aan andere alternatieven wordt gedacht, zal ieder binnen vaartschip moeten omvaren, zodat het schrappen van de liftsluis per jaar 1000 schepen extra zal dwingen een lan gere route te kiezen. TILBl'RG - Het bestuur van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) vindt dat de zelfkazende boeren zich laakbaar hebben gedragen door een conflict met de coöperatieve zui- velvereniging Campina in de open baarheid te brengen. Volgens de NCB is dat in strijd met gemaakte afspra ken tussen de zelfkazers, standsorgani satie (naast de NCB ook de Zuidelijke Landbouwmaatschappij en de Lim burgse Land- en Tuinbouwbond) en Campina. Overeengekomen was. aldus de NCB. om nader overleg met Campi na zo weinig mogelijk te hinderen en derhalve publiciteit te vermijden. Het conflict spitst zich toe op de verho ging van de bijdrage die ongeveer 15 zelfkazers onder wie kaasboer J Keste- loo uit Middelburg) aan Campina moet betalen Deze bijdrage is plotseling en zeer aanzienlijk verhoogd tot een be drag van 4,59 gulden per 100 kilogram niet aan de zuivelvereniging geleverde melk De heffing wordt teruggegeven als de kaasboeren wél melk leveren aan Campina. De coöperatie wil de heffing om de vaste kosten te dekken. Campina is overigens bereid voor de huidige zelf kazers een overgangsregeling te treffen. In een verklaring wijst het hoofdbe stuur van de NCB erop dat onder de leden onrust is ontstaan, mede als ge volg van beschuldigingen die de kaas boeren aan het adres van de standsor- 6*.„uw cc wijtwas onder meer dat de NCB niet voor de belangen van de kaasboeren op wilde komen De NCB-ers weerleggen dat. Men blijft van mening dat door middel van de weg van onderhandelingen en goed overleg over de te maken overgangsregeling, de af faire tot een voor beide partijen bevre digend resultaat gebracht moet wor den Het NCB-bestuur stelt dat het conflict in de eerste plaats een zaak is tussen Campina en een aantal leden. „Het con flict hoort, zoals in iedere coöperatie, derhalve thuis in de overlegstructuren en -organen van Campina", betoogt de NCB. Desondanks heeft de NCB. samen met de andere standsorganisaties in het zuiden (LLTB en ZLM) in een vroeg stadium bemiddeling aangeboden. Te genover Campina werd een soepele op stelling bepleit. Eind vorig jaar bepaal de het hoofdbestuur een standpunt: het is juist dat Campina een gelijke behan deling van alle leden nastreeft: de wij» waarop Campina de zelfkazers tege moet is getreden, is niet tactvol ge weest; de afTaire dient niet te worde: opgeblazen: een goede overgangsreff- ling moet de problemen kunnen onder vangen. Een eindoordeel van de NC3 blijft uit, omdat de overgangsregelinf nog niet bekend is. Binnenkort is overleg tussen de stichting rechtsbij- stand, de bond van kaasproducentes en Campina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2